Αποστολέας Θέμα: The Fields of the Nephilim  (Αναγνώστηκε 13067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος *mustaine*

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #25 στις: 10/11/06, 20:17 »
Τετοια να λετε και θα με κανετε να παρω ολη τη δισκογραφια τους!!!:)

Να τολμήσω να ρωτήσω το γιατί; Νοιώθω πως δεν κρίνεται το μουσικό περιεχόμενο (όπως θα έπρεπε πρωτίστως), αλλά τα δευτερεύοντα παρελκόμενα.


Βασικα νομιζω οτι σαυτην την περιπτωση κρινω και τα δυο.Το βρισκω ενδιαφερον το οτι πισω απο τα αλμπουμ του κρυβει ολοκληρη ιδεολογια/φιλοσοφια τεσπα οτι ειναι αυτο.
are we just a moment in time?

Αποσυνδεδεμένος *mustaine*

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #26 στις: 10/11/06, 20:33 »
Τετοια να λετε και θα με κανετε να παρω ολη τη δισκογραφια τους!!!:)

Να τολμήσω να ρωτήσω το γιατί; Νοιώθω πως δεν κρίνεται το μουσικό περιεχόμενο (όπως θα έπρεπε πρωτίστως), αλλά τα δευτερεύοντα παρελκόμενα.
Να διαφωνήσω εδώ.
Κατ'αρχάς, η μουσική του McCoy υπάρχει για να στηρίζει το όραμά του, όχι το αντίθετο, και αυτό ισχύει και για τις εικαστικές δουλιές του στη Sheer Faith και όλα. Μην ξεχνάμε ότι η τέχνη είναι ο κατ' εξοχήν τρόπος να περνάς τα συναισθήματα και τα μυνήματά σου.
Αυτο ακριβως θαυμαζω.Να εισαι τοσο φοβερος καλλιτεχνης ωστε να μπορεις να αγγιζεις κοσμο και να περνας οτι μηνυματα θες.Τωρα επικυνδηνο δεν ξερω γιατι λες οτι ειναι,απ'οτι εχω καταλαβει το "οραμα του" εχει να κανει με μια πτωση αγγελων απο τη Γενεση!

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τους στοιχους του τελευταιου αλμπουμ?
are we just a moment in time?

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #27 στις: 10/11/06, 21:37 »
Τετοια να λετε και θα με κανετε να παρω ολη τη δισκογραφια τους!!!:)

Να τολμήσω να ρωτήσω το γιατί; Νοιώθω πως δεν κρίνεται το μουσικό περιεχόμενο (όπως θα έπρεπε πρωτίστως), αλλά τα δευτερεύοντα παρελκόμενα.
Να διαφωνήσω εδώ.
Κατ'αρχάς, η μουσική του McCoy υπάρχει για να στηρίζει το όραμά του, όχι το αντίθετο, και αυτό ισχύει και για τις εικαστικές δουλιές του στη Sheer Faith και όλα. Μην ξεχνάμε ότι η τέχνη είναι ο κατ' εξοχήν τρόπος να περνάς τα συναισθήματα και τα μυνήματά σου.
Αυτο ακριβως θαυμαζω.Να εισαι τοσο φοβερος καλλιτεχνης ωστε να μπορεις να αγγιζεις κοσμο και να περνας οτι μηνυματα θες.Τωρα επικυνδηνο δεν ξερω γιατι λες οτι ειναι,απ'οτι εχω καταλαβει το "οραμα του" εχει να κανει με μια πτωση αγγελων απο τη Γενεση!

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τους στοιχους του τελευταιου αλμπουμ?
Στίχους... Όχι δεν ξέρω...
Όσο για τον κίνδυνο που παρουσιάζει, η πτώση των εγρήγορων αγγέλων δεν είναι παρά μόνο μια εισαγωγή, οι απόγονοί τους, οι Nephilim, όπως είναι γνωστό σε πολλές θρησκείες, μύθους κλπ. κλπ., βρίσκονται σε μια κατάσταση νάρκης από τότε που 'τιμωρήθηκαν' απ' το θεό (απ'την εποχή του κατακλυσμού δηλαδή), απ' την οποία νάρκη, ο McCoy ισχυρίζεται πως θα ξυπνήσουν κάποια στιγμή. Αυτό κυρήττει. Και αν υποθέσουμε πως αληθεύει αυτό, τότε βρισκόμαστε σε αρκετά μεγάλο κίνδυνο, δε νομίζεις?

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #28 στις: 11/11/06, 02:28 »
Όσες φορές άκουσα στη ζωή μου μουσική, επικεντρώθηκα στο κατά πόσο αυτή η τελευταία μου προκάλεσε κάποιου είδους συγκίνηση κι ανακίνησε τις εσωτερικές μου χορδές. Ποσώς με ενδιέφερε αν ο εκάστοτε καλλιτέχνης διέθετε το όραμα της κατάκτησης του κόσμου ή έκανε την πλάκα του γρατζουνώντας την άρπα του και βγάζοντας αριστουργήματα. Η προσέγγισή μου μάλιστα απέναντι στον μουσικό McCoy θεωρώ πως ήταν εντιμότερη, όταν δεν επικεντρώθηκα στις θεοληπτικές του εμμονές και τους εξώκοσμους στοχασμούς του. Από τη στιγμή δε που το έπραξα, αισθητικά δεν τον διαφοροποίησα από τους christian rock συναδέλφους του που ανέλαβαν το ρόλο του ιεροκήρυκα. Όλοι βέβαια μηνύματα μεταγγίζουν και προσωπικές απόψεις...προσωπικά όμως μου προκαλούν απωθητικά συναισθήματα οι περιπτώσεις που έχουν να κάνουν με τέτοια μυστικιστικά φιλοσοφήματα. Χίλιες φορές οι βάρδοι των rpg! :)

Ο καθένας είναι ελεύθερος φυσικά να επιλέγει τι προτιμά και τι προτεραιότητες θέτει.

Αποσυνδεδεμένος *mustaine*

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #29 στις: 11/11/06, 16:26 »
Στίχους... Όχι δεν ξέρω...
Όσο για τον κίνδυνο που παρουσιάζει, η πτώση των εγρήγορων αγγέλων δεν είναι παρά μόνο μια εισαγωγή, οι απόγονοί τους, οι Nephilim, όπως είναι γνωστό σε πολλές θρησκείες, μύθους κλπ. κλπ., βρίσκονται σε μια κατάσταση νάρκης από τότε που 'τιμωρήθηκαν' απ' το θεό (απ'την εποχή του κατακλυσμού δηλαδή), απ' την οποία νάρκη, ο McCoy ισχυρίζεται πως θα ξυπνήσουν κάποια στιγμή. Αυτό κυρήττει. Και αν υποθέσουμε πως αληθεύει αυτό, τότε βρισκόμαστε σε αρκετά μεγάλο κίνδυνο, δε νομίζεις?
Παράθεση

Εχω ακουσει διαφορες εκδοχες του μυθου,αλλα αυτο για τη ναρκη πρωτη φορα το ακουω!Εξαρταται απο ποια θρησκεια το βλεπεις...συμφωνα με την χριστιανικη τα νεφιλιμ ειχαν μορφη ανθρωπου,ενω αλλοι ισχυριζονται οτι ηταν γιγαντες.Τωρα αν βρισκομαστε σε κινδυνο οταν (υποθετικα) ξυπνησουν,μαλλον εξαρταται και απο την μορφη τους!Παντως δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο για καποιον καθημερινο ανθρωπο να πιστεψει κατι τετοιο!
are we just a moment in time?

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #30 στις: 11/11/06, 17:21 »
Στίχους... Όχι δεν ξέρω...
Όσο για τον κίνδυνο που παρουσιάζει, η πτώση των εγρήγορων αγγέλων δεν είναι παρά μόνο μια εισαγωγή, οι απόγονοί τους, οι Nephilim, όπως είναι γνωστό σε πολλές θρησκείες, μύθους κλπ. κλπ., βρίσκονται σε μια κατάσταση νάρκης από τότε που 'τιμωρήθηκαν' απ' το θεό (απ'την εποχή του κατακλυσμού δηλαδή), απ' την οποία νάρκη, ο McCoy ισχυρίζεται πως θα ξυπνήσουν κάποια στιγμή. Αυτό κυρήττει. Και αν υποθέσουμε πως αληθεύει αυτό, τότε βρισκόμαστε σε αρκετά μεγάλο κίνδυνο, δε νομίζεις?
Παράθεση

Εχω ακουσει διαφορες εκδοχες του μυθου,αλλα αυτο για τη ναρκη πρωτη φορα το ακουω!Εξαρταται απο ποια θρησκεια το βλεπεις...συμφωνα με την χριστιανικη τα νεφιλιμ ειχαν μορφη ανθρωπου,ενω αλλοι ισχυριζονται οτι ηταν γιγαντες.Τωρα αν βρισκομαστε σε κινδυνο οταν (υποθετικα) ξυπνησουν,μαλλον εξαρταται και απο την μορφη τους!Παντως δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο για καποιον καθημερινο ανθρωπο να πιστεψει κατι τετοιο!
Κατ' αρχάς ο χριστιανισμός τους αναφέρει ως γίγαντες, όχι ως ανθρώπους. Εκτώς αυτού η μορφή δεν έχει σχέση με τον κίνδυνο... Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα... Τα φαινόμενα απατούν.
Για να σου δώσω να καταλάβεις, μύθοι πάνω στους Νέφιλιμ υπάρχουν και στην αρχαία Ελλάδα, και στη Μεσοποταμία και παντού όπου κι αν κοιτάξεις. Οι ημίθεοι σου λένε κάτι? Ηρακλής? Γολιάθ? Γκιλγκαμές? Κθούλου? Οι εγρήγοροι άγγελοι, στην Ελληνική μυθολογία αντικαθήσταντε από τον Προμηθέα κλπ. Εξ' άλλου οι Νέφιλιμ (νέφιλιμ = γίγαντας στα εβραϊκά) δεν είναι ανάγκη να καταστρέφανε ώστε να προκαλέσουν ζημιά στον κόσμο, μιας και και να βοηθήσεις κάποιον (όπως έκανε ο Ηρακλής π.χ.) του στερείς την ευκαιρία και την εμπειρία του να βγάλει την άκρη μόνος του. Μπορεί να είναι δύσκολο να το πιστέψει κανείς (εδώ κι εγώ διστάζω), και είναι ακόμα πιο δύσκολο να σ'το εξηγήσω μέσω ενός φόρουμ, αλλά αν ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ότι είναι αλήθεια, τότε ναι, κινδυνεύουμε, και πίστεψέ με, η μορφή (ακόμα και οι προθέσεις) των πλασμάτων αυτών δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #31 στις: 12/11/06, 19:35 »
Τετοια να λετε και θα με κανετε να παρω ολη τη δισκογραφια τους!!!:)

Να τολμήσω να ρωτήσω το γιατί; Νοιώθω πως δεν κρίνεται το μουσικό περιεχόμενο (όπως θα έπρεπε πρωτίστως), αλλά τα δευτερεύοντα παρελκόμενα.
Να διαφωνήσω εδώ.
Κατ'αρχάς, η μουσική του McCoy υπάρχει για να στηρίζει το όραμά του, όχι το αντίθετο, και αυτό ισχύει και για τις εικαστικές δουλιές του στη Sheer Faith και όλα. Μην ξεχνάμε ότι η τέχνη είναι ο κατ' εξοχήν τρόπος να περνάς τα συναισθήματα και τα μυνήματά σου.
Αυτο ακριβως θαυμαζω.Να εισαι τοσο φοβερος καλλιτεχνης ωστε να μπορεις να αγγιζεις κοσμο και να περνας οτι μηνυματα θες.Τωρα επικυνδηνο δεν ξερω γιατι λες οτι ειναι,απ'οτι εχω καταλαβει το "οραμα του" εχει να κανει με μια πτωση αγγελων απο τη Γενεση!

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τους στοιχους του τελευταιου αλμπουμ?

Κοιτα, ολη  η black metal σκηνη το κανει αυτο και δεν μου φαινεται σπουδαιο. Ισα ισα μονο και μονο λογω αυτου και της εμφάνησήσ τους τους θεωρο γελειους. Εμενα οι nephilim μου αρεσουν για τη μουσική τους ισώς γιατι δεν πολυενδιαφέρομαι για τα κρυφά μυνήματα, οπωσ πολοί οπαδοι των Tool πχ
Βαιβαια ολα αυτά ειναι γούστα...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #32 στις: 12/11/06, 23:06 »
Τετοια να λετε και θα με κανετε να παρω ολη τη δισκογραφια τους!!!:)

Να τολμήσω να ρωτήσω το γιατί; Νοιώθω πως δεν κρίνεται το μουσικό περιεχόμενο (όπως θα έπρεπε πρωτίστως), αλλά τα δευτερεύοντα παρελκόμενα.
Να διαφωνήσω εδώ.
Κατ'αρχάς, η μουσική του McCoy υπάρχει για να στηρίζει το όραμά του, όχι το αντίθετο, και αυτό ισχύει και για τις εικαστικές δουλιές του στη Sheer Faith και όλα. Μην ξεχνάμε ότι η τέχνη είναι ο κατ' εξοχήν τρόπος να περνάς τα συναισθήματα και τα μυνήματά σου.
Αυτο ακριβως θαυμαζω.Να εισαι τοσο φοβερος καλλιτεχνης ωστε να μπορεις να αγγιζεις κοσμο και να περνας οτι μηνυματα θες.Τωρα επικυνδηνο δεν ξερω γιατι λες οτι ειναι,απ'οτι εχω καταλαβει το "οραμα του" εχει να κανει με μια πτωση αγγελων απο τη Γενεση!

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τους στοιχους του τελευταιου αλμπουμ?

Κοιτα, ολη  η black metal σκηνη το κανει αυτο και δεν μου φαινεται σπουδαιο. Ισα ισα μονο και μονο λογω αυτου και της εμφάνησήσ τους τους θεωρο γελειους. Εμενα οι nephilim μου αρεσουν για τη μουσική τους ισώς γιατι δεν πολυενδιαφέρομαι για τα κρυφά μυνήματα, οπωσ πολοί οπαδοι των Tool πχ
Βαιβαια ολα αυτά ειναι γούστα...
Υπάρχει μια ελάχιστη διαφορά νοημοσύνης ανάμεσα στον McCoy και όποιον παίρνει το έργ του στα σοβαρά, και στο 98% της blackmetal σκηνής που το μόνο που κοιτάει είναι να κάνει φασαρία και να κάψει εκκλησίες... ;D

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #33 στις: 13/11/06, 21:05 »
Πράγματι...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #34 στις: 19/11/06, 20:50 »
Τετοια να λετε και θα με κανετε να παρω ολη τη δισκογραφια τους!!!:)

Να τολμήσω να ρωτήσω το γιατί; Νοιώθω πως δεν κρίνεται το μουσικό περιεχόμενο (όπως θα έπρεπε πρωτίστως), αλλά τα δευτερεύοντα παρελκόμενα.
Να διαφωνήσω εδώ.
Κατ'αρχάς, η μουσική του McCoy υπάρχει για να στηρίζει το όραμά του, όχι το αντίθετο, και αυτό ισχύει και για τις εικαστικές δουλιές του στη Sheer Faith και όλα. Μην ξεχνάμε ότι η τέχνη είναι ο κατ' εξοχήν τρόπος να περνάς τα συναισθήματα και τα μυνήματά σου.
Αυτο ακριβως θαυμαζω.Να εισαι τοσο φοβερος καλλιτεχνης ωστε να μπορεις να αγγιζεις κοσμο και να περνας οτι μηνυματα θες.Τωρα επικυνδηνο δεν ξερω γιατι λες οτι ειναι,απ'οτι εχω καταλαβει το "οραμα του" εχει να κανει με μια πτωση αγγελων απο τη Γενεση!

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τους στοιχους του τελευταιου αλμπουμ?

Κοιτα, ολη  η black metal σκηνη το κανει αυτο και δεν μου φαινεται σπουδαιο. Ισα ισα μονο και μονο λογω αυτου και της εμφάνησήσ τους τους θεωρο γελειους. Εμενα οι nephilim μου αρεσουν για τη μουσική τους ισώς γιατι δεν πολυενδιαφέρομαι για τα κρυφά μυνήματα, οπωσ πολοί οπαδοι των Tool πχ
Βαιβαια ολα αυτά ειναι γούστα...
Υπάρχει μια ελάχιστη διαφορά νοημοσύνης ανάμεσα στον McCoy και όποιον παίρνει το έργ του στα σοβαρά, και στο 98% της blackmetal σκηνής που το μόνο που κοιτάει είναι να κάνει φασαρία και να κάψει εκκλησίες... ;D

ποιο είναι το 2%?  ;)

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #35 στις: 19/11/06, 21:31 »
Burzum, Cradle of Filth (δε μ'αρέσουν αλλά είναι αναγνωρίζω την ευφιεία τους... Εκτώς αυτού ο Dani είναι απ'τους μεγαλύτερους ποιητές, κυριολεκτικά, σε όλη τη μέταλ σκηνή).

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #36 στις: 19/11/06, 21:46 »
Burzum, Cradle of Filth (δε μ'αρέσουν αλλά είναι αναγνωρίζω την ευφιεία τους... Εκτώς αυτού ο Dani είναι απ'τους μεγαλύτερους ποιητές, κυριολεκτικά, σε όλη τη μέταλ σκηνή).


Γιατι ο Vikernes δεν εκαψε εκκλησιες???

Εγω προσθετω ενα ονομα:
Thomas "Quorthon" Fosberg R.I.P...
The road to hell is full of good intentions...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #37 στις: 19/11/06, 22:52 »
Burzum, Cradle of Filth (δε μ'αρέσουν αλλά είναι αναγνωρίζω την ευφιεία τους... Εκτώς αυτού ο Dani είναι απ'τους μεγαλύτερους ποιητές, κυριολεκτικά, σε όλη τη μέταλ σκηνή).


Γιατι ο Vikernes δεν εκαψε εκκλησιες???

Εγω προσθετω ενα ονομα:
Thomas "Quorthon" Fosberg R.I.P...
Δεν είπα πως δεν έκαψε εκκλησίες... Απλά η μουσική του, από άποψη συνθέσεων κλπ. δεν χωρά αμφιβολία ότι είναι ευφιής.
Όσο για τον Quorthon, ναι οκ, καλός είναι.

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #38 στις: 26/11/06, 13:24 »
Burzum, Cradle of Filth (δε μ'αρέσουν αλλά είναι αναγνωρίζω την ευφιεία τους... Εκτώς αυτού ο Dani είναι απ'τους μεγαλύτερους ποιητές, κυριολεκτικά, σε όλη τη μέταλ σκηνή).

Νομιζω οτι και μουσικά οι Cof ειναι κατα πολυ ανωτεροι απο τους αλλους, περα απο στίχους

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #39 στις: 27/11/06, 01:43 »
Οσες φορες και να ακουσω Crandle Of Filth δεν μπορω να τους χονεψω με τιποτα.Στo Black Metal ποτε δεν μου αρεσαν οι φωνες οποτε επικεντρωνομουνα παντα στη μουσικη,αλλα οι CoF ουτε απο αυτο κατεχουν(για τα δικα μου αυτια παντα)!
Απο την αλλα cd απο The Fields of the Nephilim δεν θα αγοραζα ποτε, αλλα αν μου βαλεις να ακουσω οκ.
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #40 στις: 27/11/06, 16:10 »
Burzum, Cradle of Filth (δε μ'αρέσουν αλλά είναι αναγνωρίζω την ευφιεία τους... Εκτώς αυτού ο Dani είναι απ'τους μεγαλύτερους ποιητές, κυριολεκτικά, σε όλη τη μέταλ σκηνή).

Νομιζω οτι και μουσικά οι Cof ειναι κατα πολυ ανωτεροι απο τους αλλους, περα απο στίχους
Για μένα μόνο οι στίχοι τους αξίζουν. Ο Dani, κατά τη γνώμη μου, είναι ποιητής, όχι τόσο μουσικός.

Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: The Fields of the Nephilim
« Απάντηση #41 στις: 03/12/06, 01:11 »
Ναι καλοι ειναι αν και δυσκολεύομαι λιγο να τους προσέξω, και δεν τα πιανω ολα πχ αν δε ξερεις χριστο για τον Cthulou (σαν εμενα) το 80% των στοίχων του Midian ειναι κινέζικα... Οφείλεις ομvσ να παραδεχθείς οτι εχουν περάσει πολλοι καταξιωμένοι μουσικοι απο αυτους οπως ο Martin Powell, η Liv Kristine Espenaes o Dave Pybus και αλλοι πολλοι

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/05, 22:55
από Christos61
19 Απαντήσεις
5670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 22:01
από Aaares
1 Απαντήσεις
1877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 12:14
από Neikos
13 Απαντήσεις
3528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/06, 18:21
από Mana Sama