Σελίδες:
  • #1 από proToolsLe στις 07 Oct 2008
  • www.myspace.com/thedicesband
    Ενα απο τα καινουργια μας κοματια(total eclipse-klaus nomi διασκευη) εγινε upload στο myspace
    θα ηθελα να το ακουσετε και να μου πειτε εντυπωσεις
    και κριτικες!!
     :D
  • #2 από faser στις 07 Oct 2008
  • Πολύ ωραίο κομμάτι!! :clap: Μπράβο!!  Δουλεμένο και με αρκετά συμφωνική διάθεση.. Το solo βέβαια φέρνει τρελά σε Highway Star αλλά χαλάλι του ;).. Αν δεν κάνω μεγάλο λάθος είχες ξαναποστάρει κάποιο κομμάτι παλιότερα.. Νομίζω ότι η βελτίωση σας είναι αρκετά εμφανής σε σχέση με τότε και μπράβο σας.. Η σύνθεση είναι πάρα πολύ εμπνευσμένη και το refrain αρκετά δυνατό.. Επίσης υπάρχει καλή ισορροπία οργάνων.. Όποιος διαβάζει αυτό το post ας κάνει ένα click και ας ακούσει το κομμάτι.. Πραγματικά σαν σύνθεση αξίζει.. Αυτό όσον αφορά τα θετικά..

    Όσον αφορά τα αρνητικά.. Διέκρινα κάποιες "ερασιτεχνιές" (δικός μου όρος -- μη δόκιμος :D) στο παίξιμο σας (ήχος κιθάρας, είσοδος δίκασης) αλλά για επίπεδο απλής παρουσίασης κομματιού και όχι demo ή κάτι άλλο, στέκεται αρκετά καλά.. Έχω όμως ένα μεγάλο παράπονο.. Ο τραγουδιστής σας.. Δεν θέλω να πικράνω τον φίλο Τάσο, αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να τραγουδήσει το συγκεκριμένο στυλ μουσικής.. Ακούστηκε εντελώς έξω από τα νερά του.. Δεν ακούστηκε φάλτσος αλλά κάπως "κουρασμένος".. Φαντάζομαι ας πούμε το ίδιο κομμάτι με φωνή στυλ Sammet και αυτομάτως απογειώνεται.. Δυστυχώς όλες οι φωνές δεν ακούγονται όμορφες.. Θα μπορούσατε να συνεργαστείτε με έναν άλλο τραγουδιστή ο οποίος θα μοιράζεται με τον Τάσο τα φωνητικά.. Ο ένας να τραγουδάει τις λαμπερές μελωδικές γραμμές και ο Τάσος τις evil γραμμές.. Πως σας φαίνεται σαν ιδέα; ;)

    Συνεχίστε παιδιά!!
  • #3 από bassman(4 String Suicide!) στις 07 Oct 2008
  • Γεια.Ακουσα το κομματι.Συμπαθητικο μεν...αλλα πρεπει να το δουλεψετε και αλλο κατ εμε.Παρατηρησα καπου μια μικρη ασυμφωνια ρυθμικη.Δλδ νομιζα οτι θα ξεφυγει καπου το κομματι.Επισης θα συμφωνησω με τον faser.Καλο θα ναι ο τραγουδιστης σας η να δουλεψει πολυ την φωνη του..η να τραγουδησει μαζι με καποιον αλλο/αλλη γιατι μου ακουστηκε και μενα "κουρασμενος".Το κομματι μπορει να γινει και πολυ καλυτερο.

    Κeep walking...
  • #4 από parlats στις 07 Oct 2008
  • Ωραίο το κομμάτι, έχει ενδιαφέρουσα μουσική με ωραία περάσματα και με καλά πλήκτρα.

    Οσο για τον τραγουδιστή δεν ξέρω αν είναι κουρασμένος, προσωπικά ακούω κάποια φάλτσα, ψεύτικο γρέζι το οποίο και τη φωνή κουράζει αλλά και το αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Τα γυρίσματα της φωνής είναι εκτός τόνου. Επίσης άποψή μου πάντα η φωνή είναι λίγο παιδική για τέτοιο κομμάτι. Ισως να έπρεπε να τη ξαναγράψετε και να την επεξεργαστείτε λίγο καλύτερα γιατί μου ακούγεται κάπως ξερή.

    Επίσης προσέξτε λίγο στη μίξη σας καθώς τα δίκασα με τα πλήκτρα και την κιθάρα σε κάποια σημεία ακούγονται μπερδεμένα.

    Κάποια σηκώματα της κιθάρας είναι λίγο φάλτσα χωρίς να χαλάει βέβαια η γενική εικόνα.

    Αφού γράφετε κομμάτια και θέλετε να τα παρουσιάζετε, ξοδέψτε λίγο παραπάνω χρόνο στην καλύτερη απόδοση τους είτε αυτό είναι στην ηχογράφηση είτε στην επεξεργασία μετά.

    Καλή επιτυχία  ;)
  • #5 από Alex Flouros στις 07 Oct 2008
  • Ωραιο σαν τραγουδι..
    Θελει δουλεια σαν ηχογραφηση και εκτελεστικα για να αναδειχτει η συνθεση..
    Θα σου ελεγα πως ειναι ωραια συνθεση αλλα πρεπει να ρωτησω κατι πρωτα..
    Ειναι δικο σας το κομματι η διασκευη?? Γιατι τουλαχιστον το refren ειναι ακριβως ιδιο με ενα 80s γνωστο κομματι με μια γυναικα να τραγουδαει με οπερετικα φωνητικα ακριβως την ιδια μελωδια και με τις ιδιες αλλαγες ακορντων..Θα προσπαθησω να θυμηθω πιο κομματι ηταν..Αλλα ισως ξερεις ηδη εσυ..
    Οπως και να εχει,εχει προοπτικη το πραγμα..Απλα οπως ειπαν και αλλοι θελει δουλεια..
    Καλη συνεχεια..
  • #6 από Fteo στις 07 Oct 2008
  • Το ίδιο με τον Alex θέλω να ρωτήσω και εγώ... Το τραγούδι που αναφέρει λογικά είναι
    αυτό
    . Αν το κομμάτι είναι διασκευή τότε προτιμότερο θα ήταν να το αλλάζατε τελείως και να δοκιμάζατε μια διαφορετική προσέγγιση σε σχέση με το πρωτότυπο. Γιατί έτσι σε εμένα ακούγεται σε μια επανεκτέλεση που όμως "υστερεί" σε σχέση με το original.
  • #7 από Alex Flouros στις 07 Oct 2008
  • Aυτος εισαι...Αυτο ειναι το κομματι..Βεβαια ειχα την εντυπωση πως ηταν γυναικα που τραγουδαγε το ρεφρεν..και οχι "αυτο".. ;D Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..

    Καλο ειναι παιδες αν ειναι διασκευη το κομματι να το αναφερετε..

  • #8 από vartanis στις 07 Oct 2008
  • Καλα, δεν το συζηταμε, διασκευη ειναι, μην τρελλαθουμε κιολας. ??? ??? ???
  • #9 από MACMISIAS στις 08 Oct 2008
  • Το total eclipse του Klaus Nomi λοιπόν.Καλή διασκευή.Αν και το my space μου κάνει κάτι διακοπές και δεν μπόρεσα να το ακούσω όπως έπρεπε.Τα φωνητικά δεν μπορώ να τα κρίνω γιατί ειδικά στο ρεφρέν είναι λίγο σαν να κοροιδεύουν,έχουν μια λίγο πάνκικη αντίληψη,οπότε είναι και θέμα πως είδατε την ερμηνεία του κομματιού.Τα τύμπανα επίσης λόγω ότι είναι ντέμο είναι ελαφρώς "κούφια".Γενικά όμως είναι ενδιαφέρουσα διασκευή που αν την άκουγα σε ένα μπαράκι θα μου άρεσε.Αυτά!
  • #10 από vartanis στις 08 Oct 2008
  • Υποθετω οτι καποιος mod θα το μετακινησει στους < αυτοσχεδιασμους και διασκευες> καποια στιγμη. ;) ;) ;)
Σελίδες: