Αποστολέας Θέμα: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...  (Αναγνώστηκε 58339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #25 στις: 20/05/19, 22:58 »
Ας γράψω κι εγώ τη γνώμη μου  ;D

Μπαίνω, διαβάζω, αλλά δεν πολυ-απαντάω τελευταία. Βέβαια προσωπικά, οι κιθαριστικές μου γνώσεις είναι πολύ λίγες, οπότε δεν έχω να συνεισφέρω και πολλά πράγματα, και προτιμώ να γράφω μόνο για πράγματα που είμαι απολύτως σίγουρος ότι είναι σωστά.

Από την άλλη, γενικά τα fora έχουν "ψοφήσει". Μόνο πολύ εξειδικευμένα συντηρούνται ή όσα έχουν πολύ μεγάλη γκάμα θεμάτων.

Ο κόσμος πλέον έχει προσαρμοστεί στο facebook (για όσο ακόμα αντέξει).
Εκεί υπάρχει το κακό του ότι η πληροφορία -όπως είπε κι ο Βραζίλης- δεν είναι τόσο αρχειοθετημένη/οργανωμένη. Παρόλα αυτά, φαίνεται ότι ο κόσμος το προτιμάει.

Λογικό είναι, η σημερινή γενιά δεν έζησε DialUP BBS->Early Internet BBSes->Fora.
Το βλέπω από άτομα στη δουλειά. Πλέον υπάρχει κόσμος που μεγάλωσε με το facebook.
Και βλέπω ότι και η ηλικία του 85% των χρηστών των διάφορων fora είναι στα εχμ-άντα και βάλε  ;D

Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι πλέον περισσότερη κίνηση έχει η σελίδα ενός "προιόντος" (ότι κι αν είναι αυτό) στο facebook, παρά η κίνηση του ίδιου του website του "προιόντος".

Ωραίο το forum, παρείστικο. Το βλέπουμε κι από τις δημοσιεύσεις.
Στο 85% που αφορούν διάφορα θέματα απαντούν οι ίδιοι κι οι ίδιοι, κι ένα 25% είναι διάφορα videos που ανεβαίνουν από άλλα μέλη, αλλά δεν συμμετέχουν σε άλλες συζητήσεις.

Ίσως θα χρειαζόταν κάποια ώθηση από τα facebook/twitter/instagram. Και πιο συγκεκριμένα ένα automated integration με αυτά. Αυτόματα posts όταν δημιουργηθεί ένα θέμα πχ είναι κάτι χρήσιμο και θα "φέρει" κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #26 στις: 21/05/19, 07:46 »
Κυκλος ειναι. Τα  chat rooms και το mirc ηταν καποτε καθε 2η λεξη που χρησιμοποιούσαμε ώσπου φτασαμε να μην τα θυμόμαστε.  Κι ομως το fb ειναι μια βελτιωμενη έκδοση των  chat rooms. Ισως καποτε τα forums να επανέλθουν.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #27 στις: 21/05/19, 14:19 »
Να το πω;
Ε;
Να το πω,να το πω;;
Εεεε;να το πωωωω;;
Αμα το φορουμ λεγωταν forum.basssssaaaaawwwww.inayourface.gr θα ειχε καθε μερα 852,48,√132ημ776896 νεες αναρτησεις..

Δε σπαμαρω,απλα προσπαθω να δωσω μια μικρη δωση χαβαλε στην περισταση  0:) 0:) 0:)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #28 στις: 21/05/19, 18:17 »
Ρε Μήτσο παμε να ανοιξουμε το bassaw.gr
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #29 στις: 21/05/19, 23:14 »
Η δική μου άποψη είναι πως δεν είναι κύκλος. θεωρώ πως το kithara.gr θα έπρεπε να κανιβαλιστεί από κάτι καινούριο...

- να εστιάσει στην δημιουργία αντί της εκμάθησης. Να προσφέρει δηλαδή έναν συνεργατικό χώρο δημιουργίας νέων κομματιών. Ένα μέσο αλληλεπίδρασης καλλιτεχνών και διερεύνησης συνεργασιών.
- από ελεύθερο φορουμ να εξελιχθεί σε κλειστό / το περιεχόμενο να αξιολογείται και να ανεβαίνει αφού εγγριθεί.
- να διερευνηθούν άλλοι χώροι (εικαστικά, βίντεο, ταινίες μικρού μήκους πχ) που μπορούν να συνδυαστούν με την μουσική και να γίνει το αντίστοιχ άνοιγμα
- να χρησιμοποιηθούν τα social media μόνο για την προβολή των έργων που προκύπτουν μέσα στο kithara.gr




Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #30 στις: 22/05/19, 00:30 »
Ρε Μήτσο παμε να ανοιξουμε το bassaw.gr

Ανετα..αν και θα σπαμαρουν οι κιθαριστες.. :P :P :P

Η δική μου άποψη είναι πως δεν είναι κύκλος. θεωρώ πως το kithara.gr θα έπρεπε να κανιβαλιστεί από κάτι καινούριο...

- να εστιάσει στην δημιουργία αντί της εκμάθησης. Να προσφέρει δηλαδή έναν συνεργατικό χώρο δημιουργίας νέων κομματιών. Ένα μέσο αλληλεπίδρασης καλλιτεχνών και διερεύνησης συνεργασιών.
- από ελεύθερο φορουμ να εξελιχθεί σε κλειστό / το περιεχόμενο να αξιολογείται και να ανεβαίνει αφού εγγριθεί.
- να διερευνηθούν άλλοι χώροι (εικαστικά, βίντεο, ταινίες μικρού μήκους πχ) που μπορούν να συνδυαστούν με την μουσική και να γίνει το αντίστοιχ άνοιγμα
- να χρησιμοποιηθούν τα social media μόνο για την προβολή των έργων που προκύπτουν μέσα στο kithara.gr





Αυτο ισως να γινωταν σε ξεχοριστη κατηγορια.Αν γινει ετσι ολο το φορουμ τοτε..κατα την γνωμη μου εσβισε.Εδω ειμαστε 50 κουλαδια και 10 παικτουρες και δεν κηνιτε φυλο.Φαντασου να μεινουν μονο οι παικτουρες..μηγες θα βαρανε.
Εξαλλου δεν νομιζω πως αν καποιος θελει να κανει κατι απο αυτα που αναφερεις,δεν υπαρ χει χορος στο κιθαρα,και πρεπει να δημιουργηθει..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #31 στις: 26/05/19, 01:40 »
υπάρχει πολύ πληροφορία πλέον στο youtube και τα video είναι πολύ πιο δυνατό και αποτελεσματικό μέσο επικοινωνίας και μετάδοσης πληροφορίας από ότι ο γραπτός λόγος κάποιου σε κάποιο φόρουμ.
Έτσι τα βλέπω εγώ τουλάχιστον στο τεχνικό κομμάτι της εκμάθησης και της
κατασκευής - επισκευής μουσικών οργάνων.
Πάντα όμως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις  πχ πόσες φορές θα κοιτάξω στο σαιτ του steward mac     ψάχνοντας κάτι που δεν θυμάμαι, διότι το θεωρώ πιο γρήγορο και πιθανός με σωστότερο περιεχόμενο απ'ότι κάποιο video.
Τα φόρουμ περιέχουν συζήτηση, και όχι απαραίτητα την σωστή πληροφόρηση.
Έχω απομακρυνθεί από φόρουμ ο λόγος ήταν ότι ήταν μια μικρή κοινότητα και δεν μου άρεσαν κάποιες συμπεριφορές και από άλλα διότι άπλα έχασα το ενδιαφέρον μου.
Το κιθάρα μου φαίνεται κάπως ουδέτερο, σαν την Ελβετία.
Αν  σκοπός είναι να μεγαλώσει κάτι κάνει λάθος και σίγουρα λάθος είναι να ασχολείται ένα φόρουμ με την κιθάρα που  πεθαίνει. Και αν δεν πεθαίνει ίσως αν το δείξει αυτό (πχ παρουσίαση,διοργάνωση συναυλιών κτλ) βοηθήσει. Συνήθως αγοράζουμε ότι μας πουλάνε. Αν δεν πουλούσαν αυτοκίνητα δεν θα τα αγοράζαμε.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #32 στις: 26/05/19, 14:58 »
στο noiz έχει πόσα νέα ποστς/ημέρα, και παρά τα γνωστά προβλήματα που οφείλονται στην εκεί "ηγεσία" (γενικά έχω πρόβλημα με ... την εξουσία) , τα υπόλοιπα παιδιά είναι μια χαρά, χαίρεσαι να συμμετέχεις μαζί τους.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #33 στις: 26/05/19, 16:13 »
E φαινεται παντως κι εδω, οι ιδιοι -λιγοι- κι οι ιδιοι συμμετεχουμε.
Οι περισσότεροι είναι "περαστικοί".
Μπαίνουν, ρωτάνε, παίρνουν την απάντηση, φεύγουν...

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #34 στις: 27/05/19, 19:57 »
Το παρον forum δεν ειναι ιδαιτερα φιλικο σε νεους χρηστες παντως

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #35 στις: 27/05/19, 22:59 »
υπάρχει πολύ πληροφορία πλέον στο youtube και τα video είναι πολύ πιο δυνατό και αποτελεσματικό μέσο επικοινωνίας και μετάδοσης πληροφορίας από ότι ο γραπτός λόγος κάποιου σε κάποιο φόρουμ.
Έτσι τα βλέπω εγώ τουλάχιστον στο τεχνικό κομμάτι της εκμάθησης και της
κατασκευής - επισκευής μουσικών οργάνων.
Πάντα όμως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις  πχ πόσες φορές θα κοιτάξω στο σαιτ του steward mac     ψάχνοντας κάτι που δεν θυμάμαι, διότι το θεωρώ πιο γρήγορο και πιθανός με σωστότερο περιεχόμενο απ'ότι κάποιο video.
Τα φόρουμ περιέχουν συζήτηση, και όχι απαραίτητα την σωστή πληροφόρηση.
Έχω απομακρυνθεί από φόρουμ ο λόγος ήταν ότι ήταν μια μικρή κοινότητα και δεν μου άρεσαν κάποιες συμπεριφορές και από άλλα διότι άπλα έχασα το ενδιαφέρον μου.
Το κιθάρα μου φαίνεται κάπως ουδέτερο, σαν την Ελβετία.
Αν  σκοπός είναι να μεγαλώσει κάτι κάνει λάθος και σίγουρα λάθος είναι να ασχολείται ένα φόρουμ με την κιθάρα που  πεθαίνει. Και αν δεν πεθαίνει ίσως αν το δείξει αυτό (πχ παρουσίαση,διοργάνωση συναυλιών κτλ) βοηθήσει. Συνήθως αγοράζουμε ότι μας πουλάνε. Αν δεν πουλούσαν αυτοκίνητα δεν θα τα αγοράζαμε.

youtube , κτλ είναι μια διαδικασία μονόδρομη, αυτοί "διδάσκουν" εσυ ακούς και εκτελείς, Ενω στο φόρουμ, θα μιλήσεις θα πει κάτι ο άλλος θα σκεφτείς αυτο που είπε θα του μιλήσεις και εσύ, κτλ. είναι δηλ αμφίδρομη η σχέση.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #36 στις: 28/05/19, 13:57 »
Το παρον forum δεν ειναι ιδαιτερα φιλικο σε νεους χρηστες παντως
Εγω σαν νεος δεν θυμαμαι να ειχα τετοια εμπειρια παντως.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #37 στις: 28/05/19, 14:10 »
Εδυ ησουν αμφιλεγομενη προσωπικοτιτα.Δεν ηξερε κανεθς (ουτε εσυ ακωμα) αν παιζεις μπασο η κιθαρα.οποτε δεν ξεραμε πως να σου τα χωσουμε  :P :P :P :P

Τουλαχιστον..εκανες την σωστη επιλογη  :up :up :up :up :bass :bass :bass
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #38 στις: 30/05/19, 18:55 »
πάντως μία gasοσυνάντηση πιστεύω θα αναπτερώσει το ενδιαφέρον  ;)

Το παρον forum δεν ειναι ιδαιτερα φιλικο σε νεους χρηστες παντως

εννοείς οτι το forum δεν είναι φιλικό όσο αφορά τη χρήση του ή ότι τα παλιότερα μέλη δε συμπεριφέρονται καλά στα νέα;


Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #39 στις: 31/05/19, 16:05 »
Είμαι κι εγώ από τα μέλη που έχουν απομακρυνθεί. Λογικό είναι από μια άποψη, όταν γράφτηκα ήμουν 19, τώρα είμαι 32, πολλά άλλαξαν στο ενδιάμεσο. Όταν είχα πρωτομπεί ήταν για να πάρω τις πρώτες μου πληροφορίες για κιθάρα, για παιξίματα κλπ. Ταυτόχρονα, είχα και το ενδιαφέρον να συμμετάσχω σε συζητήσεις επί συζητήσεων γιά διάφορα θέματα, που τώρα πια δεν το πολυέχω, περιορίζω τη θεματολογία μου -γι' αυτό και από ένα σημείο και μετά κυρίως μπαίνω και διαβάζω. Την περίοδο που ασχολιόμουν αρκετά (αλλά και τώρα) εκτίμησα τις θέσεις και τις απόψεις διάφορων μελών του φόρουμ που ήταν πολύ δραστήρια, πχ ο Απόλλωνας, ο Βραζίλης, ο Fourrier, o Schizm, κ.α. παρότι δεν τους γνώριζα rl.

Το fb και τα social media γενικά έφεραν αλλαγή. Δε θεωρώ ότι "έθαψαν" τα φόρα, απλώς αλλάζει ο ρόλος τους. Στο fb θα φας ίσως πολύ χρόνο, αλλά κυρίως για small talk - οπότε θα κάνεις λιγότερο small talk στο κιθάρα...

Με μια γρήγορη ματιά, τα κιθαριστικά θέματα συνεχίζουν να έχουν χιλιάδες views. Οπότε υπάρχουν αρκετοί που μπαίνουν και διαβάζουν, και αυτό είναι βάση και παρακαταθήκη.

Πιστεύω ότι μια αναδιοργάνωση του φόρουμ ίσως να εξυπηρετούσε. Πχ με θεματικές σε είδη μουσικής. Αυτό θα δημιουργήσει υποομάδες που μπορούν να αναδείξουν άλλη δυναμική.

Η εμπειρία μου από φόρα που καταλήγουν να γίνονται παρεές είναι ανάμεικτη. Από τη μια, αρκετές γνωριμίες γίνονται φιλίες και παραμένουν, άλλες μένουν απλά γνωριμίες που κι αυτό θετικό είναι. Από την άλλη, μόλις το πράγμα φτάσει εκεί, το φόρουμ ως τέτοιο δεν τραβάει. Είναι δύσκολο να είναι και μια μεγάλη παρέα που πολλοί γνωρίζονται και rl, και να δέχεται νέο κόσμο -πόσο μάλλον όταν έχει τόσα μέλη όπως το κιθάρα. Όχι αδύνατον, αλλά δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #40 στις: 01/06/19, 14:44 »
χμμμ ναι, σε θέματα συντήρησης/σέρβις/κατασκευαστικα/ηλεκτρικά εδω έχουμε πολύ καλό κόσμο, (modfori, saved, uriah, Adrianos). Στο νόιζ (που όσο και να το τονίζω άλλο τόσο το παραβλέπετε η πλειοψηφία οτι είναι αυτό που παίρνει τον κόσμο απο το kithara), εχεις τους βασικούς δερβέναγες οι οποίοι αποφασίζουν, διατάζουν και κάπου εκεί λήγουν τα πολλά πολλά. Εδω υπήρχε περιθώριο για πιο ουσιαστικές συζητήσεις.
Παικτικά τώρα, το νοιζ είναι πολύ μπροστά.

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #41 στις: 03/06/19, 22:01 »
Θεωρώ ότι το σάητ θέλει μια ανανέωση. Είναι πολύ παλιομοδίτικο εμφανισιακά και χρηστικά. Δεν είναι δυνατόν εν έτει 2019 και βάζοντας σύνδεσμο youtube video π.χ να δείχνει μόνο το λινκ. Κάτι άλλο σαν παράδειγμα, το να διαβάζεις από τη μία άκρη της οθόνης μέχρι την άλλη είναι κουραστικό. Θέλει λίγο συμμάζεμα ή αλλαγή πλατφόρμας, δεν ξέρω πως τα λέτε εσείς που ξέρετε απ' αυτά. Δεν ξέρω αν κοστίζει και πόσο. Ινσομνια και νοιζ πχ νομίζω χρησιμοποιούν την ίδια πλατφόρμα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #42 στις: 04/06/19, 15:13 »
Κάποια μέλη αναφέρουν μη κόσμιες συμπεριφορές. Σε όλα τα χρόνια του kithara.gr, υπάρχουν πάρα πολύ λίγες κακές συμπεριφορές, από ελάχιστα μέλη. Η επικρατούσα αντίληψη στο σύνολο των μελών είναι ότι γενικά υπάρχει μια πολύ καλή ατμόσφαιρα μεταξύ των μελών στο kithara.gr και αυτό είναι που το έκανε και το κάνει να ξεχωρίζει από άλλα φόρουμ, του είδους του και μη. Αυτό δεν είναι μόνο προσωπική εκτίμηση ή κάτι που πήρε το αυτί μου, έχει αποτυπωθεί και σε απαντήσεις σε ερωτηματολόγιο πριν λίγα χρόνια.

@ΠΟΙΟΣ
Όλοι οι καλοί χωράνε. Ευχαριστώ που εξέφρασες τις σκέψεις σου.

@Fourier
Δεν γνωρίζω πολλά περί reddit, πάντως σίγουρα μια αναβάθμιση, τουλάχιστον εμφανισιακή, θα ήταν σημαντική.

@vegos
Το σκεφτόμουν κι εγώ, να υπάρχει αυτόματη ενημέρωση, σύνδεση, μεταξύ φόρουμ και κοινωνικών δικτύων. Αλλά αυτό προϋποθέτει και μια πλατφόρμα που -κατά προτίμηση- να υποστηρίζει κάτι τέτοιο για να μην μπλέκουμε με δικές μας επεμβάσεις σε ξένο κώδικα.

@ε?
- Λες "Ένα μέσο αλληλεπίδρασης καλλιτεχνών και διερεύνησης συνεργασιών", και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα (άλλου site). Σκέφτομαι μόνο το ότι κάποτε ξεκινήσαμε τις Σελίδες Καλλιτεχνών (music.kithara.gr), αλλά ήταν/είναι κάτι που χρειάζεται αρκετό "τρέξιμο", όχι μόνο για την τεχνική ανάπτυξη και διαχείρισή του αλλά και για θέματα οργανωτικά, δημοσίων σχέσεων, συνεργασιών, κλπ. Αρκετά αργότερα, εμφανίστηκε το jumpingfish.gr που είχε γερές πλάτες (οικονομικοί και ανθρώπινοι πόροι, από μεγάλη εταιρία τηλεπικοινωνιών)
- Δεν βλέπω πλεονέκτημα αν το φόρουμ γίνει αυστηρά ελεγχόμενο (moderated), το αντίθετο μάλιστα.
- Ο συνδυασμός με άλλες μορφές τέχνης χρειάζεται άτομα που να τις γνωρίζουν και να μπορούν να οργανώσουν αυτόν το παρακλάδι του site. Δεν έχω ιδέα για αυτά.

@modfori
Καλή ιδέα για μια νέα gasοσυνάντηση, θα κανονίσετε κάτι εσείς οι πωρωμένοι;

@Adoni
Συμφωνώ μαζί σου, τα κοινωνικά δίκτυα είναι περισσότερο για χαλαρή κουβεντούλα, γι'αυτό άδειασε το chat.kithara.gr και οι πίνακες "Περί Παντός" του φόρουμ μας. Όμως τα φόρουμ γενικά περιέχουν συγκεντρωμένη και εξειδικευμένη γνώση, και το περιεχόμενο τους βγαίνει ψηλά στις μηχανές αναζήτησης.
Δεν ξέρω αν θα ήταν σκόπιμο να δημιουργηθούν κατηγορίες με είδη μουσικής, είναι πάρα πολλά και αλλάζουν. Πάντως πιστεύω ότι χρειάζεται μια αναδιοργάνωση του υπάρχοντος περιεχομένου.

@EVGemini77
Ναι, πέρασαν πολλά χρόνια με την ίδια εμφάνιση και λειτουργικότητα, οι τεχνολογίες του internet και των συσκευών έχουν αλλάξει πολύ. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι η ανάπτυξη του λογισμικού στο οποίο βασίζεται το φόρουμ έχει βαλτώσει (έχουν οργανωτικά προβλήματα) και δεν ξέρω αν και πότε θα βγει νέα έκδοση και αν θα είναι ικανοποιητικά καλή. Μια ιδέα, που φαίνεται η βέλτιστη, είναι η μετάβαση σε άλλη πλατφόρμα, αλλά αυτό είναι μια ριζική αλλαγή που χρειάζεται μελέτη, προσοχή, και χρόνο (αλλά πιθανόν και χρήμα, αν θα χρειαστεί να πληρώσουμε για την νέα πλατφόρμα ή/και για να κάνει την μετάβαση κάποιος άλλος).

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #43 στις: 04/06/19, 17:09 »
Η ιδέα μου ήρθε από αντίστοιχα φόρουμ που επικεντρώνονται σε μουσικά είδη.

Πχ για να πληροφορηθώ για ρεμπετοκιθάρα (τεχνικές, παιξίματα, ρεπερτόριο, θεωρία, οργανοποιία, αγγελίες κλπ) θα βρω κατάλληλες πληροφορίες σε ένα από τα φόρουμ που ασχολούνται με το ρεμπέτικο (τα οποία θα έχουν φυσικά και άλλο υλικό, άσχετο με την κιθάρα).

Στο φόρουμ όπως είναι τώρα είναι δύσκολο να περιηγηθείς με έναν τέτοιο τρόπο, γτ η κιθάρα γενικά έχει πολλές παραλλαγές, πολλές διαφορετικές τεχνικές, ρεπερτόριο κλπ. Τα αντίστοιχα θέματα είναι αρχειοθετημένα με γενικό τρόπο πχ: "Τρόποι παιξίματος / Τεχνικές" - έχει συζητήσεις που κυμαίνονται από γενικές πληροφορίες για όλες τις κιθάρες, μέχρι εξειδικευμένες πληροφορίες για shredding ή για λαϊκή κιθάρα, ή για κλασική, όλες μαζί. Το φόρουμ λειτουργεί πολλά χρόνια, ως εκ τούτου έχει και πάρα πολλές συζητήσεις για το κάθε θέμα.

Η επιλογή πχ κάθε thread να έχει keywords με βάση τα οποία θα μπορούσε κάποιος να βλέπει σε κάθε topic μόνο τα threads που τον ενδιαφέρουν (άρα έχοντας συμπυκνωμένη την πληροφορία που θέλει και πιο εύκολη περιήγηση), ίσως να βοηθούσε.
Δεν έχω εγγυήσεις γι αυτό βέβαια, απλά ρίχνω ιδέες.

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #44 στις: 05/06/19, 16:05 »
Εμένα ας πούμε δεν μου αρέσει καθόλου ο τίτλος του φόρουμ "Το στέκι των κιθαρωδών"  ;D
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #45 στις: 06/06/19, 00:08 »
Σωστοοοοοοοςςςςςς!!!

Επρεπενα λεει..

baaaaassssssaaaaawwwwww!!!!
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #46 στις: 06/06/19, 12:19 »
χμμμ ναι, σε θέματα συντήρησης/σέρβις/κατασκευαστικα/ηλεκτρικά εδω έχουμε πολύ καλό κόσμο, (modfori, saved, uriah, Adrianos). Στο νόιζ (που όσο και να το τονίζω άλλο τόσο το παραβλέπετε η πλειοψηφία οτι είναι αυτό που παίρνει τον κόσμο απο το kithara), εχεις τους βασικούς δερβέναγες οι οποίοι αποφασίζουν, διατάζουν και κάπου εκεί λήγουν τα πολλά πολλά. Εδω υπήρχε περιθώριο για πιο ουσιαστικές συζητήσεις.
Παικτικά τώρα, το νοιζ είναι πολύ μπροστά.

λίγοι είναι και εκεί, μια κλίκα 50-60 ετών ανθρώπων, που σε σχέση με εδώ μέσα υπήρξαν αρκετά πιο αγενείς σε νέα μέλη . Έχουν αποχωρήσει εκατοντάδες λόγω αυτού

Είναι όμως πολύ πιο ενεργό , ίσως επειδή συζητούν για πάρα πολλά θέματα και είναι και παρέα irl οι πιο πολλοί .

Το kitahra.gr έχει πολύ πιο καλό επίπεδο μελών αλλά έχω να δω ενδιαφέρον θρεντ καιρό τώρα.

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #47 στις: 07/06/19, 15:47 »
Σωστοοοοοοοςςςςςς!!!

Επρεπενα λεει..

baaaaassssssaaaaawwwwww!!!!
Ρε σύ δεν έχεις βαρεθεί ;
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #48 στις: 14/06/19, 21:41 »
Kαλησπερα,υπαρχει καποιο προβλημα και δεν μπορω να ποσταρω καποιο θεμα στο "νεα και οχι μονο"?ευχαριστω
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: kithara.gr: Παρελθόν, παρόν, και μέλλον...
« Απάντηση #49 στις: 17/06/19, 11:40 »
Σωστοοοοοοοςςςςςς!!!

Επρεπενα λεει..

baaaaassssssaaaaawwwwww!!!!
Ρε σύ δεν έχεις βαρεθεί ;

Δυσκολα
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
20669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/07, 11:46
από fuZZed
34 Απαντήσεις
13336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/04, 20:20
από psomas
4 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/06, 21:32
από Μουσικόφιλη
0 Απαντήσεις
2177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/06, 22:33
από DEROS
40 Απαντήσεις
17178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:33
από HeavyHead
0 Απαντήσεις
2050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 09:11
από tinios
1 Απαντήσεις
3317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 22:00
από fighter87
2 Απαντήσεις
3092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 09:21
από JP.M
0 Απαντήσεις
2169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 18:59
από androula
0 Απαντήσεις
2213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/12, 16:45
από JOBAK