Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα και ενισχυτής για alternative  (Αναγνώστηκε 4172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ανάρμοστος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Γεια σας,

Νέος στο forum αλλά διάβασα αρκετά threads πριν φτιάξω αυτό το νέο. I did my homework που λένε και στο χωριό μου…

Παίζω κλασσική κιθάρα μερικά χρόνια. Θέλω πλέον να μεταπηδήσω στην ηλεκτρική αφού η μουσική που ακούω είναι alternative, indie ποπ και ροκ. Τι να αγοράσω;

Όσον αφορά τις κιθάρες, είδα σε αρκετά threads να προτείνονται stratocaster & les paul, αλλά οι περισσότεροι συμφωνούσαν σε telecaster.

1η ερώτηση:
Ποια telecaster όμως; Μπήκα σε thomann & dv247 και είδα ένα σωρό μοντέλα. Τι να προσέξω για τον ήχο που θέλω;

2η ερώτηση:
Ποια είναι η γνώμη σας για τις Fender Jaguar; Σαν σχήμα μου κάθεται καλύτερα από το κλασσικό της tele. Θα πιάσω τον ήχο που θέλω; Με μονούς ή διπλούς μαγνήτες; Ξέρεις κάποιος αν σπλιτάρονται οι διπλοί της;
Γιαπωνέζικη ή αμερικάνικη; Παρατήρησα μεγάλη διαφορά τιμής. Είναι τέτοια και η διαφορά ποιότητας;

Στον ενισχυτή τώρα. Ξέρω ότι τελικός κριτής θα είναι το αυτί μου, αλλά προτείνετε κάποια μοντέλα για να μην χαθώ.
Δεν θέλω πολλά watts αλλά ούτε και 10W τρανζίστορ μόνο για μελέτη. Οικιακή χρήση και ίσως κάποια ηχογράφηση. Θα μου άρεσε η ιδέα ενός "μικρού λαμπάτου" ο οποίος αν κάποια στιγμή αρχίσω πρόβες με φίλους να μπορεί να με βγάλει εκεί και με μικρόφωνο ίσως και σε live σε μικρό club.

Δεν με ενδιαφέρουν οι modeling γιατί ένας καλός φίλος θα μου δώσει μια πεταλιέρα Tonelab SE για να φτιάξω ήχους. Θα ήθελα ο ενισχυτής μου να μπορεί να συνεργαστεί μαζί της.

Ευχαριστώ όσους κάθισαν και διάβασαν όλο αυτό το κατεβατό και ακόμη περισσότερο ευχαριστώ αυτούς που θα βοηθήσουν με τις απαντήσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για alternative
« Απάντηση #1 στις: 10/03/09, 16:17 »
Καλωσήρθες στο φόρουμ!
Πρώτα απ'όλα, πριν αρχίσουμε να σου προτείνουμε ενισχυτές και κιθάρες, πρέπει να αναφέρεις πόσα χρήματα διατίθεσαι να δώσεις συνολικά. Ακριβώς επειδή τα μοντέλα της Fender είναι πάαααρα πολλά, καλό είναι να περιορίσουμε το εύρος τιμής.
Γενικά, αν είναι η πρώτη σου επαφή με ηλεκτρική, καλό είναι να μην καταξοδευτείς, αφού με τον καιρό θα ανακαλύψεις τον προσωπικό σου ήχο.
Πάντως όσον αφορά στον ενισχυτή, έχεις δίκιο να προσανατολίζεσαι προς ένα μικρό λαμπάτο. Τα περισσότερα μοντέλα στα 15 Watt είναι ιδανικά για το σπίτι, αλλά μπορούν να βγάλουν άνετα πρόβες και μικρά live.
Δεν είχα την τύχη να ακούσω Jaguar από κοντά, πάντως η διαφορά γιαπωνέζικων-αμερικάνικων κιθαρών σίγουρα δε δικαιολογεί πάντα τη διαφορά τιμής. Υπάρχουν πολλά γιαπωνέζικα "διαμάντια" εκεί έξω.

Αποφάσισε σε τι λεφτά θα κινηθείς για να προτείνουμε συγκεκριμένα μοντέλα.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Ανάρμοστος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για alternative
« Απάντηση #2 στις: 14/03/09, 09:16 »
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και την απάντηση.

Πράγματι δεν θέλω να ξοδέψω πολλά χρήματα για ευνόητους λόγους. Πιθανότατα θα επιλέξω για αρχή μεταχειρισμένα. Ψάχνοντας στο ebay είδα ότι μπορώ να βρω κάποια fender tele ή fender jaguar Ιαπωνίας γύρω στα 400-500 €. Είδα πολλούς μέσα στο site να εκφράζονται θετικά για τα γιαπωνέζικα όργανα και μάλλον σε κάτι τέτοιο θα καταλήξω. Αυτά είναι χρήματα που μπορώ να δώσω για κιθάρα.

Στον ενισχυτή τώρα, που είναι κάτι πιο άγνωστο για μένα. Επειδή το κόστος για τα μεταφορικά μεταχειρισμένου από το εξωτερικό (πχ. ebay) μάλλον θα είναι ψηλό, φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ να πάρω καινούριο. Από την άλλη να βρω "μεταχειρισμένο μικρό λαμπάτο σε καλή τιμή από Ελλάδα" για το ιδιόμορφο είδος μουσικής που θέλω, φοβάμαι ότι είναι κάτι σαν να κερδίσω το λόττο. 'Η όχι; Στις αγγελίες δεν είδα κάτι πάντως.
Γενικά δεν θα ήθελα να δώσω παραπάνω από 300-400 €.

Προτάσεις... :)

Διαβάζω πολλά εδώ μέσα για τους Blackheart. Κάνουν για τη μουσική που θέλω;

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για alternative
« Απάντηση #3 στις: 14/03/09, 17:12 »
Χμμ, χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία από το e-bay, πρέπει να συνυπολογίσεις και το κόστος των μεταφορικών και (κατά περίπτωση) του τελωνείου.

Σε καινούρια, κοίταξε την κλασική standard telecaster (mexico):
http://www.thomann.de/gr/fender_tele_mex_std_mn_bsb_upgrade.htm στα 479 Ευρώ με θήκη. Είχα ακριβώς αυτή και ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

Υπάρχουν πολλές επιλογές για λαμπάτο ενισχυτή, ακόμη και σε αυτά τα χρήματα. Όμως, κάτι που ξέχασα να σε ρωτήσω: εκτός από το gain που θα σου προσφέρει ο ενισχυτής σου, σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις άλλα εφφέ; (wah, chorus, delay κλπ.).
Τότε, θα πρέπει να ψάξεις για έναν ενισχυτή που να "συνεργάζεται" καλά με πετάλια, προσφέροντας ένα ωραίο καθαρό κανάλι ως βάση. (ο Blackheart τα πάει καλά σε αυτόν τον τομέα, όπως και οι Fender Blues Junior, Laney LC-15 κατά τη γνώμη μου).

Γενικά, εκτός από τους λεγόμενους high-gain ενισχυτές που προτιμούν όσοι θέλουν πολλή παραμόρφωση για hard rock και metal, από τη μικρή μου εμπειρία δεν υπάρχουν καταλληλότεροι λαμπάτοι ενισχυτές π.χ. για indie ή για funk ή για reggae κλπ. Υπάρχει όμως ο ενισχυτής που θα κάνει τη δικιά σου κιθάρα να ακούγεται καλά στα δικά σου αυτιά.  :)


Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Ανάρμοστος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για alternative
« Απάντηση #4 στις: 18/03/09, 06:52 »
Χμμ, χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία από το e-bay, πρέπει να συνυπολογίσεις και το κόστος των μεταφορικών και (κατά περίπτωση) του τελωνείου.

ναι. το ξέρω γιατί ψωνίζω από ebay.

Όμως, κάτι που ξέχασα να σε ρωτήσω: εκτός από το gain που θα σου προσφέρει ο ενισχυτής σου, σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις άλλα εφφέ; (wah, chorus, delay κλπ.).

προς το παρόν μόνο την πεταλιέρα tonelab se που θα πάρω από το φίλο μου. έχω ακούσει τα καλύτερα γι' αυτή. αφού αποκτήσω εμπειρία πάνω σ' αυτή, θα ψαχτώ αργότερα με πεταλάκια.

ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος McWeasel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • paw egw...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για alternative
« Απάντηση #5 στις: 18/03/09, 17:39 »
Kαλησπέρα και από μένα,

Λοιπόν, σκέφτηκα να απαντήσω στο θέμα σου, όχι τόσο γιατί είμαι κάνενας φοβερός γνώστης, όσο γιατί 1ον και εγώ πήρα μια γιαπωνέζικη jaguar για να παίζω alternative/rock/noise/punk ή τέσπα οποιοδήποτε είδος διαφορετικό από αυτό για το οποίο την φτιάξανε (πέραν όλων των γνωστών μπαντών/μουσικών του είδους που πάιζουν με jaguar/jazzmaster είναι και ύπεροχες εμφανισιακά κατά τη γνώμη μου) και 2ον γιατί πριν 2 βδομάδες απέκτησα είναι μικρό λαμπάτο που μου αρέσει πολύ, σε πολύ καλη τιμή σε σχέση με οτιδήποτε αντίστοιχο, από thomann, τον πολύ της μόδος Blackstar ht-5 combo (ή αλλιώς μαυραστέρης -> http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_5_combo.htm)

Και επείδη όπως είπα δεν έχω φοβερές γνώσεις πάνω σε ξύλα, μαγνήτες, πήγα και γώ ψάχνοντας στο internet/forums κτλ. Όποτε ίσως σε βοηθήσω να γλιτώσεις λίγο χρόνο.
Όσον αφορά την jaguar, πήρα την γιαπωνέζικη γιατί όντως η διαφορά στην τιμή είναι αρκετά μεγάλη (και πολύς κόσμος που διάβασα έλεγε οτί με αλλαγή μαγνητών έχεις μια ~= αμερικάνικη για λιγότερα). Μετά από 2-3 setup, γιατί δεν μου καθόταν στο χέρι με τίποτα, κατέλληξα σε αλλαγή γέφυρας (έβαλα tune-o-matic, les paul style ας πούμε) και μετά απο κάποιο καιρό, είπα να αλλάξω κ μαγνήτες, γιατί αν δεν πειραματιστείς, δεν μαθαίνεις.
Όπως είναι τώρα μου αρέσει πάρα πολύ, παρόλο που τρώω φλασιές του στυλ "να αλλάξω μπράτσο, να βάλω της jazzmaster, να αλλάξω μαγνήτες να δω τι λένε εκείνοι, κτλ). Για μένα τουλάχιστον η jaguar είναι ιδιότροπη κιθάρα και ενώ δεν υπάρχει περίπτωση είτε ποτέ να τη δώσω ούτε και να μετανιώσω που την αγόρασα, σίγουρα κάθε τόσο θα σκέφτομαι να παώ να πάρω μια tele να παίζω με την ησυχία μου, ότι μαρέσει. Είναι λίγο μαζί δεν κάνουμε κ χώρια δεν μπορούμε. Πχ, sustain τίποτα, η ταστιέρα πιό μικρή από σχεδόν όλες τις υπολοιπες ηλεκτρικές, δεν χωράει το χέρι σου... ε αυτά λίγο κουράζουν. Υπάρχουν όμως φορές που ξεκινάω κ παίζω κ γουστάρω τρελά. Τέσπα, θα σου πρότεινα κυριώς να πιάσεις μιά στα χέρια σου να παίξεις, να δεις αν σου κάθεται στο χέρι. Πολύ σημαντικό.

Τώρα, για τον Blackstar να πω ότι είναι ο πρώτος λαμπάτος που είχα. Δεν τον άκουσα πουθενά, μόνο ότι διάβασα internet (harmony central πχ) και ότι είδα από videakia στο youtube. Ο ενισχυτής μου φαίνεται πολύ καλός για την τιμή του, έχει πάνω κ effecs loop και line out για ηχογράφηση (με εξωμοίωση ηχείου) κατευθείαν στην κάρτα ήχου, ακριβώς ότι ήθελα, ένας μικρός λαμπάτος, ευέλικτός και σχετικά φτηνός. Το οτί είναι μόνο 5 watt κάνει πολύ κόσμο να νομίζει οτί δεν έχει ένταση αλλά εγώ στο δώματιο (σε πολυκατοικία) πάνω από το 2 δεν τον έχω βάλει γιατί θα με κυνηγάει η από κάτω με τη σκούπα. Για live που τον θες, είτε με μικρόφωνο, είτε με το line out πιστεύω θα είσαι καλά. Ψάξε λίγο να διαβάσεις για αυτόν τον ενισχυτή, πιστεύω είναι μιά πιθανή επιλογή για αυτό που θες.

Αυτά τα ολίγα. Εγώ ήθελα ιδιαίτερα το effects loop για να κολλάω επάνω την boss gt-8 που έχω και το Line out για τις σπιτικές μου ηχογραφήσεις, μεγάλη ευκολία. Αν δεν τα ήθελα αυτά, ίσως να είχα πάει σε πιό δοκίμασμένες λύσεις, πχ fender ή κανά τέτοιο. Δεν το μετανιώνω καθόλου, μαυραστέρης κ ξερό ψωμί.  :D

καλή διασκέδαση με ότι κ αν επιλέξεις, όλα ωραία είναι, και οι κιθάρες και οι ενισχυτές! Λεώ να πάρω και καμιά mustang σε κάποια φάση που θα χω λεφτά για ξόδεμα, παίζει και η Shakira, κάτι θα ξέρει!  ;D

υγ: να σημειώσω οτί από thomann ο blackstar ήρθε σε χρόνο ρεκορ, παραγγελία τεταρτη βράδυ, είχε έρθει δευτέρα πρωί... δεν το πίστευα. Αναδουλειές, who knows?

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για alternative
« Απάντηση #6 στις: 18/03/09, 23:33 »
alternative θες να παιξεις; βρες τον εξοπλισμο ενος καλου metal κιθαριστα, παρε κατι παρομοιο και σπασε τη μια λαμπα της κεφαλης του και θα πετυχεις τον ηχο που θες
Saint gone astray with a scepter and a gun

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
27 Απαντήσεις
25771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
12 Απαντήσεις
5769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 15:23
από Jezus
13 Απαντήσεις
4756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 16:59
από delus
28 Απαντήσεις
9312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 11:46
από scarface5323
9 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
87 Απαντήσεις
26650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:39
από hot_sauce (φλουτσ)
37 Απαντήσεις
69814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/19, 14:27
από saved
26 Απαντήσεις
7383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 20:35
από kopaniamento
7 Απαντήσεις
4021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 22:15
από noe13