Αποστολέας Θέμα: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών  (Αναγνώστηκε 7908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Χωρίς αξιολογική σειρά:

- Το σκάνδαλο του Τζέκου και των αθλητών του. Από όπου κι αν το εξετάσεις, η υπόθεση βρωμάει και ζέχνει. Κρατικοδίαιτος πρωταθλητισμός, ανάλγητοι πρωταγωνιστές, εμπαιγμός του κοινού και της απλής λογικής.

- Τα μπουκάλια που έριχναν οι εθνο-χούλιγκανς των γηπέδων και τα γιούχα που συνόδευαν κάθε προσπάθεια αντίπαλου αθλητή. Ο γύρος του θριάμβου μάλιστα των τελευταίων αντιμετωπιζόταν ως υπέρτατο θράσος κι αμάρτημα, ικανό να προσβάλλει το δημόσιο αίσθημα. Ντροπή σας όρνια της πρωτειάς και του εθνικού φανατισμού. Λυπάμαι τόσο για τον Κορεάτη στο Τάεκβοντο, όσο και για πολλούς που βρέθηκαν στη θέση του.

- Και πάλι το κοινό που κατόρθωσε να αποσπάσει την προσοχή της παγκόσμιας κοινής γνώμης από το αθλητικό γεγονός αυτό καθεαυτό (τον τελικό των 200m) μετουσιώνοντάς το σε αδικαιολόγητες εξάρσεις αμετανόητης καφρίλας. Χαιρετώ σε Ολυμπιακό ιδεώδες του fair play...

- Η ντοπαρισμένη ρωσίδα "ολυμπιονίκης" της σφύρας...όνειδος για την ιερότητα του χώρου.

- Οι κριτές σε αρκετά αγωνίσματα που δεν ήξεραν που πάνε τα τέσσερα...ή μάλλον ήξεραν...εκεί που έδειχνε το χρώμα του χρήματος.

- Η ψευδεπίγραφη κι επιφανειακά αναλωνόμενη συμπεριφορά του κόσμου. Αν μη τι άλλο, κατορθώσαμε να πείσουμε τους ξένους πως τάχα μου είμαστε μάστορες της φιλοξενίας με ένα μόνιμο χαμόγελο. Λυπάμαι όσους πρόκειται να μας επισκεφθούν του χρόνου...δεν πρόκειται να βάλουμε και πάλι το προσωπείο μας.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #1 στις: 31/08/04, 20:34 »
Η περιπέτεια του Λεωνίδα Σαμπάνη....
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος kamoul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!
    • Προφίλ
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #2 στις: 01/09/04, 15:23 »
H peripetia toy sampani mporei na prostethei se ayta. Eno tha diafoniso sto oti ypirxan ladomenoi dietites. :(
Κάτω οι σημαίες στις λεωφόρους που παρελάσαμε,
άλλαξαν λέει τα ανεμολόγια και οι ορίζοντες

σκαζμός οι ρίτορες πολύ μιλήσαμε...

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #3 στις: 01/09/04, 15:28 »
Το θέμα που προέκυψε με τον Σαμπάνη,νομίζω πως ήταν η χειρότερη στιγμή.... :(
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #4 στις: 01/09/04, 18:43 »
Eno tha diafoniso sto oti ypirxan ladomenoi dietites. :(

Γιατί? Στη γυμναστική η βαθμολογία πιστεύεις ότι ήταν αντικειμενική? Πώς εξηγείς τότε τα παρακάτω χαρακτηριστικά παραδείγματα:
1. Πώς είναι δυνατό ο αθλητής που προσγειώθηκε μπροστά στους κριτές να πάρει χρυσό
2. Από πότε βαθμολογείται άσκηση με βαθμό πάνω από την αρχική της αξία?  ???
3. Δεν θυμάμαι άλλη διοργάνωση ενόργανης γυμναστικής στην οποία να έχουν γίνει τόσες πολλές ενστάσεις για τη βαθμολογία των αθλητών. Ούτε σε ολυμπιάδα, ούτε σε παγκόσμια ή πανευρωπαϊκά κλπ.

Ας ελπίσουμε μετά την συνάντηση των υπευθύνων, που θα πραγματοποιηθεί αυτό το μήνα, να αλλάξουν τα πράγματα... Και εκείνος ο κριτής που έκανε 2 φορές "λάθος" να απομακρυνθεί εντελώς από εκείνη τη θέση. Δεν είναι δυνατό να γίνονται τέτοια πράγματα σε Ολυμπιακούς Αγώνες... >:(
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #5 στις: 02/09/04, 07:08 »
Eno tha diafoniso sto oti ypirxan ladomenoi dietites. :(

Γιατί? Στη γυμναστική η βαθμολογία πιστεύεις ότι ήταν αντικειμενική? Πώς εξηγείς τότε τα παρακάτω χαρακτηριστικά παραδείγματα:
1. Πώς είναι δυνατό ο αθλητής που προσγειώθηκε μπροστά στους κριτές να πάρει χρυσό

Ήδη το χρυσό του συγκεκριμένου ολυμπιονίκη αμφισβητείται και απο τους συμπατριώτες του.Δεν είναι όντως δυνατον συμφωνα με τους κανόνες που υπάρχουν στην ενοργανη,αθλητης που τρώει τέτοια τούμπα να παίρνει και χρυσό.Αυτό ειναι για γέλια και καλά εκανε ο κοσμος μέσα στο στάδιο και γιουχάισε εκεινη την ώρα.
Επίσης ο Κουβανος κριτής -που έδωσε το δεκάρι-εχει και αλλου ειδους διασυνδεσεις με την αμερικάνικη ομάδα της ενοργανης(πιο ''επαγγελματικές''  :P ).
Αν διαβάζατε το σχετικό αρθρο στην εφημερίδα ''επενδυτής'' του Σαββάτου θα οσμίζοσασταν περίπου τι ''παίχτηκε'' εκεί.
Στο χώρο της ενόργανης παντως εχει ξεσπάσει μια θύελλα που ξεκίνησε απο αυτην την αδικία και έχει να κανει με το ποσο αντικειμενικοι ειναι οι κριτές.

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #6 στις: 02/09/04, 16:46 »
To ότι όλα τα δελτια ειδησεων μονοπωλήθηκαν απο το γεγονος "Κεντερη-Θανου". Επισης το οτι ολοι εκαναν σαν να ανακαλυψαν την Αμερικη μολις ακουγαν πως υπαρχει "ενδεχομενο" οι αθλητες να περνουν αναβολικα... Ώπα, καινουρια νεα....
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #7 στις: 02/09/04, 16:49 »
Και γω θα συμφωνησω για την περιπετεια του Σαμπανη...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #8 στις: 02/09/04, 16:55 »
Οι συγχρονοι Ολυμπιακοι Αγωνες εχουν γινει ενα τεραστιο πεδιο οικονομικου ανταγωνισμου εταιρειων σε διαφορους τομεις.
α)Εταιρειες αθλητικων ειδων(adidas,puma,diadora,fila,k.l.p) που επενδυουν σε διαφημιστικη προβολη μεσω των αθλητων που παιρνουν μεταλλια.
β)Κατασκευαστικες εταιρειες που ανταγωνιζονται στο επιπεδο της κατασκευης των διαφορων αθλητικων εγκαταστασεων ... γηπεδων, κολυμβητηριων, γυμναστηριων κ.λ.π.
γ)Εταιρειες πληροφορικης που ανταγωνιζονται στο επιπεδο της εκδοσης των αποτελεσματων, στατιστικων, επιδοσεων κ.λ.π
δ)Εταιρειες τηλεοπτικης μεταδοσης που αναλαμβανουν να πουλησουν την εικονα της τηλεορασης και ανταγωνιζονται σ'αυτο το επιπεδο.
ε)Εταιρειες ιδιωτικης αστυνομευσης και ασφαλειας.
στ)Φαρμακευτικες εταιρειες που ανταγωνιζονται στην ερευνα , ανακαλυψη,κατασκευη και παροχη "συμπληρωματων διατροφης" στους αθλητες (ετσι ειναι η συγχρονη ονομασια των αναβολικων).
ζ)Εταιρειες διαφορων αλλων κλαδων (Τραπεζες,αυτοκινητοβιομηχανιες,Αναψυκτικων...με πρωτη και καλυτερη την coca cola...και οτι αλλο μπορει να φανταστει ο νους του ανθρωπου) που ανταγωνιζονται στο επιπεδο του ποιος θα αναλαβει τον τιτλο του επισημου χορηγου ωστε να εχει και το μονοπωλιο στην διαφημηση κατα την  διαρκεια των αγωνων σε ολους τους χωρους.
Μιλαμε για το μεγαλυτερο και το αρτιοτερο παραδειγμα παγκοσμιοποιησης που εχει φτιαχτει μεχρι σημερα.
Μεσα σε ολο αυτο το πλεγμα οι αθλητες δεν μπορουν να παιξουν αλλο ρολο (ακομα κι αν ηθελαν να παιξουν καποιο αλλο ρολο) απο τον ρολο μιας επιχειρησης παραγωγης επιδοσης,παραγωγης μεταλλιων,και τελος παραγωγης εικονας που θα ταξειδεψει και θα μπει σε δισεκατομυρια σπιτια σε ολο τον κοσμο,για να δημιουργησει συγκινηση ,χαρα ,ευφορια ,λυπη ... και τελος ταυτιση με τα προιοντα των εταιρειων που βρισκονται πισω απο τα κατασκευασμενα αυτα συναισθηματα.Ο αθλητης πρεπει να πετυχει τους στοχους των εταιρειων που εχουν επενδυσει πανω του,να "παραγει" το "προιον-εμπορευμα" που εχουν σχεδιασει να παραγει, και αυτο δεν γινεται αλλιως παρα με τον παρει καποια ντοπα.
Η ντοπα δεν ειναι αιτια ... ειναι αποτελεσμα ... φυσικο αποτελεσμα ... γιατι εδω δεν μιλαμε για αθλητικους αγωνες αλλα για οικονομικους αγωνες .

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #9 στις: 02/09/04, 19:16 »
Παράθεση από: CHCOME link=board=32;threadid=10992;start=0#msg115459 date=1094098113
[quote

Ήδη το χρυσό του συγκεκριμένου ολυμπιονίκη αμφισβητείται και απο τους συμπατριώτες του.Δεν είναι όντως δυνατον συμφωνα με τους κανόνες που υπάρχουν στην ενοργανη,αθλητης που τρώει τέτοια τούμπα να παίρνει και χρυσό.Αυτό ειναι για γέλια και καλά εκανε ο κοσμος μέσα στο στάδιο και γιουχάισε εκεινη την ώρα.
Παράθεση

Το κακό ξες ποιό είναι; ότι ό,τι αδικία και να έχει γίνει από τους κριτές, τα μετάλλια παραμένουν στους αθλητές. Μόνο σε περίπτωση που πιαστούν ντοπαρισμένοι τους τα παίρνουν πίσω. Νομίζω ότι και η αδικία εκ μέρους των κριτών έρχεται σε αντίθεση με την έννοια του "ευ αγωνίζεσθαι". Διότι θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει ότι κπ αθλητής (ή κράτος) λαδώνει κριτές.

Απορία: Επειδή έλειπα και έχω χάσει επεισόδια, τι έγινε με την υπόθεση Σαμπάνη; Είναι δυνατό να δικαιωθεί κάποιος μετά που θα βρεθεί ντοπέ; (εκτός βέβαια αν το δικαιολογίσει με φαρμακευτική αγωγή, όπως διάβασα για την περίπτωση ενός άλλου αθλητή)
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Constantino$

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #10 στις: 02/09/04, 20:48 »
Άρθρο από το Contra.gr

Κώδικας: [Επιλογή]
Δεν καταθέτουν τα όπλα
Αισιόδοξος για την έκβαση της υπόθεσης του Λεωνίδα Σαμπάνη, εμφανίστηκε ο συνήγορος του αθλητή, Αλέξανδρος Λυκουρέζος, σε συνέντευξη Τύπου που παρέθεσε μαζί με τον αρσιβαρίστα το πρωϊ της Πέμπτης. Ο κ.Λυκουρέζος επανέλαβε πως ο Σαμπάνης είναι αθώος.

"Προκύπτουν νέα στοιχεία, με βάση τους βιοχημικούς ελέγχους, που οδηγούν σε νέα αποτελέσματα και παράλληλα, τεκμηριώνονται δικονομικές παρεμβάσεις. Ο Λεωνίδας είναι αθώος, δεν πήρε καμία απαγορευμένη ουσία και έχει την πλήρη στήριξη της ομοσπονδίας", τόνισε ο γνωστός ποινικολόγος, ο οποίος έκανε λόγο για παραλείψεις της WADA και της ΔΟΕ στη διαδικασία ελέγχου του Σαμπάνη.

Παράλληλα, τόνισε πως κανείς δεν έχει καλέσει μέχρι τώρα τον ίδιο ή τον πρωταθλητή της άρσης βαρών να καταθέσει.

O Λεωνίδας Σαμπάνης, από τη πλευρά του, δεν έδειξε διατεθειμένος να παρατήσει εύκολα την υπόθεση: "Είμαι αποφασισμένος να παλέψω όσο χρειαστεί μέχρι να τελειώσει αυτή η ιστορία. Μια ιστορία που μας έχει κάνει κομμάτια όλους".

Όποιος θέλει να δεί ολόκληρο το άρθρο, ας πάει στο site
http://www.contra.gr/StoryDetail.aspx?ArticleID=48207
I don't want to be the one
The battles always choose
'Cause inside I realize
That i'm the one confused

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #11 στις: 12/08/07, 00:52 »
Ώρα για ανασκαφές ^^
Χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών δεν ξέρω, αλλά σίγουρα έχουν έρθει χειρότερες από αυτές των Ολυμπιακών μετά από αυτούς. Βλέπουμε τόσα εκατομμύρια να δαπανήθηκαν για έργα μιας χρήσης..

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #12 στις: 12/08/07, 01:44 »
Στην ενόργανη παιδιά κάνανε μεγάλη πατάτα στις βαθμολογίες, το λέω σαν γνώστης. Τώρα το γιατί, δεν μπορώ να το ξέρω..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #13 στις: 12/08/07, 02:17 »
Καλύτερα να πούμε τοπικ με το τι πήγε καλά στους Ολυμπιακούς (θα ναι πιο λιγα)  ;D

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #14 στις: 12/08/07, 02:39 »
Δεν το νομίζω..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #15 στις: 12/08/07, 14:58 »
Δεν το νομίζω..
Αν εννοείς τους εθελοντές, έχεις δίκιο, αν εννοείς για όλα τα υπόλοιπα (Θανου Κεντερης Τζεκος, αρση βαρων, εμπορευματικοποιηση αθλητισμού, υψηλο κόστος για μια φτωχή χώρα, ντοπαρίσματα αθλητών, γιουχάρισμα στα 200, χαμηλό επίπεδο αγώνων) τότε έχεις άδικο.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #16 στις: 12/08/07, 21:08 »
Εννοώ και τους εθελοντές και εννοώ και όλο τον κόσμο που συνεργάστηκε για να βουλώσουμε όσα στόματα από το εσωτερικό και το εξωετερικό πέσανε να μας φάνε από την πρώτη μέρα κιόλας που αναλάβαμε τη διοργάνωση. Όσοι ήταν στην Αθήνα εκείνο το δεκαπενθήμερο σίγουρα πρόσεξαν το διαφορετικό πρόσωπο που δείξαμε προς τα έξω. Λυπηρά κρούσματα εκμετάλευσης πάντα υπάρχουν και παντού θα υπάρχουν. Αλλά όλη η εικόνα που βγήκε προς τα έξω από τις υπηρεσίες που εξυπηρέτησαν τον κόσμο μέχρι και τα πλήθη που γέμιζαν τα στάδια ήταν κάτι που δεν νομίζω να είχε ξαναγίνει στην Ελλάδα. Για να είμαι ειλικρινής, δεν νομίζω να το ξαναζήσω κιόλας. Και να μην ξεχνάμε τα μετάλλια τα οποία δεν ήταν λίγα και μάλιστα υπήρχαν και μετάλλια-εκπλήξεις. Όπως και την όλη διαφήμηση που πέτυχε η χώρα μας σαν διοργανώτρια, σαν τόπος τουρισμού, σαν πατρίδα των αγώνων. Και όσο για τα ολυμπιακά ακίνητα που έχουν φαγωθεί κάποιοι ότι τα πληρώνουμε και θα τα πληρώνουμε για χρόνια, θα έρθω να συμφωνήσω ότι μερικά από αυτά στο μόνο που χρησιμεύουν πλέον είναι στον να διεξάγονται συναυλίες. Σίγουρα υπάρχει κάποιος τρόπος να εκμεταλευτείς ένα στάδιο. Από την άλλη, σε ένα παρόμοιο θέμα, σε αυτό το site πάλι, κάποιος έιχε πετάξει την ιδέα να φιλοξενήσουμε τελικό champions leage και αμέσως πετάχτηκε ένας ξύπνιος να τον κράξει και να πει σιγά μην έρθει τέτοια διοργάνωση στην Ελλάδα. Σιγά τη διοργάνωση ρε μεγάλε! 22 ζαβά να τρέχουν πίσω από ένα πετσί και μερικές χιλιάδες χούλιγκανς να φωνάζουν απ' έξω. Αν δεν γινόντουσαν οι Ολυμπιακοί, δε θα ερχόταν εδώ ο τελικός ούτε το 2475 και μην διαβάζω χαζομάρες. Τελειώνοντας, να σας θυμίσω ότι κατά την περίοδο Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών πέρασε λαός από την χώρα μας, από αθλητές μέχρι και celebrities οι οποίοι άφησαν πολλά λεφτά σε ξενοδοχεία, λιμάνια, αεροδρόμια, γήπεδα, φαγάδικα και bar μέχρι και στις παρακμιακές καντίνες της παραλιακές. Αλλά τι εννοείς χαμηλό επίπεδο αγώνων;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #17 στις: 12/08/07, 21:14 »
Δεν ξερω γιατι αλλα οποτε πηγαινω στο media markt στον ιπποδρομο(ναι ξερετε που λεω στον παλιο ιπποδρομο εκει οπου  "φαγωθηκε" χωρος και δεντρα για να γινει μια τεραστια ιδιωτικη επιχειρηση :P) και βλεπω εκεινο το σταδιο με πιναει θλιψη και οργη.Δεν θυμαμαι καν τι σταδιο ειναι παντως αυτη τη στιγμη ειναι παντελως κλειστο-παντου λουκετα και μια εικονα εγκαταλειψης με χορτα και σκουπιδια πεταμενα..Κλασσικη ελληνικη εικονα με θυματα βεβαια τους Ελληνες πολιτες που ομως δεν το εχουν παρει καλα χαμπαρι..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #18 στις: 12/08/07, 21:30 »
Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο και αυτό είναι το άσχημο. Θα πρέπει η πολιτεία να φροντίσει με κάποιον τρόπο να αξιοποιηθούν αυτοί οι χώροι. Να διαμορφωθούν κατάλληλα και να δωθούν σε αθλητικούς συλλόγους των γύρω περιοχών ώστε να συντηρηθούν με κάποιον τρόπο και να βγάλουν και τα λεφτά τους. Αλλά τι περιμένεις; Το κλειστό της ρυθμικής και του πινκ πονκ στο Γαλάτσι το ρίχνουνε για να κάνουν εμπορικό κέντρο. Τώρα θα μου πεις, από το να κάθεται, καλύτερα έτσι. Ας τα κατεδαφίσουν και ας φτιάξουν εμπορικά κέντρα ή ακόμα καλύτερα, πάρκα και χώρους με πράσινο, κάτι που λείπει πολύ από την Αθήνα.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #19 στις: 14/08/07, 15:45 »
Εννοώ και τους εθελοντές .... Αλλά τι εννοείς χαμηλό επίπεδο αγώνων;
Μα είναι ηλίου φαεινότερο οτι χωρίς τους εθελοντές οι Ολυμπιακοί θα αποτύγχαναν. Σε καμία περίπτωση δεν στρέφομαι εναντίον των εθελοντών ή Ελλήνων αθλητών. Αλοίμονο. Στρέφομαι εναντίον ορισμένων λαμογιων προπονητών και παραγόντων πολιτικών και αθλητικών που κοιτάνε τον αθλητισμό σαν $$$$. Θες να σου αναφέρω παραδείγματα? Θες να μιλήσουμε για την άρση βαρών και τα ντοπαρίσματα εκεί? Να μιλήσουμε για το Τζέκο με τη σκηνοθεσία της μοτοσυκλέτας? Θα μου πεις "μα, όλοι (Αμερικάνοι κλπ) παίρνουν φάρμακα για καλύτερες επιδόσεις". Θα σου πω κι εγώ ΔΕΝ με νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι λαοί. Σε μια χώρα σαν την Ελλάδα όπου γεννήθηκαν οι Ολυμπιακοί, είναι απαράδεκτο να ντοπαρίζονται αθλητές. Λέμε οτι οι Ολυμπιακοί γυρίσαν στον τόπο που γεννήθηκαν και καπάκι γίνεται το περιστατικό με τη Θάνου κ το Κεντέρη. Δηλαδή, δείχνουμε οτι τελικά δε τους αξίζαμε τους Ολυμπιακούς. Νομίζεις θα θυμάται κανείς την ωραία φιλοξενία που τους κάναμε και πόσο όμορφα τους υποδεχόντουσαν οι χαμογελαστοί εθελοντές στα venues, ή θα θυμούνται όλοι το πεσιμο της μοτοσυκλέτας που έγινε πρώτο θέμα σε όλες τις εφημερίδες παγκοσμίως?
Στο οικονομικό κομμάτι, μόνο για την ασφάλεια των αγώνων η Ελλάδα ξόδεψε 1 δις ευρώ. Δε θέλω να σκέφτομαι για τα υπόλοιπα... Αυτά τα χρήματα που μας κόστισε η Ολυμπιάδα δε νομίζω να τα πήραμε ποτέ πισω, ούτε και θα τα πάρουμε όσοι τουρίστες κι αν έρθουν.
Χαμηλό επίπεδο αγώνων εννοώ το εξής: έχω παρακολουθήσει όλες τις Ολυμπιάδες από το 1984 κ μετά, και αυτή εδώ μπορώ να πω οτι με άφησε αδιάφορο στο αγωνιστικό κομμάτι. Παγκόσμια ρεκόρ δεν έγιναν πολλά νομίζω και γενικά το αθλητικό επίπεδο ήταν πεσμένο.
Οπότε καλά κι άγια όσα είπες, αλλά .... με ενστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Οι χειρότερες στιγμές των Ολυμπιακών
« Απάντηση #20 στις: 18/08/07, 20:26 »
Κοίτα το θέμα του ντόπινγκ είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Υπάρχουν ουσίες που επιτρέπονται και άλλες που δεν επιτρέπονται. Δεν μπορεί όλος ο πλανήτης να κατεβαίνει χαπακωμένος και επειδή εσύ είσαι Έλληνας και πατέρας της Ολυμπιακής φλόγας, μόνο και μόνο από περηφάνια να κατεβαίνεις σε τέτοιους αγώνες ξεβράκωτος. Στο κάτω κάτω και ο αθλητής και ο προπονητής πάνε στους αγώνες για την νίκη. Είναι επαγγελματίες. Πληρώνονται για να νικήσουν και ζουν από αυτό. Αυτή είναι ουσιαστικά και η βασική αιτία που ο πρωταθλητισμός έχει γίνει εμπόριο. Για να κάνεις τις απαιτούμενες επιδόσεις πρέπει να αφιερώνεις όλο σου τον χρόνο στην προπόνηση. Κάπως πρέπει να ζήσει και ο φουκαρά ο αθλητής που κοπανιέται μέρα νύχτα μέσα σε ένα γυμναστήριο ή έξω στη βροχή και στη ζέστη. Και για να επανέρθουμε στο ντόπινγκ, προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να αγωνιστείς κάνοντας χρήση απαγορευμένων ουσιών είτε είσαι από την Ελλάδα, είτε από την Γουατελούπη, είτε από την Ζιμπάμπουε. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι ένα ρεκόρ, δεν είναι εύκολη υπόθεση. Δεν είναι το τι θα μαγειρέψεις το μεσημέρι να φας. Η απουσία ρεκόρ σε μια διοργάνωση δεν συνεπάγεται χαμηλό επίπεδο. Ήδη, σαν ανθώπινο γένος έχουμε πολλές καλές επιδόσεις να πενευόμαστε. Το ότι ένας άνθρωπος κάνει 100 μέτρα σε λιγότερο από 10'' δεν είναι λίγο. Εντάξει, κάποια στιγμή τα 10'' θα γίνουν 8'' αλλά όχι μέσα σε μια τετραετία. Και τέλος, μπορεί τα λεφτά που ήρθαν στην Ελλάδα στους Ολυμπιακούς να μην ήταν τόσα όσα φύγανε αλλά λόγω των Ολυμπιακών (αν και αυτό είναι άσχημο) γίνανε κάποια έργα. Επέκταση μετρό, τραμ, αναβαθμίστηκαν οι αστικές συγκοινωνίες, δρόμοι, γέφυρες. Αυτά μας μείνανε και θα μας μείνουν για πολλά χρόνια ακόμα.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
12446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 23:38
από Joevaicci
2 Απαντήσεις
1884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/08, 20:23
από Valantis
2 Απαντήσεις
2099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 14:10
από Aganippi
0 Απαντήσεις
1358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/09, 20:19
από NatassaKoub
3 Απαντήσεις
1954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 23:20
από Ιππέας
2 Απαντήσεις
1979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/11, 19:48
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 17:35
από diji grampsas
1 Απαντήσεις
2064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/12, 15:10
από elrich
2 Απαντήσεις
2165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/18, 10:12
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/21, 23:15
από diji grampsas