Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
για το φινίρισμα στα μουσικά χρησιμοποιούνται κυρίως βερνίκι πολυουρεθάνης , η λάκα νίτρου και σπανιότερα κάποιο λάδι
το βερνίκι πολυουρεθάνης είναι το πιο ανθεκτικό και γι'αυτο χρησιμοποιείται πιο συχνά αλλά αν ρίξεις πολλά χέρια τότε δείχνει σαν πλαστικό. επίσης στεγνώνει γρήγορα οπότε μπορείς να ρίξεις πολλά χέρια μέσα σε μια μέρα.. άλλος ένας λόγος της ευρείας χρήσης του
η λάκα νίτρου δίνει πιο φυσική όψη αλλά είναι λιγότερο ανθεκτική και με τον καιρό κιτρινίζει. κατά την εφαρμογή της μπορείς να ρίξεις ένα χέρι ανα 24ωρο
τα λάδια στην καθαρή τους μορφή (tung oil , linseed oil κτλ)  χρειάζονται πολύ καιρό για να στεγνώσουν εντελώς , παρέχουν μικρή προστασία από την υγρασία ,καθόλου στα χτυπήματα αλλά σε άβαφτο ξύλο τονίζουν τα νερά και έχουν το πιο ωραίο οπτικό αποτέλεσμα. Υπάρχουν και τα κατεργαμένα/μπασταρδεμένα λάδια (tru-oil , boiled linseed oil , tung oil finish , danish oil κτλ) τα οποία στεγνώνουν γρηγορότερα , γυαλίζουν πολύ περισσότερο και προσφέρουν μεγαλύτερη προστασία σε νερό και χτυπήματα.
αυτά τα ολίγα γνωρίζω

βάλε τις φωτογραφίες να τις δούμε (να τις δει και ο @Uriah Heep που είναι γνώστης)
2
Δικοί μας στίχοι και ποιήματα / ΓΙΑ ΔΕ?
« Τελευταίο μήνυμα από ΠΟΙΟΣ στις Σήμερα στις 17:01 »
ΓΙΑ ΔΕ
ΓΙΑ ΔΕ?
Εκει που οι πετρες του γκρεμου κυλανε
ειν'της αγαπη σου το μονοπατι
εκει η αρχη εκει και το φιναλε
εκει της πορτας σου το σκαλοπατι

Και γω που το'χω μονος περπατησει
στο σκαλοπατι σου τοσα ξενυχτια
και αφου ποτε δεν μ'ειχες αγαπησει
γιατι μου εριξες αγαπης διχτυα?

Εκει που εσβησε ενα πεφταστερι
η ελπιδα μου κι'η ευχη  ειχες γινει
σταλακωμενο ενα χαρτι στο χερι
και δυο μουτζουρες οτι μου εχει μεινει

Μα εγω που μετρησα ολα τα αστερια
γιατι στους στιχους μου μπηκε σκοταδι
γιατι ειναι αδειανα τα δυο μου χερια
για δε σ'αγκαλιασα κι'αυτο το βραδυ?
Α.Π.
Εκει που οι πετρες του γκρεμου κυλανεειν'της αγαπη σου το μονοπατιεκει η αρχη εκει και το φιναλεεκει της πορτας σου το σκαλοπατιΚαι γω που το'χω μονος περπατησειστο σκαλοπατι σου τοσα ξενυχτιακαι αφου ποτε δεν μ'ειχες αγαπησειγιατι μου εριξες αγαπης διχτυα?Εκει που εσβησε ενα πεφταστεριη ελπιδα μου κι'η ευχη μου ειχες γινεισταλακωμενο ενα χαρτι στο χερικαι δυο μουτζουρες οτι μου εχει μεινειΜα εγω που μετρησα ολα τα αστεριαγιατι στους στιχους μου μπηκε σκοταδιγιατι ειναι αδειανα τα δυο μου χεριαγια δε σ'αγκαλιασα κι'αυτο το βραδυ?Α.Π.
3
αν είναι νίτρο τότε είναι πολύ εύκολη δουλειά . απλά θα το περάσεις ένα ακόμα χέρι νίτρο . το νίτρο έχει την ιδιότητα να λιώνει το προηγούμενο χέρι και να κολλάει πολυ καλά χωρίς να χρειάζεται τρίψιμο. πωλείται και σε συσκευασία κιλού (κανα 700άρι ml) και είναι φθηνό.
αν είναι πολυουρεθάνη θα χρειαστεί να την τρίψεις για να πιάσει το επόμενο χέρι .
τα french polish/ tru-oil /tung oil /danish oil κτλ στην παρούσα δε σου χρειάζονται

για να καταλάβεις αν είναι λάκα ή βερνίκι ... αν ξεφλουδίζει είναι πιθανότατα βερνίκι πολυουρεθάνης/αλκυδικό ή κάτι τέτοιο .

ναι φίλε modfori, ξεφλουδίζει, μπορω να σου στείλω και φωτος.... απο την άλλη το έχω περάσει γυαλόχαρτο ψιλό το μπρατσάκι, και ωραία αίσθηση... νομίζω οτι τις ζαριές μου τις έριξα και παρολίγον γλύτωσα... ίσως να την άφηνα στην ησυχία της...

λίγο θα βάλω αμα είναι στα inlays... εκει μπορώ και να το ξύσω το παλιό.

οπότε, πες μου τι χρειάζεται για να διαπιστώσω τι είναι το παλιό/υπαρχον, και επίσης τι σχέση έχει λάκα/βερνίκι με nitro/poly κτλ..

επίσης το μάτι μου έπεσε σε ένα πράμα εποξικό liquid glass, κάνει γύρω στα 14 ευρώ τα 100 γρ ή κάπου εκεί??? κάνει αυτό?

poly εννοούμε 2 συστατικών ???
4
Εφέ / Απ: Multi effe και ευκολια χρησης.
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 15:23 »
Παιδες,ερωτηξη.
Πλεων εχω αποφασησει οτι θα παρω το zoom ms 60 b.
Εχω κατεβασει το manual και το διαβασα.
Η ερωτηση μου ειναι,κατα ποσο ειναι ευκολη η ρυθμηση και λειτουργια τετοιων εφε.
Τα κλασικα πεταλια τα εχεις ολα μπροστα και σκαλιζει και ξεμπερδεψες.
Αυτα τα ρημαδια,ειναι ευχρηστα;
Αν ειναι τιποτα πολυπλοκο και να συνδεω καθε τρεις την ωρα το κομπιουτετ,το οποιο ανοιγω 2 φορες την εβδομαδα,δεν λεει.
Χρηστες (των πολυ εφε) ρηξτε καμια εμπιρια

η μαγκιά σε αυτα τα μαραφετια είναι η απλότητα του interface. Το boss me-25 που έχω εχει μια αρκετα εκτενή κονσόλα, ενώ το  ms-60b φαίνεται πιο μινιμαλιστικό. Απο τις εικόνες φαίνεται να τα κάνεις όλα χωρίς κομπουτερ.... απο την αλλη οσο μεγαλύτερη κονσολα τοσο λιγότερο μπερδεμα.
5
Εφέ / Απ: Multi effe και ευκολια χρησης.
« Τελευταίο μήνυμα από hot_sauce (φλουτσ) στις Σήμερα στις 15:05 »
Δεν το έχω δουλέψει το συγκεκριμένο αλλά δεν πρέπει να "απαιτεί" τη σύνδεση υπολογιστή όλη την ώρα. Σίγουρα θα διευρύνονται οι λειτουργίες του με αυτό τον τρόπο (και, αν έχει και κάποιο interface, θα το δουλεύεις πιο εύκολα).

Σε αυτό, λογικά, θα μπαίνεις σε κάθε "εικονικό" πετάλι ξεχωριστά και θα κάνεις τις ρυθμίσεις. Σίγουρα δεν είναι πιο εύχρηστο από το να έχεις τα πετάλια ξεχωριστά αλλά είναι και πιο φτηνό, ε?

Από το manual δεν έβγαλες άκρη?
6
αν είναι νίτρο τότε είναι πολύ εύκολη δουλειά . απλά θα το περάσεις ένα ακόμα χέρι νίτρο . το νίτρο έχει την ιδιότητα να λιώνει το προηγούμενο χέρι και να κολλάει πολυ καλά χωρίς να χρειάζεται τρίψιμο. πωλείται και σε συσκευασία κιλού (κανα 700άρι ml) και είναι φθηνό.
αν είναι πολυουρεθάνη θα χρειαστεί να την τρίψεις για να πιάσει το επόμενο χέρι .
τα french polish/ tru-oil /tung oil /danish oil κτλ στην παρούσα δε σου χρειάζονται

για να καταλάβεις αν είναι λάκα ή βερνίκι ... αν ξεφλουδίζει είναι πιθανότατα βερνίκι πολυουρεθάνης/αλκυδικό ή κάτι τέτοιο .
7
Εφέ / Multi effe και ευκολια χρησης.
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 10:10 »
Παιδες,ερωτηξη.
Πλεων εχω αποφασησει οτι θα παρω το zoom ms 60 b.
Εχω κατεβασει το manual και το διαβασα.
Η ερωτηση μου ειναι,κατα ποσο ειναι ευκολη η ρυθμηση και λειτουργια τετοιων εφε.
Τα κλασικα πεταλια τα εχεις ολα μπροστα και σκαλιζει και ξεμπερδεψες.
Αυτα τα ρημαδια,ειναι ευχρηστα;
Αν ειναι τιποτα πολυπλοκο και να συνδεω καθε τρεις την ωρα το κομπιουτετ,το οποιο ανοιγω 2 φορες την εβδομαδα,δεν λεει.
Χρηστες (των πολυ εφε) ρηξτε καμια εμπιρια
8
Εκμάθηση – Πρώτα βήματα / Απ: Κιθαρα στα 16
« Τελευταίο μήνυμα από STEFANOS604 στις Σήμερα στις 08:45 »
Ο πρόλογος του άρθρου ,νομίζω εμπεριέχει τις πληροφορίες που αναζητάς...
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=87163.0

9
μια ερώτηση,
κατα πάσα πιθανότητα το λούστρο της εν λόγω κιθάρας ήταν νίτρο. Σε μερικά σημεία έχει φύγει. Και ίδως εκεί που είχα κάνει παλιότερα το κόψιμο του ξύλου για καλύτερο access στο 24ο τάστο, καθώς και στην πάνω πλευρά των inlays.
Τι να βάλω? nitro/poly/french polish/tru-oil (και τι είναι αυτά?  :o ) ? που θα βρω μικρή ποσότητα ?? στο πίσω μέρος του μπράτσου/μανικιού να βάλω? ή θα χάσω απο απαλότητα, γλυστερότητα που είναι απαραίτητη? (έτσι όπως είναι μου αρέσει μια χαρά)..
ή να βάλω ΜΟΝΟ στα επίμαχα σημεία που ανέφερα?
10
Εκμάθηση – Πρώτα βήματα / Απ: Κιθαρα στα 16
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 07:57 »
Να πας σε δασκαλο.Φιλε η κυπρος ειναι λαταπλικτικη.και εσεις οι κυπριοι ειστε ωραιοι ανθρωποι.βεβαια εχω γνωρισει και μερικα νουμερα,αλλα επι το πλιστων εχω να λεω τα καλυτερα για κυπρο

+1000
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10