Αποστολέας Θέμα: 8ohm Tonker goes to Kingdom Come, Dunlop Fuzzface (BC108), plexi...  (Αναγνώστηκε 2421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
To λεπον, απο τοτε που εφτιαξα το isolation box εχω στην κατοχη μου ενα Tonker 16ohm το οποιο λειτουργει θαυμάσια με τον πλεξι και οι εντασεις στις οποιες επαιζα και ηχογραφουσα με αυτο ηταν το master στο 9 και το pre στο 10...θεωρητικά αν ο πλεξι βγαζει 200W με pre και mv στο 10 τοτε με αυτες τις ρυθμίσεις ειμαι κοντα στα 100W (λογαριθμικό ποτ το master volume) ενω το Tonker ειναι rated στα 150W (και 300W peak)...

Εφοσον πηγα σε 2χ12 καμπινα 8ohm και απεκτησα και ενα hotplate 8 ohm για καλο και για κακο, λεω ας παρω και ενα 8ohm Tonker να παρει την θεση του 16 στο isolation μην ρυθμιζω καθε λιγο και λιγακι το impedance selector, να το αφησω μια και καλη στα 8ohm να τελειωνει η υποθεση...

Βγαζω χθες το 16άρι, βαζω το 8άρι...το μετραω ειναι οκ...συνδεω τα καλωδια σωστα, ξαναμετραω αντισταση, οκ...αφηνω ανοιχτη την πορτα του iso για να κανω μια δοκιμη, σε εντασεις δωματιου...οκ...κλεινω την πορτα και λεω να του φερθω λιγο τρυφερα στην αρχη, οποτε βαζω το mv στο 7 και το pre στο 10...ξεκιναω παιζω...λεω κατσε να κανω και μια ηχογραφηση να δω πως ακουγεται και ενα Dunlop fuzzface (BC108) που μου ηρθε να ακουσω και το 8άρι αστρωτο...ε, μερικα δευτερολεπτα υποθεση ηταν... :o

http://www.box.net/shared/llwp12u80o

Απο το 4ο δευτερολεπτο και μετά αρχίζει και τα φτύνει... :o

Αφου ***** μεντες καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα και κλεινω με την μια τον ενισχυτή...τον βαζω στην καμπινα, οκ, τουλαχιστον την γλιτωσε ο ΜΣ εξοδου...ολα καλα... :D

Ανοιγω την καμπίνα, βρωμα και δυσοδια (οχι καπνους δεν ειδα)...μετραω αντισταση και αρχίζω να βραζω κολυβα...μολις πηγε στο ουρανιο βασιλειο των μεγαφωνων... ;D

Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι ηταν ελαττωματικο, δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση...

Τουλαχιστον πηρα μια ιδεα 4 δευτερολεπτων για το πως ακουγεται το Dunlop ηχογραφημενο...πολυ ενδιαφερον...

ΥΓ: το ιδιο κλιπ αλλα με flanger και delay απο το 4ο δευτερολεπτο και μετα, ετσι για να γινει λιγο πιο επικο το ολοκαυτωμα... ;D

http://www.box.net/shared/e7nano204g
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: 8ohm Tonker goes to Kingdom Come, Dunlop Fuzzface (BC108), plexi...
« Απάντηση #1 στις: 30/03/08, 22:19 »
Χαχα, εγεινε τοστ!
Κριμα γιατι ειναι και ακριβα  :-\
Προφανως ηταν ελατωματικο (σχεδον κομμενο η βραχυκυκλωμενο πηνιο)
Ωραιο το κλιπακι, δινει μια ιδεα οταν ακουσουμε κατι τετοιο να κλεισουμε με την μια ενισχυτη!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: 8ohm Tonker goes to Kingdom Come, Dunlop Fuzzface (BC108), plexi...
« Απάντηση #2 στις: 30/03/08, 22:21 »
Χαχα, εγεινε τοστ!
Κριμα γιατι ειναι και ακριβα  :-\
Προφανως ηταν ελατωματικο (σχεδον κομμενο η βραχυκυκλωμενο πηνιο)
Ωραιο το κλιπακι, δινει μια ιδεα οταν ακουσουμε κατι τετοιο να κλεισουμε με την μια ενισχυτη!

Χεχε, παλι καλα που καηκε ενα μεγαφωνο των 65 ευρω παρα...μπρρρρρρ...ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω αδερφε...  ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/05, 12:28
από fenderiarhs
16 Απαντήσεις
6912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 01:35
από Jezus
13 Απαντήσεις
6149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/08, 11:33
από Freedom (modeerf)
0 Απαντήσεις
1789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/08, 13:30
από Rosstrobon
0 Απαντήσεις
1867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 21:22
από Conception
3 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/10, 12:06
από Snowy
1 Απαντήσεις
2510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 23:24
από Απόλλων
Dunlop crybaby sw-95

Ξεκίνησε από flikifloki Εφέ

9 Απαντήσεις
4238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 14:44
από teo_gp
3 Απαντήσεις
2533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/10, 01:51
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
1811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/11, 02:29
από Ibanezos