Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 452063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2450 στις: 21/11/11, 14:45 »
Εφόσον αποδείχθηκε ότι ξέρεις τα πάντα Μονόχειρα, για εξήγησέ μου και μια άλλη απορία που έχω σχετικά με την παράθεση του Johnie:

http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/o-gioynker-molis-eipe-megalytero-psema-gia-elliniko-xreos-i-mipos-oxi


Είναι αλήθεια ότι το Ελληνικό δίκαιο επιτρέπει στο κράτος μας να μετατρέψει την ρήτρα των ομολόγων από ευρώ σε ευρωδραχμές και κατόπιν με απανωτές υποτιμήσεις της ευρωδραχμής να μετατρέψει τα δάνεια δισεκατομυρίων ευρώ σε αποπληρωμή μιας τσιχλόφουσκας? Διότι κάτι τέτοιο υπονοείται στο άρθρο.

Πράγμα το οποίο μου φαίνεται και ολωσδιόλου παράλογο, καθόσον μια πτωχευμένη χώρα θεωρείται πτωχευμένη διότι δεν μπορεί να αποπληρωσει τίποτα και με κανένα τρόπο. Είτε σε ευρώ είτε σε ευρωδραχμές. Επίσης, όταν πτωχεύσει, οι δανειστές θα πάρουν τα δανεικά από τις ασφαλιστικές εταιρείες οπότε δεν υπάρχει και λόγος να τα ξαναπάρουν από την χώρα.

Από την άλλη η μόνη διαφορά του παλιού Ελληνικού πτωχευτικού δικαίου από το Αγγλικό που έχω επισημάνει προσωπικά, είναι ότι το δεύτερο διευκολύνει την δράση του συνδίκου της πτώχευσης. Όχι ότι στο παλιό δίκαιο δεν υπάρχει αυτός ο σύνδικος...

Πουθενά δεν έχω δει αναφορά σε τι νόμισμα θα πληρωθεί (τοπικό ή διεθνές) το χρέος το οποίο δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς να πληρωθεί σε κατάσταση πτώχευσης.

Πες μου Μονόχειρ...

Εδω απαντω σε ο,τι ναναι σε αυτο θα μασησω  :P   (Φυσικα και μη το δενεις ετσι; Don't try this at home kiddos...)

Δεν ξερω αν μπορεις να πληρωσεις δανειο που ελαβες σε αλλο νομισμα σε ο,τι θελεις. Θα ηταν εξαιρετικα περιεργο, καθοτι συνηθως το δανειο δε το λαμβανεις στο δικαιο ΣΟΥ αλλα στο δικαιο του δανειστη. Και οι τυχον διενεξεις κρινονται απο δικαστηρια (συνηθως) πανω απο τους δυο εμπλεκομενους, πιο κεντρικα, οχι δηλαδη στο πρωτοδικιο Καρδιτσας για προφανεις λογους μη αμεροληπτης δικης (αν αυτος που χρωσταει ειναι αυτος που δικαζει τα πιασαμε τα λεφτα μας...). Επισης αν μπορεις να αλλαζεις νομισμα πληρωμης οποτε γουσταρεις τοτε καθε μερα που το φραγκο επεφτε θα πληρωνες με δηναρια και  οταν το γιεν ανεβαινε θα πληρωνες με ρουβλια κλπ και θα "εκλεβες" το συσστημα.
Αλλα για χαριν συζητησεως ας υποθεσουμε οτι κατ' εξαιρεσιν σε αφηνουν να μετατρεπεις κατα βουληση δανεια σε δολλαρια σε ευρωδραχμες. Αυτοματως αυτο σημαινει οτι χρειαζεσαι 5 τρις ευρωδραχμες για καθε δολλαριο. Βαζεις λοιπον μπροστα τη μηχανη, κοβεις μερικα τρις ακομα. Αυτο σημαινει πληθωριστικο χρημα, αρα υποτιμηση ως προς τα εξω νομισματα. Οσο πιο πολλα κοβεις τοσο πιο πολλα θελεις για την ιδια δουλεια. Δεν αλλαζει πρακτικα τιποτα. Εσυ θα πληρωνεις (αν σε αφηνουν) το ισοποσο των ταδε δολλαριων σε δραχμες, οσες και να ειναι αυτες. Οταν εχεις δικο σου νομισμα η ισοτιμια αλλαζει καθημερινα.


Αλλα στο αλλο εχεις δικιο. Απο την πρωτη μερα θα χρεωκοπησουμε τοσο πολυ που και εννοιες οπως φαρμακο, νερο, ρευμα, πετρελαιο θα ειναι εξωτικες, ποσο μαλλον η εννοια της αποπληρωμης χρεων.


Σε πτωχευση μας ο δανειστης ψιλοχανει (ισως και οχι πολυ βεβαια αν παιζει τα χαρτια του υπομονετικα και σωστα) αλλα εμεις απλα εξαφανιζομαστε απο το χαρτη.


Συνοψιζοντας: Ειναι καλυτερα να μας χτυπησει το 2012 ο κομητης που λεγανε, παρα να αναγκαστει κανεις να πληρωσει μπαι πας με ελβετικες τεχνητες βαλβιδες και γερμανικο ανοξειδωτο νυστερι με τις ευρωδραχμες του...


Ειναι παντως αποριας αξιο και αποτελει παγκοσμια πρωτια διαστροφης το πως εμεις οι ελληνες αναλωνομαστε στο ΠΩΣ να ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ και τι παραθυρα μας δινουν οι νομοθεσιες των κρατων για αυτο αντι στο ΠΩΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΜΑΣ. Επισης ειναι αστειο το οτι ηδονιζομαστε να σκεφτομαστε τι και αν θα παθει η Αυστραλια, Αμερικη, Γερμανια, αν θα χασουν το παντεσπανι τους, αν εμεις πεθανουμε απο πεινα και χρωκοπια και χαμογελαμε χαιρεκακα και ηδονικα με τη σκεψη "μωρε αμα πεθανουμε εμεις και εσεις θα κρυολογησετε!"

« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/11, 14:54 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2451 στις: 21/11/11, 15:00 »
Έλα βρε Johnie... πάλι Καζάκη? Τα έχουμε χιλιοακούσει! Που να δεις τι σέρνει τώρα τελευταία ο Καζάκης στα κόμματα της Αριστεράς! Μπροστά στην κριτική του θα πεις ότι εγώ τα αγαπώ!!!  ;D

Δυό ερωτησούλες έκανα στις οποίες μπορεί να απαντήσει ο καθένας που γνωρίζει. Δεν θέτω διαχωρισμούς. Άντε Μονόχειρα, αγωνιώ!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2452 στις: 21/11/11, 15:42 »
Ναι βασικα, εχει απαντησεις σε καποιες απο τις ερωτησεις που εσεις θετετε.
Και βεβαια συμφωνω με τον Καζακη. Δεν με ενδιαφερει αν τα χωνει (δικαιως κατ'εμε) στα οποια κομματα, ειτε αριστερα, ειτε δεξια. Δεν μου λεει κατι το οτι ενα κομμα ειναι αριστερο, αφου δεν φροντιζει με καποιους τροπους να πολωσει τον κοσμο και να του δωσει οραμα και εμπνευση για δραση.
Ειπαμε, εχω αριστερες πεποιθησεις, αυτο δεν σημαινει οτι δεν βλεπω τι γινεται, ποιες κινησεις ειναι σωστες και ποιες οχι, ουτε σημαινει οτι ειμαι κανενας κολλημενος που διαβαζει ολη μερα Μαρξ και προσκυναει εφημεριδες του χωρου.
Αλλο κομμα, αλλο χωρος πολιτικος. Το οτι καποιοι ανθρωποι και αποψεις "φιλοξενουνται" ή/και εκμεταλλευονται απο διαφορα κομματα (πισω απο τα οποια σχεδον ποτε δεν ξερεις ποιος βρισκεται πραγματικα) δεν μου λεει τιποτα.
Οι πραξεις μου λενε και τα κομματα της αριστερας με εχουν απογοητευσει σε αρκετα σημεια.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν εχουν κανει και σωστες κινησεις. Αλλα χρειαζονται πολλα περισσοτερα ακομα, τα οποια προς το παρον δεν τα κανουν.
Καλο θα ηταν papou παντως, ολοι οσοι ασχολουνται με το θεμα, να δουν αυτη την συνεντευξη και να ακουσουν καποια πραγματα και ιστορικα και πολιτικα και οικονομικα.
Εσυ μπορει να τα χεις ακουσει και να τα ξερεις, ομως σιγουρα δεν διαβαζουμε μονο εμεις το θεμα που τρεχει εδω και 2 χρονια.

Τελος, θα μου απαντησετε γιατι να πληρωσουμε οποιοδηποτε τοκογλυφικο δανειο αφου θα χουμε βγει απο ΕΕ και €;
Για ποιο λογο ΚΑΙ να βγουμε απο ΕΕ και € ΚΑΙ να συνεχιζουμε να πληρωνουμε δανεια που εχουμε ξεπληρωσει 10 και 20 φορες;

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2453 στις: 21/11/11, 15:52 »
Δηλ Μονόχειρ θέλεις να πεις πως σε περίπτωση πτώχευσης και ευρωδραχμοποίησης οι μόνοι που θα επωφελούνταν θα ήταν οι δανειστές μας, οι οποίοι θα ελάμβαναν στο ακέραιο την παρούσα αξία των ομολόγων από την ενεργοποίηση των CDS? Χωρίς αναδιαρθρώσεις, κουρέματα κοκ?

Διότι απ' ότι καταλαβαίνω, σύμφωνα και μ' αυτά που λέει ο Καζάκης, το Ελληνικό κράτος βρίσκεται ήδη μέσα στην παγίδα του χρέους απ' την οποία δεν μπορεί να ξεφύγει λόγω του ότι το χρέος είναι εξωτερικό και όχι εσωτερικό όπως ήταν μέχρι την δεκαετία του '90 (θυμάμαι ακόμα τα ομόλογα ΕΤΒΑ, τις συνεχείς υποτιμήσεις και τα επιτόκια στο ύψος του 25%!!!)

Οπότε ο εκβιασμός, σύμφωνα με την πτωχή μου φαντασία, είναι ο εξής: " Ή κάθεστε στ' αυγά σας και σας τα παίρνουμε δίνοντας κι ένα ευτελές αντίτιμο για να μην φωνάζετε και πολύ, ή σας τα παίρνουμε χωρίς να σας δώσουμε τίποτα διαμελίζοντας την χώρα όπως, σε μια τέτοια περίπτωση, θα συμβεί και με την υπόλοιπη Ευρωζώνη".

Αλλά τότε όμως, και συνεκτιμώντας το γεγονός ότι οι Γερμανοί δεξιοί συμφωνούν με την Ελληνική Αριστερά πριμοδοτώντας κατά  65% την έξοδο της Ελλάδας από την Ευρωζώνη, θα χρεωθεί η διάλυση της Ευρωζώνης στην Ελλάδα, και ουδείς θα ενδιαφέρεται για το ποιός θα διαχειρίζεται τις τύχες του Ελληνικού λαού, ο οποίος μάλλον θα καταλήξει στα αζήτητα της διεθνούς μεταναστευτικής πολιτικής.

Τότε όμως, οι Έλληνες πρόσφυγες ανά τον κόσμο θα θυμούνται με βαθειά περηφάνεια ότι αυτοί διαλύσαν την δεύτερη προσπάθεια Παγκοσμιοποίησης ωσάν οι Ρωσοι μπολσεβίκοι την πρώτη. Είναι μεγάλο καύχημα αυτό δεν συμφωνείς?

Αντ' αυτού, βέβαια, μπορούμε να περιμένουμε την μαγνητική καταιγίδα του 2012, ελπίζοντας ότι οι "απροστάτευτες" από την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία βάσεις δεδομένων θα χάσουν τα χρέη μας με τον ίδιο τρόπο που θα χαθεί και ο έλεγχος βασικών μονάδων επικοινωνίας και ενέργειας!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2454 στις: 21/11/11, 16:07 »
Ή παλευουμε για μια πραγματικη ενωση των λαων και των πραγματικων οικονομιων με συγκλιση και σε μισθους και σε συνταξεις και σε προνοια, βασιζομενη στην πραγματικη οικονομια και οχι στα χρηματοπιστωτικα εργαλεια δημιουργιας χρηματος εκ του μηδενος.
Και αυτο δεν γινεται ουτε με το να σκυβεις το κεφαλι, ουτε με το να ξεπουλας οσο οσο οτι εχεις και δεν εχεις και να λες κι ευχαριστω που σε πατησαν.
Τους κανονες θα επρεπε να τους θετουν οι λαοι και οχι καποιοι μετρημενοι στα δαχτυλα τραπεζιτες τοκογλυφοι, αναξιοι ανθρωποι που ασχοληθηκαν ουσιαστικα μονο με την καταστροφη της παγκοσμιας πραγματικης οικονομιας.
Ειτε λοιπον παιρνουμε την εξουσια στα χερια μας, ειτε ειμαστε ερμαιο ολων μας συμβαινουν και προκειται να μας συμβουν.
Και απο κει που πρεπει να ξεκινησουμε, ειναι απο το κατα ποσο πραγματικα ειναι τα οποια διλληματα υπαρχουν, ποιοι ειναι οι πραγματικοι κινδυνοι, πως και αν μπορουν να αντιμετωπιστουν, ποια τα ωφελη κτλ.
Τουλαχιστον ο Καζακης μπαινει στον κοπο να αναλυσει καποια θεματα που πολλοι ρωτανε, προτεινει λυσεις, εχει μια λογικη και δεν μενει μονο στην κριτικη.
Για αυτο και προτεινω οποιος ενδιαφερεται για οτι συμβαινει, να στησει αυτι και να ακουσει 5 φωνηεντα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2455 στις: 21/11/11, 16:45 »
Τελος, θα μου απαντησετε γιατι να πληρωσουμε οποιοδηποτε τοκογλυφικο δανειο αφου θα χουμε βγει απο ΕΕ και €;
Για ποιο λογο ΚΑΙ να βγουμε απο ΕΕ και € ΚΑΙ να συνεχιζουμε να πληρωνουμε δανεια που εχουμε ξεπληρωσει 10 και 20 φορες;


Μα κι εμένα το ίδιο και το αυτό είναι το ερώτημά μου Johnie! Πως συμβιβάζεται η παραπάνω ερώτηση με το παρακάτω άρθρο:

http://tvxs.gr/news/egrapsan-eipan/o-gioynker-molis-eipe-megalytero-psema-gia-elliniko-xreos-i-mipos-oxi


Διότι τι μας ενδιαφέρει αν θα ισχύσει το αγγλικό ή το ελληνικό πτωχευτικό δίκαιο , αν αναφέρονται στον τρόπο πληρωμής σε ρευστό,  σε κάτι που θα αρνηθούμε να πληρώνουμε σε ρευστό? Τι μας ενδιαφέρει αν θα πληρώσουμε σε ευρώ ή σε δραχμές κάτι που δεν θα πληρώνουμε?

Τέλος πάντων, που αναφέρεται το αγγλικό πτωχευτικό δίκαιο και ποιές είναι οι διαφορές του με το Ελληνικό? Επιτέλους, κανείς δεν γνωρίζει? Τι το μασουλάνε τότε όλοι σαν πασατέμπο?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2456 στις: 21/11/11, 17:13 »
Τις τελευταίες μέρες, σε αυτή την παράσταση που διοργάνωσε ο Παπανδρέου, ο ίδιος, η Μπακογιάννη και άλλοι πολιτικοί δήλωσαν ξεκάθαρα ότι "αυτό  που διακυβεύεται είναι η παραμονή ή όχι της Ελλάδας στην ευροζώνη".
Καταρχάς προβλέπεται η έξοδος μιας χώρας από τη ζώνη του ευρώ; Μπορούν να συνεδριάσουν οι υπόλοιποι και μόλις τελειώσουν να βγει η Μέρκελ και να πει "λοιπόν, αποφασίσαμε ότι δεν είστε καλά παιδιά και για αυτό από αύριο φεύγετε από την ευρό"? Ή άμα γίνει έξοδος θα είναι "εθελοντική", όπως εθελοντικές ::) είναι και μέχρι τώρα οι συμφωνίες που έχει υπογράψει η Ελλάδα, όπως αυτή της 26ης Οκτ ::) ;

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2457 στις: 21/11/11, 17:23 »
Διότι απ' ότι καταλαβαίνω, σύμφωνα και μ' αυτά που λέει ο Καζάκης, το Ελληνικό κράτος βρίσκεται ήδη μέσα στην παγίδα του χρέους απ' την οποία δεν μπορεί να ξεφύγει λόγω του ότι το χρέος είναι εξωτερικό και όχι εσωτερικό όπως ήταν μέχρι την δεκαετία του '90 (θυμάμαι ακόμα τα ομόλογα ΕΤΒΑ, τις συνεχείς υποτιμήσεις και τα επιτόκια στο ύψος του 25%!!!)
Ειμαι πολυ λιγος για να ερμηνευσω Καζακη απο το πρωτοτυπο.  :P :P :P  Η συλλογιστικη του που απλωνεται στις 4 γνωστες συμπαντικες μας διαστασεις και σε πολλες αλλες εχει (να το θεσω πολιτικως ορθα) το ανερμηνευτο. Μου αρεσει, οπως και ο Λεβεντης και ο Βεργης και ο Μπαμπης και η Τσιτσιολινα, ο Μιστερ Εθνικα Μπουτια αλλα μεχρι εκει.


Μονο αυτο. Στα αλλα, τα πραγματικα σοβαρα δεν μπορω να εχω γνωμη, μια μλκια μπορω να πω και εγω ως ολοι, αδικως ψαχνεις σε μενα τις απαντησεις. Η γνωμη μου ειναι οτι αν χρεωκοπησουμε, βγουμε απο ευρω, ΕΕ θα το πληρωσουμε πολλαπλως. Το τι θα παθουν οι δανειστες μας δεν ξερω και δεν με πολυνοιαζει, δεν ηδονιζομαι να μαθω στην επομενη ζωη (αν υπαρχει) οτι αφου ψοφησα, πηρα και αλλους μαζι. Φυσικα μπορει να σφαλω ακομα και Εγω. Ουδεις ασφαλτος.


Το οτι ειμαστε η οχι στην ΕΕ η στο ευρω δε σημαινει οτι απαλλασομαστε των υποχρεωσεων μας προς τους δανειστες μας. Δεν λεει πουθενα οτι αμα εισαι ΕΕ τοτε θα πληρωνεις σα κοροιδο οτι χρωστας ενω αμα δεν εισαι εντος ΕΕ τοτε εισαι μαγκας και αλανι και χρειαζεται δε πληρωνεις πουθενα, ειναι ολα κερασμενα. Απλα το να εισαι εντος ενος νομισατος ερχεται με εξτρα δικαιωματα και εξτρα υποχρεωσεις (οχι παντως το αν θα δωσεις τα χρωστουμεικα σε οσους σε στηριξαν, αυτο ονομαζεται πχ ασυνεπεια, κανονι, φεσι ... ). Το να μην δουλευεις με ευρω η να μην εισαι κολλητος με καποιον δε σημαινει  "δεν σου πληρωνω δανεια τωρα που δεν ειμαστε πολυ φιλοι".
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/11, 17:31 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2458 στις: 21/11/11, 17:59 »
Καλα monoxeira, το χεις χασει εντελως... Το να συγκρινεις Τσιτσιολινες και αλλους "τηλε-αστερες", με εναν ανθρωπο που εν παση περιπτωση εχει μια γνωση και ειδικοτητα σε οσα λεμε τοσο καιρο, δειχνει απλα πως οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια. Οποτε αστο καλυτερα, αν δεν μπορεις να απαντησεις, τουλαχιστον μην πετας μλκιες.
Papou, το αρθρο που παρεθεσα, δεν το παρεθεσα γιατι γνωριζω αρθρο-αρθρο ή γενικα το Αγγλικο ναυτικο δικαιο.
Το εβαλα ομως για να δουμε τι παιχνιδια νομικο-οικονομικα (με λιγα λογια λαμογιες) μπορει να παιζονται απο πισω. Πραγματα που ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ιδεα ουτε καν για την υπαρξη τους, την στιγμη που τετοια παιχνιδακια, καθοριζουν την μοιρα ολοκληρων κρατων.
Αυτο που γνωριζω, ειναι οτι οσες συμβασεις διεπονται απο το Ελληνικο δικαιο, ακολουθουν τους δικους μας κανονες. Αν γυρισουμε σε δραχμη και αποφασισουμε να ξεπληρωσουμε την Α συμβαση που ειχε υπογραφει βαση Ελληνικου δικαιου, τοτε το ξεπληρωνουμε σε δραχμες. Αν η συμβαση υπογραφηκε με βαση το Αγγλικο δικαιο, τοτε πληρωνουμε σε €.
Και παλι λεω, οτι δεν γνωριζω λεπτομερειες. Εξαλλου η αποψη μου ειναι οτι δεν πρεπει να πληρωσουμε τιποτα απο ολα αυτες τις συμβασεις, οποτε ειναι μαλλον αδιαφορο σε ποιου δικιαο εντασσονται.
Απλα δεν τις πληρωνεις...
Το τι γινεται σε περιπτωση που δεν πληρωνεις, ειναι αλλου παππα ευαγγελιο, οπως και το σε ποια περιπτωση (πληρωμης ή μη) θα βρεθουμε σε πιο δυσκολη κατασταση.
Προσωπικα πιστευω και με βαση τα στοιχεια που ξερουμε, οτι αν αρνηθουμε να πληρωσουμε τους κλεφτες, η χωρα μπορει να εξυπηρετησει το εσωτερικο της (μισθους, συνταξεις κτλ). Θα εχει για ενα διαστημα προβληματα με τις εισαγωγες, αλλα δεν θα διαρκεσουν πολυ (καπου πρεπει να πουλανε και οι βιομηχανοι και οι καιροι δεν ειναι για να κρατανε μανιατικα σε ολοκληρους πληθυσμους).
Με μια σωστη πολιτικη αναπτυξης και με αρνηση πληρωμων, η χωρα μπορει να εχει καποιες ελπιδες για ανακαμψη.
Αν συνεχισουμε και εξυπηρετουμε τους κλεφτες των λαων, δεν εχουμε καμια παραπανω ελπιδα απο το να γινουμε ενα κρατος δουλων (που ηδη ειμαστε).
Το θεμα ομως δεν ειναι μονο δικο μας, μιας και απο τις δικες μας κινησεις μπορουμε να θεσουμε σε κινηση (εχει ηδη τεθει σε κινηση, θελει ομως μια δυνατη κλοτσια για να παρει πραγματικα μπροστα) παγκοσμιο "κινημα" εναντιον των δυναστων τραπεζιτων, χρηματοπιστωτικων ιδρυματων και αλλων τραγελαφικων λησταρχων του λαου παγκοσμιως.
Μονο με παγκοσμια (ή τουλαχιστον Ευρωπαικη) κινητοποιηση μπορει να αλλαξει κατι πραγματικα προς το καλυτερο.
Και μιας και τα ματια του κοσμου ειναι στραμμενα πανω μας, η σωστοτερη κινηση κατ'εμε ειναι το ΟΧΙ σε οτιδηποτε σου στερει το δικαιωμα να ελπιζεις στο σημερα και στο αυριο.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2459 στις: 21/11/11, 20:01 »
Καλα monoxeira, το χεις χασει εντελως... Το να συγκρινεις Τσιτσιολινες και αλλους "τηλε-αστερες", με εναν ανθρωπο που εν παση περιπτωση εχει μια γνωση και ειδικοτητα ...

Μα τη γνωση και ειδικοτητα του ειναι αυτη που ακριβως θετω υπο αμφισβητηση....Τουλαχιστον οσο θετω υπο αμφισβητηση και τις γνωσεις περι πολιτικης και της Τσιτσιολινας που ασχοληθηκε (με επιβεβαιωμενη επιτυχια μαλιστα αφου βγηκε και βουλευτης) με τα κοινα και εγινε μοδα, η του Βεργη ως αρχηγου κομματος που διεκδικουσε την πρωθυπουργια και ειχε και αυτος το φαν κλαμπ του κλπ. Εν πασει περιπτωσει δε ξερω γιατι το παιρνεις τοσο προσωπικα σα να αμφισβητηθηκε η δικη σου οικονομικη αναλυση και θεωρεις με τοση βεβαιοτητα οτι πρεπει να τα εχει  "χασει" κανεις για να τολμησει να αμσφισβητησει Καζακη ...

Στο profile του blog του ο οικονομολογος Καζακης γραφει...
Παράθεση
O Δημήτρης Καζάκης είναι οικονομολόγος-αναλυτής με επαγγελματική διαδρομή σε επιχειρήσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Αρθρογραφεί σε τακτική βάση στην εφημερίδα Ποντίκι, στο περιοδικό Hellenic Nexus και στην ιστοσελίδα inprecor.gr. Έχει επίσης καίριο ρόλο στη συγκρότηση της πρωτοβουλίας Σεισάχθεια.

Ο δημοφιλης αυτον τον καιρο, σε πολλους, οικονομολογος  δηλωνει ο ιδιος οτι, ως επαγγελμα αυτη τη στιγμη, αρθρογραφει στηλη οικονομικων ? στο Ποντικι ? στο σαιτ inprecor.gr ? αν καταλαβα καλα...  Να τον πω τον προβληματισμο μου ...Θα περιμενα με τοσες γνωσεις να τον εχει αξιοποιησει καποιος περισσοτερο καπου πιο εξειδικευμενα... 

Επειδη το σαιτ δεν το γνωριζα και το επισκευθηκα εξαιτιας της αναζητησης για τις δουλειες του εν λογω κυριου...παραθετω ενδεικτικα αρθρα που ειδα επισης εκει.Οχι, δεν τα εχει γραψει αυτος, αλλα δειχνει οτι δεν προκειται για καποιο αυστηρο οικονομικο σαιτ. Εχει θεματολογια ποικιλης υλης πχ :
- Παραδιδουν τα παιδια τους σε ορφανοτροφεια
- Ας συζητησουμε. Τι πραγματικα συμβαινει στις πλατειες;
- Η Γερμανια ειναι ο νεος μας Αφεντης
- Το facebook προκαλει αγχος προειδοποιουν οι επιστημονες.

Το ποντικι το γνωριζα, ουτε αυτο ειναι καποιο αυστηρο εγκυρο/επιστημονικο εντυπο οικονομικων αναλυσεων .

Φτανει με το θεμα Καζακης και εγκυροτητα οικονομικων αναλυσεων. Ας μεινουμε στο κυριως.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/11, 20:28 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2460 στις: 21/11/11, 22:23 »
Papou, το αρθρο που παρεθεσα, δεν το παρεθεσα γιατι γνωριζω αρθρο-αρθρο ή γενικα το Αγγλικο ναυτικο δικαιο.
Το εβαλα ομως για να δουμε τι παιχνιδια νομικο-οικονομικα (με λιγα λογια λαμογιες) μπορει να παιζονται απο πισω. Πραγματα που ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ιδεα ουτε καν για την υπαρξη τους, την στιγμη που τετοια παιχνιδακια, καθοριζουν την μοιρα ολοκληρων κρατων.


Αγαπητέ μου, πάρε μια γεύση για το Αγγλικό πτωχευτικό δίκαιο:
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16128&subid=2&pubid=52561149#


Παράθεση
Αυτο που γνωριζω, ειναι οτι οσες συμβασεις διεπονται απο το Ελληνικο δικαιο, ακολουθουν τους δικους μας κανονες. Αν γυρισουμε σε δραχμη και αποφασισουμε να ξεπληρωσουμε την Α συμβαση που ειχε υπογραφει βαση Ελληνικου δικαιου, τοτε το ξεπληρωνουμε σε δραχμες. Αν η συμβαση υπογραφηκε με βαση το Αγγλικο δικαιο, τοτε πληρωνουμε σε €.


Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι το Αγγλικό πτωχευτικό δίκαιο κλίνει τη ζυγαριά υπέρ των πτωχών και κατά των πιστωτών και δεν έχει καμμία σχέση με το ως προς την ποιότητα του νομίσματος με το οποίο αποπληρώνονται τα χρέη τα οποία δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς ν'αποπληρωθούν εφόσον κάποιο πρόσωπο, εταιρεία ή κράτος, υπάγεται σε διαδικασία πτωχεύσεως.

Αντίθετα παρέχει ευεγερτικές διατάξεις ως προς την διαχείρηση από τους δανειστές, ως προς τον σύνδικο της πτώχευσης, ως προς τις αναδιαρθρώσεις χρέους, ως προς την ρετσινιά που απομένει στον πτωχευμένο κλπ.

Παρέχει δηλ κάποιο είδος σεισάχθειας στον πτωχό.

Αν όλα όσα έχω ακούσει είναι ορθά, τότε αυτοί που κατά καιρούς μας κουβαλάς είτε, επαναλαμβάνω, μας δουλεύουν είτε δεν ξέρουν σε ποιό μαντρί να πάνε με τα τέσσερα!

« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/11, 22:34 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2461 στις: 22/11/11, 09:21 »
Tα οποια αποτελεσματα "σεισαχθειας" τα εχουμε δει εξαλλου επανειλημενα ανα τον κοσμο σε παρομοιες περιπτωσεις οπου εχει πατησει ποδι ΔΝΤ κτλ.
Ρε πατε καλα; Πραγματικα πιστευετε ακομα πως οτι γινεται γινεται για το καλο της χωρας και το δικο μας;
Καθυστερημενοι ειστε ή απλα αρνειστε να δειτε την πραγματικοτητα;
Μετα μιλατε για συνομωσιολογιες και π**αριες, την στιγμη που εφευρισκετε τα πιο απιθανα σεναρια που μπορει να συλλαβει καποιος, χωρις ιχνος λογικης; Την πραγματικοτητα που ξεδιπλωνεται 2 χρονια μπροστα στα ματια σας και οσα εχει γραψει η ιστορια τα αγνοειτε;
Καλως να μπουμε λοιπον στους οποιους μηχανισμους "στηριξης" (βλεπε:λεηλασιας), μπας και σωθουμε και στο τελος ειμαστε με τους "νικητες".
Καλο παιδες να αμφισβητειτε τα παντα, καλη και η σκεψη και ο προβληματισμος, αλλα οταν η πραγματικοτητα σε φτυνει μεσ στα μουτρα σου, καλο ειναι να μην κρατας ομπρελα και να μην ελπιζεις σε σωτηρες, σε λυσεις δανειστων κτλ.
Η αντιστεκεσαι και προσπαθεις να βρεις την ακρη μονος σου, ή κανεις στην ακρη και αφηνεις αλλους να σε κουμανταρουν.
Προφανως η αποψη σας ειναι οτι πρεπει να μας κουμανταρουν αλλοι, ασχετα με το τιμημα που θα πληρωσουμε.
Δικαιωμα σας. Εγω πιστευω οτι πρεπει επιτελους ο λαος να αναλαβει την εξουσια και ολες οι αποφασεις απο αυτον να προερχονται. Αν λοιπον ο λαος αποφασισει να συνεχισει να ζει στην ανεχεια και να αφηνει στο απυροβλητο τους θυτες του, τοτε αυτο θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον δικη του αποφαση, οχι καποιας ολιγαρχιας. Και ΑΥΤΟ ειναι θα πρεπε να ισχυει παντου, ποσο μαλλον στην Ελλαδα που υποτιθεται οτι τοσα χρονια ειχε και "σοσιαλιστικη" κυβερνηση, "δημοκρατια" και λοιπες αηδιες...
Εαν πραγματικα δεν βλεπετε τι γινεται γυρω σας, πως καταργειται το συνταγμα γραμμη προς γραμμη, μερα με την μερα, πως η δημοκρατια ειναι ενα ανεκδοτο και πως ζουμε σε καταστασεις αλλων εποχων, πως οι πολιτικοι μας δουλευαν και μας δουλευουν ακομα ψιλο γαζι, τοτε ειμαστε οντως αξιοι της μοιρας μας.
Η ελευθερια και η ανεξαρτησια, ειτε μιλαμε για ολοκληρους λαους, ειτε ατομικα, δεν χαριζεται, κερδιζεται.
Απο κει και περα, ολες τις δικαιολογιες που μου βαζετε (οι περισσοτερες απο τις οποιες ειναι τουλαχιστον αστειες), ειναι απλα κουβεντα να γινεται.

monoxeira, αστο ρε παιδι μου. Ειπαμε, εσυ εχεις βρει την λυση με το να μην αγοραζεις gibson και λαμπατους ενισχυτες.
Τι ανησυχεις λοιπον; Χεστο...

Papou, καλη τυχη στη σεισαχθεια σου. Στο ευχομαι ολοψυχα να ειναι ετσι τα πραγματα και πραγματικα να νοιαζονται ολοι τους για το καλο μας και της χωρας μας, ή τουλαχιστον να εχουν συμφεροντα που να τους κανουν να μην δυαλυσουν εντελως την χωρα μετατρεποντας την σε χειροτερη μπανανια απο αυτη που ειναι τωρα.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2462 στις: 22/11/11, 10:09 »
Κοίτα να δεις Johnie... το ότι κάποιος είναι διατεταγμένος να διαλύσει το Εθνικό σου προφίλ δεν σημαίνει ότι εσύ δικαιούσε να πετάς όποια μπαρούφα (μη αποδεικνυόμενο λόγο) σου κατέβει στο κεφάλι, αποπροσανατολίζοντας τον κόσμο. Διότι όταν πετάς οποιαδήποτε κοτσάνα σημαίνει ή ότι είσαι αδαής άρα και αναξιόπιστος άρα και άχρηστος στην όλη ιστορία ή ότι είσαι συνένοχος. Δεν ξέρω ποιό από τα δύο είναι το χειρότερο.

Τουτέστιν, σύμφωνα με όσα έχουμε συζητήσει, το πρόβλημά μας δεν είναι το αν θα υπαχθούμε στο Αγγλικό ή στο Αμερικάνικο ή στο Κοινοτικό δίκαιο πτώχευσης αλλά αν θα υπαχθούμε σε οποιοδήποτε δίκαιο πτώχευσης. Διότι τότε θα πρέπει να ακολουθήσουμε την διεθνή πρακτική ή αλλιώς να επαναστατήσουμε και να είμαστε έτοιμοι για τα χειρότερα.

Και δεν γνωρίζω αν το κατεστημένο Εθνικό μας προφίλ είναι προετοιμασμένο για τα χειρότερα. Δεν το νομίζω πάντως αν συνεκτιμήσουμε το γεγονός ότι δυστυχώς ένα εξαιρετικά μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού της χώρας ενίσταται διότι η κυβέρνηση δεν έχει ακόμα επιτρέψει να γίνονται πληστειριασμοί της πρώτης κατοικίας.
Αν φέρονται έτσι σε καιρό ειρήνης σε καιρό πολέμου θα σε φάνε ζωντανό Johnie μου...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2463 στις: 22/11/11, 11:45 »
Επαναλαμβανω λοιπον, οτι συμφωνω πως δεν εχει σημασια σε ποιο δικαιο υπαγεται η καθε συμφωνια, αν οντως ειμαστε ετοιμη ετσι κι αλλιως να μην πληρωσουμε.
Αν ομως πληρωσουμε, ολο και καποια σημασια θα εχει. Τωρα εσυ πιστευεις, οτι αυτο ειναι καλο βημα προφανως, μιας και πιστευεις με βαση οσα γνωριζεις (ή διαβασες) πως το Αγγλικο δικαιο ειναι υπερ του δανειοληπτη. Δεν μενει παρα να το δουμε στην πραξη (μιας και η "κυβερνηση" μας ετσι κι αλλιως ετοιμαζεται να προσυπογραψει την οποια συμφωνια).
Η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια, οποτε ειμαι σιγουρος οτι ακομα αρκετοι εχουν ελπιδες για τις κινησεις που γινονται.
Η ιστορια αλλα λεει παντως και οποιος νομιζει οτι δεν ειμαστε ηδη υπο καθεστως πτωχευσης πλαναται.
Ειμαστε ηδη πτωχευμενοι, απλα ειμαστε ταυτοχρονα αναγκασμενοι να δινουμε κι αυτα που δεν εχουμε.
Το μονο που μενει πλεον, ειναι να ξεζουμισουν οσο ακομα αντεχουμε οτι προλαβαινουν, πριν να κανουν την οποια τροποποιηση που θα τους επιτρεψει να αποβαλλουν χωρες απο το € ή/και την ΕΕ.
Με το να καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια, σιγουρα δεν κερδιζουμε τιποτα. Η οικονομια ετσι κι αλλιως εχει καταστραφει και θα πρεπει να επανεκκινησει και θα το κανει. Το θεμα ειναι οτι μεχρι να γινει αυτο, αλλα και οταν γινει αυτο, υπο ποιες συνθηκες θα γινει αυτο; Θα μπορεσει ο λαος να ορθοποδησει ή ολες οι αλλαγες που θα γινουν, θα γινουν αποκλειστικα και μονο για να συνεχισει να ενισχυεται το ντοπιο και ξενο κεφαλαιο;
Τελικα ποσο μεγαλη ψευδαισθηση ειναι τα περι "παω με τον νικητη" και ποιος ειναι τελικα ο νικητης;
Γιατι με βαση τα δικα μου πιστευω, αν ο λαος δεν κερδιζει τιποτα απο μια ιστορια, τοτε σιγουρα νικητης δεν ειναι.
Απο κει και περα, ο καθενας μπορει να πιστευει οτι (αφελες ή μη) θελει και να πρατει αναλογα.
Φιληστε λοιπον τα χερια των νονων που μας κυβερνανε (ντοπιους και ξενους) και μην διεκδικειτε τιποτα απο οσα ειναι αυτονοητα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2464 στις: 22/11/11, 14:46 »
Επαναλαμβανω λοιπον, οτι συμφωνω πως δεν εχει σημασια σε ποιο δικαιο υπαγεται η καθε συμφωνια, αν οντως ειμαστε ετοιμη ετσι κι αλλιως να μην πληρωσουμε.
Αν ομως πληρωσουμε, ολο και καποια σημασια θα εχει. ...................................
...................................................
Με το να καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια, σιγουρα δεν κερδιζουμε τιποτα. Η οικονομια ετσι κι αλλιως εχει καταστραφει και θα πρεπει να επανεκκινησει και θα το κανει. ..........................................
.............................................
ή ολες οι αλλαγες που θα γινουν, θα γινουν αποκλειστικα και μονο για να συνεχισει να ενισχυεται το ντοπιο και ξενο κεφαλαιο;
Τελικα ποσο μεγαλη ψευδαισθηση ειναι τα περι "παω με τον νικητη" και ποιος ειναι τελικα ο νικητης;
............................................................................... ..............
Απο κει και περα, ο καθενας μπορει να πιστευει οτι (αφελες ή μη) θελει και να πρατει αναλογα.

Αρχίζω απ' το τέλος Johnie. Πως καταλαβαίνουμε ότι κάποια πρόταση είναι αφελής? Απλά την ελέγχουμε δια μέσου της κριτικής μας σκέψης. Σ' αυτό το θέμα με την σχέση του Αγγλικού δικαίου και του τρόπου αποπληρωμής των δημοσίων χρεών μπορούμε μετά από λίγο ψάξιμο να βρούμε ότι δεν υπάρχει καμμία. Τα πτωχευτικά δίκαια αναφέρονται στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεται η περιουσία του δανειολήπτη, υποθηκευμένη ή μη, όταν αυτός περιέλθει σε κατάσταση αδυναμίας πληρωμής του δανείου.

Έτσι η επόμενη λογική σκέψη είναι: "Μα είναι δυνατόν κάποιος να είναι τόσο αφελής και να δημοσιεύει κάποια πληροφορία η οποία αποδεικνύεται ότι δεν ισχύει και από κάποιον άσχετο με τα οικονομικά και το εμπορικό δίκαιο?" Και μάλιστα το μέγεθος του λάθους να πλησιάζει το ψεύδος!

Ναι μεν, αλλά... (σκέφτεσαι) την ίδια πληροφορία την έχει προωθήσει και η Γουώλ Στρίτ Τζόρναλ και οι Φαϊνάνσιαλ Τάιμς και άλλα έγκριτα οικονομικά έντυπα. Είναι δυνατόν αυτά τα έντυπα να παίζουν με την πληροφόρηση? Είναι?  ;)

Η επόμενη σκέψη είναι ότι το χρέος της Ελλάδας δεν είναι μόνο κρατικό. Χιλιάδες ιδιωτικές μικρομεσαίες επιχειρήσεις αλλά και ιδιώτες έχουν πάρει δάνεια τα οποία δεν μπορούν να απολπληρώσουν λόγω της έλλειψης ρευστότητας και χωρίς να έχουν κανένα δόλο. Ξέρεις επίσης ότι σύμφωνα με το παλιό Ελληνικό πτωχευτικό δίκαιο η περιουσία αυτών των ανθρώπων βγαίνει στον πλειστηριασμό ενώ σύμφωνα με το Αγγλικό πτωχευτικό δίκαιο προστατεύονται από τους δανειστές τους όταν η στάση πληρωμών έγινε λόγω οικονομικής συγκυρίας και άνευ δόλου.

Πχ. Αν κάποιος πτωχός έχει μόνο ένα σπιτάκι το οποίο δεν μπορεί να απολπληρώσει λόγω του ότι έχασε την δουλειά του και δεν μπορεί να βρει αλλού δουλειά λόγω οικονομικών συνθηκών ένα Βρετανικό δικαστήριο μπορεί και να του επιτρέψει να το κατοικεί δια βίου ακόμα κι αν δεν πλρώσει μία στην τράπεζα!

Οπότε αμέσως γεννιέται η υποψία έως βεβαιότητα ότι πιθανότατα μια κλίκα που έχει βάλει στο μάτι την περιουσία μικροϊδιωτών διασπείρει τα διάφορα ψεύδη περί του Αγγλικού δικαίου ώστε να μην εφαρμοστεί και έτσι να πάρει την περιουσία των μικροϊδιωτών κοψοχρονιά. Και η μικροπεριουσία θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει περισσότερο από την κρατική ως σοσιαλιστή λόγω του ότι αυτή πάντα ανήκε στους μικρούς ενώ η κρατική περιουσία ποτέ δεν τους ανήκε, από ιδρύσεως του Ελληνικού κράτους.

Αν βέβαια ανιχνεύσει κανείς και τις υπόλοιπες υπόγειες διαδρομές αυτών των αρθρογράφων και τα άλλα που προτείνουν όπως έξοδο από ΕΕ, εθνικό νόμισμα κλπ, μπορεί να οδηγηθεί και σε άλλες χρήσιμες υποψίες η οποίες δεν είναι της παρτούζης να αναλυθούν καθόσον σε κούρασα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2465 στις: 22/11/11, 15:20 »
Σημασια δεν εχει τι προτεινουν οι οποιοι αρθογραφοι. Σημασια εχει εμεις τι κανουμε.
Και επειδη κανεις οτι δεν καταλαβαινεις, οπως σου εγραψα και στο προηγουμενο μηνυμα, το αρθρο το ανεβασα για να δουμε ποσα ακομα δεν ξερουμε και παιζονται πισω απο την πλατη μας. Οχι γιατι ισχυει αυτο που γραφει ο καθε αρθογραφος.
Αυτο σημαινει οτι οταν ο λαος δεν ξερει και δεν τον πληροφορει κανεις για το περιεχομενο οποιασδηποτε συμβασης (και μαλιστα με τροπο ξεκαθαρο και οχι με τεχνικους ορους που καποιοι μπορει να μην καταλαβαινουν), εξαπαταται απο οποιους υπογραφουν (και μαλιστα εξ ονοματος του λαου) μια τετοια συμβαση.
Τωρα εσυ προσπαθεις να ριξεις το βαρος του μηνυματος εκει που δεν εχει καμια σημασια: Στο ποιος το εγραψε και αν αυτο που λεει ισχυει ή οχι. Ενω αυτο που εχει σημασια, ειναι τι κρυβεται τελικα πισω απο ολες αυτες τις συμβασεις, τι συμβαινει πραγματικα κτλ. Και αυτο κανενας δεν εχει αξιωθει να μας το κανει λιανα.
Η ιστορια ομως εχει γραψει (και ξαναγραψει) ποσο καλες ηταν ολες αυτες (ή παρομοιες) συμβασεις για τους δανειζομενους και εσυ εξακολουθεις να αρνεισαι τα αποτελεσματα.
Η Ελλαδα ειναι και η πρωτη χωρα στην οποια συμβαινουν αυτα, χωρις να εχει ελεγχο του νομισματος της και ολη αυτη η κατασταση ειναι ευχης εργο για καποιους που συνεχιζουν την κερδοφορια τους στην πλατη του απλου κοσμου.
Εσυ λοιπον πιστευεις οτι μπορει ο καθε Σαμαρας, Παπανδρεου και δεν συμμαζευεται, να μπορει να υπογραφει συμβασεις που υποθηκευουν την χωρα και τους πολιτες της για ενας Θεος ξερει ποσα χρονια και υπο ποιες συνθηκες.
Γιατι πιστευεις, οτι κατα βαθος οι πολιτικοι θα κανουν σωστα την δουλεια τους και θα κοιταξουν το καλο του λαου, πραγμα που βεβαιως δεν εχουν κανει ποτε απο δημιουργιας του κρατους.
Εμενα επετρεψε μου να αμφισβητω και τις προθεσεις τους και τις ικανοτητες τους.
Κατα τα αλλα μεινε να λες ποσο αδικο εχει ο καθε αρθογραφος και πως οι δανειστες μας κοιτανε να ειμαστε καλα, εντασσοντας τις οποιες συμφωνιες υπο καποιο αλλο δικαιο.
Και οταν ερθουν να σου παρουν οτι εχεις και δεν εχεις, κατσε και συζητησε μαζι τους γιατι το Αγγλικο δικαιο προσφερει μια μορφη σεισαχθειας και βοηθαει τους φτωχους - πλην τιμιους - δανειοληπτες.
Οταν βλεπεις και νιωθεις το αδικο στο πετσι σου καθε μερα, ειτε αντιστεκεσαι σε αυτο, ειτε το παρατας και οτι γινει εγινε.
Εσυ λες οτι πρεπει να το παρατησουμε μαλλον, μιας και οι δανειστες μας κανουν το καλυτερο για εμας, εμεις ειμαστε που πρεπει να πληρωσουμε (μιας και ολοι μαζι τα φαγαμε) και οτι αν φυγουμε απο ΕΕ και € θα ερθει ο Αρμαγεδων.
Οπως λοιπον εσυ με κατηγορεις (ηλιθιως, μιας και τονισα σε προηγουμενο μηνυμα για ποιους λογους παρεθεσα ενα αρθρο), πως μπορει να σπερνω ψεμματα ή εντελως λαθος πληροφοριες, μπορω να πω κι εγω οτι με βαση οσα λες τοσο καιρο και τις κωλοτουμπες που εχεις κανει απειρες φορες (αλα ΛΑ.Ο.Σ, τυχαιο;), εισαι βαλτος για να συνεχισεις να φοβιζεις τον κοσμο, να μην καταλαβει ποτε την δυναμη του και να μην αναλαβει ποτε την ευθυνη για τις σημαντικες αποφασεις της ζωης του (μιας και ολοι ειναι αδαης, ακομα και οικονομολογοι, εκτος απο εσενα φυσικα που αν και δηλωνεις αδαης, εχεις ετοιμες ερμηνειες και δικαιολογιες για οσα απαραδεκτα συμβαινουν).
Και η απλη αληθεια ειναι μια:
Εχουμε πτωχευσει, ειτε αυτο αρεσει, ειτε οχι.
Το θεμα ειναι τι κανουμε απο δω και περα. Και οι 2 εναλλακτικες (μενουμε ή φευγουμε) θα μας αφησουν με χρονια προβληματα. Η μια επιλογη ομως ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ σε αφηνει χωρις καμια ελπιδα για το μελλον. Η αλλη σου ξαναδινει τις τυχες στα χερια σου, χωρις αυτο να σημαινει οτι θα ειναι πιο ευκολη.
Αν εσυ προτιμας την χωρις προοπτικη λυση, τι περιμενεις να πιστευω για σενα; Οτι σκεφτεσαι λογικα; Οτι εισαι φοβισμενος γιατι τα πραγματα μπορουν να γινουν χειροτερα (που θα γινουν ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ); Οτι ισως εχεις κερδος απο το να παραμενουμε σε αυτη την κατασταση;
Εσυ ξερεις.
Εγω ξερω οτι οταν κατι ειναι αδικο, προσπαθεις να το αλλαξεις και οχι να γλυψεις τον θυτη μπας και σε "λυπηθει" και στον βαλει πιο απαλα...
Ειναι μια τεραστια ευκαιρια για τον λαο να παρει επιτελους την μοιρα στα χερια του. Οσο ομως ο λαος ελπιζει σε θαυματουργες λυσεις και εκ των εξω παρεμβασεις, τοσο θα χανει το τρενο του ελεγχου της ζωης του.
Οσο αρνουμαστε να βλεπουμε πεισματικα, πως η παγκοσμια (και τοπικη) διακυβερνηση λειτουργει ως ενα φασιστικο καθεστως που στηριζεται στην αποβλακωση των μαζων, στην αστυνομευση, στρατικοποιηση, στα ψεματα και στο αδικο, τοσο θα συνεχισουμε να τρεφουμε ελπιδες για ενα μελλον που ποτε δεν θα ερθει.
ΚΑΠΟΙΑ γμημενη στιγμη θα πρεπει να παλεψουμε σε παγκοσμιο επιπεδο για την ανατροπη αυτου του εξαθλιωματος, αυτου του φασιστικου καθεστωτος που εχει σαν οδηγους μια απειροελαχιστη οικονομικη ελιτ.
Αλλα ξεχασα, εσυ εισαι της αποψης, ας το ξεκινησει ο αλλος κι εγω θα κοιταω και οταν ερθει η ωρα θα κανω αλλη μια κωλοτουμπα λεγοντας "εγω τα ελεγα".
Ου να μου χαθειτε!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/11, 15:25 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2466 στις: 22/11/11, 15:45 »
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231138798

Και εσυ θεωρεις δηλαδη οτι "καιγονται" ασχετα καποιοι εξω για την υπογραφη της συγκεκριμενης συμβασης, αδιαφορωντας ομως ταυτοχρονα για το ποιος θα ειναι κυβερνηση ΑΦΟΥ εχει υπογραφει η συμβαση;
Το ιδιο παιχνιδακι παιζεται σε παγκοσμιο επιπεδο:
κανα 2-3 οικογενειες εγκεκριμενες απο συγκεριμενα κεντρα που προσφερονται στους λαους καθε χωρας ως υποψηφιοι αιωνιοι κυβερνητες με - και καλα - αλλες πολιτικες πεποιθησεις και πρακτικες ο ενας απο τον αλλο.
Οικογενειες που οταν ομως αναλαμβανουν την εξουσια, ακολουθουν ακριβως την ιδια πολιτικη και τακτικη που ακολουθουσαν και οι προηγουμενοι. Οτι δηλαδη τους πουν τα αφεντικα τους, οχι ο λαος.
Και ολο αυτο το παιχνιδακι, παιζεται μονο και μονο για να ριχνουμε σταχτη στα ματια του απλου κοσμου που για αλλη μια φορα θα πιστεψει στην οποια "αντιπολιτευση" μεχρι να τους κανει κυβερνηση και να ξαναφαει τα ιδια σκατα παλι και απο αυτους και δωστου παλι απο την αρχη.
Αυτη ειναι η δημοκρατια σημερα και ο ελευθερος κοσμος που τοσο πεισματικα υπερασπιζεσαι.
Ειναι δηλαδη ολα σκατα;
Ε ναι, ειναι!
Και αν δεν αλλαξουμε εμεις την κατασταση, κανεις δεν θα την αλλαξει για εμας, ουτε κομματα, ουτε ΚΚΕδες, ουτε αναρχικοι.
Αυτο που μπορει να αλλαξει την κατασταση, ειναι ο λαος. Μονο οταν ο λαος συνειδητοποιησει την δυναμη του και βρει την αυτοεκτιμηση του, θα αλλαξουν τα πραγματα.
Μεχρι τοτε θα ειμαστε ολοι δουλοπαροικοι, νουμερα και στατιστικες χωρις καμια αξια.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2467 στις: 22/11/11, 16:02 »
Σημασια δεν εχει τι προτεινουν οι οποιοι αρθογραφοι. Σημασια εχει εμεις τι κανουμε.
...............................................................
Ου να μου χαθειτε!
Σαφώς!!!

Σημασία έχει τι κάνει ο καθένας από εμάς, τι πράττει, μέσα στις οποίες πράξεις μπορεί να είναι και η προώθηση μυνημάτων αρθρογράφων οι οποίοι πιθανότατα ν' ανήκουν σ' ένα διεθνές καρτέλ κορακιών, αν κρίνει κανείς από τα ψεύδη τα οποία αναφέρουν.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2468 στις: 22/11/11, 16:10 »
Οπως κι εσυ εξαλλου με τις δικες σου "αποψεις" ε;
Ξερεις, αποψεις που ουσιαστικα οδηγουν στο να μην αντιδρα κανεις...
Και μην αρχισεις παλι με τις προτασεις περι συνεταιρισμων, εξαγορων υπηρεσιων και επιχειρησεων.
Αν εχεις κατι να προτεινεις, να ειναι κατι που μπορει ο καθενας να το κανει και οχι μονο οσοι εχουν φραγκα, χωραφια, περιουσιες κτλ. Αυτοι ετσι κι αλλιως την ακρη θα την βρουνε, ειτε ετσι, ειτε αλλιως. Τους υπολοιπους ομως καλο θα ηταν να τους δωσεις καμια προταση για να βελτιωσουν την ζωη τους και των παιδιων τους.
Ξερεις τωρα, προτασεις που δεν συμπεριλαμβανουν ουτε συμβουλες "που να επενδυσετε τα χρηματα σας", ουτε πως να εξαγορασεται την ταδε επιχειρηση κτλ.
Αυτο περιμενω εδω και 2 χρονια απο σενα (καλα τον αλλο τον εχω χεσμενο ετσι κι αλλιως), προτασεις αντιδρασης για την πλειοψηφια του λαου που δεν εχει να ζησει, οχι για αυτους που τοσο καιρο την περναγανε μια χαρα ετσι κι αλλιως και τωρα απλα στριμωχτηκαν οι κωλοι τους λιγο. Αλλα περα απο κωλοτουμπες αποψεων και συνεταιρισμους, λαϊκες τραπεζες (που ετσι κι αλλιως ειχε προταθει και μαλιστα απο εμενα) και επενδυσεις σε ομολογα, δεν εχω ακουσει ακομα μια σταρατη αποψη.
Τελικα εσυ προτεινεις να μεινουμε ΕΕ και €, ανεξαρτητως του τι μας ζητανε οι δανειστες μας;
Ναι ή οχι;
Απλα πραγματα...
Που ετσι κι αλλιως, η απαντηση σου δεν εχει σημασια, μιας και οτι και να γινει, η κατασταση θα ειναι ακομα πιο σκατενια απο τωρα. Στην μια περιπτωση θα συνεχισει να ειναι σκατενια εις τους αιωνες, στην αλλη περιπτωση, αν υπαρχει λαϊκη εξουσια (ναι δεν φτανει μονο η εξοδος απο ΕΕ και €), μπορει να δεις και το φως καποια μερα.
Οποτε οτι και να γινει, αν και οταν στραβωσει κατι, θα εχουμε παντα να λεμε οτι η αλλη λυση τελικα ηταν σωστη.
Ενα πραγμα σαν τους βασικους και τους παγκιτες στο ποδοσφαιρο. Αυτοι που δεν παιξανε σε ενα παιχνιδι, ειναι παντα αυτοι που θα κανανε την διαφορα και θα αλλαζανε το αποτελεσμα του αγωνα...
Η δικη μου η λογικη λοιπον λεει οτι την μια συνταγη την δοκιμασαμε (αν και δεν θα επρεπε) εδω και 2 χρονια και βυθιστηκαμε στα Ταρταρα. Μηπως ειναι καιρος να σηκωσουμε κεφαλι και να δοκιμασουμε την γμημενη την αλλαγη που καθεται παγκιτης; (και οχι δεν εννοω να ανεβει ενα αλλο κομμα, δεν πιστευω σε σωτηρες. Εννοω να αναλαβει επιτελους την εξουσια ο λαος)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/11, 16:17 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2469 στις: 22/11/11, 19:39 »
OMG le textwallz
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2470 στις: 22/11/11, 21:30 »
Ενδιαφέρουσα άποψη για την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ:
http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-11-21-00-05-22-2011112144018/

Αν συνεχίσει να υπάρχει το ευρώ, στην υπόλοιπη ευρωζώνη, τότε θα έχουμε πρόβλημα. Οπότε, άντε να καταστραφεί το ευρώ μπας και δούμε μια άσπρη μέρα κάποτε...  ;)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2471 στις: 22/11/11, 22:41 »
Βραζίλη, η μόνιμή διαφωνία μου με τον Βαρουφάκη είναι ότι ενώ αυτός διαπιστώνει ότι η Ευρωπαϊκή πολιτική είναι πάντα ένα βήμα πίσω από τις "αγορές", εγώ υπεραμύνομαι της άποψης ότι η Εύρωπαϊκή πολιτική βρίσκεται δέκα βήματα μπροστά από τις "αγορές".
Κι αυτό διότι όποιος γνωρίζει τους "αγοραίους" έχει την δυνατότητα να προβλέψει τις αντιδράσεις τους με εξεσημασμένη ακρίβεια και να τους βάλει να δουλέψουν γι' αυτόν. (Βλέπε Ελληνικό δημοψήφισμα κλπ)

Οπότε, η εκτίμησή μου είναι ότι, δεν υπάρχει περίπτωση να "απαλλαγούμε" απ' το Ευρώ, και καλά θα κάνουμε να πράξουμε ότι θα πράταμε κατ' ανάγκην εκτός Ευρώ, εντός του Ευρώ. Πχ Συνεργασία, λαϊκή κυριαρχία, αυτοδυναμία κλπ.

Άσχετα απ' αυτό εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο επόμενος στόχος της διεθνούς πολιτικής θα είναι οι ίδιες οι "αγορές". Οι οποίες δεν είναι και τόσο ακαταμάχητες για όποιον γνωρίζει την λειτουργία τους!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2472 στις: 23/11/11, 14:45 »
http://tvxs.gr/news/ellada/new-europe-mystiki-symfonia-papandreoy-me-merkel-sarkozi-gia-agora-oplon

Να και αλλα... Να δουμε τι αλλο θα βγει προς τα εξω σιγα σιγα...
Ισχυουν; Δεν ισχυουν;
Οταν δεν υπαρχει δημοκρατια και διαφανεια, κανεις δεν μπορει να ξερει.
Κοιμομαστε ολοι τον υπνο του "δικαιου", ενω μας πουλανε και μας αγοραζουν.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2473 στις: 23/11/11, 15:30 »
Papou, δηλαδη πιστευεις πραγματικα οτι κουμαντο κανουν ακομα οι πολιτικοι, ωστε να μπορεσουν να "χτυπησουν" τις αγορες;
Γιατι εγω πιστευω οτι οι πολιτικοι διοριζονται απο τις αγορες κανονικοτατα, αλλες φορες με (κατα τα φαινομενα) δημοκρατικους τροπους (επιλεγουμε εμεις  - οι αγορες δηλαδη - τους τυχον υποψηφιους και τους στηριζουμε οικονομικα και οχι μονο και τους 2-3, ωστε οποιος και να βγει, να ακολουθηθει η πολιτικη που εμεις θα ορισουμε) και αλλες φορες με σχεδον πραξικοπηματικο τροπο ή με ΟΝΤΩΣ κανονικο πραξικοπημα.
Σε ποια χωρα υπαρχει πραγματικη δημοκρατια πλεον; Που ο λαος αποφασιζει οντως για την τυχη του;
Σε χωρες που διοικουνται χρονια τωρα απο τα ιδια ατομα ή οικογενειες;
Μιλαμε για ενα συστημα που χωρις αυτο, σχεδον καμια χωρα δεν θα ειχε μια κυβερνηση. Ολες οι κυβερνησεις ανεβαινουν και κατεβαινουν αναλογως με το τι χρειαζονται οι αγορες, οχι οι λαοι, ουτε η πραγματικη παγκοσμια οικονομια.
Αν τωρα εσυ πιστευεις οτι οντως υπαρχουν ακομα πολιτικοι που θα τα βαλουν με τα πραγματικα αφεντικα τους... Τι να σου πω;
Μακαρι να βγουν αληθινα οσα ελπιζεις, αλλα πιστευω οτι οι αγορες θα συνεχισουν να κουμανταρουν ουσιαστικα τα παντα, οσο ο λαος δεν παιρνει πραγματικα την εξουσια πανω του.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/11, 15:51 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #2474 στις: 23/11/11, 16:21 »
Που ετσι κι αλλιως, η απαντηση σου δεν εχει σημασια, μιας και οτι και να γινει, η κατασταση θα ειναι ακομα πιο σκατενια απο τωρα. Στην μια περιπτωση θα συνεχισει να ειναι σκατενια εις τους αιωνες, στην αλλη περιπτωση, αν υπαρχει λαϊκη εξουσια (ναι δεν φτανει μονο η εξοδος απο ΕΕ και €), μπορει να δεις και το φως καποια μερα.
...
 (και οχι δεν εννοω να ανεβει ενα αλλο κομμα, δεν πιστευω σε σωτηρες. Εννοω να αναλαβει επιτελους την εξουσια ο λαος)

Αγαπητέ Johnie, καλό ανέκδοτο. Μου ζητάς μιαν απάντηση "η οποία έτσι κι αλλιώς δεν έχει σημασία". Μόνο και μόνο για να κουτσοπαιρνάμε τα ανιαρά μας απογεύματα υποθέτω, ξαπλωμένοι στους καναπέδες μας και πληκτρολογώντας στο γόνατο στο ασύρματο pc μας!

Μου θυμίζει το άλλο: Λέει ο απαισιόδοξος στον αισιόδοξο: "Τα πράγματα είναι σκατά..." και απαντά ο αισιόδοξος: "Μα τι λες? ??? Μπορεί να γίνουν και χειρότερα!"

Όμως Johnie, η PAPOUS ΑΧΕ(ρε)ΠΕΗ, 10 χρόνια τώρα αντιμετωπίζει τον κάθε πελάτη της με σεβασμό. Έστι κάθησα και σκέφτηκα με μεγάλη προσοχή την ερώτησή σου, αλλά πριν καταθέσω τις προτάσεις μου θα ήθελα να με ενημερώσεις τι εννοείς με την φράση "λαϊκή εξουσία". Και δεν εννοώ να μου απαντήσεις "η εξουσία που εκπορεύεται από τον λαό" αλλά να μου εξηγήσεις τι σημαίνει "λαός" κατά την υποκειμενική σου αντίληψη.

Τουτέστιν: Οι αστοί περιλαμβάνονται στην έννοια "λαός"? Οι μικροαστοί? Οι αγρότες? Οι εργάτες των βιομηχανιών? Οι εργάτες των βιοτεχνιών? Οι εργάτες της αγροτικής παραγωγής? Οι ναυτεργάτες? Οι άνεργοι? Αν ναι, ποίοι άνεργοι? Οι άνεργοι που έχουν ακίνητα περιουσιακά στοιχεία? Οι άνεργοι που δεν έχουν ακίνητα περιουσιακά στοιχεία? Οι άνεργοι πρώην υψηλόβαθμα στελέχη σε επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών? Οι άνεργοι εργάτες? Οι άστεγοι? Οι μετανάστες? Αν ναι ποιοί μετανάστες? Οι νόμιμοι? Οι παράνομοι? Οι προερχόμενοι από χώρες της ΕΕ? Οι έχοντες Ελληνική υπηκοότητα μετανάστες μη Ελληνικής καταγωγής? Οι Έλληνες πολίτες που έχουν μεταναστεύσει σε χώρες του εξωτερικού? κοκ

Αφού ξεκαθαρίσεις όλα αυτά, θα σε παρακαλούσα να προσδιορίσεις γεωγραφικά την θέση του "λαού" διότι έχει μεγάλη σημασία για την μέθοδο ανάλυσης.

Όχι τίποτε άλλο αλλά για να μην μπλέξουμε τα μπούτια μας όπως έγινε με τον MACMISSIAS, όπου άλλο εννούσα εγώ ως "μάντρωμα" κι άλλο αυτός. Καταλαβαίνεις ότι αυτή η μελέτη που ζητάς είναι χρονοβόρα και καλό θα είναι να έχεις ξεκαθαρίσει όλα τα δεδομένα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas