Αποστολέας Θέμα: Ποιος εχει κανει freting-leveling-dresing η και ολα αυτα μαζι..μονο  (Αναγνώστηκε 17046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
δεν είπαμε κάτι τέτοιο .δεν έχει σωστό και λάθος . ό,τι εξυπηρετεί τον καθένα καλύτερα

Η φθηνή λύση ακριβείας που θα δώσει στα τάστα το πραγματικό radius της κιθάρας του (ταστιέρας/γέφυρας/nut) υπάρχει. Αν κάποιος αρκείται σε προσεγγιστικές λύσεις με μεγάλο περιθώριο λάθους (τον οποίο θα τον αναγκάσει να προσαρμόσει γέφυρα/nut στο νέο ... λάθος radius) είναι δικαίωμά του.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 31/01/16, 14:58
εδώ π.χ : http://www.stewmac.com/Luthier_Tools/Tools_by_Job/Tools_for_Fretting/

πόσα προϊόντα τύπου "ράβδου" πουλάνε ? νομίζω μεμονωμένες λίμες αρκετά λεπτές και στο "essential" kit.
Μέτρα και πόσα radiused blocks πουλάνε. Για κάποιον που θα γλυτώσει 100 ευρώ στον μάστορα νομίζω δεν θέλει πολύ φιλοσοφία.

ΑΝ όμως, ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί τις επίπεδες λίμες ή straight edges ή beams/ράβδους κτλ , ΕΙΤΕ
α) είναι πολύ πεπειραμένος
ΕΙΤΕ
β) παίζει με compound radius neck, τότε η επίπεδη straight edge/beam/block λύση έχει θέση στην εργαλειοθηκη του ;)

η πλειοψηφία όμως δεν ανήκει ούτε στο α) ούτε στο β)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/16, 14:58 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Λοιπον..η δικη μου πιστευω καλη λυση για την δικη μου περιπτοση οπου το radiuw ειναι φλατ οσο δεν παει..
κιλοδοκος 50χ30 με ταπομενες ακρες και τρυπα με σπιρομα και πατουρες με γωνια ωστε να σφιξουν το γιαλοχαρτο να μην κουνιετε..
Δεν ξερω ακομα αν δουλεθει οπως ρεπει,θα μαθω εντος του σ/κ..
θα κανω και ραβδο για το αλφαδιασμα του μπρατσο,θελει μονο εγκοπες εκει που ειναι τα ταστα,ετσι και αλλιως σε αυτο το scale,δεν υπαρχει περιπτοση να βρω κατι ετοιμο που να βολεθει..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
ωραίος!. θα πρέπει να το ελεγξεις με κάτι που είσαι σίγουρος πως είναι τελείως επίπεδο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αυτο εινσι ηδη γνωστο,γιατι βγικε απο εργοστασιο η κιλοδοκος,και βγηκε επιπεδη ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
αν κατάλαβα καλά ο Ron Kirn κινεί τη ράβδο κατά πλάτος της ταστιέρας και όχι κατά μήκος?


Κατά μήκος αλλά και λίγο oval μαζί. Σα να κάνεις πολύ μακρόστενη έλλειψη (με εναλλαγή δεξιόστροφα-αριστερόστροφα).

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Για να κατισει το radius.Το θεμα ειναι με οποιον τροπο και να το κανεις,να παρεις το επιθιμιτο αποτελεσμα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Λοιπον,η πατεντα κανει καταπλικτικη δουλια,σταθεροτατο το γυαλοχαρτο,ομως οπως ειναι λογικο αφου δεν εχει πουθενα κολλα οταν ειναι στον αερα κρεμαει λιγο,αλλα οταν τριβω τα ταστα λογο μικρης αποστασης,δεν κρεμαει πουθενα.Δεν τα ετριψα πολυ,προκιμενου να αποφηγω τυχον γκαφα,ομως αφου εγκριθικε η ολη φαση,την επομενη φορα που θα συνεχισω,θα κανω σωστη δουλια(αν μπορεσω ;D )
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Λοιπον..η δικη μου πιστευω καλη λυση για την δικη μου περιπτοση οπου το radiuw ειναι φλατ οσο δεν παει..
κιλοδοκος 50χ30 με ταπομενες ακρες και τρυπα με σπιρομα και πατουρες με γωνια ωστε να σφιξουν το γιαλοχαρτο να μην κουνιετε..
Δεν ξερω ακομα αν δουλεθει οπως ρεπει,θα μαθω εντος του σ/κ..
θα κανω και ραβδο για το αλφαδιασμα του μπρατσο,θελει μονο εγκοπες εκει που ειναι τα ταστα,ετσι και αλλιως σε αυτο το scale,δεν υπαρχει περιπτοση να βρω κατι ετοιμο που να βολεθει..

πάντως φίλε έχεις μια "οικοδομική" προσέγγιση στα μπασιστικά/κιθαριστικά σου ;D

πόσο βαριά είναι η κοιλοδοκός?
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/16, 07:44 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Έχει κανείς ασχοληθεί με ατσάλινα τάστα; Έχει μήπως κανείς στην κιθάρα του?
Έχω ακούσει ότι κρατάνει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ αλλά θέλει πολύ τεχνική από τον μάστορα, καθώς είναι πολύ πιο δύσκολα να τα χειριστεί κάποιος.
Ξέρει κανένας αν στην Θεσσαλονίκη υπάρχει μάστορας να βάζει ατσαλένια; Δεν χρειάζομαι τώρα αλλαγή, αλλά σε κανα 2 χρόνια σίγουρα.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Χαχα,δεν ειμαι οικοδομος ;D
Απλα γιατι να περιμενω 2 μηνες κατι απο ιμπει οταν μπορω να το κανω σε 1 ωρα..γενικα..μεγαλο σχολειο η ζωη,οποιος ειναι ελευθερος επαγκελματιας με καταλαβαινει ;)
Δεν ξερω ποσο ζυγιζει γιατι δεν το ζυγισα.Αλλα αυτο το θεμα διορθωνετε βαζοντας πιο ψηλο γυαλοχαρτο και ετσι ενω ασκει μεγαλυτερη πιεση,τριβει λιγοτερο.
Ατσαλινα ταστα ενδεχετε να ειναι τα δικα μου,αλλα απο εκει που τα πηρα ειπε το "αθανατο"ταστο ειναι το ινοξ.Θεσσαλονικη εχει ερασιτεχνες οργανοποιους που εχουν βαλει ταστα σε παρα πολλα οργανα οποτε εγω θα πηγενα σε τετοιον και οχι σε καταστημα.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Έχει κανείς ασχοληθεί με ατσάλινα τάστα; Έχει μήπως κανείς στην κιθάρα του?
Έχω ακούσει ότι κρατάνει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ αλλά θέλει πολύ τεχνική από τον μάστορα, καθώς είναι πολύ πιο δύσκολα να τα χειριστεί κάποιος.
Ξέρει κανένας αν στην Θεσσαλονίκη υπάρχει μάστορας να βάζει ατσαλένια; Δεν χρειάζομαι τώρα αλλαγή, αλλά σε κανα 2 χρόνια σίγουρα.

θεωρητικά είναι τόσο σκληρά που φθείρουν τα εργαλεία του μάστορα ωστε ανεβαίνει το κόστος. Πάντα απλά νικελίου είχα, δεν ξέρω, παλιά (δεκαετία 80) τα έτρωγα τα τάστα πιο γρήγορα και ας έπαιζα λιγότερο. Τώρα αν και παίζω συνέχεια δεν τρώγονται με τίποτε. Ίσως είναι και θέμα ακόρντα vs σόλο. Σολάροντας σε όλη την ταστιέρα ίσως επιφέρει μικρότερη φθορά.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 31/01/16, 14:57
Χαχα,δεν ειμαι οικοδομος ;D
Απλα γιατι να περιμενω 2 μηνες κατι απο ιμπει οταν μπορω να το κανω σε 1 ωρα..γενικα..μεγαλο σχολειο η ζωη,οποιος ειναι ελευθερος επαγκελματιας με καταλαβαινει ;)
Δεν ξερω ποσο ζυγιζει γιατι δεν το ζυγισα.Αλλα αυτο το θεμα διορθωνετε βαζοντας πιο ψηλο γυαλοχαρτο και ετσι ενω ασκει μεγαλυτερη πιεση,τριβει λιγοτερο.
Ατσαλινα ταστα ενδεχετε να ειναι τα δικα μου,αλλα απο εκει που τα πηρα ειπε το "αθανατο"ταστο ειναι το ινοξ.Θεσσαλονικη εχει ερασιτεχνες οργανοποιους που εχουν βαλει ταστα σε παρα πολλα οργανα οποτε εγω θα πηγενα σε τετοιον και οχι σε καταστημα.

συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά, και λόγω δουλιάς μου που δεν έχει καμια σχέση με μαστορικά, ελεύθερα επαγγέλματα, και λόγω χρόνου που είναι μηδέν, και λόγω Αθήνας που σου τρώει την μισή ζωή για το απλούστερο πράγμα, δεν έχω άλλες επιλογές.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/16, 14:57 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Να ρωτησω τωρα γω..το μπασο τριζει ελαφρα σε ολο το μηκος της ταστιερας (τριζε/τασταρει..λογικα ειναι το ιδιο,ε;)αρα εδω θελει σηκομα το nut?
2 νοτες δεν υπαρχουν αρα εκει θελει ακομα λιγο τριψιμο..(χθες εκσνα ελαφρυ τριψιμο γιατι ημουν επιφιλακτικος για την πατεντα μου) και εχω μια κουφθα νοτα.Εκει τι γινετε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
για την κούφια νότα , μάλλον δεν έχει πατήσει καλά το τάστο. χτύπα το σε διάφορα σημεία με κάποιο μεταλλικό αντικείμενο να δεις αν αλλάζει ο ήχος του σε σχέση μετα άλλα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν και πρεει να ειναι τερμα μεσα,θα το τσεκαρω.Κουφια μονο στην μια χορδη..το ιδιο ταστο σε αλλες χορδες ειναι κομπλε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Να ρωτησω τωρα γω..το μπασο τριζει ελαφρα σε ολο το μηκος της ταστιερας (τριζε/τασταρει..λογικα ειναι το ιδιο,ε;)αρα εδω θελει σηκομα το nut?
2 νοτες δεν υπαρχουν αρα εκει θελει ακομα λιγο τριψιμο..(χθες εκσνα ελαφρυ τριψιμο γιατι ημουν επιφιλακτικος για την πατεντα μου) και εχω μια κουφθα νοτα.Εκει τι γινετε;

το τρίξιμο είναι σε πατημένες νότες ή σε ανοικτές? Αν είναι οι ανοικτές νότες είναι είτε το relief (που μου είπες οτι είναι επίπεδο=0) είτε χαμηλό nut. Αν είναι σε πατημένες νότες (fretted) τότε είναι είτε το relief είτε κάποιο τάστο έχει πρόβλημα είτε το action είναι πολύ χαμηλό.
Το nut επηρεάζει μόνο ανοικτές νότες.

Για την κούφια νότα ανέβασε το action στον Θεό, εκεί που οι υπόλοιπες γειτονικές νότες ακούγονται καθαρά.
Λύθηκε το πρόβλημα? Αν ναι τότε είναι είτε ταστο είτε action.
Οχι??? έχει πρόβλημα το μπράτσο, και δίνει dead fret, είτε έχεις κάποιο περίεργο συντονισμό που σου ακυρώνει την ταλάντωση της χορδής.
Ανέβασε/κατέβασε tuning. Μετακινείται σε άλλο ταστο? Αν ναι είναι dead fret 100%, και δεν λύνεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ, εκτός και αν είναι πρόβλημα με κάποια μηχανικά μέρη στα κλειδιά ή στην γέφυρα. Για κοίταξέ τα όλα αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/16, 18:11 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Φίλε @panixgr με τόση εμπειρία που δείχνεις να έχεις για το θέμα, προτείνω να φτιάξεις ένα εμπεριστατωμένο άρθρο, έναν οδηγό, ίσως και με φωτογραφίες, να τον δούμε και να γίνει και sticky αν ενδιαφέρει, για να βοηθούνται τα λοιπά μέλη.

Εδώ στο kithara.gr κάθε βοήθεια, με την μορφή πρωτογενούς υλικού, ιδίως όταν δίνεται με εμπεριστατωμένο τρόπο είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Το action ειναι αρκετα χαμηλα και σηκωσα τον καβαλαρι με λιγο χαρτι απο κατω και ειδα διαφορα αρα θελει αλλαγη,το relief το ελεγξα,αλλα ρε φιλε το μπρατσο πολυ δυσκολα σκεβρωνει γθα να καβει ελαφρος τοξο.Ειχα στο 1ο ταστο 0.4mm (οεο) και στο 12ο περιπου 1 χορις να παταω την χορδη μευα την ταστιερα.Στο καινουριο σπιτι δεν εχω κομπιουτερ να δω πως ακριβως σεταρετε ενα οργανο.Η κουφια νοτα χαθικε με το λεβελινγκ και το τριξιμο ελατοθικε,αλλα υπατχει σε ολο το μηκος(ολα τα ταστα) οποτε φταιει το αξιον λογικα αρα θελει να γινει λιγο ακομα τοξο.Σωστα;ερε φιλε ειδα και επαθα να βαλω carbon στο μπρατσο και τωρα ειναι κουτσουρο και με τσατιζει..
Συμφωνω και εγω με τον αδριανο.Κανε το θεμα ετσι να γουσταρουμε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ για το κάλεσμα. Ο χρόνος για να γράψω κάτι της προκοπής είναι ελάχιστος. Ασχολούμαι χρόνια με το sustain, από όταν είχα φτιάξει μια partscaster τύπου malmsteen to 2011, η οποία έπασχε άσχημα από sustain, ανεξαρτήτως των άπειρων upgrades. Και πάλι υπάρχουν πράγματα τα οποία αγνοώ, ενώ ένας τελειόφυτος του φυσικού τμήματος θα έπαιζε στα δάκτυλα, και μου κάνει εντύπωση πως ασχολούμαστε (εμείς οι πολλοί και άσχετοι) με πράγματα τα οποία τα θεωρούμε κάπως θολά, και πασχίζουμε να τα κατανοήσουμε, την στιγμή που εξηγούνται με φυσική της δεκαετίας του 30. Επίσης ο χώρος "κρατείται" απο "luthiers" που ούτε ξέρουν φυσική ούτε έχουν διάθεση να μάθουν, όποτε ακούς το ανεκδιήγητο σε κάποιο αμερικάνικο forum στην ερώτηση για to sustain κάποιου υψηλού τάστου, όταν δεν έχουν να πούν τίποτε ουσιαστικό : "its physics!!" οκ φίλε!!

@saved, τα carbon rods μπορει όντως να αποδειχθούν τροχοπέδη. Βάλε πιο χοντρές χορδές και ξανα κοίτα το relief. Χαλαρώνεις truss rod και δεν αντιδρά?. Οσον αφορά το setup τώρα : άλλο relief, άλλο action. Με το relief προσπαθείς να έχεις ομοιόμορφο/ή όχι ύψος σε όλη την ταστιέρα. Με το action ρυθμίζεις το υψος. Εϊναι πάντρεμα και των δύο. To 1mm που λες είναι action ανοικτό ή relief? Για relief πιέζουμε 1ο και 17ο ή 21ο++ τάστο και μετράμε απόσταση στο μέσο χορδής απο τάστο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν θυμαμαι τι μετρισα :D
πιο χοντρες;ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΕΣ;; ΠΟΣΟ ΔΗΛΑΔΗ;;  φοραει .254 .180 .135 .110.. που να βρω πιο χοντρες..μονο αν τις ταισω  :P
Τενσιον γιρο στο 40 απλα επιδη ειναι πολυ χοντρες το μπρατσο εχει διαστασεις για 5χορδο γιατι αλλιως..bye bye string spacing..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
το truss rod δουλεύει? εντελώς χαλαρό παίρνεις κάποιο relief?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οταν το εβαλα σιγουεα δουλευε.Τωρα ειναι ζορι να το σφιξω αρα παλι δουλευει.με ευθιο δεν ξερω.Θα κανω δοκιμες για ριλιφ με χαλαρο και θα σου πω.Ασχετο,το αξιον ρυθμιζετε μονο απο τα βαγονακια της γεφυρας,ε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Έχει κανείς ασχοληθεί με ατσάλινα τάστα; Έχει μήπως κανείς στην κιθάρα του?
Έχω ακούσει ότι κρατάνει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ αλλά θέλει πολύ τεχνική από τον μάστορα, καθώς είναι πολύ πιο δύσκολα να τα χειριστεί κάποιος.
Ξέρει κανένας αν στην Θεσσαλονίκη υπάρχει μάστορας να βάζει ατσαλένια; Δεν χρειάζομαι τώρα αλλαγή, αλλά σε κανα 2 χρόνια σίγουρα.


Κατά 99% αυτά που έχει απάνω η Blade μου (original σειρά του 91) πρέπει να είναι ατσάλινα. Από το 1991 που την αγόρασα μέχρι σήμερα τη χρησιμοποιώ κανονικότατα (και για καμιά δεκαετία τουλάχιστον πολύ εντατικά) και η φθορά στα τάστα είναι αμελητέα.
Όντως οι μάστορες δεν τα προτιμάνε γιατί είναι δύσκολα στο leveling/crowning κλπ. Επίσης λένε ότι αλλάζουν τον ήχο (πιθανότατα τον αλλάζουν λίγο αλλά μιλάμε για απειροελάχιστη διαφορά). Από 'κει και πέρα η αντοχή τους είναι αξεπέραστη.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Οταν το εβαλα σιγουεα δουλευε.Τωρα ειναι ζορι να το σφιξω αρα παλι δουλευει.με ευθιο δεν ξερω.Θα κανω δοκιμες για ριλιφ με χαλαρο και θα σου πω.Ασχετο,το αξιον ρυθμιζετε μονο απο τα βαγονακια της γεφυρας,ε;

action σε ανοικτες νότες : εξαρτάται απο : nut height, relief, γέφυρα
action σε πατημένες νότες : εξαρτάται απο : relief, γέφυρα
Με σταθερό relief κοντά στο 0, action σε πατημένες νότες : εξαρτάται απο : γέφυρα

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
0.6mm στο 12ο με πατημενο το πρωτο και μετα το τελευταιο.Αδα αν σκεφτουμε οτι το scale ειναι 40" αρα η ταλαντοση της χορδης μεγαλυτερη τοτε ειναι αρκετα χαμηλα,ε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ενταξει..δεν υπαρχουν λογια..σφυγκω το τρας ροντ να ανεβσσω το ριλιφ και μου ξεκομισε ελαφρα την ταστιερα κατω απο το νατ.Και εβαλα και κολα κατσε καλα οταν την ειχα κολλησει..αυτο δεν ειναι μπρατσο,το ροπαλο του ηρακλη ειναι..
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
5 Απαντήσεις
2796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/05, 01:25
από Symeon
6 Απαντήσεις
4142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
15 Απαντήσεις
5582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/07, 14:31
από ship_me_out!!!
11 Απαντήσεις
6549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
5 Απαντήσεις
3214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 15:57
από gkou
6 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/10, 14:29
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
2 Απαντήσεις
3897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 14:38
από modfori
0 Απαντήσεις
1606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/22, 14:17
από DawnSilva