Αποστολέας Θέμα: Aργησα πολυ?  (Αναγνώστηκε 13451 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Thrill

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Aργησα πολυ?
« στις: 04/06/08, 11:46 »
Κατ'αρχην καλώς σας βρήκα .. :)


Περναω κατ'ευθείαν στο θεμα και ερωτώ ...
Είμαι 38 χρονών και θέλω να μάθω κιθάρα (ηλεκτρική) , ο οποίο το έχω απωθημένο απο την εφηβική μου ηλικία , αλλα ....δεν .
Θα μπορέσω να φτάσω σε ενα αξιοπρεπες -για ερασιτεχνικη χρηση παντα- επίπεδο ? ή πλέον το εχασα το τρένο ??
Ο χρόνος που μπορώ να διαθέτω σε καθημερινή βάση είναι περίπου 3 ώρες ..


Οποιες συμβουλές ειναι καλοδεχουμενες και πολυτιμες ...


Ευχαριστώ ...




Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #1 στις: 04/06/08, 11:59 »
Κατ' αρχήν καλωσόρισες ;)

Λοιπόν με καθημερινή ενασχόληση περίπου 3 ώρες τη μέρα και αν το θες και τόσο πολύ σε 2 χρόνια θα είσαι σε ένα επίπεδο που ας πούμε θα ξέρεις τι να κάνεις μια κιθάρα ;D Θα μνπορείς να αυτοσχεδιάζεις, να παίζεισ κομμάτια που σου αρέσουνε (εκτός αν είναι κάτι πολύ δύσκολο) και θα μπορείς να γράφεις και κομματάκια δικά σου γνωρίζοντας κάποιες συγχορδίες και κάποιες κλίμακες.

Σου εύχομαι να ξεκινήσεις και να προοδεύσεις σύντομα :)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #2 στις: 04/06/08, 12:06 »
καλώς μας ηρθες! :)
αν όλοι αυτοι που ξεκινανε με τη κιθαρα αφιερωναν 3 ωρες την ημερα .. τοτε οι δασκαλοι θα περνουσαν στο ταμειο ανεργειας  ;)
Καλη αρχη φιλε μου και να ξερεις οτι παιζοντας μουσική, γινεσαι καλυτερος ανθρωπος!
... και ότι χρειαστεις εδω ειμαστε!

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!  ;)
            (να μαθεις μουσική)

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #3 στις: 04/06/08, 12:07 »
Καλως ηρθες...
Ποτε δεν ειναι αργα...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #4 στις: 04/06/08, 12:18 »
Καλως ηρθες...
Ποτε δεν ειναι αργα...


απλα οσο μεγαλώνεις σου φαίνονται πιο δύσκολα :P
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #5 στις: 04/06/08, 12:25 »
Καλως ηρθες...
Ποτε δεν ειναι αργα...


απλα οσο μεγαλώνεις σου φαίνονται πιο δύσκολα :P
μπορει ...
αλλα ο δασκαλος εχει την ευχαίρεια να σου τα εξηγησει με άλλο τροπο ...

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #6 στις: 04/06/08, 12:41 »
καλώς μας ηρθες! :)
αν όλοι αυτοι που ξεκινανε με τη κιθαρα αφιερωναν 3 ωρες την ημερα .. τοτε οι δασκαλοι θα περνουσαν στο ταμειο ανεργειας  ;)
Καλη αρχη φιλε μου και να ξερεις οτι παιζοντας μουσική, γινεσαι καλυτερος ανθρωπος!
... και ότι χρειαστεις εδω ειμαστε!

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!  ;)
            (να μαθεις μουσική)


Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Σκίρων... Και μάλιστα πιστεύω οτι το γεγονός οτι το αποφάσισες στα 38 απλά δείχνει οτι τώρα ήταν η καταλληλότερη στιγμή για σενα... Καλή επιτυχία!!! Never give up!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #7 στις: 04/06/08, 13:03 »
Ποτέ δεν είναι αργά για να ασχοληθείς με τη μουσική και γενικά με την τέχνη.
Η κιθάρα είναι ένας πολύ ωραίος και δημιουργικός τρόπος για να περνάς την ώρα σου.

Καλή αρχή, λοιπόν, και καλή πρόοδο.  ;) 

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #8 στις: 04/06/08, 13:12 »
3 ώρες τη μέρα ε?
Μήπως να περιμένω και εγώ να πάω 38??
Δώσ' του να καταλάβει Thrill!!!!!
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #9 στις: 04/06/08, 13:13 »
Θα σου πω την δική μου ιστορία.

Μόλις πέρασα στο πανεπιστήμιο γνώρισα ένα παιδί και την πρώτη μέρα φεύγοντας από την σχολή ένα μεσημέρι μου είπε οτι θα πάει να γραφτεί κιθάρα σε έναν δάσκαλο εκτός ωδείου. Εγώ δεν είχα ιδέα οτι υπήρχε καν ηλεκτρική κιθάρα! Οταν μου είπε οτι θα μάθαινε ηλ.κιθάρα νόμιζα οτι απλά συνδέεται στην πρίζα και την ενεργοποιείς.
Πάμε στον δάσκαλο και στην άκρη εγώ είδα έναν κύριο(αργότερα έγινε πολύ καλός φίλος) να παίζει με μια stratocaster και έναν jcm 800...τότε ανακάλυψα αυτό που λέγεται ηλεκτρική κιθάρα και τώρα που το σκέφτομαι ανατριχιάζω...αμέσως λοιπόν του είπα να ξεκινήσω και γω μαθήματα

Στο χωριό που είμουν δεν ήξερα καν για maiden, metallica ...παρά μόνο Rolling stones, doors, sabath.

Ξεκίνησα με απλά ακόρντα, και χρωματικές ασκήσεις...έπειτα μπήκαμε σε κλίμακες...και κάποια απλά τραγουδάκια.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως τα κομβικά σημεία είναι 2.

Ο πρώτος χρόνος (αν τον βγάλεις).
Μετά το πέρας του τρίτου χρόνου.

Μεγάλο ρόλο θα παίξουν και οι προσωπικές σου εμπειρίες και το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα μάθεις μουσική.
Αυτή είναι προσωπική μου άποψη και την λέω γιατί εκεί που τα είχα βαρεθεί όλα(πόσο μπλουζ θα μελετούσα!!! - προσωπική άποψη) και έπαιζα λίγη ώρα στο σπίτι...γνώρισα έναν φίλο που έπαιζε κιθάρα και στο σπίτι του που πήγα μου έπαιξε malmsteen με μια YJM fender. Πολύ απλά από πέρσι έχω λόγο και υλικό για να μελετήσω...

πάρε μια κιθάρα και άρχισε να παίζεις!!!
Παράθεση
Δώσ' του να καταλάβει Thrill!!!!!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #10 στις: 04/06/08, 13:15 »
Anytime is good time φιλε μου.
Το θεμα δεν ειναι αν αργησες αλλα το αν θα συνεχισεις.
Δεν ειναι τοσο σημαντικες αυτες καθαυτες οι 3 ωρες την ημερα αλλα το να παιζεις τακτικα,εστω και λιγοτερη ωρα. Φυσικα,οσο πιο πολυ παιζεις,τοσο πιο καλα ειναι αλλα υπαρχει και ο κινδυνος να ξεκινησεις και να πεσεις με τα μουτρα και μετα απο λιγο καιρο να βαρεθεις να "παιδευεσαι" με κατι που δεν σου βγαινει.Επισης,οπως διαβασα καπου και διαπιστωσα και απο τον εαυτο μου,οι μεγαλες βελτιωσεις,ερχονται σε "αλματα".Δηλαδη εκει που παιζεις για καποιον καιρο και σου φαινεται οτι δεν προοδευεις,ερχεται μια μερα που ξαφνικα παιζεις ανετα αυτα που σε δυσκολευαν.Περιττο να σου πω οτι τετοιες μερες παιρνεις μεγαλη χαρα και κουραγιο για να συνεχισεις. Υστερα πρεπει να συνεχιζεις να παιζεις τακτικα,περιμενοντας το επομενο "αλμα" που ερχεται καθε φορα που εμπεδωνεις την υλη που μελετας.
 Προσωπικα ειμαι υπερ του να ξεκινησεις με δασκαλο,χωρις αυτο να ειναι δεσμευτικο (πολλοι μεγαλοι παιχτες ηταν αυτοδιδακτοι) και οποσδηπωτε με μετρονομο.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #11 στις: 04/06/08, 16:36 »
O onfire εξέφρασε με μια λέξη κάτι που δεν μπόρεσα να αναφέρω πριν...είναι τα "άλματα!!!"
τα άλματα είναι αυτά που σε επαναφέρουν στον δρόμο...ακόμη και οι μεγάλοι κιθαρίστες αν δεν κάνουν ακόμα και στο υψηλό επίπεδο που βρίσκονται άλματα τότε τους τρώει η μαρμάγκα...

συμφωνώ και εγώ για τον δάσκαλο!!!
τώρα οτι πολλοί μεγάλοι κιθαρίστες είναι αυτοδίδακτοι, αυτό λέει κάτι αλλά ταυτόχρονα δεν λέει τίποτα!το να γίνεις μεγάλος κιθαρίστας μεγαλώνοντας στις δυτικές ΗΠΑ το 70% των guitar heroes είναι εκεί! δεν είναι κατόρθωμα μιας και εκεί η ηλεκτρική κιθάρα και το rock βρίσκεται σε τέτοια θέση στα αυτιά των παιδιών όπως το μπουζούκι εδώ στην Ελλάδα.

από κει και μετά και μόνος μπορείς να ξεκινήσεις με την βοήθεια φίλων και κάποιων μεθόδων διδασκαλίας και video ακόμη και από το youtube.

Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος tlg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #12 στις: 05/06/08, 00:25 »
.................
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/08, 00:40 από tlg »

Αποσυνδεδεμένος Thrill

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #13 στις: 05/06/08, 00:42 »


Μεγάλο ρόλο θα παίξουν και οι προσωπικές σου εμπειρίες και το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα μάθεις μουσική.
Αυτή είναι προσωπική μου άποψη και την λέω γιατί εκεί που τα είχα βαρεθεί όλα(πόσο μπλουζ θα μελετούσα!!! - προσωπική άποψη) και έπαιζα λίγη ώρα στο σπίτι...γνώρισα έναν φίλο που έπαιζε κιθάρα και στο σπίτι του που πήγα μου έπαιξε malmsteen με μια YJM fender. Πολύ απλά από πέρσι έχω λόγο και υλικό για να μελετήσω...

πάρε μια κιθάρα και άρχισε να παίζεις!!!
Παράθεση
Δώσ' του να καταλάβει Thrill!!!!!


Σας Ευχαριστώ όλους για την ενθάρυνση που μου δίνετε ...

Ως αναφορά το περιβάλλον στο οποίο αναφέρεσαι, ενα μεγάλο μείον ,νομίζω ότι είναι το ότι δεν έχω κάποιον φίλο-γνωστο που να ασχολειται με το αντικειμενο και ετσι δεν θα εχω κανενος είδους βοήθεια-ενθάρυνση ή έστω καποια παρέα ..

Στο τσάκ είμαι λοιπόν τουλάχιστον να προσπαθήσω ....και βέβαια σημαντικο θέμα ειναι το πώς (??????) ξεκινάς ....
Απ'ότι είδα καποιοι λένε με δάσκαλο και καποιοι λένε οτι δεν είναι αναγκη και αναφερθηκαν και τα μαθηματα μεσω internet ,στα οποία εχω κάνει και εγώ μία μικρή έρευνα ...

Οι ερωτήσεις που μου γεννιουνται σε αυτό το σημείο και που είναι σημαντικες στην απόφαση μου ειναι οι εξής :

1) ποιος δάσκαλος θα είναι ο σωστός για εμένα ?  (προτάσεις με PM αν υπάρχουν ειναι ευπρόσδεκτες )
2) υπάρχουν κάποια site για τελείους αρχάριους που έχετε να προτείνετε?
3) Πως θα βάλω μόνος μου σε μία σειρά ΟΛΑ αυτα τα στοιχεια ,τεχνικες κ.λ.π που βρίσκω διάσπαρτα στο διαδύκτιο,καθώς και τα διάφορα βιβλία (μέθοδοι εκμάθησης).
4)Το ωδείο είναι καλή ιδέα και ποιο ?


Το είδος μουσικής που θέλω κυρίως να παίξω (τρομάρα μου) είναι από Rock μέχρι Heavy Metal (μουσική που μεγάλωσα) , αλλα και ποιο νέα ακούσματα πάντα στον ευρύτερο χώρο του Rock και του Metal...


Και για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε :) μένω στο Ιλιον ...και μπορω να γίνω φίλος με όποιονδήποτε  ;D




Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #14 στις: 05/06/08, 02:59 »
θα συμφωνήσω με όλα τα αισιόδοξα μηνύματα που ακούστηκαν και θα διαφωνήσω στο ότι οι μεγαλύτεροι σε ηλικία μαθαίνουν
ποιο δύσκολα.Το αντιθέτω θα έλεγα από προσωπική εμπειρία. Ξεκίνησα από πολύ μικρός αρμόνιο και όσο μεγάλωνα κορόιδεβα
τα προηγούμενα χρονιά που ήμουν ανώριμος και δεν μπορούσα να μάθω κάποια πράγματα. Κιθάρα ξεκίνησα πολύ μεγάλος και
κάνω τεράστια άλματα (χωρίς δάσκαλο)! Νομίζω με 3 ώρες την ημέρα σε 2 χρονάκια αν το χεις θα παίζεις τα αγαπημένα σου
κομμάτια.
  Φρόντισε να βρεις το guitar pro και ψάξε καλά το kithara.gr (δρόμους, συγχορδίες κτλ)  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #15 στις: 05/06/08, 03:47 »
Παράθεση
Οι ερωτήσεις που μου γεννιουνται σε αυτό το σημείο και που είναι σημαντικες στην απόφαση μου ειναι οι εξής :

1) ποιος δάσκαλος θα είναι ο σωστός για εμένα ?  (προτάσεις με PM αν υπάρχουν ειναι ευπρόσδεκτες )
2) υπάρχουν κάποια site για τελείους αρχάριους που έχετε να προτείνετε?
3) Πως θα βάλω μόνος μου σε μία σειρά ΟΛΑ αυτα τα στοιχεια ,τεχνικες κ.λ.π που βρίσκω διάσπαρτα στο διαδύκτιο,καθώς και τα διάφορα βιβλία (μέθοδοι εκμάθησης).
4)Το ωδείο είναι καλή ιδέα και ποιο ?



1.) Ονόματα θες? Κοίτα στις αγγελίες του σάιτ για καθηγητές. Και δε μπορούμε να σου προτείνουμε καθηγητές έτσι χωρίς να ξέρουμε πόσα μπορείς να δώσεις.
2.) Υπάρχουν, αλλά καλύτερα είναι να πάρεις ένα βιβλίο για αρχάριους για ροκ και μεταλ (πχ τα βιβλία του Stetina για rhythm & lead guitar -vol.1). Αν αρχίσεις ως αρχάριος να ψάχνεις στο νετ από δω κι από κει για να βρεις μαθήματα θα πελαγώσεις σε κάποιο σημείο.
3.)Ή με καθηγητή ή με βιβλία, όπως αυτά που ανέφερα τώρα.
4.) Νομίζω ότι θα τανε καλύτερα για σένα να κάνεις μάθημα με καθηγητή σε ιδιαίτερο. Στο ωδείο συνήθως έχουν άλλη λογική στο πως θα σου μάθουν μουσική και δε θα είναι και πολύ.....''πωρωτική'' διαδικασία.

Τέλος ήτανε καλή η συμβουλή για το Guitar Pro. Mε αυτό το πρόγραμμα έχοντας κλείσει μόλις 4 μήνες από τότε που πρωτοέπιασα την κιθάρα είχαμε παέι σε ένα στούντιο με φίλους και βγάλαμε ''αξιοπρεπώς'' (μια φορά την κ**λα μας την κάναμε) κομμάτια, όπως το ATWA από SOAD, Breaking the Law, Hearts on fire (Hammerfall), Enter Sandman...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/08, 03:49 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #16 στις: 05/06/08, 09:08 »
Λοιπόν με καθημερινή ενασχόληση περίπου 3 ώρες τη μέρα και αν το θες και τόσο πολύ σε 2 χρόνια θα είσαι σε ένα επίπεδο που ας πούμε θα ξέρεις τι να κάνεις μια κιθάρα ;D Θα μνπορείς να αυτοσχεδιάζεις, να παίζεισ κομμάτια που σου αρέσουνε (εκτός αν είναι κάτι πολύ δύσκολο) και θα μπορείς να γράφεις και κομματάκια δικά σου γνωρίζοντας κάποιες συγχορδίες και κάποιες κλίμακες.

Συμφωνώ! Το ίδιο ακριβώς θα χρειαζόταν αν ξεκινούσες στα 20! Οπότε μην αγνώνεσαι φίλε.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #17 στις: 05/06/08, 09:20 »
κιθάρα έχεις?

πάρε μια κιθάρα πρώτα και βρες και από το kithara.gr κάποιον καθηγητή.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!υπάρχει περίπτωση να σου πει κάποιος πάνε σε Ωδείο ή σε κάποιον συγκεκριμένο καθηγητή και να σου κάνει απλά πράγματα για κανα χρόνο και να σου παίρνει τα λεφτά!

πες του εξαρχής οτι δεν είσαι τετάρτη δημοτικού και δεν χρειάζεται το Λα μινόρε που έμαθες να το παίζεις και μια ώρα εκεί!!!

ΔΩΣΜΟΥ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΔΑΣΚΑΛΕ!!!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος CENTRAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #18 στις: 14/07/08, 10:01 »
Κατ’ αρχήν τις καλύτερες ευχές μου Thrill για ένα «δυνατό ξεκίνημα…

Είμαι κι εγώ 37 χρονών και ξεκίνησα κιθάρα εδώ και 6 μήνες.

Με τρελό ενθουσιασμό και συσσωρευμένη πώρωση 25+ χρόνων λατρείας της ροκ και metal μουσικής…

Επέλεξα να ξεκινήσω με δάσκαλο, καθώς τα λάθη που είναι αναπόφευκτο πως θα έκανα μόνος μου θα απαιτούσαν πολύ χρόνο να διορθωθούν (και στα 37 δεν είναι δα και τόσος πολύς)

Η αρχή ήταν εντυπωσιακή, με το δάσκαλο να δηλώνει πως η πρόοδος που παρουσίαζα ήταν εντυπωσιακή και εγώ να αισθάνομαι πολύ καλά!

Δυστυχώς δεν άργησε να φανεί και ο χειρότερος εχθρός μου σε αυτή την προσπάθεια ο οποίος πολύ φοβάμαι πως με κερδίζει κατά κράτος…ποιος άλλος από το χρόνο…

Ενώ αρχικά διέθετα 2 ώρες περίπου την ημέρα, το τελευταίο διάστημα έχω καθηλωθεί και χωρίς υπερβολή δε βρίσκω ούτε 2 ώρες…τη βδομάδα, με αποτέλεσμα όχι απλά να μην προχωράω πια αλλά να ξεχνάω και όσα είχα μάθει (που δεν ήταν και λίγα).

Δεν πιστεύω πως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει αν δεν εξασκούμαι, το βλέπω πια και με το δάσκαλο, ο οποίος απλά επιβεβαιώνει ότι έτσι δεν πάμε κάπου…
 
Αν κάποιος πέρασε μια τέτοια φάση θα εκτιμούσα την όποια πρόταση…

Ειλικρινά αποτελεί όνειρό μου να παίζω κιθάρα (έστω να γρατζουνάω τα κομμάτια που μ’ αρέσουν) και λυπάμαι πολύ που δεν μου πάει καλά…

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #19 στις: 14/07/08, 14:18 »
Καταρχας ο Thrill μαλλον τα παρατησε πριν καν ξεκινησει.

Σχετικα με τον χρονο. Πιστευω οτι το πραγματικο προβλημα δεν ειναι η ελειψη χρονου. Εκτος και αν οταν ξεκινησες δουλευες σε μια δουλεια ενω τωρα σε 2 και συγχρονως ξεκινησες και κατι αλλο που σου παιρνει πολυ χρονο. Αυτο που πιστευω οτι συνεβει ειναι οτι καποια μερα χωρις καποιο λογο εμφανη (πχ να μην διαβαζες)  δεν επαιζες πολυ καλα. Αυτο συμβαινει σε ολους. Καποιες μερες τα χερια παιζουν μονα τους ενω καποιες αλλες μερες προσπαθεις και δεν σου βγαινει. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μην διαβασεις. Και αυτο συνεβη και την επομενη μερα. Αφου δεν διαβαζες το feedback της πορωσης (οσο διαβαζεις τοσο καλυτερα παιζεις τοσο πιο πολυ πορωνεσαι τοσο περισοτερο διαβαζεις κοκ)μειωθηκε με αποτελεσμα τις μερες που ακολουθησαν και δεν επαιζες σε καθε προσπαθεια απογοητευοσουν περισσοτερο. Και ενω ειναι ονειρο σου παρολα αυτα δεν σου κανει κεφι πλεον.

Η δικη μου λυση σε αυτο το προβλημα ειναι η εξης. Συνεχιζεις να μελετας ακαθεκτος ακομα και αν δεν το διασκεδαζεις εστω και υποχρεωρικα. Τωρα που η φλογα ειναι μικρη ειναι ευκολο να σβησει. Αν αναψει καλα ειναι πολυ δυσκολοτερο.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #20 στις: 14/07/08, 15:00 »
Καταρχας ο Thrill μαλλον τα παρατησε πριν καν ξεκινησει.

Σχετικα με τον χρονο. Πιστευω οτι το πραγματικο προβλημα δεν ειναι η ελειψη χρονου. Εκτος και αν οταν ξεκινησες δουλευες σε μια δουλεια ενω τωρα σε 2 και συγχρονως ξεκινησες και κατι αλλο που σου παιρνει πολυ χρονο. Αυτο που πιστευω οτι συνεβει ειναι οτι καποια μερα χωρις καποιο λογο εμφανη (πχ να μην διαβαζες)  δεν επαιζες πολυ καλα. Αυτο συμβαινει σε ολους. Καποιες μερες τα χερια παιζουν μονα τους ενω καποιες αλλες μερες προσπαθεις και δεν σου βγαινει. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μην διαβασεις. Και αυτο συνεβη και την επομενη μερα. Αφου δεν διαβαζες το feedback της πορωσης (οσο διαβαζεις τοσο καλυτερα παιζεις τοσο πιο πολυ πορωνεσαι τοσο περισοτερο διαβαζεις κοκ)μειωθηκε με αποτελεσμα τις μερες που ακολουθησαν και δεν επαιζες σε καθε προσπαθεια απογοητευοσουν περισσοτερο. Και ενω ειναι ονειρο σου παρολα αυτα δεν σου κανει κεφι πλεον.

Η δικη μου λυση σε αυτο το προβλημα ειναι η εξης. Συνεχιζεις να μελετας ακαθεκτος ακομα και αν δεν το διασκεδαζεις εστω και υποχρεωρικα. Τωρα που η φλογα ειναι μικρη ειναι ευκολο να σβησει. Αν αναψει καλα ειναι πολυ δυσκολοτερο.
Αυτό ακριβώς έχω πάθει εγώ αυτό τον καιρό :-[ Έχω ασχετέψει πάρα πολύ λόγο του ότι δεν βρίσκω την όρεξη και το κίνητρο για να κάνω ασκήσεις τεχνικής και επειδή ακόμα είμαι τελείως άσχετος από θεωρεία δεν μπορώ ούτε να μελετήσω θεωρεία :'(

Πραγματικά με έχει πάρει από κάτω αυτό τον καιρό. Ολοκληρώτική έλλειψη έμπνευσης και σκ*τα τεχνική...μόνο το phrasing μου δεν έχω χασει αλλά τι να το κάνω άμα ειναι να παίζω τα ίδια και τα ίδια :-\

Αποσυνδεδεμένος CENTRAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #21 στις: 14/07/08, 15:12 »
Αν και ο χρόνος στην περίπτωσή μου είναι πρόβλημα (λόγω άπειρων συγκυριών που με κρατάνε καθημερινά εκτός σπιτιού για να καλύψω υποχρεώσεις) θα συμφωνήσω μαζί σας πως η ψυχολογία είναι επίσης σημαντικό πρόβλημα…

Ίσως να μη θέλω να το παραδεχτώ, αλλά τελευταία έπεσα…

Έμαθα για παράδειγμα μπαρέ και μάλιστα γρήγορα «καθάρισα» τον ήχο κάθε χορδής αλλά είμαι αργός στις αλλαγές – από λα μινόρε σε σολ ματζόρε νυχτώνει…αυτό με απογοητεύει και το παρατάω…το ίδιο και σε πιο απλές συγχορδίες – πολύ αργά… :'(

Ίσως πρέπει όντως να βάλω τα δυνατά μου τώρα που ακόμα το θέλω.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #22 στις: 14/07/08, 15:41 »
Αν και ο χρόνος στην περίπτωσή μου είναι πρόβλημα (λόγω άπειρων συγκυριών που με κρατάνε καθημερινά εκτός σπιτιού για να καλύψω υποχρεώσεις) θα συμφωνήσω μαζί σας πως η ψυχολογία είναι επίσης σημαντικό πρόβλημα…

Ίσως να μη θέλω να το παραδεχτώ, αλλά τελευταία έπεσα…

Έμαθα για παράδειγμα μπαρέ και μάλιστα γρήγορα «καθάρισα» τον ήχο κάθε χορδής αλλά είμαι αργός στις αλλαγές – από λα μινόρε σε σολ ματζόρε νυχτώνει…αυτό με απογοητεύει και το παρατάω…το ίδιο και σε πιο απλές συγχορδίες – πολύ αργά… :'(

Ίσως πρέπει όντως να βάλω τα δυνατά μου τώρα που ακόμα το θέλω.

Οι αλλαγες ειναι κατι που θα σου βγει στην πορεια και χωρις να το καταλαβεις μαλιστα...
Αλλα πανω απ' ολα, μη το παρατας, παλεψε το... ;)

Αποσυνδεδεμένος CENTRAL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #23 στις: 14/07/08, 15:55 »
Δε σκοπεύω να το παρατήσω...

Θα βάλω τα δυνατά μου να ξεπεράσω τη φάση αυτή...μάλλον pampering θέλω μου φαίνεται  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #24 στις: 16/07/08, 10:28 »
Θα σου δώσω μια ιδέα για το πώς να "βρίσκεις" περισσότερο χρόνο.

Όταν κάνεις παρέα σπίτι, ή πηγαίνεις στα σπίτια φίλων σου, να έχεις πάντα μαζί σου την κιθάρα.

Ή όταν π.χ. βλέπεις ένα ποδοσφαρικό αγώνα ή μια ταινία. Σε όλη τη διάρκεια να κάνεις εναλλαγές από Λα μινόρε σε Σολ ματζόρε. (ή άλλες ασκήσεις)

Μιλάμε φυσικά για ηλεκρική κιθάρα, ώστε να μην ακούγονται οι ασκήσεις και τους παίρνεις τα αυτιά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 15:06
από Neikos
18 Απαντήσεις
7256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 10:08
από no_one
46 Απαντήσεις
18543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 13:12
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
2 Απαντήσεις
2130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 22:06
από kuiper
23 Απαντήσεις
7267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 21:54
από oldnavy
6 Απαντήσεις
3052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 23:24
από armagedon
2 Απαντήσεις
2528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 13:27
από Μelexdy
7 Απαντήσεις
2800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/11, 02:50
από Garvin
0 Απαντήσεις
1868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/14, 03:33
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
3198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 23:48
από paokz