Αποστολέας Θέμα: Didgeridoo (αεροφωνο)  (Αναγνώστηκε 4997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Didgeridoo (αεροφωνο)
« στις: 24/09/08, 21:50 »
το Didgeridoo (ή αεροφωνο κατα τους μουσικολογους) ειναι ενα ξυλινο πνευστο οργανο,το οποιο πρωτο εμφανιστηκε -συμφωνα με τοιχογραφιες- κατα τον 3ο αιωνα π.χ.και χρησιμοποιουνταν απο τους Αβοριγινους ,ιθαγενεις της Αυστραλιας.

η δημιουργια του συνιστατο απο το φαγωμα της ρητινης στο εσωτερικο κορμων,σε δεντρα ευκαλυπτου,απο εντομα οπως οι τερμιτες,δημιουργωντας διαμπερεις τρυπες στο εσωτερικο των κορμων αυτων.το γεγονος αυτο επετρεπε πλεον κατα την εισοδο αερα την δημιουργια χαρακτηριστικων ηχων που μετεπειτα εξελιχθηκε σε εντεχνη μουσικη (με τη διαδικασια της ''κυκλικης αναπνοης''), μια ιδιαιτερη και μυσταγωγικη μελωδια που εμελε να γινει παραδοσιακη στις αχανεις ακρες της Αυστραλιανης ηπειρου και ενδιαφερουσα ακομη και μεχρι τις μερες μας.



http://en.wikipedia.org/wiki/Didgeridoo







« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/08, 22:10 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Didgeridoo (αεροφωνο)
« Απάντηση #1 στις: 24/09/08, 23:13 »
Συγνώμη Πάνο...

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Didgeridoo (αεροφωνο)
« Απάντηση #2 στις: 24/09/08, 23:33 »
To πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα και άκουσα τα videos του Didgeridoo ήταν το
Loser
από τον δίσκο "The Human Equation" των Ayreon.. Ενδιαφέρον όργανο σαν "πλάτη" κάποιας μελωδίας αλλά μάλλον δεν με εξιτάρει περισσότερο :(..

Απλά έπαθα πλάκα με τον Bill Bailey.. Δεν ήξερα ότι έκανε stand-up comedy.. Τον έβλεπα όταν ήμουν Αγγλία σε κάτι επαναλήψεις του Black Books που έπαιζε το Sky.. Είναι εξαιρετικός πιανίστας συν τοις άλλοις και με πολύ δυνατός υποκριτικά.. Μαζί με τον Dylan Moran έκαναν ένα απίστευτο δίδυμο (τέλος off-topic)..

Taxfreesax, keep it up!! Τα folk όργανα είναι πάντα ενδιαφέροντα ;)..