Αποστολέας Θέμα: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 9176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« στις: 30/03/08, 17:25 »
ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
    Μισούσα κ μισώ ακόμα τον θόρυβο κ το φύσημα που προκαλείται σε μια αλυσίδα εφφέ! Είχα αγοράσει έναν jam dynassor, αλλά δεν πρόλαβα να τον χαρώ γιατί μου τον έκλεψαν μαζί με διάφορα άλλα σε ένα σακίδιο, έτσι όταν κατάφερα να μαζέψω κάποια χρήματα ακόμα αγόρασα ένα mxr dynacomp μεταχειρισμένο(να 'σαι καλά ρε Μάκη :)). Το συνδέω λοιπόν μαζί με τα άλλα πεταλάκια κ κόντεψα να πάθω νευρικό ανεύρισμα κ οξεία κρίση φρενήτιδος από το φύσημα!! Τα πετάλια που χρησιμοποιώ με σειρά από κιθάρα προς ενισχυτή είναι rocktron black cat moan wah wah->mxr dynacomp->mxr wylde od->rocktron hush noise reduction. Κ έχω στο fx loop ένα crazy tube circuits echo rush delay κ ένα rocktron hex volume pedal. Το ερώτημα είναι:ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ?!?!?!?!?!?!?!
Οπότε σκέφτηκα μήπως κάποια μετατροπή του mxr σε ross από τον jam να διόρθωνε κάπως το πρόβλημα(αν κ από όσο γνωρίζω οι περισσότεροι κομπρέσσορες είναι φασαριώζοι). Δεν γνωρίζω αν θα βοηθήσει αυτό καθόλου κ θέλω να ακούσω( ή μάλλον να διαβάσω ;D) τι μου προτείνεται εσείς.
Σημείωση-την λύση ενός noise gate αντί του noise reduction την απορρίπτω γιατί νιώθω πολύ "βάρβαρη" την επέμβασή του στον ήχο(harmonics killer!!!)
Περιμένω τις προτάσεις σας!
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: 30/03/08, 17:36 »
γενικα ετσι οπως λειτουργούν οι κομπρέσσορες ειναι λογικό να μεγαλώνουν τον θόρυβο οταν δεν παίζεις. Εγω αυτο που σου προτείνω για αμεση λύση ειναι να κλεινεις χειροκίνητα το volume της κιθαρας οταν δεν παίζεις, η απλα να κλεινεις το πεταλι οταν σταματας να παίζεις. Ετσι θα πεφτει πολυ ο θόρυβος.
Μακροπρόθεσμα μπορεις να παρεις ενα noise supressor/gate και να το χρησιμοποιείς μονο οταν θα εχεις και τον κομπρέσσορα, ετσι δεν χανεις πολλά...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/08, 17:43 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: 30/03/08, 17:47 »
Καλά, αυτός είναι ο μπακακαλιστικος τρόπος που τον χρησιμοποιώ ο οποίος όμως κ πάλι δεν κάνει δουλεία(με κλειστό το volume της κιθάρας, εκεί να ακούσεις φύσημα >:(!!!) Επίσης σκέφτηκα να αντικαταστήσω το ovedrive με ένα equalizer ούτως ώστε το noise redustion να έχει πλέον να απασχολείται μόνο με τον θόρυβο του κομπρέσσορα-υπό την προϋπόθεση ότι το equalizer θα είναι αθόρυβο :-\.... Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να βάλω κ ένα δεύτερο noise reduction στην σειρά αλλά φοβάμαι ότι θα καταντήσω γραφικός ::) ::) ::) ;D
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 30/03/08, 18:54 »
Τα καλώδιά σου είναι καλής ποιότητας;
Τα ηλεκτρικά της κιθάρας σου είναι καλής ποιότητας και κατά προτίμηση θωρακισμένα;

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: 30/03/08, 19:06 »
Rockcable τα καλώδια είναι. Αρκετά καλά πιστεύω. Όσο για τα ηλεκτρικά της κιθάρας τα άλλαξα με gibson πριν τις γιορτες μαζί με μαγνήτες seymour duncan κ είναι άψογα.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: 30/03/08, 22:15 »
Μπορεις να κανεις διαφορα πραγματα... ενα καλο μπαφερ πριν απο ολα τα πεταλια για αρχη. Στην συνεχεια ενα ΚΑΛΟ τροφοδοτικο, καποια πεταλακια αν παιξεις με την ταση τους μειωνεται και ο θορυβος. Στη συνεχεια καλυτερα καλωδια. Τωρα αν εχεις την πολυτελεια να σου φτιαξουν και ενα πεταλακι με 1:1 transformer για αρχη και τελος της αλυσιδας, θα μειωνε πολυ τον θορυβο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: 30/03/08, 22:45 »
Μάλλιστα.. Ωραία με έφτιαξες ρε jezus ;D λοιπόν:1-τι είναι μπάφερ
                                                                  2-τι είναι transformer 1:1
                                                                  3-δεν νομίζω αυτός ο Ιλιαδικός όλεθρος θορύβου κ φυσήματος να προέρχεται από τα καλώδια. Είναι αρκετά καλά, δεν είναι αυτά τα χρωματιστά μαντζαφλάρια του ευρώ που ούτε το "κεφάλι" δεν ξεβιδώνει.
                                                                  4-για τροφοδοσία χρησιμοποιώ το onespot. Τι προτείνεις;
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: 30/03/08, 23:16 »
Tι κανει το μπαφερ
http://gtrgear.com/Masotti/BlackBox.htm

1:1 Transformer, δες εκει που λεει Unity 1:1 transformer
http://www.shure.com/ProAudio/Products/us_pro_ea_audiotransformer

Τα καλωδια σου δεν ειναι τα χειροτερα, αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο. Αν εχεις να διαθεσεις για αναβαθμιση καντο, αν οχι κρατα αυτα. Επισης προσεχε να μην εχεις κιθαρα, πεταλια κτλ κοντα σε crt pc-monitor κτλ. Εκτος αν εχεις παντου αυτον τον θορυβο.

Onespot χρησιμοποιει πολυ κοσμος, αλλα δεν δινει και απλετο ρευμα για πανω απο 4-5 πεταλακια χαμηλης καταναλωσης. Υπαρχουν γουα, προενισχυτες κτλ που θελουν περισοτερο μονα τους...
Δοκιμασε αν βρεις απο φιλο Voodoo Lab Pedal Power, Dunlop DC Brick και αλλα να δεις αν διορθωνεται το προβλημα. Υπαρχουν εκατονταδες τροφοδοτικα, απο φθηνιαρικα μεχρι πανακριβα....
Επισης δοκιμασε να τα βγαζεις ενα-ενα απο την λυσιδα τα πεταλακια, μηπως εντοπισεις να υπαρχει καπου προβλημα.

Τα παραπανω λινκ τα βρηκα με μια αναζητηση στο γκουγκλ για να μην γραφω τρελα κειμενα εδω, αν δεν κανουν πες μου να τα γραψω  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: 30/03/08, 23:37 »
Ευχαριστώωωωω!!!!!!!! Κατάλαβα τι εισί 1 & 2. Σε σχέση με αυτά που έγραψα πιο πάνω τι πιστεύεις? θα έβγαινε κάτι με την χρήση equalizer; το ρωτάω γιατί καλά κ άγια όλα αυτά αλλά δεν υπάρχουν κ πάρα πολλά λεφτά-οπότε ψάχνω κ κάτι σχετικά οικονομικό... Τα καλώδια, όλα όμως, είναι στο πρόγραμμα να αλλαχτούν κάποια στιμή αλλά όχι άμεσα. όσο για το transformer είναι όντως εξεζητημένο.
Σε σχέση με αυτά που έλεγες για την τάση, αν δώσω λιγότερο από 9 volts στον κομπρέσσορα θα επιτευχθεί τίποτα το αξιόλογο; ρωτάω γιατί λόγω ώρας δεν μπορώ να ανοίξω ενισχυτή δυνατά, κ για να ακουστεί όπως θέλω, πρέπει να δώσουν κ οι τελικές λυχνίες.. Ας τους αφήσω κ ένα βράδυ να κοιμηθούν χωρίς πονοκέφαλο τους γείτονες ;D
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: 31/03/08, 01:26 »
Πως ακριβως θα δωσεις λιγοτερο ρευμα? Το ουαν-σποτ δεν εχει ρυθμιση νομιζω, θα πρεπει να κανεις πατεντες με αντιστασεις κτλ... τωρα τα πιο πολλα πεταλακια κατω απο 9 βολτ που παι8ενει η μπαταρια τους δεν ακουγοντε καλα, οποτε... δοκιμασε το! Ισως να εχεις λιγοτερα μπασα και να υπεροδηγειτε λιγο ο κομπρεσορ... παντως καποια πεταλακια εχει αναφερθει οτι με περισοτερα βολτ ειναι πιο ησυχα (δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα...)
Οσον αφορα το εκουαλαιζερ, αμα εχεις θορυβο μονο 50χερτζ π.χ. (ρευμα), και κοψεις εκει, και σημα κιθαρας δεν χανεις και θορυβο κοβεις. Τωρα αμα εχεις παντου θορυβο μαλλον δεν θα σε οφελησει, αλλα και σε αυτο μια δοκιμη θα πεισει!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #10 στις: 31/03/08, 15:17 »
Εκτός του ουάν σποτ έχω κ ένα μετασχηματιστή ο οποίος έχει ρυθμιζόμενη τάση. Πήγα στα εξάρχεια σε δύο καταστήματα για να ρωτήσω κ αυτό που μου είπαν είναι αρχικά να πάω πάλι με τον κομπρέσσορα κ το overdrive κ να τα δοκιμάσω εκεί για να μου πουν, αλλά επίσης ότι καλό θα ήταν να κοιτάξω να πάρω κάποιο "τουβλάκι" jim dunlop, t-rex κτλ κτλ. Το δεύτερο, δυστυχώς, δρομολογείται μαζί με τα καλώδια για πιο άμεση αγορά. Όσο για το πρώτο περιμένω.
Πάντως αν δώσω περισσότερα volt δεν θα καεί??
στο τέλος με βλέπω να καταλήγω με ένα 10μπαντο equalizer ::)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #11 στις: 31/03/08, 15:30 »
 Electro Harmonix Hum Debugger. Δεν είναι noise gate, δεν επηρρεάζει σε τίποτα τον ήχο, το sustain, τις αρμονικές, απλά δεν υπάρχει... Δεν ξέρω τι έχουν κάνει αλλά τον θόρυβο τον εξαφανίζει... Ξέρω σαν διαφήμιση ακούγομαι αλλά τι να πω, εμένα μου έχει λύσει τα χέρια. Να σημειώσω βέβαια πως χρειάζεται και κάποια σύνεση το όλο πράγμα με κομπρέσορες, παραμορφώσεις κλπ ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/08, 15:32 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #12 στις: 31/03/08, 17:17 »
Θα το δοκιμάσω το hum debugger καθώς κ ένα equalizer κάποια στιγμή. Όσο για τις ρυθμίσεις δεν κάνω τίποτα το ακραίο ο κακόμοιρος! το overdrive το χρησιμοποιώ σαν booster με λίγο gain, ενώ στον ενισχυτή έχω λογικές ρυθμίσεις. Ακομά δεν δοκίμασα τον κομπρέσσορα με λιγότερη τάση. Με μεγαλύτερη, δεν άκουσα κάποια γνώμη κ φοβάμαι να το επιχειρήσω ακόμα.. Όταν πήγα κέντρο για να ρωτήσω μου είπαν πως το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην τάση, αλλά κ στα αμπέρ-και εκεί χολαίνει το όλο πράμα με το onespot κ τα διάφορα πετάλια, γιατί ας πούμε ένα wah wah χρειάζεται 150 αμπέρ ενώ άλλα πεταλάκια άλλα κοκ.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #13 στις: 31/03/08, 20:37 »
και εγω είχα τέτοιο πρόβλημα μέχρι που είπα να αρχίσω την ακουστική, να ξεμπερδεύω ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #14 στις: 01/04/08, 00:30 »
Εκτός του ουάν σποτ έχω κ ένα μετασχηματιστή ο οποίος έχει ρυθμιζόμενη τάση. Πήγα στα εξάρχεια σε δύο καταστήματα για να ρωτήσω κ αυτό που μου είπαν είναι αρχικά να πάω πάλι με τον κομπρέσσορα κ το overdrive κ να τα δοκιμάσω εκεί για να μου πουν, αλλά επίσης ότι καλό θα ήταν να κοιτάξω να πάρω κάποιο "τουβλάκι" jim dunlop, t-rex κτλ κτλ. Το δεύτερο, δυστυχώς, δρομολογείται μαζί με τα καλώδια για πιο άμεση αγορά. Όσο για το πρώτο περιμένω.
Πάντως αν δώσω περισσότερα volt δεν θα καεί??
στο τέλος με βλέπω να καταλήγω με ένα 10μπαντο equalizer ::)

Οποτε αφου εχεις 2 μετασχηματιστες, βαλε τον ενα στο γουα, και τον αλλο στα υπολοιπα να δεις αν αλλαζει η κατασταση  :)
Γι'αυτο και εγω σου προτεινα αλλο τροφοδοτικο με δυνατοτητα παροχης μεγαλυτερου ρευματος. Η περνεις ενα δευτερο μικρο...
Πολλα πεταλακια οταν πεθαινει η μπαταρια τους βγαζουν θορυβο κτλ, οποτε αν δεν δινει αρκετο ρευμα το ουαν-σποτ θα εχεις παρομοια αποτελεσματα.
Με το εκουαλαιζερ δεν θα κανεις και πολλα (για τον θορυβο, οχι για τον ηχο σου), ασε που προσθετει και αυτο θορυβο ;D
Αντε να κοψεις στους 50 κυκλους το χαμ (ειδικα αν εχεις μονους μαγνητες) και να μην χασεις σημα, αμα κοψεις πιο ψηλα ομως...
Οσον αφορα τα περισοτερα βολτ, δες τις οδηγιες απο το πεταλι! καποια πεταλακια μου περνουν μεχρι και 48 βολτ!
Επισης υπαρχουν και λυσεις ISP Decimator ktl.
Επισης δοκιμασε να κανεις και το αλλο που ειπαμε, βαλε την κιθαρα μονη στον ενισχυτη, ολα ΟΚ? Αν ναι, δοκιμασε ετσι ολα τα καλωδια. Αν ειναι ΟΚ, αρχισε να βαζεις τα πεταλακια ενα-ενα να τα δοκιμαζεις μονα τους, να δεις αν καποιο εχει προβλημα. Αν δεν εχει καποιο μονο του προβλημα, τοτε πας στις λυσεις που εχουμε συζητισει πιο πανω
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #15 στις: 01/04/08, 12:26 »
Να σιγουρευτούμε πρώτα αν μιλάμε για φύσημα (φφφφφφφ) ή βούισμα (ββββββββ). Ο kronus μίλησε για φύσημα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #16 στις: 01/04/08, 12:42 »
Ναι Βασίλη, σωστά κατάλαβες. Το πρόβλημα μου είναι ότι υπάρχει "φφφφφφφφ"ύσιμα, όχι "βββββββββ"ούισμα.

Δοκίμασα κ τον άλλον μετασχηματιστή πάνω στο wah-wah αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Οπότε θα πάω κέντρο με τα πετάλια να δω τι θα γίνει, να δοκιμάσω κ το noise reduction της electro harmonix, κ μακρο-βραχυπρόθεσμα θα αλλάξω καλώδια, τροφοδοτικό, ενώ θα βάλω τον ξαδερφό μου να μου φτιάξει δύο line-drivers/buffers(ένα για την λούπα, κ ένα για τα πετάλια πριν την προενίσχυση) κ ένα level/clean-booster για το τέλος της αλυσίδας πριν την προενίσχυση.

Έχετε καμία άλλη υποψία τι μπορεί να ευθύνεται;


Α! Δοκίμασα κ την κιθάρα κ όλα τα πετάλια. Η κιθάρα δεν είχε πρόβλημα, ενώ τα πετάλια που έβγαζαν αυτόν τον θόρυβο ήταν το overdrive κ ο κομπρέσσορας όταν δεν τοποθετούσα το noise reduction.
(πάντως τόσοι πεταλάδες κυκλοφορούν, κανέναν δεν τον ενοχλεί αυτός ο θόρυβος ή μόνο εγώ είμαι ο γκαντέμης της παρέας, που μου έτυχε το πρόβλημα αυτό, τελικά;;; ??? ??? ::))
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/08, 13:04 από kronus »
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #17 στις: 01/04/08, 13:29 »
Η παραμόρφωση εξ ορισμού θα σου δίνει περισσότερο θόρυβο από το "καθαρό" σήμα. Καθώς ενισχύει το σήμα για να το ψαλιδίσει, ενισχύεται και ο (έτσι κι αλλιώς) υπάρχων θόρυβος.

Ο θόρυβος αυτός λοιπόν, μπαίνει σε όλη τη διαδρομή από τον μαγνήτη μέχρι το μεγάφωνο και είναι αναπόφευκτος. Για την ελαχιστοποίησή του, αυτά που πρέπει να έχεις είναι:

- Καλά ηλεκτρικά στη κιθάρα, βασικά μαγνήτες. Δοκίμασε επίσης να κάνεις και μια θωράκιση στο εσωτερικο της κιθάρας.
- Καλώδια με καλή θωράκιση
- Ποιοτικά πετάλια, και μόνο αυτά που χρειάζεσαι κάθε φορά που κάθεσαι να παίξεις
- Ποιοτικό ενισχυτή
- Χώρο ελεύθερο από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές (όσο είναι δυνατό)
- Καλή γείωση στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #18 στις: 01/04/08, 13:44 »
- Χώρο ελεύθερο από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές (όσο είναι δυνατό)
- Καλή γείωση στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση
[/quote]

Α, καλά ::) Αν κρίνω από έναν παλιό καθηγητή μου(μαθηματικό) highendά δεν πρόκειται να κάνω κ πολλά! Αυτός κ αν είχε κόλλημα με τον θόρυβο! να φανταστείτε πήγε στον κήπο του κ για να επιτύχει καλύτερη γείωση έβαλε τον ηλεκρολόγο να τοποθετήσει την χαλκόβεργα γείωσης σε βάθος που να μπορεί να αγγίζει τα 30 μέτρα! Δεν ξέρω αν κατάφερε να φθάσει αυτό το βάθος, πάντως όταν βάζει να ακούσει μουσική κλείνει όλες τις άλλες συσκευές μέσα στο σπίτι, γιατί έκαναν παρεμβολές στο σήμα!!! Συν τοις άλλοις ότι είχε ειδικά δρομολογημένο ηλεκτρολογικό πίνακα για τα μηχανήματά του! Τρέλα!!
Καλά, μάλλον θα πρέπει σιγά-σιγά να αρχίσω να μάθω να συμβιώνω με αυτόν τον θόρυβο :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/08, 13:46 από kronus »
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #19 στις: 01/04/08, 14:01 »
Υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπιστεί ο θόρυβος της γείωσης (φύσημα):
Μερικοί ενδεικτικοί:
1) Όσο το δυνατό μικρότερο (1-1,5 μετρο) και καλής ποιότητας καλώδιο.. Προσέχουμε το καλώδιο να είναι τεντωμένο και να μην κάνει "φίδια"..
2) Κάποιο power conditioner..
3) Απομάκρυνση από ηλεκτρικές συσκευές, τηλεοράσεις, PC και λοιπά..
4) Noise gate.. Όχι noise reduction.. Το noise reduction, απλά χαμηλώνει τις συχνότητες στις οποίες ας το πούμε "εκπέμπει" το φύσημα.. Οπότε μοιραία σου χαμηλώνει και άλλες συχνότητες που δεν θες.. Το noise gate απλά όταν δεν παίζεις (γιατί όταν παίζεις καλύπτει ή κιθάρα τον ενοχλητικό θόρυβο) σου χαμηλώνει εντελώς τον ήχο.. Δεν είναι harmonics killer (δεν επηρεάζει συχνότητες) αλλά sustain killer (επηρεάζει εντάσεις).. Μπορείς όμως να το ρυθμίσεις έτσι (threshold, ratio), ώστε να μην σε ενοχλεί..

Δυστυχώς οι ηλεκτρονικές εγκατάστασεις των σπιτιών, δεν προορίζονται για ήχο, οπότε ναι, πρέπει να μάθουμε, ως ένα βαθμό, να ζούμε με το φύσημα.. Αν πας όμως να στήσεις ένα καλό σύστημα, τότε υπάρχουν άπειροι τρόποι να το περιορίσεις, αλλά δυστυχώς €€€€€€€€..

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #20 στις: 02/04/08, 15:12 »
Έπειτα από ψάξιμο, κ επαναπροσδιορισμό μια από τις ενέργεις που αποφάσισα να κάνω είναι τελικά να τοποθετήσω κάποια line-drivers(buffers) κ 1:1 unity transformers(audio isolators)[όπως με είχε συμβουλεύσει τελικά κ ο φίλτατος jezus]. Βρήκα κάποια schematics κ οδηγίες για τα buffers, αλλά τίποτα για τα isolators. Έχει κανείς υπόψιν του κάποιο σχεδιάγραμμα;
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #21 στις: 02/04/08, 15:56 »
Oi compressors "δυναμωνουν" τις νοτες που παιζεις κατω απο καποιο threshold αλλα επειδη δεν εχουν arificial intelligence δυναμωνουν και το θορυβο. It's the  nature of the beast......Ειναι λοιπον θεμα σωστων ρυθμισεων......μην τα βαζεις ολα στο τερμα....

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #22 στις: 02/04/08, 16:04 »
output:1 o'clock
sensitivity:10-11 o'clock

δεν είναι ακραίες ρυθμίσεις. θα αλλάξω καλώδια/τροφοδοτικό, θα βάλω line drivers πριν από κάθε ένα πεταλάκι, κ θα βάλω κ 2 isolators αρχή κ τέλος για να ησυχάσω μια και καλή.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #23 στις: 02/04/08, 16:20 »
output:1 o'clock
sensitivity:10-11 o'clock

δεν είναι ακραίες ρυθμίσεις. θα αλλάξω καλώδια/τροφοδοτικό, θα βάλω line drivers πριν από κάθε ένα πεταλάκι, κ θα βάλω κ 2 isolators αρχή κ τέλος για να ησυχάσω μια και καλή.
Οι παραπάνω δεν είναι αυτό που θα λέγαμε κλασικές ρυθμίσεις για compressor (threshold, ratio, release, make-up gain).. Ποιο compressor έχεις;

Edit: Άκυρο, μόλις το είδα: MXR Dynacomp
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/08, 16:23 από faser »

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #24 στις: 02/04/08, 16:28 »
βασικά το output το ρύθμισα έτσι ούτως ώστε να μην μειώνει το σήμα, ούτε να το μπουστάρει. Το sensitivity εκεί που το έχω μέχρι στιγμής είναι υπέραρκετο για αυτό που θέλω, αν και παραπάνω δεν μπορώ να το δοκιμάσω λόφω του φυσήματος. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο από θέμα ρυθμίσεων;
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/06, 16:45
από V for Vasilis
0 Απαντήσεις
1290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 14:32
από diji grampsas