Αποστολέας Θέμα: Αγορά πεταλιερας πολυεφε  (Αναγνώστηκε 18037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« στις: 06/11/18, 16:34 »
Παίζω πολλά χρόνια ηλεκτρική κιθάρα αλλά μέχρι τώρα δεν χρησιμοποιούσα εφέ... Έπαιζα με ενα foot switch χρησιμοποιώντας την παραμόρφωση του ενισχυτή μου και το βάθος που έχει ο ενισχυτής μου (fenfer frondman 25αρης)... Η κιθάρα μου είναι μια fender stratocaster mexico standard... Να διευκρινίσω ότι έπαιζα επαγγελματικά μόνο ακουστική κιθάρα, και πάντα την ηλεκτρική την παίζω σπίτι για μένα... Λέω καθαρά από περιέργεια να μπω στον κόσμο των εφέ... Επειδή λοιπόν είμαι άσχετος και δεν ξέρω ακόμη ποια εφέ με ενδιαφέρουν σκέφτηκα να αγοράσω μια πεταλιερα πολυεφε για να πειραματιστώ και ενδεχομένως μελλοντικά να αγόραζα πεταλακια μεμονωμένα αφου καταλήξω τι χρειάζομαι... Έτσι σκέφτηκα να ξεκινήσω με μια πεταλιερα ZOOM G1Xon... Για αυτό που τη θέλω κάνει ή θα είναι τελείως για πέταμα...;;;

Απο την άλλη σκέφτηκα ότι αν ίσως έδινα κάποια χρήματα παραπάνω ενδεχομένως να με κάλυπτε και μελλοντικά να μην επαινα σε διαδικασία να αγοράσω πεταλακια... Έχω δει για παράδειγμα τη BOSS GT1... Τι λέτε για τις σκέψεις μου;;;

Τα ακούσματα μου είναι το 90% old classic rock τύπου Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin, Scorpions, και λίγο μέταλ όχι πολύ βαρύ τύπου Iron Maiden, και σε λίγο διαφορετικό ήχο ίσος Rage against the machine ή system of a down...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #1 στις: 06/11/18, 17:21 »
η zoom δεν σου κάνει για αυτά? δοκίμασες να φτιάξεις αυτούς τους ήχους?

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #2 στις: 06/11/18, 18:40 »
Δεν την έχω αγοράσει ακόμη ρώτησα τη γνώμη σας αν κάνει για τη δουλειά που τη θέλω;;;

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #3 στις: 06/11/18, 18:45 »
Αν μπορείς, πήγαινε στην G3n/x/πωςτηλενετώρα που έχει περισσότερα footswitches και μπορείς να αλλάζεις πιο εύκολα χωρίς να διακόπτεις.

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #4 στις: 06/11/18, 19:23 »
Αυτή λες;;;

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #6 στις: 06/11/18, 19:28 »
Yeap.

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #7 στις: 06/11/18, 19:52 »
Αν πάρω λοιπόν την zoom g3xn θεωρείς ότι θα με καλύψει για να μην χρειαστεί να αγοράζω μετά μεμονωμένα πεταλακια;;;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #8 στις: 06/11/18, 19:58 »
https://www.ebay.co.uk/itm/Boss-ME-25-Multi-Effects-Guitar-Effect-Pedal-Excellent-From-Japan-550-F-S/183513029188?epid=92279970&hash=item2aba3a9a44:g:UyMAAOSwUmBbqmF7:rk:13:pf:0

και καθάρισες , αλλα όλα αυτα τα με τα 3 πεταλάκια (αλλαγή πάνω / αλλαγή κατω / wah wah) μέσες άκρες στο ίδιο επίπεδο είναι. εμένα το me-25 με έχει κατα-εξυπηρετήσει, όλα τα videa-κια με αυτο τα έχω κάνει.

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #9 στις: 07/11/18, 01:56 »
Αν μπορείς να κάνεις υπομονή μην πάρεις τίποτα, λογικά θα βγάλει καινούργιο πετάλι η zoom τον Ιανουάριο , αλλιώς αν θες κάτι φτηνό πάρε την g1xon μια χαρά είναι και ίσως το καλύτερο value for money πετάλι . το g3xn απλά αν έδινα τόσα θα χτυπούσα το κεφάλι μου μετά όταν βγει το καινούργιο.Το καινούργιο λογικά θα είναι στα 200-400 ευρώ. 
 

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #10 στις: 07/11/18, 06:44 »
Ευχαριστώ παίδες... Να στε καλά... Θα κάνω λίγο υπομονή ως το Γενάρη και θα αποφασίσω... Έτσι κι αλλιώς τόσα χρόνια ήμουν χωρίς εφέ... Μπορώ να ζήσω 2 μήνες ακόμη χωρίς αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #11 στις: 07/11/18, 09:21 »
Το ξερω οτι θα σε μπερδεψω με αυτα που θα γραψω και δεν θα τα καταλαβεις, αλλα οφειλω να τα γραψω.

Πιστευω οτι μετα την αρχικη εκπληξη ακουγωντας καποια εφφε, βαδιζεις προς απογοητευση οταν θα διαπιστωσεις οτι ηχος σου δεν θα πλησιαζει αυτους που ακους στα διαφορα τραγουδια.
Οι πεταλιερες ως επι των πλειστων εχουν και προσομοιωση ενισχυτων εκτος απο τα εφφε.
Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να μπουν στο τελικο του ενισχυτη. Δεν μπορει να μπει στο Input, καθως θα παιζουν ετσι δυο προενισχυτες, αυτος της πεταλιερας και αυτος του ενισχυτη, οπου συνηθως ακουγεται ενας ηχος "λασπη" που δεν θα "καθαριζει" ποτε.
Για να μπει στο τελικο λοιπον, θα πρεπει να εχει λουπα ο ενισχυτης (send return) ή να καταργησεις τις προσομοιωσεις των ενισχυτων.
Ομως τι θα γινει με τα pro/post των εφφε?
Για να παιξει καποιος με τον ηχο του ενισχυτη του και να χρησιμοποιησει μονο τα εφφε μιας πεταλιερας (καταργωντας τις προσομοιωσεις των ενισχυτων), κατι που ειναι πιο ευκολα διαχειρισιμο αφου τα εφφε των πεταλιερων δεν λασπωνουν τοσο τον ηχο οσο οι προσομοιωσεις των ενισχυτων, θα πρεπει εκτος του ενισχυτη να εχει και η πεταλιερα send return και να τη συνδεσει με μεθοδο 4 cable (καθως αλλα εφφε μπαινουν πριν τον προενισχυτη -pre- και άλλα μετα τον προενισχυτη -post-).
Send return δεν εχει ο ενισχυτης σου, αλλα ουτε και η zoom που συζητειται. Παμε σε πετελιερας με αρκετα μεγαλυτερο μπατζετ. Εκτος κι αν συζητειται η περιπτωση μεταχειρισμενης πεταλιερας.
O ενισχυτης σου ωστοσο, εχει ενα stereo line in (για mp3 συνηθως και το σημα παει κατευθειαν στον τελικο). Μονο αν μπει λοιπον η πεταλιερα στο line in υπαρχει ελπιδα, αν και δεν ξερω κατα ποσο θα δεσει  αφου οι Fender γενικοτερα ειναι "δυσκοιλιοι" ενισχυτες στη συνεργασια με πεταλακια, ποσο μαλλον με πεταλιερες.

Μια αλλη λυση για να μαθει καποιος να παιζει με τα εφφε, ειναι να συνδεσει μια πεταλιερα (ή και σε desktop μορφη, αν δεν το προοριζει για παιξιμο σε Live) στη καρτα ηχου και να ακουει απο τα active nearfield monitor ή ακουστικα.
Συνηθως αν τα μονιτορ ή τα ακουστικα ειναι αξιοπρεπη και οχι laptop ηχειακια, το αποτελεσμα ειναι πιο αξιοπρεπες, αφου οι πεταλιερες με προσομοιωση ενισχυτων στο επιπεδα των τμων που συζητιουνται, ειναι καλυετρα να συνδεονται σε line και οχι σε ενισχυτες και ιδιως οχι στο input του ενισχυτη.
Αν η πεταλιερα εχει usb και υπαρχει software για χειρισμο απο το PC, διευκολυνεται πολυ το ψαξιμο των εφφε και το tweeking γενικοτερα.

Βεβαια μπορεις να ακολουθησεις την πεπατημενη "αγοραζω-πουλαω" μεχρι να βρω κατι να εχει ηχο της προκοπης.
Αυτα και καλη τυχη.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/18, 09:37 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος GIB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #12 στις: 07/11/18, 13:35 »
@Gregix

αν σε ενδιαφέρει το ΖΟΟΜ G1Xon,

https://www.nakas.gr/prd/zoom-g1xon-poliefe-ilektrikis-kitharas-me-expression-pedal

πουλάω ένα καινούργιο, χρησιμοποιημένο 2-3 φορές μόνο,
στο κουτί του, στην ζελατίνα του που λέμε.

45 ευρώ.

αν σε ενδιαφέρει στείλε ΡΜ.

« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/18, 21:15 από GIB »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #13 στις: 07/11/18, 19:52 »
Το ξερω οτι θα σε μπερδεψω με αυτα που θα γραψω και δεν θα τα καταλαβεις, αλλα οφειλω να τα γραψω.

Πιστευω οτι μετα την αρχικη εκπληξη ακουγωντας καποια εφφε, βαδιζεις προς απογοητευση οταν θα διαπιστωσεις οτι ηχος σου δεν θα πλησιαζει αυτους που ακους στα διαφορα τραγουδια.
Οι πεταλιερες ως επι των πλειστων εχουν και προσομοιωση ενισχυτων εκτος απο τα εφφε.
Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να μπουν στο τελικο του ενισχυτη. Δεν μπορει να μπει στο Input, καθως θα παιζουν ετσι δυο προενισχυτες, αυτος της πεταλιερας και αυτος του ενισχυτη, οπου συνηθως ακουγεται ενας ηχος "λασπη" που δεν θα "καθαριζει" ποτε.
Για να μπει στο τελικο λοιπον, θα πρεπει να εχει λουπα ο ενισχυτης (send return) ή να καταργησεις τις προσομοιωσεις των ενισχυτων.
Ομως τι θα γινει με τα pro/post των εφφε?
Για να παιξει καποιος με τον ηχο του ενισχυτη του και να χρησιμοποιησει μονο τα εφφε μιας πεταλιερας (καταργωντας τις προσομοιωσεις των ενισχυτων), κατι που ειναι πιο ευκολα διαχειρισιμο αφου τα εφφε των πεταλιερων δεν λασπωνουν τοσο τον ηχο οσο οι προσομοιωσεις των ενισχυτων, θα πρεπει εκτος του ενισχυτη να εχει και η πεταλιερα send return και να τη συνδεσει με μεθοδο 4 cable (καθως αλλα εφφε μπαινουν πριν τον προενισχυτη -pre- και άλλα μετα τον προενισχυτη -post-).
Send return δεν εχει ο ενισχυτης σου, αλλα ουτε και η zoom που συζητειται. Παμε σε πετελιερας με αρκετα μεγαλυτερο μπατζετ. Εκτος κι αν συζητειται η περιπτωση μεταχειρισμενης πεταλιερας.
O ενισχυτης σου ωστοσο, εχει ενα stereo line in (για mp3 συνηθως και το σημα παει κατευθειαν στον τελικο). Μονο αν μπει λοιπον η πεταλιερα στο line in υπαρχει ελπιδα, αν και δεν ξερω κατα ποσο θα δεσει  αφου οι Fender γενικοτερα ειναι "δυσκοιλιοι" ενισχυτες στη συνεργασια με πεταλακια, ποσο μαλλον με πεταλιερες.

Μια αλλη λυση για να μαθει καποιος να παιζει με τα εφφε, ειναι να συνδεσει μια πεταλιερα (ή και σε desktop μορφη, αν δεν το προοριζει για παιξιμο σε Live) στη καρτα ηχου και να ακουει απο τα active nearfield monitor ή ακουστικα.
Συνηθως αν τα μονιτορ ή τα ακουστικα ειναι αξιοπρεπη και οχι laptop ηχειακια, το αποτελεσμα ειναι πιο αξιοπρεπες, αφου οι πεταλιερες με προσομοιωση ενισχυτων στο επιπεδα των τμων που συζητιουνται, ειναι καλυετρα να συνδεονται σε line και οχι σε ενισχυτες και ιδιως οχι στο input του ενισχυτη.
Αν η πεταλιερα εχει usb και υπαρχει software για χειρισμο απο το PC, διευκολυνεται πολυ το ψαξιμο των εφφε και το tweeking γενικοτερα.

Βεβαια μπορεις να ακολουθησεις την πεπατημενη "αγοραζω-πουλαω" μεχρι να βρω κατι να εχει ηχο της προκοπης.
Αυτα και καλη τυχη.

Σπυρο πιάστηκα σε αυτο που είπες για τους Fender. Επειδή απο τον νεο χρόνο θα παω είτε σε rumble 100 ειτε σε 200 εχεις να προτεινεις κατι αλλο;
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #14 στις: 07/11/18, 20:00 »
Σπυρο πιάστηκα σε αυτο που είπες για τους Fender. Επειδή απο τον νεο χρόνο θα παω είτε σε rumble 100 ειτε σε 200 εχεις να προτεινεις κατι αλλο;
Aυτος ειναι ενισχυτης μπασου. Δεν εχει καμια σχεση.

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #15 στις: 07/11/18, 21:49 »
απλά για τη κουβέντα να προσθέσω ότι από Ιανουάριο θα υπάρχουν πολλές νέες επιλογές σε πολύεφφε με ΙR loading  σε χαμηλά σχετικά τιμές hotone ampero, joyo gem box 3  (και τα 2 αδερφάκια του mooer ge200) ενώ θα βγει και το mooer ge300 που θα χτυπήσει την αγορά των +600 ευρώ πολυεφφε. Εγώ πάντως περιμένω την zoom.... και ελπίζω να έχει fx loop.

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #16 στις: 07/11/18, 22:51 »
Παιδιά πραγματικά ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε για να με διαφωτίσετε... απο ότι κατάλαβα έπειτα και απο τις εξηγήσεις του Spyros Delta... Στο βασικό μου δίλημμα αν θα πάρω κάτι οικονομικό για να πειραματιστώ ή κάτι λίγο ακριβότερο για να ξεμπερδέψω μια και καλή;;; η απάντηση είναι ότι αν θέλω καλή ποιότητα θα πρέπει να αλλάξω και ενισχυτή (που έτσι κι αλλιώς δεν με πειράζει γιατί είχα σκοπό κάποια στιγμή να πάρω κάτι καλύτερο, και προσανατολιζόμουν σε λαμπατο) άρα θα δω στον επόμενο ενισχυτή μου να έχει send και return... Και έκτος ενισχυτή να πάρω μεμονωμένα πεταλια καθώς θα βάζω μερικά πριν και μερικά στη λουπα μετά την προενισχηση... ή να πάρω πεταλιερα που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο... Άρα μιλάμε σε αυτή την περίπτωση για μεγάλο μπατζετ απο όσο καταλαβαίνω, στο οποίο ένας άσχετος απο εφέ όπως εγώ που δεν θα ξέρει καν τι χρειάζεται και τι θέλει θα ήταν πιθανόν μια μεγάλη σπατάλη... Άρα καλύτερα προς το παρόν όπως αρχικά είχα σκεφτεί να πάρω κάτι οικονομικό και να πειραματιστώ και αργότερα το πουλάω και περνώ αυτά που πραγματικά χρειάζομαι είτε πεταλακια είτε πεταλιερες... Ίσως στους πειραματισμούς μου να δοκιμάσω με την οικονομική πεταλιερα που θα πάρω να μην μπαίνω στον ενισχυτή μου αλλά στον υπολογιστή μου...   Μια τελευταία ερώτηση λοιπόν για να δω τι θα κάνω φίλε Spyros Delta στην περίπτωση που μελλοντικά αλλάζω ενισχυτή και πάρω και πεταλιερα που υποστηρίζει τη λειτουργία send return σε τι μπατζετ μιλάμε αυτά τα 2 ενισχυτής πεταλιερα περίπου;;;; και δεύτερον προς το παρών που θα πάρω κάτι οικονομικό για να παίξω να πειραματιστώ τι θα πρότεινες σαν λειτουργική πρακτικη λύση πεταλιερας;;;  Κάνει κάποια απο αυτές που προαναφέρθηκαν; Zoom g1xon, zoom g3xn, boos gt1...???

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #17 στις: 07/11/18, 23:12 »
Υπαρχει ενας ενισχυτης με απειρα εφφε για επιλογη (με το update 4 εφφε ταυτοχρονα) που συνδεεται και στον υπολογιστη και κοστιζει γυρω στα 230Ε και ειναι ο Boss katana 50 combo.
Βεβαια χρειαζεται να εισαι "κουμπακιας" για να εκμεταλευτεις ολες του τις δυνατοτητες και να το κανεις μεσω υπολογιστη (στο πανελ του ενισχυτη δεν μπορεις να μπεις εις βαθους σε ολες τις παραμετρους των εφφε)
Και καλο ηχο εχει και μπορεις να μαθεις να δουλευεις με τα εφφε που εχει πανω του.

Αλλη επιλογη (καθαρα για πειραματισμους με τα εφφε) και με την προυποθεση οτι εχεις αξιοπρεπη monitor ή ακουστικα, ειναι ενα desktop πολυεεφε του στυλ pod xt ή x3 ή hd (οχι το pocket το οποιο ειναι μεν πολυ καλο, αλλα δεν εχει πολλες επιλογες στις ρυθμισεις των εφφε, ετσι ωστε να μπορεις να πειραματιστεις)
Ψαχτο μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση, κατα καιρους βγαινουν σε αγγελιες στο noiz σε καλες τιμες απο 50-150e.
Ελεγχος στην οθονη του, στο τροφοδοτικο του και στην υποδοχη USB, που ειναι τα πιο ευπαθη σημεια τους. Αλλα με νορμαλ χρηση κρατανε πολλα χρονια (εχω 2-3 απο το 2002). Στο σπιτι  παιζω αποκλειστικα με τετοια. Εχω γραψει μεχρι και στη ελληνικη δισκογραφια με αυτα. Αν μαθεις να φτιαχνεις ηχους παιζουν καλα. Τα ετοιμα πρισετ που εχουν μεσα ειναι ψιλομαπα, εκτος απο καναδυο. Βεβαια μπορεις να κατεβασεις και ετοιμα πρισετ απο αλλους χρηστες και να παραδειγματιζεσαι απο τον τροπο ρυθμισης που εχουν αυτα που αρεσουν.

Το να μαθεις να δουλευεις με τις παραμετρους των εφφε from scratch, δεν ειναι και τοσο απλο. Να εχεις υπομονη θα σου παρει ωρες, μερες εβδομαδες, ισως και μηνες.
Ενα ενα εφφε, ολες τις παραμετρους απο το μηδεν στο 100 να βλεπεις πως ανταποκρινεται ο ηχος.
Μερικα tip, εχε σε μεγαλη εκτιμιση το booster και το delay. Ελαχιστο reverb στον ηχο σου, μη το παρακανεις. Πρωτα θα φτιαχνεις να ειναι καλος ο τονος (ξερος dry) και μετα θα βαζεις εφφε.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/18, 23:28 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #18 στις: 08/11/18, 06:44 »
Πολυ ενδιαφέρον όλο αυτό το σκηνικό... Απλά όλες αυτές οι λύσεις είναι οικονομικές, και από ότι κατάλαβα ποιοτικά στον ήχο πολύ καλές, αλλά έχουν ενα μειων, ότι δεν μπορείς να αλλάξεις ήχους την ωρα που παίζεις... Για αυτό μήπως αν έπαιρνα αρχικά μια πεταλιερα που θα συνδέω πάνω στον υπολογιστή για να γλυτώσω το λασπομα που ελεγες, ίσως με βοηθούσε να χρησιμοποιώ και εφέ που χρειάζονται οπωσδήποτε πεταλ, όπως για παράδειγμα το volume ή το wah...

Αποσυνδεδεμένος jps

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #19 στις: 08/11/18, 09:03 »
καλημερα
εγω θα σου προτεινα μιας και εχω το προηγουμενο μοντελο της zoom το g3x . εχει περισσοτερα εφε και ενισχυτες με αυτο που κυκλοφορει
και το βισκεις στο noiz με περιπου 100 ευρο μεταχειρισμενο. εχει λουπα και drum machine 6 εφε ταυτοχρονα send return usb εχει μεγαλη
 υποστηριξη σε ηχους απο την ιντερνετικη κοινοτητα https://guitarpatches.com/patches.php?unit=G3
και προσφερει πολλα γιαυτο που κοστιζει
επισης το πουλας παλι πολυ ευκολα   ;)

 

για αρχαριο με τα πεταλια οπως και γω ειναι οτι πρεπει
βλεπεις μαθαινεις τι κανει το καθενα οπως ειπε κ ο Σπυρος και μετα προχωρας στα μεμονωμενα

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #20 στις: 08/11/18, 10:28 »
Πολυ ενδιαφέρον όλο αυτό το σκηνικό... Απλά όλες αυτές οι λύσεις είναι οικονομικές, και από ότι κατάλαβα ποιοτικά στον ήχο πολύ καλές, αλλά έχουν ενα μειων, ότι δεν μπορείς να αλλάξεις ήχους την ωρα που παίζεις... Για αυτό μήπως αν έπαιρνα αρχικά μια πεταλιερα που θα συνδέω πάνω στον υπολογιστή για να γλυτώσω το λασπομα που ελεγες, ίσως με βοηθούσε να χρησιμοποιώ και εφέ που χρειάζονται οπωσδήποτε πεταλ, όπως για παράδειγμα το volume ή το wah...

Ναι εχεις δικιο για το volume express. Ειναι πολυ χρησιμα  και τα desktop δεν τα εχουν (εγω χρησιμοποιω δυο μονιμα, ενα για το wha κι ενα για το mix του delay, το volume pedal μου ειναι αχρηστο, αλλαζω απλα σε πιο δυνατο πρισετ οταν παω για solo).
Ωστοσο πουλανε στα ιδια λεφτα (100-150) και πεταλιερες πχ την xt live. Υπαρχουν ενα θεμα ομως. Για να εινα πεταλιερες θα εχουν φαει πολυ πατημα. Αν βρεις σε καλη κατασταση, γιατι οχι.
Φυσικα κι αυτες δεν εχουν send return (Καθως ειναι παλια μοντελα) αλλα ουτε και η zoom Που λεει ο φιλος απο πανω, εχει. Ισως εννοει με τη "λουπα", οτι παιζουν επαναληψη κατι που θα παιξεις.
Οι παλιοτεροι λεγαμε λουπα το send return και μπερδευτηκαμε μαλλον.
Ειχα δει καναδυο φορες σε αγγελια και την H500 της line6 που εχει τα παντα, στα 200ε, σε αριστη κατασταση, εφυγε  γρηγορα βεβαια.

Παντως και στα desktop υπαρχει η δυνατοτητα να μπει epression pedal, ειτε midi (πχ το pod xt εχει midi και το χρησιμοποιουσα για χρονια στη δουλεια με μια πεταλιερα της art) με δυο expression pedals, και φυσικα υπαρχει και τo μαμισιο FBV Express MKII, αλλα ανεβαινει το μπατζετ ετσι, καθως δεν το βρισκεις ευκολα στα μεταχειρισμενα.

Οπως και να εχει, εφοσον το zoom που προτεινει ο φιλος εχει expression pedal και 6 effects ταυτοχρονα και ικανοποιει ο ηχος του, το send return ειναι πολυτελεια, σε αυτα τα χρηματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/18, 10:40 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #21 στις: 08/11/18, 12:20 »
Επίσης στα 200€ πάνω-κάτω βρίσκεις μεταχειρισμένο και το tc nova system που διαθέτει λούπα και expression, χρησιμοποιείται σαν ξεχωριστά πετάλια και έχει και πολύ καλά drive. Είναι σίγουρα μηχάνημα που θα σου μείνει.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #22 στις: 08/11/18, 15:46 »
σαν το boss gt 10 μεταχειρισμένο δεν υπάρχει άλλο μηχάνημα που να αξίζει όσο αυτό όταν το βρίσκεις και με 180  που να τα κάνει όλα.(γνώμη μου)Το μόνο που του λείπει είναι το ΙR loading αλλά σιγά...
επιμένω καλύτερα να περιμένεις μέχρι τις 27 Ιανουαριου που τελειώνει το ΝΑΜΜ στην Αμερική και θα έχουν βγάλει οι εταιρίες τα καινούργια μοντέλα τους (όσες βγάλουν) και θα έχεις μια καλύτερη εικόνα της αγοράς αλλιώς πάρε την φτηνότερη αξιοπρεπής λύση πχ το μεταχειρισμένο g1xon που σου πουλάει κάποιος (αρκεί να είναι πλήρως λειτουργικό)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #23 στις: 08/11/18, 15:54 »
Επίσης στα 200€ πάνω-κάτω βρίσκεις μεταχειρισμένο και το tc nova system που διαθέτει λούπα και expression, χρησιμοποιείται σαν ξεχωριστά πετάλια και έχει και πολύ καλά drive. Είναι σίγουρα μηχάνημα που θα σου μείνει.
Πολυ καλο και υπαρχει με 180 σε αγγελια
Δεν εχει expression βεβαια. Το αγοραζεις extra
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/18, 15:56 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Gregix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πεταλιερας πολυεφε
« Απάντηση #24 στις: 08/11/18, 18:51 »
σαν το boss gt 10 μεταχειρισμένο δεν υπάρχει άλλο μηχάνημα που να αξίζει όσο αυτό όταν το βρίσκεις και με 180  που να τα κάνει όλα.(γνώμη μου)Το μόνο που του λείπει είναι το ΙR loading αλλά σιγά...  Τι είναι το IR loading;;; Πάντως όπως την είδα όντως πρέπει να αξίζει τα λεφτά της  ------------------------------  Επίσης στα 200€ πάνω-κάτω βρίσκεις μεταχειρισμένο και το tc nova system που διαθέτει λούπα και expression, χρησιμοποιείται σαν ξεχωριστά πετάλια και έχει και πολύ καλά drive. Είναι σίγουρα μηχάνημα που θα σου μείνει.  Όπως το είδα λίγο εξυπηρετεί πολύ που λειτουργεί σαν ξεχωριστά πετάλια απλά για να μην μπερδευόμαστε λουπα εννοούμε ότι γράφεις μια λουπα και την αναπαράγει ;;; η εννοούμε ότι υποστηρίζει λειτουργία send-return (fx loop);;; espression απο ότι είδα δεν έχει αλλά μάλλον εννοείς ότι μπορείς να συνδέσεις expression pedal όπως γράφει και ο φίλος πιο πάνω... Αν δεν θέλει κάποιο δικο του απο μαμα πεταλι και εννοούμε ενα οποιοδήποτε expression pedal εγώ είδα ότι ξεκινάνε απο τα 20 με 30 ευρώ δεν είναι και τεράστιο πόσον...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 17:21
από a7xjoey
3 Απαντήσεις
2835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 17:56
από metalmike
6 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:09
από antonio536
8 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/11, 17:52
από omnio
4 Απαντήσεις
2544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/12, 22:49
από Απόλλων
49 Απαντήσεις
12247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 16:48
από metalmike
22 Απαντήσεις
8346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/13, 21:54
από Aris81
14 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/13, 13:19
από Kosthrash
Πολυεφέ

Ξεκίνησε από tolisguitar12 Εφέ

6 Απαντήσεις
10828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/18, 11:05
από tolisguitar12
16 Απαντήσεις
6028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/21, 12:42
από Απόλλων