Αποστολέας Θέμα: Guitar Rig 3  (Αναγνώστηκε 41609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #25 στις: 07/10/08, 16:21 »
παίδες βοήθεια έχω λαπτοπ, που να συνδέσω τη κιθάρα; στο μικρόφωνο;
Και εγώ έχω την ίδια απορία, συνδέω την έξοδο για ακουστικά του ενισχυτή με το μικρόφωνο του λαπτοπ?

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #26 στις: 08/10/08, 10:01 »
παίδες βοήθεια έχω λαπτοπ, που να συνδέσω τη κιθάρα; στο μικρόφωνο;
Και εγώ έχω την ίδια απορία, συνδέω την έξοδο για ακουστικά του ενισχυτή με το μικρόφωνο του λαπτοπ?
να προστεθώ κι εγώ στη λίστα των μελών με την ίδια απορία! ίσως έτσι βοηθήσει κάποιος  :)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #27 στις: 08/10/08, 10:39 »
για να μη προλαβει να φιλοξενηθει απο αλλα site.. Για ονομα.... Ασε το κοσμο να χαρει κ κατι τσαμπα!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #28 στις: 08/10/08, 15:01 »
παίδες βοήθεια έχω λαπτοπ, που να συνδέσω τη κιθάρα; στο μικρόφωνο;

Και εγώ έχω την ίδια απορία, συνδέω την έξοδο για ακουστικά του ενισχυτή με το μικρόφωνο του λαπτοπ?

να προστεθώ κι εγώ στη λίστα των μελών με την ίδια απορία! ίσως έτσι βοηθήσει κάποιος  :)
Την κιθάρα την καρφώνετε κανονικά σε μια προενίσχυση και μετά στην είσοδο της κάρτας ήχου σας. Εσείς μπορείτε να βάλετε την κιθάρα μέσω ενός αντάπτορα στο καλώδιο στην είσοδο του μικροφώνου. το πιο πιθανό είναι να έχετε μεγάλη καθυστέρηση και αρκετό θόρυβο, οπότε δοκιμάστε αυτούς τους ASIO drivers...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #29 στις: 09/10/08, 08:39 »
Thanx. Θα το δοκιμάσω.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #30 στις: 22/12/08, 03:39 »
Ανέβασα μια συλλογή με user presets από χρήστες του Guitar Rig. Περιλαμβάνει 410 διαφορετικά presets που το καθένα μπορεί να έχει από 1 ως 100 ήχους οπότε θα έχετε χιλιάδες ήχους. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως να μην βάλετε όλα τα presets να φορτώσουν μαζί στο πρόγραμμα γιατί θα υπερφορτωθεί και δεν θα ανοίξει καθόλου.Τοποθετήστε λίγα λίγα στο φάκελο My Documents\Native Instruments\Guitar Rig 3\Sound Banks , δοκιμάστε τα και σβήστε όσα δεν σας άρεσαν, κάνοντας ένα ξεκαθάρισμα. Επίσης παραθέτω το λινκ από ένα φόρουμ αφιερωμένο στο εν λόγω πρόγραμμα!
http://www.guitarampmodeling.com/viewforum.php?f=3

Το αρχείο με τα presets είναι 22ΜΒ

http://rapidshare.com/files/197377433/Guitar_Rig_Presets.zip
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/09, 00:30 από Nickmanak »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Alex_LesPaul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • R.I.P Kurt Cobain
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #31 στις: 17/01/09, 16:56 »
εγοσον τα αρχεια δν ειναι ανεβασμενα στο site αλλα σε καποιο αλλο  site (rapidshare e.t.c) τοτε το kithara ειναι νομιμο
Epiphone Les Paul
Marshall MG15CDR
Slash FTW
R.I.P Kurt Cobain

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #32 στις: 23/01/09, 21:52 »
πολυ καλο προγραμμα πρεπει να αγορασω ομως μεγαλυτερα ηχεια
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #33 στις: 24/01/09, 13:09 »
Το Guitar Rig το βρίσκω ψιλομάπα για hi-gain ήχους.. Δοκιμάστε Amplitube Metal και Revalver.. Ειδικά το 1ο είναι ιδανικό και για solo ήχους...

Αποσυνδεδεμένος nikos1995

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #34 στις: 24/04/09, 16:34 »
Ανέβασα μια συλλογή με user presets από χρήστες του Guitar Rig. Περιλαμβάνει 410 διαφορετικά presets που το καθένα μπορεί να έχει από 1 ως 100 ήχους οπότε θα έχετε χιλιάδες ήχους. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως να μην βάλετε όλα τα presets να φορτώσουν μαζί στο πρόγραμμα γιατί θα υπερφορτωθεί και δεν θα ανοίξει καθόλου.Τοποθετήστε λίγα λίγα στο φάκελο My Documents\Native Instruments\Guitar Rig 3\Sound Banks , δοκιμάστε τα και σβήστε όσα δεν σας άρεσαν, κάνοντας ένα ξεκαθάρισμα. Επίσης παραθέτω το λινκ από ένα φόρουμ αφιερωμένο στο εν λόγω πρόγραμμα!
http://www.guitarampmodeling.com/viewforum.php?f=3

Το αρχείο με τα presets είναι 22ΜΒ

http://rapidshare.com/files/197377433/Guitar_Rig_Presets.zip




Εχω κατευασει και εγω το Guitar Rig 3 απειρες φορες και καθε φορα που συνδεα την κι8αρα μου στον υπολογιστη μου δεν ακουγα κανεναν ηχο, μονο καπια παρασιτα  :'( Εχω καταληξη οτι το προβλημα βρισκετε στο Crack... Οποτε αν καποις απο εσας μπορει ασ μ στειλει το Site απο το οποιο το κατευασε... Please καπιος γιατι εχς τρελαθει!!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #35 στις: 24/04/09, 20:58 »
Κατά 99% το πρόβλημα δε βρίσκεται στο crack (αλλά μην τη συνεχίσουμε εδώ τη συζήτηση, καλύτερα με ΠΜ)!!
Τι κάρτα ήχου έχεις? Το πρόβλημα βρίσκεται είτε εκεί, είτε στις ρυθμίσεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #36 στις: 24/04/09, 21:22 »
Το έχω κατεβάσει κι εγώ για mac και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα...Στις ρυθμίσεις δεν γίνεται τίποτα...Δεν μπορώ να επιλέξω τίποτα...Λέει απλά ότι δεν βρίσκεται το εξωτερικό midi foot controller...Η κιθάρα ακούγεται κανονικά στο pc...Δεν ξέρω τί παίζει...Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια την παλαιότερη έκδοση να δω μήπως και γίνεται δουλειά...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος magnan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #37 στις: 27/04/09, 23:04 »
παιδια επειδη ειμαι νεος και μολις το κατεβασα, δεν εχω ανταπτορα για να συνδεσω την κιθαρα, μπορω να ακουσω τα εφε (καποια samples) χωρις να ειναι συνδεδεμενη η κιθαρα? γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να ακουσω τιποτα και δεν ξερω αν οι ASIO ειναι συμβατοι  με την on board Καρτα ηχου του Acer Laptop που εχω
πειτε καμια ιδεα , ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #38 στις: 28/04/09, 11:05 »
Ειναι αρκετα πολυπλοκη διαδικασια να στειλεις ηχο σε ενα plug in μεσα απο τον ιδιο τον υπολογιστη..Ποσο μαλλον με μια on board καρτα.
Θεωρητικα, οποιαδηποτε κι αν ειναι η καρτα θα πρεπει να τρεχει "ανεκτα" το GR3. Παρολαυτα σου προτεινω να κατεβασεις το ASIO4ALL ( http://www.asio4all.com/ ). Ειναι ενα προγραμμα που θα μετατρεψει προσωρινα ( μεχρι να παρεις μια καλυτερη καρτα ) την καρτα σου ετσι ωστε να ειναι ASIO συμβατη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #39 στις: 28/04/09, 11:49 »
Είναι ο παράδεισος αυτό το Thread για έναν που ψάχνει και καταδιώκει νομικά παράνομα download.

Συνιστώ προσοχή, γιατί το Internet δεν είναι άλλο τόσο ανώνυμο, ιδιαίτερα σε αυτά τα θέματα....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #40 στις: 28/04/09, 12:30 »
Έλα ρε συ vangeli μιλάμε για trial εκδόσεις πάντα, που απλά τις δοκιμάζουμε να δούμε αν αξίζει να αγοράσουμε το πρόγραμμα...;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος magnan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #41 στις: 28/04/09, 18:24 »
freemind εχω απο την αρχη τους asio4all και σημερα αγορασα και τον ανταπτορα. Παρολαυτα, δεν ακουγεται τιποτα σαν να μην υπαρχει. Η καρτα ειναι Realtek Digital Audio που υποστηριζει και HDMI output DTS, DD 5.1 Εχω κανει τη συνδεσμολογια οπως ακριβως εχω διαβασει στο φορουμ, αλλα δεν ακουγεται τιποτα. Και το ιδιο συμβαινει και με το Amplitude. Σε καμια περιπτωση δεν ακουγεται ουτε καν θορυβος. Το Amplitude μου εβγαλε και μηνυμα για το input/output, αλλα φαινεται οτι οι ρυθμισεις ειναι καλες. Στα settings του Asio4all πρεπει να βαλω κατι? εχω κανει καποιες δοκιμες με τa samples αλλα δεν φαινεται κατι στον οριζοντα... >:(

μπορει καποιος να ποσταρει γενικες οδηγιες του προγραμματος για αρχαριους, διοτι καλα ηταν μεχρι τωρα με τον ενισχυτη, με το πισι ομως???
βοηθεια παιδια

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #42 στις: 28/04/09, 19:22 »
Γενικα σε αυτες τις περιπτωσεις η δικη μου προταση ειναι η αγορα νεας καρτας ηχου. Εστω και μιας φτηνης. Θα γλυτωσει τον κατοχο της απο πολλα μπαλωματα στην on board καρτα ηχου.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #43 στις: 29/04/09, 01:51 »
Παράθεση
Η καρτα ειναι Realtek Digital Audio που υποστηριζει και HDMI output DTS, DD 5.1
μπες στο menu  της Realtek και δες αν οι 3 υποδοχές (πράσινο, ροζ, μπλε) είναι ρυθμισμένες σαν έξοδοι(5.1) ή σαν είσοδοι (in,out,mic)
επίσης απο το menu ηχογράφηση της κάρτας σου τσέκαρε πχ το mic ή το line in. Αν ακούς την κιθάρα σου
απο τα ηχεία μετά πας στις ρυθμίσεις του GRig 3.......(και τα ξαναλέμε) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/09, 02:00 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #44 στις: 29/04/09, 02:27 »
Οι realtec νομιζω δεν εχουν προενισχυση, αρα το σημα της κιθαρας θα ειναι πολυ χαμηλο και το gr3 δε θα το "ακουει".

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #45 στις: 30/04/09, 02:53 »
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά πολλές φορές. Ναι το σήμα της κιθάρας είναι λίγο για το line in (άρα χρειάζεται προενισχυση) και πάρα πολύ
για το mic in. Παρόλα αυτά πολλοί ορκίζονται οτι παίζουν μια χαρά έτσι. Αν έχεις και active μαγνήτες ή κάποιο booster κάτι γίνετε
με την line in.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Paxx

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #46 στις: 01/03/10, 15:59 »
βγηκε το amplitube 3, καντε ενα ψαξιμο στο torrentbox.com,  απο μια 1η ματιά, μακράν καλυτερο απο το rig

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig 3
« Απάντηση #47 στις: 05/03/10, 12:48 »
Και το Guitar Rig και το Amplitube, τα έχω περάσει σε μερικούς υπολογιστές με AC97 και σε συνδυασμό με ASIO4ALL, δουλεύαν άψογα. Παρατήρησα ότι ενώ δεν έχω κανένα ανοιχτό πρόγραμμα, αν βάλω την κιθάρα στο mic και ρυθμίσω την έντασή του απ' τον πίνακα ελέγχου, δεν έχω κανένα πρόβλημα όσο αφορά την ένταση. Προσοχή όμως! Υπάρχει η επιλογή απ' τις ρυθμίσεις του πίνακα ελέγχου, να ακούγεται απ' τα ηχεία η κιθάρα που είναι συνδεδεμένη στο mic. Δεν πρέπει να είναι ενεργοποιημένη. Ο ήχος, θα πρέπει να ακούγεται απ' τα ηχεία μέσω του Guitar Rig ή μέσω του Amplitube. Διαφορετικά, θα ακούγονται δύο κιθάρες ξέμπαρκες με μία διαφορά φάσης.

Ανακεφαλαιώνω αυτά που είπαν οι παραπάνω συν κάποια πιθανά δικά μου συμπεράσματα:

Το Latency, το ρυθμίζω μέσα απ' το ASIO4ALL. Το χαμηλώνω αρκετά, όχι όμως τέρμα χαμηλά γιατί μου κάνει μία μυστήρια παραμόρφωση. Απλά το χαμηλώνω όσο πιο χαμηλά πάει και κάποια στιγμή, φτάνει στο σημείο να έχω τη σωστή ατάκα, χωρίς καμία σπαστική καθυστέρηση. Δε χρειάζεται να "πειραχτεί" κάτι πιο εξειδικευμένα απ' το ASIO4ALL.

Απ' τις ρυθμίσεις του κάθε προγράμματος, (audio setup ή audio and midi settings ή όπως αλλιώς το θέτει), θα πρέπει εκεί που λέει interface ή technology ή κάτι αντίστοιχο, να είναι η επιλογή ASIO, ενώ κάτω, στα input και στα output, το ASIO4ALL. Από κει κι έπειτα, με το αυτί, ρυθμίζεται και το latency μέσω του ASIO4ALL και όλα έτοιμα.

Αν παρουσιαστεί κατόπιν κάποιο άλλο ζήτημα, πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να το κοιτάξω από κοντά  ;D ;D :P :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
7472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
14 Απαντήσεις
9095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
18 Απαντήσεις
8185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness
29 Απαντήσεις
11019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 12:16
από tasos__
16 Απαντήσεις
9922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 13:43
από dimitriendri
4 Απαντήσεις
3365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 01:41
από Wise_One
6 Απαντήσεις
4158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/11, 17:41
από adi32
1 Απαντήσεις
3430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/11, 19:15
από studio54