Αποστολέας Θέμα: Power amp section του Vox Lil' Night Train  (Αναγνώστηκε 5570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Power amp section του Vox Lil' Night Train
« στις: 01/05/13, 09:13 »
Καλημέρα σε όλους,

Υπάρχει η πιθανότητα να περιέλθει στην κατοχή μου μια κεφαλή Vox Lil' Night Train σε πολύ προνομιακή τιμή.
Πριν πάρω όμως την τελική απόφαση χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια σε κάτι το οποίο δεν κατέχω.

Δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με ενισχυτές που έχουν ως τελική λυχνία κάποια παραλλαγή των συνηθισμένων preamp tubes 12ΑΧ7.
Ο συγκεκριμένος φοράει 2 τέτοιες προενισχύτριες και μια 12AU7 ως τελική.

Πως συμπεριφέρεται μια τέτοια λυχνία σε τελικό στάδιο και πως θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε τον ήχο που βγάζει σε σχέση με τις παραδοσιακές τελικές λυχνίες (π.χ. EL84); Άποψη από βιντεάκια δεν έχω καταφέρει να διαμορφώσω αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι τις περισσότερες φορές ενδεικτικά, πόσο μάλλον έμπιστα...

Αναρωτιέμαι επίσης τι αλλαγές μπορούν να γίνουν στην τελική.
Βλέπω εδώ http://www.diyguitarist.com/GuitarAmps/SD-Convertible/patgf1.htm πως η 12AU7 είναι αυτή με το μικρότερο gain factor της "οικογένειας". Φαντάζομαι πως δεν μπορεί να τοποθετηθεί άλλου τύπου λυχνία εκτός από κάποια 12ΑΧΧ, είχα την εντύπωση όμως ότι μπορεί να αντικατασταθεί με οποιαδήποτε από αυτές και όχι μόνο από την 12AV7 που αναφέρει η σελίδα που παραθέτω. Ισχύει αυτό που λέω και τι αλλαγές επιφέρει κάτι τέτοιο πέρα από την προφανή αύξηση του gain;

Αν υπάρχει κάποιος που έχει δουλέψει τέτοιον ενισχυτή και μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πραγματικά.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #1 στις: 01/05/13, 09:34 »
Θα σού πρότεινα να διαβάσεις προσεκτικά το εκτενέστατο σχετικό thread στο forum του TDRPI, στο οποίο αρκετοί κάτοχοι του συγκεκριμένου ενισχυτή κάνουν αναλυτικές αναφορές σε διάφορες λυχνίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν, καθώς και σε άλλα mods. Αυτό που προκύπτει συνολικά είναι ότι:

1. Oι stock λυχνίες σίγουρα πρέπει να αλλαχτούν, καθώς είναι κακής ποιότητας και ο ήχος που βγάζουν δεν είναι καθόλου καλός. Με νέες λυχνίες, ο ενισχυτής μεταμορφώνεται.

2. Aν θέλεις να πάρεις λιγότερο gain (ο ενισχυτής με τις stock λυχνίες δεν έχει πολύ headroom και αρχίζει να σπάει πολύ γρήγορα), η λυχνία με την οποία θα πρέπει να πειραματιστείς είναι κυρίως η preamp κι όχι η power amp. Πολλοί συνιστούν μια 12ΑΥ7 σε αυτή τη θέση. Εγώ τη δοκίμασα αλλά δεν μπορώ να πω ότι μού άρεσε. Παρ' ό,τι καθάρισε αρκετά τον ήχο, οι χροιά δεν ήταν τόσο καλή. Τελικά συμβιβάστηκα με μια 5751, που είναι ανάμεσα στην 12ΑΧ7 και την 12ΑΥ7 από πλευράς gain.

3. Στην power amp θέση οι περισσότεροι χρήστες βάζουν μια 12AU7, αλλά φυσικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και άλλου τύπου λυχνίες. Εγώ έχω βάλει μια 12BH7 που δίνει επίσης λίγο περισσότερο headroom, αλλά κυρίως προσφέρει αυξημένη ισχύ και κάπως διαφορετικό ηχόχρωμα από την 12AU7.

Για (πολύ) περισσότερες πληροφορίες, δες το thread που παραθέτω. Είμαι σίγουρος ότι θα καλύψει όλες σου τις απορίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #2 στις: 01/05/13, 09:52 »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, θα τσεκάρω το link που μου έδωσες.

Καταλαβαίνω ότι έχει περάσει από τα χέρια σου ο συγκεκριμένος, οπότε θα μπορούσες να μου δώσεις μια γενικότερη άποψη για αυτόν;
Η αυξημένη του (αρχική) τιμή σε σχέση με άλλους που έχουν περισσότερα features και μεγαλύτερη ευελιξία αντικατοπτρίζεται και σε διαφορά ποιότητας;
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #3 στις: 01/05/13, 22:45 »
Καταλαβαίνω ότι έχει περάσει από τα χέρια σου ο συγκεκριμένος, οπότε θα μπορούσες να μου δώσεις μια γενικότερη άποψη για αυτόν;
Η αυξημένη του (αρχική) τιμή σε σχέση με άλλους που έχουν περισσότερα features και μεγαλύτερη ευελιξία αντικατοπτρίζεται και σε διαφορά ποιότητας;

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από αυτή την αγορά. Τον βρήκα μεταχειρισμένο αρκετά φτηνότερο απ' ό,τι αν τον αγόραζα καινούργιο, αλλά ήταν σε τέλεια κατάσταση με το κουτί του και όλα τα εξαρτήματα απείραχτα, οπότε θεώρησα ότι ήταν καλή ευκαιρία. Αν μού έλεγαν ότι είναι καινούργιος, θα το πίστευα χωρίς ενδοιασμούς. Και η χροιά του μου αρέσει αρκετά. Σίγουρα δεν είναι ο πιο ευέλικτος ενισχυτής, αλλά θα έλεγα ότι μετά την αναβάθμιση των λυχνιών είναι πολύ καλός. Έχει επαρκές headroom με όμορφο καθαρό ήχο (τομέας στον οποίο πάσχουν οι περισσότεροι χαμηλής ισχύος ενισχυτές), αλλά βρωμίζει ωραία ανεβάζοντας το gain ή με το thick mode, οπότε το εύρος του με καλύπτει αρκετά. Συνεργάζεται καλά με τα πετάλια μου, οπότε μπορώ να πάρω διαφορετικούς ήχους χρησιμοποιώντας κάποιο booster ή overdrive. Τέλος είναι μικρός σε μέγεθος, πράγμα σημαντικό για μένα, και η έντασή του είναι ακριβώς αυτό που μού χρειάζεται, αρκετή αν θέλω να ροκάρω με λίγη αγριάδα αλλά χωρίς να γίνεται υπερβολική σε βαθμό που να με κυνηγούν οι γείτονες.

Τώρα σε σχέση με άλλους παρόμοιους ενισχυτές, δεν έχω κάτι να σού πω εφόσον δεν ξέρω με τι τον συγκρίνεις. Υπάρχουν αρκετές λαμπάτες κεφαλές γύρω στα 200 Ευρώ και συνεχώς εμφανίζονται καινούργια μοντέλα σε αυτή την κατηγορία η οποία φαίνεται να αποκτά πολλούς οπαδούς. Από τους ενισχυτές αυτής της κατηγορίας που έχω δοκιμάσει, ο συγκεκριμένος μού άρεσε περισσότερο. Ο Blackheart HT-1R που είναι αρκετά δημοφιλής έχει μεν καλά χαρακτηριστικά και είναι πιο ευέλικτος, αλλά είναι πιο ακριβός και εμένα τουλάχιστον δεν με κέρδισε. Ο Hughes & Kettner Tubemeister 5 στα ίδια περίπου λεφτά ίσως να είναι καλή επιλογή αν προορίζεται κυρίως για ηχογράφηση, αλλά για μένα ο ήχος του είναι πολύ hi-fi. Ο VHT Special 6 Ultra είναι ένας πολύ καλοφτιαγμένος ενισχυτής, αλλά μού φάνηκε καλός μόνο για high gain ιδιώματα ενώ ο καθαρός του ήχος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, και το γεγονός ότι έχει δύο υποδοχές (normal και high gain) αντί για ένα διακόπτη που να επιλέγει καθαρό ή βρώμικο κανάλι δεν είναι καθόλου πρακτικό. Υπάρχει και ο Vox AC4TVH, ο οποίος είναι αρκετά φτηνότερος (γύρω στα 150 Ευρώ στο DV247) και έχει ωραία Vox χροιά όταν ανεβάζεις το gain, αλλά δεν τον βρήκα ιδιαίτερα ευέλικτο και έχει ακόμα λιγότερο headroom με τις stock λυχνίες. Ίσως να τον χτυπήσω κάποια στιγμή για να κάνω μια άμεση σύγκριση με τον Lil Night Train. Περιμένω με ενδιαφέρον να δω τον Egnater Detroit 5, ο οποίος θα κυκλοφορήσει σύντομα και έχει αποσπάσει πολύ κολακευτικές κριτικές.

Πάντως μέχρι στιγμής ο Lil Night Train με ένα πετάλι EQ, ένα booster/overdrive μπροστά και λίγο reverb μού δίνει αρκετούς καλούς ήχους για αυτά που παίζω. Και για μένα εκεί είναι το ζήτημα. Να επιλέξεις ένα μηχάνημα που σε καλύπτει από πλευράς χαρακτήρα και προσωπικότητας και μπορεί μεν να σού δίνει μόνο 2-3 ήχους, αλλά καλούς και χρήσιμους για αυτά που θέλεις να παίξεις. Όχι απαραίτητα αυτό που έχει τα περισσότερα ή καλύτερα "features" σε κάποια ψυχρή αντικειμενική σύγκριση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #4 στις: 01/05/13, 23:37 »
Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να κάνεις τόσο εκτενή ανάλυση.

Για να απαντήσω στην ερώτησή σου σχετικά με ποιον παρόμοιο ενισχυτή είχα στο μυαλό μου, η αλήθεια είναι ότι ζαχάρωνα τον VHT Special 6 Ultra. Και έχεις απόλυτο δίκιο ότι δεν είναι βολικό να έχει δύο input αλλά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία (FX loop, pentode-triode, power attenuator).

Επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει η καλή απόδοση σε χαμηλές εντάσεις πιστεύω ότι ο LNT ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις μου. Το μόνο που με προβλημάτιζε ήταν ότι είχα δει πάρα πολλά σχόλια ότι δεν έχει σχεδόν καθόλου καθαρό headroom και χάρηκα πολύ που μου λες ότι δεν είναι έτσι!

Η απόφαση λήφθηκε, μόνο αν δεν σε κουράζω θα ήθελα και κάτι τελευταίο. Σκοπεύω να τον χρησιμοποιώ σε καμπίνα 1x12 κλειστού τύπου. Μέχρι τώρα ήμουν ανένδοτος για 12άρι ηχείο αφού σαφώς υπερέχει των υπολοίπων στην απόδοση του ήχου, αναρωτιέμαι όμως εάν ένα 10" θα ήταν καλή λύση για να έχω χαμηλότερες εντάσεις (για να μην κυνηγούν κι εμένα οι γείτονες) χωρίς μεγάλη απώλεια "χαρακτήρα". Δεν ψήνομαι ιδιαίτερα αλλά είπα να ρωτήσω... Πάντως αφορμή γι' αυτό δεν είναι ότι η VOX προωθεί ως ταίρι του την 1x10 καμπίνα, αυτό μου φαίνεται λίγο marketing.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #5 στις: 02/05/13, 00:27 »
Σχετικά με το headroom του Lil Night Train, να σού υπενθυμίσω ότι έχω αλλάξει τις λυχνίες (και μάλιστα με ΝOS που είναι γενικά πιο ποιοτικές και πιο ακριβές), καθώς όπως ήταν αρχικά πράγματι δεν είχε πολύ headroom. Από το 1/4 του gain άρχιζε να παραμορφώνει, ενώ και με το volume σε υψηλά επίπεδα επίσης έσπαγε εύκολα. Επιπλέον το distortion του "έξυνε" πολύ, χωρίς να έχει όγκο. Γενικά είναι πολύ πριμαριστός ενισχυτής και όπως ήταν στην αρχή έβαζα τα μπάσα στο μέγιστο και τα πρίμα στο ελάχιστο για να στρώσει κάπως ο ήχος. Με τις καινούργιες λυχνίες ο ήχος έχει αλλάξει δραματικά, αλλά φυσικά θα πρέπει να συνυπολογίσεις το επιπλέον κόστος για μια τέτοια αναβάθμιση πριν καταλήξεις αν αυτός είναι ο ενισχυτής πού σού ταιριάζει. Σαν μια εντελώς υποκειμενική βαθμολόγηση, θα έλεγα ότι με τις stock λυχνίες ο ενισχυτής ήταν το πολύ 5/10, ενώ τώρα θα τού έδινα άνετα 8/10.

Αυτό που λές για τον VHT Special 6 Ultra είναι μεν σωστό, δεν σημαίνει όμως απαραίτητα ότι ο ενισχυτής είναι πιο ευέλικτος. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι ουσιαστικά έχει έναν σχετικά καλό ήχο, και αυτός είναι στο ultra κανάλι, δηλαδή με distortion. Eσύ είπες ότι σε ενδιαφέρουν τα καθαρά, τα οποία ο συγκεκριμένος ενιισχυτής για μένα δεν έχει. To FX loop μπορεί να σού χρησιμεύσει για να βάλεις κάποιο εφφέ αν θέλεις, αλλά σε αυτή την περίπτωση το εφφέ σου προσφέρει τον διαφορετικό ήχο, όχι ο ενισχυτής. Το pentode/triode και το attenuator σού δίνουν διαβαθμίσεις έντασης και crunch, όχι απαραίτητα ευελιξία με την έννοια μιας πολύπλευρης ηχητικής ταυτότητας. Αυτό για μένα (προσωπική θεώρηση πάντα) το πετυχαίνει καλύτερα ο Lil Night Train με το bright/thick διακόπτη. Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις είναι σαν να έχεις δύο διαφορετικά κανάλια, το καθένα με τη δική του χροιά και όχι απλά τον ίδιο ήχο με περισσότερο gain. Εν ολίγοις, αν δεν σού αρέσει ο βασικός ήχος του ενισχυτή, όλα τα άλλα χαρακτηριστικά δεν πρόκειται να σώσουν την κατάσταση. Αν θέλεις καλά καθαρά και ευελιξία, κοίτα τον VHT Special 12/20 για τον οποία έχουμε μιλήσει αρκετά σε άλλες συζητήσεις. Είναι μεν αρκετά πιο ακριβός, αλλά βρίσκεται σε άλλη κατηγορία.

Όσο για την καμπίνα, εγώ τον χρησιμοποιώ με μια Kustom που έχει 12άρι ηχείο Εminence Lady Luck. Προσωπικά θα προτιμούσα ένα 12άρι από το 10άρι, ειδικά εφόσον μιλάμε για ενισχυτή με ισχύ μόνο 2 Watt και με τα συχνοτικά χαρακτηριστικά που σού ανέφερα (υπερβολικά πρίμα). Το 12άρι ηχείο σε μια κλειστή καμπίνα λογικά θα σού δώσει πιο πολλά μπάσα. Αν η ένταση αποδειχτεί πρόβλημα (που δεν το νομίζω), απλά χαμηλώνεις λίγο το volume...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #6 στις: 02/05/13, 00:34 »
Εξαιρετικά σαφή όσα έγραψες, δεν διαφωνώ πουθενά νομίζω.
Όσο για την καμπίνα, εξ' αρχής είχα κατασταλάξει σε closed back γιατί έτσι κι αλλιώς μου αρέσει ο πιο σφιχτός και bassy ήχος.

Ευχαριστώ για την κουβέντα, always a pleasure  ;)
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #7 στις: 02/05/13, 00:59 »
Όπως πάντα, η ευχαρίστηση είναι δική μου... :)

Καλή συνέχεια και καλές αγορές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #8 στις: 02/05/13, 08:58 »
ρίξε μια ματιά και στο little giant . 5 watt , all tube και απο ήχο... σκοτώνει .
με μεγάλο headroom ( το οποίο μπορείς να αυξήσεις με αλλαγή λαμπας) και αν θες βρωμιά του πετάς ένα πεταλάκι overdrive μπροστά και αρχίζει να κελαηδάει.
με επιλογή 3 και 5 watt που εκτός απο διαφορετική ένταση σου δίνει κ άλλη χροιά.
στα αρνητικά είναι η έλλειψη fx loop και 2ου καναλιού.


Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #9 στις: 03/05/13, 00:29 »
ρίξε μια ματιά και στο little giant.

Kαλό ενισχυτής κι αυτός, αλλά πλέον είναι discontinued και ίσως είναι δύσκολο να τον πετύχεις κάπου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #10 στις: 06/05/13, 22:33 »
Συγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω, έλειπα για Πάσχα και επέστρεψα πριν λίγο.

Τον little giant τον είχα τσεκάρει και παλιότερα αλλά δεν με έπεισε τελικά.
Γενικά δεν είμαι σε αναζήτηση ή δίλλημα μεταξύ ενισχυτών, προσπαθώ απλά να αποφασίσω αν θα προχωρήσω τώρα στη συγκεκριμένη αγορά ή θα κρατήσω τα χρήματα για κάτι άλλο (ήδη όμως αποφασισμένο τι θα είναι αυτό).

Θα ενημερώσω μόλις το έχω στα χέρια μου  ;)
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #11 στις: 09/05/13, 16:46 »
Τελικά απέκτησα τον LNT και σε λίγο καιρό θα ακολουθήσει και η δεύτερη αγορά!

Πριν δώσω την παραγγελία για νέες λυχνίες ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που μου έκανε εντύπωση.
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε επέμβει καθόλου και ο ενισχυτής ήταν εντελώς stock.
Άνοιξα λοιπόν το καπάκι περιμένοντας να δω κινέζικες λάμπες και ανακάλυψα πως:

Στην πρώτη θέση, την πιο κοντινή με το input (αυτή είναι η V1-preamp?) η λυχνία είναι μια Electro-Harmonix 12AX7EH, made in Russia.
Στην μεσαία θέση (αυτή είναι η V2-phase inverter?) η λυχνία είναι όντως μια no-name 12AX7B, made in China.
Στην πιο απομακρυσμένη θέση σε σχέση με το input (αυτή είναι η V3-τελική?) η λυχνία δεν είναι μια 12AU7 όπως θα έπρεπε αλλά μια
JJ ECC83S, δηλαδή άλλη μια 12AX7.

Μου κάνει εντύπωση πως συνέβη αυτό, όχι τόσο ότι οι 2 από τις 3 δεν ήταν no-name αλλά EH και JJ, όσο ότι ένας ενισχυτής "μαμίσιος" είχε λάθος τελική!

ΥΓ: αν μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει τα italics για να μην έχω λανθασμένη εικόνα...
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #12 στις: 12/05/13, 18:11 »
Σωστά είναι αυτά που αναφέρεις σχετικά με κάθε λυχνία. Πάντως δεν υπάρχει περίπτωση ο ενισχυτής να έφυγε έτσι από το εργοστάσιο. Είναι σίγουρο ότι κάποιος έχει αλλάξει τις stock λυχνίες με άλλες καλύτερες, και στην πορεία έβαλε μια 12AX7 στην τελική. Τώρα αν αυτό έγινε εκ παραδρομής ή επειδή τού άρεσε αυτός ο συνδυασμός, είναι κάτι που μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ.

Δεν μάς είπες πως σού φάνηκε ο ήχος του ενισχυτή με τις λυχνίες που έχει και ποιά θα είναι η δεύτερη αγορά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #13 στις: 13/05/13, 18:57 »
Ο λόγος που δεν έγραψα εντυπώσεις είναι πως θα έχω καμπίνα στα χέρια μου στο τέλος της εβδομάδας και προς το παρόν τον έχω δουλέψει μόνο μέσω του line out. Να πω για παράδειγμα ότι για μένα το headroom είναι τελικά επαρκές ακόμα και με τις stock λυχνίες αφού υπάρχει περίπτωση με το μεγάφωνο της καμπίνας να "σπάει" νωρίτερα; Λογικά θα αλλάξουν οι εντυπώσεις...
Η καμπίνα είτε θα είναι μέρος της επόμενης αγοράς (σετ κεφαλή+καμπίνα, οπότε απαντάω και στην ερώτησή σου ;) ) ή -σε περίπτωση που στραβώσει το οικονομικό θέμα- έχω ήδη κανονίσει με φίλο τεχνικό και μάστορα να φτιάξουμε μια customized 1x12 κλειστή που θα της ρίξουμε ένα vintage 30.

Γενικά πάντως είμαι ικανοποιημένος αφού ανταποκρίνεται πλήρως σε αυτό που έψαχνα!
Η ένταση είναι υπεραρκετή και είναι σίγουρο πλέον πως δεν χρειάζομαι ενισχυτή πάνω από 5W (λάμπας).
Όπως είπα το καθαρό headroom δεν είναι λιγότερο από αυτό που χρειάζομαι αλλά μπορεί να φταίει και η μάλλον πεθαμένη προενισχύτρια (θα σου πω παρακάτω).
Αρχικά με τράβηξε πιο πολύ το thick mode όπως το περίμενα, αλλά τώρα έχω εκτιμήσει εξίσου και το bright.
Πριμαριστό τον βρήκα, ναι, αλλά όχι υπερβολικά.
Είναι κάπως fuzzy αλλά για τα δικά μου γούστα αυτό είναι καλό καθώς ο ήχος που μου αρέσει είναι "λίγο βρώμικος ενισχυτής με light fuzz μπροστά" (όχι υπερβολικό fuzz, σκέψου π.χ. Black Keys, ήχο που νομίζω ότι ο LNT τουλάχιστον σε thick mode τον έχει άνετα).

Αναφορικά με τις λυχνίες, παρατηρώ πως ενώ η μεσαία και η τελική ανάβουν κανονικά, η preamp είναι σχεδόν εντελώς σκοτεινή.
Λέω λοιπόν μέχρι να έρθουν οι νέες λυχνίες να κάνω το εξής: αφού η τελική θα έπρεπε να είναι μικρότερου gain factor από αυτήν που φοράει τώρα, ίσως βάλω την ψόφια EH από την V1 στην V3 και την JJ που φαίνεται πιο ζωντανή να την μετακινήσω από την V3 στη V1.
Παρεπιπτόντως, η αλλαγή που συζητούσαμε παραπάνω (12AY7 ή 5751 αντί για 12AX7) αφορά μόνο στην V1, όχι και στις δύο, σωστά;

My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Power amp section του Vox Lil' Night Train
« Απάντηση #14 στις: 13/05/13, 22:22 »
Παρεπιπτόντως, η αλλαγή που συζητούσαμε παραπάνω (12AY7 ή 5751 αντί για 12AX7) αφορά μόνο στην V1, όχι και στις δύο, σωστά;

Ναι, αυτό ισχύει για την προενισχύτρια λυχνία, αλλά και οι άλλες δύο λυχνίες μπορούν να αντικατασταθούν με διαφορετικού τύπου όπως είπαμε και σε προηγούμενο μήνυμα (π.χ. 12AT7).

Πάντως όπως σού είπα, οι λυχνίες που έχει ο ενισχυτής σου αποκλείεται να είναι stock, οπότε μάλλον στάθηκες τυχερός και δεν άκουσες τον ενισχυτή όπως ήταν όταν βγήκε από το εργοστάσιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/05, 14:50
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
1992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/07, 18:56
από Baphomet (Πέτρος)
1 Απαντήσεις
3266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/07, 11:52
από bassman(4 String Suicide!)
4 Απαντήσεις
2764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 18:26
από Panos the Greek
0 Απαντήσεις
2455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 13:49
από Eagle Of Kamelot
40 Απαντήσεις
10595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/13, 00:56
από Καθόδιος (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/13, 15:28
από zeoy
12 Απαντήσεις
4051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 23:21
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
3504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/13, 16:18
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
4371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/13, 21:56
από Απόλλων