Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές / Απ: waterslide decal
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 09:26 »
Λαμαρινα και απο πανω ζεστενεις με καμινετο.
Προσοχη κανει τζις
2
Ενισχυτές / Απ: Παλιός ενισχυτής: αξίζει τον κόπο;
« Τελευταίο μήνυμα από adr1anos στις Σήμερα στις 09:24 »
edit Και για την ιστορία: ένας καλός κυριούλης υπέδειξε σε έναν άλλον ταλαίπωρο σαν την αφεντιά μου να κάνει continuity test ανάμεσα στα επίμαχα καλώδια και στην γείωση του σούκο. Το μπιπ μάς δείχνει το αρνητικό. Το έκανα και δούλεψε.
..Επίσης για την ιστορία, το continuity test αυτού του τύπου λειτουργεί με τρανζιστοράτους ενισχυτές μόνο (και όχι όλους) διότι στους λαμπάτους το μεγάφωνο είναι συνήθως ηλεκτρολογικά απομονωμένο από την γείωση της τροφοδοσίας λόγω του μεταασχηματιστή εξόδου.

Αντίθετα το τεστάκι με την μπαταρία 9volt της οποίας όταν ενώνεις στην είσοδο το σύν, το μεγάφωνο πρέπει να κινηθεί (και να μείνει) στην εμπρός θέση, λειτουργεί με όλους τους ενισχυτές.
3
Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές / Απ: waterslide decal
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 08:55 »
Με σιδέρωμα είπες δοκίμασες και δεν σου άρεσε το αποτέλεσμα;

είχε προοπτκές αλλά μάλον τα καινούργια σίδερα είναι πολυ χαι τεκ και δεν αναπτύσουν τις απαιτούμενες θερμοκρασίες, π.χ. 100 C, σιδέρωνα και ματα-ξανασιδέρωνα σε ένα τεστ maple-τύπου/hardwood που έχω και δεν είχα απόλυτη μεταφορά, και έκανα 2-3 τεστάκια.
Δεν το πάλεψα το θέμα, όσο θα έπρεπε, αν και νομίζω θα βρισκόταν λύση. Στο μεταξύ ήδη είχα πειράξει βερνίκια οπότε έμπλεξα με αυτά.
4
Οταν σε κυριευσει κατι που λεγεται gas,θα καταλαβεις οτι η τελευταια παραγραφος που γραφεις δε παιζει να ισχυσει!
5
Αν αυτη σε πορωνει και θα σε κανει να θες να παιζει ασταματητα,και εισαι σιγουρος πως δεν θα την παρατησεις μετα 2-3 μηνες,πατε την.
Οχι οτι αν δεν σε τραβαει,δεν θα βρεις να την πουλησεις,αλλα ειναι κρημα ενα καρο λεφτα για την φαση 2-3 μηνων
6
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 07:00 »
Αυτο με το μπιπ το σκεφτομουν.Υποτιθετε ολα τα - ειναι συνδεδεμενα.Απλα δεν ημουν σιγουρος
7
Κιθάρα - Μάρκες και τύποι / Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Τελευταίο μήνυμα από Elyos στις Σήμερα στις 01:17 »
Από που την πήρες?, Είμαι από θεσσαλονική και σκέφτομαι να πάρω μία Artisan Majesty αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη από που.
8
Γενικά ήθελα χρόνια να μάθω ηλεκτρική κιθάρα αλλά δεν είχα ούτε χρόνο. ούτε χρήματα. Τώρα ωστόσο που μπορώ να βγάλω τα δικά μου χρήματα και έχω κάποιον χρόνο αποφάσισα να ξεκινήσω και αν και δεν έχω ιδιαίτερα πολλές μουσικές γνώσεις, αλλά έχω κάποιες τεχνικές γνώσεις στο θέμα των κιθάρων γι'αυτό αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να πάρω σαν πρώτη κιθάρα μια Ernie Ball Music Man Artisan Majesty (Signature guitar to John Petrucci), οι λόγοι είναι απλοί: είναι πολύ καλά φτιαγμένη, έχει εργονομικό σχεδιασμό να μπορείς εύκολα μέχρι και το 24ο τάστο, Piezo pickups που σου επιτρέπουν να παίζεις με ακουστικό ήχο (ή τουλάχιστον πολύ κοντά σε ακουστικό ήχο) , 2x Humbuckers που κατά την γνώμη μου έχουν πολύ καλύτερο ήχο από ότι τα Single Coil Pickups (Ωστόσο υπάρχει και επιλογή που επιτρέπει να κάνεις split τα humbuckers σε 2 Single Coil Pickups που να λαμβάνουν ήχο παράλληλα, αλλά και επιλογή για να δουλεύουν μαζί τα Electric Pickups μαζί με το Piezo Pickup), επίσης έχει από ότι έχω ακούσει ένα πολύ καλό Custom Floating Tremolo που όσο και να χτυπιέσαι δύσκολα χάνει το Tuning και τέλος καλή τοποθέτηση των Strap Button και Neck through σώμα (πού κατά την γνώμη μου φαίνεται καλύτερο από τα Bolt-On). Μπορεί να ακούγεται λίγο σαν διαφήμιση αλλά από όσα έχω δει και έχω διαβάσει για αυτήν την κιθάρα δεν έχω βρει τίποτα αρνητικό και ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες πάνω στο θέμα.

Υ.Γ.: Πιστεύω πως με την αγορά μίας τέτοιας κιθάρα μετά δεν θα χρειαστεί να αγοράσω άλλη μέχρι να πεθάνω ή τουλάχιστον να φέρω ακόμη μία (ή παραπάνω) στην συλλογή  ;D
9
« Τελευταίο μήνυμα από BitCollector στις Χθες στις 23:06 »
saved για τον διακόπτη που είπες για τις ηλ. ακουστικές λέω. Αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχει σωστό ή λάθος με την άποψη ότι τίποτα δεν μας απαγορεύει να αλλάξουμε τη φάση. Υπάρχει ωστόσο "κανονικό" από την άποψη της σχεδιαστικής συνέπειας... Πάντως αν στείλεις στην eminence γράψε οπωσδήποτε την απάντηση... μη σου πω ότι θα στείλω κι εγώ στην Jensen.

@vegos... σωστός. Κώνος σε απολαυστικό slow motion  ;D   

edit Και για την ιστορία: ένας καλός κυριούλης υπέδειξε σε έναν άλλον ταλαίπωρο σαν την αφεντιά μου να κάνει continuity test ανάμεσα στα επίμαχα καλώδια και στην γείωση του σούκο. Το μπιπ μάς δείχνει το αρνητικό. Το έκανα και δούλεψε.
10
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Χθες στις 22:39 »
Oδιακοπτης υπαρχει για να "ταιριαξει" το ενα μεγαφωνο με το αλλο.
Εσυ εχεις μονο ενα,αρα δεν εχει κατι που να πρεπει να ταιριαξει
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10