Αποστολέας Θέμα: Ένα κομμάτι που δεν ακούς συχνά (κι άλλο ένα)!!  (Αναγνώστηκε 4997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σου κόσμε!
Μετά από λίγο ψάξιμο με ήχους και το Cubase (όπως θα δείτε και εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=67663.0) κατάφερα να ηχογραφήσω μια διασκευή (ας πούμε) ενός κομματιού από ένα άλμπουμ που γενικά μου αρέσει αρκετά αν και άλλοι το θεωρούν από τα χειρότερα. Ακόμα και αν δεν σας αρέσει καθόλου το κομμάτι θα μπορούσατε ίσως να το ακούσετε και να πείτε τη γνώμη σας για τον ήχο και ίσως το παίξιμο!
Το κομμάτι είναι το The Unnamed Feeling από το St. Anger των Metallica  :D

Ακόμα ανέβασα και το Honor Thy Father των Dream Theater, το οποίο όμως δεν είναι τόσο προσεγμένο όσο το πρώτο (λείπουν και όργανα/ήχοι) και είναι και μισό :P Θα προσπαθήσω όμως να το ξαναφτιάξω/βελτιώσω asap ;D

Τσιμπήστε: http://rapidshare.com/files/146372951/pramatia_apo_newGuitarMan....rar.html

Περιμένω με ανυπομονησία γνώμες :)

Αν κάποιος θέλει να ηχογραφήσει φωνητικά, ελεύθερα, θα χαρώ πολύ να το χρησιμοποιήσει για backing track!

Υ.Γ.: Πού είσαι, έ δρακουμέλ!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/08, 00:38 από newGuitarMan »

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Καλώς τον...
Ξεκινώ με το theater ενώ ακούω το metallica....
Οι theater κατ'εμε απο ένα σημείο και μετά παρουσιάζουν κάπως αδιάφορες δουλειές....με τον ίδιο ενοχλητικό ήχο στην κιθάρα και το ίδιο ενοχλητικό παίξιμο...υπάρχουν πλέον μπάντες που έχουν παρουσιάζει δίσκους που θα έπρεπε να κάνουν τους theater να ντρέπονται....
Τα λέω όλα αυτά γιατί δεν έχω ακούσει το συγκεκριμένο κομμάτι παρα μόνο βιαστικά μια φορά...
Τώρα εσύ είμαι σίγουρος πως καλά το έπαιξες αλλά σίγουρα ακούγεται πολύ πιο καθαρά απο την προηγούμενη σου απόπειρα....Αυτό στο οποίο θα σταθώ είναι πως είναι σχετικά άδειο σαν ήχος...όχι οτι το οriginal το θυμάμαι καλύτερο δηλαδή...τέλος πάντων μπορεί να μου την σπάει για τους παραπάνω λόγους....

Τελείωσε και το metallica....και σε αυτό ισχύουν πολλά απο τα πράγματα που είπα πιο πάνω για το original κομμάτι...
Τώρα για το δικό σου, μου φάνηκε κάπως ενοχλητικό το hard panning που έχεις κάνει...δε ξέρω πως είναι στο original ...ενδέχεται να είναι εξίσου ενοχλητικό βέβαια....
Πέρα απο αυτό, όταν υπάρχουν μαζί και καθαρες και με παραμόρφωση κιθάρες παραμορφώνει κάπως...καλό θα ήταν να το κοιτάξεις αυτό....
Επίσης νομίζω και στα 2 ο μπασσίστας θα παραπονιόταν αρκετά για την έλλειψή του και την παράνομη κατοχή του πόστου του συχνοτικά, απο τις κιθάρες :P
Επίσης...το ezdrummer ίσως επειδή το έχω σιχαθεί κάπως, μου φάνηκε πολύ ωμό...

Καλά ήταν σε γενικές γραμμές και τα 2....γιατί όμως διαλέξες τόσο ....ενοχλητικά κομμάτια????????
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για τους theater που λες, εγώ τους έμαθα πρώτα με το Train Of Thought, μετά με το Six Degrees Of Inner Turbulence και μετά άκουσα όλα τα άλλα. Ο ήχος του Petrucci εμένα τουλάχιστον είναι από τους αγαπημένους μου (όχι τόσο αυτός του train of thought). Το honor thy father μου αρέσει αρκετά σαν κομμάτι και το είχα μάθει επειδή το έπαιζα για λίγο με ένα φίλο μου οπότε έτσι αποφάσισα να το ηχογραφήσω. Ίσως σου φαίνεται άδειο επειδή λείπουν τα πλήκτρα και το vb-1 που χρησιμοποιώ για το μπάσο δεν ενδείκνυται τόσο για theater. Από την άλλη δεν είναι και οι καλύτερες ρυθμίσεις που έχω βρει αυτές με τις οποίες παίζω στο συγκεκριμένο :P Σίγουρα πάντως χρειάζεται κι άλλα takes!

Τώρα για το unnamed feeling, αν το hard panning είναι το ότι έχω βάλει την μια κιθάρα τελείως αριστερά και την άλλη τελείως δεξιά τότε είναι αυτό που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα σε όλες τις ηχογραφήσεις. Δεν ξέρω τι άλλους συνδυασμούς θα μπορούσα να κάνω και να ακούγονται εντάξει. Σε αυτό χρειάζομαι βοήθεια :)

Η παραμόρφωση βγαίνει μόνο από την αριστερή καθαρή κιθάρα στην οποία προσπαθούσα να μιμηθώ λίγο τον αυθεντικό ήχο του τραγουδιού με την λίγη παραμόρφωση αλλά τελικά βγήκε λίγο υπερβολικό σε συνδυασμό με τον neck μαγνήτη που μπουκώνει εύκολα :-\

Για την παράνομη κατοχή του πόστου του μπάσου που λες δοκίμασε να το ακούσεις με ακουστικά, εκεί μου ακουγόταν καθαρά το μπάσο.

Για το ezdrummer τώρα ούτε και εμένα μου γεμίζει το αυτί πολύ αλλά καλύτερο είναι απ'τα midi. Ίσως να δοκιμάσω το καινούριο (Superior 2.0) κάποια στιγμή που έχει περισσότερες επιλογές για τον ήχο :-\

Edit: το unnamed feeling το διάλεξα επειδή πριν λίγες μέρες είδα το some kind of monster (το dvd με το documentary) των metallica και εμπνεύστηκα ;D
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν αρέσει καθόλου στον κόσμο εγώ το βρίσκω αξιοπρεπές αν εξαιρέσει κανείς τον ήχο των κιθαρών (που δεν είναι πάντα κακός), τις κατσαρόλες του lars και την αχρείαστα μεγάλη διάρκεια των κομματιών!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/08, 02:05 από newGuitarMan »

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Γενικά μιλώντας....ψάξε όσο θες...πάρε κ τον drummer τον ίδιο :P.....αλλά δεν θα είναι εκεί το πρόβλημα...
Το drumkit δεν είναι ένα οργανο αλλά πολλά... δεν βγάζει έναν ήχο...βγάζει πολλούς...
Οπότε καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να του φερθείς ανάλογα....
Το επόμενο σου βήμα θα ήταν ίσως να χωρίσεις σε κανάλια το κάθε κρουστό και να το φροντίσεις προσωπικά...
Το ίδιο φυσικά και για μπάσο και κιθάρες σε περίπτωση που δε το κάνεις ήδη...
Για τις κιθάρες ....ε δε πιστεύω να μπορείς να φανταστείς μόνο έναν τροπο για το panning.....χιλιάδες συνδιασμοι...
100%-100%, 80%-80%, 100%,80%-80%,100% για τεσσερα κανάλια κλπ....
Απλά μου φάνηκε λίγο "απότομο" το να είναι η καθαρή και μια κιθάρα με παραμόρφωση hard panned στο ίδιο κιολας μερος ενώ παίζουν ταυτόχρονα! είναι τρομακτικό...σα να έχεις χάσει το ένα σου αυτί....και μετά να σκάει και το ταμπούρο τέρμα δεξιά..εκεί αρχίζει η παράνοια! χαχα....
Anyway ψαχούλεψε τα λίγο ακόμα.....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γενικά μιλώντας....ψάξε όσο θες...πάρε κ τον drummer τον ίδιο :P.....αλλά δεν θα είναι εκεί το πρόβλημα...
Το drumkit δεν είναι ένα οργανο αλλά πολλά... δεν βγάζει έναν ήχο...βγάζει πολλούς...
Οπότε καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να του φερθείς ανάλογα....
Το επόμενο σου βήμα θα ήταν ίσως να χωρίσεις σε κανάλια το κάθε κρουστό και να το φροντίσεις προσωπικά...
Το ίδιο φυσικά και για μπάσο και κιθάρες σε περίπτωση που δε το κάνεις ήδη...
Για τις κιθάρες ....ε δε πιστεύω να μπορείς να φανταστείς μόνο έναν τροπο για το panning.....χιλιάδες συνδιασμοι...
100%-100%, 80%-80%, 100%,80%-80%,100% για τεσσερα κανάλια κλπ....
Απλά μου φάνηκε λίγο "απότομο" το να είναι η καθαρή και μια κιθάρα με παραμόρφωση hard panned στο ίδιο κιολας μερος ενώ παίζουν ταυτόχρονα! είναι τρομακτικό...σα να έχεις χάσει το ένα σου αυτί....και μετά να σκάει και το ταμπούρο τέρμα δεξιά..εκεί αρχίζει η παράνοια! χαχα....
Anyway ψαχούλεψε τα λίγο ακόμα.....
Θα αρχίσω από το τελευταίο, το οποίο το ανακάλυψα αφού το ανέβασα στο ίντερνετ όταν το άκουσα με ακουστικά! Δεν το σκέφτηκα ότι θα ακούγεται τόσο αίσχος βασικά γιατί από τα ηχεία μου ακουγόταν εντάση μιας και κάτι έχουν πάθει και είναι περίεργο το panning τους και οι εντάσεις μεταξύ τους. Θα το διορθώσω :'(

Όσο για τα πιθανά panning αυτά εντάξει τα έχω σκεφτεί και δοκιμάσει (εκτός από 100%-80% και αντίστροφα) απλά δε μου ακουγόταν κάτι ιδιαίτερο.

Για το ezdrummer σόρυ αλλά δεν έχω ιδέα από μίξη τυμπάνων και πιατινιών, ρύθμισα την ένταση μόνο του καθενός (γιατί αυτά μπορείς μόνο να ρυθμίσεις με το ezdrummer) όπως μου ακουγόταν εμένα καλύτερα! Μάλιστα τα άκουσε και ένας φίλος μου drummer σήμερα και μου είπε ότι του ακούγονται αρκετά καθαρά και καλά ???

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Καλα εντάξει καθαρά ακούγεται το ezdrummer δε χωράει αμφιβολία...απλά ακούγεται στείρο...το κάθε όργανο πρέπει να γεμίζει τον χόρο του ανάλογα...
Για το panning με παρεξήγησες....δεν εννοούσα 100-80 σε δυο κανάλια αλλά 100-80-80-100 σε τεσσερα....φυσικα με τα ανάλογα takes και της ανάγκες του κομματιού ενορχηστρωτικά και συνθετικά....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλα εντάξει καθαρά ακούγεται το ezdrummer δε χωράει αμφιβολία...απλά ακούγεται στείρο...το κάθε όργανο πρέπει να γεμίζει τον χόρο του ανάλογα...
Για το panning με παρεξήγησες....δεν εννοούσα 100-80 σε δυο κανάλια αλλά 100-80-80-100 σε τεσσερα....φυσικα με τα ανάλογα takes και της ανάγκες του κομματιού ενορχηστρωτικά και συνθετικά....
Αν εννοείς τέσσερα ξεχωριστά κανάλια με τέσσερα διαφορετικά takes τι ρυθμίσεις θα πρότεινες  για να μην ακουστεί σαν λάσπη όλο αυτό μαζί; Φαντάζομαι σίγουρα θα έχει πολύ λίγο drive το κάθε κανάλι...

Κανένας άλλος σε αυτό το φόρουμ να πει καμιά γνώμη;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/08, 02:15 από newGuitarMan »

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Σίγουρα πολύ λιγότερο απο όσο θα περίμενες...
Πολλές φορές αυτό που ακούς σε γνωστές παραγωγές δεν είναι ένας ενισχυτής αλλά περισσότεροι μιξαρισμένοι ανάλογα με το τι θελει να ακουστεί...
Επίσης πολλές φορές αυτό που ακούς σαν low end στον ήχο της κιθάρας δεν είναι οι κιθάρες αλλά το μπάσσο....πρέπει να βρεις ένα τρόπο να αλληλοσυμπληρώνονται....
Απο εκεί κ πέρα πειραματίσου με διάφορους ήχους σε διάφορες εντάσεις...δεν είναι ανάγκη δηλαδή και τα 4 tracks αν μιλάμε για 4, να έχουν όλα την ίδια ένταση και το ιδιο eq....
Φυσικά δεν είμαι ο καταλληλος να δινει οδηγίες για τέτοια πράγματα.....κ εγώ πειραματισμούς κάνω....:P
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραία ήταν..(αν και δεν πολυακούω τέτοια μουσική)

Μερικές ηχητικές παρατηρήσεις...(εκτελεστικά έτσι κι αλλιώς ήταν πολύ καλό)
Στο dream theater η έλλειψη μπάσου σε συνδιασμό με την υψηλή ένταση της μπότας την κάνει να ακούγεται απελπιστικά μόνη...
Επίσης στο ίδιο κομμάτι το ταμπούρο είναι αρκετά χαμηλά μέσα στο τέμπο σε σχέση με την ένταση της μουσικής και των υπόλοιπων τυμπάνων..

Στο δεύτερο κομμάτι για μένα το παράκανες στην εισαγωγή...άγγιξες τα -5db απο το ένα μόνο ηχείο πριν ακόμα αρχίσει-καλά καλά το κομμάτι...
Τα τύμπανα ακούγονται πάντως καλύτερα σ'αυτό το κομμάτι γιατί και καλύτερο balance έχουν μεταξύ τους αλλά και οι πολύ μπασαριστές κιθάρες κάνουν την έλλειψη μπάσου λιγότερο ενοχλητική.
Τέλος για το hard panning που αναφέρθηκε εμένα δεν με πείραζε μέχρι που έφτασε το σημείο με τις καθαρές κιθάρες...εκεί δεν μου ακούστηκε καλά...

Αυτά τα λίγα...

WELL DONE!
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ούτε εγώ ακούω τέτοια μουσική, παρόλα αυτά υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι αντικειμενικά!

Κατ'αρχήν το παίξιμο της κιθάρας μου φάνηκε πολύ καλό και σωστό,στο τέμπο του κλπ...και οι ήχοι καλοί είναι σε γενικές γραμμές
Ο προγραμματισμός των drums επίσης μια χαρά...ως προς τις αξίες, οι δυναμικές θέλουν δουλίτσα ακόμα-ένας νορμάλ ντράμερ φαντάσου δεν χτυπά ακριβώς με την ίδια δύναμη κάθε φορά κι αν πειράξεις τις δυναμικές,θα ακούγονται και πιο φυσικά τα τύμπανα ;)
Για το μπάσο,σιγουρα θα ήταν καλύτερα με φυσικό μπάσο,αλλά αφού δεν έχεις τι να κάνουμε...Δεν έχω ασχοληθεί με virtual μπάσα οπότε δεν ξέρω τις δυνατότητές τους
About panning τώρα...έχε γενικά στο μυαλό σου ότι τα όργανα που "απλώνονται" όπως το μπάσο,η μπότα και τα πλήκτρα πρέπει να είναι στο κέντρο ενώ τα υπόλοιπα όπως το hihat ή οι κιθάρες να πανάρονται...Επίσης η φωνή ή το σολο κιθάρας δεν μπορεί να ακούγονται από την άκρη αλλά όσο πιο κεντρικά γίνεται
Αυτά που λέει ο δρακουμέλ για τα πολλά takes είναι σωστά...Προσπάθησε πχ μια ρυθμική κιθάρα να την ηχογραφήσεις 2 φορές κάθε φορά με διαφορετικό ήχο...κάθε ήχος να έχει τα στοιχεία που δεν έχει ο άλλος(πχ τη μια φορά με υψηλομεσαία,την άλλη με μπασομεσαία,τη μία με stratocaster την άλλη με lespaul κλπ κλπ)ώστε να πετύχεις με την μίξη τους έναν καλό ήχο  8)

Για το ezdrummer σόρυ αλλά δεν έχω ιδέα από μίξη τυμπάνων και πιατινιών, ρύθμισα την ένταση μόνο του καθενός (γιατί αυτά μπορείς μόνο να ρυθμίσεις με το ezdrummer) όπως μου ακουγόταν εμένα καλύτερα!
Στο πάνελ του Ezdrummer πάνω από τα faders υπάρχουν και τα pan απ'όπου μπορείς να πανάρεις το κάθε τύμπανο...Επίσης (δε θυμάμαι ακριβώς πως γίνεται) μπορείς να σπάσεις τα τύμπανα σε ξεχωριστά κανάλια(multichannel) ένα το κάθε τύμπανο και να τα επεξεργαστείς από το cubase..να βάλεις βάθη, compressors..κάπως έτσι θα γίνουν τα τύμπανα πιο αληθοφανή ;)
Για το panning των τυμπάνων, αν και έχει κάποια presets to ezdrummer, φαντάσου ότι έχεις απέναντί σου ένα σετ drums και πανάρεις όπως τα βλέπεις...δηλαδή κέντρο μπότα και ταμπούρο, δεξια hihat,κάπου ανάμεσα το crash, αριστερά ride κοκ για τα υπόλοιπα

Good job γενικά :) (ειδικά στο μετάλικα)
Φαίνεσαι ότι έχεις όρεξη για ψάξιμο πάντως ;) :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Λίγα λόγια και από εμένα.. Καταρχάς να διευκρινήσω ότι σε θέματα ήχου δεν μπορώ να σε κρίνω αφενώς γιατί και εγώ αυτή την περίοδο μαθαίνω τα περί μίξης και mastering και αφετέρου επειδή δεν μπορώ να πω ότι άκουσα κάτι ολοκληρωμένο.. Στο Honor λείπουν πολλά όργανα ακόμη και το Unnamed μου φάνηκε λίγο πρόχειρο.. Φαντάζομαι ότι ακόμα τα δουλεύεις οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα περί παραγωγής ;)..

Όσον αφορά το παίξιμο σου μου αρέσει :D.. Θα διαφωνήσω με τον Drakoumel ότι οι Theater τελευταία έχουν μέτρια απόδοση και θα πω ότι το Train of Thoughts ήταν ένας δίσκος που κυριολεκτικά τον έλιωσα.. Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο κομμάτι ποτέ του δεν το είχα απομονώσει ως guitar riffs αλλά το άκουγα συνολικά γιατί έχει - κατά τη γνώμη μου - πετυχημένη ενορχήστρωση.. Ακούγοντας το πλέον από εσένα, ομολογώ ότι ο John γράφει RIFFΑΡΕΣ!!!!!! Απίστευτου όγκου, σημασίας και έμπνευσης riffs.. To γεγονός όμως ότι μου "έβγαλες" ένα τέτοιο τύπο ακρόασης πιστεύω ότι οφείλεται κατά 50% στα riffs και κατά 50% στο παίξιμο σου.. Καθαρό, ουσιώδες, πιστό στο πρωτότυπο και κατά συντρηπτική πλειοψηφία αλάνθαστο.. Ο ήχος στις κιθάρες μου αρέσει.. Έχει αυτό το punch του Petrucci αν δεν μπορούν να συγκριθούν τα gear σας  ;D..

Για το Unnamed δεν μπορώ να πω πολλά.. Πριν καναδυο μέρες μου είχε έρθει η όρεξη να ξανακούσω το St. Anger μήπως και το εκτιμήσω (υπό το πρίσμα του ακούσματος της νέας δουλειάς των Clippingallica) δεν το βρήκα στη δισκοθήκη μου (μπορεί και να το έχω δανείσει χωρίς ποτέ να το ζητήσω πίσω ;D) και μάλλον ευτυχώς που δεν το βρήκα γιατί κρίνοντας από το Unnamed μάλλον δεν ακούγεται.. Σέβομαι βέβαια ότι σου αρέσει εσένα γι' αυτό και η μουσική είναι άκρως υποκειμενική..

Γενικά πιστεύω ότι είσαι σε καλό δρόμο!! Keep it up.. Οι μίξεις σου όμως θέλουν αρκετή μελέτη την οποία πιστεύω ότι ρίχνεις με το να έχεις τυπωμένο το manual του Cubase στο γραφείο σου και το google σε λέξεις όπως panning, gain, limiter, compression, eq, mixing, mastering, vst, κ.λπ.. Μπράβο όμως για την ενασχόληση σου.. Δεν είναι και μικρό πράγμα το home recording..

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σίγουρα πολύ λιγότερο απο όσο θα περίμενες...
Πολλές φορές αυτό που ακούς σε γνωστές παραγωγές δεν είναι ένας ενισχυτής αλλά περισσότεροι μιξαρισμένοι ανάλογα με το τι θελει να ακουστεί...
Επίσης πολλές φορές αυτό που ακούς σαν low end στον ήχο της κιθάρας δεν είναι οι κιθάρες αλλά το μπάσσο....πρέπει να βρεις ένα τρόπο να αλληλοσυμπληρώνονται....
Απο εκεί κ πέρα πειραματίσου με διάφορους ήχους σε διάφορες εντάσεις...δεν είναι ανάγκη δηλαδή και τα 4 tracks αν μιλάμε για 4, να έχουν όλα την ίδια ένταση και το ιδιο eq....
Φυσικά δεν είμαι ο καταλληλος να δινει οδηγίες για τέτοια πράγματα.....κ εγώ πειραματισμούς κάνω....:P
Οκ λοιπόν θα τα ψάξω όλα αυτά (όσο μου επιτρέπουν τα ηχεία μου). Έχω μια απορία όμως: γίνεται στο Cubase, σε ένα κανάλι να μπορώ να διαλέξω ένα μικρό μέρος του (μερικά δευτερόλεπτα πχ.) και να αλλάξω την ένταση, το panning, ακόμα και το eq μόνο σε αυτό όμως;
Thanks για τη βοήθεια μαν!

Ωραία ήταν..(αν και δεν πολυακούω τέτοια μουσική)

Μερικές ηχητικές παρατηρήσεις...(εκτελεστικά έτσι κι αλλιώς ήταν πολύ καλό)
Στο dream theater η έλλειψη μπάσου σε συνδιασμό με την υψηλή ένταση της μπότας την κάνει να ακούγεται απελπιστικά μόνη...
Επίσης στο ίδιο κομμάτι το ταμπούρο είναι αρκετά χαμηλά μέσα στο τέμπο σε σχέση με την ένταση της μουσικής και των υπόλοιπων τυμπάνων..

Στο δεύτερο κομμάτι για μένα το παράκανες στην εισαγωγή...άγγιξες τα -5db απο το ένα μόνο ηχείο πριν ακόμα αρχίσει-καλά καλά το κομμάτι...
Τα τύμπανα ακούγονται πάντως καλύτερα σ'αυτό το κομμάτι γιατί και καλύτερο balance έχουν μεταξύ τους αλλά και οι πολύ μπασαριστές κιθάρες κάνουν την έλλειψη μπάσου λιγότερο ενοχλητική.
Τέλος για το hard panning που αναφέρθηκε εμένα δεν με πείραζε μέχρι που έφτασε το σημείο με τις καθαρές κιθάρες...εκεί δεν μου ακούστηκε καλά...

Αυτά τα λίγα...

WELL DONE!

Ευχαριστώ! Θα την αλλάξω τελικά την αριστερή κιθάρα αν όχι και τίποτα άλλο γιατί όντως καταντάει ενοχλητική! Το hard panning στα σημεία όπου παίζουν μόνο οι καθαρές κιθάρες πάντως εμένα μου αρέσει αρκετά. Θα δοκιμάσω όμως και με άλλους συνδιασμούς panning μήπως ακούγεται καλύτερα κάποιος!
Ούτε εγώ ακούω τέτοια μουσική, παρόλα αυτά υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι αντικειμενικά!

Κατ'αρχήν το παίξιμο της κιθάρας μου φάνηκε πολύ καλό και σωστό,στο τέμπο του κλπ...και οι ήχοι καλοί είναι σε γενικές γραμμές
Ο προγραμματισμός των drums επίσης μια χαρά...ως προς τις αξίες, οι δυναμικές θέλουν δουλίτσα ακόμα-ένας νορμάλ ντράμερ φαντάσου δεν χτυπά ακριβώς με την ίδια δύναμη κάθε φορά κι αν πειράξεις τις δυναμικές,θα ακούγονται και πιο φυσικά τα τύμπανα ;)
Για το μπάσο,σιγουρα θα ήταν καλύτερα με φυσικό μπάσο,αλλά αφού δεν έχεις τι να κάνουμε...Δεν έχω ασχοληθεί με virtual μπάσα οπότε δεν ξέρω τις δυνατότητές τους
About panning τώρα...έχε γενικά στο μυαλό σου ότι τα όργανα που "απλώνονται" όπως το μπάσο,η μπότα και τα πλήκτρα πρέπει να είναι στο κέντρο ενώ τα υπόλοιπα όπως το hihat ή οι κιθάρες να πανάρονται...Επίσης η φωνή ή το σολο κιθάρας δεν μπορεί να ακούγονται από την άκρη αλλά όσο πιο κεντρικά γίνεται
Αυτά που λέει ο δρακουμέλ για τα πολλά takes είναι σωστά...Προσπάθησε πχ μια ρυθμική κιθάρα να την ηχογραφήσεις 2 φορές κάθε φορά με διαφορετικό ήχο...κάθε ήχος να έχει τα στοιχεία που δεν έχει ο άλλος(πχ τη μια φορά με υψηλομεσαία,την άλλη με μπασομεσαία,τη μία με stratocaster την άλλη με lespaul κλπ κλπ)ώστε να πετύχεις με την μίξη τους έναν καλό ήχο  8)

Για το ezdrummer σόρυ αλλά δεν έχω ιδέα από μίξη τυμπάνων και πιατινιών, ρύθμισα την ένταση μόνο του καθενός (γιατί αυτά μπορείς μόνο να ρυθμίσεις με το ezdrummer) όπως μου ακουγόταν εμένα καλύτερα!
Στο πάνελ του Ezdrummer πάνω από τα faders υπάρχουν και τα pan απ'όπου μπορείς να πανάρεις το κάθε τύμπανο...Επίσης (δε θυμάμαι ακριβώς πως γίνεται) μπορείς να σπάσεις τα τύμπανα σε ξεχωριστά κανάλια(multichannel) ένα το κάθε τύμπανο και να τα επεξεργαστείς από το cubase..να βάλεις βάθη, compressors..κάπως έτσι θα γίνουν τα τύμπανα πιο αληθοφανή ;)
Για το panning των τυμπάνων, αν και έχει κάποια presets to ezdrummer, φαντάσου ότι έχεις απέναντί σου ένα σετ drums και πανάρεις όπως τα βλέπεις...δηλαδή κέντρο μπότα και ταμπούρο, δεξια hihat,κάπου ανάμεσα το crash, αριστερά ride κοκ για τα υπόλοιπα

Good job γενικά :) (ειδικά στο μετάλικα)
Φαίνεσαι ότι έχεις όρεξη για ψάξιμο πάντως ;) :)
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια φίλε αν και το παίξιμο ακόμα έχει μερικά λάθη! Ο προγραμματισμός των drums και του μπάσου δεν έγινε από εμένα, τα έχω πάρει κατευθείαν από guitar pro και βαριόμουν απεριόριστα να διορθώσω τις δυναμικές σε τόσο μεγάλα κομμάτια :P ;D Προσπάθησα να τις διορθώσω λίγο αλλάζοντας την ένταση μεταξύ των τυμπάνων αλλά δεν το είχα προσέξει μέχρι τώρα ότι μπορώ να τα χωρίσω σε κανάλια και να πειράξω κι άλλο :clap:
Οι κιθάρες ήδη είναι ηχογραφημένες με 2 διαφορετικούς ήχους (και διαφορετικά μοντέλα ενισχυτών και καμπινών, μιας και ο ήχος βγαίνει από το pocket pod) αλλά δυστυχώς έχω μόνο μια κιθάρα ;D

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια!

Υ.Γ. Όταν ακούω με ακουστικά περισσότερο ακούγονται καάτι περίεργοι ήχοι κυρίως όταν υπάρχουν παύσεις. Δεν μπορώ να τους εξηγήσω ακριβώς αλλά είναι κάτι σαν τον ήχο που κάνουν συνήθως κάποιοι εκτυπωτές όταν εκτυπώνουν σε χαμηλή ένταση όμως. Ξέρετε από που προέρχεται και πώς μπορώ να το αποφύγω;

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λίγα λόγια και από εμένα.. Καταρχάς να διευκρινήσω ότι σε θέματα ήχου δεν μπορώ να σε κρίνω αφενώς γιατί και εγώ αυτή την περίοδο μαθαίνω τα περί μίξης και mastering και αφετέρου επειδή δεν μπορώ να πω ότι άκουσα κάτι ολοκληρωμένο.. Στο Honor λείπουν πολλά όργανα ακόμη και το Unnamed μου φάνηκε λίγο πρόχειρο.. Φαντάζομαι ότι ακόμα τα δουλεύεις οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα περί παραγωγής ;)..

Όσον αφορά το παίξιμο σου μου αρέσει :D.. Θα διαφωνήσω με τον Drakoumel ότι οι Theater τελευταία έχουν μέτρια απόδοση και θα πω ότι το Train of Thoughts ήταν ένας δίσκος που κυριολεκτικά τον έλιωσα.. Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο κομμάτι ποτέ του δεν το είχα απομονώσει ως guitar riffs αλλά το άκουγα συνολικά γιατί έχει - κατά τη γνώμη μου - πετυχημένη ενορχήστρωση.. Ακούγοντας το πλέον από εσένα, ομολογώ ότι ο John γράφει RIFFΑΡΕΣ!!!!!! Απίστευτου όγκου, σημασίας και έμπνευσης riffs.. To γεγονός όμως ότι μου "έβγαλες" ένα τέτοιο τύπο ακρόασης πιστεύω ότι οφείλεται κατά 50% στα riffs και κατά 50% στο παίξιμο σου.. Καθαρό, ουσιώδες, πιστό στο πρωτότυπο και κατά συντρηπτική πλειοψηφία αλάνθαστο.. Ο ήχος στις κιθάρες μου αρέσει.. Έχει αυτό το punch του Petrucci αν δεν μπορούν να συγκριθούν τα gear σας  ;D..

Για το Unnamed δεν μπορώ να πω πολλά.. Πριν καναδυο μέρες μου είχε έρθει η όρεξη να ξανακούσω το St. Anger μήπως και το εκτιμήσω (υπό το πρίσμα του ακούσματος της νέας δουλειάς των Clippingallica) δεν το βρήκα στη δισκοθήκη μου (μπορεί και να το έχω δανείσει χωρίς ποτέ να το ζητήσω πίσω ;D) και μάλλον ευτυχώς που δεν το βρήκα γιατί κρίνοντας από το Unnamed μάλλον δεν ακούγεται.. Σέβομαι βέβαια ότι σου αρέσει εσένα γι' αυτό και η μουσική είναι άκρως υποκειμενική..

Γενικά πιστεύω ότι είσαι σε καλό δρόμο!! Keep it up.. Οι μίξεις σου όμως θέλουν αρκετή μελέτη την οποία πιστεύω ότι ρίχνεις με το να έχεις τυπωμένο το manual του Cubase στο γραφείο σου και το google σε λέξεις όπως panning, gain, limiter, compression, eq, mixing, mastering, vst, κ.λπ.. Μπράβο όμως για την ενασχόληση σου.. Δεν είναι και μικρό πράγμα το home recording..
Ευχαριστώ progger φίλε μου για την κριτική και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χαίρομαι που σου έβγαλε αυτά τα συμπεράσματα το παίξιμό μου :beer:

Το honor thy father θα ξεκινήσω να το ξαναδουλεύω σήμερα και θα επανέλθω! Όσο για το unnamed feeling ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω μέχρι τώρα και είμαι περήφανος γι'αυτό παρόλο που δεν αρέσει σε κανέναν σαν κομμάτι ;D

Να σου πω την αλήθεια για το manual του Cubase είχα ξεκινήσει να το διαβάζω όταν το πρωτοκατέβασα (πριν 1-2 χρόνια-δε θυμάμαι) για να καταλάβω πώς ακριβώς λειτουργεί και δεν το ξαναδιάβασα για θέματα limiters', κομπρεσσόρων ( :P) και άλλων λειτουργιών για τις οποίες έχω διαβάσει μόνο σε διάφορα sites. Θα του ρίξω μια εκτύπωση και θα αρχίσω το διάβασμα 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
20332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/07, 02:26
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/05, 09:29
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
1712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/06, 01:03
από louloudenia
1 Απαντήσεις
2299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 13:07
από Night.Crawler
13 Απαντήσεις
7923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/08, 03:12
από Adoni
13 Απαντήσεις
4633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 17:37
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
4536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 18:17
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
56631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/16, 13:47
από saved
0 Απαντήσεις
1540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/10, 07:54
από iasonas-dimitris
0 Απαντήσεις
1679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 16:34
από ΠΟΙΟΣ