Αποστολέας Θέμα: Απο την Ρωσσία με .... трем сетер! (ΤΡΕΜ-ΣΕΤΕΡ/trem setter)  (Αναγνώστηκε 4760 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Παρήγγειλα και τοποθέτησα αυτό :

! No longer available


η τοποθέτηση (στην Carvin DC135) μου πήρε 10 λεπτά συνολικά μαζί με ρύθμιση. Είναι το πρώτο σταμπιλάιζερ που ξέρω διπλής ενέργειας (βουτιές/τραβήγματα - dives/pull ups) το οποίο ΔΕΝ απαιτεί χειρουργείο ή μόνιμη μετατροπή στο κιθαρόνι.

το sustain στις υψηλές νότες αυξήθηκε οριακά. Η σταθεροτητα αυξήθηκε. Επίσης το bend σε μια χορδή δεν ξεκουρδίζει τις υπόλοιπες. Φαντάζομαι θα λειτουργεί σωστα ακόμα και σε σπάσιμο χορδής. Προφανώς χάνεται το κλασικό flutter του tremolo, όπως και η σπαγγέτι αίσθηση του Floyd. Σκέφτομαι να παραγγείλω και 1 2ο για την Ibanez uv70p.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/16, 23:08 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Το δοκίμσα και στην Ibanez UV70p (7χορδη). Εδώ η τοποθέτηση ήταν ακόμα πιο εύκολη. Συνολικά 3-5 λεπτά. Εδώ δεν χρειάστηκε ούτε κάν βίδωμα/ξεβίδωμα του claw!!!! Απίστευτο! Το sustain έγινε πιο "συνεπές" και προβλέψιμο χωρίς να σημαίνει οτι αυξήθηκε. (Τελικά πιστεύω το sustain σε συγκεκριμένες νότες είναι ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΞΥΛΟΥ). Το tuning stability απο πολύ καλό έγινε τέλειο. Τελικά, όμως, το αποτέλεσμα δεν με ξετρέλανε, με την έννοια οτι ο ήχος ήταν ούτως ή άλλως καλός, και η σταθερότητα δεν είχε πρόβλημα εξαρχής. Εκεί που ήλπιζα ήταν στο sustain στο 24ο τάστο το οποίο πίστευα οτι θα αυξάνονταν απο τα 3-3.5 δευτερα σε 5+, αλλά δεν έγινε. Οπότε το έβγαλα και είτε θα το ξαναβάλω στην Carvin είτε στην Kramer (FR) είτε στην strat.
Γενικά νομίζω οτι για τα λεφτά του (20EUR) δεν συγκρίνεται με τον ανταγωνισμό! Κρίμα που δεν υπάρχει εταιρία απο πίσω, γιατί το θεωρώ πραγματικά ανώτερο design, ο άνθρωπος (ένας ηλικιωμένος κύριος ονόματι Αλεξαντρ Χρομοβ ) έχει τουλάχιστον μια πατέντα για το συγκεκριμένο σχέδιο στο Ρωσσικό γραφείο πατεντών.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/16, 10:35 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Αμορτισέρ, ε;
Έχω μερικά spare εδώ από 1/10, 1/5 r/c cars & bikes, καλή ιδέα για παιχνίδι :-)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αμορτισέρ, ε;
Έχω μερικά spare εδώ από 1/10, 1/5 r/c cars & bikes, καλή ιδέα για παιχνίδι :-)

όλα τα τρεμ stabilizers αμορτισέρ έχουν:


ktl ktl
Η διαφορά είναι οτι αυτό εδώ δεν θέλει χειρουργειο για να μπεί.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
photos απο την Carvin σύντομα :)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αχιλαια,τελικα κανα τρεμολο μπλοκ θα κανουμε,η αυτος ο ρωσος εδωσε ΤΗΝ λυση;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αχιλαια,τελικα κανα τρεμολο μπλοκ θα κανουμε,η αυτος ο ρωσος εδωσε ΤΗΝ λυση;

έλα Δημήτρη, τελικά κατέληξα οτι ίσως δεν δω διαφορά, αν δε βλέπω με τρέμολο blocks, stabilizers, κτλ δεν θα δω διαφορά με τίποτε. Πάντως παίρνω περίπου 1 με μισό δεύτερο λιγότερο στο 24ο τάστο στην Basswood ibanez UV70p (RG-style 7χορδη) από ότι στην Carvin DC135 (neckthrough maple) ή στην Ibanez ARZ800 (LP mahogany). Δεν είναι τραγικό σε καμία περίπτωση, και η Carvin είναι τέρας πρίμων!! H ARZ800 κλασικός ήχος LP, ενώ η UV70p μεσαία στο full!!

πάντως εκτιμώ οτι το θυμήθηκες φίλε! άσε που τρεχω πανικόβλητος, χθες ασχολήθηκα με την κιθαρα 22:00 με 23:30 με το ζόρι. Αλλά το έχω πάντα υπόψην μου!
Οσον αφορά το sustain, πιστεύω οτι αν το ξύλο δεν "προωθεί"κάποιες συχνότητες σε συγκεκριμένα τάστα, τότε κανένα τρεμολο/γέφυρα δεν πρόκειται να το κάνει.

και μερικές φώτο





« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/16, 21:13 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ηηηηηηηηη..παιζεις με το κακο το χερι;  :P
Η αποψη μου ειναι πως οταν μηλαμε για ηλεκτρικα οργανα,τα ξυλα δεν μετραν σχεδον καθολου.Για γεφυρα δεν το συζητω..απειρα βιντεο που δειχνουν οτι δεν μετρανε καθολου.Τουλαχιστον στα μπασα,λενε οσο πιο βαρια τοσο καλυτερα,και εχει μπασαρες που καθε χορδη ειναι με δικη της γεφυρα..αλλα οταν εχεις τρεμολο,σουστες,λαστιχακια,κοκαλακια,δεν εχω ιδεα τι παιζει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Ηηηηηηηηη..παιζεις με το κακο το χερι;  :P
Η αποψη μου ειναι πως οταν μηλαμε για ηλεκτρικα οργανα,τα ξυλα δεν μετραν σχεδον καθολου.Για γεφυρα δεν το συζητω..απειρα βιντεο που δειχνουν οτι δεν μετρανε καθολου.Τουλαχιστον στα μπασα,λενε οσο πιο βαρια τοσο καλυτερα,και εχει μπασαρες που καθε χορδη ειναι με δικη της γεφυρα..αλλα οταν εχεις τρεμολο,σουστες,λαστιχακια,κοκαλακια,δεν εχω ιδεα τι παιζει

την έχω κάνει μετατρόπα σε δεξιόχειρη βρε! Για ηλεκτρικά όργανα και ξυλα, έτσι πίστευα και εγώ, σαν άνθρωπος και μάλιστα παλάιμαχος της ψηφιακής τεχνολογίας, αλλά δεν είναι έτσι. Αυτό που ακούς unplugged είναι οι συχνότητες και οι αρμονικές τους οι οποίες θα μεταφραστούν στον "φάκελο" ηλεκτρικών συχνοτήτων που θα παραχθούν στα πηνία των μαγνητών και θα πάνε στον ενισχυτή σου. Αυτές που περιορίζει το ξύλο σαν φίλτρο ΔΕΝ θα περάσουν στην ταλάντωση των χορδών και ούτε των πηνίων->ενισχυτή->κτλ...
με την Carvin μου έγινε πολυ σαφές : μπορώ να παράγω τεχνητές αρμονικές χωρίς ενισχυτή στην πρίμα Μι, σχεδόν σε όλα τα τάστα. Ε, αυτο αναπαράγεται και με τον ενισχυτή. Σε κιθάρες με ενισχυμένα μεσαία, μπορώ και παράγω φυσικές αρμονικές σε συγκεκριμένα τάστα πιο δυνατά , και αυτό αναπαράγεται και plugged.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/16, 10:05 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Τελικά το ξαναέβαλα στην Ibanez :








Αποτέλεσμα : sustain σταθερό, απίστευτη σταθερότητα στο κούρδισμα, sustain πλέον εφάμιλο της Carvin.

Είναι ένα απίστευτο design, που δεν το έχω βρεί σε κανένα άλλο προϊόν.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
@panixgr , απο το ebay το αγόρασες?
δώσε λινκ αν μπορείς
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Κατευθείαν απο paypal. Το email του ανθρώπου Aλεκσαντρ Χρομόβ είναι : chromae@mail.ru , το email στο paypal : chromae@rambler.ru . Και εγώ είχα κάποιες αμφιβολίες καθότι δεν έχει εταιρία απο πίσω ή κάποια άλλη εγγύηση, αλλά τελικά ο άνθρωπος είναι ένας αξιοσέβαστος και σοβαρός ηλικιωμένος κύριος με κατα την γνώμμη μου πολύ σοβαρό τεχνικό υπόβαθρο αλλά και φαντασία.
Στα ενδεχόμενα μείον η χρήση ρωσσικών παντού. Προσωπικά δεν είχα θέμα, αν καταλάβεις πως δουλεύει, ακόμα και πώς δουλεύει οταν δυσκολεύεσαι να πιστέψεις το πώς δουλεύει!!! τότε δεν θα έχεις θέμα.

Στην Ibanez μπήκε και δεν βγαίνει! ίσως παραγγείλω και άλλα 2 για την Carvin και την Kramer.

Προσοχή στην διεύθυνση και στο όνομα, γράψε του τα στα λατινικά και παρακαλέστε τον μην του ξεφύγει κανα γράμμα!
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/16, 15:04 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 00:07
από BluesMe