Ειδικά θέματα > Τρόποι παιξίματος, τεχνικές

Δοκιμάζοντας την κιθάρα μου down tuned

(1/6) > >>

zanxion72:
Πέρα από τα μαθήματα μουσικής, προσπαθώ να μάθω το αγαπημένο μου Simple Man των Lynyrd Skynyrd. Ήξερα πως κανονικά η κιθάρα έπρεπε να είναι κουρδισμένη σε D-G-C-F-A-d, αλλά λόγω τεμπελιάς κυρίως το δοκίμαζα συνεχώς σε E-A-D-G-B-e. Χθες δοκίμασα το D-G-C-F-A-d κούρδισμα και ακούστικε μαγικό! Οι χορδές, προφανώς επειδή ήταν πολύ πιο χαλαρές, ήταν μαλακές σαν "βούτυρο" και ο ήχος σχετικά βαρύς και "γεμάτος".Πέρα από αυτό το κομμάτι, γνωρίζετε ποιο άλλο rock/hard rock κομμάτι έχει κιθάρα με τέτοιο κούρδισμα;

Spyros Delta:
Καλα εκανες και δοκιμασες πιο χαμηλα κουρδισματα, αλλα το simple man ειναι σε κουρδισμα μισο τονο κατω και οχι ενα.
Πολλοι κιθαριστες κουρδιζουν/ζαν μισο τονο κατω. Hendrix, SRV, EHV κλπ Ειτε γιατι απεδιδαν καλυτερα τα οργανα ειτε για να μπορουν να τραγουδανε πιο ευκολα τις ψηλες νοτες στα live (καπως ετσι ξεκινησε η "μοδα" των χαμηλωμενων κουρδισματων, γιαυτο και ονομαζεται συνηθως και Live tuning)

zanxion72:

--- Παράθεση από: Spyros Delta στις 20/06/18, 12:40 ---Καλα εκανες και δοκιμασες πιο χαμηλα κουρδισματα, αλλα το simple man ειναι σε κουρδισμα μισο τονο κατω και οχι ενα.

--- Τέλος παράθεσης ---
Ναι, το δοκίμασα σε μισό τόνο κάτω και μετά σε ολόκληρο. Μου φάνηκε ευκολότερο με τις χορδές περισσότερο μαλακές. Θα την κουρδίσω μισό τόνο κάτω από το στάνταρντ EADGBE γατί μουγκρίζει αρκετά. 

saved:
Ωραιος ο παιχτης.
Καλα εκανες και δοκημασες διαφορετικο κουρδησμα.Αλλοι κουρδιζουν και σε 5ες.
Γενικα καλα εκανες γιατι ειδες κατι διαφορετικο οποτε η γνωση και η εμπιρια σου μεγαλωνει και που ξες,μπορει να παιξεις και κατι που αλλιως δεν θα επαιζες

zanxion72:
Χαζομάρα μου που φοβόμουν να το δοκιμάσω προτίστερα! Η πλάκα είναι πως πριν το δοκιμάσω νόμιζα πως ήταν θέμα ενισχυτή. Τυχαία διάβασα για το κούρδισμα σε μισό ή ολόκληρο τόνο χαμηλόερα. Το δοκίμασα και μ' αρέσει πολύ.
Όμορφα πράγματα! Όσο περισσότερο τα σκαλίζεις τόσο περισσότερα μαθαίνεις και όλα γι' αυτό που αγαπάς.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View