Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 361845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evalia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Immerse your soul in love...
    • Προφίλ
Πιστεύετε στον Θεό;
« στις: 15/06/04, 15:01 »
Πιστεύετε στο Θεό;(για των ορθοδώξων μιλάμε!)
Δέχεστε το όλο τυπικό της υπόθεσης;
Γιατί πιστεύετε;
Πραγματικά;
Γιατί κι εγώ μπορεί να βαφτήστηκα αλλά άλλο το να το έχεις εκ γενετίς και ασυζυτητι και άλλο να το θες και να το πιστεύεις
Πιστεύω πως οι περισσότεροι από όσους έχουν βαφτιστεί το "παίζουν" πιστοί.
Έχετε απόδείξεις για την ύπαρξη Θεού ή δεν χρειάζονται;
Γιατί ξέρετε...Η απάντηση που πήρα από έναν πιστό (όχι ειρωνικά)ήταν ότι στην πίστη δεν χρειαζεσαι αποδείξεις.Ή πιστεύεις ή όχι.
Δηλαδή τι;Να πιστεύω σε κάτι που θα μπορούσε και να μην υπάρχει;
Γιατί και ο πόλεμος της Τροίας κατα τον Ευριπήδη ("Ελένη") έγινε για ένα είδωλο...
Και εάν πιστεύετε σας έχει βοηθήσει αυτο; Που σημαίνει αν υπάρχουν " αποδείξεις"...

Το θέμα αυτό με απασχολεί εδώ και πολύ καιρο και γενικά το ψάχνω...
Βοηθήστε please !!!!.....
Γέμισε ο τόπος από μέντορες...

Αποσυνδεδεμένος Papamix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ELEOS RE!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #1 στις: 15/06/04, 15:18 »
-Οχι δε πιστευουμε
-Φυσικα οχι
-Γιατι δε λεει
-Καθολου πραγματικα
-Συμφωνουμε πάντως οτι πολλοί το παιζουν πιστοι.
Αυτα, πιστευω να ημουν περιεκτικος.
I must be reborn as a whole...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #2 στις: 15/06/04, 15:39 »
πανω που έλεγα οτι παλια ειχαμε τρομερες αντιπαραθεσεις σε θεματα οπως θρησκεια,ιστορια,ρατσισμος ενω τωρα βλέπω ηρεμια στο φορουμ....να 'σου και το αντιστοιχο θεμα!

Προσωπικά δεν πιστευω και θεωρω το τυπικο και το τελετουργικο της θρησκειας ανόητο. Δεν πιστευω απο πολυ μικρη ηλικία όταν και με απασχόλησε το θεμα σοβαρα για πρωτη φορα.Απο τότε έχω διαβάσει, εχω συζητησει και πανω απο ολα εχω σκεφτει ώρες ατελειωτες για το θεμα και εχω καταληξει στο ιδιο σημειο.Μοναδικό ανωτερο "ον" ειναι η ψυχη του καθενος. Πιστευω μονο στον εαυτό μου και στις εμφανεις ή κρυφες δυνατοτητες του μυαλου και της καρδιάς μου. Σε τιποτα και σε κανεναν άλλον.

Πιστοί το παίζουν ολοι βασικά καθως κανεις δεν ακολουθει τις προσταγες τις θρησκειας. Ολοι πιστευουν μεν αλλα με τους δικους τους κανονες.Αυτο ειναι αιρετισμος βέβαια αλλα κανεις δε το παραδεχεται... Ο χριστιανισμος συγκεκριμενα για μενα ειναι μια θρησκεια απαρχαιωμενη, πολυ μακρια απο την αληθινη διδασκαλια του Ιησου που σημερα υπαρχει απλα για να υπαρχει και να "τρωνε" μερικοι. Τιποτα αλλο. Έχω πάρα πολλα να πω...αφηνω να ακουστουν κι αλλες γνωμες και εδω ειμαστε... ;)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #3 στις: 15/06/04, 15:47 »
Λοιπόν για μένα ο Θεός είναι κάτι το ανώτερο. Είναι ένας εξωγήϊνος. ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν αναφέρομαι στον όρο εξωγήϊνος δεν εννοώ τα μικρά πράσινα ανθρωπάκια με τα μεγάλα μάτια αλλά μια εξωγήϊνη οντότητα. Κάποια μορφή ζωής έξω από την γη. Τώρα αν έχει μορφή, αν είναι πνεύμα ή αν μπορεί να αλλάζει μορφές δεν το γνωρίζω.

Η θεωρία μου δεν απέχει και πολύ από θεωρίες επιστημώνων αλλά και ούτε πάρα πολύ από την πιθανή πραγματικότητα. Είναι γνωστό ότι από προϊστορικά χρόνια ακόμα επισκεπτόνταν την γη διάφορες μορφές εξωγήϊνης ζωής. Είναι λογικό ο άνθρωπος στον τρόμο και στο δέος της θέας της επίσκεψης αυτής να θεοποιήσει τις μορφές αυτές με αποτέλεσμα σήμερα να έχουμε διάφορες θρησκίες και αιρέσεις. Δεν αντιλέγω ότι ο Θεός, ο χριστιανικός θεός δεν υπάρχει, αλλά είναι μια εξωγήϊνη ύπαρξη. Αν το σκεφτήκε και «λογικά» είναι μια εξωγήϊνη ύπαρξη διότι ΔΕΝ κατοικεί στην γή! Εκτός γης = εξω από την γη = εξωγήϊνος.

Έχετε αναρρωτηθεί ποτέ αν αυτό που πιστεύετε είναι το σωστό? Μάλλον όχι! Από μικρούς μας μάθεναν ένα Θεό, τον Χριστιανικό Θεό και μας εναντίωναν στον αρνητικό του, τον Διάβολο. Γιατί όμως να υπάρχει αυτό? Δλδ γιατί να υπάρχει ο διαχωρισμός καλού και κακού? Γιατί θα πρέπει να είμαστε καλοί για να πάμε στον Παράδεισο? Τι είναι ο Παράδεισος? Γιατί μας δημιούργισε ο Θεός και μας άφησε στην γη για να μας δοκιμάσει? Τι να δοκιμάσει? Μήπως είναι κάποιο παιχνίδι? Αν όχι μήπως ο Θεός τελικά δεν είναι αυτός που μας παρουσιάζουν οι εκκλησίες?
Για μένα όλα αυτά που ζούμε δεν είναι απλά μια πρόχειρη ζωή.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #4 στις: 15/06/04, 15:57 »
εγω θα ρίξω λίγο λάδι στην φωτιά μια και ο καρχαρίας έθιξε τα περι διαβόλου και καλου-κακου...

προσωπικά οι διδαχές του σατανισμού με αντιπροσωπεύουν πιο πολυ απο αυτες του χριστιανισμού...

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #5 στις: 15/06/04, 17:20 »
Έχω συζητήσει άπειρες φορές για θεούς και δαίμονες και δυστυχώς ή ευτυχώς (όπως βολεύει τον καθένα) δεν καταλήξαμε πουθενά! Το μόνο που καταφέραμε ήταν να μαλώσουμε...

Προσωπικά πιστεύω πως ο θεός είναι διαφορετικός για κάθε άνθρωπο και βρίσκεται μέσα στο κεφάλι του και πουθενά αλλού. Όσοι πιστεύουν σε κάποιο θεό παίρνουν δύναμη από τη σκέψη και μόνο ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από αυτούς και πως κάποια μέρα θα τους βοηθήσει..

Αν βέβαια πάλι υπάρχει θεός εγώ δεν μπορώ να το ξέρω και χωρίς κάποια λογική απόδειξη δεν μπορώ να πιστέψω τίποτα και κανέναν. Κάτι που συχνά με προβλημάτιζε ήταν η εξής σκέψη: Ακόμα και αν υπάρχει θεός, εγώ για ποιο λόγο θα πρέπει να τον προσκυνώ και να τον λατρεύω ; Γιατί να είμαι δούλος του ; Επειδή με δημιούργησε ;  ::)

Πάντως θα συμφωνήσω με τον Papamix ότι το θέμα είναι ανευ ουσίας...

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #6 στις: 15/06/04, 17:38 »
Tα θέματα τα καλά παιδιά, είναι τα άνευ ουσίας... Αυτά που συζητάς με κάποιον, προβάλλοντας κάποιες ιδέες, χωρίς να μπορείς ουσιαστικά να τις αποδείξεις, και μετά το περας της συζήτησης, μένετε και οι δύο στην αρχική σας θέση...

Εγώ πιστεύω σε μένα... Οι διδαχές του Χριστιανισμού ποτέ δε με γέμισαν... (Συζήτηση με Θεολόγο: ''Φυσικά και υπάρχει Θεός... Ποιόε έκανε όλα αυτά γύρω σου; Δεν μπορεί να κατανοήσει το μυαλό μου ότι υπήρχαν από πάντα...'' Απ: ''Και τον Θεό ποιός τον έκανε; Δεν μπορεί να κατανοήσει το μυαλό μου ότι υπήρχε από πάντα...'' ...Δε μου απάντησε...)
 Δεν λέω ότι δεν υπάρχει, αλλά ούτε και το αντίθετο... Άλλωστε, ότι και να υποστηρίξω, θα δυσκολευτώ στη απόδειξη του... Οπόταν αφήνω το θέμα της ύπαρξης του πέρα, και ZΩ... Χωρίς να περιμένω την άλλη ζωή για να δω κάτι καλύτερο, γυρεύω το καλύτερο τώρα... Χωρίς να Τον περιμένω να με βοηθήσει, στηρίζομαι πάνω μου... (ακόμη και κάποια ''Χριστέ και Παναγία'', ''Ο Θεός να βάλει το χέρι του'', ''Θεέ μου'' που εκστόμιζα εντελώς ασυνείδητα, τα περιόριζα στο ελάχιστο...)
Λέω... Ίσως και να υπάρχει... Ίσως... (Εντελώς διαφορετικός βέβαια από ότι μας λένε...) Αλλά αποφεύγω να στηρίζομαι σε καποιον που ΙΣΩΣ να υπάρχει... Αυτά...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/04, 12:45 από Dastir »
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #7 στις: 15/06/04, 21:24 »
Έχετε σκεφτεί ότι αυτό που ζούμε μπορεί να είναι ο Παράδεισος ή η Κόλαση από την προηγούμενη ζωή μας?

Πόσο κείμενα της εκκλησίας λογοκρίθηκαν επειδή αναφέρονται μέσα σε εξωγήϊνες οντότητες...???
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #8 στις: 15/06/04, 21:34 »
Αν υποθέσουμε ότι καταφέρνω να φτιάξω 2 ρομποτάκια.. Γιατί ρομπότ? Γιατί αυτά έχει καταφέρει να κάνει η ανθρωπότητα κατ' ομοίωσης της...
Λοιπόν τους δώσω μορφή, ζωή και βούληση. Είναι τόσο μικροσκοπικά όμως ώστε θα μπορώ να τα βάλω μέσα σε ένα χαρτοκούτι το οποίο θα βρίσκετε σε μια αποθήκη. Μέσα στην αποθήκη θα υπάρχουν και άλλα πολλά χαρτοκούτια.

Λοίπον κάποτε θα πολαπλασιαστούν αυτά, θα γίνουν και ποιο έξυπνα. Που και που θα παρακαλουθώ να δω πως τα πάνε. Αν δεν μπορώ εγώ θα το κάνει κανένας άλλος, αφού το πείραμα δεν το κάνω μόνος μου.

Ξαφνικά ανακαλήπτουν ότι δεν υπάρχει μόνο ένα χαρτοκούτι γύρο τους αλλά και άλλα πολλά!! Μάλιστα σε ένα από αυτά όταν θα καταφέρουν να πάνε θα βρουν και άλλα ρομποτάκια, λιγότερα εξεληγμένα και σε άλλη μορφή διότι τα δημιούργησα ποιο πρόσφατα και είχα άλλη έμπνευση εκείνη την ώρα!
Στο παραδίπλα χαρτοκούτι ο βοηθός πειράματος θα δημιουργίσει, γιατί όχι, τον δικό του κόσμο!

Τότε θα ανακαλύψουν ότι δεν είναι μόνοι μέσα στην αποθήκη!!! Θα με φοβούνται διότι θα τρέμουν την οργή μου, να μην τα δω να βρέχονται και χαλάσει το υλικό που είναι φτιαγμένα. Αντιθέτος ο βοηθός μου θα ήθελε να δει τι αποτέλεσμα θα έχει το νερό πάνω τους...

Να μην το συνεχίσω... Σας λέει κάτι αυτό?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #9 στις: 15/06/04, 23:10 »
λοιπον αυτο το θεμα περι πιστης με εχει απασχολησει πολυ τελευταια. Εκει που στο γυμνασιο ειχαμε εναν εξαιρετικο θεολογο και μας ανελυε θεολογικα ζητηματα λυνοντας μας καθε απορια, και καπου ειχα κατασταλαξει, φετος εχουμε εναν που αναθεμα κι αν πιστευει και μας εχει μπερδεψει λιγουλακι. ασχετα απο αυτα τωρα....

Σ αυτη τη φαση που βρισκομαι, δεν ξερω αν πιστευω. Οσο πιο σφαιρικα το βλεπω το ζητημα, τοσο περιπλοκο γινεται. Δεν ειναι ευκολο να πιστεψεις σ ενα θεο δημιουργο του κοσμου. και ποιου κοσμου? αυτου που υπηρχε 10000000 χρονια πριν? μα δεν ειχε καμια σχεση με τον σημερινο, ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ. Απο κει και περα, δε μου αρεσει που η Χριστιανικη θρησκεια ειναι ΑΝΔΡΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ. Πειτε με και φενιμιστρια, μπορει και να ειμαι. Γιατι δηλαδη να ειναι Ο θεος, Ο υιος και Λογος, και να εφτιαξε ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ Αδαμ, και μετα την Ευα? η οποια παρεπιπτοντως ηταν πιο αφελης και πιστεψε το φιδι.... λες κι αν παρουσιαζοταν στον αδαμ αυτος θα το απερριπτε... γιατι να μην πιστευουμε σε μια ΘΕΑ δημιουργο των παντων? τελοσπαντων... αυτα ειναι παραμυθια , το παραδεχονται και πολυ θεολογοι. Αυτοι που το παραδεχονται ομως, και παρ ολα αυτα πανε στην εκκλησια και παπαγαλιζουν το "Πιστευω εις εναν θεο, πατερα παντοκρατορα, ποιητην ουρανου και γης κλπ κλπ", για μενα κοροιδευουν τους εαυτους τους.  

Πιστευω πως οι θρησκειες, ολες, εφευρεθηκαν για να καλυψουν ανθρωπινες αναγκες, που απο μονος του ο ανθρωπος δεν μπορεσε να καλυψει. και ακομα υπαρχουν τετοιες αναγκες, και γι αυτο ακομα υαρχουν θρησκειες. Για παραδειγμα.Οι αρχαιοι Αιγυπτιοι δεν ηξεραν γιατι να ζεσταινει ο ηλιος και γιατι να κανει καθε μερα την ιδια διαδρομη ανατολη-δυση. Ειχαν το θεο Ρα και τον λατρευαν. Τι σημαινει δηλαδη, οτι υπηρχε????? οταν καταλαβαμε τι γινεται, κανεις δε βγηκε να προσκυνησει τον Ηλιο.σημερα αναρωτιομαστε...τι υπαρχει μετα θανατον, ποσες φορες ζουμε, τι γινεται η ψυχη μας,ποιο θα ειναι το τελος αυτου του κοσμου, και πολλα αλλα...... οτι δεν καταλαβαινουμε, το αποθετουμε στο θεο.Αυτος ξερει. Αυτο μας απαλλασσει αυτοματα απο το να κατσουμε να δουμε τα πραγματα ορθολογικα. Αν κανεις μπορει να χαρακτηρισει την ανθρωπινη λογικη ," ορθολογικη." Τι ειναι λογικο και τι παραλογο, ειναι αλλο θεμα.
 
Εχετε σκεφτει ποτε οτι εμεις ειμαστε οι δημιουργοι του θεου? οχι, συγγνωμη, αν δεν υπηρχαμε εμεις, θα υπηρχε?
 
απο κει και μετα, δε μου αρεσει που ο νεος κοσμος συμμετεχει σ αυτη τη θρησκεια απο συνηθεια. επειδη βαφτιστηκε και νταξει, ετσι εμαθε απο μικρος...κι αμα δεν το ψαχνει το πραγμα, πολυ πιθανον να πιστευει οτι δεν εχει αλλα ελπιδα σωτηριας. Εκτιμω βαθυτατα οσους εχουν καταφερει να βαφτιστουν χριστιανοι αφου πρωτα εχουν συνειδητοποιησει τι γυρευουν σ αυτο τον κοσμο.

 Απο την αλλη, υπαρχουν συγκεκριμενα συβναισθηματα που καπου πρεπει να αποταθουν. Σε μια στιγμη δυσκολιας, θα πας να κανεις ενα ταμα, θα κανεις ενα σταυρο , κατι τελοσπαντων! κι εκει ειναι που λες οτι υπαρχει θεος......

τι παει να πει "υπαρχει" ειναι επισης αλλο θεμα....

θα εγραφα κι αλλα αλλα ηδη αυτα φαινονατι πολλα ::)
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #10 στις: 15/06/04, 23:47 »
παρακαλω τον φίλο καρχαρία να περιοριστεί στα περι της θρησκείας και να αφησει τα εξωγηινα πλασματα στην ησυχια τους. Αν θελεις μπορουμε να τα πουμε αυτα σε αναλογο τοπικ αλλα μη τα μπλεξουμε ολα εδω τωρα γιατι θα γινουμε μαλλια κουβαρια.

και επίσης ας διασαφηνιστει πιο ακριβως ειναι το θεμα συζητησης. Το αν υπάρχει θεός ή η θρησκεία?? Γιατι υπάρχει μια χαωδης διαφορα αναμεσα στα δυο. Ακόμα όσοι βρίσκουν ανουσια την συζητηση μπορουν απλα να μη συμμετεχουν.


Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #11 στις: 15/06/04, 23:54 »
Δεν πιστευω...πιστευω οτι υπαρχει κατι ανωτερο,καποια υψηλοτερη οντοτητα...τωρα Θεος λεγεται η κατι αλλο δεν ξερω.Παντως δεν ασπαζομαι φανατικα το Χριστιανισμο εκτος απο καποια σωστα μηνυματα του στυλ "αγαπα τον πλησιον σου¨" κλπ..που πιστευω οτι ειναι σωστα διατυπωμενα και ενισχυουν ανθρωπιστικα προτυπα...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος antikinsor

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Justice may be blind, but can see in the darkness!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #12 στις: 16/06/04, 01:34 »
και επίσης ας διασαφηνιστει πιο ακριβως ειναι το θεμα συζητησης. Το αν υπάρχει θεός ή η θρησκεία?? Γιατι υπάρχει μια χαωδης διαφορα αναμεσα στα δυο.

 Συμφωνώ απόλυτα με τον tsbtc. Μπορεί να είναι θεωρητικά αλληλένδετα ο θεός και η θρησκεία, όμως στην ουσία απέχουν παρασάγγας μεταξύ τους, διότι ακόμα και αν υπάρχει Θεός και αυτό δεν μπορώ να το αμφισβητήσω, το μόνο σίγουρο είναι πως δεν χωρίζεται σε τόσα κομμάτια, όσα και οι εκατοντάδες  θρησκείες και οι αιρέσεις που υπάρχουν πάνω στον πλανήτη. Συνεπώς δεν μπορώ ν' απαντήσω επακριβώς στην ερώτηση που έθεσε η evalia: Πιστεύετε στον Θεό (αυτόν των χριστιανών), διότι πολύ απλά κατηγοριοποιεί τον Θεό και τον βάζει μέσα σε γήινα και ανθρώπινα καλούπια. Όταν διασαφηνιστεί επακριβώς το θέμα, θα επανέλθω δριμύτερος!  ;)

Πάντως χωρεί τεράστια συζήτηση και δεν ξέρω αν θα οδηγήσει πουθενά. Σίγουρα όμως, θ' ακουστούν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις!

Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κανείς το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #13 στις: 16/06/04, 11:00 »
παρακαλω τον φίλο καρχαρία να περιοριστεί στα περι της θρησκείας και να αφησει τα εξωγηινα πλασματα στην ησυχια τους. Αν θελεις μπορουμε να τα πουμε αυτα σε αναλογο τοπικ αλλα μη τα μπλεξουμε ολα εδω τωρα γιατι θα γινουμε μαλλια κουβαρια.

Μα αλλά φίλε Πέτρο εξηγώ παραπάνω πως βλέπω τον Θεό εγώ.. μια εξωγήινοι μορφή ζωής. Αφού δεν κατοικεί στην Γη, κατοικεί έξω από αυτή, άρα έξω από την Γη, άρα.. (ουφ) Εξωγήινος ..
Είπα παραπάνω να μην μπερδεύετε την έννοια με τα μικρά πράσινα ανθρωπάκια του X-Files, με τα μεγάλα μάτια κτλ κτλ.

Είναι γεγονός ότι όταν δεν μπορούμε να νικήσουμε κάτι το προσκυνάμε. Δλδ είναι αδύνατο όλοι οι Θεοί που λάτρευαν να ήταν εξωγήινες υπάρξεις η οποίες όταν ήρθαν στην Γη δοξάστηκαν από τους τότε κατοίκους? Ο φόβος, η άγνοια και ο τρόμος όταν τους αντίκρισαν σίγουρα ήταν μεγάλος ώστε να τους Θεοποιήσουν.. Εδώ θεοποιούσαν βασιλιάδες, στον εξωγήινο θα κολλήσουν?

Επίσης γιατί η λέξη Θεός πρωτοχρησημοποιήθηκε στον πληθυντικό? Δλδ Θεοί???  ;)

Γιατί οι Θεοί κατοικούσαν στον ουρανό? Γιατί ερχόταν πάντα από τον ουρανό?

Τι έχεις να πεις για ένα Ινδικό έπος (χρονολογήτε προ 4000 χρώνων αν δεν κάνω λάθος) όπου περιγράφει τον πόλεμο των Θεών τους? Οι Θεοί, σύμφωνα με το έπος πάντα, εξαγριωμένοι ανέβηκαν στα μεγάλα γκρίζα άρματα τους (σιδερένια μήπως?) και πετόντας στον ουρανό (ΑΤΙΑ?) ξέρναγαν φλώγες (κάποιο όπλο προφανώς) ο ένας εναντίων του άλλου...

Γιατί σε διάφορα μέρη του κόσμου βρέθηκαν λιθογραφίες χρονολογημένες χιλιάδες χρόνια πριν οι οποίες δείχνουν ανθρώπινα όντα με στολή... αστροναύτη??? Μήπως στο μέλλον θα ανακαλυφθεί η μηχανή του χρόνου και θα γυρνάμε πίσω αλλάζοντας την ιστορία?
Να λάβουμε υπ' όψην ότι τότε δεν υπήρχε η TV ή το ραδιόφωνο, ούτε καν το καράβι ώστε να πάει κάποιος στην άλλη πλευρά της Γης να δει τι ζωγράφισαν οι άλλοι και να κλέψει την τέχνη τους..

Τι έχετε να πείτε για "κράνος αστροναύτη" που βρέθηκε στην Ισπανία, αν δεν κάνω λάθος, και γράφει στα αρχαία Ελληνικά "Γυρίζω από την Μεγάλη Ελλάδα και πηγαίνω στην Μικρή Ελλάδα"... (επ.. εδώ το παρατράβηξα.. χεχε.. είναι γεγονός όμως..!!)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #14 στις: 16/06/04, 11:12 »
ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ.. ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΚΑΤ΄ΑΡΧΗΝ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ  ΓΙΑΤΙ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ "ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ" ΠΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ. ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΑ, ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΡΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ. ΜΕ ΒΑΦΤΙΣΑΝΕ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟ.
ΑΡΧΙΚΑ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΑ. ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ, ΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΡΦΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ, ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΒΑΣΗ.ΔΗΛΑΔΗ.. ΑΡΧΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΦΟΔΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΔΥΝΑΜΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΑΕΙ ΕΝΑΝ ΠΙΣΤΟ ,ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ). Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ, ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙΣ ΚΑΠΟΥ, ΑΝ ΧΑΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ. ΒΕΒΑΙΑ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ. ΑΚΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΤΕ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ. ΟΙ ΜΩΑΜΕΘΑΝΟΙ ΣΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΩΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ, ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΠΛΕΝΟΝΤΑΙ 3 (ΝΟΜΙΖΩ)  ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ-ΔΟΙΗΚΗΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΠΑΡΟΥ ΧΑΜΠΑΡΙ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ!!!! ::)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #15 στις: 16/06/04, 11:46 »
Γράφε με μικρά!!!!!!   ;) ;D
Για εμένα πήγαινε αυτό τώρα? Δέν διαβάζεις τα κεφαλαία? όχι γιατί δεν τα παω καλα με τουσ τόνους.
Στο ίντερνετ όταν γράφεις με κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις. Δυσκολεύουν και στην ανάγνωση επίσεις.

Μην βάζεις τόνουν αν δεν τα πας καλά. Και εγώ δεν τα πάω καλά με την ορθογραφία, τι να κάνω? Να κώψω το κεφάλι μου...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #16 στις: 16/06/04, 12:05 »
Γράφε με μικρά!!!!!!   ;) ;D
Στο ίντερνετ όταν γράφεις με κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις.
ΚΑΛΟ!!!!  
Δεν το είχα φαβταστεί ποτέ! οκ
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/04, 15:17 από KIKI927 »

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #17 στις: 16/06/04, 13:49 »
''....Πιστεύω στ' αναρίθμητα , εφήμερα προσωπεία που πήρε ο Θεός στους αιώνες και ξεκρίνω πίσω απο την άπαυτη ροή του την ακατάλυτη ενότητα
......................
Πιστεύω στην καρδιά του ανθρώπου, το χωματένιο αλώνι, όπου μέρα και νύχτα παλεύει ο ακρίτας με το θάνατο.......................
Μακάριοι όσοι ακουν και χύνουνται να σε λυτρώσουν Κύριε, και λεν : ''Εγώ κι εσύ μονάχα υπάρχουμε''
Μακάριοι όσοι σε λύτρωσαν , σμίγουν μαζί σου, Κύριε, και λεν : ''Εγώ κι εσύ είμαστε ένα''
Και τρισμακάριοι όσοι κρατούν, και δε λυγούν, απάνω στους ώμους τους, το μέγα, εξαίσιο, αποτρόπαιο μυστικό : ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ''
 Ν. Καζαντζάκης ΑΣΚΗΤΙΚΗ

Ένα σχόλιο..... Η πίστη δεν χρειάζεται αποδείξεις, τότε θα χρησιμοποιούσαμε τη λέξη γνώση.....
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #18 στις: 16/06/04, 14:26 »
ωραία... απαντώ ανάλογα λοιπόν... (βάζω με μορφή λιστας τα λεγομενα μου για να ειναι ευκολοτερο για ολους)

1.Προσωπικά όπως προείπα δεν πιστεύω στον Θεο. Σε κανέναν θεό. Πιστεύω ακράδαντα πως η μεγαλυτερη δυναμη στο συμπαν όλο κρυβεται μεσα στον καθένα μας κι αυτο λέγεται ψυχη. Αυτή είναι η πίστη μου. Η πίστη! όχι η θρησκεία.Δεν ειμαι θρησκευόμενος.

2.Αν και θα ανοιξει κι άλλο το θέμα απο αυτο που θα πω...θα το πω σε συνεχεια των αναζητησεων του φιλου μου Κώστα.
Συμφωνω απόλυτα με τον συσχετισμο θρησκείας και εξωγήινης ζωής που κάνει. Μάλιστα τυχαίνει να έχω διαβάσει πολλά σχετικά άρθρα και βιβλία που πραγματικά έχουν στοιχεία ότι οι εξωγηινοι ειχαν γινει αντιληπτοι απο πολλους αρχαιους λαούς και μάλισται φερονται να ειχαν επικοινωνια μαζι τους. Πολυ πιθανόν λοιπόν όντως οι ΘΕΟΙ να ηταν εξωγήινοι.

3.Ο Χριστός σίγουρα έζησε. Το θέμα είναι τι ήταν? Ένας απλός άνθρωπος? Ένας σοφός δάσκαλος? Ένας προικισμένος επαναστάτης? Ο υιός του θεού? Εξωγήινος? Ένας πανέξυπνος εκμεταλλευτης? έχουν ακουστεί πάρα πολλά γι αυτο το θέμα... προσωπικά λόγω πεποιθησεων απορριπτω το "υιος του θεου" και ερευνώ οτιδηποτε άλλο. Τα θαύματα ειναι το ανεξηγητο στην υποθεση. Και αν και ειναι λογικο να εχουν μεταφερθει πολυ διογκωμενα τα γεγονοτα...σιγουρα υπαρχουν ιχνη αληθειας...

4. Για την εκκλησια έχω αναφερθει και παλιοτερα και καποιοι σίγουρα θα το θυμουνται! Η εκκλησία ειναι το μεγαλυτερο παζαρι που υπάρχει στις συγχρονες κοινωνίες. Οι παπαδες σε τεραστιο ποσοστο ειναι καθικια και οι υπολοιποι ειναι απλα αφελείς άνθρωποι που δεν εχουν παρει ακομα χαμπαρι τι γινεται στους "οικους του θεου"... Η διδασκαλία του χριστού και των αποστόλων δεν εχει καμμια σχέση με την σημερινη εκκλησία ορθοδοξη και καθολικη.

5.Τα μυστικά που λέγεται οτι αποκρύπτει το βατικανο και η συνεργασία του με μυστικές οργανωσεις θα μπορουσαν να αποδειξουν πάρα πολλα σε σχεση με τον χριστιανισμο... εχει ακουσει κανεις γι αυτα?

6.Πριν ειπα οτι οι αρχες του σατανισμου μου φαινονται πιο αποδεκτες απο του χριστιανισμου και δεν ειδα καμμια αντιδραση...Το θέμα που προβαλλεται μεσα απο αυτο ειναι η αθανασία της ψυχης ή ακομα και η μετενσαρκωση. Ειναι θεματα που απασχολουν ολες τις θρησκειες...Ποια η θέση σας?

Αποσυνδεδεμένος evalia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Immerse your soul in love...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #19 στις: 16/06/04, 15:06 »
Λοιπόν...
Πρώτ' απ' όλα,Papamix δικιο έχεις ,είμαι 17 και με απασχολεί αυτό το θέμα πολύ.Αυτό γιατί έχω συναντήσει τόσες απόψεις που δε βγάζω άκρη πια,αλλά μη χαίρεστε δε θα σταματήσω να ψάχνω! Βλέπω γύρω μου ας πούμε στο σχολικό περιβάλλον διαφορα.Άλλοι ξεκαθαρισμένοι άπιστοι  άλλοι θυμούνται την εκκλησία Πάσχα και Χριστούγεννα, και φυσικά δεν ξεχνούν να κάνουν το σταυρό τους όταν περνουν από εκκλησία .Δεν πιστεύω όμως πως αυτοί πιστεύουν .Πολλές φορές έχω προσπαθήσει να ανοίξω συζήτηση στους συγκεκριμένους αλλά απάντώντας μου με αοριστολογίες τελειώνουν το θέμα.
Το ερώτημά μου δεν ήταν εξ αρχής σαφές και αυτό γιατί εγώ η ίδια δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου τι ψάχνω και βέβαια δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τη διαφορά ανάμεσα στις έννοιες.
Θέλω να πώ πάντως ότι μάλλον συμφωνώ με το Τσάκι.Ξέρετε θα ήθελα να προσπαθήσω να πιστέψω και αυτό για να γνωρίσω την άλλη άποψη.Συμφωνώ βέβαια στο ότι ακόμα και αυτοί που "πιστεύουν" το θυμούνται όταν τους συμφέρει.Το έχω δοκιμάσει και αυτο.Και ξερετε κάτι; Πέτυχε!Τώρα αναρωτιέμαι μήπως ήταν σύμπτωση.
Πάντως μάλλον θαυμάζω αυτούς που πιστεύουν.Ή...Ουφ !Δεν ξέρω...Είναι δυνατοι χαρακτηρες αφού μπορούν να δεχτουν κάτι ανώτερό τους και να υπακοούν σε αυτό ή είναι δείλοι, αδύναμοι,που ζητούν καταφύγιοκαι ίσως ελπίδες που δεν έχουν μέλλον;;;
Σήμερα δώσαμε θρησκευτικά (Β' λυκείου)και ξέρετε τι διάβασα χθες στο βιβλίο;Ότι για να πιστέψει και να του έρθει το άγιο πνευμα-το οποίο γράφεται με κεφαλαιο όπως και το θεός-κάποιος πρέπει να ΤΑΠΕΙΝΩΘΕΙ.Αυτό δεν το δεχομαι.
Λοιπόν αυτά προς το παρόν.Ήδη είπα πολλά... ::)
Γέμισε ο τόπος από μέντορες...

Αποσυνδεδεμένος Papamix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ELEOS RE!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #20 στις: 16/06/04, 15:25 »
Και μόνο που καθόσουν για να διαβάσεις Θρησκευτικά για σήμερα χωρίς να ξέρεις τι παίζει και τι σου γίνεται περί αυτών των θεμάτων (όπως όλoi μας), δε σου βρωμάει κάτι;
I must be reborn as a whole...

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #21 στις: 16/06/04, 15:26 »
5.Τα μυστικά που λέγεται οτι αποκρύπτει το βατικανο και η συνεργασία του με μυστικές οργανωσεις θα μπορουσαν να αποδειξουν πάρα πολλα σε σχεση με τον χριστιανισμο... εχει ακουσει κανεις γι αυτα?

Εδώ ανοίγεις ένα τεράστιο κεφάλαιο... Ξεφευγουμε εντελώς από την ουτοπία της θρησκείας και χωνόμαστε πολύ πολύ βαθια...
Μάλλον δεν κολλάει εδω..

Πάντως μόνο αν επιχειρήσει κάποιος να ψάξει έστω και στο ελάχιστο τι κρύβετε πίσω από την καθημερινότητα, γιατί μας πλασάρουν την μόδα για να μας αποσπάσουν από ποιο φλέγον θέματα, γιατί θέλουν να μας έχουν μονίμως εξαρτημένους από τον sex και την αγάπη χωρίς να κοιτάμε σοβαρότερα προβλήματα, θα τρομάξει τόσο πολύ που ακόμα και το Matrix θα παρακαλάει να είναι αλήθεια...
Δεν ξέρω αν είναι θεωρίες κάποιου τρελού που έχουν ξεγελάσει κόσμο πάντως τα προτιμώ από το να ασχολούμε με μίζερα καθημερινά θέματα...

Να πω και κάτι, ότι από όταν ασχολήθηκα και "έγραψα" την καθημερινότητα βλέπω ότι όλα μου πηγαίνουν ρολόϊ.... ότι αν δεν ανχώνομαι δεν χαλιέμαι... πολλά περίεργα γεγονότα...

Είμαι ένα σφουγγάρι... απορροφώ οτιδήποτε βλέπω, διαβάζω, ζω, ακούω αλλά δεν το αποδέχομαι κιόλας... Τα πάντα είναι πληροφορίες..
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος pcagn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #22 στις: 16/06/04, 16:04 »
Ετσι νομίζουμε.......αλλα στην πραγματικότητα ούτε εμείς ξέρουμε...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #23 στις: 16/06/04, 18:55 »
Έχω την εντύπωση και απο τις περισσότερες απαντήσεις εδώ αλλά και απο συζητήσεις με φίλους και γνωστούς πως τα πράγματα, οι σκέψεις, οι θεωρίες και οι ισχυρισμοί είναι όλα μπερδεμένα και ατάκτως ερριμένα μες στο μυαλό.

Άλλο η πίστη άλλο η κάθε θρησκεία.

Θα παραθέσω μερικά αποσπάσματα που λένε με πολλή σαφήνεια όσα έχω καταλήξει να πιστεύω και να νιώθω πολύ πολύ καλά......

'' Δεν είναι οι αθεϊστές που μου κάθονται στο στομάχι, τους αγνωστικιστές δεν ανέχομαι. Οι αμφιβολίες είναι χρήσιμες για ένα χρονικό διάστημα.Όλοι πρέπει να περάσουμε απ' τον κήπο της Γεσθημανής. Αλλά πρέπει να προχωρούμε. Η επιλογή της αμφιβολίας ως φιλοσοφικής στάσης στη ζωή μοιάζει σαν την επιλογή της ακινησίας ως μεταφορικού μέσου''   Γιαν Μαρτέλ

''Όλες οι θρησκείες είναι αλήθεια''  Γκάντι

''Σε όλα γύρω μας κρύβονται μηνύματα για αυτούς που θέλουν να σκεφτούν τι σημαίνουν''  Κοράνι

Όσο υπάρχουν πράγματα που αδυνατώ ως άνθρωπος να εξηγήσω, όσο η πίστη μου δίνει δύναμη κι ελπίδα, όσο καταφέρνω να διαφεύγω της θρησκευτικής μισαλλοδοξίας και κάθε ανόητης και παραπλανητικής δεισιδαιμονίας, θα πιστεύω.
Ο άνθρωπος έδωσε πολλά ονόματα και μορφές στην Ύψιστη Αλήθεια, εμένα μου αρκεί να πιστεύω πως η βασική αρχή της ύπαρξης είναι η αγάπη, κι αυτό το όνομα της δίνω...
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Γιώτα Μή

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • - -
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #24 στις: 16/06/04, 20:30 »
δεν ξερω εαν πιστευω στον θεο...σε αυτον που παρουσιαζει η χριστιανικη θρησκεια.....ειμαι εδω και δυο χρονια τελειως μπερδεμενη..και για να πω ητν αληθεια δεν το εχω ψαξει...ακομα...

να σας ρωτησω κατι....αν συνεβαινε μπροστα σας η μπροστα σε καποιον αξιοπ[ιστο σας κατι τελειως μη ανθρωπινο.κατι πανω από τις ανθρωπινες δυναμεις...αυτο που λεμε θαυμα θα πιστευατε.?η τουλαχιστον θα αναθεωρουσατε κατι??
εγω δεν πιστευα στα θαυματα αλλα τελευταια εμαθα κατι κ εμεινα..κ δεν προκειται για αγιους που εμφανιζονται σε ανθρωπους η τετοια...... ::)
δεν ξερω.δεν ξερω...
 ???
...La vita e una continua lotta...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)