Αποστολέας Θέμα: Μουντομπάσκετ 2010  (Αναγνώστηκε 54565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #125 στις: 14/09/10, 10:51 »
Είναι σωστά αυτά που λέει ο Αστέρης. Η μαύρη φυλή έχει την προδιάθεση για καλύτερη γράμμωση απ'ότι οι υπόλοιποι επομένως είναι πιο εκρηκτικοί (δές πώς κλέβαν την μπάλα από τα χέρια των αντιπάλων), έχουν μεγαλύτερη επιτάχυνση (αιφνιδιασμοί) και τρομερό άλμα (ριμπάουντ,καρφώματα κτλπ), επομένως έχουν πλεονέκτημα έναντι των υπόλοιπων στο μπάσκετ. Δεν έχουν καμμία σχέση με ρατσισμό αυτά, είναι πραγματικότητα. Για αυτό κιόλας στο NBA στους 10 μαύρους αντιστοιχεί ένας λευκός, κάτι ξέρουν και οι Αμερικάνοι που επανδρώνουν με αυτό τον τρόπο την εθνική τους. ;)

Κατά καιρούς βέβαια θα βρίσκονται ευρωπαικές ομάδες που θα τους κάνουν τη ζωή δύσκολη (Ελλάδα,Ισπανία) αλλά πάντα θα έχουν το πάνω χέρι στο μπάσκετ.

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #126 στις: 14/09/10, 11:06 »
Δεν έχουν καμμία σχέση με ρατσισμό αυτά, είναι πραγματικότητα.
Σωστόόότατος και με έκανες να ανακουφιστώ επειδή είχα αρχίσει να σκέφτομαι ότι θα με πάρουν για ρατσιστή εδώ μέσα ενώ κάθε άλλο από ρατσιστής είμαι.
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #127 στις: 14/09/10, 17:19 »
Πέρα από τα διάφορα "μαυρόασπρα" ας ξαναγυρίσουμε στο μουντομπάσκετ.
Κυκλοφόρησε video που δείχνει ότι (εκτός όλων των άλλων που έκαναν τα κοράκια για να σπρώξουν την Τουρκία στον τελικό) το τελευταίο καλάθι του Τουνσερί ΔΕΝ έπρεπε να μετρήσει γιατί πάτησε την πλάγια γραμμή όταν πήρε τη μπάλα και ξεκίνησε να κάνει την προσπάθειά του.
 
Και το ωραιότερο είναι ότι ο διαιτητής είναι μπροστά στη φάση...
 

 
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #128 στις: 14/09/10, 17:30 »
Αφιερωμένο στον φίλο G.K που με καλή πρόθεση βέβαια είπε να μην βλέπουμε παντού ίντριγκες και "μαγειρέματα" :
http://www.sport-fm.gr/article/292659

Υπάρχει κι ένα βιντεάκι εκεί που αποδεικνύει τα λεγόμενα από πάάάρα πολλούς.
Και η συνέχεια εδώ:
http://www.sport-fm.gr/article/292361

Δεν είναι συνηθισμένο να βγαίνουν παράγοντες του αθλήματος και να λένε ανοιχτά και στα διεθνή ΜΜΕ πράγματα που ήδη βέβαια συζητιούνται σ'ένα σωρό blogs. Εγώ και τα συντρόφια μου συμφωνούμε με την γενική διαπίστωση ότι ήταν το χειρότερο μουντο-μπάσκετ της ιστορίας. Καλά τα λέει κι ο Ίβκοβιτ. {με την εξαίρεση 2-3 ματς}.

 
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #129 στις: 14/09/10, 18:18 »
Ή θες να πούμε ότι 11 στους 12 είναι μαύροι οπότε για ποια γνήσια αμερικάνικη ομάδα μιλάμε;

Αυτο θα σε παρακαλουσα να μου το κανεις πιο λιανα...
Γιατι οσο κι αν προσπαθησα και οσο καλη διαθεση κι αν ειχα μπερδευτηκα...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #130 στις: 14/09/10, 18:25 »
Σίγουρα....οι Αμερικανοί το έχουν περακάνει με τους μαύρους....
αλλά είναι λογικό αφού όντως ισχύει αυτό για την μεγαλύτερη ευκολία της εκγύμνασης του σώματός τους....
και πλέον δεν πιστεύω πως οι μαύροι δεν είναι αμερικανοί.....
εκτός βέβαια κ αν ο Αστέρης μιλάει για καθαρόαιμο Αμερικανό, κάτι για το οποίο πιστεύω πως δεν πρέπει να υπήρχαν πάνω από....εναν?....σε οποιαδήποτε ομάδα που έχει καθαρό γενεαλογικό δέντρο από τους προγόνους του.....
τέλος πάντων εννοώ πως το πάει πολύ μακριά....



όσο για τα συμφέροντα...
πιστεύω πως σε τεράστιο ποσοστό διοργανώσεων που μποριύν να αποφέρουν κέρδος παίζονται και προσπαθούν να επηρρεαστούν συμφέροντα.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #131 στις: 14/09/10, 18:50 »
Δεν θέλω να μπω σε μια τέτοια συζήτηση αλλά και μένα με ενόχλησε αυτό για την "καθαρόαιμη αμερικάνικη ομάδα". Και γιατί να το έχουν παρακάνει με τους μαύρους? Αμερικανική υποκοότητα δεν έχουν? Αυτοί δεν είναι οι καλύτεροι παίκτες? Γιατί να μην τους πάρουν δηλαδή?

Ούτως ή άλλως δεν υφίσταται ο όρος καθαρόαιμος αμερικάνος εκτός αν μιλάμε για Ινδιάνους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #132 στις: 14/09/10, 18:52 »
Παράθεση από: G.K. link=topic=80001.msg631031#msg631031
Αυτο θα σε παρακαλουσα να μου το κανεις πιο λιανα...
Γιατι οσο κι αν προσπαθησα και οσο καλη διαθεση κι αν ειχα μπερδευτηκα...

Τι να κάνω πιο λιανά φίλε GK; Η ιστορία των ΗΠΑ ως έθνος είναι πασίγνωστη. Δεν είναι εθνοτικά ομογενής χώρα, ποτέ δεν ήταν. Όλες οι φυλές του κόσμου έχουν μαζευτεί εκεί και αυτοί οι δήθεν "καθαροί" Αμερικάνοι πουλάνε φιγούρα δήθεν εθνικού πατριωτισμού όταν ακόμα και για να παίξει η εθνική ομάδα τους μπάσκετ χρειάζεται να καταφύγει σε αυτούς που μέχρι χθες τους φερόταν ωσάν να ήταν ακόμα δούλοι. Αυτό μόνο ήθελα να πω και τίποτα άλλα. Σε παρακαλώ να μην πηγαίνει ο νους σου σε θέματα ρατσιστικά. Μακριά από εμένα τέτοια πράγματα.

Σίγουρα....οι Αμερικανοί το έχουν περακάνει με τους μαύρους....
...εκτός βέβαια κ αν ο Αστέρης μιλάει για καθαρόαιμο Αμερικανό...

Αυτά ακριβώς που λες κι εσύ εννοούσα φίλε μου. Ότι δλδ σχεδόν όλος ο αθλητισμός τους στηρίζεται στους μαύρους που ακόμα τους περιφρονούν σε πολλές Πολιτείες οι περισσότεροι δήθεν "καθαρόαιμοι", και επίσης ότι οι μόνοι γνήσιοι Αμερικάνοι είναι οι Ινδιάνοι. Όμως αυτούς τους εξολόθρευσαν σχεδόν κι άντε να βρεις αθλητή ανάμεσα σε αυτούς που απέμειναν :(
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #133 στις: 14/09/10, 18:54 »
Ούτως ή άλλως δεν υφίσταται ο όρος καθαρόαιμος αμερικάνος εκτός αν μιλάμε για Ινδιάνους.
Δεν πρόλαβα να δω την δική σου απάντηση King_Mob/Roufus επειδή εκείνη την ώρα έγραφα τη δική μου, αλλά όπως βλέπω συμφωνούμε στην ουσία :)
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #134 στις: 14/09/10, 18:57 »
Αν το παμε ετσι τοτε το χασαμε το κορμι πατριωτη...
Γιατι κι εμεις οι νεο - Ελληνες ειμαστε μιξη τοσων διαφορετικων φυλων... Και οι Ιταλοι μιξη τοσων επαρχιων επι ρωμαικης αυτοκρατοριας... Και οι Γαλλοι τοσων αφρικανικων φυλων - αποικιων τους. Και οι Ολλανδοι. Και και και...

Δε νομιζω οτι σε μια συζητηση επι του αθλητισμου εν ετει 2010 χωρανε τετοια επιχειρηματα.
Η Ιστορια εχει γραφτει και δεν αλλαζει, αλλα τα εθνη εξελισσονται...
Αυτο μας ελειπε δηλαδη να γινοταν τεστ αυθεντικοτητας στον καθε παικτη...  :D


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #135 στις: 14/09/10, 19:26 »
Αν το παμε ετσι τοτε το χασαμε το κορμι πατριωτη...
Γιατι κι εμεις οι νεο - Ελληνες ειμαστε μιξη τοσων διαφορετικων φυλων...
ΜΑ είμαστε ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος asteras-rigas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #136 στις: 14/09/10, 22:13 »
OK, το θέμα ξέφυγε εντελώς και σύμφωνα με τους κανονισμούς αυτού του forum αλλά και σύμφωνα με τους κανονισμούς της δεοντολογίας θα πρέπει να ανοίξουμε κάποιο άλλο θέμα όπου θα μπορούμε ελεύθερα φαντάζομαι να πούμε τις σκέψεις μας περί εθνών. Εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος, εδώ μιλάμε μόνο για μπάσκετ έστω κι αν ξεφεύγουμε λίγο. Ανοίξτε το εσείς εάν θέλετε, εκτός κι αν περιμένετε από έναν νιόφερτο να το κάνει...
Long the way but short the trip

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #137 στις: 15/09/10, 03:04 »
Αν το παμε ετσι τοτε το χασαμε το κορμι πατριωτη...
Γιατι κι εμεις οι νεο - Ελληνες ειμαστε μιξη τοσων διαφορετικων φυλων...
ΜΑ είμαστε ::)


MA αυτο λεω κι εγω...


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #138 στις: 15/09/10, 03:06 »
OK, το θέμα ξέφυγε εντελώς και σύμφωνα με τους κανονισμούς αυτού του forum αλλά και σύμφωνα με τους κανονισμούς της δεοντολογίας θα πρέπει να ανοίξουμε κάποιο άλλο θέμα όπου θα μπορούμε ελεύθερα φαντάζομαι να πούμε τις σκέψεις μας περί εθνών. Εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος, εδώ μιλάμε μόνο για μπάσκετ έστω κι αν ξεφεύγουμε λίγο. Ανοίξτε το εσείς εάν θέλετε, εκτός κι αν περιμένετε από έναν νιόφερτο να το κάνει...


Αν δεν κανω λαθος φιλτατε η εκφραση ''ομαδα με 11 μαυρους μονο γνησια Αμερικανικη δεν ειναι'' ανηκει σε σενα...
Και επισης αν δεν κανω λαθος μεχρι να εμφανιστεις εσυ το θεμα ουδεποτε ειχε παει σε συζητηση περι φυλων...


Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #139 στις: 15/09/10, 10:09 »
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί υποτιμάται μια ομάδα επειδή έχει παίκτες με αθλητικά προσόντα. Αυτό αντιλαμβάνομαι από κάποια ποστ. Δηλαδή να βάλουν μέσα κουτσούς και στραβούς; Ή μήπως δε ξέρουν μπάσκετ αυτοί οι παίκτες; Γιατί τελευταία φορά που κοίταξα το μπάσκετ ήταν άθλημα και ο πιο ολοκληρωμένος παίκτης στον κόσμο ήταν ο Kobe. Δεν ξέρει μπάσκετ επειδή είναι σούπερ αθληταράς; Ή μήπως δεν εφαρμόζει σωστά τα συστήματα του προπονητή του;

Δεν είναι ότι τρελαίνομαι για τις Η.Π.Α σαν ομάδα, αλλά μη κάνουμε κρεμαστάρια τα όσα δε φτάνουμε.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #140 στις: 15/09/10, 12:49 »
άλλο συζητιέται parantox....
θέμα φυλής είναι...όχι αθλητικών προσόντων...
και αυτό για τα συστήματα....για τα κολλέγια το είπαν κι όχι για την εθνική Αμερικής...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #141 στις: 15/09/10, 13:00 »
Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πεί ο Αστέρας είναι ότι στο όνομα της κυριαρχίας των ΗΠΑ στον αθλητισμό, οι ιθύνοντες "χρησιμοποιούν" τη μαύρη φυλή ΚΑΙ μόνο, αποκλείοντας άλλους από τον πρωταθλητισμό (βλέπε στίβος, δρόμοι ταχύτητας, μπάσκετ κ.α) για να φέρνει μετάλλια, να δοξάζονται οι ΗΠΑ και να παίζει ο εθνικός ύμνος και από την άλλη δυστυχώς οι ίδιοι υπεύθυνοι αντιμετωπίζουν τους μαύρους υποτιμητικά και ρατσιστικά γκετοποιώντας τους. Το παράδοξο έγκειται στό ότι η εθνική και το υπογραμμίζω ομάδα μπάσκετ δεν είναι ένα  100% αντιπροσωπευτικό δείγμα των πολιτών των ΗΠΑ όπως συμβαίνει με τις υπόλοιπες εθνικές καθώς δεν περιέχει ούτε λευκούς, ούτε μιγάδες, ούτε λατίνους αλλά κυρίως μαύρους, δηλαδή Αφρικάνους! Αυτό είναι πραγματικά ένα παράδοξο...

Τελοσπάντων δεν το συνεχίζω, ξέφυγε το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/10, 13:04 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #142 στις: 15/09/10, 15:19 »
Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πεί ο Αστέρας είναι ότι στο όνομα της κυριαρχίας των ΗΠΑ στον αθλητισμό, οι ιθύνοντες "χρησιμοποιούν" τη μαύρη φυλή ΚΑΙ μόνο, αποκλείοντας άλλους από τον πρωταθλητισμό (βλέπε στίβος, δρόμοι ταχύτητας, μπάσκετ κ.α) για να φέρνει μετάλλια, να δοξάζονται οι ΗΠΑ και να παίζει ο εθνικός ύμνος και από την άλλη δυστυχώς οι ίδιοι υπεύθυνοι αντιμετωπίζουν τους μαύρους υποτιμητικά και ρατσιστικά γκετοποιώντας τους. Το παράδοξο έγκειται στό ότι η εθνική και το υπογραμμίζω ομάδα μπάσκετ δεν είναι ένα  100% αντιπροσωπευτικό δείγμα των πολιτών των ΗΠΑ όπως συμβαίνει με τις υπόλοιπες εθνικές καθώς δεν περιέχει ούτε λευκούς, ούτε μιγάδες, ούτε λατίνους αλλά κυρίως μαύρους, δηλαδή Αφρικάνους! Αυτό είναι πραγματικά ένα παράδοξο...

Τελοσπάντων δεν το συνεχίζω, ξέφυγε το θέμα.

Σε αυτο συμφωνουμε!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #143 στις: 15/09/10, 15:24 »
Το παράδοξο έγκειται στό ότι η εθνική και το υπογραμμίζω ομάδα μπάσκετ δεν είναι ένα  100% αντιπροσωπευτικό δείγμα των πολιτών των ΗΠΑ όπως συμβαίνει με τις υπόλοιπες εθνικές καθώς δεν περιέχει ούτε λευκούς, ούτε μιγάδες, ούτε λατίνους αλλά κυρίως μαύρους, δηλαδή Αφρικάνους! Αυτό είναι πραγματικά ένα παράδοξο...


Δεν ειναι καθολου παραδοξο... Εχεις δει στο hockey ΜΑΥΡΟΥΣ?
Στο football (αμερικανικο rugby) παιζουν ΑΣΠΡΟΙ και ΜΑΥΡΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ. Εχεις δει στο tennis μαυρους? Στο ποδοσφαιρο τους απο την αλλη εχουν ΚΑΙ ΛΑΤΙΝΟΥΣ.


Απλα η Αμερικη (η κορυφαια αθλητικη δυναμη στον κοσμο) διαλεγει σε ΚΑΘΕ αθλημα τους καλυτερους.


Τωρα αυτο για τις υπολοιπες εθνικες θα το αμφισβητησω... Δες τη Γαλλια. Τη Γερμανια. Την Αγγλια κτλ κτλ...Η Ολλανδια το ιδιο δεν κανει στο ποδοσφαιρο?  Επειδη τυχαινει η Αμερικη να ειναι χωρα οπου συναντας σχεδον ΟΛΕΣ τις φυλες του κοσμου δε σημαινει οτι δεν εχει δικαιωμα σε καθε αθλημα να προκρινει τα παιδια που εχουν τα καταλληλα σωματικα προσοντα και ταλεντο...
 


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #144 στις: 15/09/10, 15:32 »
Η αληθεια ειναι βεβαια πως πολυ θα θελα να δω εστω ΜΙΑ ομαδα που να ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα της Αμερικης...
Φαντασου να ειχε σε ομαδα μπασκετ Κινεζο, Ιταλο, Ιαπωνα, Μεξικανο, Ινδο και Ινδιανο...
Μιλαμε για σιγουρη επιτυχια..!  ;D


Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #145 στις: 15/09/10, 15:37 »
άλλο συζητιέται parantox....
θέμα φυλής είναι...όχι αθλητικών προσόντων...
και αυτό για τα συστήματα....για τα κολλέγια το είπαν κι όχι για την εθνική Αμερικής...

Κατάλαβα πολύ καλά ότι συζητείται το θέμα της φυλής φίλε μου, αλλά δεν ήθελα να ξεφύγω με τη σειρά μου από το θέμα και να σχολιάσω το πως και γιατί οι Η.Π.Α έχουν σχεδόν αποκλειστικά Αφροαμερικανούς στην 12αδα.

Τέλος πάντων, δε θέλω να το κουράζω άλλο, bottom line βγάζουν παιχταράδες στο άθλημα. Τα άλλα για φυλές, καταγωγές και λοιπά δε τα θεωρώ λάθος άλλα άκυρα στο παρόν (Μουντομπάσκετ 2010) θέμα.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #146 στις: 15/09/10, 16:12 »
Νομίζω ότι αυτό που θέλει να πεί ο Αστέρας είναι ότι στο όνομα της κυριαρχίας των ΗΠΑ στον αθλητισμό, οι ιθύνοντες "χρησιμοποιούν" τη μαύρη φυλή ΚΑΙ μόνο, αποκλείοντας άλλους από τον πρωταθλητισμό (βλέπε στίβος, δρόμοι ταχύτητας, μπάσκετ κ.α) για να φέρνει μετάλλια, να δοξάζονται οι ΗΠΑ και να παίζει ο εθνικός ύμνος και από την άλλη δυστυχώς οι ίδιοι υπεύθυνοι αντιμετωπίζουν τους μαύρους υποτιμητικά και ρατσιστικά γκετοποιώντας τους. Το παράδοξο έγκειται στό ότι η εθνική και το υπογραμμίζω ομάδα μπάσκετ δεν είναι ένα  100% αντιπροσωπευτικό δείγμα των πολιτών των ΗΠΑ όπως συμβαίνει με τις υπόλοιπες εθνικές καθώς δεν περιέχει ούτε λευκούς, ούτε μιγάδες, ούτε λατίνους αλλά κυρίως μαύρους, δηλαδή Αφρικάνους! Αυτό είναι πραγματικά ένα παράδοξο...
Μα για ποιά εθνίκη μιλάς και υπογραμμίζεις? Ποίοι είναι δηλαδοί γνήσιοι αμερικάνοι και θες να αποτελούν και το 100% του δείγματος των πολιτών? Και που ξέρεις ότι συμβαίνει αυτό στις υπόλοιπες ομάδες? Η εθνική γαλλίας στην μπάλα δηλαδή δεν σε ξενίζει? Ή η εθνική άρσης βαρών της Ελλάδας δεν σε ξενίζει? Ούτως ή άλλως καλώς ή κακώς οι μαύροι αυτοί Αμερικάνοι νιώθουν και δακρύζουν με τον εθνικό τους ύμνο όταν παίρνουν μετάλια και άλλα τέτοια, δεν είναι παράδοξο είσαι ότι νιώθεις πως είσαι, και αυτούς τους έχουν κάνει να νιώθουν Αμερικάνοι. Αυτά περί καθαρότητας είναι περίεργα πράγματα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #147 στις: 15/09/10, 16:17 »
Στον πρωταθλητισμό παίζουν πάντα οι καλύτεροι.

Ειδικά στις ΗΠΑ όπου ο αθλητισμός αρχίζει πολύ σοβαρά μέσα απο τα γυμνάσια και συνεχίζεται στο κολλέγιο και αργότερα (για την μειοψηφία που θα τα καταφέρει) στον επαγγελματισμό.

Αν γίνονταν λοιπόν περισσότεροι λευκοί επαγγελματίες μπασκετμπολίστες μόνο και μόνο για να υπάρχει η "σωστή αναλογία" του πληθυσμού, τότε θα ήταν άδικο, όχι τώρα.


Απο κει και πέρα λοιπόν τί πρέπει να κάνει ο ομοσπονδιακός coach?
Να διαλέξει μια ομάδα που να μην εκπροσωπεί επαρκώς το πρωτάθλημα της χώρας του??

Τους καλύτερους θα καλέσει...(απο αυτούς που δηλώνουν διαθέσιμοι πάντα)

(...και επειδή συνεχώς ακούω οτι φέτος κατέβασαν τα δεύτερα, προσωπικά δεν συμφωνώ και τόσο.
Το nba είναι ένα τεράστιο πρωτάθλημα με 30 ομάδες.
Κάθε ομάδα απο αυτές έχει τουλάχιστον 2 παίχτες οι οποίοι θεωρούνται star του αθλήματος.
Είναι σχετικά εύκολο για τον ομοσπονδιακό να επιλέξει 12 παίχτες για την ομάδα του.
Ο granger πχ που είχε μικρή συμμετοχή σε αυτή την ομάδα, θεωρείται παίχτης star στο nba και είχε μέσο όρο 24 πόντους πέρυσι...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #148 στις: 15/09/10, 16:37 »
Επειδη τυχαινει η Αμερικη να ειναι χωρα οπου συναντας σχεδον ΟΛΕΣ τις φυλες του κοσμου δε σημαινει οτι δεν εχει δικαιωμα σε καθε αθλημα να προκρινει τα παιδια που εχουν τα καταλληλα σωματικα προσοντα και ταλεντο...
 

Σύμφωνοι και πολύ καλά κάνει...Για αυτό κιόλας έχει και τεράστιο πλεονέκτημα στον αθλητισμό σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες, πράγμα άδικο.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μουντομπάσκετ 2010
« Απάντηση #149 στις: 15/09/10, 17:01 »
Επισης οταν υποστηριζετε οτι μια οποιαδηποτε ομαδα ανθρωπων εχει μια γενετικη προδιαθεση για μια οποιαδηποτε ιδιοτητα καλο θα ειναι να χρησιμοποιειτε ως επιχειρημα καποια σοβαρη επιστημονικη ερευνα, αν υπαρχει, και οχι τι λενε "εμπειρικοι" επιστημονες οπως σχολιαστες αγωνων η καποιος σε ενα site, γιατι για το συγκεκριμενο θεμα πολυ μιλαμε για αλλο ενα στερεοτυπο της Αφροαμερικανικης κοινοτητας, οποτε δεν ισχυει σε αυτο το βαθμο που το παρουσιαζουν διαφοροι, που εχει σκοπο να υποτιμησει τις πνευματικες και διανοητικες ικανοτητες των μαυρων της Αμερικης (δειτε εδω).
Κλειστον λογω κρισης.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μουντομπάσκετ 2006 (Ιαπωνία)

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 ... 12 13 » Αθλητισμός

309 Απαντήσεις
77408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/06, 23:15
από Marios Demigod
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
13 Απαντήσεις
8102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 11:44
από sakman
153 Απαντήσεις
44978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
6 Απαντήσεις
4515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 17:18
από Kiratzoharris
66 Απαντήσεις
33229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:27
από alek
84 Απαντήσεις
21748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 00:43
από Smokey000
9 Απαντήσεις
3759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 15:39
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 18:49
από Anaximandros
44 Απαντήσεις
11447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 15:53
από blackmorefan