Αποστολέας Θέμα: Αγορά ενισχυτή Jet City  (Αναγνώστηκε 4794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αγορά ενισχυτή Jet City
« στις: 10/02/14, 18:55 »
Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι την αγορά ενός Jet City ενισχυτή, μιας και ακούω πολύ καλές κριτικές και η τιμή είναι δελεαστική.
Βρήκα 2 στον thomann και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_100h.htm
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_100hdm.htm


Καταρχήν ποια η διαφορά τους που δικαιολογεί και τη διαφορά στην τιμή; Από τα specs του thomann δεν κατάλαβα κάτι (εκτός από τη διαφορά στις λυχνίες). Δεύτερον, επειδή άκουσα ότι είναι πολύ καλές κόπιες soldano slo, ποιος από τους δύο είναι πιο κοντά σε αυτό; Τρίτον, κάποιος που κατέχει έναν από τους παραπάνω μπορεί να μου πει αν χρειάζονται κάποια βελτίωση (πχ αλλαγή στις λάμπες με το καλημέρα) ή αν παρουσιάζουν κάποια γνωστά προβλήματα; Τελευταίο, για την ιστορία σκέφτομαι να τον τρέξω σε μία Mesa Boogie καμπίνα με Vintage 30's.


Ευχαριστώ πολύ!
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #1 στις: 10/02/14, 19:21 »
Είναι το ίδιο κύκλωμα, εκτός του Depth Mode (DM) που έχει ο HDM και το half power switch (και εσωτερικό φωτισμό αν δεν κάνω λάθος).

Μπορεί να σε ενδιαφέρει αυτή η άμεση ηχητική σύγκριση:
http://www.harmonycentral.com/t5/Amps/Jet-City-100-vs-100HDM-Audio-clip/td-p/28432647

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #2 στις: 10/02/14, 20:03 »
Ανδριανέ ευχαριστώ, τα άκουσα και το έψαξα το θέμα. Τα clips είναι πολύ καλά, δεν έχουν μεγάλες διαφορές αλλά μου άρεσε ο απλός κομματάκι παραπάνω. Για τις λάμπες τι λες;


(by the way πήρα τις λάμπες που μου πρότεινες για το Marshall και είμαι σε αναζήτηση τεχνικού για το service/αλλαγή/biasing, ευχαριστώ!)
White noise

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #3 στις: 11/02/14, 10:11 »
Απλα, να ξερεις, οτι στην αρχη, οι HDM ειχαν αλλους μετασχηματιστες απο τους απλους (χοντρικα σκεψου καποια διαφορα στην πολυ υψηλη ενταση υπο πιεση) οι οποιοι ομως, ασχετα με το harmony central αρθρο πλεον "φοριουνται" κανονικα σε ολα τα μοντελα jet city 100.

Επισης, αν το hobby σου ειναι να αλλαζεις τελικες, ο jet city, δεν μπορει να τις παρει οπως ειναι (μονο τις KT66) θελει συμφωνα με τον soldano αλλαγη στο κυκλωμα περιφερειακα (μικρες αλλαγες).

Τελος, ο fastredponycar εχει στο www.tonefinder.com κλιπακια (τα καλυτερα ομολογουμενως) με jet city 100 και HDM. Το πιο ενδιαφερον ειναι, ο,τι ο τυπος τα εχει δοκιμασει ολα:

α) Αλλαγη μετασχηματιστων εξοδου με τους καλυτερης δυνατης ποιοτητας (o-netics) που ειναι ο,τι πιο "κοντινο" στους original de young που φοραει ο SLO

β) Αλλαγη προενισχυτικα στο lead καναλι σε "SLO" specs.


Κατα βαση ακουσα τα κλιπακια πολλες φορες με ακουστικα, μπορω να πω οτι οπως και ο ιδιος δεν ειχε τραγικες διαφορες ο ηχος ακομη και σε μεγαλη ενταση οπως και οτι δεν εγινε σε καμια περιπτωση "soldano SLO". Τελικα ενας ενισχυτης φαινεται να ειναι το αθροισμα ολων των μικρολεπτομερειων απο τη μαρκα των πυκνωτων μεχρι και ο,τιδηποτε, ουτως η αλλως ομως φαινονται να ακουγονται καλα με αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης.


Αν εισαι τυπος hi gain οι νεοι randall RD μου φαινονται καλυτεροι (σε αυτην την κλιμακα ηχου) και απο ο,τι λενε στα forum ηλεκτρο...ενισχυτων DIY και αρκετα καλυτερης κατασκευαστικης ποιοτητας απο τους Jet city.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #4 στις: 13/02/14, 18:08 »
O HDM βλεπω εχει και tube buffered loop, που δεν αναφερει στον φθηνο, οποτε ισως να υπαρχει και εκει διαφορα. Τωρα κατα ποσο το χρειαζεσαι κατι τετοιο, δεν το ξερω.
Επισης πιθανως να εχει και θεμα με το channel bleed που ειχα αναφερει εδω απο τον 50-αρη ενος φιλου που εχω εδω σπιτι http://forum.kithara.gr/index.php?topic=76200.msg697169#msg697169 , αλλα αυτο εμφανιζεται μονο οταν προσπαθεις να κανεις το πρωτο καναλι (crunch) πολυ καθαρο, και εχεις στο δευτερο ρυθμισεις για full-on gain. Παντως εχει τρομερο ηχο και μεχρι στιγμης φαινεται και καλος ποιοτικα, παιζει σε τζαμαρισματα συνεχως σε μεγαλες εντασεις απροβληματιστα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #5 στις: 13/02/14, 19:34 »
Δεδομενου οτι βασιζεται στον SLO/hot rod + preamp και ο φθηνοτερος εχει tube buffered loop, ωστοσο προειδοποιητικα η θεση της loop ειναι απο τις πιο "περιεργο-μπελαλιδικες", μπαινει πριν το bass mid treble συμπλεγμα (το λεγομενο tonestack) και αυτο δημιουργει ενα σκασμο χαζο-προβληματα. Με αλλα δουλευει καλα με ρακ ναι, με αλλα πεταλια οχι και τοσο.

Γιατι θα μου πεις, δεν την βγαζει/αλλαζει? Την θεωρει μερος του κυκλωματος και του ηχου. Αν κανεις google το cold clipping stage soldano τρικ, αυτο ειναι πανω κατω. Και σε αυτο βασιζονται σε μεγαλο βαθμο οι περισσοτεροι μοντερνοι high gain ενισχυτες χωρις να ειναι παντα ευθεια αντιγραφη/βελτιωση του, αλλα τα του καισαρος τω καισαρι.

peavey 5150 (με αρκετες διαφορες ομως), mesa boogie rectifier, fame bulldozer, framus cobra, diezel herbert, bogner uberschall θα μπορουσες να πεις οτι χρωστανε αρκετα στον soldano οπως και ο ιδιος χρωσταει στους marshall και οι marshall στο fender bassman και αυτοι της fender στα εγχειριδια της RCA κοκ. Τοσο κοντα και τοσο μακρια ενα πραγμα!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #6 στις: 13/02/14, 19:55 »
Ναι το ξερω οτι το fx-loop ειναι πριν το tonestack στους SLO, αλλα λογο του οτι το ενα το αναφερει και το αλλο οχι, και λογο διαφορας τιμης, ειπα μηπως το φθηνο εχει καποια αλλη λουπα. Με μια VOX Tonelab που εχουμε δοκιμασει τον 50-αρη στην λουπα μια χαρα παιζει παντως.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #7 στις: 13/02/14, 20:04 »
Guys ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Όπως έγραψα (έγραψα;) και πιο πάνω, θα κουμπώσει σε μία καμπίνα Mesa Boogie 4x12 Vintage 30's. Το fx loop δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, ένα delay και ένα reverb στην καλύτερη. Δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάσει το που βρίσκεται.. Στην πράξη αν καταλάβω ουσιαστική διαφορά.
Όχι δεν είμαι τύπος που αλλάζω λάμπες κτλ. Θέλω απλά τα πράγματα να δουλεύουν όπως πρέπει με ότι έχουν. Αν χρησιμοποιεί ΚΤ66 αυτές θα του βάζω, απλά δεν ξέρω αν οι αρχικές του λάμπες είναι αξιόλογες ή χρειάζονται άμεσα αλλαγή, αντίστοιχα και της προενίσχυσης.

White noise

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #8 στις: 14/02/14, 10:47 »
Υπαρχουν αρκετες πληροφοριες σχετικα με το ποια effects (σαν μαρκα και ειδος) λειτουργουν καλα. Προσεξε ομως υπαρχουν καποια που απλα ακουγονται ασχημα εστω και αν θελεις "reverb-delay χωρις πολλες απαιτησεις". Αν θυμαμαι ο soldano πρεπει να το ειχε σχεδιασει με βαση τα rocktron intelliflex και intellipitch της εποχης (πολυ ωραια ακομη και σημερα).

Λαμπες ερχονται με 6L6 και επιβεβαιωμενα, οι sovtek 6L6WXT+ που ειναι και προσιτες δουλεουν πολυ καλα.

Προσοχη στην τελικη τιμη, διοτι απο οσο ξερω στην πτωση της λιανικης τους τιμης εχουν αλλαξει απο κινεζικες preamp και sovtek τελικες στις φθηνοτερες δυνατες preamp και power amp λαμπες (κατι gold και εγω δεν ξερω τι).

Αν παρεις ενα JCA 100 και αλλαξεις ουσιαστικα 8 λαμπες (4+4) θελεις αλλα 80-100 ευρω το λιγοτερο πριν πας στον τεχνικο αν δεν μπορεις να το κανεις μονος σου. Και επισης ακουγονται αρκετα παραπονα για την ποιητητα του ηχου με τις φτηνες λαμπες που βαλαν τωρα.

Καποτε αυτοι οι ενισχυτες ξεκινουσαν απο τα 7-800 αναλογα το μοντελλο για τα 100 watt οποτε και να αλλαξεις λαμπες παλι συμφερει...απλως κριμα να το παρεις και να ξερεις οτι μπορει παραπανω και πιο κριμα να περασεις 2+ χρονια με τις φτηνες πανω στη φαση που ειναι καινουριο και γουσταρεις αν δεν μπορεις/θελεις να τις αλλαξεις με τη μια.

Ισως και λιγο φιλολογικα αυτα αν δεν το πιεζεις σε πολυ υψηλη ενταση αλλα γενικα παλι βλεπουν αρκετη διαφορα ακομη και τις προενισχυτριες να αλλαξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/14, 16:22 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #9 στις: 16/02/14, 10:45 »
Θέλω απλά τα πράγματα να δουλεύουν όπως πρέπει με ότι έχουν.
Χωρίς να διαφωνώ επί της αρχής (και εγώ θεωρώ απόλυτα ότι αφού πληρώνω κάτι οφείλει να λειτουργεί ολοκληρωμένα από την αρχή), σκέψου αν έχεις την ίδια τοποθέτηση με τα λάστιχα στο αυτοκίνητο σου.. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά ενισχυτή Jet City
« Απάντηση #10 στις: 14/04/14, 17:20 »
Μετα απο παροτρυνση δικη μου δυο φιλοι πηραν τον 50-αρη τον Τζετ Σιτυ, ο ενας καινουργιο απο προσφορα στον Τομαν (εχω γραψει τις αποψεις μου για αυτον τον ενισχυτη), και ο αλλος απο αγγελια πολυ ελαφρα μεταχειρισμενο. Και οι δυο τρομερα ευχαριστημενοι, σε αυτα τα χρηματα ενισχυτης με αυτο το gain απλα δεν υπαρχει.
Τους καναμε Α/Β τεστ χθες, με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις (ιδια καμπινα, καλωδια κτλ). Αλλον ηχο ειχε ο ενας και αλλο ο αλλος. Οχι τρομακτικες διαφορες, σαν να ακουγες τον ιδιο ενισχυτη με λιγο διαφορετικες ρυθμισεις, ο πρωτος ειχε πιο πολυ presence και ο δευτερος πιο σφιχτα χαμηλα (ισως να ηταν απλα εντυπωση μας λογο ελαφρως διαφορετικης συχνοτικης αποδοσης).
Πραγμα που σημαινει οτι ενα απλο πραγματακι οπως μια λυχνια που μπορει να ειναι διαφορετικη ή ενα ποτενσιομετρο ή ενας πυκνωτης που μπηκε διαφορετικος απο το εργοστασιο κανουν δυο ιδιους ενισχυτες να ακουγονται διαφορετικοι.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 13:59
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
3112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
3 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/08, 21:02
από Ibanezακιας
9 Απαντήσεις
4064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 18:04
από christos1995
10 Απαντήσεις
4166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 09:32
από tech21man
9 Απαντήσεις
4167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 18:52
από guitartist
11 Απαντήσεις
3538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 00:05
από downfall
2 Απαντήσεις
1970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 14:30
από eddiex
13 Απαντήσεις
4159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 09:36
από stelios-z
11 Απαντήσεις
5315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/13, 17:53
από modfori