Αποστολέας Θέμα: Gus Drax - Advanced Picking Lesson (Lick 2)  (Αναγνώστηκε 7167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gus Drax

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Gus Drax - Advanced Picking Lesson (Lick 2)
« στις: 20/01/14, 14:39 »
Γειά σας φίλοι κ φίλες

Ορίστε άλλο ενα video lesson που ανέβασα πριν απο λίγο.
Ελπίζω να σας αρέσει.

Gus Drax - Advanced Picking Lesson (Lick 2)


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Gus Drax - Advanced Picking Lesson (Lick 2)
« Απάντηση #1 στις: 20/01/14, 15:45 »
Gus είσαι ωραίος ρε φίλε! Μπράβο σου!
White noise

Αποσυνδεδεμένος Gus Drax

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Gus Drax - Advanced Picking Lesson (Lick 2)
« Απάντηση #2 στις: 21/01/14, 11:07 »
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου να σαι καλά!  :)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Gus Drax - Advanced Picking Lesson (Lick 2)
« Απάντηση #3 στις: 21/01/14, 23:36 »
Ευχαριστούμε για το βίντεο. Προσωπικά θα ήθελα και πέντε λόγια για τη κλίμακα. Αν καταλαβαίνω καλά, έχουμε στην αρχή διατονικά περάσματα, αλλά με το που είδα οτι η φα ήταν φυσική, χάθηκα. Υπέθεσα #, λόγο του αρχικού σι.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Gus Drax

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Gus Drax - Advanced Picking Lesson (Lick 2)
« Απάντηση #4 στις: 22/01/14, 12:39 »
Ευχαριστούμε για το βίντεο. Προσωπικά θα ήθελα και πέντε λόγια για τη κλίμακα. Αν καταλαβαίνω καλά, έχουμε στην αρχή διατονικά περάσματα, αλλά με το που είδα οτι η φα ήταν φυσική, χάθηκα. Υπέθεσα #, λόγο του αρχικού σι.

Eίμαστε σε B Locrian φίλε μου όχι σε Β Aeolian. Εξου και το φυσικο φα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Gus Drax - Advanced Picking Lesson (Lick 2)
« Απάντηση #5 στις: 22/01/14, 12:45 »
Φίλε Gus Drax, αν έχεις ασχοληθεί με neoclassical scales τύπου Malmsteen & Romeo, αν δεν σου κάνει μεγάλο κόπο, θα ήθελα ένα video που να εξηγεί τη πιο "σωστή" δαχτυλοθεσία μιας τέτοιας κλίμακας (harmonic minor?) που έχεις συναντήσει ή διδαχθεί.. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.. Take your time, εννοείται..

Ταπεινή μου γνώμη, για να γίνουν λίγο περισσότερο χρήσιμα τα videos σου, θα μπορούσες να συμπεριλάβεις 2-3 πράγματα τεχνικής, για παράδειγμα πως κρατάμε την πένα ή που στηρίζουμε το δεξί στη γέφυρα, πως τονίζουμε τα ισχυρά, πως πετυχαίνουμε build-up στην ταχύτητα, κλπ, έτσι ώστε τα νέα παιδιά που τους αρέσει το alt. picking αλλά έχουν κενά τεχνικής, να τα καλύψουν.. Just a recommendation..

Αποσυνδεδεμένος Gus Drax

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Gus Drax - Advanced Picking Lesson (Lick 2)
« Απάντηση #6 στις: 23/01/14, 13:35 »
Φίλε Gus Drax, αν έχεις ασχοληθεί με neoclassical scales τύπου Malmsteen & Romeo, αν δεν σου κάνει μεγάλο κόπο, θα ήθελα ένα video που να εξηγεί τη πιο "σωστή" δαχτυλοθεσία μιας τέτοιας κλίμακας (harmonic minor?) που έχεις συναντήσει ή διδαχθεί.. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.. Take your time, εννοείται..

Ταπεινή μου γνώμη, για να γίνουν λίγο περισσότερο χρήσιμα τα videos σου, θα μπορούσες να συμπεριλάβεις 2-3 πράγματα τεχνικής, για παράδειγμα πως κρατάμε την πένα ή που στηρίζουμε το δεξί στη γέφυρα, πως τονίζουμε τα ισχυρά, πως πετυχαίνουμε build-up στην ταχύτητα, κλπ, έτσι ώστε τα νέα παιδιά που τους αρέσει το alt. picking αλλά έχουν κενά τεχνικής, να τα καλύψουν.. Just a recommendation..

Γειά σου φίλε μου. Να σου εξηγήσω λιγάκι.
Ενα απ πρώτα πράγματα που κοιτάω οταν κάνω ένα βιντεο ειτε είναι μάθημα ειτε οτιδήποτε άλλο, είναι το κατα πόσο υπάρχει στο ίντερνετ. Πόσο " κορεσμένο " ειναι αν προτιμάς.Κάνω την έρευνα μου και βλέπω τι ΔΕΝ υπαρχει και κινούμαι ανάλογα κάνοντας κάτι πιο "φρεσκο".
Η αλήθεια είναι οτι το youtube ειναι γεμάτο με βίντεο για τη σωστή τεχνική για πένα,για ταχύτητα και για όλες τις τεχνικές. Το να κάνω εγώ άλλο ένα πραγματικά δε μου λέει τιποτα. Γιαυτό και κάνω πιο advanced  μαθήματα γιατί ειναι κάτι που δεν πολυπαρχει στο ιντερνετ.
Αν θέλεις μπορείς να τσεκάρεις τα βίντεο του φίλου μου Θοδωρή Ζίρα που είναι όλα πολύ υψηλών standards και καλύπτουν πραγματικά ΌΛΑ όσα με ρώτησες.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/06, 18:17
από Kostas Ladopoulos
1 Απαντήσεις
1990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/08, 20:09
από King Lui
0 Απαντήσεις
1712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/09, 04:35
από mariocaster
2 Απαντήσεις
3572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 13:00
από Holyshock
2 Απαντήσεις
1834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/11, 20:29
από Ibanezos
3 Απαντήσεις
6444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/14, 12:20
από Gus Drax
0 Απαντήσεις
1544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/14, 20:47
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/14, 20:48
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/14, 11:35
από Yiannis Papadopoulos
1 Απαντήσεις
1269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/22, 17:58
από panixgr