Αποστολέας Θέμα: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο  (Αναγνώστηκε 5388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το θέμα μου προέκυψε αφού ο καινούργιος μου ενιχυτής (μεγειές μεγειές) μετά την μεταφορά στο σπίτι κάνει τον τυπικό "rattling" θόρυβο, οπότε λέω σε πρώτη φάση να δοκιμάσω να βγάλω / ξαναβάλω τις λάμπες, σφίξιμο βιδών ηχείου κτλ.


Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία απο λαμπάτους και ηλεκρολογικά , αλλά ξέρω οτι είναι επικίνδυνο ακόμα και εκτός ρεύματος, ψάχνω να βρω τι μέτρα προστασίας πρέπει να πάρω και τι διαδιακασία χρειάζεται (π.χ κάποια γείωση ???). Googl-αρα κάμποσο αλλά δεν βρίσκω κάποια ικανοποιητική απάντηση. Η πληροφορία που βρίσκω στο 99.9% των περιπτώσεων είναι του στύλ "ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΕΣ ΤΑΣΕΙΣ μπλα μπλα ΘΑΝΑΤΟΣ μπλα μπλα ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ", και απο την άλλη βλέπω στο youtube να πιάνουν λυχνίες και να κάνουν bias με γυμνα χέρια, καμιά φορά ακόμα και με τον ενισχυτή ανοιχτό.


Υπάρχει κάποια πληροφορία για μια ολοκληρωμένη διαδικασία "επέμβασης" σε έναν λαμπάτο ενισχυτή ? Ποια σημεία του ενισχυτή επιτρέπεται να πιάσω και ποιά όχι ? μπορώ με κάποιον τρόπο να αδειάσω τα επικλυνδυνα φορτία και να δουλέψω με την υσηχία μου ? θα χρειαστώ κάποιο όργανο ή ειδικά γάντια ? Απο τις μπουρδες που λεώ προφανώς καταλαβαίνετε οτι δεν έχω ιδέα, αλλα πιστεύω οτι θα είναι αρκετά απλούστερο από το να απογειώσω έναν πύραυλο :) βοήθεια ρε παιδιά  :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #1 στις: 14/11/11, 09:59 »
Οι οδηγίες που διάβασες είναι σωστές, όμως ακόμα και κάποια πράγματα που σε ξενίζουν είναι αποδεκτά, πχ:
Μπορούμε κάλιστα να πιάσουμε τις λυχνίες με γυμνό χέρι, δεδομένου ότι έχουν κρυώσει..
Επίσης, το biasing γίνεται με ανοιχτό τον ενισχυτή, όχι κλειστό ή στο standby..

Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχουν τρία επίπεδα του "Ανοίγω τον ενισχυτή" που αναφέρεται συχνά:

Το πρώτο επίπεδο αφορά στα απαραίτητα (βίδες, γρύλιες, καπάκια) για να γίνει αλλαγή λυχνιών. Αυτό μπορεί να γίνει με σχετική ασφάλεια από οποιοδήποτε υπεύθυνο άτομο με κοινό νου. Μπορεί κάποιος να αλλάξει προενισχύτριες για να δει/διορθώσει κάποια κακώς κείμενα όπως αυτά που αναφέρεις, τριξίματα, γήρανση, κλπ.

Επίσης μπορεί να αλλάξει και τις τελικές λυχνίες στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α. Εάν ο ενισχυτής είναι cathode biased, που σημαίνει ότι αυτο-ρυθμίζει το bias του.
β. Εάν έχουμε αγοράσει τελικές λάμπες με ίδιο bias grade με αυτό που είχε μέσα ο ενισχυτής.
γ. Εάν  ο ενισχυτής έχει εσωτερικό σύστημα αυτορύθμισης του bias όπως πχ το TSC της H&K.


Το δεύτερο επίπεδο αφορά πλήρη εξαγωγή των προστατευτικών ανάλογα με το μοντέλο, ώστε να έχουμε πρόσβαση στην πλακέτα/καλωδιώσεις του ενισχυτή, πρωτίστως για biasing των τελικών λυχνιών, όταν δεν υπάρχουν οι έτοιμες προϋποθέσεις του πρώτου επιπέδου. Εδώ για να προχωρήσουμε πρέπει να έχουμε γνώσεις ηλεκτρονικών, ή να έχουμε διαβάσει προσεκτικά τα απαραίτητα κείμενα και ΠΡΩΤΑ κάποιος έμπειρος να μας έχει δείξει πως ακριβώς προχωρούμε. Τότε, εάν είμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσεκτικοί, είναι δυνατόν να την κάνουμε και μόνοι μας. Παράλληλα χρειάζονται κάποια εργαλεία, όπως ένα πολύμετρο, ενώ ένα bias tool θα μας κάνει την ζωή πιο εύκολη και ασφαλέστερη.

Θα μπορούσα να δώσω οδηγίες πως γίνεται η όλη διαδικασία αλλά φοβάμαι ότι κάποιος θα κάνει του κεφαλιού του και θα βλαψει την υγεία του. Γι'αυτό και δεν υπάρχουν πολλές και αναλυτικές οδηγίες στο internet. Εάν θέλεις να ξεκινήσεις το σχετικό διάβασμα, μπορείς να δεις αυτό το πολύ καλό και ολοκληρωμένο tutorial:
http://www.tube-town.net/diy/bias-setup-e.pdf


Το τρίτο επίπεδο αφορά σπανιότερες περιπτώσεις για επιδιόρθωση κυκλωμάτων. Το επίπεδο αυτό, προυποθέτει απαραιτήτως την αποφόρτιση των πυκνωτών τροφοδοσίας, που επιτυχγάνεται με μία διαδικασία κατά την οποία τα λάθη είναι επικίνδυνα για την υγεία. Για αυτή την διαδικασία πρέπει να έχουμε απαραίτητα γνώσεις ηλεκτρονικών, οπότε ας αφήσουμε αυτό το στάδιο στους ειδικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/11, 10:05 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #2 στις: 14/11/11, 10:16 »
Το τρίτο επίπεδο αφορά σπανιότερες περιπτώσεις για επιδιόρθωση κυκλωμάτων. Το επίπεδο αυτό, προυποθέτει απαραιτήτως την αποφόρτιση των πυκνωτών τροφοδοσίας, που επιτυγχάνεται με μία διαδικασία κατά την οποία τα λάθη είναι επικίνδυνα για την υγεία. Για αυτή την διαδικασία πρέπει να έχουμε απαραίτητα γνώσεις ηλεκτρονικών, οπότε ας αφήσουμε αυτό το στάδιο στους ειδικούς.

Δεν αρκεί να βραχυκυκλώσεις την είσοδο της τροφοδοσίας; Εγώ αυτό κάνω όταν κάποιο τροφοδοτικό PC κολλάει και δεν ανάβει ο υπολογιστής. Βέβαια, οι πυκνωτές στην περίπτωση που λέω είναι αρκετά μικρότεροι...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #3 στις: 14/11/11, 10:31 »
Δεν αρκεί να βραχυκυκλώσεις την είσοδο της τροφοδοσίας; Εγώ αυτό κάνω όταν κάποιο τροφοδοτικό PC κολλάει και δεν ανάβει ο υπολογιστής. Βέβαια, οι πυκνωτές στην περίπτωση που λέω είναι αρκετά μικρότεροι...
Το να βραχυκυκλώσεις την είσοδο ενός μετασχηματιστή δεν αποφορτίζει πυκνωτές που είναι συνδεδεμένοι στο δευτερεύον πίσω από μία γέφυρα ανόρθωσης.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #4 στις: 14/11/11, 17:13 »
Το να βραχυκυκλώσεις την είσοδο ενός μετασχηματιστή δεν αποφορτίζει πυκνωτές που είναι συνδεδεμένοι στο δευτερεύον πίσω από μία γέφυρα ανόρθωσης.

μμμ, σωστά. ΟΚ, τότε θα πρέπει να βραχυκυκλωθούν τα ποδαράκια του κάθε πυκνωτή. Είναι ασφαλές; (για τον άνθρωπο και για τον πυκνωτή), ή υπάρχει άλλη μέθοδος;

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #5 στις: 14/11/11, 18:10 »
Βραζιλη οι απαντήσεις σου ειναι οχι και οχι  καλο ειναι να υπάρχει κάποιο φορτίο και οχι απευθείας βραχυκύκλωμα 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #6 στις: 14/11/11, 23:41 »
Ευχαριστώ για το ινφο  ήλπιζα πολύ στις απάντησεις σας, ειδικά στου Ανδριανού.

Έβαλα ξανα τις λάμπες και το ηχείο, και ζω ακόμα. Ο θόρυβος υπάρχει ακόμα αλλά ελλατώθηκε λίγο. Αν αντέχετε να κάνουμε λίγο troubleshooting:
1 μιά απο τις power tubes (EL84 ) δεν στέκεται σταθερά στο socket ή κουνιέται μαζί με αυτό. Δεν μπορω να καταλάβω περισσότερα γιατί το socket είναι κρυμμένο μέσα στο panel. Όταν έβγαλα την λάμπα, τα pins ήταν λίγο στραβά.
2 ο θόρυβος δεν πρέπει να έχει σχέση με το ηχείο. μπορώ να τον αναπαράγω χτυπώντας σχετικά απαλά το chassis, ενώ το ποσό του θορύβου φαίνεται να έχει σχέση κυρίως με το master volume
Λέτε να την γλυτώσω με μια αλλαγή λάμπας ή να ζητήσω αντικατάσταση ?

O ενισχυτής είναι ο Bugera v22. μου αρέσει τόσο πολύ ο ήχος του που παρά που μου βγήκε αυτό το πρόβλημα από την 1η μέρα δεν έχω ξενερώσει.



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #7 στις: 15/11/11, 00:35 »
Έχω την υποψία ότι μπορεί να φταίει η λάμπα. Αν έχεις τη δυνατότητα να την αλλάξεις, έστω και δοκιμαστικά, θα μπορέσεις να δεις αν όντως ο θόρυβος προέρχεται από αυτήν. Εναλλακτικά προσπάθησε να την στερεώσεις καλύτερα στο socket, ή ακόμα (με πολλή προσοχή) να την σταθεροποιήσεις ελαφρά την ώρα που παίζεις (όχι με γυμνά χέρια, εννοείται...) για να δεις αν αυτό μεταβάλει την ένταση του θορύβου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #8 στις: 15/11/11, 09:54 »
μμμ, σωστά. ΟΚ, τότε θα πρέπει να βραχυκυκλωθούν τα ποδαράκια του κάθε πυκνωτή. Είναι ασφαλές; (για τον άνθρωπο και για τον πυκνωτή), ή υπάρχει άλλη μέθοδος;
Ναι, υπάρχει, σχετικά απλός τρόπος, εσύ ειδικά είσαι σοβαρός και υπεύθυνος και μπορώ να στο στείλω με ΠΜ αν θέλεις να τον ξέρεις. Απλά δεν θέλω να δημοσιεύσω ανοιχτά μία διαδικασία που σπρώχνει κόσμο να χειριστή υλικά για να δημιουργήσει βραχυκυκλώματα σε σημεία που φέρουν 400+ volts.
Τώρα που το σκεφτομαι, ίσως ένα καλό DIY Project να ήταν η δημιουργία ενός ασφαλούς καλωδίου αποφόρτισης για λαμπάτους. Θα κοιτάξω τι μπορώ να βρω από σχέδια και θα δούμε..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #9 στις: 15/11/11, 10:14 »
Έβαλα ξανα τις λάμπες και το ηχείο, και ζω ακόμα.

Ωραίος!! :clap Καλό αυτό!..  :roll

1 μιά απο τις power tubes (EL84 ) δεν στέκεται σταθερά στο socket ή κουνιέται μαζί με αυτό. Δεν μπορω να καταλάβω περισσότερα γιατί το socket είναι κρυμμένο μέσα στο panel. Όταν έβγαλα την λάμπα, τα pins ήταν λίγο στραβά.
2 ο θόρυβος δεν πρέπει να έχει σχέση με το ηχείο. μπορώ να τον αναπαράγω χτυπώντας σχετικά απαλά το chassis, ενώ το ποσό του θορύβου φαίνεται να έχει σχέση κυρίως με το master volume
Δεν νομίζω ότι το socket κουνιέται, με βάση τον απλό συλλογισμό ότι τα sockets αυτά σε κινέζικους είναι κολλημένα πάνω στο PCB και εάν κουνιόταν θα ήταν αδύνατο να διατηρεί επαφή και να δουλεύει.. μάλλον μου ακούγεται ότι είναι χαλαρό και είναι η λυχνία που κουνιέται καθώς κινούνται τα pins της μέσα του λίγο πιο εύκολα, οι EL84 έχουν και λεπτά pins.. Αλλά και πάλι δεν ξέρουμε σίγουρα..

Μπορεί να είναι λυχνία όπως λέει ο Απόλλων, αλλά εμένα μου ακούγεται ότι μπορεί επίσης να είναι και συντονισμός από κάποιο εξάρτημα στο σασί.

Πιστεύω καλό είναι πριν τον δώσεις πίσω, αφού δουλεύει καλά, να ψάξεις με προσοχή να δεις από που έρχεται ο θόρυβος.. Βάλε ένα MP3 να παίζει στην είσοδο και ξεκίνα να ψάχνεις από πίσω.. με προσοχή (και σίγουρα με γάντια) ακούμπησε προσεκτικά διάφορα εξαρτήματα να δεις αν σταθεροποιούνται και φεύγει ο θορυβος. Έχει reverb tank? Αυτά κάνουν κάποιες φορές πολύ rattling εαν δεν είναι καλά βιδωμένα!..
 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/11, 10:17 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #10 στις: 16/11/11, 22:24 »
Έχω την υποψία ότι μπορεί να φταίει η λάμπα.
μακάρι να είναι η λάμπα. Αυτό που μου φαίνεται πιο περίεργο είναι οτι η λάμπα δεν κουνιέται χαλαρά σαν να μην έκατσε καλά. κουνίεται μόνο μπρος-πίσω, ενώ δεξιά-αριστερά είναι ακίνητη.
Είναι φυσιολογικό με τον ενισχυτή ανοιχτό να λάμπει μόνο η μια απο τις 2 τελικές ? σε χαμηλές εντασεις πάντα..

μάλλον μου ακούγεται ότι είναι χαλαρό και είναι η λυχνία που κουνιέται καθώς κινούνται τα pins της μέσα του λίγο πιο εύκολα, οι EL84 έχουν και λεπτά pins..
Αυτό όμως δεν μου άρεσε, φαντάζομαι πως να φτιάξεις ένα χαλαρό socket δεν ανήκει σις επεμβάσεις "πρώτου επιπέδου" όπως τα είπες πρίν. Reverb tank μήπως έχουνε όταν έχεις spring reverb ? Ο bugera πάντως έχει ψηφιακό reverb. Μάλλον θα το πάω πίσω, ακόμα και αν θέλει άλλη λάμπα, θα έπρεπε να καλύπτεται από την εγγύηση. Και αν έχει πρόβλημα εκτός της λάμπας θα ζητήσω αντικατάσταση με το ίδιο μοντέλο. Αλήθεια μου άρεσε ο ήχος του!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #11 στις: 17/11/11, 09:51 »
..μακάρι να είναι η λάμπα. Αυτό που μου φαίνεται πιο περίεργο είναι οτι η λάμπα δεν κουνιέται χαλαρά σαν να μην έκατσε καλά. κουνίεται μόνο μπρος-πίσω, ενώ δεξιά-αριστερά είναι ακίνητη.
Είναι φυσιολογικό με τον ενισχυτή ανοιχτό να λάμπει μόνο η μια απο τις 2 τελικές ? σε χαμηλές εντασεις πάντα..
ΩΧ!.. Οχι!..  :down
Πήγαινε για service κατ ευθείαν..  :run
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέτρα προστασίας για δουλειά σε λαμπάτο
« Απάντηση #12 στις: 29/11/11, 21:47 »
Θέλω να ευχαριστήσω όσους βοήθησαν στο θέμα.
Τελικά τον αντικατέστησα και τώρα έχω ένα υγειέστατο Bugera-κι. Το πρόβλημα μου τώρα είναι να βρώ χρόνο να παίξω  >:(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/04, 21:39
από pink floyd
44 Απαντήσεις
15441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 18:00
από ερεβος
39 Απαντήσεις
15222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/05, 18:46
από kleio
Τι δουλειά κάνετε?

Ξεκίνησε από parlats « 1 2 3 4 » Λοιπά

85 Απαντήσεις
27552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 21:34
από Neikos
21 Απαντήσεις
7996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 16:11
από GreekDudeCovers
21 Απαντήσεις
8517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/08, 18:08
από alexandra*
2 Απαντήσεις
2814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 03:52
από YmiRLinG
28 Απαντήσεις
9575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/12, 14:26
από dejavu28
25 Απαντήσεις
10545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/13, 21:17
από Jezus
0 Απαντήσεις
3537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/14, 20:08
από STEFANOS604