Αποστολέας Θέμα: Ξιφασκία  (Αναγνώστηκε 3353 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Ξιφασκία
« στις: 20/07/06, 14:49 »
Επειδή πηγαίνω ξιφασκία εδώ και 4 χρόνια, θα'θελα να ξέρω τη γνώμη σας, ή να ακούσω ερωτήσεις από σας σχετικά με αυτό το "ευγενές άθλημα".
(για τον κάδο είναι το θέμα αλλά τέσπα ::)). Έτσι, να περάσει η ώρα.

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Ξιφασκία
« Απάντηση #1 στις: 22/07/06, 14:25 »
Τι μου θύμισες....Έκανα ξιφασκία στη σχολή.Σπάθα,ξίφος κλπ.Φυσικά δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα(είναι και κάποια χρόνια που έχω αποφοιτήσει)
μόνο μερικές επιθέσεις και αποκρούσεις.Αλλα θυμάμαι έντονα το κάψιμο στα πόδια απο τα τόσα "πλιέ"!!!!!!!!!!!!Καθηγητής μου ήταν ο Μπουμπούκης ο υιός.Πρέπει να τον έχεις ακούσει γιατί-τότε τουλάχιστον- έπαιρνε μέρος σε πολλούς αγώνες.Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον άθλημα
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξιφασκία
« Απάντηση #2 στις: 22/07/06, 14:27 »
Ο δικός μου προπονητής είναι ο Δημήτρης Χαντζησαράντος. Μπορεί να τον έχεις ακουστά...

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Ξιφασκία
« Απάντηση #3 στις: 22/07/06, 14:32 »
'Ισως να τον ήξερα αν είχα διατηρήσει επαφές με το σπορ.Τώρα μου άναψες φωτιές και θα δώ πως μπορώ να την ψάξω...
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξιφασκία
« Απάντηση #4 στις: 29/08/06, 18:25 »
είχα μια συμμαθήτρια που ασχολούνταν με ξιφασκία. είχε πάρει κ μετάλλιο στους βαλκανικούς (νομίζω βαλκανικούς. με τα γεράματα ξεχνάμε κιόλας). γενικά συμμετείχε σε πανελλήνιους, βαλκανικούς, παγκόσμιους κλπ. αλλά από ό,τι έμαθα δεν πήγε τελικά ολυμπιάδα λόγω πανελληνίων. μπούρδα ε; δεν πειράζει. ελπίζω να συνεχίζει τώρα με αυτό που της αρέσει
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος SPATH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
  • A PUBLIC PIECE OF DNA.
    • Προφίλ
Απ: Ξιφασκία
« Απάντηση #5 στις: 25/10/06, 15:03 »
Μια απο τις μεγαλες μου αγαπες...Ασχολουμε απο τα 11 μου και ακομα και φετος,που αν και γ λυκειου φορτωμενος με τρελο διαβασμα,κανω καθε Σαββατο προπονηση ενα 3ωρο.Με γεμιζει ενεργεια,δυναμωνει το νου και το πνευμα,χαρισει ευελιξια,ισορροπια και τοσα αλλα...Το συστηνω ανεπιφυλακτα ;D
IF THE FACTS DON'T FIT THE THEORY,CHANGE THE FACTS.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξιφασκία
« Απάντηση #6 στις: 11/01/07, 20:56 »
Μια απο τις μεγαλες μου αγαπες...Ασχολουμε απο τα 11 μου και ακομα και φετος,που αν και γ λυκειου φορτωμενος με τρελο διαβασμα,κανω καθε Σαββατο προπονηση ενα 3ωρο.Με γεμιζει ενεργεια,δυναμωνει το νου και το πνευμα,χαρισει ευελιξια,ισορροπια και τοσα αλλα...Το συστηνω ανεπιφυλακτα ;D
Α, συγξιφασκός εδώ... Έχουμε και δικούς μας? Γουστάρωω
Τι στυλ παίζεις? επέ, φλερέ ή σπάθη?

Αποσυνδεδεμένος SPATH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
  • A PUBLIC PIECE OF DNA.
    • Προφίλ
Απ: Ξιφασκία
« Απάντηση #7 στις: 12/01/07, 21:44 »
Aυτο που προτιμω συνηθως ειναι σπαθη.Πιστευω οτι μου ταιριαζει περισσοτερο(ενεκα και του επιθετου,νικμεημ :P).Αλλα εχω παιξει και φλερε αρκετες φορες.Οσο για επε,εχω διδαχθει την ολη τεχνικη αλλα δε μπορω να πω οτι το κατεχω το συγκεκριμενο στυλ...Εσυ τι προτιμας? 8)
IF THE FACTS DON'T FIT THE THEORY,CHANGE THE FACTS.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξιφασκία
« Απάντηση #8 στις: 13/01/07, 14:57 »
Aυτο που προτιμω συνηθως ειναι σπαθη.Πιστευω οτι μου ταιριαζει περισσοτερο(ενεκα και του επιθετου,νικμεημ :P).Αλλα εχω παιξει και φλερε αρκετες φορες.Οσο για επε,εχω διδαχθει την ολη τεχνικη αλλα δε μπορω να πω οτι το κατεχω το συγκεκριμενο στυλ...Εσυ τι προτιμας? 8)
Ξεκίνησα φλερέ, αλλά πλέων είμαι εξειδικευμένος στο επέ.
Σπάθη δεν έχω κάνει ποτέ μου. Θα ήθελα όμως, κάποια στιγμή.
Ίσως όταν αλλάξω σχολή (άμα πάω στην Ολλανδιά).
Όσο για το nick σου, το'χα συνειδητοποιήσει ότι θα'χε σχέση μ'αυτό.