Αποστολέας Θέμα: 12 inches VS 10 inches  (Αναγνώστηκε 9617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
12 inches VS 10 inches
« στις: 02/05/08, 10:39 »
eimai anamesa se 3 lyseis oson afora thn agora enisxyth

a) Line 6 Spider III 30 watts me 12'' celestion hxeio
b) Line 6 Spider III 15 watts me 8'' celestion hxeio
c) ROLAND CUBE-30X me 10'' hxeio

episis skeftomai kai thn agora tou LINE 6 POD XT LIVE

Opote tha ithela na rwthsw ta ekshs:

a) ti kerdizw an to hxeio einai 12 intso anti gia 10 intso??
b) poion eisxyth pisteyete oti aksizei perissotero ta lefta tou?
c) Me poion enisxyth apo tous parapanw krinete oti h Line pod XT live pentaliera einai aparaithth?

oson afora thn trith erwthsh, h agora ths en logw pentalieras einai pairhth TOO MUCH  mazi me thn agora tou Line 6 Spider III 30 watts?


Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #1 στις: 02/05/08, 11:22 »
eimai anamesa se 3 lyseis oson afora thn agora enisxyth

a) Line 6 Spider III 30 watts me 12'' celestion hxeio
b) Line 6 Spider III 15 watts me 8'' celestion hxeio
c) ROLAND CUBE-30X me 10'' hxeio

episis skeftomai kai thn agora tou LINE 6 POD XT LIVE

Opote tha ithela na rwthsw ta ekshs:

a) ti kerdizw an to hxeio einai 12 intso anti gia 10 intso??
b) poion eisxyth pisteyete oti aksizei perissotero ta lefta tou?
c) Me poion enisxyth apo tous parapanw krinete oti h Line pod XT live pentaliera einai aparaithth?

oson afora thn trith erwthsh, h agora ths en logw pentalieras einai pairhth TOO MUCH  mazi me thn agora tou Line 6 Spider III 30 watts?



To μικρότερο μεγάφωνο έχει μικρότερη μάζα μαγνήτη και χρειάζεται λιγότερα watt για να οδηγηθεί σωστά. Τα μεγάφωνα στους ενισχυτές οργάνων δεν έχουν "διαφανή" χαρακτήρα, συμμετέχουν δηλαδή κι αυτά αρκετά στον ήχο και ιδιαίτερα όταν το gain ανεβαίνει, η παραμόρφωση που θα πάρεις εξαρτάται αρκετά από το μεγάφωνο. Για ισχύ μέχρι 15 watt και αν δεν πρόκειται ο ενισχυτής να παίζει μονίμως τσιτωμένος, πιστεύω ότι το 10άρι είναι πιο ευέλικτο από ένα 12άρι. Με το 12άρι αντίστοιχα το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις καθαρό ήχο σε λίγο μεγαλύτερες εντάσεις αν το θες.

Το podxt είναι ουσιαστικά ένας προενισχυτής μιας και δεν έχει μόνο effects. Οι spider υποτίθεται ότι έχουν κάποια από τα χαρακτηριστικά του αλλά κατά τη γνώμη μου δεν το πλησιάζουν σε ποιότητα. Ο Roland από την άλλη είναι ένας αρκετά τίμιος solid state ενισχυτής με δικό του ήχο και πολύ ποιοτικός. Κατά τη γνώμη μου πιο ρεαλιστικός από τους line 6 και ιδανικός για practice. Κανένας ενισχυτής δεν κάνει απαραίτητη την αγορά πεταλιέρας. ΟΙ line6 έχουν κάποια εφφέ παραπάνω. Όποιο από τα 3 combo όμως και αν συνδιάσεις με την πεταλιέρα, δεν πιστεύω ότι θα χρησιμοποιήσεις τα εφφε του. Αν είναι λοιπόν να τα χρησιμοποιήσεις σαν τελικά στάδια ενίσχυσης, δες ποιο σου δίνει το καλύτερο κανάλι σαν βάση (ένταση, χροιά gain) για να εφαρμόσεις πάνω του τα εφφέ της πεταλιέρας.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #2 στις: 02/05/08, 11:36 »
eimai anamesa se 3 lyseis oson afora thn agora enisxyth

a) Line 6 Spider III 30 watts me 12'' celestion hxeio
b) Line 6 Spider III 15 watts me 8'' celestion hxeio
c) ROLAND CUBE-30X me 10'' hxeio

episis skeftomai kai thn agora tou LINE 6 POD XT LIVE

Opote tha ithela na rwthsw ta ekshs:

a) ti kerdizw an to hxeio einai 12 intso anti gia 10 intso??
b) poion eisxyth pisteyete oti aksizei perissotero ta lefta tou?
c) Me poion enisxyth apo tous parapanw krinete oti h Line pod XT live pentaliera einai aparaithth?

oson afora thn trith erwthsh, h agora ths en logw pentalieras einai pairhth TOO MUCH  mazi me thn agora tou Line 6 Spider III 30 watts?

Όσον αφορά τη πρώτη ερώτηση, όσο μεγαλύτερο (σε ίντσες) είναι το ηχείο, τόσο κερδίζεις σε διασπορά και (όπως μου αρέσει να την λέω) τεχνητή ένταση.. Σκέψου ότι έχεις ένα ραδιοφωνάκι με ένα ηχειάκι τόσο δα.. Ακόμα και την ίδια ένταση ήχου να βγάζει με ένα hi-fi με 8'' ηχεία, το hi-fi θα ακούγεται πιο δυνατά λόγω του μεγαλύτερος διαμετρήματος του ηχείου.. As a rule of thumb, αν μπορείς να προτιμήσεις μεγαλύτερα ηχεία, κάνε το..

Στην δεύτερη ερώτηση, αν και δεν έχω πολυακούσει τους ενισχυτές που αναφέρεις (ειδικά τον roland καθόλου) εν τούτοις, οι line6 έχουν παράδοση στο simulation.. Αν θέλεις να παίζεις στο σπίτι σου, ο 15αρης είναι μια χαρά (θα έλεγα μάλιστα και αρκετά δυνατός).. Αν έχεις μια σχετική άπλα και ενδέχεται να τζαμάρεις με φίλους (ή έχεις μπάντα) ενδείκνυται ο 30άρης.. Γενικά η σειρά Spider δεν με ενθουσίασε, σε αντίθεση με τον Vetta που είναι εντυπωσιακός θα έλεγα (άλλα κυβικά βέβαια) αλλά τον Roland θα πρέπει να τον ακούσεις.. Γενικά τώρα, οι τσιπάτοι ενισχυτές δεν έχουν προσωπικό χαρακτήρα (ειδικά σε τέτοιες τιμές), οπότε όποιον και να αγοράσεις τον ίδιο ήχο θα πάρεις.. Θα προτιμούσα line6 στα 30 watts αν άκουγα τον roland και δεν είχε σημαντικές διαφορές από τον line6 λόγω του μεγαλύτερου ηχείου..

Τρίτη ερώτηση.. Εδώ αλλάζει εντελώς το θέμα.. Οι simulation ενισχυτές που ανέφερες έχουν 6 εφφέ (chorus, delay, flanger, phaser, tremolo, reverb) τα οποία μπορείς να τα πάρεις άνετα από μια πεταλιέρα όπως η Pod XT.. Συνήθως τους sim ενισχυτές τους αγοράζει ο κόσμος επειδή τους χρησιμοποιεί κυρίως για practice amps και θέλει μερικά εφφεδάκια στημ μελέτη του (για να μελετήσει για παράδειγμα ένα κομμάτι που έχει delay).. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις κάποιος θα χρησιμοποιήσει τα εφφέ του ενισχυτή για ηχογράφηση ή για πρόβα, γιατί πολύ απλά δεν είναι εύκολα παραμετροποιήσιμα.. Σκέψου μόνο ότι ο spider μπορεί να προσφέρει 6 εφφέ, αλλά μπορείς μόνο 3 να βάλεις να παίζουν ταυτόχρονα.. Με μια πεταλιέρα, μπορείς να βάλεις ότι εφφέ, όπως το θέλεις και με όποια σειρά θέλεις.. Επομένως, αν έχεις ξεκαθαρίσει για ποιον λόγο αγοράζεις έναν ενισχυτή (για μελέτη ή για κύριο ενισχυτή).. Αν ισχύει το πρώτο τότε go for it και δεν χρειάζεται να αγοράσεις πεταλιέρα.. Αν ισχύει το δεύτερο, πάρε κάποιον τίμιο απλό ενισχυτή (όπως αυτόν εδώ), φόρτωσε του την πεταλιέρα και θα είσαι και εν μέρει λαμπάτος ;)..

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #3 στις: 02/05/08, 12:41 »
συμφωνω σε ολα με τον faser,εχω δοκιμασει τους ενισχυτες που αναφερεις ο roland cube ειναι κατα πολυ ανωτερος του line6.
immortal

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #4 στις: 02/05/08, 13:07 »
 Να ρωτησω κ εγω κατι.....ειχα την εντιπωση πως ενα μεγαλυτερο σε διαμερο ηχειο εχει καλυτερο κ μεγαλυτερο βαθος κ ογκο...ειναι λαθος?συνφορουμιτες χελπ ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #5 στις: 02/05/08, 14:05 »
Wraios fainetai o Ibanez Valbee alla exei mono 6,5'' hxeio!!tha akougetai kala sto spiti h tha akougetai san myga???

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #6 στις: 02/05/08, 15:04 »
Wraios fainetai o Ibanez Valbee alla exei mono 6,5'' hxeio!!tha akougetai kala sto spiti h tha akougetai san myga???
Είναι λάμπα βρε.. Μασάνε οι λάμπες από ένταση; ;D..
Σοβαρά τώρα, λόγω των ιδιαίτερων αρμονικών που παράγουν οι λαμπάτοι ενισχυτές ο ήχος έχουμε την ψευδαίσθηση ότι ακούγεται πιο δυνατά από όσα λένε τα watts του, συν του γεγονότος ότι παίζει ρόλο και η ευαισθησία του ηχείου (δηλαδή πόσα db παράγει σε 1 μέτρο), συν του ότι χειρίζεται καλύτερα το clipping (κοινώς δεν μπουκώνει τόσο εύκολα όπως οι τσιπάτοι) και μπορείς να τον τσιτώσεις σχεδόν μέχρι τέρμα χωρίς να "σπάσεις" τον ήχο.. Θα τους κουφάνεις όλους στο σπίτι ;D.. Αν θες όμως άκουσε τον για να πάρεις και εσύ μια ιδέα;)..

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #7 στις: 02/05/08, 15:18 »
Εγώ από την άλλη θα σταθώ στο θέμα αγοράς πεταλιέρας.

Η αγορά και χρήση εφέ για μένα αποτελεί ένα απαραίτητο στάδιο στην εξέλιξη ενός κιθαρίστα, κι ας μην τα χρησιμοποιεί αργότερα. Το θέμα όπως με όλες μας τις αγορές είναι στο ποσό που μπορούμε να διαθέσουμε και στο τι χρήση σκοπεύουμε να κάνουμε σε βάθος χρόνου.

Το κρίσιμο ερώτημα είναι αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις την παραμόρφωση του ενισχυτή ή της πεταλιέρας. Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς του ενισχυτή τότε σε περίπτωση που αγοράσεις πεταλιέρα για τα εφέ πρέπει να φροντίσεις ο ενισχυτής να έχει send & return ή FX Loop (το ίδιο πράγμα είναι απλά με διαφορετικές ονομασίες). Γιατί?

Κυρίως τα modulation και time effects (chorus, delay, flanger κτλ) πρέπει να τοποθετούνται μετά από την παραμόρφωση στην "ηχητική αλυσίδα". Αν βάζεις την πεταλιέρα μπροστά από τον ενισχυτή και χρησιμοποιείς την παραμόρφωση του ενισχυτή τότε δεν θα μπορείς να επιτύχεις τον ήχο που θες γιατί στη ουσία θα παραμορφώνεις έναν επεξεργασμένο ήχο αντί να επεξεργάζεσαι έναν παραμορφωμένο ήχο που είναι το σωστό.

Εδώ εισέρχεται το θέμα του FX Loop. Στην ουσία συνδέεις την πεταλιέρα μεταξύ της προενίσχυσης και της τελικής ενίσχυσης, με αποτέλεσμα η "ηχητική αλυσίδα" σου έχει την σωστή σειρά. 

Οπότε αν θέλεις να πάρεις πεταλιέρα, φρόντισε ο ενισχυτής σου να έχει Send & Return ή FX Loop. Δυστυχώς όμως κανένας από τους ενισχυτές που παρθέτεις δεν έχει.

Οπότε ή κατευθύνεσαι προς κάποιον άλλο ενισχυτή ή χρησιμοποιείς την παραμόρφωση της πεταλίερας ή παίρνεις ενισχυτή με εφέ και ξεχνάς την πεταλιέρα.


If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #8 στις: 02/05/08, 15:24 »
Epomenws faser, esy ti tha proteines dedomenou oti to synoliko budget einai 600 euros?

episis yparxei pentaliera kalyterh apo thn line 6 pod xt live sta lefta ths??

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #9 στις: 02/05/08, 15:34 »
Epomenws faser, esy ti tha proteines dedomenou oti to synoliko budget einai 600 euros?

Χμμ.. Σφιχτά τα πράγματα :)..
Καταρχάς πρέπει να βρούμε τις παραμέτρους αγοράς:
1) Να είναι σπιτίσιος σε ένταση (αν κατάλαβα καλά).. Κοντά στα 15-30watts τσιπάτος ή λαμπάτος σε λιγότερα watts..
2) Να έχει FX Loop όπως σωστά είπε ο Argo για να εκμεταλλευθείς πλήρως τον ενισχυτή σου σε συνδεσμολογία με την πεταλιέρα..
3) Θέλεις και μια πεταλιέρα καλή απ'ότι κατάλαβα.. Όπως και να'χει θέλεις μια πλήρη γκάμα εφφέ για να πειραματιστείς..
4) Τι μουσική θέλεις να παίξεις; Blues ή πολύ γκάζι;

Σκέψου λίγο αυτές τις ερωτήσεις και όποτε μπορέσεις τις απαντάς.. Μετά το φιλτράρισμα θα γίνει πολύ πιο εύκολα ;)..

Πάντως αν κρίνω από το nick σου, μάλλον θέλεις κάτι με ελαφρύ gain και πολύ bluezιλα (σε βλέπω για λάμπα)..

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #10 στις: 02/05/08, 15:53 »
Epomenws faser, esy ti tha proteines dedomenou oti to synoliko budget einai 600 euros?

Χμμ.. Σφιχτά τα πράγματα :)..
Καταρχάς πρέπει να βρούμε τις παραμέτρους αγοράς:
1) Να είναι σπιτίσιος σε ένταση (αν κατάλαβα καλά).. Κοντά στα 15-30watts τσιπάτος ή λαμπάτος σε λιγότερα watts..
2) Να έχει FX Loop όπως σωστά είπε ο Argo για να εκμεταλλευθείς πλήρως τον ενισχυτή σου σε συνδεσμολογία με την πεταλιέρα..
3) Θέλεις και μια πεταλιέρα καλή απ'ότι κατάλαβα.. Όπως και να'χει θέλεις μια πλήρη γκάμα εφφέ για να πειραματιστείς..
4) Τι μουσική θέλεις να παίξεις; Blues ή πολύ γκάζι;

Σκέψου λίγο αυτές τις ερωτήσεις και όποτε μπορέσεις τις απαντάς.. Μετά το φιλτράρισμα θα γίνει πολύ πιο εύκολα ;)..

Πάντως αν κρίνω από το nick σου, μάλλον θέλεις κάτι με ελαφρύ gain και πολύ bluezιλα (σε βλέπω για λάμπα)..


oxi antithetws thelw kati me poly gkazi, ton barethika ton akoustiko hxo, giayto kai a gorasa thn ibanez jem 7vwh.
apo accoustic shredding metaphdw se electric shredding.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #11 στις: 02/05/08, 15:58 »
Χαχά, γκαζάτος έτσι!!

Δεν μου λες όμως, αφού έχεις που έχεις το εργαλείο (το "τέλειο όπλο" την έλεγε την Jem κάποιος παλιότερα στο forum) γιατί δεν περιμένεις να μαζέψεις κάποια χρηματάκια παραπάνω για να πιάσει τόπο και το alder; :D.. Με €1500 αγοράζεις παπάδες.. Αν πάλι είσαι ανυπόμονος, τότε θα πρότεινα να αγοράσεις κάποιον ενισχυτή για αρχή και την πεταλιέρα στο επόμενο reload του πορτοφολιού..

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #12 στις: 02/05/08, 16:13 »
Πολύ σωστές οι ερωτήσεις του faser...

Με το POD XT Live στα 385€ του μένουν μόνο 215€ για ενισχυτή. Άρα ουσιαστικά οι επιλογές είναι ο Fender FM210R από solid-state και ο Ibanez Valbee από λαμπάτους.

Εννοείται οτι δεν μιλάμε για γκαζάτους ενισχυτές αφού ουσιαστικά θα χρησιμοποιεί το POD για προενίσχυση.
 
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #13 στις: 02/05/08, 16:40 »
Αν σκέφτεσαι να έχεις σαν προενίσχυση την πεταλιέρα (δηλαδή ο χαρακτήρας του ήχου σου να πηγάζει από την πεταλιέρα), όπως πρότεινε εναλλακτικά ο Argo, τότε μια καλή λύση θα ήταν αυτός ο ενισχυτής μαζί με ένα pod xt.. O εν λόγω ενισχυτής δεν χρωματίζει τον ήχο καθόλου, απλά τον ενισχύει.. Κοίτα κάτι σαν αυτό το bunchάκι..

Αν πάλι πας για FX loop, δηλαδή να παίρνεις το ηχόχρωμα του ενισχυτή και να τον διανθίζεις με εφφέ χρόνου και χώρου (delay, reverb, phaser, κ.λπ.) τότε θα έλεγα αυτήν εδώ την πεταλιέρα, η οποία στην ουσία είναι μια συλλογή από πεταλάκια.. Από εκεί και ύστερα θέλεις έναν αξιοπρεπή ενισχυτή με τα € 450 που περισσεύουν.. Αυτός εδώ θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο :)..

Γνώμη μου πάντως, αν αντέχεις την αναμονή, να περιμένεις λίγο ακόμα μέχρι να αυξηθεί το budget σου.. Patience is virtue :D..

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #14 στις: 02/05/08, 23:19 »
euxaristw faser gia tis plhrofories,alla thimisou oti psaxnw gia spitisio eksoplismo, den yparxei problhma xrhmatwn. Apla ti to spitisio na agoraseis me 1000 euros?

oson afora to distortion, pisteyete oti prepei o enisxyths na dinei to kyriws xrwma kai h pentaliera ta upoloipa "psilopragmata" h to antitheto??

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #15 στις: 03/05/08, 03:11 »
oson afora to distortion, pisteyete oti prepei o enisxyths na dinei to kyriws xrwma kai h pentaliera ta upoloipa "psilopragmata" h to antitheto??

Μεγάλο ερώτημα αυτό που θέτεις...

Αυτό που πρέπει να αναλογιστείς είναι η χρήση του εξοπλισμού που πρόκειται να πάρεις. Αν σκοπεύεις να βρίσκεσαι σε προβατζίδικο 4 ώρες την εβδομάδα τότε είναι λογική η αγορά μίας πεταλιέρας με προσομοιώσεις ενισχυτών για τον απλό λόγω οτι θα της κάνεις αρκετή χρήση.

Αν όμως προς το παρόν δεν διαφαίνεται συγκρότημα τότε η χρήση του εξοπλισμού που θα κάνεις είναι αυστηρά περιορισμένη στο δωμάτιο/σπίτι σου.

Όπως καταλαβαίνεις η απάντηση στην ερώτηση σου εξαρτάται από την χρήση του εξοπλισμού που σκοπεύεις να πάρεις...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #16 στις: 03/05/08, 09:34 »
Αν σκέφτεσαι να έχεις σαν προενίσχυση την πεταλιέρα (δηλαδή ο χαρακτήρας του ήχου σου να πηγάζει από την πεταλιέρα), όπως πρότεινε εναλλακτικά ο Argo, τότε μια καλή λύση θα ήταν αυτός ο ενισχυτής μαζί με ένα pod xt.. O εν λόγω ενισχυτής δεν χρωματίζει τον ήχο καθόλου, απλά τον ενισχύει.. Κοίτα κάτι σαν αυτό το bunchάκι..

Αν πάλι πας για FX loop, δηλαδή να παίρνεις το ηχόχρωμα του ενισχυτή και να τον διανθίζεις με εφφέ χρόνου και χώρου (delay, reverb, phaser, κ.λπ.) τότε θα έλεγα αυτήν εδώ την πεταλιέρα, η οποία στην ουσία είναι μια συλλογή από πεταλάκια.. Από εκεί και ύστερα θέλεις έναν αξιοπρεπή ενισχυτή με τα € 450 που περισσεύουν.. Αυτός εδώ θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο :)..

Γνώμη μου πάντως, αν αντέχεις την αναμονή, να περιμένεις λίγο ακόμα μέχρι να αυξηθεί το budget σου.. Patience is virtue :D..

O atomic reactor mou arese gia 4 logous:
a) einai 18 watt
b) exei 12 intso hxeio!!!!
c) einai lampatos
d) einai sxetika fthnos (500$)

Omws...den mou arese gia 2 lgous:

a) prwth fora ton akouw....h mana tou ton kserei; :P
b) sto thomann, playback europe kai musicstore den ton poulane
c) kanei gia shredding electric guitar?


Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #17 στις: 03/05/08, 09:50 »
oson afora to distortion, pisteyete oti prepei o enisxyths na dinei to kyriws xrwma kai h pentaliera ta upoloipa "psilopragmata" h to antitheto??

Μεγάλο ερώτημα αυτό που θέτεις...

Αυτό που πρέπει να αναλογιστείς είναι η χρήση του εξοπλισμού που πρόκειται να πάρεις. Αν σκοπεύεις να βρίσκεσαι σε προβατζίδικο 4 ώρες την εβδομάδα τότε είναι λογική η αγορά μίας πεταλιέρας με προσομοιώσεις ενισχυτών για τον απλό λόγω οτι θα της κάνεις αρκετή χρήση.

Αν όμως προς το παρόν δεν διαφαίνεται συγκρότημα τότε η χρήση του εξοπλισμού που θα κάνεις είναι αυστηρά περιορισμένη στο δωμάτιο/σπίτι σου.

Όπως καταλαβαίνεις η απάντηση στην ερώτηση σου εξαρτάται από την χρήση του εξοπλισμού που σκοπεύεις να πάρεις...

Ton thelw apokleistika gia spitisia xrhsh! xwris ayto na shmainei oti den thelw na exw kai poiothta ston hxo ( giayto agorasa kai thn ibanez jem 7vwh).

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #18 στις: 03/05/08, 12:03 »
Ton thelw apokleistika gia spitisia xrhsh! xwris ayto na shmainei oti den thelw na exw kai poiothta ston hxo ( giayto agorasa kai thn ibanez jem 7vwh).

Η ερώτηση για την χρήση δεν είχε να κάνει με την ποιότητα του ήχου αλλά με τον αν θα μεταφέρεις τον εξοπλισμό που θα αγοράσεις σε προβατζίδικα και live.

Εξάλλου όπως θα διαπιστώσεις σε θέματα κιθάρας το μέγεθος δεν παίζει πάντα ρόλο στον ήχο... ;)

Όσο για τον Atomic Reactor το θέμα είναι αν θες να αγοράσεις ενισχυτή για να συνοδεύει το πολυεφέ που θα πάρεις ή πολυεφέ που θα συνοδεύει τον ενισχυτή που θα πάρεις.

Βλέπεις αυτό που δεν έχεις καταλάβει για τους Atomic Amps είναι ο σκοπός τους.

Τώρα πια, σχεδόν όλα τα πολυεφέ/πεταλιέρες έχουν τμήμα προενίσχυσης που τα οποία προσομοιώνουν τον ήχο γνωστών ενισχυτών. Όμως, όλοι οι ενισχυτές έχουν κι αυτοί προενίσχυση που εννοείται οτι έχει και αυτή τον δικό της ήχο.

Το ζητούμενο λοιπόν, εφ' όσων χρησιμοποιείς την προενίσχυση της πεταλίερας είναι το στάδιο της προενίσχυσης του ενισχυτή να μην χρωματίζει τον ήχο, κι αυτό γίνεται για να ακούγονται όσο καθαρά γίνεται οι προσομοιώσεις του POD ή οποιουδήποτε άλλο προσομοιωτή έχεις.

Κι αυτό κάνουν οι Atomic Amps.

Τέλος αν το ψάξεις θα δείς οτι δεν υπάρχει ενισχυτής ειδικά για shredding, αφού ο καθένας από τους shredders έχει τον δικό του ήχο.

ΥΓ) Σε παρακαλώ μην γράφεις με greeklish.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Meolas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #19 στις: 03/05/08, 12:10 »
Ton thelw apokleistika gia spitisia xrhsh! xwris ayto na shmainei oti den thelw na exw kai poiothta ston hxo ( giayto agorasa kai thn ibanez jem 7vwh).

Η ερώτηση για την χρήση δεν είχε να κάνει με την ποιότητα του ήχου αλλά με τον αν θα μεταφέρεις τον εξοπλισμό που θα αγοράσεις σε προβατζίδικα και live.

Εξάλλου όπως θα διαπιστώσεις σε θέματα κιθάρας το μέγεθος δεν παίζει πάντα ρόλο στον ήχο... ;)

Όσο για τον Atomic Reactor το θέμα είναι αν θες να αγοράσεις ενισχυτή για να συνοδεύει το πολυεφέ που θα πάρεις ή πολυεφέ που θα συνοδεύει τον ενισχυτή που θα πάρεις.

Βλέπεις αυτό που δεν έχεις καταλάβει για τους Atomic Amps είναι ο σκοπός τους.

Τώρα πια, σχεδόν όλα τα πολυεφέ/πεταλιέρες έχουν τμήμα προενίσχυσης που τα οποία προσομοιώνουν τον ήχο γνωστών ενισχυτών. Όμως, όλοι οι ενισχυτές έχουν κι αυτοί προενίσχυση που εννοείται οτι έχει και αυτή τον δικό της ήχο.

Το ζητούμενο λοιπόν, εφ' όσων χρησιμοποιείς την προενίσχυση της πεταλίερας είναι το στάδιο της προενίσχυσης του ενισχυτή να μην χρωματίζει τον ήχο, κι αυτό γίνεται για να ακούγονται όσο καθαρά γίνεται οι προσομοιώσεις του POD ή οποιουδήποτε άλλο προσομοιωτή έχεις.

Κι αυτό κάνουν οι Atomic Amps.

Τέλος αν το ψάξεις θα δείς οτι δεν υπάρχει ενισχυτής ειδικά για shredding, αφού ο καθένας από τους shredders έχει τον δικό του ήχο.

ΥΓ) Σε παρακαλώ μην γράφεις με greeklish.

Απλα δεν γνωρίζω ποια ειναι η καλυτερη λυση οσον αφορα "θες να αγοράσεις ενισχυτή για να συνοδεύει το πολυεφέ που θα πάρεις ή πολυεφέ που θα συνοδεύει τον ενισχυτή που θα πάρεις". Λαμβάνοντας υπόψη την "σπιτισια χρηση" ποια θεωρείς εσυ καλύτερη λυση;

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #20 στις: 03/05/08, 12:50 »
Απλα δεν γνωρίζω ποια ειναι η καλυτερη λυση οσον αφορα "θες να αγοράσεις ενισχυτή για να συνοδεύει το πολυεφέ που θα πάρεις ή πολυεφέ που θα συνοδεύει τον ενισχυτή που θα πάρεις". Λαμβάνοντας υπόψη την "σπιτισια χρηση" ποια θεωρείς εσυ καλύτερη λυση;

Ας προσεγγίσουμε το θέμα ολιστικά...

Πρώτον, έχεις ένα budget των 600€ για ενισχυτή και πεταλιέρα.
Δεύτερον τον εξοπλισμό αυτό θα τον χρησιμοποιήσεις κατά κύριο λόγο σε σπίτι (υποθέτω πολυκατοικία).
Τρίτον, είσαι καινούργιος στον κόσμο της ηλεκτρικής κιθάρας και άρα λογικό είναι να θες να πειραματιστείς με τον ήχο σου.

Άρα η αγορά μίας πεταλιέρας/πολυεφέ τύπου POD, Tonelab, V-AMP, Boss GT σε βολεύει γιατί και θα σου δώσει την δυνατότητα να πειραματιστείς με διάφορους ήχους τόσο ενισχυτών (μέσω των προσομοιώσεων) όσο και με τα διάφορα εφέ που υπάρχουν.

Οπότε με αυτό το σκεπτικό αφαιρούμε το κόστος του πολυεφέ (από 138€ μέχρι 398€) και μας μένουν τα λεφτά για τον ενισχυτή.

Ο ενισχυτής λοιπόν, πρέπει να έχει τα εξής στοιχεία:

α) Να κοστίζει μεταξύ  202€ και 472€ ευρώ.
β) Να παίζει ικανοποιήτικα σε χαμηλές εντάσεις (μεταξύ 5 και 15W).
γ) Να έχει FX Loop ή να μήν χρωματίζει η προενίσχυση του.

Με αυτά λοιπόν τα στοιχεία έχουμε τις εξής επιλογές:

Σε λαμπάτους τους Ibanez Valbee ή Laney VC15-110.
Σε solid-state τον Hughes & Kettner Blue 30.
Και τον Atomic Reactor 112-18.

Από 'δω και πέρα πρέπει να βγείς να ακούσεις όσα περισσότερα μηχανήματα γίνεται για να έχεις κι εσύ μία γνώμη. Εξάλλου το αυτί μας δεν είναι αυτί σου...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #21 στις: 03/05/08, 12:52 »
Atomic πού έχει στην Αθήνα?
Περίπου στην ίδια φάση με τον Meolas είμαι και εγώ..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #22 στις: 03/05/08, 13:38 »
Meolas,

Υπάρχουν 3 βασικοί τρόποι να παίζεις ταυτόχρονα με ενισχυτή και πεταλιέρα.. Απλά να θυμάσαι ότι κάθε ενισχυτής έχει 2 στάδια.. Το στάδιο όπου διαμορφώνεται ο ήχος (preamp) και το στάδιο όπου ο ήχος μεγενθύνεται (power amp).. Επομένως παίζοντας με ένα ενισχυτή μπορούμε να διαμορφώσουμε τον ήχο μας στο preamp (χρησιμοποιώντας τα knobs -- bass, treble, middle, presence, gain, κ.λπ.) αλλά ο ήχος αυτός δεν είναι δυνατός σε ένταση ακόμα (είναι σαν να ακούς την κιθάρα σου εκτός ενισχυτή).. Πρέπει να μεγεθυνθεί.. Αυτό το κάνει το στάδιο του power amp.. Έτσι ο ήχος βγαίνει από τα ηχεία του ενισχυτή δυνατά και επιπλέον με το volume μπορούμε να τον δυναμώσουμε όσο θέλουμε.. Στην αντίθετη περίπτωση, μια πεταλιέρα, δεν έχει το δεύτερο στάδιο (power amp) αλλά μόνο το πρώτο (preamp).. Πρακτικά αυτό τι σημαίνει; Σημαίνει ότι η πεταλιέρα δεν μπορεί να ακουστεί χωρίς ενισχυτή.. Μπορεί όμως να διαμορφώσει τον χαρακτήρα του ήχου (preamp).. Έχοντας αυτά στο νου, ας κοιτάξουμε λίγο τους 3 τρόπους σύνδεσης ενισχυτή και πεταλιέρας..

Ο πρώτος είναι να τα συνδέεις καρφί-καρφί, δηλαδή κιθάρα--> πεταλιέρα (input) --> πεταλιέρα (output) --> ενισχυτής (input).. Αυτός ο τρόπος έχει βασικό μειονέκτημα ότι στην ουσία διαμορφώνεις το σήμα σου 2 φορές (μία στην πεταλιέρα και μία στον ενισχυτή) γιατί δεν κάνεις χρήση του FX Loop (ο όρος εξηγείται παρακάτω).. Συνήθως το χρησιμοποιούμε σε ενισχυτές που δεν έχουν FX Loop.. O πεταλιεράκιας όμως έχει βασικό κριτήριο στην επιλογή του ενισχυτή του το FX Loop, οπότε αυτή η λύση δεν χρησιμοποιείται πολύ..

Ο δεύτερος τρόπος είναι να χρησιμοποιείς το ηχόχρωμα της πεταλιέρας (preamp) και έπειτα να στέλνεις το ηχόχρωμα στο power amp του ενισχυτή έτσι ώστε ο ήχος να δυναμώσει.. Εδώ χρειάζεται να "σπάσεις" τον ενισχυτή στα δύο του στάδια (preamp και power amp).. Αυτό το επιτυγχάνεις με το FX Loop (ή αλλιώς FX send & FX return).. Σκέψου ότι το FX send αποτελεί την έξοδο του preamp και το FX return την είσοδο του power amp, δηλαδή από το FX send φεύγει το ηχόχρωμα που έχει δημιουργηθεί στο preamp (για να πάει για παράδειγμα σε κάποιον άλλο power amp) και στο FX return καταλήγει το σήμα από κάπου αλλού για να μεγεθυνθεί (για παράδειγμα από ένα Ipod αν θέλουμε να του δυναμώσουμε την ένταση και να το περάσουμε μέσα από τον ενισχυτή μας).. Η συνδεσμολογία είναι η εξής κιθάρα --> πεταλιέρα (input) --> πεταλιέρα (output) --> ενισχυτής (FX return)..
Πλεονέκτημα: Έχεις μεγαλύτερη ποικιλία ήχων για να πειραματιστείς, οι οποίοι πηγάζουν από την πεταλιέρα σου.. Συνήθως οι πεταλιέρες έχουν patches που προσομοιάζουν διάσημους ήχους (Van Halen, Satriani, Queen, κ.λπ.) οπότε μπορείς να έχεις τους ήχους των αγαπημένων σου συγκροτημάτων με το πάτημα ενός πεταλιού και χωρίς να μπλέκεσαι με τα knobs του ενισχυτή σου.. Το πόσο πετυχημένα είναι αυτά τα patches βέβαια, είναι μια άλλη ιστορία :D..
Μειονέκτημα: Δεν χρησιμοποιείς καθόλου τον ενισχυτή σου, άρα δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα knobs του και ούτε παίρνεις το ηχόχρωμα από αυτόν.. Ειδικά το μειονέκτημα αυτό μεγενθύνεται αν έχεις σκάσει ένα κάρο λεφτά για λαμπάτο boutique ενισχυτή και τελικά καταλήγεις να παίζεις με το preamp της πεταλιέρας.. Να θυμάσαι πάντα ότι οι πεταλιέρες είναι ψηφιακές, οπότε με αυτή την συνδεσμολογία, ακόμα και 15 λάμπες να έχει ο ενισχυτής σου, ο ήχος θα βγει ψηφιακός.. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό για ορισμένα είδη μουσικής (βλ. death, thrash) αλλά για blues και shredding ο λαμπάτος ήχος δίνει το κάτι παραπάνω στο παίξιμο (ειδικά στο καθαρό κανάλι)..

Ο τρίτος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις το preamp του ενισχυτή και μετά να το διανθίσεις με εφφέ από την πεταλιέρα.. Αφού διανθιστεί με εφφέ καταλήγει στο power amp του ενισχυτή και μεγενθύνεται.. Όπως βλέπεις με αυτή την συνδεσμολογία χρησιμοποιείς τα πάντα από τον εξοπλισμό σου και έτσι για πολλούς θεωρείται η καλύτερη λύση..
Για την συνδεσμολογία απαιτούνται 4 καλώδια , γι' αυτό πολλές φορές θα την δεις και σαν 4CM (4 Cables Method).. Απαραίτητη προυπόθεση για να επιτύχεις την 4CM είναι και ο ενισχυτής και η πεταλιέρα να έχουν υποδοχές FX Loop (send & return).. Πολλές φορές τα FX send και FX return σε διάφορες πεταλιέρες θα τα δεις σαν effects in και effects out.. Είναι όμως το ίδιο πράγμα με το FX Loop (send & return).. Έχουμε και λέμε:
κιθάρα --> πεταλιέρα (input)
πεταλιέρα (FX send) --> ενισχυτής (input)
ενισχυτής (FX send) --> πεταλιέρα (FX return)
πεταλιέρα (output) --> ενισχυτής (FX return)
Πλεονέκτημα: Παίρνεις το ηχόχρωμα του ενισχυτή σου (αυτό για το οποίο πλήρωσες) και το διανθίζεις με εφφεδάκια..
Μειονέκτημα: Γενικά επειδή η μέθοδος απαιτεί 4 καλώδια, λογικό είναι το σήμα κάπου να "βρωμίσει" στις διαδρομές.. Βέβαια αν πάρεις ακριβά καλώδια (George L's, Monster Cable) θα έχεις τον ήχο των ονείρων σου..

Τώρα που είδαμε μαζί τους τρόπους σύνδεσης πεταλιέρας-ενισχυτή, μπορείς να αποφασίσεις από μόνος σου, τι ποσά θα διαθέσεις για καθένα από τα δύο.. Γνώμη μου είναι να παρατήσεις εντελώς τη πρώτη μέθοδο.. Αν πας για τη δεύτερη τότε μάλλον μια σωστή στρατηγική θα ήταν να αγοράσεις μια καλή πεταλιέρα και έναν atomic amp.. Αν πας για την τρίτη, τότε αγόρασε μια απλή πεταλιέρα (χωρίς προσομοιώσεις αλλά μόνο εφφεδάκια) και ένα καλό λαμπάτο ενισχυτή..

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #23 στις: 03/05/08, 13:54 »
μπραβο ρε φιλε πολυ κατατοπιστικο το post σου τα ειχα μπερδεψει λιγο και τωρα κατακαβα τι γινεται με το fx loop :D :D
immortal

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 12 inches VS 10 inches
« Απάντηση #24 στις: 03/05/08, 14:01 »
FASER.....εκπληκτικος...δεν εχω λογια...κατατοπιστικοτατος κ με τρομερο μερακι...κ μονο που καθισες να το γραψεις ετσι...τι να πω μετραει....μπραβο ρε φιλε αληθεια
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people