Αποστολέας Θέμα: xreiazomai ti voi8eia sas!!!  (Αναγνώστηκε 3257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yianna1986

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
xreiazomai ti voi8eia sas!!!
« στις: 12/07/08, 00:42 »
Εδώ είμαστε λοιπόν!! Ψάχνοντας λύση βρήκα τη σελίδα σας και είπα μήπως με βοηθήσετε εσείς!!! Δεν είναι τίποτα σπουδαίο αλλά δεν έχω και κάτι να χάσω!!!Μόλις προχθές πήρα την ηλεκτική μου κιθάρα και ο ατσούμπαλος ο αδερφός μου έσπασε το τρέμολο.... τύπου Fender ! Κι έχει μείνει μέσα βιδωμένη η άκρη. Μπορώ να κάνω κάτι μόνη μου ? Να δοκιμάσω ή αναγκαστικά θα το πάω κάπου?? Ευχαριστώ...... :'(

Αποσυνδεδεμένος RitchieB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: xreiazomai ti voi8eia sas!!!
« Απάντηση #1 στις: 12/07/08, 00:55 »
λοιπον το ιδιο πραγμα ειχα παθει και εγω με τη πρωτη μου κιθαρα  :) Αν εχει μεινει μεσα το τμημα που ειναι σαν βιδα δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι, αν χρειαζεσαι το τρεμολο απλα μπορεις να το αλλαξεις ολη τη γεφυρα...

Αποσυνδεδεμένος yianna1986

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: xreiazomai ti voi8eia sas!!!
« Απάντηση #2 στις: 12/07/08, 14:47 »
 :'( αααααααααχ αυτό φοβόμουν...... :-\ ευχαριστώ όπως και να ΄χει ;)

Αποσυνδεδεμένος RitchieB

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: xreiazomai ti voi8eia sas!!!
« Απάντηση #3 στις: 12/07/08, 14:57 »
μπορεις να πας σε ενα καταστημα παντος να ρωτησεις για να εισαι σιγουρη ;)

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: xreiazomai ti voi8eia sas!!!
« Απάντηση #4 στις: 12/07/08, 15:03 »
Κοίτα, στα μηχανάκια, όταν σπάει καμμια βίδα (σύνηθες φαινόμενο) και μένει μέσα το κομμάτι, το βγάζουν αναγκάζοντάς το να περιστραφεί με... σφυρί και κατσαβίδι, χτυπώντας το κατά τη φορά της περιστροφής του σε γωνία περίπου 45 μοιρών. Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο, αλλά θα χρειαζόσουν ένα ψιλό κατσαβίδι και φυσικά να κατεβάσεις τη γέφυρα απ'την κιθάρα και μάλλον να τη στερεώσεις στη μέγγενη. Πιστεύω, πάντως πως κάποιος μάστορας δε θα είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να στη φτιάξει.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: xreiazomai ti voi8eia sas!!!
« Απάντηση #5 στις: 12/07/08, 15:40 »
Κοίτα, στα μηχανάκια, όταν σπάει καμμια βίδα (σύνηθες φαινόμενο) και μένει μέσα το κομμάτι, το βγάζουν αναγκάζοντάς το να περιστραφεί με... σφυρί και κατσαβίδι, χτυπώντας το κατά τη φορά της περιστροφής του σε γωνία περίπου 45 μοιρών. Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο, αλλά θα χρειαζόσουν ένα ψιλό κατσαβίδι και φυσικά να κατεβάσεις τη γέφυρα απ'την κιθάρα και μάλλον να τη στερεώσεις στη μέγγενη. Πιστεύω, πάντως πως κάποιος μάστορας δε θα είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να στη φτιάξει.
Νομιζω πως γινεται και αν τρυπηθει με αναποδα πασα....
Ενας μαστορας οντως θα μπορουσε να το κανει ευκολα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
8859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/07, 17:57
από Θοδωρής