Αποστολέας Θέμα: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot  (Αναγνώστηκε 9092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot
« Απάντηση #25 στις: 11/06/10, 18:40 »
Έαν στον συγκεκριμένο παίκτη, δεν εκφραζόταν ο ίδιος, αλλά εκφραζόντουσαν τα ναρκωτικά, σημαίνει ότι τα ναρκωτικά φτιάχναν μία πολύ ωραία μουσική. Η οποία είχε ένα πολύ μεγάλο κοινό. Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που τα ναρκωτικά έχουν ένα πολύ μεγάλο κοινό, έστω και έμεσα. Τα ναρκωτικά, μέσω του μπασίστα, δημιουργούσαν μουσική, που αγαπούσανε τα πλήθη.
 
Γιατί η μουσική δεν σε κάνει εξαρτημένο ?? Ο μπασίστας ας πούμε θα μπορούσε να ζήσει χωρίς το μπάσο του και την μουσική του ?? Έαν πάλι μπορούσε να ζήσει χωρίς αυτά υπάρχουν άνθρωποι που έχουν απεξαρτηθεί και ζούνε χωρίς τα ναρκωτικά. Μην λέμε λοιπόν στους ανθρώπους, που είναι χρήστες και ζούνε με αυτά ότι δεν μπορούνε να τα σταματήσουν. Τώρα έαν κάποιος, δεν θέλει να ζήσει χωρίς ναρκωτικά, ή θέλει να πιστεύει πως δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτά, είναι δικαίωμά του. Ποιος μου λέει εμένα λοιπόν, ότι όσοι είναι κολλημένοι με την μουσική και πιστεύουν ότι δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτήν, ή δεν θέλουν να ζουν χωρίς αυτήν, δεν είναι "άρρωστοι" όπως είναι ένας ναρκωμανής. Πρέπει λοιπόν να δημιουργηθούνε και κέντρα για μουσικομανείς. Διότι από κάποια στιγμή και μετά τρελένεσαι με την μουσική και δεν είναι επιλογή σου! Η ίδια η μουσική σε χρησιμοποιεί για να δημιουργήσεις μουσική.
Ξεκινάς από ένα ακκόρντο....παίζεις μια μελωδία....παίζεις ένα σόλο...και σιγά σιγά έρχεται και η μανία!
 
Έπεσε στην φάκα όπως όλοι που παίρνουν ?? Δηλαδή ποια είναι αυτή η φάκα ?? Γιατί έπεσε και γιατί πέφτουν όλοι αυτοί που παίρνουν ?
Οπότε από κάποια φάση και πριν, που ήταν επιλογή του, είναι μια χαρά τα ναρκωτικά. Το θέμα είναι να παίρνεις μέσα στα όρια, να μην το παρακάνεις.
Είναι κακό ο άνθρωπος, να βγαίνει εκτός ορίων, γιατί μετά δεν είναι επιλογή του οι πράξεις του. Βέβαια πολλοί άνθρωποι οι οποίοι πρόσφεραν όχι μόνοι στην μουσική, ξέφυγαν εκτός ορίων και εκεί μας πρόσφεραν κάτι καινούριο και πολύ καλύτερο από τα όρια
που μέχρι τότε γνωρίζαμε. Δεν ήτανε βέβαια επιλογή τους αυτό, αλλά επιλογή της μανίας τους. Γι αυτό και εμείς σήμερα δεν ακούμε
απλά τη μουσική τους, αλλά τους θεωρούμε μέγιστους και τρανούς μουσικούς.
 
Πως γίνεται να λέμε, φοβερή μουσικάρα, μύθος εποχής, πλακωνότανε στα ναρκωτικα, μακάρι να μπορούσα να γίνω σαν και αυτόν! αλλά χωρίς όμως να πάρω ναρκωτικά! ή μήπως καλύτερα να πάρω, για να γίνω σαν και αυτόν ? αυτός πως έπαιρνε και όλοι τον θεωρούν είδωλο ? λίγο έζησε αλλά έζησε γ**άτα! Θρύλος της Ροκ!
Σα να έπρεπε, όπως στην άρση βαρών, έχει κριτές για τα αναβολικά, έτσι και στην μουσική βιομηχανία να έχει κριτές για τα ναρκωτικά.
Πήρες αγαπητέ μου αναβολικά και σήκωσες 100 κιλά ? αποκλείεσαι! Πήρες αγαπητέ μου ναρκωτικά και έγραψες ένα ωραίο κομμάτι ? αποκλείεσαι! Και οι δύο στο σπίτι σας, μέχρι να μάθετε να μην κάνετε ζαβολιές!
Βλέπεις όμως....η μουσική είναι τόσο εθιστική, που δεν σε νοιάζει αν ο άλλος έκανε ζαβολιά όταν την έγραφε! ενώ ο αρσιβαρίστας, αν κάνει ζαβολιά......θα τον καταδικάσεις, που πήγε να κλέψει τον αγώνα.
Βέβαια και με τα αναβολικά...αν τα παίρνεις σωστά και μέσα στα όρια..μπορεί να μην σε πιάσουν και να κερδίσεις τον αγώνα με την αξία σου...
 
Ορίστε λοιπόν, στο είπα εγώ, ότι ο Gray μπορεί να έπαιρνε ναρκωτικά για να δημιουργήσει μουσική. Μπορεί όμως και να τον σκότωσε κάποιος και άφησε και την σύριγγα δίπλα του. Μπορεί να έπαιρνε και ναρκωτικά επειδή, έβλεπε ότι δεν μπορεί να δημιουργήσει τόσο καλή μουσική όσο ήθελε, οπότε επέλεξε τον αργό θάνατο και το ψεύτικο όνειρο.
 
Εντάξει άμα γούσταρε δεν παίζει κανένα πρόβλημα. Απλά του αρέσανε. Δηλαδή είναι κακός άνθρωπος αυτός που του αρέσουνε τα ναρκωτικά ή χαζός ?? Γιατί μερικά παλικάρια παραπάνω, χαλαστήκανε που μάθανε έστω, ότι του αρέσανε τα ναρκωτικά ??
 
Το ότι έπεσε στη λούμπα, το καταλαβαίνω, είναι το αποτέλεσμα, αλλά γιατί να πέσει στη λούμπα ? ποιος ο λόγος ?
 
Σίγουρα οι δάσκαλοι δεν είναι καραγκιόζηδες, αλλά άλλο τόσο δεν είναι καραγκιόζηδες, τόσα φτασμένα ονόματα, που παίρνανε πολλούς τόνους ναρκωτικά και έχουνε γράψει ιστορία στην μουσική.
 
Συμφωνώ ότι δεν αξίζει να κάει ένας άνθρωπος, για να περνάς εσύ καλά...αλλά μήπως αξίζει να καεί ένας άνθρωπος για να περνάει ο ίδιος καλά ?? Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο τρόπος για να περάσεις και εσύ καλά, είναι να καείς! αλλά που ξέρεις...μπορεί και να είναι!
 
 
 
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot
« Απάντηση #26 στις: 11/06/10, 20:54 »
"Γι αυτό και εμείς σήμερα δεν ακούμε
απλά τη μουσική τους, αλλά τους θεωρούμε μέγιστους και τρανούς μουσικούς"
 
Ακριβως εκει ειναι που διαφωνω. Δεν πιστευω οτι τα τοσα φτασμενα ονοματα που επαιρναν οτι επαιρναν εγραψαν καλη μουσικη επειδη επαιρναν. Τα ναρκωτικα και γενικα το s/d/r'n'r μπορει να γιγαντωσανε το status ή το μυθο του ονοματος τους αλλα δεν ειναι αυτα που εκαναν τη μουσικη τους να γραφτει...Για να μην μπουμε και στις παραμετρους του στυλ ακομα και οι θρυλοι καμια φορα δημιουργουνται και πασσαρονται κτλ γιατι εκτροχιαζεται τελειως η κουβεντα...
 Υστερα, μου λες εσυ οτι ο Gray "μπορει" το ενα και "μπορει" το αλλο. Ναι, αλλα μπορει και το τριτο και καθοτι δεν ξερουμε ποιο μπορει ισχυει, δεν εχει νοημα να εικαζουμε, ουτε εγω οπως εκανα στο πρωτο post, ουτε εσυ...εγω αυτο που (ξανα)λεω ειναι οτι το να παιρνεις -πρακτικα και χωρις μπορει- δεν σε κανει καλυτερο μουσικο ή συνθετη.
 Κατα τα αλλα, θεωρω τη συγκριση με τον αρσιβαριστα λιγο ακυρη. Η αρση βαρων θεωρειται αθλημα με κανονισμους που ο αθλουμενος θεωρητικα αποδεχεται, στο οποιο υπαρχει νικητης και χαμενος  (ή πρωτος και δευτερος) και αυτος ειναι ο σκοπος του. Η μουσικη δημιουργια, οχι.
 Το αν καποιους τους χαλασε οτι μπορει ο Gray να γουσταρε τα ναρκωτικα παλι περιεργο ειναι. Ο καθενας επιλεγει τον τροπο ζωης του και αν δεν καβαλαει κανενος το σβερκο, πολυ καλα κανει. Απο εκει και περα αν δεν ξερει γιατι κανει οτι κανει ή δεν καταλαβαινει οτι αυτο που κανει δεν θα τον παει εκει που θελει, δεν τον λες και εξυπνο...Οσο για το αν αξιζει να καεις για να περασεις καλα, ρωτα καποιον σε προχωρημενο σταδιο εξαρτησης να σου απαντησει καλυτερα απο εμενα, ενω θα εχει κανει το μεγαλυτερο μερος της βολτας και οχι μονο την αρχη. Eγω περναω καλα και με το να καθομαστε και να συζηταμε με τις ωρες για κατι τετοια θεματα...
 
PS: οδευουμε προς το off topic και δεν ειναι σωστο για τον μακαριτη...δεν το παμε σε κανενα αλλο θεμα αν ειναι να το συνεχισουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/10, 21:02 από onfire »
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot
« Απάντηση #27 στις: 12/06/10, 03:06 »

xolidoxos κόψε ρε φίλε τα ναρκωτικά αμα σε χαλάνε τόσο πολύ αλλα μην το συνεχίζεις, παρακολουθούν και παιδιά  >:(
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot
« Απάντηση #28 στις: 12/06/10, 11:08 »
φίλε XoLiDoXoS κανένας δεν παίρνει για να δημιουργήσει γιατί
το να παιρνεις -πρακτικα και χωρις μπορει- δεν σε κανει καλυτερο μουσικο ή συνθετη.
...όλοι κάνουν χρήση για να ανταπεξέλθουν στην πίεση ( σωματική και ψυχολογική ) της ζωής που κάνουν και στην πίεση του να είσαι διάσημος... και σιγά σιγά εξαρτώνται από αυτά και δεν μπορούν να κάνουν πίσω... 


δυστηχώς ή ευτυχώς τα ναρκωτικά δεν δημιουργούν.... μόνο καταστρέφουν!!!!!!



BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot
« Απάντηση #29 στις: 12/06/10, 11:23 »
^^^^^
++++++++++ απειρο

XoLiDoXOs εισαι φαουλ μαν...οσο καλυτερο μουσικο κ αν κανουν τον χ ψ z  τα ναρκωτικα δν παυουν να ειναι ο πιο αργος κ βασανιστικος θανατος γτ δν συκειδητοποιεις οτι πεθαινεις μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα

Κ σιγουρα οπως ειπαν τα παιδια, τα ναρκωτικα δν σε κανουν καλυτερο μουσικο...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot
« Απάντηση #30 στις: 12/06/10, 11:55 »
Μερικές φορές ,δεν μπορώ να καταλάβω .Ξεκίνησε ενα θέμα με έναν  θάνατο ενός μουσικού και κατέληξε μεσα σε αυτο το θέμα να γίνεται συζήτηση ,αν είναι καλά τα ναρκωτικά ή όχι ,αν φέρμουν έμπνευση στον καλλιτέχνη ή όχι κ.λ.π .
Περιοριστείτε παρακαλώ στο θέμα και αφήστε τις προσωπικές σας αναφορές για τα ναρκωτικά .Δυστυχώς θα λέτε πάλι για κόψιμο των συζητήσεων ,αλλά δεν μπορεί να γίνεται και διαφήμηση για χρήση ναρκωτικών εδω μέσα .
Θα αφερεθούν τα 'ασχετα μηνύματα και λυπάμαι πολύ .

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot
« Απάντηση #31 στις: 12/06/10, 12:46 »
Να το θέσω τότε αλλιώς Θοδωρή. Κάτι σαν δίκοπο μαχαίρι που λέμε. Γιατί δεν μου αρέσουνε τα μεσοβέζικα. Διότι τα μεσοβέζικα, αφήνουν ακριβώς αυτό που λες εσύ να εννοηθεί, η διαφήμιση.
 
Ο μουσικός κόσμος, πρέπει να αποστρέφεται τους μουσικούς και το μουσικό έργο που έχει προκύψει σε περίοδο χρήσης ναρκωτικών, ή υπό επίρεια ναρκωτικών, έστω και αν αυτό είναι ένα "ωραίο" ακουστικά έργο!
 
Ή ρίχνουμε περισσότερο βάρος στη μουσική, αδιαφορώντας για το τι κάνει ο καλλιτέχνης στην προσωπική του ζωή και πως δημιουργεί την μουσική του, συγκεντρωμένοι μόνο στο "ωραίο" έργο του ?? Θεωρώντας διαστημικά πως το έργο ενός καλλιτέχνη, δεν προκύπτει και από τη ζωή του την ίδια, τον χαρακτήρα του και την κατάστασή του, αλλά μόνο από το υπερπέραν.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot
« Απάντηση #32 στις: 12/06/10, 12:58 »
Θα απαντήσω για τα ναρκωτικά και Θοδωρή, αν γίνεται ας διαχωριστεί η (ενδιαφέρουσα) συζήτηση και ας μη διαγράψετε απλά τα μηνύματα..


Αυτό που είπε ο XoLiDoXoS ήθελα να το αναφέρω κι εγώ αλλά το κλίμα ήταν ήδη ελαφρώς μπαρουτιασμένο.. Πραγματικά, πώς μπορείτε να λέτε με τέτοια ευκολία ότι και χωρίς τα ναρκωτικά θα έγραφε την ίδια μουσική? Αναφέρατε "μελέτη και εξάσκηση"... Καλά όλα αυτά αλλά η μουσική είναι κατά κύριο λόγο έμπνευση, ψυχική κατάσταση, βιώματα κλπ που ουδεμία έχουν με τη "μελέτη και εξάσκηση" (που ναι, είναι σημαντικά -όχι απαραίτητα- εργαλεία)... Τα ναρκωτικά επηρεάζουν σίγουρα την ψυχική κατάσταση του ατόμου και τα βιώματά του, κατά πολλούς και την έμπνευση (που συνδέεται άμεσα με τα άλλα δύο).. Οπότε όχι απλά δεν μπορούμε να λέμε με ευκολία ότι τα ναρκωτικά δεν επηρέασαν τη μουσική που έγραψε αλλά μάλλον το μόνο σίγουρο είναι ότι -λίγο ή πολύ- επηρεάσαν..

Το αν τα ναρκωτικά τον βοήθησαν να γράψει καλύτερη μουσική, αυτό όντως δεν μπορούμε να το ξέρουμε.. Το σίγουρο είναι ότι αυτός έγραψε εξαιρετική μουσική, όπως και εκατομμύρια άλλοι ναρκομανείς μουσικοί..

Επίσης δε νομίζω πως έγινε κάποια προτροπή σε κανέναν να πάρει ναρκωτικά.. Αυτό που ειπώθηκε είναι ότι οι αξίες και τα ιδανικά κάποιων ανθρώπων ξεπερνούν την ίδια την αξία της ζωής! Παραδείγματα υπάρχουν άπειρα από το παρελθόν (ενδεικτικά: αυτοπυρπολήσεις καμικάζι, Σωκράτης και κώνειο).. Ο συγκεκριμένος υλοποίησε το έργο του όχι μέσω της φωτιάς ή του δηλητηρίου αλλά μέσω των ναρκωτικών.. Αυτό είναι προτροπή? Οκ, αν κάποιος είναι σίγουρος ότι με τα ναρκωτικά θα γράψει καλύτερη μουσική και είναι επίσης αποφασισμένος να θυσιάσει τη ζωή του για χάρη της μουσικής, ας πάρει..

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε ο μπασίστας των Slipknot
« Απάντηση #33 στις: 12/06/10, 15:11 »
...καποιοι οσα ναρκωτικα και να παρουν ποτε ΔΕ θα χουν εμπνευση...
 
 
αυτα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
31 Απαντήσεις
8704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/05, 18:56
από Avril
54 Απαντήσεις
25834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/17, 13:14
από riffs and solos
6 Απαντήσεις
2958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 14:32
από Spell@lchemist!
25 Απαντήσεις
7376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 14:12
από drakoumel
39 Απαντήσεις
27221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/12, 15:14
από gmayo
0 Απαντήσεις
2084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 23:25
από parlats
1 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 23:32
από Μητσάκος
26 Απαντήσεις
23318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/12, 16:14
από bassakos
11 Απαντήσεις
5063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/13, 15:54
από Alex_Under
0 Απαντήσεις
1730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 23:44
από freemind