Αποστολέας Θέμα: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 9175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #25 στις: 02/04/08, 16:38 »
βασικά το output το ρύθμισα έτσι ούτως ώστε να μην μειώνει το σήμα, ούτε να το μπουστάρει. Το sensitivity εκεί που το έχω μέχρι στιγμής είναι υπέραρκετο για αυτό που θέλω, αν και παραπάνω δεν μπορώ να το δοκιμάσω λόφω του φυσήματος. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο από θέμα ρυθμίσεων;

Κοίτα να δεις.. Εγώ πρόσφατα αγόρασα το DBX 266XL το οποίο είναι ταυτόχρονα και gate, οπότε μεγάλο μέρος του θορύβου το "τρώει" το gate.. Επίσης δεν είμαι σε θέση να ξέρω ποιες παραμέτρους επηρεάζει το output και sensitivity.. Σκεπτόμενος σε αναλογία, το output θα ρυθμίζει ratio και το sensitivity το threshold ???.. Πραγματικά δεν ξέρω.. Πάντως εγώ έχω βρει (μετά από αρκετές ώρες trial'n'error) ότι ένα threshold γύρω στο -12dbU (δηλαδή 11:00 ο'clock) και ratio κάτι λιγότερο από 2:1 (δηλαδή 11:30 o'clock) με βολεύει.. Αν και δεν πιστεύω ότι η αναλογία θα είναι ίδια, δοκίμασε ελαφρώς πιο ήπιες ρυθμίσεις.. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει, απλά μια δοκιμή.. Γενικά όσο κατεβάζεις το threshold του compressor, έχω παρατηρήσει ότι ο θόρυβος μειώνεται.. Δεν είναι βέβαια η δουλειά του compressor να σου μειώσει το φύσημα, αλλά στη δική μου περίπτωση τον μειώνει ελαφρώς..
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/08, 16:45 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #26 στις: 07/04/08, 21:01 »
Kronus, θεος ο καθηγητης σου  :D Απορω τι αυτια ειχε... εχω κατι γνωστους χαιφιντελαδες που εχουν δωσει για το χομπυ οσα αλλοι δεν δινουν για σπιτι, αλλα γειψση στα 30 μετρα δεν εχουν βαλει ακομα!
Οσα προτειναν Βραζίλης & faser πολυ σωστα. Το ενα μπασο μου π.χ. που ειναι θωρακισμενα τα ηλεκτρικα με φυλα χαλκου, ειναι πολυ ησυχο.
Οι μετασχηματιστες αυτοι δεν εχουν καποια ιδιεταιρη συνδεσμολογια, εχουν δυο καλωδιακια για εισοδο και δυο για εξοδο (δεν εχουν πολικοτητα, οποτε απο την μια βαζεις εισοδο και απο την αλλη εξοδο, ασχετα αν ειναι η αριστερη ή η δεξια μερια του μετασχηματιστη). Κανουν δουλεια, ειδικα σε σημα κιθαρας, επειδη δεν ειναι ισοροπημενο (οπως το XLR π.χ.), το μειονεκτημα οτι τους καλους δεν τους βρισκεις ευκολα και ειναι λιγο ακριβοι.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #27 στις: 07/04/08, 22:00 »
Από τέτοιους μετασχηματιστές βρήκα μόνο τον ART DT. Βασικά σκεφτόμουν να φτιάξω μια πεταλιέρα με όσα θέλω να έχω κ μαζί να βάλω κ τέτοιους μετασχηματιστές-κατασκευάζοντάς τους σε diy φαση αν είναι ευφικτό αυτό. Ορίστε κ πώς θέλω να την κατασκευάσω να μου προτείνετε πως βρίσκετε κ εσείς το σχέδιο:


to power amp<-$-*FL+b/LD+PH+b/LD+DL+b/LD+$<-from preamp


                                 _NR+b/LD+OD+b/LD+CM+b/LD
to preamp<-$+LB+b/LD-*                                        -A/B+b/LD+$<-from guitar
                                 _CH-------------------+b/LD

$=unity 1:1 isolator transformer
b/LD=buffer & line driver
A/B=a/b box
CM=compressor
OD=overdrive
NR=noise reduction
CH=chorus
LB=level/clean booster
DL=delay
PH=phaser
FL=flanger
*=σύνδεσμος

Η πρώτη αλυσίδα είναι για το fx loop. Στον σύνδεσμο που έχει θα υπάρχουν πρόσθετες θύρες για να συνδέεται κάποιο πρόσθετο πετάλι(volume, equalizer etc)
Η δεύτερη αλυσίδα είναι για μπροστά από την προενίσχυση. Στο a/b box χωρίζεται στα δύο έχοντας δύο υποαλυσίδες:την "overdriven" και την "clean". Στην "clean" είναι συνδεδεμένο κ ένα chorus σε περίπτωση που θελήσω να το προσθέσω στον ήχο μου.
Όπως καταλάβατε το a/b θα το χρησιμοποιώ για εναλλαγή καθαρά/βρώμικα χωρίς να μπλέκω με πολλά κουμπια κτλ.
Στον σύνδεσμο που έχει αφενός ενώνονται οι δύο υποαλυσίδες(overdriven&clean), αφετέρου παρατάσει τα εφφέ της λούπας με έναν διακόπτη. Ο λογός είναι να μπορώ να τα χρησιμοποιώ στην περίπτωση που δεν υπάρχει λούπα στον εκάστοτε ενισχυτή.
Όσο για το level boost στο τέλος, αυτό είναι το τελευταίο ενισχυτικό σήματος ή σε άλλη περίπτωση ένα απλό μπουστάρισμα σε σόλο πχ.

Πώς σας φάνηκε;;;; Αστρονομικό;;;; Δεν νομίζω κ τόσο ::) Σκέφτομαι να κατασκευάσω όμως μόνος (με την βοήθεια γνωστού μου ηλεκτρονικού δηλαδή) μου τα buffers, τα line drivers, τα 1:1 isolators κ να τα τοποθετήσω σε μια πεταλιέρα.

Όσο για τον καθηγητή μου......απλώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ!!! Όσοι διαβάζετε το περιοδικό Ήχος κ Εικόνα είχαν βαθμολογήσει τον εξοπλισμό του ώς τον καλύτερο της Ευρώπης.. Ρούσος Γιάννης λέγεται... Πολύ τρέλα με το άθλημα όμως...!
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ΟΧΙ ΑΛΛΟΝ ΘΟΡΥΒΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
« Απάντηση #28 στις: 08/04/08, 00:31 »
Ναι ειναι ευκολο να φτιαξεις ενα κουτακι με δυο βυσματα και 1:1 μετασχηματιστη σε DIY. Ψαξε να δεις πιους μετασχηματιστες εχουν μεσα τα ακριβα Lehle (και αλλη μια Γερμανικη εταιρεια εχει τους ιδιους αλλα εχει κολησει το μυαλο μου τωρα...)
Δεν μου φαινεται αστρονομικο το συστημα, απλα δεν νομιζω να χρειαζεσαι τοσα  μπαφερ/λαιν ντραιβερ. Ουτε 1:1 στην λουπα. Δοκιμασε ενα πιο λιτο συστημα για αρχη και αν δεν σε ικανοποιησει προσθετεις και αλλα μετα, εκτος και αν το κοστος να κανεις ολο αυτο ειναι μικρο. Μην το παραφορτωσεις ομως και εχεις το αντιθετο αποτελεσμα (απωλεια ηχου και ενισχυση θορυβου).
Επισης το *, ισως και το Α/Β, ειναι τα πιο κρισιμα σημεια για χρηση 1:1.

Ηχο διαβαζω σποραδικα, δεν τον εχω δει τον εν λογο κυριο, αλλα οντως δεν υπαρχει σωτηρια! Αλλα το θεμα ηχος ειναι πολυ υποκειμενικο, εχω εναν γνωστο που εχει δωσει τα απειρα χρηματα για ενα σχεδον τελειο μονιτορ συστημα (για να ακουσει οπως το ακουγε ο παραγωγος στο στουντιο, οσο πιο πιστα γινεται), ενω ενας αλλος εχει SET λαμπατους και ηχεια ενος δρομου, γιατι θελει το συστημα να δρα σαν μουσικο οργανο και να εχει χαρακτηρα, ο αλλος εχει δωσει 60 χιλιαρικα για το ηχοσυστημα +110 για χομ-σινεμα... ειναι πολλα τα λευτα!!!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/06, 16:45
από V for Vasilis
0 Απαντήσεις
1290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 14:32
από diji grampsas