Αποστολέας Θέμα: Ασχετα πο Τα  (Αναγνώστηκε 15856 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Ασχετα πο Τα
« στις: 20/02/12, 18:53 »
Παράθεση
τωρα να ρωτισω και εγω σα noobas στο φορουμ τι ειναι το shred?

ανούσια επίδειξη τεχνικής βασισμένη στην ταχύτητα (κατά την γνώμη μου)


@Johnie Darko σε παρακαλώ (προσωπικά χωρίς να αντιπροσωπεύω το φόρουμ) γράφε αν γίνεται λίγο ποιο περιληπτικά, κάθε φορά εδώ και 2 χρόνια που βλέπω το όνομα σου με ένα τεράστιο κείμενο από κάτω πάω στο επόμενο ποστ (ποιος χάνει από αυτό, εγώ ή εσύ είναι μια άλλη συζήτηση).
  Με αφορμή τον "οδηγό" που έγραψες και θα τον διαβάσει ο κάθε αρχάριος, θέλω να σου πω επίσης οτι είσαι πολύ απόλυτος για πράγματα που συζητιούνται χρόνια και αποδείξεις και συμπεράσματα δεν υπάρχουν ή είναι αμφιλεγόμενα, όπως το αν επηρεάζουν και κατά πόσο τα ξύλα τον ήχο. Έχει χυθεί τόσο "αίμα" σε ιντερνετικες συζητήσεις (και εδώ) και εσύ τα αγνοείς όλα ξεκινώντας με την δικιά σου προφανώς άποψη ως "οδηγό".
  (και εδώ είναι τωρα η στιγμή που θα πεταχτεί ένας συντονιστής να πει οτι "τόσο κόπο έκανε το παιδί να τα γράψει"  μπλα μπλα μπλα.....ναι αλλά να γράφουμε και σωστά πράγματα..... ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #1 στις: 20/02/12, 19:24 »
Παράθεση
τωρα να ρωτισω και εγω σα noobas στο φορουμ τι ειναι το shred?

ανούσια επίδειξη τεχνικής βασισμένη στην ταχύτητα (κατά την γνώμη μου)


@Johnie Darko σε παρακαλώ (προσωπικά χωρίς να αντιπροσωπεύω το φόρουμ) γράφε αν γίνεται λίγο ποιο περιληπτικά, κάθε φορά εδώ και 2 χρόνια που βλέπω το όνομα σου με ένα τεράστιο κείμενο από κάτω πάω στο επόμενο ποστ (ποιος χάνει από αυτό, εγώ ή εσύ είναι μια άλλη συζήτηση).
  Με αφορμή τον "οδηγό" που έγραψες και θα τον διαβάσει ο κάθε αρχάριος, θέλω να σου πω επίσης οτι είσαι πολύ απόλυτος για πράγματα που συζητιούνται χρόνια και αποδείξεις και συμπεράσματα δεν υπάρχουν ή είναι αμφιλεγόμενα, όπως το αν επηρεάζουν και κατά πόσο τα ξύλα τον ήχο. Έχει χυθεί τόσο "αίμα" σε ιντερνετικες συζητήσεις (και εδώ) και εσύ τα αγνοείς όλα ξεκινώντας με την δικιά σου προφανώς άποψη ως "οδηγό".
  (και εδώ είναι τωρα η στιγμή που θα πεταχτεί ένας συντονιστής να πει οτι "τόσο κόπο έκανε το παιδί να τα γράψει"  μπλα μπλα μπλα.....ναι αλλά να γράφουμε και σωστά πράγματα..... ;)
Χωρις να γνωριζω κανεναν απο τους δυο σας να σου πω τη γνωμη για το δευτερο σκελος της απαντησης σου....Σε ενα αρχαριο οπως ειμαι κ εγω ειναι καλο καποια πραγματα να γραφονται απολυτα και κυριως για αυτα που αφορουν την πλειοψηφια...Πχ η πλειοψηφια των σρενταδων εχουν κιθαρες με 24 ταστα...σιγουρα θα υπαρχουν και καποιοι με 21-22 ταστα αλλα αν γραφονται ολα με επιφυλαξεις ο απειρος κιθαριστας μπλεκεται σε ενα χαος απο πληροφοριες και λεπτομερειες (πολλες φορες αχρηστες για εναν αρχαριο) και δυσκολευεται να καταληξει καπου...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #2 στις: 21/02/12, 03:31 »
Παράθεση
τωρα να ρωτισω και εγω σα noobas στο φορουμ τι ειναι το shred?

ανούσια επίδειξη τεχνικής βασισμένη στην ταχύτητα (κατά την γνώμη μου)


@Johnie Darko σε παρακαλώ (προσωπικά χωρίς να αντιπροσωπεύω το φόρουμ) γράφε αν γίνεται λίγο ποιο περιληπτικά, κάθε φορά εδώ και 2 χρόνια που βλέπω το όνομα σου με ένα τεράστιο κείμενο από κάτω πάω στο επόμενο ποστ (ποιος χάνει από αυτό, εγώ ή εσύ είναι μια άλλη συζήτηση).
  Με αφορμή τον "οδηγό" που έγραψες και θα τον διαβάσει ο κάθε αρχάριος, θέλω να σου πω επίσης οτι είσαι πολύ απόλυτος για πράγματα που συζητιούνται χρόνια και αποδείξεις και συμπεράσματα δεν υπάρχουν ή είναι αμφιλεγόμενα, όπως το αν επηρεάζουν και κατά πόσο τα ξύλα τον ήχο. Έχει χυθεί τόσο "αίμα" σε ιντερνετικες συζητήσεις (και εδώ) και εσύ τα αγνοείς όλα ξεκινώντας με την δικιά σου προφανώς άποψη ως "οδηγό".
  (και εδώ είναι τωρα η στιγμή που θα πεταχτεί ένας συντονιστής να πει οτι "τόσο κόπο έκανε το παιδί να τα γράψει"  μπλα μπλα μπλα.....ναι αλλά να γράφουμε και σωστά πράγματα..... ;)
Χωρις να γνωριζω κανεναν απο τους δυο σας να σου πω τη γνωμη για το δευτερο σκελος της απαντησης σου....Σε ενα αρχαριο οπως ειμαι κ εγω ειναι καλο καποια πραγματα να γραφονται απολυτα και κυριως για αυτα που αφορουν την πλειοψηφια...Πχ η πλειοψηφια των σρενταδων εχουν κιθαρες με 24 ταστα...σιγουρα θα υπαρχουν και καποιοι με 21-22 ταστα αλλα αν γραφονται ολα με επιφυλαξεις ο απειρος κιθαριστας μπλεκεται σε ενα χαος απο πληροφοριες και λεπτομερειες (πολλες φορες αχρηστες για εναν αρχαριο) και δυσκολευεται να καταληξει καπου...

ok δεν εχεις αδικο ετσι οπος το λες   :)

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #3 στις: 21/02/12, 09:16 »
Αν διαβαζες τον "οδηγο" που εχω γραψει, θα εβλεπες οτι πανω απο ολα λεω και ξαναλεω πως οσα γραφω ειναι προσωπικες αποψεις, πως ο ηχος και το κατα ποσο ειναι ωραιος ενας Α ηχος ή οχι ειναι κατι εντελως υποκειμενικο, οπως και αυτα που μπορει να ακουσει (και να διακρινει) καποιος ή να αισθανθει.
Αποψεις υπαρχουν οσοι ειναι και οι ανθρωποι. Παντα αναφερω οτι αυτες ειναι οι δικες μου αποψεις, βασιζομενες στην δικια μου πειρα και γνωσεις που εχω αποκτησει τοσα χρονια και σαν επαγγελματιας (ηχοληπτης) αλλα και σαν ερασιτεχνης μουσικος.
Αν νιωθεις λοιπον οτι κατι απο οσα εγραψα/γραφω ειναι λαθος, ή θελουν περισσοτερη ή λιγοτερη αναλυση, μπορεις απλουστατα να κανεις τον κοπο να γραψεις κατι αντιστοιχο εσυ, με την δικη σου εμπειρια και γνωσεις και ετσι να βοηθησεις οσο μπορεις τους αρχαριους (και οχι μονο) να ξεστραβωθουν απο οσα λαθος γραφουν οι αλλοι.
Κανεις δεν με εκανε εμενα καρδηναλιο του kithara, ουτε εχω καποια ειδικα προνομια. Απλα αφιερωνω λιγο χρονο για να μεταδωσω σκεψεις, ιδεες και αποψεις που τις βασιζω στις δικες μου εμπειριες, γιατι πιστευω οτι ολα αυτα μπορει σε καποιους να ειναι χρησιμα, οπως κι εγω παλιοτερα εβρισκα χρησιμες αντιστοιχες πληροφοριες τις οποιες σιγα σιγα επιβεβαιωνα ή κατερριπτα με τον καιρο.
Οποτε, αν με οτιδηποτε δεν συμφωνεις και αν νιωθεις οτι ειμαι απολυτος στις αποψεις μου, μπορεις ειτε να κανεις μια αντιστοιχη σωστη (κατ'εσε) δουλεια ή απλα να μην διαβαζεις οσα γραφω εγω ωστε και να μην κουραζεσαι να διαβαζεις τα ατελειωτα post μου και να μην χαλας την ζαχαρενια σου διαβαζοντας ατεκμηριωτες π**αριες απο ασχετους...
Αλλα να μου πεις εσυ τι και πως και ποσο θα γραφω, οχι φιλε μου... Αυτα να πας να τα πεις στην γκομενα σου, στους δικους σου και σε οποιον γνωριζεις. Υποδειξεις απο εσενα δεν δεχομαι.
Καλημερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/12, 11:53 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #4 στις: 21/02/12, 09:44 »
Ο Johnie Darko είναι ένα από τα λιγοστά πολύτιμα μέλη του φορουμ που προσφέρει αυτό που προσωπικά αποκαλώ "πρωτογενές υλικό" που είναι απαραίτητο για να πηγαίνει μπροστά το φορουμ σαν συλλογικότητα και αξία, χωρίς να απέχει ταυτόχρονα από όλα τα υπόλοιπα ποστ του τύπου "τι είναι αυτό", ή "τι να πάρω", όπου με περίσσεια προθυμία και μεγάλη λεπτομέρεια δίνει την βοήθεια του ανελιπώς και ανεξαιρέτως.

Όπως κάθε καλά πληροφορημένος άνθρωπος και μέσα στα πράγματα επί σειρά ετών, έχει διαμορφώσει απόψεις που του ταιριάζουν. Αυτές είναι εξίσου πολύτιμες σε όλους όσους ζητούν μία βοήθεια από κάποιον που έχει μία πορεία. Με κάποιες απόψεις του διαφωνώ, όμως θαυμάζω την πίστη του σε αυτές, και έχουν δώσει πρόσφορο χώρο σε χαριτολογήματα και απολαυστική ανταλαγή απόψεων.

Ο "ειδικός" όμως δεν κατέχει κανένα θέσφατο, δεν μπορεί να είναι "σωστός" με την απόλυτη έννοια, διότι "σωστός" μπορεί να είναι μόνο ο Θεός. Όλα τα άλλα είναι απόψεις. Όποιος λοιπόν διαβάζει απόψεις, όπου και να εκφράζονται έχει την κρίση να κρίνει, και μυαλό να φιλτράρει, και να υιοθετήσει ή να απορίψει απόψεις που του κάνουν ή δεν του κάνουν στις δικές του προτιμήσεις.

Το να ζητάμε από κάποιον να έχει πάντα σωστές και αδιάσειστες απόψεις, εκτός από παντελής ουτοπία, είναι και ένας εύκολος τρόπος να αποποιηθούμε την δική μας υποχρέωση να κρίνουμε μόνοι μας και να αναλαμβάνουμε την δική μας ευθύνη για ότι διαβάζουμε και υιοθετούμε.

Χωρίς διαφορετικές απόψεις, δεν υπάρχει διάλογος, και χωρίς διάλογο δεν υπάρχει φορουμ, το οποίο είναι κατ'εξοχήν ο ενδεδειγμένος χώρος διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #5 στις: 21/02/12, 11:35 »
Παράθεση
τωρα να ρωτισω και εγω σα noobas στο φορουμ τι ειναι το shred?

ανούσια επίδειξη τεχνικής βασισμένη στην ταχύτητα (κατά την γνώμη μου)


@Johnie Darko σε παρακαλώ (προσωπικά χωρίς να αντιπροσωπεύω το φόρουμ) γράφε αν γίνεται λίγο ποιο περιληπτικά, κάθε φορά εδώ και 2 χρόνια που βλέπω το όνομα σου με ένα τεράστιο κείμενο από κάτω πάω στο επόμενο ποστ (ποιος χάνει από αυτό, εγώ ή εσύ είναι μια άλλη συζήτηση).
  Με αφορμή τον "οδηγό" που έγραψες και θα τον διαβάσει ο κάθε αρχάριος, θέλω να σου πω επίσης οτι είσαι πολύ απόλυτος για πράγματα που συζητιούνται χρόνια και αποδείξεις και συμπεράσματα δεν υπάρχουν ή είναι αμφιλεγόμενα, όπως το αν επηρεάζουν και κατά πόσο τα ξύλα τον ήχο. Έχει χυθεί τόσο "αίμα" σε ιντερνετικες συζητήσεις (και εδώ) και εσύ τα αγνοείς όλα ξεκινώντας με την δικιά σου προφανώς άποψη ως "οδηγό".
  (και εδώ είναι τωρα η στιγμή που θα πεταχτεί ένας συντονιστής να πει οτι "τόσο κόπο έκανε το παιδί να τα γράψει"  μπλα μπλα μπλα.....ναι αλλά να γράφουμε και σωστά πράγματα..... ;)


Τώρα συγγνώμη γιατί θα μας τρελάνεις.
Στο ίδιο ποστ που κατηγορείς τον Darko για το ότι είναι απόλυτος και...μακροσκελής... (για όνομα...)
πετάς αυθαίρετα ότι το shred "είναι ανούσια επίδειξη τεχνικής βασισμένη την ταχύτητα"

Τώρα σε παρακαλώ πάρα πολύ να μου εξηγήσεις που στο καλό αυτό είναι τεκμηριωμένο και κατά πόσον αυτό ενδιαφέρει έναν αρχάριο.

Επιμένω και θα επιμένω ότι ανταλλαγή απόψεων δε σημαίνει πετάω ότι μου κατέβει και μετά χρησιμοποιώ τη δημοκρατία ως ασπίδα.

Ο DarKo με τα μακροσκελή και άχρηστα και απόλυτα ποστς του που τόσο σε κουράζουν και τα προσπερνάς (ξανά αν είναι δυνατόν...)
βοηθάει αρχάριους ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ.

Εσύ με το δικό σου συμπυκνωμένο και αφελές ποστ τι ακριβώς εξυπηρετείς;

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #6 στις: 21/02/12, 12:11 »
Ααααα!! Όλα κι όλα!

 Μπορεί με το Johnie να έχω διαφωνήσει πολλάκις σε άλλα θέματα μη μουσικού ενδιαφέροντος αλλα σε τεχνικά θέματα για κιθάρες του βγάζω το καπέλο! Και γιατί έχει πάρα πολλές γνώσεις (ακαδημαικές ή εμπειρικές, δεν έχει σημασία) και γιατί είναι ιδιαίτερα επεξηγηματικός (κάτι που προυποθέτει να γράφεις "σεντόνια" ) άρα βοηθά πάρα πολύ τους αρχάριους και γιατί ΟΥΔΕΠΟΤΕ υποστήριξε οτι είναι κάποιου είδους "αυθεντία" στο θέμα αλλα συνεχώς αναφέρει πως αυτά που γράφει είναι προσωπικές εκτιμήσεις και πως το τι βολεύει η ακούγεται καλά σε αυτόν, δε σημαίνει πως θα βολεύει ή θα ακούγεται το ίδιο καλά σε κάποιον άλλο.

Ο Johnie κάνει πολλή και καλή δουλειά (όπως και ο adr1anos ή ο Fourier σε θέματα ηλεκτρονικής ή θεωρητικής φύσεως αντίστοιχα) μέσα απο το χρόνο που ίσως και να μη του περισσεύει και χωρίς να πληρώνεται γι'αυτό!

Ας μην είμεθα λοιπόν φίλε jim.ni άδικοι μαζί του  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #7 στις: 21/02/12, 12:20 »
Αν ειναι δυνατον.....


Αν φυμωσουμε ανθρωπους σαν τον darko θα χασει την ουσια του το φορουμ. Εδω βρισκουμε ενα χωρο με συσορευμενες πληροφοριες(ναι παντα θελουν φιλτραρισμα)...Αν αυτες παψουν να υπαρχουν τοτε δεν θα υπαρχει ουσιαστικος λογος να μπαινει καποιος στο φορουμ παρα μονο για επιδειξη-κοκορευμα. Δεν βλεπω κατι αλλο....


Ευχαριστω πραγματικα αυτα τα παιδια που με την εμπειρια τους βοηθουν πολυ τον οποιοδηποτε χωρις ανταλλαγματα....

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #8 στις: 21/02/12, 12:25 »
Εγω τα διαβαζω τα ποστ του τζονυ νταρκο και δεν βαριεμαι και τα πιο πολλα με αρεουν.
Ψηφιζω λοιπον Νταρκο.
Φηφιστε και σεις για να δουμε τελικα αν ο τζονυ εχει δικιο σε οτι γραφει η αδικο.   ;)

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #9 στις: 21/02/12, 12:34 »
Εγω τα διαβαζω τα ποστ του τζονυ νταρκο και δεν βαριεμαι και τα πιο πολλα με αρεουν.
Ψηφιζω λοιπον Νταρκο.
Φηφιστε και σεις για να δουμε τελικα αν ο τζονυ εχει δικιο σε οτι γραφει η αδικο.   ;)

Φίλε μου,

δεν πιστεύω ότι το ζήτημα είναι αν αυτά που λέει είναι σωστά ή όχι. Αυτό ίσως αρχάριοι μουσικοί δεν μπορούν να το κρίνουν. Το θέμα είναι ότι κάθεται και τα γράφει επεξηγηματικά, απλά και "τίμια" (με την έννοια "εγώ αυτό πιστεύω").

Αυτό δε θα έπρεπε να κατακριθεί πιστεύω από τον χρήστη jimi.ni.

Για εμάς τους αρχάριους, τέτοιες τοποθετήσεις, όπως αυτή στο θέμα που άνοιξα, όπως και πολλές άλλες, από διάφορα μέλη (δε θα αναφέρω τα υπόλοιπα, γιατί κάποιον δε θα ξέρω ή θα ξεχάσω και δεν το θέλω) είναι τεράστια βοήθεια.

Με βάση τα όσα έμαθα εγώ στο συγκεκριμένο topic προτομή θα έπρεπε να φτιάξω σε όσα μέλη βοήθησαν να καταλάβω κάποια πράγματα.


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #10 στις: 21/02/12, 12:37 »
δεν είναι θέμα να "αναδείξουμε" εμείς αν ο Darko έχει δίκιο ή άδικο....
όπως έχει αναφερθεί πολλάκις σ'αυτό το θέμα...ο καθένας λέει την άποψή του.....

η δική μου είναι πως καλά κάνει ο Darko και γράφει αυτά τα ποστ σεντόνια γιατί εξηγεί όσο μπορεί καλύτερα τα πράγματα χωρίς, αυτά τα σεντόνια, να αναλύουν το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά, αλλά να το εξετάζουν από πολλές οπτικές....
κι εγώ έχω βοηθηθεί από πολλά ποστ του γιατί κάποιες λεπτομέρειες που ανέφερε δεν τις ήξερα....

και να ΜΗΝ είχα βοηθηθεί όμως....φόρουμ είναι....για ανταλλαγή απόψεων και συμβουλές μπαίνουμε....άμα είναι να πέσουν περικοπές και εδώ....ζήτω που καήκαμε....

υγ.ωραίος ο Υπνοβάτης που παρατήρησε το παράδοξο....

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #11 στις: 21/02/12, 18:06 »
Παράθεση
Οποτε, αν με οτιδηποτε δεν συμφωνεις και αν νιωθεις οτι ειμαι απολυτος στις αποψεις μου, μπορεις ειτε να κανεις μια αντιστοιχη σωστη (κατ'εσε) δουλεια ή απλα να μην διαβαζεις οσα γραφω εγω ωστε και να μην κουραζεσαι να διαβαζεις τα ατελειωτα post μου και να μην χαλας την ζαχαρενια σου διαβαζοντας ατεκμηριωτες π**αριες απο ασχετους...
Αλλα να μου πεις εσυ τι και πως και ποσο θα γραφω, οχι φιλε μου... Αυτα να πας να τα πεις στην γκομενα σου, στους δικους σου και σε οποιον γνωριζεις. Υποδειξεις απο εσενα δεν δεχομαι.
Καλημερα.

εγώ έδειξα το επίπεδο μου σε κάτι που διαφωνώ και πως το εκφράζω, ο darko έδειξε το επίπεδο του και κατά πόσο δέχεται κριτική (δεν δέχεται δηλαδή, άλλη μια φορά απόλυτος). αναμενόμενες απαντήσεις και σε παρακαλώ να αφήσεις την γκόμενα μου γιατι θα πιάσω στο στόμα μου την μάνα σου (αφού ετσι καταλαβαίνεις ), δεν σε ειπα ουτε ασχετο ουτε παπαρα ουτε σε εβρισα εσενα και τους δικους σου >:( .....

είδες πόσο περιληπτικός είμαι μόνο με 3 σειρές?  ;)

υγ: αν θέλετε οι υπόλοιποι να συζητήσουμε με κόσμιο τρόπο και σοβαρά που είναι τα "απόλυτα" του οδηγού πολύ ευχαρίστως.....

παραδειγμα:
Παράθεση
Γεγονος:
1) Τα ξυλα παιζουν ρολο στο πως ακουγεται μια κιθαρα μεσα από έναν ενισχυτη

Παράθεση
Παμε τωρα να πουμε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ αληθεια:
Το 80% του ηχου ενός κιθαριστα ΔΕΝ τον κανει η κιθαρα.
Το 80% του ηχου ενός κιθαριστα τον διαμορφωνει:
Α) Τα χερια του
Β) Ο/Οι ενισχυτης/ενισχυτες του μαζι με τις καμπινες του

υγ 2:αν θέλετε να απαντήσω σε όλους γραμμή προς γραμμή με quote μπορώ να το κανω αλλά θα μου φάει μια μέρα να εξηγείσω τα αυτονόητα και τις σάλτσες που βάλατε όπως πχ η δημοκρατία.....

μην βαζετε λογια στο στομα μου τα οποια ΔΕΝ ειπα ποτε please
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/12, 18:32 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #12 στις: 21/02/12, 18:42 »
Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα σε αυτό που λές. Ένα ολόκληρο 20% παραμένει για να παίξει το ρόλο του.

Και ήρεμα λίγο.

Σε μένα δεν απαντάς που σε ρώτησα κάτι πάρα πολύ συγκεκριμένο.

Και έτσι όπως το πας να ξέρεις, θα βάλεις τα νυχάκια σου και θα βγάλεις τα ματάκια σου...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #13 στις: 21/02/12, 21:32 »



Off topic  ;D

Παράθεση
@Johnie Darko[/size] σε παρακαλώ (προσωπικά χωρίς να αντιπροσωπεύω το φόρουμ) γράφε αν γίνεται λίγο ποιο περιληπτικά, κάθε φορά εδώ και 2 χρόνια που βλέπω το όνομα σου με ένα τεράστιο κείμενο από κάτω πάω στο επόμενο ποστ (ποιος χάνει από αυτό, εγώ ή εσύ είναι μια άλλη συζήτηση).


Δυστυχως για μας εχουμε καταντησει (γιατι καταντια ειναι αυτο), αφ ενος να μην ειμαστε ικανοι να διαβασουμε ενα ποστ (να βαριωμαστε δηλαδη) και αφ εταιρου να προσβαλουμε καποιον που εχει διαθεση και δεν βαριετε να πει κατι σε ενα φορο (γιατι εχουμε μπερδεψει τα φορα με το face book) λεγοντας τον σεντονοποιο.
Αισχος!!!










Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #14 στις: 22/02/12, 03:53 »
ναι αίσχος εγω πληρώνω φορο  ;D

υπνοβατη εχεις pm

οποιος εχει προβλημα ας μου στειλει pm
 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/12, 04:08 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #15 στις: 22/02/12, 09:27 »
Μπορει να ειμαι πολυ επιπεδος για το επιπεδο σου, δεν πειραζει, δεν θα κατσω να ασχοληθω με ποιος εχει μεγαλυτερο επιπεδο εδω μεσα.
Δεν σου εβρισα καμια γκομενα και καμια μανα (σε αντιθεση με εσενα που απειλεις να βρισεις χαχαχα δημοτικο και αν...), σου επεσημανα με "αυστηρο" τροπο το γεγονος οτι εδω μεσα δεν εισαι ουτε λογοκριτης, ουτε εκδοτης και οτι δεν μπορεις να υποδεικνυεις σε κανεναν εδω μεσα τι θα λεει και πως θα το λεει. Οι επιλογες σου (επαναλαμβανω) σε αυτο το θεμα που εχεις (στο τι γραφει καποιος και το κατα ποσο αυτα που γραφει σε βρισκουν συμφωνο ή οχι), ειναι 2: Ειτε να επιχειρηματολογησεις σε καποιο δικο σου "οδηγο" ή ονομασε το οπως θες, οπου θα περιγραφεις τα πραγματα οπως πραγματικα ειναι κατ'εσε, ή απλα να μην διαβαζεις τα οσα γραφει οποιοσδηποτε ο οποιος θεωρεις οτι οσα γραφει ειναι λαθος ή δεν συμφωνεις μαζι του.
Εσυ αντιθετα, αυτο που κανεις ειναι ΚΑΙ να ασχολεισαι με οσα γραφω (ενω ξερεις οτι κατ'εσε ειναι λαθος) ΚΑΙ αντι να επιχειρηματολογεις, καθεσαι και κανεις υποδειξεις για το πως και τι θα επρεπε να ειχα γραψει εγω.
Αυτο λεγεται φασισμος, η επιβολη δηλαδη μιας δικης σου αποψης πανω στην αποψη καποιου αλλου, απλα και μονο επειδη εσυ δεν συμφωνεις.
Δεν σε λεω φασιστα (για να μην λες οτι σε βριζω κι ολας), αλλα προσεξε την συμπεριφορα σου γιατι "φασιζιζει", ακομα κι αν δεν το καταλαβαινεις.
Οσο για το παραδειγμα που ανεφερες με τα ποσοστα, θα παρατηρησες οτι πιο κατω λεω πως τα ποσοστα αυτα ο καθενας μπορει να τα μεταφρασει οπως θελει, να τα αλλαξει κτλ, αλλα κατα την δικη ΜΟΥ γνωμη, ετσι ειναι τα πραγματα και μαλιστα εχω αναφερει πολλα προσωπικα παραδειγματα που εχω σαν αποδειξεις οσων λεω. (πχ πως με ενα καλο ενισχυτη και ηχειο, εβγαλα θαυμασιο ηχο με ενα καυσοξυλο των 80€, με οσα αυτο συνεπαγεται για τα περι αξιας ξυλων στον ΗΧΟ).
Τα ποσοστα αυτα φυσικα δεν υποννοουν οτι βαζοντας 2 διαφορετικες εντελως κιθαρες σε εναν ενισχυτη, θα παρεις τον ιδιο ηχο. Καθε αλλο, δεν μπορει να συγκριθει η αποκριση μιας tele πχ με αυτη μιας 7χορδης με high output μαγνητες. Φυσικα ο ενισχυτης θα εχει εντελως αλλον ηχο με καθε κιθαρα. Η ουσια ομως ειναι οτι μπορεις με τις ρυθμισεις στον ενισχυτη να φερεις τον ηχο πολυ κοντα ειτε χεησιμοποιεις την μια, ειτε την αλλη (αν ειναι και οι 2 7χορδες τουλαχιστον στο συγκεκριμενο παραδειγμα).
Αυτο απο μονο του (το οποιο εγω τουλαχιστον εχω κανει με ολους τους ενισχυτες που εχουν περασει απο τα χερια μου), αποδεικνυει οτι αν και η κιθαρα οντως διαμορφωνει σε εναν βαθμο τον ηχο, αυτο που παιζει τον μεγαλυτερο ρολο στο τελικο αποτελεσμα ειναι ο ενισχυτης και το ηχειο (και μικροφωνο και τοποθετηση του/τους αν μιλαμε για ηχογραφηση).
Μπορεις να βγαλεις μια χαρα ηχο brutal με strato αν αυτο θες. Το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να αντισταθμισεις οσα χρειαζονται στον ενισχυτη σου/εφφε σου και εισαι οκ.
Αρα, ο ενισχυτης και το ηχειο παιζουν πολυ μεγαλυτερο ρολο στον ηχο μας (και την αποκριση που θα εχει το παιξιμο μας σε σχεση με οσα ακουμε).
Η κιθαρα ομως παιζει αλλον ρολο, αυτον της επαφης με τον ενισχυτη/ηχειο. Και στην κιθαρα αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι μια καλη κατασκευη με τα τεχνικα χαρακτηριστικα που θελουμε.
Ολα αυτα, με βαση τις δικες μου εμπειριες μεσα στα 20 χρονια που παιζω και αλλαζω εξοπλισμο.
Οι δικες σου εμπειριες μπορει να ειναι διαφορετικες και ετσι να μην συμφωνεις με οσα γραφω. Αν ειναι ετσι, μπορεις να τις αναφερεις και να εξηγησεις που διαφωνεις και γιατι.
Τεσπα, ειδες τι με κανεις και κανω; Ξαναγραψα σεντονι... Τι να κανουμε; Αυτη θα ειναι η τιμωρια σου που θες να εχεις τετοιο υφακι και αποψεις. Θα ασχολεισαι με τα σεντονια μου, λες και δεν εχεις τιποτα καλυτερο να κανεις  ;D

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #16 στις: 22/02/12, 20:05 »
πρώτον δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζι σου ποιος ειναι φασίστας ή οχι φαίνεται και θα το δούμε και στην πορεία γιατί δεν εχω άλλο χρόνo (πολύτιμο) να αφιερώσω για εσένα, εσυ φαίνεται απο τον τρόπο που γράφεις πόσο χρόνο εχεις για πέταμα...

δεύτερον (κατι που κάνετε κάποιοι πώς δεν καταλαβαίνετε), άλλο λεω την άποψη μου ελεύθερα (δικαίωμα του καθενός) και άλλο γράφω "οδηγό"
αν γράψω εγω σε εναν οδηγο οδήγησης αυτοκινήτου σε ενα αυτοκινητιστικού φορουμ οτι περνάμε με κόκκινο γιατί εγω το κάνω τοσα χρόνια και δεν σκοτώθηκα δεν θα μου την πείτε? αν γράψω εναν οδηγό για backup και χάσετε όλοι τα αρχεία σας δεν θα μου πείτε είναι λαθος? πρέπει εγω να σας πω έκατσα και αφιέρωσα χρόνο γράψε εσυ καλύτερα? οχι.... οπότε μην είστε υποκριτές.. ολα κρίνονται

τρίτον όταν λες προσωπική εμπειρία τι ακριβώς σημαίνει αυτό? ναι προσωπική εμπειρία ειναι να εχεις αλλάξει 50 κιθάρες και να ξέρεις οτι η τάδε γέφυρα δίνει καλύτερο ήχο, συμφωνώ. επίσης προσωπική μου εμπειρια ειναι οτι έπαιξα μπουζούκι με emg81. προσωπική εμπειρία όμως δεν ειναι να αναπαραγάγετε αυτα που διάβασες στο νετ απο προσωπικές εμπειρίες άλλον. ετσι εξακολουθείς να διαιωνίζεις έναν μύθο έστω και αν πέρασες της πληροφορίες απο τα δικά σου φίλτρα όπως λες. δηλαδή διαβάζεις 10 χρόνια στο ιντερνετ λάθος πληροφορίες και ξαφνικά νιώθεις ευγνωμοσύνη και λες να γράψεις και εναν οδηγό να μην παιδεύονται οι αρχάριοι, οκ σε ευχαριστούμε.
(η αντίφαση ειναι) αν τωρα εγώ γράψω απο προσωπική μου εμπειρία πόσο καθαρός μπορεί να γίνει o emg81 παρότι θα ειναι 100% προσωπική εμπειρία με 100% αποδείξεις και 100% σοστο τοτε κάποιος θα ανατρέξει στο νετ (σε "οδηγούς") και θα μου πει "τι λες ρε μεγάλε όλοι λένε είναι βρώμικος, πας καλά?"    τα συμπεράσματα δικά σας.............



υγ: freemind.... κι όμως η γη γυρίζει...
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #17 στις: 22/02/12, 20:25 »
οδηγούς έγραφαν και γράφουν και οι επιστήμονες, και θεωρούνται οι εγκυρότεροι....

και? διαψεύστηκαν....

θέλω να πω πως δεν υπάρχει απόλυτο....υπάρχει εμπιστοσύνη....

και να ρθει ο τάδε, που έχει αποδείξει πως έχει τις άπειρες γνώσεις, και να γράψει οδηγό....θα τον εμπιστευθώ πάρα πολύ τον οδηγό του...αν βρω κάτι λάθος δε θα του "έκανες λάθος, μην ξαναγράψεις οδηγό"

θα του πω κάτι του στυλ..."αυτό γιατί το πες? εγώ δοκίμασα και βρήκα αυτό" κτλ κτλ....

όπως και να χει παραμένει προσωπική άποψη του συγγραφέα, όπως κι αν το ονομάσεις...

τώρα, αν το θέμα είναι το ότι "αναφέρεται" οδηγός....και θα μπουν οι αρχάριοι και θα διαβάσουν λάθος απόψεις....το καλύτερο προσπαθούμε να κάνουμε....ούτε πληρωνόμαστε γι'αυτό, ούτε είναι η δουλειά μας :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #18 στις: 22/02/12, 22:24 »
τώρα, αν το θέμα είναι το ότι "αναφέρεται" οδηγός....και θα μπουν οι αρχάριοι και θα διαβάσουν λάθος απόψεις....το καλύτερο προσπαθούμε να κάνουμε....ούτε πληρωνόμαστε γι'αυτό, ούτε είναι η δουλειά μας :)
Έτσι είναι παιδιά, και φίλε Jim.mi, τι λαθοθηρια είναι αυτή, δηλαδή έχεις κάτσει να βρείς "σχολιανά" για να αποδείξεις ανακόλουθους τους οδηγούς? Υπάρχει κανένας και δή δημιουργικός άνθρωπος που να μην κάνει λάθη? 

Το έγραψα και πρίν, όποιος είναι εδώ, έχει - δεν έχει χρόνο, το κάνει θετικά και με καλή πρόθεση. Την καλή αυτή πρόθεση, αυτών των 5-10 λιγοστών ανθρώπων που έχουν την διάθεση να προσφέρουν κάτι παραπάνω, ας μην την τσακίζουμε με υπερ-αυστηρές κριτικές, λαθοθηρία και απολυτότητες, γιατί απλά θα συχτυρίσουν θα πάνε να κάνουν κάτι άλλο με τον χρόνο τους και θα μας παρατήσουν να αναμασάμε την άγνοια μας μεταξύ μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/12, 22:27 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #19 στις: 22/02/12, 22:50 »
ναι αίσχος εγω πληρώνω φορο  ;D



Ισα ρε μαγκα .....και καταξοδευτηκες.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #20 στις: 23/02/12, 09:36 »
Για ξανακοιτα τι σημαινει φασιζουσα συμπεριφορα και θα δεις οτι αυτος που προσπαθει να φερθει φασιστικα σε αυτον τον χωρο εισαι εσυ και μονο. Εγω τεκμηριωνω καθε αποψη μου και μπορω να την τεκμηριωσω ακομα πιο επιστημονικα, αλλα φανταζομαι οτι δεν θα θες να διαβασεις κι αλλα σεντονια...
Λες πχ οτι (παντου λενε πως) ο emg eιναι βρωμικος και διαιωνιζεις ακομα εναν μυθο ΕΣΥ και οχι εγω. Ο 81 δεν ειναι καθολου βρωμικος, για την ακριβεια δεν θεωρειται απο τους πιο hi output μαγνητες. Εχει απλα τετοιο eq ο προενισχυτης του που υπερτονιζει τα μεσαια και τον κανει να κοβει σαν ξυραφι στην μιξη, ειδικα οταν χρησιμοποιεις παραμορφωση. Φτιαχτηκε για αυτον ακριβως τον λογο και για αυτο τον χρησιμοποιουνε εκει που τον χρησιμοποιουνε συνηθως.
Καποιοι τον χρησιμοποιουνε (οπως και οτιδηποτε εχει να κανει με εξοπλισμο) με "ανοροθοδοξους" τροπους, πχ στο μπουζουκι που ειπες (αφου φαινομενικα ο μαγνητης υποτιθεται οτι ειναι "βρωμιαρης", κανονικα δεν θα πρεπε να χρησιμοποιειται για ακουστικα οργανα),  και παρολα αυτα βγαζουν θαυμασια αποτελεσματα. Αυτο τι σε κανει να καταλαβαινεις εσυ;
Οι μπουζουκτσιδες χρησιμοποιουνε και fender λαμπατους για να βγαλουν τον ηχο τους, στηριζομενοι σε αποψεις του τυπου "τα καλυτερα καθαρα τα δινει μονος ενας λαμπατος fender". Κι ομως, η πραγματικοτητα ειναι εντελως διαφορετικη. Οι συμβατικοι μαγνητες κιθαρας και οι λαμπατοι κιθαριστικοι ενισχυτες ειναι οι πλεον ακαταλληλοι για αυτη την χρηση, μιας και το συχνοτικο περιεχομενο που "πιανουν" ειναι πολυ στενο σε σχεση με αυτο που μπορει να βγαλει (και που "πρεπει" να ακουστει) ενα ακουστικο οργανο.
Για αυτο χρησιμοποιουνε πλεον οι περισσοτεροι πιεζοηλεκτρικα συστηματα ή/και μικροφωνα. Βλεπεις οσο εξελισσεται η τεχνολογια και δινει περισσοτερες δυνατοτητες και επιλογες, τοσο αλλαζουν και τα "γουστα".
Επειδη ομως ο ηχος, η μουσικη, ο τροπος που παιζουμε καποιο οργανο κτλ ειναι κατι εντελως υποκειμενικο και προσωπικο, ο καθενας μπορει να βρισκει την μουσικη του "νιρβανα" με εντελως "ανορθοδοξους"  τροπους.
Συνηθως αυτοι που το κανουν πετυχημενα, μενουν και στην ιστορια, απο Hendrix μεχρι Van Halen και απο Sabbath μεχρι Metallica.
Πραγματα που τωρα σε καποιους φαινονται αυτονοητα, τοτε οταν πρωτοξεκιναγανε ηταν "ανορθοδοξες" πρακτικες και ομως πλεον ειναι mainstream.
Το να μενεις σε απολυτοτητες του τυπου ο 81 ειναι βρωμικος μαγνητης και ειδικα οταν ουτε καν εχεις μπει στον κοπο να δεις την τεχνολογια, το σκεπτικο και το πως λειτουργει καθε τι, ειναι τουλαχιστον ανουσιο.
Και το να προσπαθεις να καταρριψεις οσα λεει καποιος χωρις επιχειρηματα και καποια μελετη που εχεις κανει εσυ (οταν λεω μελετη δεν εννοω να μου φερεις pdf με σχεδιαγραμματα, απλα να αναφερεις τι και γιατι συμβαινει, πως δοκιμασες τι κτλ και ποια ηταν τα συμπερασματα σου).
Ο andr1anos πχ εκανε καποια θαυμασια topics με ενισχυτες, μετρησεις, αλλαγη στις λαμπες κτλ και εβγαλε καποια συμπερασματα που τα μοιραστηκε με τον κοσμο του kithara.
Κανε κι εσυ κατι παρομοιο, εστω και χωρις τις μετρησεις και απλα πες τα συμπερασματα σου.
Εγω αυτο κανω εδω μεσα τοσα χρονια, δεν προσπαθω να το παιξω ειδημων, ξερω καλα τι γνωσεις εχω και τι γνωσεις δεν εχω και το κυριοτερο, ξερω που τις στηριζω. Αν μη τι αλλο, εχω αφιερωσει στον ηχο σχεδον την μιση μου ζωη, σπουδασα για αυτον, εψαξα και ακομα ψαχνω. Αρα δικαιουμαι και να εκφερω αποψη μιας και δεν βγαζω οσα συμπερασματα βγαζω με βαση οσα λενε αλλοι (πραγμα που προφανεστατα κανεις εσυ και παρολα αυτα κατηγορεις τους αλλους οτι το κανουνε), αλλα εχοντας διαβασει πολλες αποψεις και εχοντας μελετησει καποια πραγματα, κανω μετα τις δικες μου δοκιμες και "πειραματα" για να καταληξω στα οποια συμπερασματα καταληγω. Και αφου καταληξω σε αυτα τα συμπερασματα, απλα τα δημοσιευω προς συζητηση, χρηση για καποιον που δεν εχει ψαξει και ισως ενδιαφερεται να ακουσει μια τριτη αποψη κτλ, αναφεροντας ΠΑΝΤΑ οτι οσα γραφψ ειναι προσωπικες αποψεις στηριζομενες πανω σε μελετη και προσωπικη εμπειρια επαγγελματικη και μη.
Αν εσυ νιωθεις λοιπον οτι παραπληροφορω, δεν εχεις παρα να κανεις την δικη σου αναλυση και να φτασεις στα δικα σου συμπερασματα ειτε ως "ειδικος" (δεν ξερω και τι δουλεια κανεις, μπορει να σαι και συναδελφος) ειτε ως οχι.
Δυστυχως δεν κανεις τιποτα απο αυτα, φερνεις αστεια και ασχετα παραδειγματα, παραβλεπεις εντελως οτι οπου αναφερω κατι λεω πως ειναι προσωπικη αποψη και το πιο αστειο ειναι οτι με κατηγορεις για αντιγραφη αποψεων απο το internet, την στιγμη που τα περισσοτερα που γραφω ερχονται μαλλον σε αντιθεση σε σχεση με τους συνηθισμενους "μυθους" του χωρου μας.
Πραγματικα δεν σε καταλαβαινω...
Τεσπα, no hard feelings απο μενα, ελπιζω καποια στιγμη να βρεις τον απλετο χρονο που εχω εγω που αραζω και να ανοιξεις τα ματια μας με βαση τις δικες σου μελετες και εμπειριες.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #21 στις: 23/02/12, 10:03 »
Τέτοιες παρεξηγήσεις δημιουργούνται μόνο σε φόρα και σε τραπέζια μεθυσμένων.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #22 στις: 23/02/12, 22:37 »
η απάντηση #20 δεν διαβάστηκε είναι πολύ μεγάλη για τον χρόνο μου.......και σίγουρα φλύαρη
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #23 στις: 23/02/12, 22:40 »
η απάντηση #20 δεν διαβάστηκε είναι πολύ μεγάλη για τον χρόνο μου.......και σίγουρα φλύαρη

Θα μπορουσε καλιστα καποιος να πει ομως "Η απαντηση 22 δε διαβαστηκε γιατι ειναι πολυ χαζη για το χρονο μου" ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ασχετα πο Τα
« Απάντηση #24 στις: 24/02/12, 03:31 »
είπα δεν θα ασχοληθώ άλλο αλλά με τσιγκλατε   ;D


όση ωρα κατεβάζω ένα linuxακι διάβασα στα γρήγορα λίγα πράγματα απο τον drago, ας το πάρουμε λιγο χιουμοριστικά μιας και για συζήτηση καφενείο μιλάμε  ποια (ελπίζω μόνο να μην θυμώσει ο darko, ο ιντερνετικος darko γιατί τον αληθινό δεν τον ξέρω και μας βρίσει καμιά γκόμενα  ;D


το παραπάνω κείμενο είναι γεμάτο λάθη πάλι, να κάτσω τώρα να τα διορθώνω ενα ένα για να πει οτι μιλάω συγκεκριμένα και με επιχειρήματα ?  Λεει δεν το παίζω ειδήμων αλλά στις ποιο πάνω 28 σειρές λεει οτι του κατέβει στο κεφάλι. Για κάθε μια σειρά που γράφει θα μπορούσα εγώ να γράψω 10 απο κάτω (εκεις να δεις "σεντόνια" και κουβέρτες χαχαχα) πολλαπλασιαστέε τα αυτά με τα ποστ που έχει γραψει το πολύτιμο αυτό μέλος 2.789 χ10 σχεδόν χρόνια και βγάλτε πόσο χρονο θέλω για να επιχειρηματολογήσω εγώ που γράφω αργά και με ορθογραφικό ελεγχο  :P


ας δούμε ενα τυχαίο παράδειγμα του φωτεινού παντογνώστη (δεν το έψαξα πάνω απο 1 λεπτό το ορκίζομαι, τυχαία το διάλεξα)


Παράθεση
απόσπασμα, αποτέλεσμα ημιμάθειας:
Ποια η διαφορά λάμπας και τρανζίστορ;
« Απάντηση #1 στις: 24/08/04, 21:03 »

 Γενικα το ρευμα περναει μεσα απο τα κυκλωματα , ενισχυεται και στην εξοδο των κυκλωματων αυτων εχουμε το ενισχυμενο ρευμα.Η διαφορα στην λαμπα ειναι οτι επειδη ειναι καθαρα αναλογικο κυκλωμα δεν ψηφιοποιει το σημα που δεχεται (δεν "τετραγωνιζει" την κυμματομορφη του ρευματος (και αρα του ηχου) αλλα κραταει την καμπυλη κανονικη (ειναι οσο πιο απλα μπορει να το θεσω  συγνωμη !!!) 
Σαν αποτελεσμα ειναι οτι ενω οι ενισχυτες με τρανζιστορ βγαζουν πιο "ψηφιακο" ηχο , 


που τα έμαθες αυτά σε ποιο σχολείο να πάω και εγώ? απο ποτέ οι ενισχυτές "κιθάρας" ενισχύουν το ρεύμα???
ενισχυτές ισχύος δεν είναι? που είσαι ρε Αδριανέ  :-X
Μάλιστα καθαρά αναλογικό κύκλωμα δεν έχουν μονο οι λαμπατοι, οι τρανζιστορατοι τι είναι ψηφιακοί? τα ιδα Παντελακι μου τα ιδια Παντελη μου (θυμάσαι freemind πριν απο ενα χρόνο την ιδια κουβέντα είχαμε ο κόσμος μαθαίνει πρώτα τα βασικά και μετά πάει παρακάτω, τι είναι ψηφιακό κτλ.  αλλα για δέστε μια σύμπτωση ακόμα, πάλι ηχολήπτης είναι ο συνομιλητής μου χχχχμμμμμμμμμμ  ::)


 (δείτε ποιο κάτω στο ιδιο θέμα τι απαντάει (σωστά) ο freemind και ο Βραζηλης  ;)  )
αυτά είναι, τύφλα να χουν τα σήριαλ του mega  ;D


μήπως τελικά το κιθάρα πάσχει απο έλλειψη ταυτότητας, εγω σήμερα έπαιξα με 2 κιθάρες, η μια είχε τον 81 επάνω και η άλλη οχι, είδα την διαφορά και αναρωτιέμαι ο ηχολήπτης μας που εγραψε τον οδηγό παίζει αραγες κιθάρα???  (δεν ξέρω αλήθεια ρωτάω, μήπως πέσαμε σε πλήκτρα πάλι, πολλές συμπτώσεις) αν είναι να γράψω και εγώ εναν οδηγό για αρμόνια (έπαιζα οταν ήμουν 15) κάπου άκουσα στο νετ απο εναν κιθαρίστα οτι οι μπουζουξήδες λενε (και οι λουλουδουδες  ;D ) οτι τα korg

είναι ποιο καλά απο yamaha  και honda μαζί  ;D  (τα μαονι καλο για μεταλ darko? μήπως ξες?)


τεσπα πολλα μέτωπα και πολλα θέματα ανοίγονται οπότε σταματάω εγώ προς το παρών τουλάχιστον)


ο αναμάρτητος πρώτος να μου πετάξει μια κιθάρα  ;D




υγ: κατέβηκε το linuxακι, 1 ώρα και κάτι μου πήρε αυτο το κείμενο οπότε δεν βλέπω να τα καταφέρνω ποτέ να βρω τον άπλετο χρόνο darko να γράψω τις εμπειρίες μου όλες ούτε να διαβάζω τα ημιμαθη σεντόνια σου (πάντα όμως βοηθάω και το έχω αποδείξει αυτό)


« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/12, 04:01 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run