Αποστολέας Θέμα: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ  (Αναγνώστηκε 66661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #25 στις: 01/07/04, 00:32 »
Ο Καγμακης ειναι στο κεντρο της Αθηνας στην Εμμανουηλ Μπενακη 36 (γενικα η μπενακη και οι γυρω δρομοι ειναι ο παραδεισος του μουσικου με πολλα μαγαζια!  :) ). Τωρα για το αν σε αφηνουν γενικα να δοκιμασεις εξαρταται απο πολλα πραγματα και μερικες φορες αναλογα με τον πωλητη! Παντως στα εφφε εγω συνηθως αφηνω τον πωλητη αν τον δω οτι ξερει τι κανει (Πχ. Ο Αντωνης στον Καγμακη φαινεται οτι ξερει πολλα πραγματα πανω στον ηχο γενικα και μου παρουσιασε το πεταλι ετσι ωστε να δω με ακριβεια τι μπορει να κανει (εχοντας ψαξει προφανως της δυνατοτητες του απο πριν), κατι που εγω δεν θα μπορουσα σε μικρο χρονικο διαστημα δοκιμης να ανακαλυψω). Εδω ακομα και τωρα 2 μηνες μετα την αγορα του ακομα δεν εχω κατασταλαξει ηχητικα λογο των μεγαλων δυνατοτητων του! Τωρα στις κιθαρες παιζει πολυ κατα ποσο σε αφηνουν ή τις παρουσιαζουν οι ιδιοι! Μαλλον παιζει βασικο ρολο κατα ποσο σε κοβει εκεινη την στιγμη ο πωλητης! Δεν εχεις παρα να κανεις βολτα απο τα μαγαζια και να δεις! Παντως θα σου προτεινα να περασεις και απο τις αντιπροσωπιες που διατηρουν συνηθως full stock απο κιθαρες για το σκοπο να μπορει ο πελατης να δει απο κοντα μοντελα που δεν μπορουν να στοκαρουν τα μαγαζια, Πχ. το bon studio σε epiphone και gibson αλλα και digitech, marshall κτλ.

Αποσυνδεδεμένος marcius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #26 στις: 01/07/04, 01:49 »
ok! taxeies antidraseis vlepw  ;)
Loipon oson afora to distortion mallon ta paidia me kalipsan, an kai eimai ligo fanatikos ANTI-metal-zone alla gia arxi mallon kanei ti douleia (gia ta leyta tou). Twra den einai kai to petali tis zwis sou alla ok..
Oson afora sto delay psaxe na vreis to DD-3 (boss). Opws exw ksanapei einai korifaio, min pareis to DD6 (ayto pira egw) kathws genika exw arketes men epiloges tis opoies omws den tha xrisimopoiiseis kata 95% (oxi esy prosopika, genika). To DD3 kaliptei tis anages genika, ektos an pragmatika to psaxeis kai deis oti sou aresoun kapoia features tou 6 (p.x. reverse delay kai loipa) opote erxesai stin periptwsi mou kai skas liga parapanw :(
ayta, cu
...to deny our own impulses is to deny the very thing that makes us human...

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #27 στις: 01/07/04, 13:33 »
Καπου ειδα για overdrive...πολύ καλό ειναι και το SD1 της Boss, αλλά στην ουσία ειναι για λαμπάτο ενισχυτή...Σε τρανζιστορ δε θα δώσει αυτά που μπορεί.
Δεν είναι έτσι.Αυτό το πετάλι ακούγετε τρισάθλιο σε καθαρό κανάλι ενισχυτή.Το overdrive πετάλι είναι για να ενισχύει ήδη overdrive σήματα.Δηλ.ένα τέτοιο πετάλι θα ήταν εκπληκτικό σε έναν καλό marshall σε βρόμικο κανάλι.Για να έχεις καλό distortion με καθαρό κανάλι θέλεις ένα καλό πεταλάκι και κατα τη γνώμη μου να μην είναι Boss.

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #28 στις: 01/07/04, 16:22 »
Τι είναι το reverse delay; Πως συνδεόνται τα πεντάλ με τον ενισχυτή και την κιθάρα, με ποια σειρα, σε ποια είσοδο/έξοδο; Στο back panel του ενισχυτή μου υπάρχουν οι εξής 3 υποδοχές: effects loop(1 send & 1 return) και ένα footswitch(1 channel switch). Όταν παίζουμε κιθάρα χρησιμοποιώντας και τα πεντάλ σε ποιο κανάλι θα παίζουμε στο "καθαρό" ή στο "βρώμικο";

Kwnstantinos N.

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #29 στις: 01/07/04, 18:05 »
Καπου ειδα για overdrive...πολύ καλό ειναι και το SD1 της Boss, αλλά στην ουσία ειναι για λαμπάτο ενισχυτή...Σε τρανζιστορ δε θα δώσει αυτά που μπορεί.
Δεν είναι έτσι.Αυτό το πετάλι ακούγετε τρισάθλιο σε καθαρό κανάλι ενισχυτή.Το overdrive πετάλι είναι για να ενισχύει ήδη overdrive σήματα.Δηλ.ένα τέτοιο πετάλι θα ήταν εκπληκτικό σε έναν καλό marshall σε βρόμικο κανάλι.Για να έχεις καλό distortion με καθαρό κανάλι θέλεις ένα καλό πεταλάκι και κατα τη γνώμη μου να μην είναι Boss.

Μα δεν ειπε κανεις οτι με το SD1 θα κανεις το καθαρο καναλι να ακουγεται metal!!! :o :o :o
Προυποθετει την υπαρξη ενος distortion (ειτε του ενισχυτη είτε οποιοδηποτε αλλο), και αν βαλεις μπροστα το sd1 θα δώσει boost.
Βασικα το ανεφερα γιατι το παιδι ειπε πως δεν τον ικανοποιει το βρωμικο του ενισχυτη και θα ηταν μια λύση για να "υπεροδηγήσει" το ήδη παραμορφωμενο σήμα του ενισχυτή του. (Αν και οπως προειπα σε τρανζιστορατο δε θα αποδωσει το ιδιο πως σε ενα λαμπατο)
Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #30 στις: 03/07/04, 19:33 »
Οταν συνδεεις πεταλι το συνδεεις παντα στο "καθαρο" καναλι του ενισχυτη...
Μα πχ. τα overdrive της Boss δεν κάνουν και πολλά πράγματα σε καθαρό κανάλι.Αλλά κάνουν φοβερή δουλειά σε ένα distorted η σε ένα crunch κανάλι

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #31 στις: 03/07/04, 19:34 »
αν ενδιαφερεσαι για πιο λαμπατο ηχο του 70 δοκιμασε σιγουρα το marshall blues breaker2
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #32 στις: 03/07/04, 19:43 »
Εγώ πάντως το καλύτερο πετάλι distortion που έχω παίξει και είναι ότι καλύτερο για καθαρό και λαμπάτο ενισχυτή είναι το RAT2 της ProCo.Το έχω παίξει με amer.strat σε ενισχυτή 65Deluxe Reverb και στον Blues Junior και είναι μακράν ότι καλύτερο έχω ακούσει.Τι Boss και μαλ**ίες,στον ενισχυτή μου όλα της Boss σαν σκατά ακούγονταν ;D

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #33 στις: 04/07/04, 15:55 »
Τον Fender Blues Junior.Όλος λάμπα και δεν έχει βρώμα πάνω ;)

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #34 στις: 06/07/04, 11:14 »
Κατι πηρε το αυτι μου οτι βγηκε πεταλι απο την μπουγκι που προσπαθει να εξομοιωσει Rectifier...αυτο θα ηταν γκαζι...εχετε ακουσει τιποτα???
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #35 στις: 06/07/04, 12:36 »
Μαλλον λες για το V-Twin της Mesa Boogie που πρεπει να ειναι το απολυτο πεταλι αλλα δεν θες να μαθεις την τιμη του! Λοιπον σε καταλογο του Στολλα (επισημος αντιπροσωπος) το εχει 778 € (με ΦΠΑ) !! Που σημαινει αντε με καμια εκπτωση ας πουμε 20%, να παει στα 620 €! Οπως καταλαβαινεις παρα πολλα για πεταλι!!  :o Βεβαια εχει και ενα αλλο επισης λαμπατο overdrive πεταλι το V-1 Bottle Rocket (που τα βρισκουν τα ονοματα ρε παιδια?  ;D ) που κανει 388 στον Στολλα και ενταξει εδω για λαμπατο πεταλι καλη τιμη ειναι!

Kwnstantinos N.

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #36 στις: 06/07/04, 21:58 »
Επισης για λαμπατο πεταλι υπαρχει και το Shred-O-Matic της AKAI, το οποιο εχει και λαμπα και τρανζιστορ και διακοπτη επιλογης... Ο Νακας το εχει στα 170€...

Καποτε το ειχα ακουσει νομιζω και δε μου ειχε πει και παρα πολλά... :-\

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #37 στις: 07/07/04, 17:22 »
to tonelab tis vox dn ine lampato petali??(vgike ke tonelab se pou ine mikrotero ke elafritero)
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος alkinoos15

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ ΤΗΝ ΣΤΡΟΥΦΙΞΑΜΕ!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #38 στις: 07/07/04, 22:04 »
με τα ιδια λεφτα που θα δωσεις για ενα πεταλακι τησ boss π.χ μπορεις να παρεις μια φθηνη πεταλιερα οπωσ την zoom505II που ειναι πολυ καλη!!!!

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #39 στις: 08/07/04, 01:59 »
Το tonelab se ειναι πεταλιερα/ πολυεφφε (για desktop χρηση ειναι το απλο tonelab) και δεν ειναι ουτε μικρο ουτε ελαφρυ   ;D !! Ειναι 71 cm σε μηκος και ζυγιζει περιπου 6 κιλα! Αλλα ναι ειναι λαμπατο! Και το θελωωωω....!!!!  :P

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #40 στις: 10/09/04, 01:42 »
Θα ήθελα να μου πεί κάποιος αν γνωρίζει, αν αξίζει τον κόπο αυτό το tonelab με το οποίο έχει γίνει χαμός και δεν μπορείς να το βρεις πουθενά να το ακούσεις!
Υπάρχει κανείς από δω που να το έχει ακούσει, ή στην καλύτερη περίπτωση να το χρησιμοποιεί?
Ισχύει όντως αυτό που λένε ότι είναι ο ήχος σου και τον παίρνεις παντού και μπορείς να το βάλεις απλά σε έναν τελικό (ακόμα και σε μίκτη) ενισχυτή και να παίζει πάντα σχεδόν το ίδιο? (εννοείται ότι αν βγαίνει από λαμπάτο τελικό θα έχει καλύτερη απόδοση αλλά κατά ένα 80% είναι ο ήχος σου λένε). Αν ισχύει αυτό τότε να το πάρουμε όλοι και να μη μαζεύουμε λεφτά για λαμπάτες κεφαλές και τις σουπερ φίνο παρά φούμο καμπίνες.
Τί λέτε?
http://www.voxamps.co.uk/products/tonelab/tonelab_se.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/04, 01:58 από Acanthor »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #41 στις: 10/09/04, 01:54 »
Εγω δεν το ξερω το Tonelab ....
Παντως οτι περιγραφεις το κανεις με το Pod χαλαρα ... (εγω εχω το Pod Pro).
Dave: Το πεταλακι της Mesa Boogie το εχω δει , to v-twin λες απο οτι καταλαβα.
Καλο πεταλακι, αλλα για λιγα γκαζια και μπλουζιες, οχι rectifier στυλ σε καμια περιπτωση.
Αν σου αρεσουν τα παλια γκαζια των Boogie (τα πολυ πιο χαλαρα) ειναι ΟΚ , αρκει να το συνδεσεις και σε κανα λαμπατο ενισχυτη ...
Κατα την γνωμη μου με την τιμη που εχει δεν αξιζει τα λεφτα του ...
But that's just my opinion !!!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #42 στις: 10/09/04, 02:03 »
Παντως οτι περιγραφεις το κανεις με το Pod χαλαρα ...

Ρε παιδιά, τόσο καλό είναι αυτό το POD? :o

Ναι αλλά στο tonelab περνάει μέσα από λάμπα το σήμα που πάει στον τελικό... ::)
Θα έχει κάποια διαφορά φάνταζομαι... (υποθέτω...)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/04, 02:10 από Acanthor »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #43 στις: 10/09/04, 02:11 »
Συγνωμη δεν καταλαβα... ποιο εχει λαμπα ;;;
Παντως το Pod δεν εχει και πρεπει να το ακουσεις και να αποφασισεις μετα μονος σου αν παιζει ρολο ή οχι η λαμπα ...
Εγω παντως εχω και ενισχυτη full λαμπατο κεφαλη 120W με καμπινα 4x12" και προενισχυτη με λαμπες (οχι 1 λαμπα) και παρ'ολα αυτα , πιστευω οτι το Pod βγαζει ΤΕΛΕΙΟΥΣ ηχους λαμπατων ενισχυτων ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος NevermorE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • mpaaaaaap
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #44 στις: 10/09/04, 02:29 »
Το συγκεκριμενο μοντελο της Vox και τα POD τα εχει το Ζοζεφ. Το pod δεν το εχω ακουσει ως τωρα, αλλα έχω δοκιμασει το Vox. Το δοκιμασα σε μικροφωνικη αλλα και σε ενισχυτη μαρσαλ με καμπινα και εντυπωσιαστηκα! Πολυ ζεστος, μεστος ηχος με μπολικο sustaine. Τα εφε του (λιγα αλλα καλα) δινουν ρεστα, ενω και απο γκαζια σπερνει! Ειναι ιδανικο και για ηχογραφησεις καθως μου ειπαν οτι δε χρειαζεται επιπλεον επεξεργασια ο ηχος στο pc.
414 ευρω το απλο tonelab. το tonelab SE δεν ξερω, αλλα κατι παραπανω θα χει. τον οκτωβρη παω να δοκιμασω και το pod. Θα χτυπησω μαλλον ενα απο τα δυο!
Freedom's never free...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #45 στις: 10/09/04, 04:07 »
@Cornholio
   Λοιπον φιλε ακου το προβλημα μου... εχω μια Γκιψον ΛεσΠολ με Ντανκαν Ντιστορσιον στην γεφυρα...εναν Τζι Σι Μι 900 100 βαττ φουλ λαμπα και μια καμπινα 4Χ12 .... και μια πεταλιερα GT-6 .... alla den bgazv το γκαζι που θα ηθελα... σε στυλ ρεκτιφαιερ... γκαζι τρελο...γκαζι ονειρο...γκαζι γκαζωμενο.... με ογκο...
  Ακουσα ενα της Psa που ειναι προενισχυση...με γκαζι επανω αρκετο...ηταν πολυ καλο αλλα οχι αυτο που θελω...εχω ακουσει και το ποντ το 2 τωρα πια...τιποτα απο αυτα δεν μου δινει τον ηχο που θελω...εχεις κατι να προτεινεις???
 δεχομαι οποια δηποτε προταση εκτος απο το να αλλαξω κιθαρα....ολα τα αλλα ειναι ρευστα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #46 στις: 10/09/04, 04:11 »
Το συγκεκριμενο μοντελο της Vox και τα POD τα εχει το Ζοζεφ. Το pod δεν το εχω ακουσει ως τωρα, αλλα έχω δοκιμασει το Vox. Το δοκιμασα σε μικροφωνικη αλλα και σε ενισχυτη μαρσαλ με καμπινα και εντυπωσιαστηκα! Πολυ ζεστος, μεστος ηχος με μπολικο sustaine. Τα εφε του (λιγα αλλα καλα) δινουν ρεστα, ενω και απο γκαζια σπερνει! Ειναι ιδανικο και για ηχογραφησεις καθως μου ειπαν οτι δε χρειαζεται επιπλεον επεξεργασια ο ηχος στο pc.
414 ευρω το απλο tonelab. το tonelab SE δεν ξερω, αλλα κατι παραπανω θα χει. τον οκτωβρη παω να δοκιμασω και το pod. Θα χτυπησω μαλλον ενα απο τα δυο!

Το pod και γενικοτερα τα προϊοντα της Line6 , τα εφερνε ο Ζοζεφ, τωρα πλεον , επισημος αντιπροσωπος ειναι ο Νακας, μπορεις να το ελεγξεις και στο site της Line6 αν θες, ή να παρεις ενα τηλεφωνο στο Νακα για να ρωτησεις.
Ουτε το Pod χρειαζεται μετα επεξεργασια στο PC , εκτος αν θες εσυ να κανεις ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #47 στις: 10/09/04, 04:23 »
@Cornholio
   Λοιπον φιλε ακου το προβλημα μου... εχω μια Γκιψον ΛεσΠολ με Ντανκαν Ντιστορσιον στην γεφυρα...εναν Τζι Σι Μι 900 100 βαττ φουλ λαμπα και μια καμπινα 4Χ12 .... και μια πεταλιερα GT-6 .... alla den bgazv το γκαζι που θα ηθελα... σε στυλ ρεκτιφαιερ... γκαζι τρελο...γκαζι ονειρο...γκαζι γκαζωμενο.... με ογκο...
  Ακουσα ενα της Psa που ειναι προενισχυση...με γκαζι επανω αρκετο...ηταν πολυ καλο αλλα οχι αυτο που θελω...εχω ακουσει και το ποντ το 2 τωρα πια...τιποτα απο αυτα δεν μου δινει τον ηχο που θελω...εχεις κατι να προτεινεις???
 δεχομαι οποια δηποτε προταση εκτος απο το να αλλαξω κιθαρα....ολα τα αλλα ειναι ρευστα...

Ρε Dave, τι να σου πω;
Εγω εχω το Pod Pro συνδεδεμενο πανω στην κεφαλη Peavey Ultra 120 (λαμπατη) που εχω και εχω φτιαξει ηχους που μου αρεσουν παρα πολυ, και Rectifier και Marshall και Soldano ... Τωρα τι να πω, μηπως εσυ το συνδεσες μπροστα απο τον ενισχυτη και οχι στο effect loop return ;
Εγω εχω παρει την εξοδο του Pod και την εχω στειλει στο effect return. Ετσι η κεφαλη παιζει μονο σαν τελικος ενισχυτης και δεν επιρεαζει τον ηχο του Pod με την δικη της προενισχυση ...
Εχω συνδεσει και σε εναν Laney (λαμπατη κεφαλη) το Pod και ομολογω οτι δεν μου αρεσε τοσο .... αλλα αυτο ειναι λογικο , γιατι τους ηχους που ειχα φτιαξει , τους ειχα φτιαξει με βαση τον δικο μου ενισχυτη και καμπινα 4x12 και στον δικο μου χωρο ... Για να ακουγεται σωστα στον Laney , θα επρεπε να ξαναφτιαξω ολους τους ηχους απο την αρχη ....
Παντως αν εισαι ικανοποιημενος απο τον γενικοτερο τονο του ενισχυτη σου και ψαχνεις καλο αναλογικο και εντονο γκαζι , τσεκαρε τα distortion της RAT. Πολυ καλη παραμορφωση .... κλασικο πεταλακι ...
Επισης αν γουσταρεις ,μπορουμε να κανονισουμε να παρεις την κεφαλη σου (του ενισχυτη ετσι ;; ;)) και να ερθεις σπιτι μου να συδεσουμε το Pod και να την ψαξουμε αρκετα την δουλεια ... Αν δεις οτι σου αρεσει τελικα να πας να παρεις το Pod xt απο κανα Thoman ή ακομα καλυτερα να χτυπησεις και εσυ τον Vetta που εχω βαλει στο ματι κι εγω !!!
Αν θες στειλε μου μηνυμα να κανονισουμε ...

P.S. Vetta Rulez !!!  ;D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #48 στις: 10/09/04, 11:17 »
to tonelab tis vox dn ine lampato petali??(vgike ke tonelab se pou ine mikrotero ke elafritero)

το τονελαμπ SE , ειναι το Stage Edition, άρα λογικά ειναι πιο μεγάλο.. εχει σχεδον τις ίδιες δυνατοτητες με το κανονικό, μα ειναι πιο φαρδυ, και εχει 2 expression pedals..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα κάνω τον ήχο μου πιο μέταλ
« Απάντηση #49 στις: 10/09/04, 12:45 »
Αυτο ειπα κι εγω ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
22288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/06, 22:53
από RockAss
17 Απαντήσεις
7147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 20:01
από Symeon
22 Απαντήσεις
8254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 00:12
από TheVrachnoprofiter
102 Απαντήσεις
35479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 00:05
από 7
41 Απαντήσεις
14434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
10 Απαντήσεις
4752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
9 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 02:56
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
4022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 14:26
από JP.M
12 Απαντήσεις
2089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/22, 21:57
από UnderGround
1 Απαντήσεις
110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/24, 20:21
από Βραζίλης