Αποστολέας Θέμα: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.  (Αναγνώστηκε 9123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« στις: 25/07/08, 02:16 »
Εχθές ήταν η 34η επέτειος της αποκατάστασης της δημοκρατίας στη χώρα μας.Η ιστορία λίγο πολύ γνωστή.Η χούντα των συνταγματαρχών,υπό το βάρος της Κυπριακής τραγωδίας και του Αττίλα,αποφασίζει να "δώσει" την εξουσία στους πολιτικούς.Ύστερα από διαβουλεύσεις μεταξύ πολιτικών και στρατιωτικών,αποφασίζεται ότι η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι η επιστροφή στη χώρα του Κωνσταντίνου Καραμανλή.Ο Καραμανλής φτάνει στην Ελλάδα από το Παρίσι όπου ήταν αυτοεξόριστος από το 1963,το πρωί της 24ης Ιουλίου 1974 στις 02.00 τη νύχτα ,όπου τον υποδέχονται δεκάδες χιλιάδες Ελλήνων,οι οποίοι εναποθέτουν επάνω του όλες τις ελπίδες για τη σωτηρία της χώρας,αλλά παράλληλα εκδηλώνουν και τον ενθουσιασμό τους για την πτώση του απολυταρχικού καθεστώτος της επταετίας.Ο Καραμανλής σχηματίζει κυβέρνηση και οι πρώτες του πολιτικές αποφάσεις είναι ,η αμνηστεία όλων των πολιτικών κρατουμένων,η νομιμοποίηση του Κ.Κ.Ε,το κλείσιμο των στρατοπέδων της εξορίας και η αποχώρηση της χώρας από το Ν.Α.Τ.Ο .Σιγά σιγά και μέσα σε πολύ δύσκολες περιστάσεις η δημοκρατία αποκαθίσταται και έχει πλέον τη μορφή,που όλοι ξέρουμε.Όμως,το νόημα αυτού του θέματος είναι αλλού και όχι σε αυτό το αδέξιο "μάθημα" ιστορίας.Σήμερα πως βλέπουμε τη Δημοκρατία μας;Έχουμε μάθει από την ιστορία μας;Πόσο κοντά η μακρυά ,βρίσκετε κατά τη γνώμη σας μία επανάληψη ενός έργου που μόνο ως θρίλλερ μπορεί να χαρακτηριστεί;Γνωρίζουμε τα πολιτικά γεγονότα που προηγήθηκαν της χούντας των συνταγματαρχών;Βλέπουμε ομοιότητες με το σήμερα;Τι κάνουμε σαν πολίτες αυτής της χώρας,πολίτες με την έννοια της συμμετοχής μας στα κοινά.Μήπως η διαφθορά και η αναξιοκρατία που μαστίζει το σύστημα είναι το ισχυρότερο επιχείρημα ,αυτών που ενδόμυχα θα ήθελαν να ξανακάνουν μίαν "Εθνοσωτήριον Επανάστασιν";Μήπως ακόμα ακόμα και οι ταραχές μεταξύ κουκουλοφόρων και αστυνομικών δεν είναι πάρα άλλο ένα "τούβλο στον τοίχο" ενός αυριανού φασισμού;Εγώ ερωτήματα θέτω και όποιος θέλει ας απαντήσει ή ας θέσει και καινούργια...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #1 στις: 25/07/08, 02:44 »
Εφοσον αυτοι εκει στις 300 καρεκλες στρογγυλοκαθονται και ψ****αρανε χωρις λογο και μηδεν αποτελεσμα και μαζι το γεγονος οτι καθε κυβερνηση και τα κεφαλια της μας κλεβουν και μας ξεζουμιζουν για να τα τρωνε αυτοι, τοτε ειναι ενας καλος λογος για κοινωνικη εξεγερση.Δεν χρειαζεται να αναφερω συγκεκριμενα γεγονοτα μιας και απο το 1980 ολοι ασταματητα "τα παιρνουν" και δημιουργησαν την Ελλαδα με το μισθο των 700€ και το ακριβοτερο κοστος ζωης στην Ευρωπη.
Αλλα και εμεις σαν λαος ειμαστε νοητικα καθυστερημενοι, αφου τους ξαναψηφιζουμε και τους φερνουμε στην εξουσια με οσα μας κανουν
.Μας πηδανε, τους πληρωνουμε και φευγοντας λεμε και ευχαριστω!
 :-X
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/08, 08:19 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #2 στις: 25/07/08, 08:20 »
Εφοσον αυτοι εκει στις 300 καρεκλες στρογγυλοκαθονται και ψ****αρανε χωρις λογο και μηδεν αποτελεσμα και μαζι το γεγονος οτι καθε κυβερνηση και τα κεφαλια της μας κλεβουν και μας ξεζουμιζουν για να τα τρωνε αυτοι, τοτε ειναι ενας καλος λογος για κοινωνικη εξεγερση.Δεν χρειαζεται να αναφερω συγκεκριμενα γεγονοτα μιας και απο το 1980 ολοι ασταματητα "τα παιρνουν" και δημιουργησαν την Ελλαδα με το μισθο των 700€ και το ακριβοτερο κοστος ζωης στην Ευρωπη.
Αλλα και εμεις σαν λαος ειμαστε νοητικα καθυστερημενοι, αφου τους ξαναψηφιζουμε και τους φερνουμε στην εξουσια με οσα μας κανουν
.Μας πηδανε, τους πληρωνουμε και φευγοντας λεμε και ευχαριστω!
 :-X

κοινωνικη εξεγερση ε?   :o?????????????????????????
χμμμμμμμ ....
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/08, 08:35 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #3 στις: 25/07/08, 11:38 »
Εφοσον αυτοι εκει στις 300 καρεκλες στρογγυλοκαθονται και ψ****αρανε χωρις λογο και μηδεν αποτελεσμα και μαζι το γεγονος οτι καθε κυβερνηση και τα κεφαλια της μας κλεβουν και μας ξεζουμιζουν για να τα τρωνε αυτοι, τοτε ειναι ενας καλος λογος για κοινωνικη εξεγερση.Δεν χρειαζεται να αναφερω συγκεκριμενα γεγονοτα μιας και απο το 1980 ολοι ασταματητα "τα παιρνουν" και δημιουργησαν την Ελλαδα με το μισθο των 700€ και το ακριβοτερο κοστος ζωης στην Ευρωπη.
Αλλα και εμεις σαν λαος ειμαστε νοητικα καθυστερημενοι, αφου τους ξαναψηφιζουμε και τους φερνουμε στην εξουσια με οσα μας κανουν
.Μας πηδανε, τους πληρωνουμε και φευγοντας λεμε και ευχαριστω!
 :-X
τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο αναφερεις αν λαβεις υποψιν σου και αλλες ευρωπαικες χωρες..η ελλαδα ειδικα επι σημιτη ειχε μεγαλα ποσοστα αναπτυξης,ενω η οικονομια της δεν ειναι και αθλια.
βεβαια κοινωνικη εξεργεση να γινει (για αλλους λογους,ιδεολογικους)
ισως γιατι η δημοκρατια που λενε δεν απεχει και πολυ απο την χουντα των συνταγματαρχων.εχουν κανει την δημοκρατια ασυδοσια.


« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/08, 11:40 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #4 στις: 25/07/08, 12:13 »
Ετσι κ αλλιως οι πολιτικοι περνανε στο περιθωριο εξου και η αναμφησβητητη ανικανοτητα τους, βλεπετε οτι κ στο εξωτερικο (πχ σαρκοζι) οτι η περιθωριοποιηση τους φτανει σε πρωτοφανη επιπεδα...
Αυτοι που τους εχουν περιθωριοποιησει δεν ειναι αλλοι απο τις πολύεθνικες, τις offshore(υπερακτιες) εταιριες που ακολουθουν τα πρωτυπα της αμερικης και φυσικα ειναι οι απολυτοι αρχοντες της συγχρονης ζωης...
Με αλλα λογια οι πολιτικοι υπαρχουν απλα γιατι καποιος πρεπει να κανει κ αυτη τη δουλεια.
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #5 στις: 25/07/08, 14:35 »

Με αλλα λογια οι πολιτικοι υπαρχουν απλα γιατι καποιος πρεπει να κανει κ αυτη τη δουλεια.
giati ''prepei''??????



oxi den prepei
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #6 στις: 25/07/08, 15:20 »
Τι εννοεις δεν πρεπει να κανει κανεις την δουλεια του πολιτικου? Ειναι απαραιτητοι και αυτοι (αρκει να κανουν καλα την δουλεια τους) αλλιως θα υπηρχε ενα ατελειωτο χαος. Ακομη χειροτερα δηλαδη...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #7 στις: 25/07/08, 18:57 »
αλλιως θα υπηρχε ενα ατελειωτο χαος. Ακομη χειροτερα δηλαδη...
δεν συμφωνω οτι χωρις κυβερνησεις και χωρις κρατος θα επικρατουσε χαος.μαλλον μεγαλυτερο ειναι το χαος με την υπαρξη τους.
εξαρταται βεβαια απο το πως εννοεις το χαος..αν ξαφνικα ξυπνουσες καποια μερα και δεν υπηρχε κρατος,η πρωτη σκεψη σου θα ηταν να σκοτωσεις ή να προκαλεσεις ζημια?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #8 στις: 25/07/08, 19:41 »
..αν ξαφνικα ξυπνουσες καποια μερα και δεν υπηρχε κρατος,η πρωτη σκεψη σου θα ηταν να σκοτωσεις ή να προκαλεσεις ζημια?
Και να κλεψεις αυτα που ανηκουν σε αλλους...Αλλα οχι εγω παντως  ;D Δεν ειναι δυνατον να υπαρξει μια κοινωνια ,χωρις κρατος, καποια διοικηση. Παντα πρεπει να υπαρχει καποιος ανωτερος, καλως η κακως, ο οποιος θα ελεγχει τους υπολοιπους, αλλιως ο καθενας θα εκανε οτι του καπνισει. Μπορει εσυ και εγω οχι αλλα ολοι δεν ειναι σαν εμας... Αν εννοεις παλι το γνησιο πολιτικο συστημα της δημοκρατιας οπου ολοι μπορουν να συμμετεχουν στην διοικηση αυτο απλα δεν γινεται γιατι μπορει να το χρησιμοποιουσαν στα αρχαια χρονια αλλα τοτε ηταν ποσοι...10.000 ατομα στη ιδια πολη? (και πολλα λεω)

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #9 στις: 25/07/08, 20:47 »
..αν ξαφνικα ξυπνουσες καποια μερα και δεν υπηρχε κρατος,η πρωτη σκεψη σου θα ηταν να σκοτωσεις ή να προκαλεσεις ζημια?
Και να κλεψεις αυτα που ανηκουν σε αλλους...Αλλα οχι εγω παντως  ;D Δεν ειναι δυνατον να υπαρξει μια κοινωνια ,χωρις κρατος, καποια διοικηση. Παντα πρεπει να υπαρχει καποιος ανωτερος, καλως η κακως, ο οποιος θα ελεγχει τους υπολοιπους, αλλιως ο καθενας θα εκανε οτι του καπνισει. Μπορει εσυ και εγω οχι αλλα ολοι δεν ειναι σαν εμας... Αν εννοεις παλι το γνησιο πολιτικο συστημα της δημοκρατιας οπου ολοι μπορουν να συμμετεχουν στην διοικηση αυτο απλα δεν γινεται γιατι μπορει να το χρησιμοποιουσαν στα αρχαια χρονια αλλα τοτε ηταν ποσοι...10.000 ατομα στη ιδια πολη? (και πολλα λεω)
ολοι αυτο λεμε:δεν υπαρχει για μενα το κρατος,για σενα υπαρχει για τον κλεφτη υπαρχει για τον εγκληματια για τον φοροφυγα...
εγω σου λεω το αλλο,για κανεναν δεν πρεπει να υπαρχει.εκ φυσεως ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον και πολυ πριν υπαρξει το κρατος υπηρχαν οργανωμενες ανθρωπινες κοινωνιες.οποτε για πιο χαος μιλαμε?περισσοτερο χαος δεν ειναι οι πολεμοι,οι στρατοι,τα συνορα και τα εθνη?
πρωτον η αρχαια αθηνα ειχε πολυ παραπανω απο 10.000 πληθυσμο
δευτερον γιατι σου φαινεται παραξενη η οργανωση σε μικρη βαση?
τριτον αν θελεις διεξοδικα να συζητησουμε για το πως οργανωνεται μια αναρχικη κοινωνια,ας ανοιξουμε ενα αλλο θεμα να σου πω τις αποψεις μου
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #10 στις: 25/07/08, 23:49 »
Σε όλα αυτά δεν πρέπει να ξεχνάμε και τη δυνατότητα προσαρμογής του ανθρώπου σε μια καινούργια κατάσταση...Εγώ πιστεύω ότι χρειάζονται τρεις με τέσσερις γενιές οι οποίες σιγά σιγά θα προσαρμόζονται σε ένα αναρχικό μοντέλο.Οποιαδήποτε βίαια μετάβαση θα προκαλέσει ανάλογες αντιδράσεις όπως π.χ στον υπαρκτό σοσιαλισμό της πρώην Ε.Σ.Σ.Δ και η όλη προσπάθεια θα στεφθεί χίλια τα εκατό με αποτυχία.Γι αυτό άλλωστε δεν πιστεύω καθόλου στη βία,γιατί δεν μπορείς να εξαναγκάσεις έναν ολόκληρο λαό να κάνει κάτι που δεν θέλει.Θα αντιδράσει και τότε θα έχουμε το εξής οξύμωρο.Αναρχικούς καθεστωτικούς από τη μια και δημοκράτες αντιεξουσιαστές από την άλλη...Μπορούμε όμως να πούμε και καμμιά άποψη πάνω στο θέμα παρακαλώ; ??? ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #11 στις: 26/07/08, 00:26 »
τριτον αν θελεις διεξοδικα να συζητησουμε για το πως οργανωνεται μια αναρχικη κοινωνια,ας ανοιξουμε ενα αλλο θεμα να σου πω τις αποψεις μου
Εγώ θέλω να ανοίξουμε ένα τέτοιο ζήτημα γιατί έχω αρκετά κενά πάνω στην έννοια της "αναρχίας".. Επειδή όμως δεν παίζει ούτε χρόνος για δείγμα για ένα τέτοιο θέμα (μιλάω σαφώς για την πλευρά μου) θέλω πολύ να μάθω κάτι πολύ βασικό, κάτι που μου έκανε πάντα εντύπωση.. Πως είναι δυνατόν να οριοθετήσεις τις απολαύσεις κάποιου ανθρώπου εκτός από το να του "επιβάλεις" μια αγοραστική δύναμη.. Τι θέλω να πω με αυτό.. Στην αναρχία δεν υπάρχει κράτος, δεν υπάρχουν κανόνες επομένως και η έννοια του χρήματος δεν έχει νόημα.. Αν κάποιος έχει ανάγκη κάτι, τότε ο διπλανός του (η κοινωνία δηλαδή) θα του το δώσει.. Το θέμα είναι όμως τι γίνεται αν κάποιος (και να το φέρουμε και λίγο το παράδειγμα στα μέτρα του forum) θέλει και Mesa Boogie και Soldano και 3 Ibanez και 2 Gibson και, και, και.. Όλοι μας θα θέλαμε όλα τα παραπάνω προϊόντα.. Τώρα ο καθένας αγοράζει ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το πορτοφόλι του.. Αν επικρατούσε αναρχία ο καθένας θα μπορούσε να πάρει όσα μουσικά όργανα ήθελε.. Θα πήγαινε στα εργοστάσια των εταιριών και θα τα έπαιρνε.. Ποιος θα του το απαγόρευε; Οι νόμοι; Αφού δεν θα υπήρχαν.. Το μόνο πράγμα που θα του το απαγόρευε θα ήταν η δική του κρίση.. Έχετε πεισθεί όμως ότι και τα 7 τρις. των ανθρώπων που ζουν στη Γη έχουν αυτό που λέμε σωστή κρίση; Δείτε το και με ένα άλλο παράδειγμα.. Πριν τα πειρατικά cd αγοράζαμε 4-5 cds το μήνα (αγοραστική δύναμη).. Τώρα με το downloading κατεβάζουμε 4-5 cds τη μέρα (απουσία κανόνων-αγοραστικής δύναμης).. O άνθρωπος είναι αχόρταγο ον.. Τα θέλει όλα ή καλύτερα θέλει όσα περισσότερα μπορεί.. Και για να τα αποκτήσει ίσως χρειαστεί να κλέψει, ίσως να χρειαστεί να χειροδικήσει με τον ιδιοκτήτη τους, ίσως χρειαστεί να σκοτώσει.. Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να ζει αρμονικά τοποθετώντας ο ίδιος τα όρια του.. Δυστυχώς, αν δεν του πουν μέχρι τι μπορεί να κάνει, τότε θα κάνει τα πάντα.. Sad but true.. Τέλος όσον αφορά τις παλιές κοινωνίες, πιστεύω δύο πράγματα.. Πρώτον δεν μπορούμε να ξέρουμε τι γινότανε τόσο παλιά λόγω της δυσκολίας την ιστορικής καταγραφής και δεύτερον, οι κοινωνίες πριν την Αθήνα (γέννεση της δημοκρατίας) δεν είχαν αναρχία αλλά ολιγαρχία με την έννοια ότι υπήρχαν οι ολίγοι και οι σκλάβοι.. Να πούμε ότι υπήρχε αναρχία στην εποχή των σπηλαίων; Ακόμα και εκεί όμως από τα λίγα που γνωρίζουμε, βλέπουμε ότι υπήρχαν αρχηγοί (άρα και κανόνες)..

Δύσκολα τα πράγματα για κάτι τόσο επαναστατικό και φιλελεύθερο, δεν νομίζετε;

Υ.Γ: Εδώ υπάρχουν νόμοι και κάθε μέρα διεξάγονται δεκάδες αστικά δικαστήρια επειδή υπάρχουν διαφωνίες γιατί ο καθένας θέλει να κάνει το δικό του.. Φανταστείτε αν δεν υπήρχαν νόμοι αν θα μπορούσε να συνυπάρξει κάποιος με τον διπλανό του..
« Τελευταία τροποποίηση: 26/07/08, 00:35 από faser »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #12 στις: 26/07/08, 02:58 »
φαζερ

κατ'αρχας  μιλησα για αναρχια ως πολιτικη οργανωση και δεν αναφερθηκα στο οικονομικο συστημα(οπου σε μια κολλεκτιβιστικη αναρχια υπαρχουν χρηματα)
προσωπικα ειμαι υπερ της αμοιβης αναλογα με την εργασια καθενος,ακομα και σε χρημα
αλλα ακομα και στον αναρχοκομμουνισμο που θιγεις σκεψου κατι απλο οτι η αναρχικη κοινωνια βασιζεται στην αυτοοργανωση,οσο και αν σου ειναι δυσκολο να πιστεψεις οτι το κρατος δεν παρεμβαινει σου δινω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις τι εννοω:αυτος που θελει 20 κιθαρες ειναι σαν τον ναυαγο που ζηταει απο τους συνναυαγους του σε ενα νησι του ειρηνικου να εχει αποκλειστικο δικαιωμα χρησης της παραλιας.ε δεν θα τον χλευασουν οι συνναυαγοι του? ετσι και στην αναρχικη κοινωνια καποιος που ζηταει 20 κιθαρες θα ναι σαν να λεει ενα ανεκδοτο.

ο ανθρωπος τα θελει ολα γιατι ετσι ειναι η κοινωνια μας οχι γιατι ετσι ειμαστε εκ γενετης.αμα σκοτωσει καποιος για 20 κιθαρες τοτε εκτος του οτι ειναι τρελος θα παρει ως παρασημο την περιφρονηση και την αποξενωση απο την κοινοτητα.

τα ορια μας φτανουν εκει που αρχιζουν τα ορια του πλησιον μας,και αυτο δεν χρειαζεται νομος για να μας το υποδειξει,ειναι δεδομενο σε μια αυτοοργανωμενη κοινωνια.αλλιως εισαι παρασιτο για την κοινωνια.

βλεπουμε διαφορετικα ουσιαστικα το ιδιο ποτηρι.δλδ μου λες οτι χωρις νομους θα υπηρχε ενα χαος (λες κατι αοριστο) αρα βλεπεις κατι αρνητικο ,ενω τα θετικα της μη-υπαρξης νομων δεν τα βλεπεις,και γενικοτερα μη υπαρξης κρατους και κυβερνησης.
θελεις μερικα απο τα θετικα?
:οχι φοροι,οχι στρατοι,οχι κοινωνικες ανισοτητες,δραματικη μειωση των εγκληματων(δεν ειναι προφανες οτι εγκληματεις λογω της καταπιεσης και της βιας του κρατους,της κοινωνικης ανισοτητας και του καταναγκασμου?,δεν ειναι προφανες οτι εγκληματεις επειδη σου απαγορευουν κατι και εσυ το κανεις?),δραματικη μειωση των ωρων εργασιας(σκεψου ποσα ατομα κανουν εργασια που σε μια αναρχικη κοινωνια ειναι αχρηστη,ολα αυτα τα ατομα θα συνεισφερουν αλλου).
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #13 στις: 26/07/08, 03:21 »
Αν ,λέω αν...κάποιος κιθαρίστας στην αναρχική κοινωνία,μπορεί να αξιοποιήσει καταπληκτικά 20 κιθάρες,χρησιμοποιώντας τα διαφορετικά χαρακτηριστικά της κάθε μίας,γράφωντας 20 διαφορετικές μουσικές με τη κάθε μία,θα εξακολουθεί να ισχύει το παράδειγμα της παραλίας,ή θα του δωθεί η παραλία οικειοθελώς από τους άλλους;Γιατί στην σημερινή κοινωνία,ένας τόσο καταπληκτικός μουσικός,έχει κάποια στιγμή τη δυνατότητα να αγοράσει 20 κιθάρες,αλλά και να του προσφερθούν δώρο για διαφήμιση άλλες 100 από διάφορες εταιρείες.Ας πούμε ο Vai ή ο Satriani θα ήτανε τρελλοί ναυαγοί;Και εάν ένας καλλιτέχνης είναι τόσο ικανός,δεν θα προκαλέσει το θαυμασμό του κόσμου και κατ'επέκταση μία "θεοποίηση" στο πρόσωπό του;Αυτό δεν θα ήτανε μιά μορφή θρησκείας;Πως θα το δεχότανε αυτό η αναρχική συνείδηση εκείνης της κοινωνίας;Θέλω να πω εν'ολίγοις,ότι τα παραδείγματα όπου η ανθρώπινη φύση είναι ενάντια σε όλη αυτή την φιλοσοφία της "αυτορύθμισης",είναι πάμπολλα.Γιατί αν μπορούσε ο άνθρωπος να πετάξει από μέσα του τόσο εύκολα όλα εκείνα τα ελλατώματα που τον εμποδίζουνε να συνυπάρξει ισότιμα με τον συνάνθρωπό του,δεν θα χρειαζότανε η αναρχία,αλλά θα είχε ήδη καλυφθεί η ιστορία με το μήνυμα του Χριστού "αγαπάτε αλλήλους".Όμως καλώς ή κακώς(κακώς λέω εγώ...),ο άνθρωπος δεν έχει μόνο καλοσύνη ή αίσθημα δικαίου,αλλά και τα εντελώς αντίθετα.Εγώ το λέω καλό και κακό ,αλλά ας μην επεκταθούμε...Και δεν είναι η κοινωνία μόνο που δημιουργεί αυτές τις πεποιθήσεις στους ανθρώπους.Είναι η ίδια η φύση,αυτή που κάνει το 2χρονο αγοράκι,να ρίχνει σφαλιάρα στο 2χρονο κοριτσάκι,κραυγάζοντας για το παιχνίδι που του πήρε...ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!!Ποιός πρόλαβε να μάθει σε αυτό το παιδί τι σημαίνει ιδιοκτησία;Και ποιός μπορεί να το μάθει στα 2 του να μοιράζετε;Αχ φίλε bairn αν ήταν έτσι εύκολα τα πράγματα,πριν γίνουμε αναρχικοί,θα είχαμε γίνει απλά Άγιοι... :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #14 στις: 26/07/08, 04:24 »
Να διευκρινισω λιγο καποια πραγματα σε οτι αφορα την αναρχια γιατι λεγονται καποιες ανακριβειες.

Κατ'αρχας δεν ειναι λογικο να κρινεις ενα οικονομικο συστημα με βαση αποκλειστικα και μονο το υπαρχον. Δηλαδη δεν θεωρω σωστο να το θετεις ως "αυριο γινεται η αλλαγη τι κανουμε?". Για να παει ο ανθρωπος απο το ενα συστημα στο αλλο χρειαζονται αρκετες δεκαδες και εκατονταδες χρονια. Δειτε για παραδειγμα πως πηγαμε απο την φεουδαρχια στον καπιταλισμο. Προφανως και δεν εγινε απο την μια μερα στην αλλη. Επομενως για να παμε απο τον καπιταλισμο στην αναρχια προφανως θα περασει καποια σταδια η ανθρωποτητα μεσα στα οποια θα γεννηθει αυτη η ιδεα της αναρχιας και θα ριζωσει. Προφανως και δεν θα με πειραζει η επανασταση να ξεκινησει αυριο, αλλα ακομα και αυριο να ξεκιναγε δεν θα τελειωνε αυριο. Θα χρειαστει μια νεα μορφη σκεψης που δεν μπορει να γεννηθει στον καθε εναν απο την μια στιγμη στην αλλη. Ειδικα οταν μιλαμε για ενα συστημα χωρις ιδιοκτησια.

Με βαση λοιπον το παραπανω, η "αναγκη" που εχει ο καθε ενας μας για να εχει ας πουμε 10 διαφορετικα οργανα, εχει δημιουργηθει. Μη μου πειτε οτι απο παντα θελατε να εχετε 10 διαφορετικες κιθαρες, ή οτι αποτελει μια βασικη βιοτικη αναγκη. Αποτελει μια πλασματικη ουσιαστικα αναγκη που την δημιουργει το συστημα (οχι μονο για τις κιθαρες για το καθε καθαρα καταναλωτικο προιον" ωστε να μπορει να επιβιωνει. Ποσα πραγματα που εχουμε μας ειναι παντελως αχρηστα και τα εχουμε αγορασει? Εγω θα ελεγα πολλα. Υπαρχει ομως η νοοτροπια της ιδιοκτησιας, της καταναλωσης, της οικονομικης δυνατοτητας, της αγοραστικης δυνατοτητας. Με αυτα εχουμε μεγαλωσει και γαλουχηθει και πιστεψτε με ειναι πολυ δυσκολο να το αποβαλει καποιος, το λεω εκ πειρας.

Μια αναρχικη κοινωνια, μια κοινωνια χωρις ιδιοκτησια απαιτει εναν διαφορετικο τροπο σκεψεις, μια διαφορετικη προσεγκιση στα πραγματα. Θα προτεινα σε πολλους να διαβασουν το βιβλιο της Ουρσουλα Λε Γκαιν "Ο αναρχικος των δυο κοσμων", προκειται για μυθιστορημα που προσεγγιζει πολυ καλα καποια ζητηματα.

Τωρα το ζητημα της οργανωσης της ιδιας της κοινωνιας ειναι καθ ολα συζητησιμο. Δηλαδη μπορουμε και μεταξυ μας να δουμε πως μπορει να λειτουργει μια αναρχικη κοινωνια. Παντα ομως με γνωμονα το γεγονος οτι δεν θα συμβει αυριο. Μπορουμε να προσπαθησουμε βεβαια και για αυτο, εγω θα το ηθελα παρα πολυ, αλλα δυστυχως η νοοτροπια των ανθρωπων δεν ειναι ευκολο να αλλαξει.

Σε μια κοινωνια χωρις ιδιοκτησια δεν θα χρειαζεται καποιος να κλεψει, γιατι δεν θα ανηκει κατι σε κανεναν. Δηλαδη ο μονος απο τον οποιο θα μπορεις να κλεψεις ουσιαστικα θα ειναι η κοινοτητα, αλλα και να παρεις κατι για τον εαυτο σου παλι καμια αξια δεν θα εχει. Η κλοπη ειναι αναγκη σε μια κοινωνια με ιδιοκτησια, οπου ο καθενας πρεπει να εχει κατι να του ανηκει. Αν τιποτα δεν σου ανηκει γιατι να κλεψεις?

Βασικα το ξανασκεφτηκα, ειναι λιγο δυσκολο να το πουμε ετσι με απλα παραδειγματα. Σιγουρα καποιος θα πει "και αν ομως καποιο κλεψει τι θα γινει?" ή "αν καποιος θελησει να εχει ιδιοκτησια τι θα κανει η κοινοτητα?" γενικα πολλα μπορουν να υποθουν ειδικα αν το προσεγγιζουμε με αστικη λογικη. Ειναι πολυ δυσκολο να συζητηθει ενα τετοιο ζητημα μεσω φορουμ. Αν θελετε (με αθηναιους για μενα γιατι εκει μενω ::)) να βρεθουμε απο κοντα να το συζητησουμε εκτενεστερα. Παρ ολα αυτα μπορω να γραψω καποιες αναλυσεις σε διαφορα ερωτηματα που σιγουρα θα υπαρχουν, απλα πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολο να συζητηθει μεσω φορουμ (θα γραφω σεντονια :P). Μπορω επισης να προτεινω/δανεισω βιβλια σε οσους ενδιαφερονται και εχουν χρονο να διαβασουν (γιατι και ο χρονος για διαβασμα δυστυχως εχει καταντησει πολυτελεια).
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #15 στις: 26/07/08, 09:24 »
Καταρχάς αυτό που θέλω να πω είναι ότι χαίρομαι που οι απόψεις που παρατίθονται (μέχρι στιγμής) είναι συγκρατημένες, χωρίς τον χαρακτήρα της άκρατης σιγουριάς και της αυθεντίας και χωρίς το σκοπτικό ύφος του αντίλογου.. Πιστεύω ότι ακόμα και σε ένα μουσικό forum μπορεί να εξαχθούν κάποια συμπεράσματα αρκεί οι απόψεις να παρατίθονται οργανωμένα και να αποφεύγονται οι προσωπικές αντιπαραθέσεις..

Λοιπόν, ανακεφαλαιώνοντας τις απόψεις των προηγουμένων μελών έχω να σημειώσω τα εξής:

1) Η αναρχία δεν είναι απλά ένα ακόμα πολιτικοκοινωνικό σύστημα και ως εκ τούτου απαιτεί την "μεταλλαγή" της ιδιοσυγκρασίας του ατόμου, την αλλαγή του mentality (συγγνώμη για τον αγγλικό όρο -- δεν βρίσκω τον αντίστοιχο ελληνικό) και γενικότερα την απαξίωση της έννοιας της ιδιοκτησίας..

2) Ένα τέτοιο πολιτικό σύστημα, απαιτεί χρόνο για την μετάβαση του οπότε είναι απίθανο να επέλθει αλλαγή από την μία μέρα στην άλλη.. Επέρχεται στο συγκεκριμένο σημείο το ερώτημα, τι γίνεται στο μεσοδιάστημα..

3) Ο υπερκαταναλωτισμός, η γενικότερη καταναλωτική συνείδηση και η έννοια της ιδιοκτησίας έχουν ριζώσει στον ανθρώπινο χαρακτήρα λόγω των συνθηκών και όχι επειδή είναι εγγενής τάση του ανθρώπου να καταναλώνει.. Ο αντίλογος αναφέρει ότι ακόμα όμως και σε ένα παιδάκι 2 χρονών (το οποίο δεν έχει προλάβει ακόμα να εδραιώσει την έννοια της ιδιοκτησίας) παρατηρούνται φαινόμενα ιδιοκτησιακής συνείδησης..

4) Η αναρχία θα επιφέρει θετικές αλλαγές όπως απουσία φόρων, στρατού, υπερωριών, καταπολέμηση κοινωνικής ανισότητας, όλα αυτά όμως με την προυπόθεση ότι το κάθε άτομο θα σέβεται τον συνάνθρωπο του και δεν θα υπάρχουν φαινόμενα εκμετάλλευσης..

Γενικά το κλειδί ενός τέτοιου συστήματος είναι η αλλαγή νοοτροπίας.. Προσωπικά και με κάθε σεβασμό που αρμόζει σε κάτι για το οποίο έχουν χυθεί τόνοι μελάνι, θεωρώ ότι μοιάζει με την αιώνια διαμάχη για την ύπαρξη του Θεού.. Πολλοί υποστηρίζουν ότι αφού δεν τον έχουν δει δεν μπορούν να πιστέψουν ότι υπάρχει.. Έτσι και εδώ.. Αν κάποιος δεν έχει δει τον άνθρωπο να μεταλλάσσεται σε κάποιον πράο, απαλλαγμένο από όλες τις κακές συνέπειες της ιδιοκτησίας και του ωχαδερφισμού πολίτη, τότε δεν μπορει να είναι σίγουρος για την ύπαρξη και την μακροημέρευση ενός τέτοιου συστήματος..

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι ομαλότερη θα ήταν μια μετάβαση από τον καπιταλισμό σε κομμουνισμό και έπειτα στην αναρχία, παρά κατευθείαν από τον καπιταλισμό στην αναρχία.. Τουλάχιστον στη πρώτη περίπτωση δεν θα υπάρχει η έννοια της ιδιοκτησίας αλλά θα υπάρχουν νόμοι για να ελέγχουν εκείνους που ακόμα δεν θα έχουν απαγγιστρωθεί από αυτή..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #16 στις: 26/07/08, 10:33 »
Σε μια κοινωνια χωρις ιδιοκτησια δεν θα χρειαζεται καποιος να κλεψει, γιατι δεν θα ανηκει κατι σε κανεναν. Δηλαδη ο μονος απο τον οποιο θα μπορεις να κλεψεις ουσιαστικα θα ειναι η κοινοτητα, αλλα και να παρεις κατι για τον εαυτο σου παλι καμια αξια δεν θα εχει. Η κλοπη ειναι αναγκη σε μια κοινωνια με ιδιοκτησια, οπου ο καθενας πρεπει να εχει κατι να του ανηκει. Αν τιποτα δεν σου ανηκει γιατι να κλεψεις?

Μου θύμισες τη φράση που λέει:
"Κομμουνιστής είναι αυτός που δεν έχει τίποτα και θέλει να το μοιραστεί με όλον τον κόσμο!"  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #17 στις: 26/07/08, 17:59 »
@faser

Κατ'αρχας μια ιστορικη διορθωση. Αν εχεις διαβασει καθολου για την ισπανικη επανασταση (ή ισπανικος εμφυλιος για αυτους που δυστυχως φτιαχνουν την ιστορια) ειναι μια περιπτωση οπου εχει εφαρμοστει αναρχια σε πολυ μεγαλο βαθμο και , πιστεψε με, με παρα πολυ μεγαλη επιτυχια. Εχω ενα ντοκιμαντερ, αν τα καταφερω θα το ανεβασω γιατι αξιζει να το δει ο καθενας, ειναι ενα κομματι της ιστοριας που οι συγχρονοι στρατευμενοι με το συστημα ιστορικοι προσπαθουν με καθε τροπο να συγκαλειψουν. Δεν πηρε πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα και σε μεγαλο βαθμο ο κοσμος ειχε προσαρμοστει. Ειναι ζητημα συνθηκων. Και οι Τσιαπας στο Μεξικο και γενικοτερα οι ινδιανοι τις λατινικης αμερικης τα τελευταια χρονια εχουν κερδισει την αυτονομια τους και εχουν οργανωθει σε κοινοτητες με αναρχικες δομες. Μπορω παλι να βρω να ανεβασω διαφορα.

Πιστευω οτι αυτη η αλλαγη νοοτροπιας εχει να κανει με τα γεγονοτα και τις περιστασεις.

Για το παραδειγμα που λες στο παιδακι 2 χρονων. Εγω ξερω παιδακια 2 χρονων που τα μοιραζονται με τα αλλα παιδακια. Ιδιαιτερα σε ενα μικρο παιδακι ειναι ΠΑΡΑ πολυ ευκολο να περασει ο γονιος την εννοια του "δικο μου". Οταν σε ενα σπιτι ο πατερας σου οταν εισαι 2 χρονων σε μαλωνει επειδη ακουμπας κατι ΔΙΚΟ ΤΟΥ τοτε αυτοματα και συ ως παιδι επειδη δεν εχεις απολυτα διαμορφωμενη αντιληψη κανεις το ιδιο ακριβως, λες οτι κατι ειναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Εαν μαθεις στο παιδακι να δινει και να παιρνει και να μοιραζεται πιστευω θα το μαθει παρα πολυ καλα.

Το ζητημα ειναι η ηθικη καθε κοινωνιας. Και αυτη παλι πιστευω μπορει να αλλαξει αποτομα αναλογα με τις περιστασεις. Για παραδειγμα σημερα η κυριαρχη ηθικη ειναι ο ατομικισμος, οτι ας εχω πρωτα καλα την παρτυ μου και μετα βοηθαω και τους αλλους, αλλα πρεπει εγω να ειμαικαλα, να κερδιζω κ.ο.κ. Εαν η θεμελιωδης αρχη ηθικης σε μια κοινωνια ας πουμε ηταν η αλλυλεγγυη τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα. Και πιστευω οτι η αλλυλεγγυη ειναι πολυ πιο φυσικη ταση του ανθρωπου απο τον ατομικισμο οποτε θα ειναι και πιο ευκολο να περασει σαν νοοτροπια.

Σκοπος δεν ειναι καποιος να γινει πραος και διαφορα, ειναι απλα μια διαφορετικη προσεγγιση στον τροπο οραγνωσης της κοινωνιας, δεν μπορεις παντα να τους εχεις ολους οργανωμενου τελεια και κανενας δεν ειπε κατι τετοιο. Φυσικα και θα υπαρχουν και δικλειδες ασφαλειας σε μια αναρχικη κοινωνια.

Οσον αφορα την μεταβαση απο καπιταλισμο σε κομμουνισμο και απο κει σε αναρχια μπορω να φερω παμπολλες αντιρρησεις 8)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #18 στις: 26/07/08, 23:23 »
Δύο πραγματάκια.Το mentality Ελληνικά μπορείς να το μεταφράσεις φίλε faser με τη λέξη "διάνοια",με την έννοια όχι της εξαιρετικής ευφυίας,αλλά με την έννοια του συνόλου της πνευματικότητας.Όσο για την ιδιοκτησία φίλε Roufous ,εγώ πιστεύω ότι είναι κάτι που υπάρχει στη φύση ανεξάρτητα της εκπαίδευσης που έχει ο άνθρωπος από το σπίτι.Είναι ένστικτο.Όπως ο σκύλος θάβει και κρύβει το κόκκαλό του,όπως τα αιλουροειδή "μαρκάρουν" με τα ούρα τους τη περιοχή τους και δεν αφήνουν κανέναν παρείσακτο,έτσι πιστεύω και ο πρωτόγονος άνθρωπος που θα έφτιαχνε ένα κοκκάλινο κόσμημα ,θα το είχε στο λαιμό του και δεν θα άφηνε κανέναν να του το πάρει...Η η σπηλιά που θα είχε μια συγκεκριμένη ομάδα,φυλή, δεν θα δεχότανε μιά ομάδα ξένων εισβολέων.Βέβαια ο άνθρωπος προχωράει,αναθεωρεί απόψεις,αλλά κάποια πράγματα όπως τα βασικότερα των ενστίκτων,είναι πράγματα τα οποία είναι από αφελές έως επικίνδυνο να αγνοούνται.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/08, 01:05 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #19 στις: 27/07/08, 00:09 »
Τι να πω ειμαι προσωπικα υπερ αυτου συστηματος αλλα πιστευω οτι δεν ειναι εφαρμοσιμο, στην θεωρια ειναι καλο αλλα στην πραξη δε γινεται. Καταρχην δεν ειναι κατι απλο να αλλαξεις ετσι ολους τους ανθρωπους και να φροντισεις να εχουν ολοι καποιο επιπεδο μορφωσης. Παραειναι καλο για να ειναι αληθινο. Ειναι απαραιτητο ολοι να συμπεριφερονται σαν "αγιοι" χωρις καποιος να τους ελεγχει δυστυχως ομως η κοινωνια αυτην την στιγμη παει προς την αντιθετη κατευθυνση...Αν καποιος κανει πχ ενα εγκλημα μεσα σε μια τετοια χωρα τι θα γινοταν? Θα γινοταν καποιο συμβουλιο η κατι τετοιο? Σε αυτη την περιπτωση παντως παλι καποιος αποφασιζει για αλλους...Αν εχετε κανα λινκ σχετικο ποσταρετε το με ενδιαφερει κ μενα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #20 στις: 27/07/08, 00:33 »
μακμισια τα παραδειγματα με τα ζωα που φερνεις δειχνουν κατι αλλο και οχι οτι εχουν εμφυτη την εννοια της ιδιοκτησιας

οταν ο σκυλος θαβει το κοκκαλο του ή ενα ζωο κανει κατι για να προστατευτει η για να εξασφαλισει την τροφη του,αυτη η πραξη αποβλεπει ακριβως σε αυτο,δεν εχει να κανει με ιδιοκτησια.δεν βλεπει ο σκυλος το κοκκαλο σαν ιδιοκτησια αντιθετα κανει τα παντα για να επιβιωσει.

θεμα επιβιωσης δεν υπαρχει εδω περα.

στην αναρχικη κοινωνια δεν θα υπαρχουν κοινωνικες ανισοτητες ή ανεργια για να ωθησουν καποιον να συμπεριφερεται σαν τον σκυλο ουτε πολεμοι για να συμπεριφερεται σαν τον κειβμαν.τελος δεν υπαρχει λογος να κλεψεις το ρολοι του βασιλη γιατι εχεις και εσυ το ιδιο ρολοι απο το ιδιο εργοστασιο,οποτε γιατι να κλεψεις κατι που εχεις και εσυ?(αυτο πηγαινε στο κοκκαλινο κοσμημα)

και σεθ
πρωτον δεν υπαρχουν χωρες αλλα κοινοτητες και δευτερον το πως αντιμετωπιζεται ενα εγκλημα ειναι κατι που θελει πολλη συζητηση.αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι η αναρχια δεν απαγορευει τον σωφρονισμο,βεβαια δεν γινεται λογος για εγκλεισμο.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #21 στις: 27/07/08, 01:51 »
Μα βρε bairn  το κοκκάλινο κόσμημα που έφερα ως παράδειγμα,είναι κάτι που έφτιαξε μόνος του ο πρωτόγονος άνθρωπος,χειροποίητο και εντελώς μοναδικό και όχι κάτι που βγήκε από μαζική παραγωγή ενός εργοστασίου.Άρα το ίδιο ακριβώς δεν μπορεί να το έχει κανένας άλλος.Και είχα γράψει και κάτι παραπάνω που δεν πήρα απάντηση.Ο θαυμασμός στη δημιουργία ενός καλλιτέχνη θα απαγορεύεται;Δηλαδή αν εσύ τώρα έχεις τρέλλα με μια μπάντα,έχεις αφίσσα στο δωμάτιο,αυτό,το ότι είναι ίνδαλμά σου,δεν είναι αντίθετο με την  αναρχία,μιας και ο θαυμασμός μπορεί να θεωρηθεί σαν μια μορφή θρησκείας ή φανατισμού;Είναι λίγο ισοπεδωτικά όλα αυτά.
Λοιπόν θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να φέρω ξανά το αρχικό θέμα.
Η Δημοκρατία και η ουσία της που είναι η "αρχή της δεδηλωμένης",πάσχει στις μέρες μας έντονα από τα εξής φαινόμενα.Πρώτα απ'όλα η διαφθορά.Διαφθορά υπάρχει για τους εξής κατ'εμέ λόγους.Η νοοτροπία της ατιμωρησίας και το κάκιστο παράδειγμα των πολιτικών,ιδιαίτερα από το 1981 και μετά,είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργήσει μια νέα γενιά πολιτών η οποία είναι "απολιτίκ" στην ουσία της,ακόμα και εάν δηλώνει ότι προτιμά ένα κόμμα,θεωρεί ότι στην Ελλάδα δεν έχει σημασία τι κάνεις,αλλά αν έχεις τη δυνατότητα να το συγκαλύψεις.Αυτό αρχίσει από την απλή παράβαση της τροχαίας που μπορείς να σβύσεις,μέχρι τα εκατομμύρια ευρώ που μπορείς να φοροδιαφεύγεις.Πολίτες ,υπάλληλοι και πολιτικοί,συμμετέχουν εφόσον μπορούν ,πρόθυμα σε οποιοδήποτε αλισβερίσι-ρουσφέτι,γράφωντας στα παλαιότερα των υποδημάτων τους,τους νόμους και τη δικαιοσύνη.Σε όλα αυτά δυστυχώς εμπλέκονται και άλλοι λειτουργοί,οι οποίοι θα έπρεπε να αντιστέκονται.Υπάρχουν και τέτοιοι,αλλά μειώνονται δραματικά.
Μετά για μένα είναι το εκλογικό σύστημα.Δεν νοείτε αρχή της δεδηλωμένης,χωρίς απλή αναλογική.Δεν είναι Δημοκρατία,το να κυβερνάει η μειοψηφία.Δεν είναι Δημοκρατία το να μην εκπροσωπείτε το οποιοδήποτε κομμάτι του εκλογικού σώματος που έχει αυτό το δικαίωμα.Χοντρικά δηλαδή,300 βουλευτές,αξία έδρας=0.33%.Το επιχείρημα της  ακυβερνησίας,είναι εκείνο το επιχείρημα αυτών που θέλουν απλά να ελέγχουν ολοκληρωτικά το παιχνίδι και που δεν σέβονται τη βούληση του λαού που λέει με τη ψήφο του..."Δεν μου φτάνει ο ένας,συνεργαστείτε και συνθέστε τις απόψεις σας για το δικό μου καλό"Αυτό κατ'επέκταση φέρνει και το τρίτο ζήτημα της πελατειακής σχέσης,μεταξύ κομμάτων και πολιτικών.Τα κυρίαρχα κόμματα δεν έχουν πια φίλους που ταυτίζονται ιδεολογικά με αυτά.Έχουνε πολίτες που έχουν χάσει την αξιοπρέπειά τους και ζητιανεύουν και παρακαλάνε για τα αυτονόητα.Για μια δουλειά,για ίση μεταχείρηση για μια αξιοπρεπή ζωή.
Ξεχνάμε όλοι ότι η Δημοκρατία είναι εκείνο το σύστημα,όπου ο πολίτης μπορεί ελεύθερα ,στα πλαίσια μιας ευνομούμενης πολιτείας,να προοδεύσει προσωπικά,ηθικά,οικογενειακά,κοινωνικά και γιατί όχι ,να συντηρήσει και το τρόπο ζωής που έχει επιλέξει,όντας ελεύθερος και προστατευμένος παράλληλα από νόμους που του εξασφαλίζουν την φυσική και ηθική του υπόσταση.Όμως η κατρακύλα του σημερινού συστήματος,δίνει την ευκαιρία,να δυναμώνουν όλο και περισσότερο αντιδημοκρατικές φωνές,που επιχειρηματολογόντας πάνω σε πραγματικά και όχι στη σφαίρα της κινδυνολογίας ζητήματα,πείθουν ολοένα και περισσότερους,απελπισμένους και αδικημένους πολίτες.Ο φασισμός και ο ολοκληρωτισμός,όσο και εάν "κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου",δεν είναι τόσο μακρυά πια,όπως ήταν τις δεκαετίες του '70,'80 ακόμα και μέχρι τα μέσα του '90 .Λύση;Μόνο αν ξυπνήσουμε και εάν αρχίσουμε να συμμετέχουμε στα κοινά.Στη καθημερινότητα δηλαδή,εκεί που έχουμε πρόσβαση και δύναμη.Αν αρχίσουμε πάλι να συζητάμε για πολιτική.Αν πιστέψουμε ότι εμείς,ο λαός είμαστε πραγματικά κυρίαρχοι και όχι κομπάρσοι,ή ζητιάνοι.Αν βλέπουμε και πέρα από τη μύτη μας-κόμμα-προσωπικό συμφέρον.Είναι κι αυτά το ίδιο δύσκολα ,όπως η αναρχία ή η αγιοσύνη;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #22 στις: 27/07/08, 02:17 »
μακμισια εξηγησε το λιγο παραπανω αυτο που λες

κανεις δλδ μια προταση να συνδικαλιζομαστε περισσοτερο?
πιστευεις οτι ερχεται φασιστικο ρευμα αν δεν ριχνουμε την ψηφο μας και απεχουμε?








.Ο θαυμασμός στη δημιουργία ενός καλλιτέχνη θα απαγορεύεται;Δηλαδή αν εσύ τώρα έχεις τρέλλα με μια μπάντα,έχεις αφίσσα στο δωμάτιο,αυτό,το ότι είναι ίνδαλμά σου,δεν είναι αντίθετο με την  αναρχία,μιας και ο θαυμασμός μπορεί να θεωρηθεί σαν μια μορφή θρησκείας ή φανατισμού;Είναι λίγο ισοπεδωτικά όλα αυτά.

η αναρχια δεν απαγορευει

αλλος απαγορευει και τα μπερδευεις μου φαινεται
Μα βρε bairn  το κοκκάλινο κόσμημα που έφερα ως παράδειγμα,είναι κάτι που έφτιαξε μόνος του ο πρωτόγονος άνθρωπος,χειροποίητο και εντελώς μοναδικό και όχι κάτι που βγήκε από μαζική παραγωγή ενός εργοστασίου.Άρα το ίδιο ακριβώς δεν μπορεί να το έχει κανένας άλλος
ε και? τι θελεις να μου αποδειξεις? οτι τα παλατια απο αμμο που φτιαχνουμε στην παραλια ειναι κατι δικο μας ολοδικο μας και δεν αφηνουμε κανεναν να τα πειραξει?
οκ τοτε θα συμφωνησω,σε αυτη την περιπτωση τα κοκκαλινα κοσμηματα και τα αμμοπαλατια κατοχυρωνονται σε αυτον που τα εφτιαξε.
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #23 στις: 27/07/08, 03:29 »
Για το πρώτο ναι πιστεύω ότι έρχεται φασιστικό ή οποιοδήποτε άλλο απολυταρχικό ρεύμα,από την άποψη ότι και ο Χίτλερ τη Γερμανία της ανεργίας και των τρομερών αντιθέσεων εκμεταλλεύτηκε.Δεν κάνω πρόταση να συνδικαλιζόμαστε περισσότερο,γιατί και οι συνδικαλιστικές οργανώσεις δεν έχουν ξεφύγει από την παθογένεια του συστήματος.Προτείνω τα εξής απλά.α)Να συζητάμε,β)Να διαβάζουμε εφημερίδες διαφορετικών αποχρώσεων ή οποιοδήποτε έντυπο ή ηλεκτρονικό μέσο,που μπορεί να μας προσφέρει ενημέρωση ούτως ώστε να καταλαβαίνουμε ανάμεσα στα ψέμματα,να ξεχωρίζουμε τις αλήθειες,γ)Με τη στάση μας να μην βάζουμε λιθαράκια στο σάπιο σύστημα,δηλαδή, να δεχόμαστε την εφαρμογή του νόμου, ακόμα και εάν δεν μας βολεύει,δ)στις εκλογές να ψηφίζουμε σύμφωνα με αυτό που πιστεύουμε ότι συμφέρει το τόπο και όχι τη πάρτη μας.Εδώ θα χρησιμοποιήσω τα λόγια πολιτικού του παρελθόντος,που δεν θα αναφέρω το όνομά του για να μπορέσετε να τα αξιολογήσετε δίκαια..."Να ψηφίσετε ελεύθερα αλλά και υπεύθυνα και να μη λησμονείτε ότι η ιερά αυτή ψήφος δεν σας δόθηκε για να ικανοποιείτε πάθη και προκαταλήψεις"
Όλα αυτά φίλε bairn δεν είναι δεδομένα σήμερα.Η πλειοψηφία τα έχει γραμμένα κανονικά.Κοιμάται και όσο κοιμάται,όλο και κάποιος "ξύπνιος"μπορεί να μπουκάρει.
Για την απαγόρευση ,μπορεί να μην απαγορεύει αλλά είναι ελεύθερη να "κράζει" και να κάνει τη ζωή του άλλου δύσκολη,έτσι δεν είναι ;
Τέλος για το ρημάδι το κόσμημα.Το παλάτι στην άμμο δεν το φοράς στο λαιμό σου δεν το κουβαλάς και κάποια στιγμή ,η θάλλασα θα το ρίξει κιόλας.Ενώ το κόσμημα,το φτιαγμένο από τα χέρια σου το έχεις μια ολόκληρη ζωή εσύ και κανένας άλλος.Οτιδήποτε λοιπόν κατασκευάζεις και είναι μοναδικό,αν το κρατάς είναι ιδιοκτησία.Εκτός και εάν στην αναρχία κάθε μέρα αλλάζουμε τα πάντα μεταξύ μας,ακόμα και σώβρακα...μόνο και μόνο για να μη λέμε,το σώβρακό μου,αλλά το σωβρακό μας...Συγγνώμη για το παράδειγμα ,δεν ειρωνεύομαι,χρησιμοποιώ και κάτι λίγο αστείο για να συννενοηθούμε πιο εύκολα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/08, 03:35 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: 24 Ιουλίου 1974-24 Ιουλίου 2008.
« Απάντηση #24 στις: 27/07/08, 18:18 »
Για το πρώτο ναι πιστεύω ότι έρχεται φασιστικό ή οποιοδήποτε άλλο απολυταρχικό ρεύμα,από την άποψη ότι και ο Χίτλερ τη Γερμανία της ανεργίας και των τρομερών αντιθέσεων εκμεταλλεύτηκε.Δεν κάνω πρόταση να συνδικαλιζόμαστε περισσότερο,γιατί και οι συνδικαλιστικές οργανώσεις δεν έχουν ξεφύγει από την παθογένεια του συστήματος.Προτείνω τα εξής απλά.α)Να συζητάμε,β)Να διαβάζουμε εφημερίδες διαφορετικών αποχρώσεων ή οποιοδήποτε έντυπο ή ηλεκτρονικό μέσο,που μπορεί να μας προσφέρει ενημέρωση ούτως ώστε να καταλαβαίνουμε ανάμεσα στα ψέμματα,να ξεχωρίζουμε τις αλήθειες,γ)Με τη στάση μας να μην βάζουμε λιθαράκια στο σάπιο σύστημα,δηλαδή, να δεχόμαστε την εφαρμογή του νόμου, ακόμα και εάν δεν μας βολεύει,δ)στις εκλογές να ψηφίζουμε σύμφωνα με αυτό που πιστεύουμε ότι συμφέρει το τόπο και όχι τη πάρτη μας.Εδώ θα χρησιμοποιήσω τα λόγια πολιτικού του παρελθόντος,που δεν θα αναφέρω το όνομά του για να μπορέσετε να τα αξιολογήσετε δίκαια..."Να ψηφίσετε ελεύθερα αλλά και υπεύθυνα και να μη λησμονείτε ότι η ιερά αυτή ψήφος δεν σας δόθηκε για να ικανοποιείτε πάθη και προκαταλήψεις"
Όλα αυτά φίλε bairn δεν είναι δεδομένα σήμερα.Η πλειοψηφία τα έχει γραμμένα κανονικά.Κοιμάται και όσο κοιμάται,όλο και κάποιος "ξύπνιος"μπορεί να μπουκάρει.

γιατι ολα αυτα που γραφεις μου φαινονται πιο ουτοπικα και απο την αναρχια?
αν γινονταν ολα αυτα θα ζουσαμε σε αλλον πλανητη


otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
7845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/03, 12:00
από delfinaki
33 Απαντήσεις
10380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/04, 17:19
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
5 Απαντήσεις
6188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/07, 20:14
από Holy Diver
2 Απαντήσεις
1844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 01:05
από ε?
1 Απαντήσεις
3041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:37
από lessismore
2 Απαντήσεις
3140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/11, 15:12
από Καρχαρίας
3 Απαντήσεις
3519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 09:22
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/11, 17:50
από Jumpthesky
0 Απαντήσεις
2316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/12, 21:44
από Metal_Throne
1 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 18:37
από Στόκας