Αποστολέας Θέμα: Παίζουν ρόλο τα ξύλα κλπ κλπ?.. ΝΑΙ λοιπόν με αποδείξεις  (Αναγνώστηκε 16974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Εκτός από το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι το πείραμα που έκανε το τύπος στο video με τις σανίδες αντί για σώμα δεν ανταποκρίνεται αρκετά στη λειτουργία μιας πραγματικής ηλεκτρικής κιθάρας, εγώ θα έλεγα απλά ότι τα πάντα επηρρεάζουν τον ήχο. Τον τελευταίο καιρό υποψιάζομαι ότι ακόμα και η ατμοσφαιρική υγρασία προκαλεί μεταβολές σε αυτό που ακούω. Μιλάω για την ίδια κιθάρα, στον ίδιο ενισχυτή, με το ίδιο πετάλι μπροστά, με τις ίδιες ρυθμίσεις παντού, με ίδια καλώδια, με την ίδια πένα, στον ίδιο χώρο, δυό διαδοχικές μέρες με πολύ διαφορετικές καιρικές συνθήκες... τρέχα γύρευε δηλαδή. Πόσο σημαντική μπορεί να είναι η διαφορά στην πράξη, αυτό έχει σημασία. Και ως προς το ξύλο του σώματος, οι διαφορές για μένα είναι τόσο μικρές σε σχέση με την επίδραση του ενισχυτή, των μαγνητών, των χορδών κλπ, ώστε στην πράξη να μπορούν να θεωρηθούν αμελητέες.

είναι η εποχή που τρελαίνοντα τα truss rods μετά απο την περίοδο ραστώνης του καλοκαιριού. Και μόνο η αυξομείωση του action λόγω relief μπορεί να έχει αισθητό αποτέλεσμα στον ήχο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
είναι η εποχή που τρελαίνοντα τα truss rods μετά απο την περίοδο ραστώνης του καλοκαιριού. Και μόνο η αυξομείωση του action λόγω relief μπορεί να έχει αισθητό αποτέλεσμα στον ήχο.

Πολύ σωστά, και γι αυτό ακριβώς το λόγο όταν μίλησα για διαφορετικές καιρικές συνθήκες, δεν αναφέρθηκα σε μεταβολές θερμοκρασίας (που μπορούν να επιφέρουν αυξομειώσεις στο relief και γενικότερα διαφοροποιήσεις στο σετάρισμα μιας κιθάρας) αλλά σε μεταβολές υγρασίας. Αυτό ήταν που μού έκανε εντύπωση. Αν οι δύο αυτές μέρες είχαν πολύ διαφορετική θερμοκρασία, θα το απέδιδα εύκολα σε αυτό. Kαι φυσικά μίλησα για δύο διαδοχικές μέρες (πριν από αρκετό καιρό, όχι πρόσφατα), όχι για κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα στο οποίο πολλά μπορούν να συμβούν σε μια κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Και εχουμε το Α' ξυλο που θεωρειτε ως ξυλο που τονιζει τα μεσαια,και εχει πικνοτιτα 500-850.
Και παιρνουμε 2 κομματια,ενα με πικνοτιτα 500 και ενα με 800.
Ποιο θα ακουγετε πραριστο,και πιο μπασατο;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
είναι η εποχή που τρελαίνοντα τα truss rods μετά απο την περίοδο ραστώνης του καλοκαιριού. Και μόνο η αυξομείωση του action λόγω relief μπορεί να έχει αισθητό αποτέλεσμα στον ήχο.

Πολύ σωστά, και γι αυτό ακριβώς το λόγο όταν μίλησα για διαφορετικές καιρικές συνθήκες, δεν αναφέρθηκα σε μεταβολές θερμοκρασίας (που μπορούν να επιφέρουν αυξομειώσεις στο relief και γενικότερα διαφοροποιήσεις στο σετάρισμα μιας κιθάρας) αλλά σε μεταβολές υγρασίας. Αυτό ήταν που μού έκανε εντύπωση. Αν οι δύο αυτές μέρες είχαν πολύ διαφορετική θερμοκρασία, θα το απέδιδα εύκολα σε αυτό. Kαι φυσικά μίλησα για δύο διαδοχικές μέρες (πριν από αρκετό καιρό, όχι πρόσφατα), όχι για κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα στο οποίο πολλά μπορούν να συμβούν σε μια κιθάρα.

μήπως η υγρασία παίζει επίσης ρόλο στην συμπεριφορά του neck? υγρο περιβάλλον -> φουσκωμένο ξύλο -> up bow. ξηρό περιβάλλον -> ξερο και μαζεμένο ξύλο -> back bow.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ναι, παιζουν ρολο τα ξυλα της κιθαρας, ομως περισσοτερο ρολο παιζουν τα ξυλα του ενισχυτη και της καμπινας στον τελικο ηλεκτρικο ηχο...  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Ο δικός μου ενισχυτής δεν έχει ξύλα...  :-[

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Επησεις ρολο παιζει και ποσο ξυλο θελει ο κιθαριστας καθε μπαντας  :P :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
μήπως η υγρασία παίζει επίσης ρόλο στην συμπεριφορά του neck? υγρο περιβάλλον -> φουσκωμένο ξύλο -> up bow. ξηρό περιβάλλον -> ξερο και μαζεμένο ξύλο -> back bow.

Tι να πω... θα μού φαινόταν λίγο απίθανη αυτή η θεωρία, δεδομένου ότι μιλάμε για την επίδραση σταδιακών μεταβολών της ατμοσφαιρικής υγρασίας σε lacquered ξύλο. Αν θυμάμαι καλά, κάποιος εδώ είχε πει ότι για πλάκα τού έβαλαν την κιθάρα στο ψυγείο και δεν εμφάνισε σοβαρό πρόβλημα. Και δεν θυμάμαι να παρατήρησα κάποια σοβαρή αλλαγή στο playability της κιθάρας, μόνο στον ήχο. Συνεχίζω να θεωρώ πιο πιθανό ότι η όποια επίδραση στον ήχο προέρχεται από κάπου αλλού και όχι από την κιθάρα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εμενα το μπασο.Σε ψυγειο θαλαμο 3-4°C και πρεπει να εκατσε κανα 2 μερες.Η ταστιερα (rosewood)ειχε μαλακωσει τοσο που με το νυχι εκανες βαθουλομα.
Καλοκαιρι,βγηκε στους 35°C και απο την διαφορα θερμοκρασιας γεμησε σταγωνε
ς υγρασιας παντου.τωρα εχει κανα 3-4-5 χρονια απο τοτε και κανενα προβλημα ποτε.
Βεβαια το ειχα αφησει να ηρεμησει λιγες μερες χωρις να παιξω και ενω ελεγα θα το παω σε τεχνικο να το ελεγξει,δεν το πηγα ποτες.Ετσι yolo ο saved..




ΥΓ υα ειχα κανει πανω μου..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
μήπως η υγρασία παίζει επίσης ρόλο στην συμπεριφορά του neck? υγρο περιβάλλον -> φουσκωμένο ξύλο -> up bow. ξηρό περιβάλλον -> ξερο και μαζεμένο ξύλο -> back bow.

Tι να πω... θα μού φαινόταν λίγο απίθανη αυτή η θεωρία, δεδομένου ότι μιλάμε για την επίδραση σταδιακών μεταβολών της ατμοσφαιρικής υγρασίας σε lacquered ξύλο. Αν θυμάμαι καλά, κάποιος εδώ είχε πει ότι για πλάκα τού έβαλαν την κιθάρα στο ψυγείο και δεν εμφάνισε σοβαρό πρόβλημα. Και δεν θυμάμαι να παρατήρησα κάποια σοβαρή αλλαγή στο playability της κιθάρας, μόνο στον ήχο. Συνεχίζω να θεωρώ πιο πιθανό ότι η όποια επίδραση στον ήχο προέρχεται από κάπου αλλού και όχι από την κιθάρα...

σωστά.... χμμμ και με τα rosewood fretboards? αυτά δεν είναι lacquered. Ειπες οτι η θερμοκρασία παίζει ρόλο στο relief/back bow... οπότε μιλάμε για διαστολές συστολές του ξύλου σε σχέση με τις διαστολές/συστολές του truss rod... Δεν ξέρω, κατα τα φαινόμενα όλα αυτά παίζουν ρόλο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/02, 18:26
από Σπύρος
8 Απαντήσεις
5136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/04, 22:46
από Σιδηρόπουλος
1 Απαντήσεις
4499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/04, 00:36
από Johnie Darko
8 Απαντήσεις
3254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/06, 13:02
από Twix
9 Απαντήσεις
3442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/08, 23:36
από Joevaicci
0 Απαντήσεις
1406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 15:15
από Joevaicci
3 Απαντήσεις
2503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 15:08
από Dr Wolf
3 Απαντήσεις
3056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 16:25
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 17:51
από diji grampsas
12 Απαντήσεις
5300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/12, 16:03
από Spyros Delta