Αποστολέας Θέμα: Line 6 PODxt live (Πρόβλημα Bender Effect - Πετάλι)  (Αναγνώστηκε 3266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
   Καλησπέρα, είμαι κάτοχος Line 6 POD - Xt Live και θα ήθελα τη γνώμη σας για το πως μπορεί να διορθωθεί  ένα θέμα με το Whammy Effect - [Bender (Stomp effect)]


   Έχω παρατηρήσει ότι οποιαδήποτε ρύθμιση του Bender ποτέ δεν περιλαμβάνει τις 2 ολόκληρες οκτάβες ενώ θα έπρεπε. Τι εννοώ: Με σωστές ρυθμίσεις (Τις οποίες και έχω κάνει) θα πρέπει:
-Στη 'Full heel' θέση του πεταλιού (πχ Default Off Volume) να φτάνει τη θέση 0, δηλαδή να μην υπάρχει απόσταση ανάμεσα στην νότα από Gate και το Stomp (Bender)
-Στη 'Full toe' θέση του πεταλιού (πχ Default Full Volume) να φτάνει τη μέγιστη θέση 127, δηλαδή να υπάρχει απόσταση από Gate και Stomp μεγέθους 2 οκτάβες.

   Το 2ο ισχύει, και δεν επηρεάζεται από το πόσο δυνατά πατήσεις το πετάλι. Το πρώτο όμως σπρώχνοντας την φτέρνα με όχι ιδιαίτερη δύναμη, δεν φτάνει στη θέση 0 αλλά πχ. στην θέση 3 οπότε ακούγεται μια ''σύνθετη'' νότα - (χειρότερη από απόσταση Μι και Φα)  :D
Συνεπώς, για να φτάσει τη θέση 0 πρέπει να βάλεις υπερβολική δύναμη, ή ακόμα να τραβήξεις το πετάλι από πάνω. Αυτό σίγουρα δεν είναι και πολύ βολικό  :-\

   Ακόμα, πρέπει να πω πως το πετάλι από κάτω στην πίσω μεριά της φτέρνας, έχει 2 κομμάτια λαστιχάκια, από τα οποία το ένα μου είχε φύγει. Θυμάμαι παλιότερα όταν το είχα και το 2ο, το πετάλι δεν έφτανε καν την θέση 0. Είχα σκεφτεί να βγάλω και το άλλο, αλλά προτού αρχίζω τα πειράματα, είναι προτιμότερο να ακούσω τις απόψεις σας...

Λοιπές πληροφορίες:
Το POD μου είναι έκδοσης 3.01 με Fx Junkie (αν και δεν παίζει ρόλο), σε τέλεια κατάσταση. Γενικά από τότε που το αγόρασα, δεν είχα φτάσει μέχρι το Bender (Καθώς έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις και εφέ) και όταν το βρήκα δεν το έψαξα και ιδιαίτερα. Τώρα όμως πραγματικά θέλω να το κάνω να λειτουργήσει σωστά...


ΥΣ - Οι παραπάνω όροι δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν, αλλά ας ελπίσουμε ότι έγινα κατανοητός  :-\ ... Συγνώμη αν είναι λάθος
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/09, 02:09 από EmppuESP »

Αποσυνδεδεμένος Possessed

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Line 6 PODxt live (Πρόβλημα Bender Effect - Πετάλι)
« Απάντηση #1 στις: 12/06/09, 23:51 »
Στην Boss GT-10 μου υπάρχει στις ρυθμίσεις ένα pedal calibration όπου βάζεις το πετάλι στις ακραίες θέσεις και το ρυθμίζει μόνη της.
Λογικά θα χει και η δικιά σου κάτι αντίστοιχο. Έχεις ψάξει το manual;
Ο Kenny πέθανε παραπονεμένος.

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Line 6 PODxt live (Πρόβλημα Bender Effect - Πετάλι)
« Απάντηση #2 στις: 13/06/09, 02:23 »
   Δεν το ανέφερα αυτό :-[... Έχω κάνει Calibrate το πετάλι, αλλά εάν το αφήσω ελεύθερο στην Heel θέση του χωρίς να το πιέζω με δύναμη προς τα κάτω, δεν μένει στη θέση 0 αλλά στη 5, ή 3...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Line 6 PODxt live (Πρόβλημα Bender Effect - Πετάλι)
« Απάντηση #3 στις: 13/06/09, 21:59 »
   Δεν το ανέφερα αυτό :-[... Έχω κάνει Calibrate το πετάλι, αλλά εάν το αφήσω ελεύθερο στην Heel θέση του χωρίς να το πιέζω με δύναμη προς τα κάτω, δεν μένει στη θέση 0 αλλά στη 5, ή 3...
ξανα κανε calibration
αυτος ειναι κ ο σκοπος αλλωστε του calibration
να πεις οτι στην θεση heel (χωρις να το πιεζεις, δλδ εκει που το αφηνεις τωρα και σου δειχνει 3 ή 5) οτι ειναι το 0  ;)

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Line 6 PODxt live (Πρόβλημα Bender Effect - Πετάλι)
« Απάντηση #4 στις: 13/06/09, 22:19 »
ξανα κανε calibration
αυτος ειναι κ ο σκοπος αλλωστε του calibration
να πεις οτι στην θεση heel (χωρις να το πιεζεις, δλδ εκει που το αφηνεις τωρα και σου δειχνει 3 ή 5) οτι ειναι το 0  ;)
   Έχεις απόλυτο δίκιο 'PlusYeaR', το πίεζα το πετάλι στο Calibration στις ακραίες του θέσεις ενώ δεν έπρεπε. Στην 'Heel' θέση έπρεπε να μην φέρω το πετάλι τέρμα πίσω, αλλά να αφήσω ελάχιστη 'κενή' απόσταση για το σφάλμα αυτό. Μπράβο ρε συ, με έσωσες  :up

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/08, 15:44
από SaturnOfBass
29 Απαντήσεις
11305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/08, 20:59
από KostasVap
9 Απαντήσεις
5524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 12:20
από PlusYeaR
5 Απαντήσεις
3248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/08, 01:48
από BluesMe
6 Απαντήσεις
3231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 02:06
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 21:25
από Eddie~Maiden
3 Απαντήσεις
3551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 02:24
από metalmike
0 Απαντήσεις
1553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/10, 13:20
από Iraklis Gk
6 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 17:26
από Dimitris12345
4 Απαντήσεις
2919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 11:13
από rockendil