Αποστολέας Θέμα: Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων  (Αναγνώστηκε 3720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Με αφορμη ενα θεμα περι σπουδων, ειπα να μεταφερω εδω καποια προσωπικη αποψη, που λιγο πολυ, ολοι την ζησαμε αν δωσαμε καποιο πτυχιο ( θεωρητικο, οργανικο ).

Πας λοιπον ολο χαρα, μετα απο 2-3-4-ν χρονια σπουδων σε καποιο θεωρητικο/οργανικο μαθημα και ετοιμαζεσαι να δωσεις το πτυχιακι σου ( ή διπλωμα ).
Εχεις πληρωσει τοσο καιρο τις εγγραφες, τους 9 μηνες σπουδων ( και αλλες φορες και 10 ), κατι 'μπουγιουρντουμ" για το βεβαιωτικο, κατι χαρτοσημα, κατι φωτογραφιες, κατι καινουρια μολυβια ( αμ πως..αμα γραψεις, να μην γραψεις με καλο υλικο; ) και ετοιμαζεσαι με το χαμογελο του επιτυχημενου μαθητη να πας να δωσεις.
Αμ δε!
Γιατι στη γραμματεια του καθε ωδειου θα διαπιστωσεις πως εχεις μια μεγαλη οφειλη!
Οχι βεβαια στον καθηγητη σου, που τοσα χρονια του εβγαλες το λαδι, οχι στο ιδιο το ωδειο, που τοσα χρονια του ετριβες τα πατωματα και τις καρεκλες, οχι στον Θεο, που σιγουρα θα φροντισει να τα ξεχρεωσεις ολα οταν θα ερθει η ωρα σου ( κερατακο ), αλλα στους εξεταστες!
Ναι ναι...στους εξεταστες!
Μενεις λοιπον με το χαμογελο της επιτυχιας ( το οποιο μετατρεπεται σε χαμογελο της απολυτης μαλ***ας, και με το συμπαθειο ), το οποιο σιγα σιγα σβηνει και το συναισθημα του πανικου αρχιζει να φαινεται στο προσωπο σου.
"Πως ρε παιδια, αφου τα πληρωσα ολα..μεχρι και τη μανα μου εδωσα" φωναζεις εσυ, η τσεπη σου, η δουλεια σου, η οικογενεια σου, τα κατοικιδια σου...
"Αα..με συγχωρειτε, αλλα επρεπε να το ξερετε..Πρεπει να δωσετε 50-100-150-200-300-400-500-600Ε ( κατα παραξενο τροπο μετα τα 200Ε ξεχνανε πως ανεβαινουμε ανα 50αδες...και το 600 ειναι πραγματικο νουμερο ), ωστε οι φουκαραδες οι εξεταστες να τα μοιραστουν", σου ερχεται η απαντηση κατακουτελα..

Και τωρα ιδου η απορια...Τι ακριβως να κανεις;
α. Να πηδηξεις πανω απο το γραφειο, να αρπαξεις τη γραμματεα και να την ταρακουνας μεχρι να τα γεννησει..
β. Να το παιξεις Κωσταντινου, οπως στο εργο "Ξυπνα Βασιλη" και αφου κακαρισεις 2 φορες να τριγυρνας στη γραμματεια μεχρι να κανεις το χρυσο αυγο...
γ. Να σπασεις την πορτα της αιθουσας εξετασεων, να μπεις μεσα σαν τον Σβατζενεγκερ και να πεις "Hasta la vista baby" ( υπαρχει και η εκδοχη να πεις στη γραμματεια "I'LL BE BACK" και να εμφανιστεις στο επομενο καρε με ενα nissan αγροτικο απο την πορτα! Εξαρταται ποιο sequel προτιμας ).
δ. Επειδη εδωσες τοσα και τοσα..αλλα τοσα θα σε βοηθησουν να παρεις το πτυχιο...πουλας και τον πατερα σου και τα δινεις τελικα...

Εννοειται πως η επιλογη (δ) ειναι η προτιμωμενη!
Και περα απο το αστειο της υποθεσης, η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο. Τα 600Ε ειναι πολλα για ενα πτυχιο το οποιο στην αγορα εργασιας σου αποδιδει περι τα 650Ε! Επιτελους,καποιος πρεπει να σταματησει αυτη την ασυδοσια των εξεταστων. Και το υπουργειο, οχι μονο το ξερει, αλλα κανει και τα στραβα ματια, μιας και ξερει πως αμα πει κατι, αμεσως οι εξεταστες θα παραπονεθουν για τους μισθους που παιρνουν!!
Μαυρο λοιπον...οχι στο Μαυρογιαλουρο βεβαια..αλλα στην τσεπη των καθηγητων/εξεταστων!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/07, 00:50 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων
« Απάντηση #1 στις: 27/02/07, 02:41 »
+10498572352560

Τις προάλλες , όταν έδινα εξετάσεις για 2η ανωτέρα, μου ζήτησαν 85 € στον αέρα. Και να πώ για τα λεφτά, πάνε στο διάολο. Δεν με άφησαν καν να παίξω το πρόγραμμα που μελετούσα σε αρρωστημένο βαθμό! 4 σελίδες απο τις 11! Το αστείο είναι πως εκείνη τη μέρα, εξέτασαν με αυτό το τρόπο γύρω στους 40 μαθητές. Τα συμπεράσματα δικά σας.

(40*80€ μέσο όρο=3200€

Να πως βγαίνουν τα λεφτα...Και γω ο μ....κας μοιράζω φυλλάδια...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων
« Απάντηση #2 στις: 27/02/07, 21:59 »
Και ξερεις ποιο ειναι το χειροτερο;
Πως σε αντιστοιχο ελληνικο forum, που εκανα ακριβως την ιδια δημοσιευση, οχι μονο ενας εξεταστης ειχε το θρασος να δεχτει πως συμβαινει κατι τετοιο, αλλα συνεχισε προσπαθωντας να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα! Πως τα περισσοτερα τα παιρνουν τα ωδεια, πως αυτοι παιρνουν λιγα χρηματα, πως δεν το κανουν "για τη ψυχη της μανας τους" και σιγα μην κατσουν να ακουσουν τσαμπα εμας που δινουμε και κατι τετοια καλα..
Και ενω το θεμα ηθελα να το παρω με χιουμορ, μου εχουν γυρισει τα λαμπακια αναποδα, γιατι αλλο να ξερεις τι γινεται και να μην το λες και αλλο να εμφανιζεσαι και να λες "Ναι ρε φιλε, σας τα παιρνουμε και χαρη σας κανουμε που σας ακουμε στο κατω κατω"!!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων
« Απάντηση #3 στις: 27/02/07, 23:13 »
Κοίτα,αν έδιναν μια κωλοαπόδειξη, να πώ εντάξει. Εξετάσεις,οκ. Αλλα κυνηγούσα τη διευθύντρια του ωδείου κάτι μήνες για να μου δώσει μια ψευτοαπόδειξη, που δεν έγραφε καν οτι ήταν απο εξέταστρα
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων
« Απάντηση #4 στις: 28/02/07, 11:07 »
Μια είναι η λύση.....δίνεις πλαστα...παιρνεις το δίπλωμα και αφου δεν υπαρχει αποδειξη...γεια σας...α ρε θαναση....α ρε θαναση...ερασιτεχνη....:D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων
« Απάντηση #5 στις: 28/02/07, 14:28 »
οφειλω να πω πως δεν γνωριζω το θεμα αλλα οταν θελω να κανω καποια αγορα, να παρω καποιο δανειο απο την τραπεζα, να δωσω διπλωμα αυτοκινητου φροντιζω παντα στα πλαισια του εφικτου να γνωριζω τα ψιλα γραμματα και τις τυχον μελλοντικες (η και κρυφες) χρεωσεις ωστε να μην βρεθω προ εκπληξεως........αν λοιπον τα εξοδα αυτα ειναι κατι που περιγραφεται στο συμφωνητικο η στο καταστατικο του ωδειου η δεν ξερω που αλλου τοτε οι ευθυνες ειναι δικες σου, αν οχι και απλως καποιος αποφασισε να βγαλει απο τη μυγα ξυγκι μαζευτειτε οι ενδιαφερομενοι και πιεστε......

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων
« Απάντηση #6 στις: 28/02/07, 14:38 »
se aυτες τις περιπτωσεις δεν ειναι ευκολο να πιεσεις...να πιεσεις πως; μονο μεσω αυτοφορου και σε καποια τετοια περιπτωση δυσκολα....και παντα υπαρχει το ενδεχομενο να μην παρεις το πτυχιο σε μεγαλο χρονικο διαστημα λογω " αταξιας " ....
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων
« Απάντηση #7 στις: 28/02/07, 17:02 »
δεν νομιζω......αν μαζευτουν καποια ατομα ειναι δυσκολο ολα να τιμωρηθουν........Επιπλεον κανε καταγγελια οπου μπορεις, ΙΝΚΑ, συνηγορο του πολιτη , κανε χρηση της ΄λεξης δικηγορος,..........

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τα "μαυρα" χρηματα των εξετασεων
« Απάντηση #8 στις: 28/02/07, 19:28 »
Fenderiaris, μπορεις να δεις και στο αλλο μουσικο forum που εισαι πως εξελιχτηκε η συζητηση. Οι καθηγητες που τα "επαιρναν", οχι μονο δεν κρυφτηκαν, αλλα βγηκαν και ελεγαν πως ειναι λογικο να τα παιρνουν, αφου δεν το κανουν για τη ψυχη της μανας τους.
Βεβαια, για τη ψυχη της μανας τους, οριζουν μια ταριφα περι των 150Ε για καθε ατομο. Ασχετα αν και το ωδειο φροντιζει και αυτα τα 150Ε τα κανει 300, ωστε να παρει και αυτο κατι!
Και ενω ολοι οι εν λογω καθηγητες κλαιγονται, κανεις δεν κανει τον κοπο να στειλει ενα επισημο γραμμα στο υπουργειο, για την κατασταση που επικρατει και να προτεινουν καποια λυση!
Και αυτο, γιατι αν το κανουν, θα δεχονται με το νομο ( που θα ψηφιστει ) μονο 50 ή και 100Ε ( απο τα οποια θα φορολογουνται και θα εκδιδουν και αποδειξη ) και ετσι θα χασουν τη μεγαλη πιτα!
Το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο οργανο των μαθητων που δινουν εξετασεις! Οποτε ο καθε ενδιαφερομενος καθηγητης ( που υποψιν, καλειται απο τον ωδειαρχη για τις εξετασεις, αρα μιλαμε για γκλικα εξεταστων ), μπορει να κανει ο,τι θελει..Οπως επισης και το ωδειο με τη σειρα του!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
5874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 00:21
από DHMHTROS
3 Απαντήσεις
3155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 11:58
από Stelios Sovolos
45 Απαντήσεις
17817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/07, 01:19
από dead_men_walking