Αποστολέας Θέμα: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?  (Αναγνώστηκε 4830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Εδω και κατι μηνες σκεφτομαι να τσιμπησω μια Τele, ενα low budget μοντελο...η συγκεκριμενη ειναι στο χρωμα που μου αρεσει, εχει maple fingerboard που δεν το διαπραγματευομαι και ειχε καποια καλα κλιπακια στο youtube (οχι τα παιρνω και απολυτα σοβαρα)...εχει παιξει καποιος ή την εχει ακουσει απο κοντα? Γενικοτερα, η εταιρεια τι "ονομα" εχει?
 
http://www.dv247.com/guitars/vintage-v52-electric-guitar-butterscotch--67279

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #1 στις: 04/07/10, 19:53 »

Πριν κανα μηνα πηρε ο συμφορουμιτης Kostasmel μια Vintage strat και την εφερε σπιτι για τεστ ντραιβ.
Μπορω να σου πω οτι ειναι τρελο value for money οργανο. Καλοφτιαγμενο και ποιοτικο. Ειδικα οι Wilkinson μαγνητες ηταν πολυ καλυτερoι απο τι τους περιμενα.


Το μονο αρνητικο της υποθεσης ηταν το πολυ κακο σεταπ , βασικα ανυπαρκτο, με το οποιο ηρθε. Αλλα αν ξερεις να το κανεις μονος σου, η δωσεις κανα 20αρικακι σε εναν τεχνικο θα ερθει στα ισια της.


Απο μενα go for it και δεν θα το μετανιωσεις με την Vintage.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #2 στις: 04/07/10, 19:59 »
Τhanks φιλε Stinky, ειμαι πολυ "φτιαγμενος" να χτυπησω μια...το σεταπ ειναι κατι που φτιαχνεται γρηγορα και σχετικα ανεξοδα...η κατασκευη ειναι που με απασχολει πιο πολυ! Δειχνει αξιολογο οργανο, οπως και να ΄χει...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #3 στις: 04/07/10, 20:11 »
Βέβαια μην ξεχάσεις να τσεκάρεις και την classic vibe..  http://www.dv247.com/guitars/squier-classic-vibe-50s-telecaster-vintage-blonde--54848

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #4 στις: 04/07/10, 20:17 »
Διάβασε εδώ...

http://www.guitarbitz.com/1238.htm

Γενικά οι Vintage είναι από τα καλύτερα ονόματα στο χώρο των budget κιθάρων, με όργανα που αξίζουν πολύ περισσότερο απ' ό,τι λέει η τιμή τους. Θα έλεγα ότι συγκεκριμένα η V52 είναι η καλύτερη tele που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή κάτω από 200 λίρες. Μέχρι πέρσι ο τίτλος αυτός ανήκε κατά τη γνώμη μου στις ακόμα φτηνότερες Peavey Generation, οι οποίες δυστυχώς έγιναν discontinued πριν λίγους μήνες. Πολύ καλή και η Classic Vibe που αναφέρει ο groovymood001, η οποία είναι λίγο ακριβότερη στα 225-230 λίρες. Πιστεύω ότι οποιαδήποτε από αυτές τις κιθάρες θα σε ικανοποιήσει πλήρως, έχοντας πάντα υπόψη ότι μιλάμε ουσιαστικά και τυπικά για entry level όργανο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #5 στις: 04/07/10, 20:24 »
Για να ειμαι ειλικρινης, την περιμενα με ανυπομονησια τη δικη σου αποψη, Απολλωνα...η Vintage μου τραβηξε την προσοχη επειδη δν ψηνομαι να σκασω κοντα στα 1000 ευρω για μια Αμερικανικη Τele κι επειδη εχω δει, σε επιπεδο Stratocaster βεβαια, ποσο κοντα ειναι με τις Squier ηχητικα. Απλα, δε βρισκω ενα χρωμα που να με ψηνει σε Squier...θελω ειτε Sunburst ειτε Butterscotch με maple ταστιερα...ολα δειχνουν Vintage! ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #6 στις: 04/07/10, 20:48 »
Για να ειμαι ειλικρινης, την περιμενα με ανυπομονησια τη δικη σου αποψη, Απολλωνα...η Vintage μου τραβηξε την προσοχη επειδη δν ψηνομαι να σκασω κοντα στα 1000 ευρω για μια Αμερικανικη Τele κι επειδη εχω δει, σε επιπεδο Stratocaster βεβαια, ποσο κοντα ειναι με τις Squier ηχητικα. Απλα, δε βρισκω ενα χρωμα που να με ψηνει σε Squier...θελω ειτε Sunburst ειτε Butterscotch με maple ταστιερα...ολα δειχνουν Vintage! ;D


Υπάρχει η Squier Affinity Tele σε butterscotch χρώμα και με maple ταστιέρα. Ιδού και ένα link...

http://www.soundslive.co.uk/product~name~Squier---Affinity-Telecaster,-Butterscotch-MN~ID~2538.asp

Η Squier είναι ένα τιμιότατο όργανο, δεδομένου ότι κοστίζει λιγότερο 120 λίρες έναντι 200 της Vintage, και με μια αναβάθμιση μαγνητών γίνεται ακόμα καλύτερη. Kατά τη γνώμη μου όμως η Vintage είναι σαφώς ανώτερη κιθάρα από πλευράς ποιότητας κατασκευής, μαγνητών, αίσθησης, ακόμα και εμφάνισης, και αξίζει χωρίς συζήτηση τα παραπάνω χρήματα.

Αν τυχόν βρεις πουθενά καμιά μεταχειρισμένη Peavey Generation ΕΧ, θα σού τη συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Κυκλοφορούσαν μέχρι πέρσι σε διάφορα μοντέλα και χρώματα για τα ίδια περίπου χρήματα με τις Squier, και πραγματικά πιστεύω ότι άξιζαν τουλάχιστον τα διπλά χρήματα (θα έλεγα ίσως και τριπλά, αλλά μετά πάμε σε άλλη κατηγορία). Ειδικά το μπράτσο ήταν έργο τέχνης για μια τόσο φτηνή κιθάρα και οι μαγνήτες ήταν εξαιρετικοί. Για κάποιο λόγο η Peavey σταμάτησε την κυκλοφορία τους, ίσως επειδή οι περισσότεροι αγοραστές θέλουν μια κιθάρα που να μοιάζει οπτικά με telecaster (οι Peavey είχαν λίγο ιδιαίτερο σχήμα) και αφήνουν την ποιότητα σε δεύτερη μοίρα. Είχα μέχρι πρόσφατα την Generation EX Vintage (το μοντέλο με humbucker στη neck θέση) και ήταν χωρίς υπερβολή από τις καλύτερες κιθάρες που έχει περάσει από τα χέρια μου σε αυτά τα λεφτά. Λυπήθηκα πολύ που την έδωσα, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να αποχωριστώ τις άλλες δύο αγαπημένες μου κιθάρες (Cort M600 και PRS SE Soapbar).
« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/10, 20:50 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #7 στις: 05/07/10, 10:50 »
Ασχετο, αλλα δοκιμασα και την πρωτη μου vintage. Ειναι του peter green στυλ icon lemon drop! Να ενα mini review:

Επιγραμματικα, η κιθαρα εχει φανταστικο ηχο, απολυτα hard rock, ανοιχτο και μεγαλο με ογκωδη μπασα. Σιγουρα δεν ξερω κατα ποσο accurate ειναι σε σχεση με μια gibson αλλα ειναι γενικα μια κιθαρα φωτια στο θεμα αυτο, ομως...

Αυτα ισχυουν για τον bridge μαγνητη. Ο neck αν και με καλα καθαρα στο distortion ειναι κακος. Η epiphone μου την εσκισε σε αυτο το θεμα, πραγματικα καμια συγκριση στα lead κτλ. Η vintage πηρε το αιμα της πισω στα ρυθμικα. Ο μαγνητης δε θα αδικουσε epiphone (μαλλον θα την αναβαθμιζε) και θα ειχε ενδιαφερον να ακουστει και σε original gibson...ετσι απλά. Στο σαιτ λεει οτι ειναι ιδιοι με των αλλων vintage V100 αλλα καπου πηρε το ματι μου σε μια συνεντευξη του wilkinson να λεει οτι δεν ειναι...

Ποιοτητα κατασκευης που πιθανα να ενδιαφερει και τον υποψηφιο κατοχο tele.

Αψογος λαιμος, ισιαδι, αψογη δουλεια στα ταστα φοβερο αισθημα στιβαροτητας, πολυ βαρια!!! 3,9κιλα. Το switchaki ειναι καλυτερο απο οποιαδηποτε gibson (αν δε χαλασει χα χα!) και τα ποτενσιομετρα ειναι σχετικα μικρα, a-pots αλλα εχουν πολυ ομαλη αισθηση χωρις χρουτς χρουτς. Το φινιρισμα μπροστα, σατινενιο και το ρελικ ειναι φανταστικο.


Τερμα τα καλα. Το φινιρισμα πισω ειναι τραγικο σαν αυτοκολλητο και το relicing κομπιουτεριζε, σαν με μαρκαδορο η αυτοκολλητο σε καποια σημεια. Χαλι. Ευτυχως δε φαινεται οταν την κρατας!!! Τα inlays ειναι ενα βατερλο, ειναι τα χειροτερα που εχω δει στη ζωη μου, ουτε ταιριασμενα, ουτε ιδιαιτερα ομορφα, πολλα υπολειματα κολλας και κενα στο ξυλο!!! Βουλωμενα με filler/κολλα!!! Το αυτοκολλητο πισω θυμιζει, pokemon και λεει wilkinson κτλ. Εχε χαρη που οντως τα wilkinson μερη ειναι πολυ καλα απο ο,τι φαινεται. Στην κιθαρα, ο κατοχος οφειλει ενα ξυσιμο!!! Πισω τουλαχιστο!!!


Οποτε κρατα οτι

Τα ηλεκτρονικα ειναι παραπανω απο αξιοπρεπη, με vintage προσανατολισμο και χαρακτηρα.

Το φινιρισμα ειναι αλλου πολυ καλο, αλλου για τα μπαζα. Μη περιμενεις epiphone ποιοτητα (που δεν ειναι και οι κορυφαιες!!!). Τα κλειδια ηταν αρκετα καλα αλλα καμια σχεση με τα grover που εχω στην epiphone...

Ο λαιμος ειναι λογος αγορας απο μονος του. Μακαρι να ειναι οι περισσοτερες ετσι, ιδιαιτερα στη δουλεια στα ταστα. Εχουν ακουστει και παραπονα, μια κιθαρα της μαρκας επαιξα, ηταν φανταστικη παντως. Το nut...φοβερο.



Γενικα μακαρι η τελε να εχει ολα τα καλα στοιχεια που διαπιστωσα. Σιγουρα δεν εχει το κακασχημο ποδαρι-βρωμερη πατουσα headstock αλλα της strat...Αν καποιος πει οτι του αρεσει θα ξαναστειλω τους hackerαδες να κανουν επιθεση στο noiz.

Για τους les paulαδες, η κλιση στο headstock ζητημα να ειναι 12 μοιρες, μικροτερη της epiphone αλλα η κιθαρα με 10ρες ειχε πολυ καλη ταση. Τα πλοπ μπινγκ και λοιπα ακουστικα στοιχεια ηταν σα να παιζεις καλη gibson. Μουντη ομως. Ανοιξα να δω ξυλα ολα βαμενα ηταν, καπακι ξεχωριστο εχει αλλα μαλλον μαονι...εχω δει μια που ηταν μαονι. Εχει long tennon neck αριστης εφαρμογης!!!


Στα 440 που ζηταει ο thomann ουτε για αστειο αγορα, παρα τον ηχο. Μια epiphone, ιδιαιτερα η tribute σειρα ειναι μαλλον πανω. Σε αρκετα θεματα. Μια κινεζικη Burny δε σε αναγκαζει να ανεχτεις τα προβληματα της vintage η το wannabe σχεδιο της (παρολαυτα το cutaway βοηθα στα κατω ταστα καλυτερα απο μια les paul).

Στα 300 (και ακομη καλυτερα 200 μεταχειρισμενη) ειναι μια χαρα!!! Εως αστερι! Ειδες που ολα ειναι θεμα τιμης?

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #8 στις: 05/07/10, 11:26 »
μιλοντας για φτηνες κιθαρες ειχα παλαιοτερα ανεβασει αυτο το θεματακι που ισως βοηθησει... σαν μια ακομα επιλογη.... http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74004.msg581251#msg581251
 
Δοκιμασμενες με καλο βαλιου φορ μονευ....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #9 στις: 05/07/10, 13:52 »
μιλοντας για φτηνες κιθαρες ειχα παλαιοτερα ανεβασει αυτο το θεματακι που ισως βοηθησει... σαν μια ακομα επιλογη.... http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74004.msg581251#msg581251
 
Δοκιμασμενες με καλο βαλιου φορ μονευ....


Τις ξερω, αλλα ειναι απο μαονι κι οχι alderακι...

Τech21man, ευχαριστω για το review, ελπιζω να ειναι αντιστοιχα τα πραγματα και στην V52...η απουσια relicing λογικα ειναι θετικο, εξαλλου δν ειμαι κ ιδιαιτερος φαν...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #10 στις: 05/07/10, 14:59 »
Γινεται μονο του αμα μαλωσεις με τη γυναικα σου, εμενα μου εσπασε για αρχη το input jack!!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #11 στις: 05/07/10, 20:27 »
Bach εβαλες? Εχουμε και απο αυτες review και μαλιστα live! Γιατι στο live η κιθαρα (μια στρατ) σκοτωσε κατακρεουργησε και μετα εφαγε μια american deluxe stratocaster. Αν τις βαλεις στο στουντιο, θα πεις οτι α πολυ ωραια η USA καλογυαλισμενη, εντελως signature χαρακτηρας πραγματικα καλη.

H bach ηταν πιο τρομοκρατια περισσοτερο rory απο οτι clafton, με φοβερη rock διαθεση και φορτωμα στο gain. Το φινιρισμα ειναι πραγματικα...βασικο (η κιθαρα σε παρακαλαει να περασεις ενα λαδακι τουλαχιστο!!!) αλλα ο λαιμος αρκετα ισιος και το action καλο χωρις τασταρισμα. Η δευτερη φτηνη κιθαρα που τα πηγε αρκετα καλα σε αυτον τον κρισιμο τομεα.

Ε μολις τις βαζεις live τη μια παλευεις να την ακουσεις, παρα το οτι ειχε κιολας humbucker πισω και η αλλη η bach απλα λεει, ηρθα. Let's rock. Μπαμ!!! Ο σουπερ goofy στο live! Τι βαζουν στους μαγνητες τους?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #12 στις: 05/07/10, 21:13 »
Στα 440 που ζηταει ο thomann ουτε για αστειο αγορα, παρα τον ηχο. Μια epiphone, ιδιαιτερα η tribute σειρα ειναι μαλλον πανω. Σε αρκετα θεματα. Μια κινεζικη Burny δε σε αναγκαζει να ανεχτεις τα προβληματα της vintage η το wannabe σχεδιο της (παρολαυτα το cutaway βοηθα στα κατω ταστα καλυτερα απο μια les paul).


Δεν έχω δοκιμάσει τη συγκεκριμένη Vintage, κάποιος όμως που θέλει να την αγοράσει μπορεί να τη βρει πολύ φτηνότερα από τον Thomann. Nα ένα link από το Dolphin...

http://www.dolphinmusic.co.uk/product/20028-vintage-v100-icon-series-les-paul-style-lemon-drop-electric-guitar-peter-green-inspired-.html

Γενικά στα Βρετανικά μαγαζιά μπορείς άνετα να βρεις την κιθάρα με λιγότερο από 300 λίρες, δηλαδή κάπου στα 350 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #13 στις: 05/07/10, 21:39 »
Το ξερω και για αυτο εκανα το σχολιο για την τιμη. Ωστοσο, ακομη τη θυμαμαι στα 240 ευρω στο dv247. Ατιμη λιρα! Η μαλλον το ευρω επεσε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Vintage V52 - Τι ξέρουμε για την κυρία?
« Απάντηση #14 στις: 05/07/10, 22:29 »
Το Ευρώ πράγματι έπεσε, και πλέον η αγορά από Βρετανία δεν είναι τόσο συμφέρουσα όσο μέχρι και πριν μερικούς μήνες. Επιπλέον από τον επόμενο χρόνο το ΦΠΑ εδώ θα ανέβει στο 20% από 17.5% που είναι τώρα, οπότε οι τιμές θα είναι ακόμα πιο ασύμφορες. Αν λοιπόν θέλετε να αγοράσετε κάτι από Αγγλία, κάντε το πριν το τέλος του έτους...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
22004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 16:26
από jkstigma
6 Απαντήσεις
4598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 17:02
από fenderiarhs
37 Απαντήσεις
20492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/20, 19:31
από giannis70
1 Απαντήσεις
1646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 17:04
από Neikos
5 Απαντήσεις
2915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 21:41
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 12:47
από armagedon
0 Απαντήσεις
2778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 14:44
από DONNIE DARKO
1 Απαντήσεις
1609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 02:25
από mary on the road
57 Απαντήσεις
16373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 09:20
από Kiratzoharris
0 Απαντήσεις
8689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/18, 17:43
από Ioannis Anastassakis