Αποστολέας Θέμα: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal  (Αναγνώστηκε 24252 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #25 στις: 04/05/22, 16:18 »
ωραιος θα το τσεκαρω φίλε

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #27 στις: 13/05/22, 10:37 »
Μετα απο 10 ημερες συμβιωσης με τον νεο μου ενισχυτη, εναν Marshall DSL1cr, παραθετω τις εως τωρα εντυπωσεις μου:

Καταρχας it's a keeper που λεν και στο χωριο μου (δεν προκειται να τον δωσω ποτε... ), ειναι αυτο ακριβως που εψαχνα καιρο τωρα και εχει "δεσει" αψογα με την PRS SE Singlecut. Ειναι ενας δικαναλος high gain λαμπατος ενισχυτης με ισχυ 1watt. Η παραμορφωση που βγαζουν οι 3 λαμπες του (2 ecc83 στο preamp και 1 ecc82 στον τελικο) ειναι παραπανω απο αρκετη για αυτα που παιζω (εχω το gain στο 6/10) και ακομα και χωρις κανενα πεταλι μπροστα βγαζει στακατο ογκωδες chugg. Οσοι τον εχουν ακουσει (στο 6/10 του volume, μεσα στο σπιτι ειναι αρκετα δυνατο ηδη) δεν πιστευουν οτι μιλαμε για ενισχυτη 1watt... (το 8" celestion G8C-15"Eight-15" που φοραει αποδιδει 95dB στα 1 watt... )
 
Ειναι παναλαφρος για full λαμπατος (8 κιλα), εχει effects loop που δουλευει αψογα με την πεταλιερα Zoom G3x που εχω για τα εφε (αν και το ενσωματωμενο digital reverb που εχει με καλυπτει πληρως στο θεμα reverb), επισης εχω ξετρελαθει και με τα "καμπανατα" καθαρά του στο classic gain καναλι (ως το 4/10 volume, μετα αρχιζει και "αρπαζει" παραμορφωση, εξαρταται παντα απο τους μαγνητες που χρησιμοποιεις και το volume στην κιθαρα).
Εχει εξοδο για μεγαλυτερη καμπινα αν χρειαστει σε προβες, και εχει emulated out για χρηση με ακουστικα ή για ηχογραφησεις, η οποια ομως δεν αποκοπτει το σημα στο μεγαφωνο οσο αυτο ειναι συνδεδεμενο. Απ'οσο το εψαξα, πρεπει να εχει εργοστασιακο dummy load που ενεργοποιειται αν ξεσυνδεσεις το μεγαφωνο απο την μερια του ενισχυτη (οσο ειναι σβηστος ο ενισχυτης εννοειται...) δεν κυνδυνευει να παθει ζημια το power stage του ενισχυτη, αλλα ακομα δεν το εχω δοκιμασει (δεν με ενθουσιασε ετσι κι αλλιως ο ηχος απο το emulated out, χρησιμοποιει ενα Frequency compensated line level output με Softube-designed studio cabinet emulation και μου ακουστηκε πολυ μουντος απο τα ακουστικα, καμια σχεση με αυτο που ακους μπροστα απο τον ενισχυτη). Επισης δεν χρησιμοποιω το Tone Shift στο EQ (κοβει μεσαιες και λιγες υψηλες για πιο "συγχρονο" gain) και το 0.1watt attenuation γιατι δεν χρειαζεται, ο ενισχυτης ειναι σχεδιασμενος να παιζει το ιδιο καλα και σε χαμηλες "σπιτικες" εντασεις. Το EQ (ΒΜΤ) ειναι κοινο και για τα 2 καναλια, ομως τα ρυθμιστικα εχουν ικανοποιητικο ευρος (δεν εχω αισθανθει ως τωρα την αναγκη για χρηση εξωτερικου eq pedal για να παρω τους ηχους που θελω). Μαλιστα η αρχικη μου εκπληξη οταν τον ακουσα με ολα τα ρυθμιστικα στη μεση (12 o'clock) δεν περιγραφεται, καθως ηδη επαιζε φανταστικα...
Για μενα μιλαμε για ενα απο τα καλυτερα 8" combo που κυκλοφορουν (ειδικα σε αυτη την τιμη... ) και το λεει καποιος που δεν συμπαθουσε ποτε τους μικρους Marshall  ;D

Πραγματικα παιζει ιδανικα και στα καθαρα και με παραμορφωση οπως ειναι out of the box, δεν χρειαζεται αλλαγη λαμπων, μεγαφωνου, εξωτερικα πεταλια κτλ, απλα συνδεεις την κιθαρα σου και απολαμβανεις παιξιμο...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/22, 11:22 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #28 στις: 13/05/22, 11:05 »
Εγω παλι επαθα πλακα με το παλιο DSL 401 που απλα δεν το ειχα σε υποληψη. Με αλλαγμενες nos λαμπες και μεγαφωνο παιζει απιστευτα χαμηλα, απιστευτα ψηλα (αλλα θελει καμπινα με αρκετο δαγκωμα σα την orange με τα blackbacks ενος φιλου και το πραγματικο σοκ ηταν ο ηχος απο τα ακουστικα.

Εχει emulated out το οποιο ακουγεται λιγο καλυτερα απο τα περισσοτερα (του mesa που ειχα ηταν μουντο, του triaxis, ψιλο χαλια και του studio mesa πολυ καλο αλλα του DSL ειναι καλυτερο). Εβαλα ενα απλο multieffect μετα (zoom g1 four) γιατι εχεις εξτρα eq, delay looper drums, τα γνωστα.

Εχοντας τα περισσοτερα plugin και αρκετα DI μαραφετια και εχοντας απογοητευτει (συγκριτικα με την τιμη) απο το Kemper, το DSL ειναι απλα καλυτερο για εμενα σε ολα, αφου σκαλισεις λιγο τον ηχο μετα.



Για whisper -low ηχους απο μεγαφωνο ομως ακομη το tech 21 trademark 10 ειναι το καλυτερο και με αυτο γινεσαι και καλυτερος παικτης...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #29 στις: 13/05/22, 11:30 »
Για whisper -low ηχους απο μεγαφωνο ομως ακομη το tech 21 trademark 10 ειναι το καλυτερο και με αυτο γινεσαι και καλυτερος παικτης...
Αυτο το παρατηρησα και εγω, διορθωνω κατα πολυ πλεον το παιξιμο μου, σε σχεση με οταν επαιζα με modeling amps...

Οι Tech21 trademark 10 και οι Peavey transtube ειναι οι πιο πειστικοι solid-state ενισχυτες (και οι πολυ οικονομικοι και φορητοι Blackstar fly 3, για αλλη χρηση βεβαια), ειδικα στις χαμηλες εντασεις οπως επισημαινεις...
Απ'οτι θυμαμαι και καποιοι Randall solid state παιζανε πολυ καλα με γκαζια, αλλα δεν θυμαμαι μοντελα...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #30 στις: 13/05/22, 14:37 »
+1 για τον DSL1CR, τον έχω κι εγώ κάνα δυο χρόνια και τον έχω υπερευχαριστηθεί, έχει τον ήχο που ήθελα.
BTW παίζω καρφωμένο στο 0.1W και είναι υπεραρκετό για μένα :)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #31 στις: 13/05/22, 14:46 »
Για whisper -low ηχους απο μεγαφωνο ομως ακομη το tech 21 trademark 10 ειναι το καλυτερο και με αυτο γινεσαι και καλυτερος παικτης...
Αυτο το παρατηρησα και εγω, διορθωνω κατα πολυ πλεον το παιξιμο μου, σε σχεση με οταν επαιζα με modeling amps...

Οι Tech21 trademark 10 και οι Peavey transtube ειναι οι πιο πειστικοι solid-state ενισχυτες (και οι πολυ οικονομικοι και φορητοι Blackstar fly 3, για αλλη χρηση βεβαια), ειδικα στις χαμηλες εντασεις οπως επισημαινεις...
Απ'οτι θυμαμαι και καποιοι Randall solid state παιζανε πολυ καλα με γκαζια, αλλα δεν θυμαμαι μοντελα...



Σωστα. Εχω και τον bandit παρεμπιπτοντως. Δεν κρυβουν λαθη. Ο rx randall σε ενα στουντιο με τη δικια του καμπινα μου ειχε αρεσει πιο πολυ απο ο,τι ο TSL με koch 4x12. Αλλα μπορει να εφταιγε και η koch η το ταιριασμα.


Ειχα και ενα rectifier στην ιδια καμπινα (orange) και με λιγο boost, πρακτικα φταρνιζοσουν και επαιζε 10 νοτες arpegio μονος του, φυσικα για lead βολευει ενω διατηρουσε και καλο cut στα ρυθμικα, ολα καλα αλλα ετσι και παιξεις στο Trademark, ειναι πρωτον σα να εχεις καρφι πανω στο μεγαφωνο την κιθαρα σου (σε ταχυτητα) και δευτερον σχεδον γυμνος αισθανεσαι. Και δεν ειναι οτι δεν εχει saturation...Απλα πρεπει να παιξεις πολυ καλα. Το DSL ειναι καπου στη μεση με τα σχετικα κλασσικα ισως iron maiden θολωμενα μεσοχαμηλα οπως συνηθιζω να λεω, πολυ καλοι ενισχυτες για αυτο που ειναι παντως...τα παντα ειναι θεμα εφαρμογης, ισως περισσοτερο και απο ο,τι γουστο.

Pantera με υπερβολικα λασκα λαμπατους δυσκολευομαι π.χ...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #32 στις: 13/05/22, 17:01 »
πολυ ενδιαφέροντα πραγματα παραθέτετε και μοιράζεστε!

κατ'εμε, για να έχεις καλή ρευστότητα στο σόλο θες :

a) compression
b) delay
c) αυτοπεποίθηση
d) και φυσικά πολύ καλή δύναμη στα χέρια.

αν έχεις στο μυαλό σου π.χ. led zepelin, με ότι εξοπλισμό και να παίξεις θα ακουστείς κουλός. Δεν νομίζω οτι είναι λαμπα VS modelling.

Χθες έπαιξα με ένα blackstar 120-αρι νομίζω, αίσχος, μπάσα μηδέν.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #33 στις: 08/06/22, 10:25 »
Για whisper -low ηχους απο μεγαφωνο ομως ακομη το tech 21 trademark 10 ειναι το καλυτερο και με αυτο γινεσαι και καλυτερος παικτης...

Παντως ο Trademark 10 βασιζεται στο πεταλι/ προενισχυτη SansAmp GT2 (απο τα καλυτερα πεταλακια που εχω ακουσει... )

https://www.skroutz.gr/s/9259267/Tech-21-%CE%A0%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%B9-Simulator-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%9A%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82-Sansamp-GT2.html?from=index_recently_viewed

https://www.artsound.gr/el/product/behringer-gdi21-v-tone-guitar-pedal/

https://www.thomann.de/gr/palmer_pocket_amp_mk2_guitar_preamp.htm?offid=1&affid=355&utm_source=skroutz.gr&utm_medium=clickfire&utm_campaign=feed_id-355

https://www.skroutz.gr/s/1819467/Behringer-%CE%A0%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%B9-Simulator-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%9A%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82-TM300.html

 ;)

Παρεπιπτοντως να αναφερω οτι μετα απο μερικες ωρες παιξιματος για το απαραιτητο "στρωσιμο" του Celestion που φοραει ο DSL1CR, ακουγεται ακομα πιο ωραιος... επισης παρατηρησα οτι με το tone shift πατημενο, rectoφερνει στο ultra gain channel  >:D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/22, 16:08 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #34 στις: 08/06/22, 10:29 »
+1 για τον DSL1CR, τον έχω κι εγώ κάνα δυο χρόνια και τον έχω υπερευχαριστηθεί, έχει τον ήχο που ήθελα.
BTW παίζω καρφωμένο στο 0.1W και είναι υπεραρκετό για μένα :)

Φιλε μου για πες κανενα tip μιας και το εχεις δουλεψει αρκετο καιρο (αν θες σε pm μη spamaρουμε εδω)

Παντως στο 1watt μου ακουγεται αρκετα πιο "γεματος" ηχος και στα 2 καναλια (και σε χαμηλες εντασεις)...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #35 στις: 23/06/22, 00:10 »
Για όποιον ψάχνει για practice amp με αμερικάνικο high gain ήχο dual recto, προτείνω να ακούσει το Joyo zombie 2... Σε τιμή ενός καλού πεταλιου, παίρνει 20w high gain 2καναλο ενισχυτή ( υβριδικός με 1 προενισχυτρια 12ΑΧ7) ικανό να οδηγήσει 4Χ12"" καμπίνα...

https://m.youtube.com/watch?v=arMDmmTzH9M
https://m.youtube.com/watch?v=b1hc5P4ZC1g
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #36 στις: 13/07/22, 23:59 »
Άλλος ένας καταπληκτικος high gain lunchbox amp στα 600 ευρώ περίπου: PRS MT-15.

https://m.youtube.com/watch?v=YFh51Ft8x60

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #37 στις: 23/07/22, 15:21 »

Αλλα επειδη το ζητούμενο ειναι ενταση διαμεριατος; Μπορω ανετα να παοξω το soldano μου (100 watt) και το marshall dsl μου χαμηλα. Πολυ χαμηλα. Χρησιμοποιω boost απο μπροστα και post eq και compressor στη loop (σε χαμηλες εντασεις δεν υπαρχει πρόβλημα) απλα για να μιμηθω ο,τι νομιζω οτι μαρεσει σε υψηλη ενταση.


@tech21man  δοκίμασε αντί για eq & compressor στο effects loop να χρησιμοποιήσεις ένα πέταλι sonic maximizer, όπως τα bbe sonic stomp... Θα εκπλαγείς από το αποτέλεσμα (ρυθμίζεις τις χαμηλές & υψηλές συχνότητες περίπου σαν τα presence & resonance ρυθμιστικά σε ενισχυτές που δεν έχουν τέτοιο κύκλωμα)

http://www.bbesound.com/products/stomp-boxes/Sonic-Stomp_MS-92.aspx

http://www.bbesound.com/products/stomp-boxes/Sonic-Stomp_SS-92.aspx
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #38 στις: 24/07/22, 22:22 »
Εχω δοκιμασει το bbe, αν και βασικα κλωνο του. Το εχω δοκιμασει σε Loop, εχω δοκιμασει το plugin και αλλα. Δεν εχω δοκιμασει απο εμπρος γιατι ειχε βγει και ενα πεταλι. Οπως και να εχει, παροτι λεει οτι κανει κατι με τη διορθωση της φασης, δεν θα ελεγα οτι ειναι κατι που μου αρεσε η οτι ειναι πολυ διαφορετικο απο eq.

Εχοντας την καλη τυχη να εχω παρκαρισμενα τα μηχανηματα σε στουντιο μονιμα, μπορω σχετικα ευκολα να πω πως ακουγεται χαμηλα ως προς δυνατα. Το BBE με τιποτα δεν μου θυμιζει το πως δενουν οι συχνοτητες σε υψηλη ενταση (σε συνδυασμο με τα αυτια μου κτλ-δεν αναλυεται με ...μικροφωνο). Θυμιζει PA ηχεια σε σκυλαδικο με τερμπα μπασσα πριμα που εξισωνουν Καρρα-Βανδη. Το αποτελεσμα ειναι, αν σου αρεσει αυτο που κανει, οκ αλλα θα ελεγα οτι με φειδω, τι να πω...

Με compression-eq (ειδικα απο το tc g major η καποια που εχουν το LA comp εξομειωση, απλα στο tc διαλεγεις ...τα παντα) εχω πολυ πιο κοντινα αποτελεσματα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #39 στις: 25/07/22, 21:59 »
Χαχα είσαι περιγραφικοτατος, ειδικά στο σημείο με το σκυλαδικο ελιωσα...  :roll. Καλά γούστα (ηχητικά) είναι αυτά!

Ψάχνω τώρα τελευταία ένα πέταλι που δημιούργησε ο J. Brown ( ο σχεδιαστής του 5150 iconic αλλά και του αρχικού 5150), το amptweaker depthfinder, που προσθέτει τα ρυθμιστικά αυτά (presence, resonance) στη λούπα ενισχυτων που δεν τα διαθέτουν...

https://www.pitbullaudio.com/amptweaker-depthfinder-active-eq-pedal.html
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #40 στις: 25/07/22, 23:44 »
Εκεινο το πεταλι ειναι καλο για να πετυχεις τις συχνοτητες που θελει ο James Brown (πιθανα κοντα στον 5150 η ο,τι σχεδιαζε/ηθελε τοτε) αλλα πρακτικα ειναι μαλλον κατι κοντα σε παραμετρικο Eq δυο σταδιων και οχι το ιδιο ηλεκτρονικα με το pressence/ressonance.

Εξηγουμαι, και ειναι και καλο και κακο.

Οταν το μεγαφωνο κινειται, ειναι ενας μαγνητης που παραγει ...ρευμα το οποιο παει κοντρα στο ρευμα που ερχεται απο τον ενισχυτη και μαλιστα οταν λεμε κοντρα, εννοουμε εντελως 180 μοιρες αναποδα. Αρα, οποιες συχνοτητες (κυματα, θυμησου τα στασιμα απο τη φυσικη στο γυμνασιο) ειναι κυριολεκτικα ιδιες αλλα με φαση 180 μοιρες διαφορετικα θα ακυρωθουν. Αυτο σημαινει οτι επιλεγεις ποιες δεν θα ακυρωθουν με τα ρυθμιστικα Pressence/ressonance τα οποια ειναι φιλτρα ελεγχομενα (πυκνωτης, αντισταση και μπορεις να ελεγχεις την αντισταση και οχι τη χωρητικοτητα του πυκνωτη). Ομως σε σχεση με ενα eq φιλτρο σε διαφορετικο σημειο στο κυκλωμα τα Pressence/ressonance μπορουν να πανε το πολυ 3 σταδια προς τα πισω οποτε καταληγουν (το καλωδιο που φευγει απο το μετασχηματιστη προς τα πισω) στην Phase inverter λαμπα. Οποτε αρχικα κρατα οτι ειναι συνηθως σε διαφορετικο σημειο.


Δευτερευοντων και πιο σημαντικο ισως, η αποτελεσματικοτητα/χαρακτηρας των Pressence/ressonance εξαρταται απο ο,τι καταλαβες απο...την κινηση του μεγαφωνου που σε χαμηλες εντασεις ειναι μικρη (οχι μηδενικη) και σε υψηλες εντασεις τα pressence/ressonance αρχιζουν να...μην ποιανουν οταν εξαντλεις το wattage του ενισχυτη (γιατι βασιζονται σε διαθεσιμο gain...οταν γκαζωνεις ολα υπεροδηγουν, δεν ποιανουν).



Αρα, σε νορμαλ προς υψηλες εντασεις, ποιανουν σαν δυναμικα eq φιλτρα και ταυτοχρονα σταθεροποιουν τον ενισχυτη σαν συμπεριφορα, πιο ελεγχομενο/καθαρο/λιγοτερο παραμορφωμενο ηχο και διαλεγεις τις συχνοτητες με τα φιλτρα.


Αυτα σε πολυ χαμηλη ενταση στο δωματιο ποιανουν λιγο, η καθολου η παντως με τροπο που δεν ειναι ιδιος. Γιατι το μεγαφωνο δεν δινει το ιδιο ρευμα προς τα πισω. Σε πολυ υψηλη ενταση, αν το ζητουμενο ειναι ο χαρακτηρας του ενισχυτη σε εκεινο το σημειο, απλα θα επρεπε να τα κανεις bypass.


Ενας ενισχυτης (και οχι μονο) εχει βασισει την καριερα του στο bypass αυτων και ειναι ο rectifier αλλα το bypass ειναι σα να εχεις το pressence τερμα (θυμισου, λειτουργουν αναποδα. Διαλεγεις ποιες συχνοτητες δεν θα ακυρωθουν. Bypass= δεν θα ακυρωθει καμια απο τις πριμες). Οποτε στο modern mode= Pressence ressonance bypass ο ενισχυτης κερδιζει σε παραμορφωση, μπασσα πριμα και γινεται πιο "ζωντανος" αλλα σε βαθμο που δεν ειναι απαραιτητα καλος. Βασικα χαλια ειναι χα χα για αυτο και ο rectifier βλεπεις οτι θελει συνηθως ενα boost απο μπροστα (για τα ανεξελεγκτα μπασσα) και εχει ενα ΨΕΥΤΙΚΟ pressence για το modern καναλι. Αυτο ειναι ενα φιλτρο απο το treble pot, ισχυει μονο για το modern mode και κουρευει σταθερα συχνοητες απο το treble pot του bass mid treble tonestack κοντα στα 5-6 khz. Για να μαζεψεις το ξυσιμο απο τα πριμα.




Οταν ειμαστε σε attenuators δεν εχεις αυτες τις αλληλεπιδρασεις και φυσικα δεν εχεις τον χαρακτηρα αυτο. Για αυτο και βλεπεις κολπακια στα attenuators, bass treble ρυθμιστικα και εξομειωση καμπυλης αντιαστασης ανα συχνοτητα, γιατι πρακτικα λειπουν...αποσυνδεεις το μεγαφωνο απο τον ενισχυτη ως ενα βαθμο. Και line out οταν δινεις σε IR το ιδιο ισχυει.


Για αυτο και προτιμω αρκετα το compression/eq boost στη loop προσωπικα, ακομη εχεις ενα μικρο μερος της αρνητικης αναδρασης (ετσι λεγεται).

Απο εκει και επειτα δεν ειναι παντα απαραιτητη. Οπως ειπαμε ο rectifier την αποσυνδεει, ο mark IV/V επισης (extreme mode, λες και δεν βαζει ο κοσμος τερμα μπασσα πριμα στο γραφικο eq χα χα) και οι EL84 ενισχυτες οπως ο Vox AC απλα δεν εχουν αρνητικη αναδραση, αρεσουν πιο πολυ ετσι!


Το καλο με το πεταλι του Brown ειναι οτι αν θελεις το χαρακτηρα του 5150 σε αυτες τις συχνοτητες δεν πας στα τυφλα και ειναι πιο σταθερες αφου δεν εξαρτωνται και τοσο απο τον τελικο και το μεγαφωνο. Το κακο ειναι οτι θα αποδιδει διαφορετικα αναλογα με το πως αποδιδει και που ειναι η loop του καθε ενισχυτη. Πριν η μετα το master volume, π.χ. σημαινει πριν η μετα απο ενα ακομη eq φιλτρο (γιατι το pot κανει λιγακι και αυτη τη δουλεια) και αν ειναι πριν απο την phase inverter η οποια μπορει να παραμορφωσει πρακτικα βαζεις ενα ακομη pre distortion eq σε ενα σημειο στον ενισχυτη (αρα αναλογα με το ποσο μενει η δεν μενει καθαρη αυτη η λαμπα θα εχεις η δεν θα εχεις αποτελεσμα απο το πεταλι. Παραμορφωση σημαινει και compression και εξτρα αρμονικες που ...κανει τα γνωστα στο σημα.).
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/22, 23:52 από tech21man »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #41 στις: 04/11/22, 11:03 »
Τελικά οι DSL μπορούν να βγάλουν και χροιά US GAIN με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και την προσθήκη ενός απλού eq pedal στην fx loop...

https://m.youtube.com/watch?v=z6aCOZ88q_E
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #42 στις: 04/11/22, 12:44 »
Εχω το παλιο DSL401, σε καμπινα με 4 celestion blackbacks εβγαλε ηχο ισο και καλυτερο απο πολλους πανακριβους ΚΑΙ το DI του μου ακουστηκε καλυτερο απο το kemper σε συνδυασμο με extra eq compression και delay...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ενισχυτή λαμπάτου για metal
« Απάντηση #43 στις: 02/06/23, 14:31 »
Μετά από αρκετό καιρό, μπήκα να καταθέσω ένα tip σχετικά με τα boosters, απλά όσοι έχετε λαμπατο και παίζετε και μέταλ, δοκιμάστε μπροστά ένα Metalzone ρυθμισμένο σαν booster (gain->0, eq @12oclock & volume -> λίγο πιο κάτω από max) και θα με θυμηθείτε...
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
26 Απαντήσεις
10309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
22 Απαντήσεις
7653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 20:29
από Jezus
19 Απαντήσεις
8787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/14, 15:46
από Καθόδιος (φλουτσ)
21 Απαντήσεις
16583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/17, 12:48
από Καθόδιος (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
8169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/17, 23:50
από saved