Αποστολέας Θέμα: Διαβάζοντας της σκέψεις των άλλων μέσω υπολογιστή  (Αναγνώστηκε 8267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
 Η είδηση έκανε το γύρο του κόσμου μόλις πριν δυο μήνες.Μια ομάδα ερευνητών στα Εργαστήρια Υπολογιστικής Νευροεπιστήμης στοο Κιότο της Ιαπωνίας κατάφερε, συνδυάζοντας την τεχνική της λειτουργικής μαγνητικής τομογραφίας (fMRI ) με υπολογιστικά προγράμματα αναπαράστασης, να παρακολουθήσει στην οθόνη ενός υπολογιστή τις εικόνες που σχηματίζονταν στο μυαλό των εθελοντών!

Το πρόγραμμα του υπολογιστή βασιζόμενο στις πληροφορίες που έχει καταγράψει ο λειτουργικός μαγνητικός τομογράφος, είναι σε θέση να αναπαράγει ψηφιακά τις εικόνες ή τις λέξεις που μόλις έχει διαβάσει ένας εθελοντής και να τις προβάλλει στην οθόνη του υπολογιστή.Αποδείχθηκε δηλαδή ότι είναι εφικτή η επακριβής  ανασυγκρότηση διαφόρων εσωτερικών οπτικών διεργασιών του εγκεφάλου , βασιζόμενοι ''απλώς'' στη λεπτομερή καταγραφή , μέσω τομογράφου, της ροής του αίματός στον εγκέφαλο.Για την ώρα το πείραμα έγινε με 400 ασπρόμαυρες εικόνες ( 10χ10 pixels) , όμως οι ερευνητές είναι βέβαιοι ότι σύντομα η μεθοδός τους θα είναι σε θέση να αντιμετωπίζει πιο σύνθετες καταστάσεις και ίσως όχι σε ένα τόσο μακρινό μέλλον να καταφέρει να αναπαραγάγει πιστλα τις εικόνες ή τα όνειρα που βλέπει ένα άτομο.Μάλιστα η τεχνική αυτή μπορεί να επεκταθεί και σε άλλες αισθήσεις πλην της όρασης.






 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/09, 14:14 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΑΔΙΑΚΡΙΤΟΙ!  >:(





το θεωρώ φοβερό επιστημονικό επίτευγμα αλλά θα χαιρόμουν αν έμενε στα εργαστήρια...
ανησυχώ πως πολύ σύντομα θα αρχίσουν να το χρησιμοποιούν.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/09, 14:22 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Εγώ πάντως προσφέρομαι να διαβάσουν τις δικές μου σκέψεις, να σκίσουν τα πτυχία τους!!!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Αξίζει μόνο και μόνο για τη βοήθεια που θα προσφέρει στο να καταλάβουμε επιτέλους κάποια παραπάνω πράγματα για τα τόόόσα παιδιά που δυστυχώς είχαν την τύχη να γεννηθούν με αυτό που ονομάζουμε εμείς "διανοητική στέρηση"...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χαχαχα,

Πάντως είμαι βέβαιος ότι μαζί με την τελειοποίηση αυτής της μεθόδου κατα πόδας θα ρχεται και η επέμβαση σε ότι επιλεχθεί στο κάθε κεφάλι

(καυκάλι ::):o :o >:(
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Αξίζει μόνο και μόνο για τη βοήθεια που θα προσφέρει στο να καταλάβουμε επιτέλους κάποια παραπάνω πράγματα για τα τόόόσα παιδιά που δυστυχώς είχαν την τύχη να γεννηθούν με αυτό που ονομάζουμε εμείς "διανοητική στέρηση"...

  Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ιδίως για αυτιστικά άτομα, που αποδεδειγμένα έχουν υψηλό πολλές φορές δείκτη νοημοσύνης αλλά αδυνατούν να επικοινωνήσουν, αν αυτό γίνει εφικτό ανατρέπει άρδην τα δεδομένα...

  Βέβαια, δυστυχώς, κι αυτό που λέει ο AtticanSky μου φαίνεται εξίσου αληθές...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
ΑΔΙΑΚΡΙΤΟΙ!  >:(

το θεωρώ φοβερό επιστημονικό επίτευγμα αλλά θα χαιρόμουν αν έμενε στα εργαστήρια...
ανησυχώ πως πολύ σύντομα θα αρχίσουν να το χρησιμοποιούν.
Δε ξέρω για σένα, αλλα προσωπικά ΔΕΝ έχω στο δωμάτιο μου μαγνητικό τομογράφο σε συνεχή λειτουργία...


Αξίζει μόνο και μόνο για τη βοήθεια που θα προσφέρει στο να καταλάβουμε επιτέλους κάποια παραπάνω πράγματα για τα τόόόσα παιδιά που δυστυχώς είχαν την τύχη να γεννηθούν με αυτό που ονομάζουμε εμείς "διανοητική στέρηση"...

  Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ιδίως για αυτιστικά άτομα, που αποδεδειγμένα έχουν υψηλό πολλές φορές δείκτη νοημοσύνης αλλά αδυνατούν να επικοινωνήσουν, αν αυτό γίνει εφικτό ανατρέπει άρδην τα δεδομένα...

  Βέβαια, δυστυχώς, κι αυτό που λέει ο AtticanSky μου φαίνεται εξίσου αληθές...

Παιδιά ηρεμήστε... Πρώτον, η ανάγνωση γίνεται μέσω μαγνητικής τομογραφίας, το οποίο δεν είναι απλή διαδικασία. Και για τον ίδιο λόγο η "επέμβαση"μέσα στο κεφάλι, είναι μια τελείως διαφορετική τεχνολογία
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όλα από κάτι γκουμούτσες μηχανήματα ξεκινάνε ώσπου γίνονται φορητά! ;) :P

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Δεν ειναι φτηνή διαδικασία θέλεις να πεις γιατί ο ασθενής δεν κάνει κάτι...
Αν κάτι είναι δύσκολο και μας ενδιαφέρει αφορά τον ασθενή και όχι τον χειριστή.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Αν σκεφτούμε ότι θα μπορούσε .....στο μέλλον... να γίνει ένα μέσο χειραγώγησης  τότε όχι μόνο θα γίνουν φορητά αλλά και φθηνά ;)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
και για να λεμε οτι σκεφτομαστε καποιον απλα θα του λεμε

ping me up Spok
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο στην κατασκοπία και στην 'υποκλοπή' πληροφοριών απ τους αντιπάλους...
Συνήθως τέτοιου είδους πειράματα γίνονται με τέτοιες κατευθύνσεις.


 -My name is Bond.James Bond.
  -Ασε φίλε  τα λόγια θα σε ''διαβάσουμε''  αλλίως..

Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο στην κατασκοπία και στην 'υποκλοπή' πληροφοριών απ τους αντιπάλους...
Συνήθως τέτοιου είδους πειράματα γίνονται με τέτοιες κατευθύνσεις.
Από τους ποιούς? ??? :P χαχαχαχα! Πολύ μου άρεσε η λέξη! χαχαχαχα!!!

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Γιατί καλέ το λες αυτό? :P

Μια φορά δεν ήταν( το πότε μου διαφεύγει)που οι Ρώσοι είχα στείλει ένα περίεργου σχεδιασμού αεροπλάνο για κατασκοπία και οι Αμερικανοί νόμισαν ότι ήταν διαστημόπλοιο με εξωγιήνους... ;D
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
όλα από κάτι γκουμούτσες μηχανήματα ξεκινάνε ώσπου γίνονται φορητά! ;) :P


Γάματα...Δε ξέρω για σένα, αλλα εγώ κάθε πρωί κάνω μια ένεση με παραμαγνητικό υλικό που συγκεντρώνεται στο αίμα, και αφαιρώ κάθε ποσότητα μετάλλου, απο πάνω μου. Α, ναι φοράω και ωτοασπίδες, για να μην ακούσω κατα τύχη καμιά αποφόρτιση πυκνωτή... Εσένα πώς ξεκινάει η μέρα σου?

Και για να πώ την αλήθεια, περισσότερο με ενδιαφέρει η τεχνολογία που θα καθιστά το μαγνητικό τομογράφο φορητό, παρά τα παραπάνω....


Αν σκεφτούμε ότι θα μπορούσε .....στο μέλλον... να γίνει ένα μέσο χειραγώγησης  τότε όχι μόνο θα γίνουν φορητά αλλά και φθηνά ;)
Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω, είναι οτι η χειραγώγηση δεν έχει καμία σχέση με την ανάγνωση που κάνει ο μαγνητικός τομογράφος. Σα τεχνολογίες είναι άσχετα μεταξύ τους. Ο βέλτιστος μαγνητικός τομογράφος πρέπει να έχει την ελάχιστη δυνατή επίδραση, γιατι επίδραση ισοδυναμεί με αλλοίωση της εικόνας.

Kάντε ένα κόπο να διαβάσετε για την fMRI. Ουσιαστικά το παραπάνω άρθρο λέει το εξής: Εντοπίζοντας δυναμικά τις περιοχές του εγκεφάλου που παρουσιάζουν αυξημένη κατανάλωση οξυγόνου, μπορούμε να αποκτήσουμε μια "εικόνα" για τις διεργασίες στον εγκέφαλο, και να τις αντιστοιχίσουμε ποιοτικά σε κάτι.Και η λέξη κλειδί εδώ είναι το "ποιοτικά". Γιατι αυτό σημαίνει, οτι σε μια συγκεκριμένη διεργασία δεν μπορεί να αντιστοιχηθεί ένα συγκεκριμένο δεδομένο. Οι 400 εικόνες των 10*10 πιξελ, είναι μια σειρά απο μοτίβα για τη χαρτογράφηση των διεργασιών, σε κάθε άτομο ξεχωριστά.

LILAKI, υπάρχει ένα λινκ που να μπορούμε να διαβάσουμε παραπάνω?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Παιδιά ηρεμήστε... Πρώτον, η ανάγνωση γίνεται μέσω μαγνητικής τομογραφίας, το οποίο δεν είναι απλή διαδικασία. Και για τον ίδιο λόγο η "επέμβαση"μέσα στο κεφάλι, είναι μια τελείως διαφορετική τεχνολογία

Σύμφωνος είμαι, αλλά γνωρίζοντας ότι ο εγκέφαλος μεταδίδει πληροφορίες απειροελάχιστης διαφοράς δυναμικού (μέσω νευροδιαβιβαστών) και ότι επίσης η δυνατότητα στόχευσης με υψηλή ακρίβεια είναι πανέυκολη (με δημιουργία ηλεκτρικού πεδίου επαγωγικά εννοώ Ως εκ τούτου πιο σωστά μπορώ να πω ότι το να προγραματιστούμε ίσως αργεί αλλά η επιρροή είναι ήδη σε πειραματισμό! :o :o :o

(Δημοσθένους, 66Α, πργ 4,6 κφ 12-14) ::) ::)

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νευροδιαβιβαστές εκτός απο την ατονία και ισχυροποίηση τους, δημιουργούνται για τις εγκεφαλικές λειτουργικές ανάγκες όταν χρειάζεται (όχι σε μέρες, αλλά ούτε σε γενεές ασφαλώς)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
(Δημοσθένους, 66Α, πργ 4,6 κφ 12-14) Roll Eyes Roll Eyes
mostly called "liako"  ;D ;D ;D
πλακίτσα φυσικά..  0:)

όμως τα υπολοιπα εκτός απο την παραπάνω παρένθεση τα πιστέυω προσωπικά. δεν είμαι γιατρός και ίσως δεν μπορώ και να τα τεκμηριώσω (αν δεν ψάξω ή άν δεν γίνω γιατρός ή άν δεν μου τα τεκμηριώσει γιατρός εμένα.)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όλα από κάτι γκουμούτσες μηχανήματα ξεκινάνε ώσπου γίνονται φορητά! ;) :P

Γάματα...Δε ξέρω για σένα, αλλα εγώ κάθε πρωί κάνω μια ένεση με παραμαγνητικό υλικό που συγκεντρώνεται στο αίμα, και αφαιρώ κάθε ποσότητα μετάλλου, απο πάνω μου. Α, ναι φοράω και ωτοασπίδες, για να μην ακούσω κατα τύχη καμιά αποφόρτιση πυκνωτή... Εσένα πώς ξεκινάει η μέρα σου?

Και για να πώ την αλήθεια, περισσότερο με ενδιαφέρει η τεχνολογία που θα καθιστά το μαγνητικό τομογράφο φορητό, παρά τα παραπάνω....
σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον η τεχνολογία αλλά το θέμα είναι άλλο
κατ αρχήν μιλάω εντελώς γενικά....
δν το συνέκρινα με την όλη διαδικασία προετοιμασίας για μια μαγνητική...
και επίσης αυτά είναι λόγια του αέρα:
όλα από κάτι γκουμούτσες μηχανήματα ξεκινάνε ώσπου γίνονται φορητά! ;) :P
γιατί απαντάς σοβαρά? :P

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Παράθεση
Παιδιά ηρεμήστε... Πρώτον, η ανάγνωση γίνεται μέσω μαγνητικής τομογραφίας, το οποίο δεν είναι απλή διαδικασία. Και για τον ίδιο λόγο η "επέμβαση"μέσα στο κεφάλι, είναι μια τελείως διαφορετική τεχνολογία
Σύμφωνος είμαι, αλλά γνωρίζοντας ότι ο εγκέφαλος μεταδίδει πληροφορίες απειροελάχιστης διαφοράς δυναμικού (μέσω νευροδιαβιβαστών) και ότι επίσης η δυνατότητα στόχευσης με υψηλή ακρίβεια είναι πανέυκολη (με δημιουργία ηλεκτρικού πεδίου επαγωγικά εννοώ Ως εκ τούτου πιο σωστά μπορώ να πω ότι το να προγραματιστούμε ίσως αργεί αλλά η επιρροή είναι ήδη σε πειραματισμό! :o :o :o

(Δημοσθένους, 66Α, πργ 4,6 κφ 12-14) ::) ::)

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νευροδιαβιβαστές εκτός απο την ατονία και ισχυροποίηση τους, δημιουργούνται για τις εγκεφαλικές λειτουργικές ανάγκες όταν χρειάζεται (όχι σε μέρες, αλλά ούτε σε γενεές ασφαλώς)


Το οποίο σα τεχνολογία είναι άσχετη με τη παρούσα που συζητάμε. Σε απλά ελληνικά στη μία περίπτωση έχουμε ανάγνωση, στην άλλη εγγραφη. Και αυτό που σκίζομαι να πώ, είναι οτι ακόμα κι αν ολοκληρωθεί αυτή η έρευνα, ακόμα και αν προχωρήσει αυτή η έρευνα που θα μας "προγραμματίζουν", ακόμα και όταν καταφέρουν να χαρτογραφήσουν έναν ολόκληρο εγκέφαλο, το γεγονός οτι κάθε άνθρωπος ΔΕΝ έχει τις ίδιες χημικές αντιδράσεις σε εξωτερικά ερεθίσματα, και εννοώ οτι ως προς το μοτίβο μπορεί να είναι ίδιες, αλλα ώς προς την έκτασή τους , ή την ακριβή τοποθέτησή τους, έχουν δηλαδή(λογικά, εδώ κάνω μια όχι και τόσο τολμηρή υπόθεση) διαφορές, οι οποίες καθιστουν τη παραπάνω επιστημονική φαντασία, φαντασία γενικά.

Και στη τελική, αν σας νοιάζει το ενδεχόμενο χειραγώγησής σας, κλείστε τη τηλεόραση, σταματήστε να ρωτάτε ποιές είναι οι καλύτερες κιθάρες και αποφασίστε μόνοι σας, σταματήστε σειρές τύπου lost όπου όλοι είναι μοντέλα, κλπ. Σταματήστε να κοιτάτε με τί μάρκα παίζει ο Πετρούτσι και ο Σατριάνι. Κλείστε τους λογαριασμούς facebook όπου μιλάμε πλέον για στοχευμένη διαφήμιση, βασισμένη στα προσωπικά δεδομένα που μόνοι δώσατε.Μη προωθήτε spam-mail όπου δημοσιοποιείτε διευθύνσεις.Αλλα κυρίως σταματήστε αυτό το κυνηγι μαγισσών, που η κακή άγνωστη επιστήμη φταίει για όλα...


κατ αρχήν μιλάω εντελώς γενικά....
δν το συνέκρινα με την όλη διαδικασία προετοιμασίας για μια μαγνητική...
Ναι αλλα για να εφαρμοστεί η παραπάνω διεργασία, θέλει μαγνητική. Και για να γίνει η μαγνητική, ξέρεις τί θέλει? Προετοιμασία.

Γιατί απαντάω σοβαρά? Για να μη γ**ηθεί ΚΑΙ αυτό το θέμα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kelly Z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • salonica
    • Προφίλ
Συχνα η προοδος της ιατρικης εγειρει θεματα ηθικης , καθως υπαρχουν αμφιβολιες για την δεοντολογικη χρηση της νεας αυτης γνωσης.... (Αυτη ειναι μια ατελειωτη συζητηση.... )

Σιγουρα η μαγνητικη τομογραφια ειναι ενα εργαλειο χρησιμο στην ιατρικη... κανεις δεν αντιλεγει..
ο εγκεφαλος επειδη αποτελειται απο νευρικα κυτταρα τα οποια δυσκολα αποκαθιστανται σε περιπτωση βλαβης και περιβαλλεται απο το κρανιο (γεγονος που δυσκολευει τις οποιες επεμβασεις) αυτοματως καθισταται ενα οργανο που αν δυσλειτουργησει επανερχεται δυσκολα...
ο μαγνητικος τομογραφος επιτρεπει την παρακολουθηση των λειτουργιων του (η δυσλειτουργιων του).Αυτο μπορει να προαγει την επιστημη.

Σιγουρα το να διαβασουν αλλοι τις σκεψεις μας αποτελει κατι αγχωδες καθως αισθανομαστε οτι προσβαλλει την ιδιωτικη ζωη η την ελευθερια της σκεψης μας....και τα εγκεφαλογραφηματα ειναι αποτυπωση της εγκεφαλικης μας δραστηριοτητας

Ομως ειναι αναγκαστικο οτι θα οδηγηθουμε στο ελεγχο της σκεψης....;
και ποσο ευκολα μπορει ενα ερεθισμα νευροδιαβιβαστη να ερμηνευθει αποκλειστικα με μια σημασια;

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ



Αν σκεφτούμε ότι θα μπορούσε .....στο μέλλον... να γίνει ένα μέσο χειραγώγησης  τότε όχι μόνο θα γίνουν φορητά αλλά και φθηνά ;)
Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω, είναι οτι η χειραγώγηση δεν έχει καμία σχέση με την ανάγνωση που κάνει ο μαγνητικός τομογράφος. Σα τεχνολογίες είναι άσχετα μεταξύ τους. Ο βέλτιστος μαγνητικός τομογράφος πρέπει να έχει την ελάχιστη δυνατή επίδραση, γιατι επίδραση ισοδυναμεί με αλλοίωση της εικόνας.

Kάντε ένα κόπο να διαβάσετε για την fMRI. Ουσιαστικά το παραπάνω άρθρο λέει το εξής: Εντοπίζοντας δυναμικά τις περιοχές του εγκεφάλου που παρουσιάζουν αυξημένη κατανάλωση οξυγόνου, μπορούμε να αποκτήσουμε μια "εικόνα" για τις διεργασίες στον εγκέφαλο, και να τις αντιστοιχίσουμε ποιοτικά σε κάτι.Και η λέξη κλειδί εδώ είναι το "ποιοτικά". Γιατι αυτό σημαίνει, οτι σε μια συγκεκριμένη διεργασία δεν μπορεί να αντιστοιχηθεί ένα συγκεκριμένο δεδομένο. Οι 400 εικόνες των 10*10 πιξελ, είναι μια σειρά απο μοτίβα για τη χαρτογράφηση των διεργασιών, σε κάθε άτομο ξεχωριστά.

LILAKI, υπάρχει ένα λινκ που να μπορούμε να διαβάσουμε παραπάνω?


Σκέψου όμως και αυτό, το να διαβάζει κανείς τη σκέψη του άλλου είναι ένα ισχυρό όπλο και ισχυρό κίνητρο για να  φτιάξει ο άνθρωπος έναν μικρό τομογράφο με τις καλύτερες επιδόσεις, οπότε με   ελάχιστες δυνατές επιδράσεις ο οποίος κιόλας δε θα 'πτοείται' από τις διαφορετικές αιμοδυναμικές περιοχές του εγκεφάλου.

Η ποιοτική αντιστοιχιση που αναφέρεις γίνεται αλλιώς θα είχαμε ένα συνονθύλευμα εικόνων.Η αρχική καταγραφή μέσω τομογραφίας των αλλαγών στη ροή του αίματος σε συνάρτηση με τη διαδοχή των εικόνων που παρακολουθούσε ο εθελοντής γινόταν , ενω ο υπολογιστής ανέλυε τα  δεδομένα και συσχέτιζε τις αλλαγές .

Το post είναι από άρθρο εφημερίδας.Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει  κάποιο λινκ να σε παραπέμψω.
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Και στη τελική, αν σας νοιάζει το ενδεχόμενο χειραγώγησής σας, κλείστε τη τηλεόραση, σταματήστε να ρωτάτε ποιές είναι οι καλύτερες κιθάρες και αποφασίστε μόνοι σας, σταματήστε σειρές τύπου lost όπου όλοι είναι μοντέλα, κλπ. Σταματήστε να κοιτάτε με τί μάρκα παίζει ο Πετρούτσι και ο Σατριάνι. Κλείστε τους λογαριασμούς facebook όπου μιλάμε πλέον για στοχευμένη διαφήμιση, βασισμένη στα προσωπικά δεδομένα που μόνοι δώσατε.Μη προωθήτε spam-mail όπου δημοσιοποιείτε διευθύνσεις.Αλλα κυρίως σταματήστε αυτό το κυνηγι μαγισσών, που η κακή άγνωστη επιστήμη φταίει για όλα...

πολύ σωστός κατ εμέ!


Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Σκέψου όμως και αυτό, το να διαβάζει κανείς τη σκέψη του άλλου είναι ένα ισχυρό όπλο και ισχυρό κίνητρο για να  φτιάξει ο άνθρωπος έναν μικρό τομογράφο με τις καλύτερες επιδόσεις, οπότε με   ελάχιστες δυνατές επιδράσεις ο οποίος κιόλας δε θα 'πτοείται' από τις διαφορετικές αιμοδυναμικές περιοχές του εγκεφάλου.

Το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να παίρνει το "συνονθύλευμα εικόνων" το οποίο αναφέρεις...Και αν το προσπεράσουν και αυτό, θα κυκλοφορώ με ακουστικά-στέκα, τα οποία θα διαρρεονται απο ρεύμα, και θα παραμορφώνουν τα αποτελέσματα. Α,ναι η ένταση του ρεύματος θα είναι η ένταση απο το εκάστοτε τραγούδι στα 666Hz. Αν ποτέ πάρουν αποτελέσματα, σφύρα μου κλέφτικα.

Η ποιοτική αντιστοιχιση που αναφέρεις γίνεται αλλιώς θα είχαμε ένα συνονθύλευμα εικόνων.Η αρχική καταγραφή μέσω τομογραφίας των αλλαγών στη ροή του αίματος σε συνάρτηση με τη διαδοχή των εικόνων που παρακολουθούσε ο εθελοντής γινόταν , ενω ο υπολογιστής ανέλυε τα  δεδομένα και συσχέτιζε τις αλλαγές
Το κατάλαβα, δε διαφωνώ κάπου. Αλλα αυτή η διεργασία είναι απόδειξη για την υποκειμενικότητα των αποτελεσμάτων.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Παράθεση
Και στη τελική, αν σας νοιάζει το ενδεχόμενο χειραγώγησής σας, κλείστε τη τηλεόραση, σταματήστε να ρωτάτε ποιές είναι οι καλύτερες κιθάρες και αποφασίστε μόνοι σας, σταματήστε σειρές τύπου lost όπου όλοι είναι μοντέλα, κλπ. Σταματήστε να κοιτάτε με τί μάρκα παίζει ο Πετρούτσι και ο Σατριάνι. Κλείστε τους λογαριασμούς facebook όπου μιλάμε πλέον για στοχευμένη διαφήμιση, βασισμένη στα προσωπικά δεδομένα που μόνοι δώσατε.Μη προωθήτε spam-mail όπου δημοσιοποιείτε διευθύνσεις.Αλλα κυρίως σταματήστε αυτό το κυνηγι μαγισσών, που η κακή άγνωστη επιστήμη φταίει για όλα...

πολύ σωστός κατ εμέ!





  Isno, +1 κι από μένα...  Δε θα μπορούσα να το πω καλύτερα!
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Πολύ σωστά και άγια αυτά που λέτε όλοι, αλλά σκεφτείτε το και έτσι.. Ποτέ η ανθρωπότητα δεν κατάφερε να αντισταθεί στον πειρασμό να χρησιμοποιήσει μια ευεργετική εφεύρεση της επιστήμης ΜΟΝΟ για καλό σκοπό.. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι κόβουμε τις επιχορηγήσεις στα ερευνητήρια, αλλά θα πρέπει να αποκτήσουμε παιδεία για να επωφελούμαστε μόνο από τις χρήσιμες προεκτάσεις μιας εφεύρεσης και τίποτε άλλο.. Και για να γίνω περισσότερο αντιληπτός, στοιχηματίζω ότι το 99% των μελών που διάβασαν το πρώτο post σκέφτηκαν μια πιθανή εφαρμογή της εφεύρεσης αυτής στο να μπορούν να διαβάζουν τη σκέψη της κοπέλας τους όταν την ρωτάνε αν της άρεσε το σεξ σήμερα; :P

Disclaimer: το post δεν παίρνει κάποια θέση, απλά αποτελεί food for thought..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
23592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/07, 22:21
από parlats
86 Απαντήσεις
26442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 00:41
από GermanRock
13 Απαντήσεις
5605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/08, 03:03
από panos83
6 Απαντήσεις
6951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/08, 16:32
από hot_sauce (φλουτσ)
29 Απαντήσεις
10446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/08, 13:49
από Stergios Kourou
25 Απαντήσεις
12345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 22:41
από SPIROS26
52 Απαντήσεις
16557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 12:31
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
11 Απαντήσεις
9074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 12:24
από kolasni
1 Απαντήσεις
1911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/18, 08:20
από panixgr
0 Απαντήσεις
3537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/19, 23:53
από ΠΟΙΟΣ