Αποστολέας Θέμα: βοηθήστε με να ξαναβρώ κινητρο για να παιξω κιθαρα.  (Αναγνώστηκε 7289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
Λοιπόν παιδιά εδω και λίγους μηνες δεν εχω παίξει κιθαρα και αν και θέλω να παίξω δεν μου βγαίνει προτείνετε καμιά ιδέα ωστε να ξαναπάρω υ=τα πάνω μου  (μπορεί το θεμα να φαίνεται  χαζό αλλά απαντήστε αν θέλετε ).

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Ωραίο θεματάκι... μου έχει συμβεί και μένα αυτό, είχα να παίξω 6-7 χρόνια και την ξανάπιασα πρόπερσι.
Όπως λέει και ο φίλος, δεν είχα κανένα κίνητρο, έμπλεξα στην καθημερινότητα και με πήρε από κάτω.
Την ξανάπιασα μετά από προτροπή φίλων να κάνουμε ένα Live. Το live δεν έγινε ποτέ, αλλά ξαναμπήκα στο κόλπο και λόγω και του άπλετου χρόνου που μου άφηνε η αναδουλειά με την κρίση μπορώ να πω ότι βελτιώθηκα κιόλας.
Σαν συμβουλή φίλε Θάνο: πήγαινε σε live φίλων και μη, σε συναυλίες που σε εμπνέουν και βάζε νοερά τον εαυτό σου στη θέση του φοβερού και τρομερού κιθαρίστα που παίζει πάνω και στη θέση τη δική σου που είσαι από κάτω βάλε τα φιλαράκια σου που θα γουστάρουν να τους παίζεις.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Βρές-φτιάξε μπάντα. Θα μπείς στο τριπ πρόβες, live, σύνθεση κομματιών κλπ και θα γουστάρεις. Κατα βάθος μία απόφαση είναι το να παίξεις κιθάρα και θέμα προτεραιοτήτων. Αν σου αρέσει το κάνεις. Η παραπάνω πρόταση είναι απλά το κίνητρο.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Επισης δες βιντεακια αγαπημενων σου καλλιτεχνων,σολα, συναυλιες διαβασε κανα θεματακι εδω στο κιθαρα και θα ξαναψηθεις ειμαι σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αυτα που ανεφεραν τα παιδια, επιπλεον θα σου προτεινα μια ανανεωση του εξοπλισμου σου, κυριως της κιθαρας σου με μια νεα - δεν ειναι αναγκη να μπεις σε εξοδα, ακομα και μια ανταλλαγη με μια κιθαρα που θα σου προξενισει το ενδιαφερον απο τις αγγελιες πιστευω θα σου δωσει "κινητρο". Μερικες φορες ενδομυχα "βαριομαστε" τον εξοπλισμο μας ή ακομα και μπορει να υπαρχει κατι που μας "χαλαει" σε αυτον και μας αποτρεπει απο το να πιασουμε την κιθαρα και να αρχισουμε το παιξιμο... μπορει και να κανω λαθος βεβαιως  ;) ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Αν δεν πιασεις την κιθαρα ΣΗΜΕΡΑ .....Αυριο θα στον στειλω στο σπιτι σου........ :P :P :P :P :P
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πολλές καλές ιδέες πέσανε ήδη!..
Ίσως έχει εκλείψει το κίνητρο της διασκέδασης.. επιδίωξε να διασκεδάσεις πάλι με το όργανο, με ότι σε γέμιζε πιο παλιά όταν ασχολιόσουν..
Να προσθέσω: δεν κάποιο από τα online tutorials ή κάποιο LickLibrary για το πως παίζονται αγαπημένα σου κομμάτια και δοκίμασε να τα παίξεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
παιδιάτην κιθάρα δεν παίζει να την αλλάξω γιατι την έχω μόνω 2 χρόνια αλλά τον τελευταίο καιρό σκρφτόμουν να της αλλάξω μαγνήτες πάντως θσ την ξαναπιάσω αφού είδα τον slash να παίζει το godfather theme ..... κάτι σκίρτησε μέσα μου  8) 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. αφού είδα τον slash να παίζει το godfather theme ..... κάτι σκίρτησε μέσα μου..
Βάλε στόχο λοιπόν να το παίξεις και να μας το ανεβάσεις στο YT να το δούμε!..
Να ένα καλό κίνητρο να ασχοληθείς..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Βρές-φτιάξε μπάντα. Θα μπείς στο τριπ πρόβες, live, σύνθεση κομματιών κλπ και θα γουστάρεις.

Αυτή η διαδικασία μπορεί να είναι και αντικίνητρο για κάποιους που δεν έχουν διάθεση να ψάχνουν για μουσικούς και να περιμένουν να δουν αν θα κολλήσουν μουσικά αλλά και γενικότερα στον χαρακτήρα, γιατί είναι κουραστική διαδικασία και κάθε απογοήτευση τους πάει ένα βήμα πίσω.

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και εγώ προτείνω όπως πιο πάνω ο φίλος να πας σε live όχι απαραίτητα μεγάλων καλλιτεχνών, σε μικρές σκηνές, επίσης σε σεμινάρια κιθάρας μπορείς να πας, όταν γίνονται. Μπορείς όπως είπε ο φίλος να ανανεώσεις μέρος του εξοπλισμού σου, μπορείς να πάρεις κάποιο πετάλι αφού δεν θες να πάρεις κιθάρα. Ψάξε στο νετ να μάθεις κλίμακες arperggio κτλ.. Λιώσε! :P


Γενικά να θυμάσαι ότι όσο παίζεις τόσο πιο πολύ θα θες να παίζεις. Πιστεύω ότι ισχύει σε όλα τα πράγματα αυτό. 

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Αγόρι μου, πολύ όμορφη παρέα είναι το μουσικό όργανο και όταν μας παίρνει απο κάτω! Εκείνες τις στιγμές βγαίνουν μαγικά πράγματα και γλυκές μελωδίες κάποιες φορές. Hope for the best and leave the rest!  :up

υ.γ. κοίτα την υπογραφή του ανδριανού...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/12, 11:40 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Φιλε Θανο μην στενοχωριεσαι δεν εισαι ο μονος που το παθαινει αυτο. Ενα μερος του προβλήματος ειναι το ιδιο το ιντερνετ και τα μουσικά φορουμ.

Πολλοι νιωθουν την παρεΐστικη ατμοσφαιρα ενος φορουμ και ξοδευουν πολλες ωρες στο ιντερνετ γιατι θελουν να νιωθουν οτι ανηκουν σε μια παρεα μουσικων. Δεν ειναι κακο αυτο, ομως ετσι παραμελουν την ουσια του πράγματος, δηλ. την ενασχοληση τους με τη μουσική και το όργανο. Δεν περισσευει ελευθερος χρονος και ετσι σιγα σιγα ξεθωριαζει η αναγκη να μελετησεις κιθαρα ή ακομα και να αυτοψυχαγωγηθεις παιζοντας οσα ηδη ξερεις. Πας στην ευκολη λυση της πολυθρονας και του internet στο pc.

Ενα αλλο προβλημα ειναι η λατρεια με το gear και τους φανατικους home players που περισσότερο αγοραζουν παρα παιζουν ή μελετουν. Έχει αρκετους απο αυτους στο ιντερνετ και ειναι πραγματικά θλιβεροι, μαζευουν σπιτι τους εξοπλισμο για 10μελή μπαντα αλλα σπανια τον χρησιμοποιουν. Ειχα γνωρισει καποιον εδω που ειχε καμμια 10αρια κιθαρες, 3 ενισχυτες, πεταλιερες κλπ, ισχυριζοταν οτι επαιζε πολλα χρονια και οταν παιξαμε μαζι μεσω ιντερνετ ηταν τελειως χάλι. Αυτοι γραφουν ολοι μερα στα φορουμ, ανεβαζουν φωτο, ψαχνουν νεες αγορες, κανουν ανταλλαγες και ετσι επηρεαζουν κ τους υπολοιπους φορουμιτες (αλλη μια απειλη).

Προτασεις:
-Αφαιρεσε 1-2 ωρες από το συνολικο χρονο που αφιερωνεις στο ιντερνετ. Θα βαρεθεις να κοιτας τους τοιχους ή να βλεπεις σκουπιδο-tv και απο την πληξη σου θα πιασεις την κιθαρα.
-Να επισκεπτεσαι λιγότερο τα μουσικά φορουμ (παρολο που ειναι απολαυστικα, το ξερω).
-Απεφυγε τους gear freaks.
-Βρες καποιο φιλο σου να παιζετε παρεα σε καποιο σπιτι ή μπες σε καποια μπαντα.
-Αγορασε απο καταστημα 1 βιβλιο για κιθαρα και θα νιωσεις μια υποχρεωση να το διαβασεις και να μελετησεις (επειδη το πληρωσες).
-Μπορεις να παιξεις μεσω ιντερνετ με αλλους ζωντανα (πατα το Guide στην υπογραφη μου).
-Και ολα οσα εγραψαν πιο πανω οι συμφορουμιτες.


Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος thanos1547

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • let's rock n' roll
    • Προφίλ
πρότον ξέρω οτι δεν χρειάζονται και 10 κιθαρες για να παίξεις η ενυσχητες γιατι 2 3 κιθαρες και αμπς να έχεις αν δεν παίζεις τσάμπα τα λεφτά εχω και κάτι βιβλία του στετινα αυτα για το lead guitar αλλά τα εχω βγάλει όλα αλλά μάλον θα ασχοληθω με το speed mechanics που δεν το χω αγγίξει καθόλου ... μπας και μάθω καθόλου sweep picking ...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..





 ;D    ;D    ;D   
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
-Μπορεις να παιξεις μεσω ιντερνετ με αλλους ζωντανα (πατα το Guide στην υπογραφη μου).


χαχαχα γεια σου cross.. :)


εγω παλι αν και ξεκολλησα απο τα φορουμ (βοηθησε και η λογοκρισια σε αυτο) με τα παιχνιδια στο fb εχω κολλησει τωρα αλλα θα περασει και αυτο.........
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ





 ;D    ;D    ;D
Ο φίλος ψάχνει κίνητρο για να παίξει την ΚΙΘΑΡΑ του!!!  :P :P :P
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Όλοι οι φίλοι έδωσαν πολύ καλές συμβουλές! Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως θα πρέπει να ψάξεις μέσα σου να βρεις τους λόγους που σε έκαναν να παρατήσεις την κιθάρα. Δηλαδή να ασχοληθείς παράλληλα με τα κίνητρα και με τα "αντικίνητρα". Αν δε λύσεις μέσα σου τα 2α, τα 1α ίσως να μη σε βοηθήσουν και τόσο...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Μπορω να σου πω απειρους λογους αλλα για να γινω λακωνικος και επικαιρος θα σου πω το εξης: Μαθε τεχνη κι αστηνε, κι αμα πεινασεις πιαστηνε.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπορω να σου πω απειρους λογους αλλα για να γινω λακωνικος και επικαιρος θα σου πω το εξης: Μαθε τεχνη κι αστηνε, κι αμα πεινασεις πιαστηνε.
Δυστυχώς, τώρα πεινάνε και αυτοί που την έχουνε πιάσει!.. δύσκολοι καιροί..
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/12, 10:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν εχεις την δυνατότητα ανανέωσε το gear σου...ειναι ενα πολυέξοδο κολπάκι
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτοί οι λίγοι μήνες απραξίας δεν θα με ανησυχούσαν ιδιαίτερα,έχω περάσει χρόνια απραξίας-και ασχολίας με άλλες δραστηριότητες- κατα διαστήματα, κι όμως αυτό το όμορφο μικρόβιο της κιθάρας δεν έφυγε τελικά.Το κίνητρο δεν θα έρθει να σου χτυπήσει την πόρτα-βάσει των όποιων πιθανοτήτων προσωπικά υπολογίζω-θα πρέπει να το κυνηγήσεις...και θα το έβρεις!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ πάλι νομίζω πως απ τη στιγμή που δεν έχεις την ανάγκη να παίξεις κιθάρα, δε χρειάζεται να παίξεις κιθάρα.. Δεν υπάρχει λόγος να πιέζεις τον εαυτό σου να βρει κίνητρο, πόσο μάλλον από τη στιγμή που μιλάμε για ένα χόμπυ! Ίσως τελικά δε σου αρέσει, αυτό δεν είναι κάτι κακό..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ίσως τελικά δε σου αρέσει, αυτό δεν είναι κάτι κακό..

σωστός...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Αν δεν εχεις χρονο (ή επιπεδο ακομα) για συμμετοχη σε μπαντα, φτιαξε λιγο τον εξοπλισμο σου ετσι ωστε να μπορεις να ηχογραφεις ή/και να βιντεοσκοπεις τον εαυτο σου οσο πιο ποιοτικα γινεται.
Κατεβασε backing tracks απο τραγουδια που σου αρεσουν, αλλά εισαι και σε θεση να μπορεις να παιξεις αξιοπρεπως, βρες και tabs και videos για να σε βοηθησουν να τα παιξεις, ηχογραφησε/βιντεοσκοπησε τα και ανεβασε τα για ... θαψιμο στο φορουμ  :)
Θα διασκεδασεις πολυ, εκτος του οτι η ολη διαδικασια θα σε βοηθησει να ξαναβρεις το χαμενο ενδιαφερον σου, αλλά και να βελτιωθεις σαν μουσικος.
Αν εχεις τη δυνατοτητα και νομιζεις οτι χρειαζεται  να παρεις και μερικα μαθηματα, θα βοηθησουν κι αυτα.

Rock.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/12, 12:52 από Spyros Delta »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
17299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/07, 14:15
από profsokin
18 Απαντήσεις
8531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 12:28
από Symeon
2 Απαντήσεις
4641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 16:27
από sofitia
3 Απαντήσεις
3769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 21:34
από JACKSONMAN
4 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/13, 15:35
από geovo
16 Απαντήσεις
5379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 14:21
από Anastasia.M.Ribas
2 Απαντήσεις
9218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/15, 21:34
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
8504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/15, 18:50
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
2506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 18:13
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/22, 15:21
από Ioannis Anastassakis