Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα που καθεται πανω απο 5ετια.  (Αναγνώστηκε 5312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης παπ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο φόρουμ και με μια γρήγορη ματιά νομίζω πως θα πάρω την απάντηση που χρειάζομαι σε αυτήν την φιλόξενη παρέα σας.
Τι επιπτώσεις υπάρχουν σε μια καινούργια ηλεκτρική κιθάρα (fender standard strat μαγαζιού) η όποια βρίσκεται για πάνω απο πενταετία άπαιχτη σε θερμοκρασίες δωματίου χωρίς απότομες αυξομειώσεις θερμοκρασιών...
Επίσης σε περίπτωση αγοράς της, ποιες θα είναι οι ενέργειες που θα έπρεπε να γινουν, όπως αλλαγή χορδών κλπ. ;


Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα που καθεται πανω απο 5ετια.
« Απάντηση #1 στις: 24/06/14, 14:40 »
Υποθέτοντας πως ισχύουν όσα λες ακριβώς, τότε δεν θα υπάρχει καμία επίπτωση στην κιθάρα. Το μόνο που θα χρειαστεί σίγουρα είναι αλλαγή χορδών κι ένα καθαρισματάκι στην ταστιέρα. Την στιγμή που δεν υπάρχουν μεταβολές στην θερμοκρασία τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα και με truss rod κλπ. Βέβαια, καλό θα είναι να την δει κάποιος που γνωρίζει (τα βασικά) ώστε να κάνει μία εκτίμηση της κατάστασης του οργάνου. Αν είναι σε κατάσταση βιτρίνας όπως λες, τότε φαίνεται πολύ εύκολα.

P.S Αν βρίσκεται σε μαγαζί και θέλεις να την αγοράσεις, τότε λογικά θα συνοδεύεται από την αντίστοιχη εγγύηση και φυσικά η τιμή θα πρέπει να είναι ικανοποιητικη κι όχι τιμή καινούριου μοντέλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/14, 14:42 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα που καθεται πανω απο 5ετια.
« Απάντηση #2 στις: 24/06/14, 14:44 »
Καλωσήρθες φίλε!

Πρόσεξε αν για αυτό το διάστημα βρισκόταν στη βιτρίνα, όπου υπάρχει ο "κίνδυνος" για ορισμένες ώρες της ημέρας να τη χτυπάει ο ήλιος (το έχω δει σε κάποιες περιπτώσεις δυστυχώς...). Αν όχι, τότε δεν νομίζω ότι θα έχει κανένα θέμα (την αλλαγή χορδών και το σετάρισμα σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου από έμπειρο τεχνικό τα θεωρώ δεδομένα φυσικά ότι θα πρέπει να τα ζητήσεις... το αν θα σε χρεώσουν για τα παραπάνω ή όχι, αυτό είναι μια άλλη ιστορία).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης παπ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα που καθεται πανω απο 5ετια.
« Απάντηση #3 στις: 24/06/14, 15:01 »

Καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με ξεαγχώσατε λίγο θα έλεγα γιατί το είχα πάρει πιο στραβά το θέμα!  :)
[size=78%]Και επίσης τι προτιμήσεις θα μπορούσε να έχει ένας αρχάριος στο σετάρισμα ηλεκτρικής;(μαθαίνω ακουστική τα τελευταία 2) [/size]
Θέλω κυρίως να πειραματιστώ με την ηλεκτρική και γιατί όχι να συνεχίσω την κιθαριστική μου εκμάθηση  ;D ;D  με αυτήν. Ο λόγος της αγοράς της συγκεκριμένης η οποία θεωρείται όσο να 'ναι ακριβή για πειραματισμό φαντάζομαι, θα γίνει κατ'αρχάς γιατί λατρεύω το σχήμα και αυτό που κάποτε εκπροσωπούσε και επίσης επείδη φαντάζομαι λόγω της παλαιότητας να υπάρξει καλύτερη, συμφέρουσα, τιμή.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα που καθεται πανω απο 5ετια.
« Απάντηση #4 στις: 24/06/14, 15:10 »
τι προτιμήσεις θα μπορούσε να έχει ένας αρχάριος στο σετάρισμα ηλεκτρικής; Θέλω κυρίως να πειραματιστώ με την ηλεκτρική και γιατί όχι να συνεχίσω την κιθαριστική μου εκμάθηση  ;D ;D  με αυτήν.

Ποτέ δεν ξέρεις πώς θα συνεχίσει το πάθος σου με την ηλεκτρική. Προτιμήσεις μπορεί να υπάρξουν σε ύψος χορδών από την ταστιέρα (action) και γενικότερα να στην σετάρει κάποιος σύμφωνα με τις προδιαγραφές της, βλέπε για παράδειγμα σωστό truss rod adjustment. Δεν είναι τπτ και φαντάζομαι πως αυτά θα στα εγγυηθεί το μαγαζί.

φαντάζομαι λόγω της παλαιότητας να υπάρξει καλύτερη, συμφέρουσα, τιμή.

Αρχικά θα πρέπει να υπάρξει αρκετά καλύτερη τιμή. Εν συνεχεία, δεν σημαίνει πως επειδή κάθεται 5 χρόνια στο μαγαζί δεν θα πρέπει να συνοδεύεται από εγγύηση, ενώ γενικότερα θα πρέπει το κατάστημα να συμπεριφερθεί όπως όταν πουλάει ένα καινούριο όργανο. Με άλλα λόγια έχεις απαιτήσεις αγοράς καινούριου οργάνου, αλλά φυσικά με καλύτερη τιμή λόγω παλαιότητας. Τέλος, αν υπάρχει κάποιο ελάττωμα ο καταστηματάρχης θα πρέπει να σ'ενημερώσει, γι'αυτό και είναι καλύτερο να πας μαζί με κάποιον που γνωρίζει. 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Θανάσης παπ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα που καθεται πανω απο 5ετια.
« Απάντηση #5 στις: 24/06/14, 15:23 »
Ευχαριστώ για το χρόνο σας, ενδιαφέροντα τα όσα λέτε. Θα τα προσέξω. Γεια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα που καθεται πανω απο 5ετια.
« Απάντηση #6 στις: 24/06/14, 21:45 »
Ποτέ δεν ξέρεις πώς θα συνεχίσει το πάθος σου με την ηλεκτρική. Προτιμήσεις μπορεί να υπάρξουν σε ύψος χορδών από την ταστιέρα (action) και γενικότερα να στην σετάρει κάποιος σύμφωνα με τις προδιαγραφές της, βλέπε για παράδειγμα σωστό truss rod adjustment. Δεν είναι τπτ και φαντάζομαι πως αυτά θα στα εγγυηθεί το μαγαζί.

Κατά τη γνώμη μου το μαγαζί δεν είναι σε θέση να εγγυηθεί κάτι το οποίο είναι θέμα προσωπικής προτίμησης. Μιλάω κυρίως για παραμέτρους όπως το action ή το ύψος των μαγνητών, και ίσως σε μικρότερο βαθμό η ρύθμιση του truss rod. Από την άλλη πλευρά πιστεύω ότι ένα βασικό setup (relief, action, ύψος μαγνητών και intonation) πρέπει να μπορεί να το κάνει μόνος του κάθε κιθαρίστας, και δεν είναι δύσκολο με μελέτη και λίγη εξάσκηση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
12577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/05, 17:02
από Candlemass
14 Απαντήσεις
6052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/06, 22:31
από actr
78 Απαντήσεις
32565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/06, 03:18
από Marios Demigod
3 Απαντήσεις
2146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/07, 10:48
από Μ.Π
9 Απαντήσεις
4353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/09, 11:34
από zeromancer
2 Απαντήσεις
3899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/09, 02:14
από Dr Bluz (G.K.)
5 Απαντήσεις
3472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 20:28
από glambrakop
9 Απαντήσεις
3456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 14:33
από Jose
1 Απαντήσεις
1663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/12, 23:38
από Crossroad
8 Απαντήσεις
7407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 20:38
από Harpwood