Αποστολέας Θέμα: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008  (Αναγνώστηκε 87606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #25 στις: 25/04/08, 02:14 »
Eλα τωρα πανευκολο κειμενο ειναι
Απαίσο καταρχας, εντελώς αδιάφορο και με πόσες υποενότητες και χαρακτηριμούς... Ααχχ σας έπεσε εσάς ο Ρίτσος να πάρει..!  :-\

Αποσυνδεδεμένος Darien

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #26 στις: 25/04/08, 02:24 »
Λοιπον, τις μερες που θα εχετε τελειωσει το σχολειο, ξυπνατε κατα τις 9 το πρωι διαβαστε μεχρι το απογευμα (με διαλλειμα για φαγητο και καναδυο ακομα για ξεκουραση) και το απογευμα βγειτε για καφε. Αυτο εκανα περυσι και εβγαλα 17000. Το βραδυ αν θελετε διαβαστε,δειτε λιγο τηλεοραση, αλλα κοιμηθειτε κατα τις 12-1.

Στα θεματα, να ειστε περιγραφικοι και επεξηγηματικοι μεχρι αηδιας. Σαν ο εξεταστης να ειναι ασχετος.
Εννοειται, οτι αν δεν λυσετε ενα θεμα, μπορειτε να προχωρησετε στο επομενο με την προηγουμενη λυση δεδομενη.
Τα λαθη στις πραξεις πιανουν νομιζω μια μοναδα στις 100, ασχετα αν μετρανε σ'ολο το θεμα. Αντε, το πολυ να σας κοψουν 2-3 στις 25.
Οποιος διαβασει, θα γραψει. Μπορει να μην γραψει 100, θα γραψει 90.Η δικαιολογια "ηταν δυσκολα" δεν ισχυει. Ολοι τα ιδια γραφουν.
Σε θεμα αντιγραφης, ΜΗΝ κουβαλατε σκονακια. Καλυτερα να αντιγραψετε απο συμμαθητη σας, παρα να βγαλετε σκονακι. Σε περιπτωση που "λοξοκοιταξετε", μπορει να σας κανουν καποια παρατηρηση, αμα βγαλετε σκονακι σας μηδενισαν.
Μπορειτε να συννενοηθειτε με συμμαθητες σας να ανταλλαξετε τα πολλαπλης επιλογης πολυ ευκολα, ειδικα στη Φυσικη που πιανουν 25/100, π.χ. χτυπωντας ρυθμικα στυλο ή δαχτυλα στο θρανιο. Και να σας καταλαβουν, δεν μπορουν να σας κατηγορησουν.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #27 στις: 25/04/08, 03:33 »
Eλα τωρα πανευκολο κειμενο ειναι
Απαίσο καταρχας, εντελώς αδιάφορο και με πόσες υποενότητες και χαρακτηριμούς... Ααχχ σας έπεσε εσάς ο Ρίτσος να πάρει..!  :-\
και επειδη τους επεσε ο Ριτσος?ρε παιδια ξεκολλατε...θελει ηρεμια το θεμα,και ξεκουραση...εγω δεν διαβαζα ιδιαιτερα,αλλα τα επιανα οταν τα ελεγαν,και γενικα δεν θυμαμαι να πιεστηκα καθολου σχεδον..μονο στο τελος που ειχα αγχωθει υπερβολικα επειδη 1 χρονο διαβασα λιγο,και επαιζα πολυ κιθαρα :P
αλλα ολα μια χαρα πηγαν..
αυτο που καταλαβα μεσα απο τις εξετασεις,ειναι οτι δεν πρεπει να ακους κανεναν,ο καθενας παιδια τις δυναμεις του...και επιπλεον αυτα τα γενικα περι διατροφης,υπνου κλπ κλπ,σπανια το κανει καποιος...εγω π.χ θυμαμαι τελειωνα την επαναληψη στις 3 το πρωι,κοιμομουν ενα 4ωρο και μετα πηγαινα να γραψω,αλλα μια χαρα,κοιμομουν μετα...
και εβγαλα χμ,17980κατι μορια...ε μια χαρα πιστευω..απλα παιδια θελει συγκεντρωση οταν γραφετε...και οπως ειπα πιο πανω,μην ακουτε κανεναν αλλο,μονο τον εαυτο σας..:)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Darien

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #28 στις: 25/04/08, 04:39 »
Ενας φιλος μου, διαβαζε ολο το βραδυ και το πρωι εκανε ενα μπανιο και πηγαινε κι εγραφε..δεν αριστευσε αλλα περασε εκει που ηθελε  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #29 στις: 25/04/08, 10:01 »
Το πρόβλημα πάντα στις εξετάσεις είναι το σύνδρομο της υπνηλίας...και να χεις κοιμηθεί 10 ώρες μετά από μισή ώρα στο βιβλίο τα βλέφαρα κλείνουν....
Ο καθένας βρίσκει τι τον βολεύει...εγώ που έδωσα πανελλήνιες και Β και Γ λυκείου τη νύχτα πριν γράψω δεν κοιμόμουν παρά μια ώρα και την επόμενη κανονικά και πήγα μια χαρά.Επίσης θα συμφωνήσω με το σύστημα του χαζεύω όταν παίρνω τα θέματα και μετά από 5 λεπτά ξεκινάω απ το πρώτο θέμα χωρίς να κοιτάξω τα υπόλοιπα για να μην πανικοβληθώ.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #30 στις: 25/04/08, 10:38 »
Eλα τωρα πανευκολο κειμενο ειναι
Απαίσο καταρχας, εντελώς αδιάφορο και με πόσες υποενότητες και χαρακτηριμούς... Ααχχ σας έπεσε εσάς ο Ρίτσος να πάρει..!  :-\
Μωρε ας μας ειχε πεσει το αλλο να γραφα κανεναν σοβαρο βαθμο και σου τον χαριζω τον Ριτσο :P.

Περα απο την πλακα νταξει, δεν ειναι τιποτα παιδια. Σε ολους φαινεται τρομακτικο και ειναι λογικο. Εμενα η εμπειρια μου μου λεει οτι πρωτων ΠΟΤΕ μην ακους τις υπερβολες των καθηγητων στα φροντιστηρια γιατι ειναι παντοτε υπερβολικη γι ανα τρομοκρατησουν τους μαθητες να διαβασουν περισσοτερο (με ειχαν κανει να πιστεψω οτι οι επιτηρητες ειναι μπαμπουλες που αμα κουνιομουν θα με μηδενιζαν) και δευτερον δεν υπαρχει κανενας αλλος που να επειρεαζεται απο το τι θα γραψετε τις πανελληνιες πρεπει να τις κανεις ο καθενας γι ατον εαυτο του, να κανει την προσπαθεια που εκεινος θελει και να περασει μονο εκει που εκεινος θελει γιατι αν αρχισει να ακουει/σκεφτεται τι του λενε/προτεινουν οι αλλοι και εν τελει τον πιεζουν να περασει καπου που δεν θελει η να κανει κατι που δεν θελει τοτε θα γινει ενα μπαχαλο και ακομα και να περασει δεν θα ειναι ευχαριστημενος
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #31 στις: 25/04/08, 12:36 »
Φαίνεται ε..?? ;D
Δυστυχως για σενα... :P
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #32 στις: 25/04/08, 13:10 »
Φαίνεται ε..?? ;D
Δυστυχως για σενα... :P

Ε όχι και δυστυχώς!!! Τη λατρεύω την κατεύθυνση μου!!! ΑΠεναντίας μισώ τις άλλες κατευθύνσεις και τα θετικά μαθήματα! Αν ήμουν άλλη κατεύθυνση μεταβίας θα γραφα 12000 μόρια ενω τώρα τουλάχιστον έχω καποια προοπτική να πάω καλα..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #33 στις: 25/04/08, 15:05 »
Δεν σε τιμαει ιδιαιτερα αυτο :P Γενικα πιστευω οτι δεν θα επρεπε να χωριζονται ετσι οι κατευθηνσεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #34 στις: 25/04/08, 15:23 »
Ενας φιλος μου, διαβαζε ολο το βραδυ και το πρωι εκανε ενα μπανιο και πηγαινε κι εγραφε..δεν αριστευσε αλλα περασε εκει που ηθελε  ;D ;D

Δηλαδή Ιούνιο μήνα έκανε μπάνιο κάθε 3 μέρες?

Σοβαρά τώρα, είναι να βρεί ο καθένας το σύστημα που τον βολεύει.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #35 στις: 25/04/08, 16:30 »
3 συμμβουλες κ απο μενα.

1)Ξεκινηστε προγραμμα υπνου 1 μηνα πριν.Κατα τη διαρκεια αυτου του μηνα,να ξυπνατε την ωρα που θα ξυπνατε τις ημερες των εξετασεων.

2)Μην εχετε αγχος!Στις πανελληνιες δεν χρειαζεται ΠΟΥΘΕΝΑ,δεν δημιουργει καμμια εγρηγορση,μονο βλάπτει.Ο,τι ειναι να γινει θα γίνει κ πιστεψτε το οτι δεν χαθηκε ο κοσμος αν δεν πατε καλα.

3)Πριν τις εξετασεις μην καπνισετε κ να εχετε μαζι σας σοκολατα κ χυμο.

Καλη τυχη να εχετε  :)

Αποσυνδεδεμένος bluesbreaker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Ride across the river to the other side!
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #36 στις: 25/04/08, 17:20 »
Καλή τύχη παιδιά και από έμενα!!!μην ανησυχείτε όλοι τα έχουμε περάσει αυτά!!ακολουθείστε τις συμβουλές που σας είπαν και σκεφτείτε οτι για 4 μήνες θα είστε αραχτοί και οι γονείς δε θα σας χαλάνε χατήρι-είναι η κατάλληλη στιγμή να ζητήσετε ενισχυτές,κιθάρες,μπάσσα,υποβρύχια,πυραύλους και οτι φανταστειτε ;)!καλό κουράγιο-άσχετο εμένα με είχαν βοηθήσει και κάτι βιταμίνες-συμπληρώματα διατροφής που έπαιρνα-παντως καλός ύπνος και φαγητό είναι must!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #37 στις: 25/04/08, 17:51 »
Προσωπικα θυμαμαι τον εαυτο μου περυσι τετοια εποχη(πανω κατω) να μην πηγαινει σχολειο επειδη ειχε κρατησει σχεδον ολες τις απουσεις(ειχα τις λιγοτερες στο τμημα μου ;D) και να καθομαι 9-13 να διαβαζω στον κηπο..(ετρωγα και κασιους ή φυστικια :P)..Μετα ετρωγα κατα τις 14 30 ξανααρχιζα μεχρι τις 17 που σταματουσα για μια ωρα να δω Pimp my ride και Takeshi..στις 18 ξαναεπιανα οσο αντεχα..Συνηθως για 1 1/2 ωρα..Το βραδυ δεν διαβασα ποτε μου ;D εκτος απο το ΑΟΘ που ειχα αγχωθει παρα πολυ και καθησα ως τις 21 30 αλλα ανταμιφθηκα(κ κανω ορθογραφικα τωρα :P)..Ενταξει δεν εβγαλα τρελα μορια αλλα εφταιαγνακαι διαφορα αλλα για αυτο..Στην τελικη μην πιστευετε πως αν διαβασετε τωρα τρελα θα βγαλετε και τρελο βαθμο.Η προσπαθεια εχε ξεκινησει απο πολυ πριν...(1η γυμνασιου θυμαστε? ;D..πχ στα μαθηαμτικα αν δεν εχεις τις βασεις δεν κανεις τπτ στην 3η...)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #38 στις: 25/04/08, 18:09 »
Προσωπικα θυμαμαι τον εαυτο μου περυσι τετοια εποχη(πανω κατω) να μην πηγαινει σχολειο επειδη ειχε κρατησει σχεδον ολες τις απουσεις(ειχα τις λιγοτερες στο τμημα μου ;D) και να καθομαι 9-13 να διαβαζω στον κηπο..(ετρωγα και κασιους ή φυστικια :P)..Μετα ετρωγα κατα τις 14 30 ξανααρχιζα μεχρι τις 17 που σταματουσα για μια ωρα να δω Pimp my ride και Takeshi..στις 18 ξαναεπιανα οσο αντεχα..Συνηθως για 1 1/2 ωρα..Το βραδυ δεν διαβασα ποτε μου ;D εκτος απο το ΑΟΘ που ειχα αγχωθει παρα πολυ και καθησα ως τις 21 30 αλλα ανταμιφθηκα(κ κανω ορθογραφικα τωρα :P)..Ενταξει δεν εβγαλα τρελα μορια αλλα εφταιαγνακαι διαφορα αλλα για αυτο..Στην τελικη μην πιστευετε πως αν διαβασετε τωρα τρελα θα βγαλετε και τρελο βαθμο.Η προσπαθεια εχε ξεκινησει απο πολυ πριν...(1η γυμνασιου θυμαστε? ;D..πχ στα μαθηαμτικα αν δεν εχεις τις βασεις δεν κανεις τπτ στην 3η...)
μπα...εγω δεν θυμαμαι μαθηματικα,παρα μονο απ οταν πηγα πρωτη λυκειου,που πραγματικα ξεκινησα να ασχολουμαι απο τοτε,και ολα μια χαρα...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #39 στις: 25/04/08, 18:56 »
Εγώ που Διοίκηση δεν έχω διαβάσει τίποτα να αυτοκτονήσω τώρα ή μετά τις εξετάσεις; Με κόβω να παίρνω 90 και βάλε σε μαθηματικά και προγραμματισμό και να μην περνάω λόγω του τρισάθλιου αυτού μαθήματος! Αρχίζω να σκέφτομαι να το παίξω άρρωστος και να δώσω τον Ιούλιο, οπότε θα έχω έναν μήνα να το μάθω...

Παιδιά μια συμβουλή για τους μικρότερους της τεχνολογικής ή αυτούς που σκοπεύουν να δώσουν Μαθηματικά Γενικής: Στη Β Λυκείου ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΛΓΕΒΡΑ! Εγώ τα πέρασα στην πλάκα και τώρα τρέχω και δεν φτάνω να μάθω νόμους συνημιτόνων και γεωμετρικές προόδους... Μαθηματικά κατεύθυνσης εννοείται ότι πρέπει να τα παίζετε στα δάχτυλα γιατί τα βρίσκετε μπροστά σας στην Γ, κυρίως στους μιγαδικούς...

Κατά τ' άλλα, έχω κάνει τάμα άμα περάσω Πληροφορική ΑΠΘ να ξυριστώ, και είναι μεγάλη κουβέντα για μένα αυτό... :P
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #40 στις: 25/04/08, 18:58 »
Δεν σε τιμαει ιδιαιτερα αυτο :P Γενικα πιστευω οτι δεν θα επρεπε να χωριζονται ετσι οι κατευθηνσεις.
Ο Καθενας έχει τα ταλεντα του και τις κλίσεις του! Το ότι εμένα δεν μου αρέσουν τα μαθηματικά δε νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν, όπως το ότι δεν ενδιαφέρει εμένα αν καποιου του αρέσουν ή όχι τα αρχαία..Και για να μην πας μακριά και 'σένα πχ δεν σου αρέσουν τα λατινικά όταν για άλλους φαίνονται πανεύκολα.. ::) :P Όλα κρίνονται με βάση τις κλίσεις του καθενός μας !

Δηλαδή συγγνώμη τότε που έδιναν 14 μαθήματα τα παιδιά και ήταν αναγκασμενοι να μάθουν κάθε βλακεία μάθημα ήταν καλύτερα (Μέχρι και θρησκευτικά έδιναν!!!!)? Ή ας πούμε θα πρέπε να δίνουμε και μαθηματικα υποχρεωτικά η θεωρητική ή αρχαία η θετική?? Θα γινόταν σφαγή κάθε χρόνο και το άγχος μας θα πήγαινε στα ουράνια!
Προσωπικά πιστεύω πως αν και ο θεσμός των πανηλιθίων είναι μάπα, ότι αυτή τη στιγμή έχουμε το καλύτερο σύστημα εξετάσεων από όλες τις προηγούμενες φορές!Έχοντας ξαδέρφια και φίλους που έδωσαν με όλα τα συστήματα, όλοι καταλήγουν ότι σαφως και τα 6 είναι καλύτερα και από τα 4 που έδιναν πρώτα και από τα 14 και από τα 9.  Τώρα μαθαίνεις μόνο τα μαθήματα που σχετικά σε ενδιαφερουν, και αν έχεις και κλίση στα μαθηματικά μπορείς ο ίδιος να τα διαλέξεις ως 6ο εξεταζόμενο, αλλιώς μαθαίνεις βιολογία.
 
Τώρα το πώς σκέφτεσαι εσύ τη δομή των κατευθύνσεων ίσως μπορούσες να μας το εξηγήσεις και σε μας που δεν εχουμε και κανένα τρομερό μυαλο... ::)

Αποσυνδεδεμένος Mithrandir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #41 στις: 25/04/08, 19:26 »
Στη Β Λυκείου ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΛΓΕΒΡΑ!

Είναι η καλύτερη συμβουλή που μπορείς να δώσεις στους θετικοτεχνολογικούς που πάνε Β λυκείου!
Πραγματικά όμως...η άλγεβρα της Β είναι πιο χρήσιμη για την 3η λυκείου απ' ό,τι τα μαθ. κατ. της Β
Απ' τα μάθ. κατ. της Β, σχεδόν το μόνο που είναι χρήσιμο είναι οι εξισώσεις που έχει στο 2ο κεφάλαιο(αν θυμάμαι καλα). Ευθείας κι έτσι...
You have to know the truth and the truth will set you free

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #42 στις: 25/04/08, 19:46 »
Στη Β Λυκείου ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΛΓΕΒΡΑ!

Είναι η καλύτερη συμβουλή που μπορείς να δώσεις στους θετικοτεχνολογικούς που πάνε Β λυκείου!
Πραγματικά όμως...η άλγεβρα της Β είναι πιο χρήσιμη για την 3η λυκείου απ' ό,τι τα μαθ. κατ. της Β
Απ' τα μάθ. κατ. της Β, σχεδόν το μόνο που είναι χρήσιμο είναι οι εξισώσεις που έχει στο 2ο κεφάλαιο(αν θυμάμαι καλα). Ευθείας κι έτσι...

Από Μαθ. Κατ. αυτά που χρειάζονται είναι οι εξισώσεις που λες για να βρεις τον γεωμετρικό τόπο ενός μιγαδικού και τα διανύσματα (πότε είναι παράλληλα, κάθετα κλπ), για τον ίδιο λόγο. Τα τελευταία δεν είναι απαραίτητα, αλλά σου λύνουν τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις όπου άλλοι τρόποι είναι πιο χρονοβόροι και έχουν περισσότερες πιθανότητες λάθους στις πράξεις. Γενικά η Ανάλυση Β Λυκείου είναι απαραίτητη στο 2ο κεφάλαιο.

Από κει και πέρα στην Άλγεβρα έχεις τις προόδους που χρησιμεύουν κυρίως στα Μαθηματικά Γενικής (πιθανότητες κ όχι μόνο), λογάριθμους για τις παραγώγους και τις συναρτήσεις (όρια κυρίως) και τριγωνομετρία χωρίς την οποία στα ολοκληρώματα μπορείς να τα βρεις σκούρα (βλέπε αποτετραγωνοποιήσεις, νόμους συνημιτόνων κα)...

Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να βοηθήσει και η Γεωμετρία Α και Β Λυκείου, και πάλι στους μιγαδικούς κατά τη γραφική απεικόνιση.

Επίσης να πω ότι τα Μαθηματικά Γενικής είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ για κάποιον που πάει θετική/τεχνολογική κατεύθυνση. Το πρώτο κεφάλαιο είναι τα απολύτως βασικά από το Όριο-Συνέχεια και τις Παραγώγους της κατεύθυνσης (χωρίς τα οποία δεν πας να δώσεις καν) και η στατιστική και οι πιθανότητες είναι κοινή λογική στις ασκήσεις (του σχολικού βιβλίου είναι αρκετές) και πολύ λίγη θεωρία που μαθαίνεται αμέσως. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτούς που δίνουν Βιολογία...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #43 στις: 25/04/08, 22:40 »
Προσωπικα θυμαμαι τον εαυτο μου περυσι τετοια εποχη(πανω κατω) να μην πηγαινει σχολειο επειδη ειχε κρατησει σχεδον ολες τις απουσεις(ειχα τις λιγοτερες στο τμημα μου ;D) και να καθομαι 9-13 να διαβαζω στον κηπο..(ετρωγα και κασιους ή φυστικια :P)..Μετα ετρωγα κατα τις 14 30 ξανααρχιζα μεχρι τις 17 που σταματουσα για μια ωρα να δω Pimp my ride και Takeshi..στις 18 ξαναεπιανα οσο αντεχα..Συνηθως για 1 1/2 ωρα..Το βραδυ δεν διαβασα ποτε μου ;D εκτος απο το ΑΟΘ που ειχα αγχωθει παρα πολυ και καθησα ως τις 21 30 αλλα ανταμιφθηκα(κ κανω ορθογραφικα τωρα :P)..Ενταξει δεν εβγαλα τρελα μορια αλλα εφταιαγνακαι διαφορα αλλα για αυτο..Στην τελικη μην πιστευετε πως αν διαβασετε τωρα τρελα θα βγαλετε και τρελο βαθμο.Η προσπαθεια εχε ξεκινησει απο πολυ πριν...(1η γυμνασιου θυμαστε? ;D..πχ στα μαθηαμτικα αν δεν εχεις τις βασεις δεν κανεις τπτ στην 3η...)
μπα...εγω δεν θυμαμαι μαθηματικα,παρα μονο απ οταν πηγα πρωτη λυκειου,που πραγματικα ξεκινησα να ασχολουμαι απο τοτε,και ολα μια χαρα...
Ενταξει αλλα δεν νομιζω και στο γυμνασιο να ησουν στη βαση στα μαθηματικα.Γενικως θα πρεπει να ησουν αρκετα καλος.

Οσο για την αλγεβρα β λυκειου εγω ημουν αρκετα καλος και μου ψιλοαρεσε.Αυτο που αντιπαθουσα τα μαλα ηταν τα μαθηματικα κατευθυνσης της δευτερας τα οποια ποτε δεν εμαθα αλλα ευτχως δεν μου χρειαζονται τωρα.Οχι οτι στην τριτη σου χρειαζονται ιδιαιτερα.Πανω κατω οπως τα λεει ο τρουπερ ειναι τα πραματα.


Οσο για το ΑΟΔΕ κανε κατι οσο εχεις μερες.Αν δεις οτι εισαι αρκετα καλα στα αλλα δωσε πολυ χρονο σε αυτο.Η γνωμη μου ειναι οτι μονο με παπαγαλια παλευεται αυτο το κακογραμμενο και αθλιο μαθημα..Αν ηταν πιο νωρις θα σου συνηστουσα να διαβαζεις μεσα στη χρονια ομως τωρα ειναι καπως αργα..Παλεψε το παντως..Το 20αρι βγαινει ευκολα και ειναι βλακεια να χασεις σχολη ενω γραφεις μαθηματικα(οπου εγω δεν εγραφα και να κατεβαιναν οι θεοι)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #44 στις: 25/04/08, 23:11 »
ρε παιδια..αφου το θεμα υπαρχει..ποιος ο λογος να υπαρχουν δυο και τρεια θεματα μαζι..
παρακαλω να συνχωνευτουν τα θεματα :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #45 στις: 25/04/08, 23:14 »
Eλα τωρα πανευκολο κειμενο ειναι
Απαίσο καταρχας, εντελώς αδιάφορο και με πόσες υποενότητες και χαρακτηριμούς... Ααχχ σας έπεσε εσάς ο Ρίτσος να πάρει..!  :-\
αποκλειεται ειναι κομματοποιημενος ποιητης και προσοχη στις πανελληνιες ποτε δεν πεφτουν θεματα ταμπου-ραδες
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #46 στις: 25/04/08, 23:52 »
Eλα τωρα πανευκολο κειμενο ειναι
Απαίσο καταρχας, εντελώς αδιάφορο και με πόσες υποενότητες και χαρακτηριμούς... Ααχχ σας έπεσε εσάς ο Ρίτσος να πάρει..!  :-\
αποκλειεται ειναι κομματοποιημενος ποιητης και προσοχη στις πανελληνιες ποτε δεν πεφτουν θεματα ταμπου-ραδες
Βασικά μάλλον δεν καταλάβες τί λέμε ε..?  :P ;D Απαίσιο βρήκα τον Βυζυηνό και όχι φυσικά τον Ρίτσο που λατρευω!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #47 στις: 25/04/08, 23:58 »

Βασικά μάλλον δεν καταλάβες τί λέμε ε..?  :P ;D Απαίσιο βρήκα τον Βυζυηνό και όχι φυσικά τον Ρίτσο που λατρευω!!
βρε το οτι τους επεσε ο ριτσος λεω...
σπανια βαζουν σε πανεληνιες οτιδηποτε με ταμπου..τεσπα ριτσου βιζυηνου..μονο τον ριτο ξερω γι να πω την μαυρη αληθεια.
ρε λυσε μου μια απορια...,μαζι πρεπει να το λεγαμε την αλλη φορα, στην β λυκειου στην λογοτεχνια το ποιημα «η παπαρουνα» ποιανου ειναι;
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #48 στις: 26/04/08, 00:01 »

Βασικά μάλλον δεν καταλάβες τί λέμε ε..?  :P ;D Απαίσιο βρήκα τον Βυζυηνό και όχι φυσικά τον Ρίτσο που λατρευω!!
βρε το οτι τους επεσε ο ριτσος λεω...
σπανια βαζουν σε πανεληνιες οτιδηποτε με ταμπου..τεσπα ριτσου βιζυηνου..μονο τον ριτο ξερω γι να πω την μαυρη αληθεια.
ρε λυσε μου μια απορια...,μαζι πρεπει να το λεγαμε την αλλη φορα, στην β λυκειου στην λογοτεχνια το ποιημα «η π**αρουνα» ποιανου ειναι;

Είσαι σίγουρη 'οτι είναι ποίημα..? Μηπως είναι το απόσπασμα του Μυριβήλη ''η μυστική παπαρούνα''..? Αν όχι πές μου ένα στίχο please για να μου ρθει...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2008
« Απάντηση #49 στις: 26/04/08, 00:10 »

Βασικά μάλλον δεν καταλάβες τί λέμε ε..?  :P ;D Απαίσιο βρήκα τον Βυζυηνό και όχι φυσικά τον Ρίτσο που λατρευω!!
βρε το οτι τους επεσε ο ριτσος λεω...
σπανια βαζουν σε πανεληνιες οτιδηποτε με ταμπου..τεσπα ριτσου βιζυηνου..μονο τον ριτο ξερω γι να πω την μαυρη αληθεια.
ρε λυσε μου μια απορια...,μαζι πρεπει να το λεγαμε την αλλη φορα, στην β λυκειου στην λογοτεχνια το ποιημα «η π**αρουνα» ποιανου ειναι;

Είσαι σίγουρη 'οτι είναι ποίημα..? Μηπως είναι το απόσπασμα του Μυριβήλη ''η μυστική π**αρούνα''..? Αν όχι πές μου ένα στίχο please για να μου ρθει...
:D αυτο ειναι..θενξ...θελω να το βρω... :-*
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
250 Απαντήσεις
64126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/08, 23:32
από Mίκα
54 Απαντήσεις
17307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 20:32
από Neikos
Πεκινο 2008

Ξεκίνησε από fifi Διασκέδαση

5 Απαντήσεις
3025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 16:04
από ScullShot
Pes 2008!!!

Ξεκίνησε από PlusYeaR Διασκέδαση

12 Απαντήσεις
4870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 00:12
από Raz
48 Απαντήσεις
13028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 14:45
από GermanRock
179 Απαντήσεις
57602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 04:28
από s.s.
7 Απαντήσεις
2999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/08, 19:13
από kuiper
33 Απαντήσεις
13716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:17
από themos
44 Απαντήσεις
11524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 15:53
από blackmorefan
6 Απαντήσεις
4135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/13, 19:12
από kyriakos_t