Αποστολέας Θέμα: Biyang!!  (Αναγνώστηκε 3482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Biyang!!
« στις: 14/01/08, 12:10 »

www.biyang.com.cn

Παιδια ξερει κανεις τιποτα για αυτα τα μαραφετια;;;;;! ??? ???
ειναι φθηνα κ πωλουνται μονο απο ebay..!

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Biyang!!
« Απάντηση #1 στις: 15/01/08, 00:38 »
Με κούφανες τώρα...
Το Overdrive τους το είδες; 808 clone, true bypass, JRC4458 chip, και άψογο μεταλλικό κουτί... 30 λίρες...
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Biyang!!
« Απάντηση #2 στις: 15/01/08, 00:47 »
Ναί, αλλά είναι όντως έτσι, ή είναι φθηνές κινέζικες μούφες όμως? Θα τα εμπιστευόσασταν για το rig σας? Εγώ να πώ την αλήθεια, αν και μ'άρεσε ο ήχος τους (εκτός του delay που δεν μ'ενθουσίασε), αλλά δεν νομίζω να έπαιρνα κάτι τέτοιο...  :-\

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Biyang!!
« Απάντηση #3 στις: 15/01/08, 10:56 »
ΧΑΛΑΡΑ το εμπιστευόμουν αν μ'αρέσει ο ήχος του. Ένα πεταλάκι είναι, χωρίς λάμπες κλπ.
Ένα απλούστατο κυκλωματάκι σε ένα σκληρό κουτί. Τί μπορεί να πάθει;
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Biyang!!
« Απάντηση #4 στις: 15/01/08, 11:16 »
Ποτέ δεν ξέρεις ρε συ... Οι κινέζικες οι τοστιέρες το ίδιο πράγμα δεν είναι? Γιατί χαλάνε?  :P

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Biyang!!
« Απάντηση #5 στις: 15/01/08, 16:11 »
παιδία όποιος αγοράσει κάτι αυτής της εταιρίας παρακαλώ να αναφέρει στο τέλος πως ολοκληρώθηκε η αποστολή, δηλαδή αν χρειάστηκε να πάτε στο τελωνείο.
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Biyang!!
« Απάντηση #6 στις: 15/01/08, 16:18 »
Έχει και το αγγλικό ebay κάποια, που φεύγουν από Αγγλία, άρα δε θα χρειαστεί να μπλέξεις με τελωνεία
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Biyang!!
« Απάντηση #7 στις: 06/04/08, 20:13 »
Άλλο θέμα έψαχνα στην κατηγορία των εφφέ και έπεσα κατά τύχη πάνω σε αυτό...

Λοιπόν αγόρασα πριν μερικούς μήνες το overdrive της Biyang από το ebay και έχω την εντύπωση ότι για τα λεφτά που έδωσα (περίπου 25 λίρες συν 4,50 μεταφορικά) πήρα κάτι αρκετά καλό. Ο ήχος του μού φαίνεται καλύτερος από ένα Tubescreamer που είχα ακούσει παλιότερα, πιο ζεστός και με μεγαλύτερη ευκρίνεια. Το διακοπτάκι με το οποίο επιλέγεις τρία διαφορετικά setting (TS - Bright - Warm) δεν θα έλεγα ότι επιφέρει τρομερή μεταβολή στον ήχο, αλλά μάλλον ότι χρωματίζει κάπως το overdrive. Το πετάλι μπορεί να δώσει αρκετή βρώμα (σίγουρα περισσότερη απ' όση μού αρέσει και χρειάζομαι). Παρ' όλα αυτά δεν λασπώνει ιδιαίτερα παρά μόνο αν γυρίσεις το gain πολύ ψηλά, ενώ σε πιο χαμηλές βαθμίδες μού δίνει ένα ωραίο bluesy crunch το οποίο και έψαχνα. Η κατασκευή του φαίνεται στιβαρή και αξιόπιστη και το bypass είναι όσο true θα μπορούσα να περιμένω (έχω ακούσει πετάλια που ενώ υποτίθεται ότι είναι true bypass έβρισκα ότι αλλάζουν αναμφισβήτητα τον ήχο της κιθάρας ακόμα και όταν είναι off). Μού άφησε την εντύπωση ότι θα έδειχνε πλήρως τις δυνατότητές του σε ένα λαμπάτο ενισχυτή που δυστυχώς δεν διαθέτω (ακόμα... ;)). Εν κατακλείδι έχω την αίσθηση ότι είναι μια καλή αγορά, ειδικά αν συγκρίνουμε την τιμή του με άλλα "boutique" πετάλια που κυκλοφορούν.

Συγγνώμη αν η περιγραφή μου δεν είναι πολύ καλή, αλλά η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο είναι ελάχιστη. Ελπίζω ότι αν κάποια στιγμή αποκτήσω ένα λαμπάτο ενισχυτή ή τουλάχιστον δοκιμάσω το πετάλι σε έναν, θα μπορέσω να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για την ηχητική του ταυτότητα. Την εποχή που το αγόρασα προσανατολιζόμουν στην αγορά διαφόρων πεταλιών για να φτιάξω τον ήχο που είχα στο μυαλό μου. Αργότερα όμως άκουσα κάποιες entry level πεταλιέρες και πολυεφφέ (όπως το Digitech RP250 και το Zoom G2.1u, το οποίο επίσης αγόρασα πρόσφατα) και αποφάσισα να θυσιάσω την ποιότητα που περίμενα ότι θα μού δώσουν μερικά πετάλια προς χάριν της ευκολίας, της ευελιξίας αλλά και της φορητότητας ενός τέτοιου πολυεφφέ. Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται, θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Σε αυτά τα λεφτά δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να βρει κάτι καλύτερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rainbow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Biyang!!
« Απάντηση #8 στις: 07/04/08, 23:13 »
Αν ήθελα για φτηνό αναλογικό delay θα έπαιρνα αυτό http://www.thomann.de/gr/artec_analog_delay_seadl.htm
 :)

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Biyang!!
« Απάντηση #9 στις: 09/04/08, 13:03 »
Ποτέ δεν ξέρεις ρε συ... Οι κινέζικες οι τοστιέρες το ίδιο πράγμα δεν είναι? Γιατί χαλάνε?  :P
μη κανει κανα "τσαφ" και στα καψει ολα!!!!!!
p.s
καλος ο ηχος του drive ..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
1706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/10, 09:46
από adr1anos