Αποστολέας Θέμα: Επιβράδυνση συστήματος...  (Αναγνώστηκε 2691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Επιβράδυνση συστήματος...
« στις: 19/10/10, 13:45 »
   Θα σας πω την ιστορία απ' την αρχή.
   Ο υπολογιστής μου, είναι ένας Pentium 4, στα 2,4 GHz, με 2GB RAM. Στους εσωτερικούς σκληρούς, υποστιρίζει το σύστημα IDE και όχι το σύστημα SATA.
   Είχα δύο εσωτερικούς. Ο ένας, ήταν 80άρης, στον οποίο έβαζα μόνο λειτουργικό και προγράμματα κι ο άλλος 300άρης, στον οποίο έβαζα μόνο δεδομένα.
   Στον 80άρη, είχα βάλει όλα τα προγράμματα. Ακόμη και τα μουσικά. Κάποια στιγμή, τον χώρισα σε δύο παρτίσιον, στο ένα έβαλα Ubuntu, στο άλλο Windows κι όλα πήγαιναν ωραία και καλά.
   Κάποια στιγμή όμως, φούλαρα τον 80άρη στα προγράμματα και δε μπορούσα να κάνω αντιγραφή επικόλληση και τον 80άρη, καθώς επίσης και τον 300άρη στα δεδομένα. Έχω έναν εξωτερικό 500άρη, που δεν τον έχω γεμίσει παραπάνω απ' τη μέση, τον οποίο όμως, τον θέλω άδειο γιατί κάνω φορμάτ κατά καιρούς σε άλλους υπολογιστές και αυτό είναι και πηγή εσόδων.
   Άρα, αγόρασα ένα σκληρό 1TB, όπου υποστίριζε SATA, καθώς επίσης κι ένα τσιπ, για να μετατρέπει από SATA σε IDE. Μετά από επίπονες διαδικασίες και σκέψη, πέρασα όλα τα δεδομένα στον 1ΤΒ και στον 300άρη, έβαλα λειτουργικό και προγράμματα. Ακριβώς μα ακριβώς τα ίδια που είχα βάλει και στον 80άρη. Θυμίζω, ότι ο 300άρης συνδέεται απευθείας με IDE, χωρίς πλακέτα, ενώ ο 1TB, με την πλακέτα που λέγαμε.
   Τι πρόβλημα έχω. Απ' τη στιγμή που ξεκινάω και όλα πάνε μια χαρά, κάθε φορά που ο CPU λειτουργεί, όλο το σύστημα παγώνει για μια στιγμή και μετά συνεχίζει κανονικά. Αυτό, είναι κάτι που παρατηρείται απ' το ακίνητο ποντίκι, όπου ενώ το κουνάω, αυτό παραμένει ακίνητο, καθώς επίσης κι από παράσιτα που ακούγονται την ώρα που συμβαίνει αυτό, όταν ακούω μουσική. Αυτό παλιά δεν μου το έκανε. Παλιά, μπορεί να ήταν φορτωμένος 100% ο CPU, όμως τέτοιο πρόβλημα δεν είχα. Άκουγα κανονικά τη μουσική μου κι ο υπολογιστής λειτουργούσε. Τώρα, γίνεται αυτό.
   Τι μπορεί να συμβαίνει; το έχει πάθει κανένας άλλος από 'σας; νομίζω ότι έχει να κάνει με το ρεύμα. Πάντως, πάει πίσω τη δουλειά μου. Έρχονται άνθρωποι εδώ που τους κάνω παραγωγές και ζω απ' αυτό. Δε λέω, μια χαρά πάνε οι παραγωγές τους, όμως μέχρι να κάνω τη δουλειά, έχω ξοδέψει τον τετραπλάσιο χρόνο απ' αυτόν που θα ξόδευα κι έχω εκνευριστεί. Κι ο χρόνος, δεν είναι για χάσιμο. Δεν έχω μπόλικο να ξοδέψω, γιατί συνέχεια έχω δουλειά κι ο χρόνος που θα 'μενε για να κοντοσταθώ ν' αράξω λίγο, ν' αφιερώσω τον εαυτό μου, εξαφανίζεται.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Επιβράδυνση συστήματος...
« Απάντηση #1 στις: 28/10/10, 00:24 »
Άλλο ένα στοιχείο προστέθηκε: Το σύστημα πέφτει, κάθε φορά που λειτουργεί ο σκληρός που είναι 1TB. Σα να τραβάει την ώρα που λειτουργεί το ρεύμα που θα πέρναγε απ' τον CPU.  ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Επιβράδυνση συστήματος...
« Απάντηση #2 στις: 28/10/10, 00:41 »
τι εννοείς πέφτει?
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Επιβράδυνση συστήματος...
« Απάντηση #3 στις: 28/10/10, 01:07 »
τι εννοείς πέφτει?


Εννοώ ότι υπολειτουργεί. Επιβραδύνεται. (μιλάμε, έχω τρομερό λεξιλόγιο  :P )

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Επιβράδυνση συστήματος...
« Απάντηση #4 στις: 28/10/10, 15:19 »
Κατι παιζει με το "τσιπ" που λες. Eιναι PCI καρτα ή μετατροπεας που παρεμβαλλεται αναμεσα στο ide της motherboard και το sata  του δισκου; Το δευτερο δεν το εχω δει ποτε. Εχω δουλεψει με PCI sata controller και ηταν μια χαρα.
Μιας και ο 1TB ειναι για αποθηκευση μονο, προτεινω να τον βαλεις σε ενα κουτι για συνδεση με USB και να'ναι φορητος και να τον παιρνεις και στις δουλειες σου. Δες, απο 7€ http://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html
ή κατι τέτοιο για να συνδεεις οποιονδηποτε δισκο: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=15930
« Τελευταία τροποποίηση: 28/10/10, 15:23 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Επιβράδυνση συστήματος...
« Απάντηση #5 στις: 06/11/10, 16:52 »
   Το συζήτησα και μ' ένα φίλο και μάλλον θα κάνω αυτό που λες (θα τον κάνω σαν εξωτερικό). Το θέμα, παίζει να είναι στο τσιπ (το τσιπ, μπαίνει πάνω στη sata υποδοχή του δίσκου. Απ' τη μία είναι αρσενικό sata κι απ' την άλλη, είναι θηλυκό IDE. Ελπίζω να σε κατατόπισα :p). Τι έκανα: Στον IDE, έφτιαξα όταν του 'βαζα λειτουργικό, ένα partition για δεδομένα να 'χω καλού κακού και παρατήρησα πως στο παρτίσιον αυτό, ό,τι δεδομένο είχε και το δούλευα, λειτουργούσε μια χαρά. Τώρα, όλα τα Projects μου, τα 'χω στον IDE κι έτσι, το Cubase, μου τρέχει μια χαρά, όπως μου 'τρεχε. Τα υπόλοιπα, τα οποία για τη δουλειά μου είναι δευτερεύουσας σημασίας, τα 'χω στον άλλο.
   Κάπου, είχα διαβάσει κάτι για αναβάθμιση της motherboard μου (ASUS P4S8X), έτσι ώστε να λειτουργεί κανονικά και με το νόμο με sata σκληρούς. Θα το ψάξω όμως ακόμη, γιατί δεν ξέρω αν αξίζει να κάνω κάτι τέτοιο, ή να διαθέσω χρήματα για καινούργιο υπολογιστή (ο υπολογιστής αυτός, αγοράστηκε το 2002 ή το '03). Ακόμη, είμαι στο ψάξιμο πάντως και δεν έχω λύσει σημαντικές απορρίες μου, για να αποφασίσω τι θα κάνω.

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Επιβράδυνση συστήματος...
« Απάντηση #6 στις: 06/11/10, 20:40 »
αυτο το τσιπ που λες λεγεται convert Sata to IDE.
λογω παλαιοτητας της μητρικης ισως να μην μπορει να σηκωσει το 1ΤΒ σκληρο δισκο και γιαυτο να σου παρουσιαζει στιγμιαιο κολημα στο λειτουργικο.
Κανε αυτο που ειπε ο βραζιλης.Η πιο σωστη λυση.
Επισης για usb2.0 και να εχεις ταχυτερη ταχυτητα , πρεπει να εχεις τουλαχιστον sp2 σε XP (πιστευω XP εχεις..)
Οπως επισης ψαξε να βρεις για update bios της μητρικης σου η να βρεις αλλους drivers για την μητρικη σου.
Ολα τα παραπανω αν δε θες να κανεις την λυση του Βραζιλη.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/10, 21:15 από GoMaR »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 20:59
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
1605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 09:30
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
18 Απαντήσεις
4904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 23:55
από jim.ni
4 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 02:06
από Vicarious