Αποστολέας Θέμα: Fender squier  (Αναγνώστηκε 7947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Fender squier
« στις: 11/04/15, 22:00 »
Υπαρχει καποιο μοντελο της squier που να μην εχει αυτο τεραστιο hedstock και να εχει το κανονικο που εχουν οι υπολοιπες fender (mexican,american)?.Και ποιο ειναι κατα την γνωμη σας το καλυτερο μοντελο που βγαζει η squier???
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender squier
« Απάντηση #1 στις: 11/04/15, 22:27 »
Ίδιο headstock έχουν και προφανώς εννοείς το κλασσικό των strat που έχουν όλα τα μοντέλα εκτός των telecaster.

Κάπου έχεις μπερδευτεί μάλλον.

Η πιό καλή σειρά squier μέχρι στιγμής και κατά γενική ομολογία είναι η classic vibe.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/15, 22:29 από Καθόδιος (φλουτσ) »
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender squier
« Απάντηση #2 στις: 11/04/15, 22:33 »
Αν παρατηρησεις λιγο το headstock μιας vintage mod squier και μιας mexican η american fender θα δεις πως το headstock της squier ειναι λιγο πιο χοντρο καπως σαν 'παραμορφωμενο'
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Fender squier
« Απάντηση #3 στις: 11/04/15, 23:12 »
Οι παλαιότερες Fenders (και Squiers) καθώς και τα reissues τους, έχουν το μεγάλο, vintage headstock. Τα πιο νέα μοντέλα έχουν το μικρότερο headstock. Δείτε εδώ την διαφορά: http://www.vintagerocker.com/fender/headstock.html

EDIT: Βέβαια, ορισμένα νέα μοντέλα (πχ Deluxe Roadhouse Stratocaster) έχουν το μεγάλο για κανένα λόγο. Μάλλον για να είναι πιο άσχημα από τον ανταγωνισμό (?).


Για πολλούς (και για εμένα) η σειρά Classic Vibe είναι αυτή με το καλύτερο value for money. Στον αντίποδα, η χειρότερη είναι σίγουρα η Bullet.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/15, 23:15 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender squier
« Απάντηση #4 στις: 11/04/15, 23:32 »
Για την σειρα vintage mod τι λες αξίζει???.Και μια ακόμη ερώτηση,αν στο μέλλον θέλω να αλλάξω το neck σε μια squier με ενα που γράφει fender πανω θα έχω θέματα η θα ταιριαξει??
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Fender squier
« Απάντηση #5 στις: 11/04/15, 23:38 »
Για την σειρα vintage mod τι λες αξίζει???.Και μια ακόμη ερώτηση,αν στο μέλλον θέλω να αλλάξω το neck σε μια squier με ενα που γράφει fender πανω θα έχω θέματα η θα ταιριαξει??
Προσωπικά έχω παίξει μόνο με μια Vintage Modified Telecaster ενός γνωστού μου. Για τις υπόλοιπες δεν ξέρω. Γενικότερα από όσο έχω κοιτάξει, στις ίδιες τιμές μπορείς να βρεις και Fender μοντέλα με καλύτερο ήχο, μιας και τα λεφτά πάνε σε ουσιαστικές πτυχές του οργάνου και όχι σε εξωτερικά mods, κάτι που χαρακτηρίζει κυρίως αυτή την σειρά.

Όσο για την αλλαγή, αν εννοείς να αλλάξεις ολόκληρο τον λαιμό, τότε ναι προφανώς μπορείς αν βρεις έναν από το ίδιο μοντέλο με νεότερη ημ/νια κατασκευής (ή παλαιότερη ανάλογα). Το λέω αυτό γιατί δεν νομίζω να μπορείς να το αλλάξεις μόνο του.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender squier
« Απάντηση #6 στις: 12/04/15, 00:28 »
Κατ' αρχήν αυτό το περίεργο headstock το έχουν κάποια Vintage Modified μοντέλα, αλλά όχι όλα. Δες π.χ. τις VM Surf Strat:





Γενικά η άποψή μου είναι ότι οι Vintage Modified είναι μια χαρά κιθάρες για τα λεφτά τους. Όχι ακριβώς στο επίπεδο των Classic Vibe, αλλά αρκετά κοντά. Την ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στις δύο σειρές την κάνουν οι μαγνήτες που στις Classic Vibe είναι σαφώς καλύτεροι. Όπως και οι Classic Vibe, οι περισσότερες VM είναι κιθάρες βασισμένες σε παλιότερα μοντέλα Fender, και πιστεύω ότι με δεδομένη την κατηγορία τιμής, το έχουν πετύχει σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό. Για παράδειγμα η μαύρη '70s strat είναι αρκετά κοντά στις Fender κιθάρες της δεκαετίας του '70 (τόσο εμφανισιακά όσο και κατασκευαστικά) και επίσης μοιάζει πολύ με τις Squier SQ strat που κυκλοφορούσαν στις αρχές της δεκαετίας του '80 μαζί με τις JV. Kαι επαναλαμβάνω ότι για τα λεφτά που κοστίζει μια VM, η ποιότητα του οργάνου είναι πολύ καλή.

Τέλος αν θέλεις τη γνώμη μου, δώσε λιγότερη σημασία στο σχήμα ή το λογότυπο του headstock και ψάξε να βρεις την κιθάρα που σε ικανοποιεί στα χέρια και στα αυτιά. Τα υπόλοιπα είναι ελάχιστης σημασίας. Για μένα οι Classic Vibe είναι καλύτερες από πολλά Μεξικάνικα μοντέλα της Fender και οι Vintage Modified με μια αλλαγή μαγνητών έρχονται σε ανάλογα επίπεδα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender squier
« Απάντηση #7 στις: 12/04/15, 05:08 »
Έχω τη VM thinline tele καμιά 7ετία και για την ώρα της έχω αλλάξει μόνο κλειδιά.

Οι μαγνήτες πάνε ανάλογα με τα γούστα. Μέχρι στιγμής δε χρειάστηκε να αλλάξω αν και μου γυάλισαν οι nocaster του φίλου συμπολεμιστή zeoy.

Σχετικά με το μπράτσο, σιγουρέψου πρώτα οτι ταιριάζει με το σώμα σου, ειδικά αν παραγγείλει απ έξω.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender squier
« Απάντηση #8 στις: 12/04/15, 13:28 »
Οι vm σειρα έχει basswood body ενω οι affinity έχουν alder,alder έχουν και οι american fender κιθάρες αρα υποτιθετε είναι πιο καλο,υπάρχει πραγματική διάφορα???
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Fender squier
« Απάντηση #9 στις: 12/04/15, 13:33 »
Οι vm σειρα έχει basswood body ενω οι affinity έχουν alder,alder έχουν και οι american fender κιθάρες αρα υποτιθετε είναι πιο καλο,υπάρχει πραγματική διάφορα???
Μια κάποια διαφορά θα υπάρχει στον τόνο που βγάζουν. Το basswood, αν και ελαφρύτερο, αν είναι από καλής ποιότητας δέντρο μπορεί να γίνει πρώτη ύλη για εξαιρετικά κομμάτια. Πολλές high-end κιθάρες έχουν σώμα από basswood.

Βέβαια, όταν μιλάμε για τιμές της τάξης της VM, δεν νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε και με ό,τι καλύτερο. Αν και τα παιδιά παραπάνω είχαν θετικές εμπειρίες από αυτές τις κιθάρες, εγώ και πάλι θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για Fender μοντέλα στις ίδιες τιμές.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender squier
« Απάντηση #10 στις: 12/04/15, 14:00 »
Οι vm δεν αποκλίνουν ιδιαιτέρως από τις αντίστοιχες φθηνές Μεξικάνες. Άλλωστε οι cv δεν είναι ακριβότερες.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Kostas_Orfanidis_16

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender squier
« Απάντηση #11 στις: 12/04/15, 15:07 »
Οταν λες fender μοντελα στις ιδιες τιμες????.Εγω δεν εχω δει fender κατω απο 500 ευρω,εκτος απο τις μεταχειρισμενες...
'Just remember you cant climb the ladder of success with your hands in your pockets' ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender squier
« Απάντηση #12 στις: 12/04/15, 15:48 »
Οταν λες fender μοντελα στις ιδιες τιμες????.Εγω δεν εχω δει fender κατω απο 500 ευρω,εκτος απο τις μεταχειρισμενες...

Γι αυτό οι Squier είναι τόσο ελκυστικές. Μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή κιθάρα με λίγο παραπάνω από τα μισά λεφτά. Βέβαια αν βρεις καμία καλή Fender στην ίδια τιμή όπως λέει ο animapura, καλό θα ήταν να το κοιτάξεις. Αν και το θεωρώ μάλλον απίθανο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Fender squier
« Απάντηση #13 στις: 12/04/15, 16:13 »
Ναι προφανώς εννοώ για μεταχειρισμένα μοντέλα, από όσο έχω ψάξει υπάρχουν πολλές διαθέσιμες από Ελλάδα, κάποια μάλιστα είναι αρκετά καλές ευκαιρίες.


Το βασικό μου θέμα με τις VM, με τις οποίες δεν εχω εμπειρία το ξαναλέω, είναι οι μαγνήτες οι οποίοι δεν μου κάνουν και πολύ "κλικ". Γενικότερα όσον αφορά τις Fender είμαι άνθρωπος των απλών setups, χωρίς πολλές αλλαγές.


Έχεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο στο μυαλό σου Κώστα ή απλώς ψάχνεσαι για μια Squier?
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender squier
« Απάντηση #14 στις: 12/04/15, 17:14 »
Οταν λες fender μοντελα στις ιδιες τιμες????.Εγω δεν εχω δει fender κατω απο 500 ευρω,εκτος απο τις μεταχειρισμενες...


Τσέκαρε και τη σειρα modern player. Παραθέτω την κάτωθι γιατί τελευταία ζαχαρώνω κάτι σε jazzmaster.

http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.aspx?id=19&cId=1133&pId=39890#divTabProductFeatures
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender squier
« Απάντηση #15 στις: 12/04/15, 18:27 »
Ναι προφανώς εννοώ για μεταχειρισμένα μοντέλα, από όσο έχω ψάξει υπάρχουν πολλές διαθέσιμες από Ελλάδα, κάποια μάλιστα είναι αρκετά καλές ευκαιρίες.

Το βασικό μου θέμα με τις VM, με τις οποίες δεν εχω εμπειρία το ξαναλέω, είναι οι μαγνήτες οι οποίοι δεν μου κάνουν και πολύ "κλικ". Γενικότερα όσον αφορά τις Fender είμαι άνθρωπος των απλών setups, χωρίς πολλές αλλαγές.

Ναι, δεν διαφωνώ ουσιαστικά. Απλά λέω ότι ανάμεσα σε μια μεταχειρισμένη Mεξικάνα Fender Standard (γιατί κάποια άλλα Μεξικάνικα μοντέλα μπορεί να είναι καλύτερα, αλλά πάμε και σε πιο υψηλές τιμές) και μια καινούργια Classic Vibe δεν θα έλεγα ότι η Fender είναι εξ ορισμού καλύτερη. Μπορείς να βρεις καλά κομμάτια και άλλα που είναι τουλάχιστον μέτρια. Συν το γεγονός ότι με μια μεταχειρισμένη κιθάρα θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Σχετικά με τις Classic Vibe και τις Vintage Modified Squier, όλες ανεξαιρέτως όσες έχουν περάσει από τα χέρια μου ήταν πολύ καλές. Είμαι κάτοχος δύο CV strat και μίας CV tele custom, τις οποίες θεωρώ φανταστικές κιθάρες ανεξαρτήτως τιμής. Εϊχα παλιότερα μια Vintage Modified HS Tele, για την οποία είχα γράψει κάποια σχόλια σε άλλη συζήτηση, και έχω δοκιμάσει και αρκετές VM strat. Όλες πολύ τίμιες κιθάρες, χωρίς τίποτα το περίπλοκο (γιατί λες ότι προτιμάς τα απλά setup) και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να προτείνω μια VM με αναβαθμισμένους μαγνήτες σε σχέση με την μέση Fender Standard Strat ως πολύ καλύτερη πιθανή λύση για όποιον θέλει μια oικονομική strat. Τώρα αν κάποιος θέλει το λογότυπο της Fender στο headstock, μπορεί να επιλέξει ανάμεσα στα πολλά και διάφορα μοντέλα που προσφέρει η Fender. Kατά τη γνώμη μου, δεν θα έχει απαραίτητα ένα καλύτερο όργανο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Fender squier
« Απάντηση #16 στις: 12/04/15, 18:41 »
Συμφωνώ με όσα λες. Όταν εννοώ "πιο απλά setups" εννοώ κάτι πιο κλασικό, κάτι που να ξέρω ότι δύσκολα θα το μοντάρω γιατί θα ξέρω τι τόνο θα βγάλει. Για αυτό και με τρομάζουν οι Duncan designed μερικών νεότερων Modified. Αν για παράδειγμα θελήσει κανείς να πάει για κάποια VM και μετά να αλλάξει και headstock για την μόστρα και μαγνήτες, η όλη διαδικασία σε φτάνει κοντά στις τιμές των φτηνών Fender, τα οποία είναι αξιόλογα όργανα. Δηλαδή εγώ θα προτιμούσα το "έτοιμο" (εντός πολλών εισαγωγικών) όργανο, παρά να χωθώ στις αλλαγές από την πρώτη στιγμή.



Βέβαια συμφωνώ ότι δεν ξέρεις ποτέ αν όντως κάποια από τα Μεξικάνικα μοντέλα της Fender, αλλά και αυτά γυρω στα 550 Ευρώ, είναι καλύτερα από κάποιο προσεγμένο Modified, αλλά σίγουρα έχεις περισσότερες πιθανότητες. Εξάλλου, μην ξεχνάμε ότι τα Μεξικάνικα έχουν αποτελέσει μοντέλα με αρκετά μοντέρνο σχεδιασμό, όπως είναι οι Deluxe Roadhouse με ρότορα. Γενικότρα το σπάσιμο τιμών της Fender έκανε καλό, αλλά προφανέστατα δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί ποιότητα στα μοντέλα της των 600 Ευρώ. Κοντά στο χιλιάρικο (προσωπικά το ταβάνι για εμένα για οποιαδήποτε κιθάρα, για οποιαδήποτε χρήση) είναι πιστεύω το εύρος στο οποίο βρίσκει κανείς τα καλύτερα μοντέλα που δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι ιδιαίτερο από εκείνα των 2000 Ευρώ. Το τελευταίο ανοίγει και άλλη συζήτηση η οποία από όσο έχω διαβάσει έχει λίγο πολυ εξαντηλεί στο παρελθόν στις σελίδες του φόρουμ.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender squier
« Απάντηση #17 στις: 12/04/15, 21:13 »
Συμφωνώ με όσα λες. Όταν εννοώ "πιο απλά setups" εννοώ κάτι πιο κλασικό, κάτι που να ξέρω ότι δύσκολα θα το μοντάρω γιατί θα ξέρω τι τόνο θα βγάλει. Για αυτό και με τρομάζουν οι Duncan designed μερικών νεότερων Modified. Αν για παράδειγμα θελήσει κανείς να πάει για κάποια VM και μετά να αλλάξει και headstock για την μόστρα και μαγνήτες, η όλη διαδικασία σε φτάνει κοντά στις τιμές των φτηνών Fender, τα οποία είναι αξιόλογα όργανα. Δηλαδή εγώ θα προτιμούσα το "έτοιμο" (εντός πολλών εισαγωγικών) όργανο, παρά να χωθώ στις αλλαγές από την πρώτη στιγμή.

Όπως το βλέπει κανείς. Ο κόσμος είναι γεμάτος από κιθαρίστες που αγόρασαν Fender κιθάρες για το όνομα και άρχισαν τις μετατροπές με το καλημέρα. Κι εγώ πήρα την πρώτη μου Classic Vibe σκεπτόμενος ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον καινούργιους μαγνήτες και τελικά δεν χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα. Αντίθετα μια Tokai strat που απέκτησα πρόσφατα χρειάζεται οπωσδήποτε αναβάθμιση μαγνητών. Η υψηλότερη τιμή δεν εξασφαλίζει απαραίτητα και την ικανοποιητική απόδοση.

Παράθεση
Βέβαια συμφωνώ ότι δεν ξέρεις ποτέ αν όντως κάποια από τα Μεξικάνικα μοντέλα της Fender, αλλά και αυτά γυρω στα 550 Ευρώ, είναι καλύτερα από κάποιο προσεγμένο Modified, αλλά σίγουρα έχεις περισσότερες πιθανότητες. Εξάλλου, μην ξεχνάμε ότι τα Μεξικάνικα έχουν αποτελέσει μοντέλα με αρκετά μοντέρνο σχεδιασμό, όπως είναι οι Deluxe Roadhouse με ρότορα. Γενικότρα το σπάσιμο τιμών της Fender έκανε καλό, αλλά προφανέστατα δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί ποιότητα στα μοντέλα της των 600 Ευρώ. Κοντά στο χιλιάρικο (προσωπικά το ταβάνι για εμένα για οποιαδήποτε κιθάρα, για οποιαδήποτε χρήση) είναι πιστεύω το εύρος στο οποίο βρίσκει κανείς τα καλύτερα μοντέλα που δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι ιδιαίτερο από εκείνα των 2000 Ευρώ. Το τελευταίο ανοίγει και άλλη συζήτηση η οποία από όσο έχω διαβάσει έχει λίγο πολυ εξαντηλεί στο παρελθόν στις σελίδες του φόρουμ.

Yπάρχουν αρκετά καλά Μεξικάνικα μοντέλα. Εκτός από τις Roadhouse, μπορώ να σκεφτώ τις Classic Series, που ίσως να είναι πιο πιστά αντίγραφα των αντίστοιχων αυθεντικών Fender. Mια CS 50s που έπαιξα μού φάνηκε πολύ καλή και πολύ πιστή στις προδιαγραφές των 50s strat, από το profile και το radius του μπράτσου μέχρι τους μαγνήτες που δεν ήταν RWRP. Βέβαια πάμε σε τιμές γύρω στα 700-800 Ευρώ, ανάλογα με το μοντέλο και το χρώμα.

Πάντως έχω δει ακόμα και Αμερικάνικες Fender με πολύ άσχημα τάστα, στραβές γέφυρες και διάφορα άλλα προβλήματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Fender squier
« Απάντηση #18 στις: 14/04/15, 12:39 »
Αν παρατηρησεις λιγο το headstock μιας vintage mod squier και μιας mexican η american fender θα δεις πως το headstock της squier ειναι λιγο πιο χοντρο καπως σαν 'παραμορφωμενο'
Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά.
Αυτό είναι το headstock των Fender της δεκαετίας του '70 και αυτό έχουν οι Squier Vintage Modified. Είναι καθαρά θέμα γούστου, εμένα προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ το πλατύ headstock

Η Vintage Modified έχει άλλα ξύλα, το πλατύ headstock, άλλο φινίρισμα στο μπράτσο και στο headstock και μαγνήτες Duncan Designed

Η Classic Vibe έχει το κανονικό headstock και καλύτερους μαγνήτες Tonerider (AlNiCo)

Η άποψή μου είναι να πας σε ένα μαγαζί Πχ. στον Νάκα που τις έχει και τις 2, να τις βάλεις στο χέρι σου και θα καταλάβεις αμέσως ποιά είναι καλύτερη

* Την ίδια "άσκηση" είχα κάνει και εγώ πριν ενα μήνα και είχα καταλήξει ανάμεσα σε μία Squier Vintage Modified και μία μεταχειρισμένη Squier Classic Vibe την οποία και πήρα τελικά.

Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
11433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/04, 01:01
από D@ve Murray
4 Απαντήσεις
2986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 23:23
από stefeir
5 Απαντήσεις
3481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 15:31
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 14:44
από kostas80
42 Απαντήσεις
17469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
0 Απαντήσεις
2554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
0 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 15:25
από dodgevibe
46 Απαντήσεις
17975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/16, 17:19
από AnimaPura
3 Απαντήσεις
3137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 23:24
από Μητσάκος
10 Απαντήσεις
6878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/15, 19:29
από Απόλλων