Αποστολέας Θέμα: Αγορα ηλεκτρικης κιθαρας και ενισχυτη(οικονομικη)(HELP)!!  (Αναγνώστηκε 16326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδες  ;D

ξέρω οτι το συγκεκριμενο θεμα το εχτε συζητησει 372947925793 φορες αλλα πιστευω οτι η περιπτωση μου διαφερει (η τουλαχιστον θέλω να πιστεύω :P ). Θέλω τη βοήθεια σας.. Λοιπον ας τα παρουμε όλα από την αρχή..Είμαι 16 χρονών και πριν 2-3 χρόνια οι γονείς μου μου πήραν για δώρο γενεθλίων μια κλασσική κιθάρα, πολύ καλή των 260-300 ευρώ. Από τότε ασχολούμαι αραιά και που. Οτι εχω μάθει το έχω μάθει μόνος μου. Συγχορδίες, κανενα άρπισμα άντε και κανένα σολάκι στην καλύτερη των περιπτώσεων  :P 

Έχω βάλει στόχο λοιπόν αυτο το καλοκαίρι να μαζέψω λεφτά και να πάρω μία ηλεκτρική κιθάρα των 100-160 ευρώ με ενισχυτή, χοι παραπανω λογω και οικονομικης κρισης ::)  Περίμενα να τελειωσουν απο εδω απο εκει τα διαβασματα για να εχω και χρόνο να ασχολούμαι.. Σχεδόν φτάσαμε λοιπόν..
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε καμία οικονομική κιθάρα? Θέλω να είναι σχετικά καλή για τα λεφτά της..Αν και ξέρω οτι με τα λεφτά που διαθέτω ούτε πλαστική απο το jumbo δεν παίρνω :P 

Απλά θα ήθελα να με βοηθήσετε για οσο το δυδατον την επιλογή των καλύτερων χαρακτηριστικών.. Απλως ξερερε, την θελω πιο πολυ για να groovaro :P  και να μαθω τιποτα γιατι μαρέσει πολύ .. Ολες οι προτασεις σας ειναι ανοιχτες απο οποιο καταστημα θέλετε (αν και έχω διαβάσει σε προηγούμε θέματα στο site οτι πχ ο νακας δε μετραει και οτι ειναι απατεωνας, απο την αλλη δεν εμπιστευομαι (αν και δεν ξερω απο κιθαρες) μαγαζια που δεν ειναι επωνυμα) ..Εννοειται οτι θα παω να την τσεκαρω την κιθαρα με κανεναν φιλο κιθαριστα να μου πει.. ;)

Λοιπον, μπορείτε να μου προτείνετε κάποια "καλα" και "ωραία" μοντέλα?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/13, 12:27 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν είμαι σίγουρος γιατί διαφέρει η περίπτωσή σου από όλες τις άλλες που έχουμε συζητήσει. Νομίζω ότι σε παλιότερα threads με ανάλογες ερωτήσεις θα μπορέσεις να βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Κοίτα επίσης και αυτό το άρθρο που παρουσιάζει κιθάρες για κάποιον με περιορισμένο προϋπολογισμό...

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=84647
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Τα 100-160 ειναι με ενισχυτη η μονο για την κιθαρα?
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
με ενισχυτη..αλλα λιγο εως πολυ δυσολο.. :(

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Ενταξει,εχω δει και ενισχυτες με 30 και 40 ευρω,αλλα δεν εχω τις γνωσεις να σου απαντησω σωστα:p παντως,αν το ανεβασεις στο 200αρι το budget,θα εισαι ικανοποιημενος (λογικο αν δε μπορεις,αλλα ισως μπορεις να περιμενεις λιγο,δε ξερω)
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
ενταξει πιστευω μεχρι το καλοκαιρακι θα βγαλω 200 ευρω. υπολογιζω δηλαδη 100-130 την κιθαρα και τα υπολοιπα για ενισχυτη! απο εκει και περα θα δω :)


ευχαριστω παντως ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
με ενισχυτη..αλλα λιγο εως πολυ δυσολο.. :(

Αν θες τη γνώμη μου, με αυτά τα δεδομένα καλύτερα να το ξεχάσεις το προς το παρόν. Δεν πρόκειται να βρεις κάτι αξιοπρεπές σε αυτά τα λεφτά. Καλύτερα να περιμένεις και να μαζέψεις κανένα κατοστάρικο ακόμα, παρά να πάρεις κιθάρα και ενισχυτή της πλάκας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
αυτες που αναφερεις και περιγραφεις στο λινκ που εστειλες δεν ειναι αξιοπρεπεις;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Θα πάρεις μια κιθάρα στα 150 ευρώ, θα πάρεις και αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/New-Promotions-Guitar-to-USB-Interface-Link-Audio-Cable-PC-MAC-Recording-Adapter-/110755463790?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item19c98a426e

Θα εγκαταστήσεις και στο PC το Guitar Rig και θα είσαι άρχοντας για να παίζεις σπίτι ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Πες απλά και τι παίζεις συνήθως, για να σου προταθεί κι αντίστοιχο όργανο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Ευχαριστω φιλε μου πολυ αλλα τι ακριβως κανει αυτο;
θελω πιο πολυ να παιζω εντεχνα και πιο πολυ ροκ πανκ κομματια! ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
αυτες που αναφερεις και περιγραφεις στο λινκ που εστειλες δεν ειναι αξιοπρεπεις;

Eίναι φίλε μου, αλλά εσύ μιλάς για 100-150 Ευρώ για κιθάρα και ενισχυτή (ο οποίος είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της αλυσίδας). Γι αυτό σού λέω ότι δεν γίνεται. Tόσο περίπου ή περισσότερο κοστίζουν μόνο οι ενισχυτές που σού παρέθεσα στο προσωπικό μήνυμα. Και η λύση που σού προτείνει ο mits@kos, σού επιτρέπει μεν να παίξεις κιθάρα χωρίς να χρειαστείς ενισχυτή, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι ό,τι καλύτερο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Έχω ακούσει Απόλλωνα κομμάτια ηχογραφημένα με Guitar Rig και τύπους να ρωτάνε "τι λάμπα είναι αυτό;". Θαύματα κάνει, ειδικά μέσα από σοβαρά ακουστικά ή monitors. Αλλά και με ηχεία PC όχι τέρμα σάπια είναι καλύτερο από την πλειονότητα των modelling ενισχυτών με 8άρια μεγάφωνα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολύ καλή η πρόταση για να παίζεις μέσω η/υ και θα έχεις εφφέ κτλ. χωρίς να ξοδέψεις επιπλέον χρήματα.
Εάν έχεις κάποιο hi-fi που έχει aux in μπορείς να παίρνεις από εκεί πολύ καλύτερο ήχο και ανέξοδα είτε από τον η/υ ή να πάρεις μια φθηνή πεταλιέρα με 40-50 ευρό.
Εάν δεν έχεις να πάρεις από πουθενά ήχο θα πρέπει μάλλον να κόψεις από την κιθάρα για να έχεις έναν αξιοπρεπή ενισχυτή.
Πρότασή μου είναι ανάλογα με το αν χρειαστείς και ενισχυτή, καθόρισε τα χρήματα και να ψάξε σε αγγελείες εδώ αλλά και σε άλλα site καθώς μπορείς να βρεις ολοκαίνουργια όργανα με αρκετά μειωμένη τιμή.
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έχω ακούσει Απόλλωνα κομμάτια ηχογραφημένα με Guitar Rig και τύπους να ρωτάνε "τι λάμπα είναι αυτό;". Θαύματα κάνει, ειδικά μέσα από σοβαρά ακουστικά ή monitors. Αλλά και με ηχεία PC όχι τέρμα σάπια είναι καλύτερο από την πλειονότητα των modelling ενισχυτών με 8άρια μεγάφωνα.

Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι αυτό ισχύει. Εδώ όμως υπάρχουν κάποιες διαφορές.

Κατ' αρχήν, μιλάμε για έναν αρχάριο που θέλει να κάνει τα πρώτα του βήματα στην ηλεκτρική κιθάρα, όχι για κάποιον που θέλει να κάνει ηχογραφήσεις. Οι ανάγκες και οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές.

Δεύτερον, χρειάζονται και τα καλά ηχεία/monitors ώστε να ακούς τι παίζεις και να μην έχεις συνεχώς τα ακουστικά στα αυτιά σου. Τα συνηθισμένα ηχεία PC μερικών ιντσών δεν νομίζω ότι σίγουρα θα αποδώσουν καλύτερα από το 8άρι ηχείο ενός ενισχυτή.

Tρίτον, χρειάζεται να έχεις ένα σύστημα (εννοώ τον υπολογιστή) που θα είναι επαρκές από πλευράς δυνατοτήτων και λειτουργικής κατάστασης ώστε να μην έχεις latency και άλλα προβλήματα που παρατηρούνται συχνά.

Τέταρτον, την αίσθηση και την απόκριση ενός ενισχυτή, έστω και modelling, δεν θα την βρεις (ακόμα) από ένα software, τουλάχιστον όχι από αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ.

Τέλος το Guitar Rig και παρόμοια software δεν είναι δωρεάν, εκτός αν ενθαρρύνουμε κάποιον να αποκτήσει το πρόγραμμα με παράνομα μέσα, κάτι που δεν θα έπρεπε να γίνεται μέσα στο forum...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
τα περισσότερα απο αυτά τα guitar usb interface που πωλούνται στο ebay περιλαμβάνουν κ ενα cdακι με guitar rig
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις και τις αποριεςπου μου λυσατε..κπιτα απολλων εγω ρωτησα εναν κιθαριστα για εαν ενισχυτη για μεσα στο σπιτι με καθαρο ηχο ομως νβγαζει και μου λέι ξεκινανε απο 50 ευρω..σιγουρα δε θα ειναι τοσο καλοι..εγω εχω κατασταλαξει στην aria stg 005 η οποια κανει περιπου 135 ευρω..και απλα σε ρωταω τωρα..υπαρχει περιπτωση να βρω εναν αξιοπρεπη ενιαχυτη οχι πολλων βατ (ο ηχος μ ε.ενδιαφερει περισσοτερο)
 γυρω στα 70-80 ευρω? αν ανεβαζα το συνολικο μπατζετ δλδ στα 180-220;
ευχαριστω και παλι

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Τέλος το Guitar Rig και παρόμοια software δεν είναι δωρεάν, εκτός αν ενθαρρύνουμε κάποιον να αποκτήσει το πρόγραμμα με παράνομα μέσα, κάτι που δεν θα έπρεπε να γίνεται μέσα στο forum...

Δεν είπαμε ότι είναι δωρεάν, δεν είπαμε να το κατεβάσει παράνομα, αλλά ούτε και προτείναμε κάποιο σημείο πώλησής του. Αναφέραμε ότι υπάρχει. Όλο και κάπου/κάπως θα το βρει, δε μας αφορά αυτό.

Κατά τα λοιπά, μέσα από τα logitech ηχειάκια ενός PC πενταετίας που δουλεύω εγώ (Core2Duo E8400/4GB RAM), είναι κλάσεις ανώτερο από το Spider III 15W, καλύτερο κι από Cube, καλύτερο κι από VOX VT. Latency δε θα έχει αν βάλει ένα στοιχειώδες audio interface, εγώ χρησιμοποιώ ένα M-Audio Micro, ότι πιο απλό υπάρχει, και είμαι στα 10,6ms. Δεν υπάρχει καμιά καθυστέρηση.

Το πιο αξιοπρεπές που μπορείς να πάρεις με 70-80 ευρώ είναι μεταχειρισμένος Marshall MG παλιάς γενιάς, ο οποίος θα είναι χειρότερος του Guitar Rig.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος pietros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
γεια και χαρά και γιατί να πάρεις ηλεκτρική ; στην κλασική κιθάρα παίζεις τα πάντα και κάνεις και σωστά δάκτυλα .
Εγώ την κλασική δεν την αλλάζω με τίποτα απλά τζαμάρω που και που με καμιά ηλεκτρική.
φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γεια και χαρά και γιατί να πάρεις ηλεκτρική ; στην κλασική κιθάρα παίζεις τα πάντα και κάνεις και σωστά δάκτυλα .
Εγώ την κλασική δεν την αλλάζω με τίποτα απλά τζαμάρω που και που με καμιά ηλεκτρική.
φιλικά.
είναι διαφορετικά όργανα κλασσική/ακουστική/ηλεκτρική...αναλόγως τι θες να παίξεις και τι ήχο θες να βγάλεις....

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να παρεις ηλεκτρικη αν σου αρέσει.
ειναι όμορφος κόσμος

στην θεση σου θα εδινα οσα μπορουσα και θα επερνα μια stratocaster
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_strat_rw_bsb.htm

φθηνή,,,αλλά σίγουρα θα σε μυήσει...
εχει ιστορία πανω της,,,,
μονο και που θα την βλέπεις στο δωματιό σου,,,,

θα σου κανει καλό :D ;)



Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις και τις αποριεςπου μου λυσατε..κπιτα απολλων εγω ρωτησα εναν κιθαριστα για εαν ενισχυτη για μεσα στο σπιτι με καθαρο ηχο ομως νβγαζει και μου λέι ξεκινανε απο 50 ευρω..σιγουρα δε θα ειναι τοσο καλοι..εγω εχω κατασταλαξει στην aria stg 005 η οποια κανει περιπου 135 ευρω..και απλα σε ρωταω τωρα..υπαρχει περιπτωση να βρω εναν αξιοπρεπη ενιαχυτη οχι πολλων βατ (ο ηχος μ ε.ενδιαφερει περισσοτερο)
 γυρω στα 70-80 ευρω? αν ανεβαζα το συνολικο μπατζετ δλδ στα 180-220;
ευχαριστω και παλι


Η Aria που εχεις επιλεξει φαινεται μια χαρα (δεν την εχω δοκιμασει, απλα βασιζομενος στα λεγομενα του Απολλωνα), ομως εγω θα σου προτεινα να δεις και την sx sst 57 (την εχω δοκιμασει και μου αρεσε πολυ):

http://www.musiceshop.gr/shop/product_info.php?products_id=47

Απο ενισχυτες στο budget σου θα σου προτεινα τον Roland Cube 15x, ειδαλως κοιτα στις αγγελιες για καμια ευκαιρια κατω απο 100 ευρω  ;)

http://www.musicmania.com.gr/music/s15711p

Απο modeling s/w υπαρχει πολυ και δωρεαν (Lepou plugins, kefir, free IRs), ομως προυποθετει πολυ διαβασμα εκ μερους σου, καθως και παραμετροποιηση (τουλαχιστον την πρωτη φορα) για να πετυχεις ωραιο ηχητικο αποτελεσμα, οποτε δεν θα στο προτεινα για αρχη... καλυτερα να επενδυεις τον ελευθερο σου χρονο παιζοντας, παρα "σκαλιζοντας" παραμετρους & ρυθμισεις για να πετυχεις ηχο  ;)


EDIT: Οριστε και μερικες LP στο budget σου (αν και θα πρεπει να κανεις ομαδικη παραγγελια με καποιον για να γλυτωσεις τα μεταφορικα...)

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l400_gold_top_classic_series.htm

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_vb.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/13, 23:38 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Παρε αυτο το σετ και μη ξανακοιταξεις πισω....οσο προλαβαινεις....εγω με αυτη εμαθα (λεμε τωρα :P )εχει εκπληκτικη ποιοτητα για τα χρηματα της και για τον ενισχυτη ακουγονται τα καλυτερα....παρτα....χθεεεες!!!


http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32963

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Πολύ ωραίο το παραπάνω πακετάκι.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
αντε κ αλλο ενα επειδη ειμαι μερακλης....το παραπανω ομως σκοτωνεται εν ψυχρω!!!!


http://smart.noiz.gr/details.php?id=139664

Αποσυνδεδεμένος Pavlosd25

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
γεια και χαρά και γιατί να πάρεις ηλεκτρική ; στην κλασική κιθάρα παίζεις τα πάντα και κάνεις και σωστά δάκτυλα .
Εγώ την κλασική δεν την αλλάζω με τίποτα απλά τζαμάρω που και που με καμιά ηλεκτρική.
φιλικά.

Ακριβως για αυτο τη θελω για να τζαμαρω;)

να παρεις ηλεκτρικη αν σου αρέσει. ειναι όμορφος κόσμος. στην θεση σου θα εδινα οσα μπορουσα και θα επερνα μια stratocaster
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_strat_rw_bsb.htm

φθηνή, αλλά σίγουρα θα σε μυήσει... εχει ιστορία πανω της... μονο και που θα την βλέπεις στο δωματιό σου, θα σου κανει καλό :D ;)

να σου πω την αληθεια φιλε μου δεν μαρεσει το χρωμα της πολυ οσο και αν ακουγεται περιεργο..θα μαρεσε η κιθαρα να με τραβαει για να παιξω..δεν ξερω αν με καταλαβαινεις :P


Η Aria που εχεις επιλεξει φαινεται μια χαρα (δεν την εχω δοκιμασει, απλα βασιζομενος στα λεγομενα του Απολλωνα), ομως εγω θα σου προτεινα να δεις και την sx sst 57 (την εχω δοκιμασει και μου αρεσε πολυ):

http://www.musiceshop.gr/shop/product_info.php?products_id=47

Απο ενισχυτες στο budget σου θα σου προτεινα τον Roland Cube 15x, ειδαλως κοιτα στις αγγελιες για καμια ευκαιρια κατω απο 100 ευρω  ;)

http://www.musicmania.com.gr/music/s15711p

Απο modeling s/w υπαρχει πολυ και δωρεαν (Lepou plugins, kefir, free IRs), ομως προυποθετει πολυ διαβασμα εκ μερους σου, καθως και παραμετροποιηση (τουλαχιστον την πρωτη φορα) για να πετυχεις ωραιο ηχητικο αποτελεσμα, οποτε δεν θα στο προτεινα για αρχη... καλυτερα να επενδυεις τον ελευθερο σου χρονο παιζοντας, παρα "σκαλιζοντας" παραμετρους & ρυθμισεις για να πετυχεις ηχο  ;)

EDIT: Οριστε και μερικες LP στο budget σου (αν και θα πρεπει να κανεις ομαδικη παραγγελια με καποιον για να γλυτωσεις τα μεταφορικα...)

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l400_gold_top_classic_series.htm

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl_450_plus_vb.htm

Λοιπον ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις προτασεις..η πρωτη δεν μαρεσε πολυ να σου πω την αληθεια..(την εχει και ενας φιλος μου και μου εχει πει οτι μετραει)

απο τις αλλες τις προτασεις μου αρεσε αυτη :[size=78%]http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l_400_sbl.htm[/size]
ωστοσο επειδη το βλεπω δυσκολο για ομαδικη παραγγελια θα μου ερθει 120 ευρω συνολικα. η aria stg 005 εχει 130.
ξερεις μηπως ποια ειναι καλυτερη γενικοτερα απο τις δυο παραπανω;


Παρε αυτο το σετ και μη ξανακοιταξεις πισω....οσο προλαβαινεις....εγω με αυτη εμαθα (λεμε τωρα :P )εχει εκπληκτικη ποιοτητα για τα χρηματα της και για τον ενισχυτη ακουγονται τα καλυτερα....παρτα....χθεεεες!!!

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32963

πριν μου το πεις ειχα στειλει μηνυμα στο χρηστη και μου ειπε για 220 ευρω. προσωπικα τα βρισκω πολλα γιατι δεν νομιζω να τα αντεξω (αν και ειναι δελεαστικη προταση γιατι εχει και ενισχυτη).

επισης ενας φιλος κιθαριστας μου ειπε οτι οι ibanez ειναι περισσοτερο για rock metlacore φαση αν και αυτο δεν νομιζω να αποτελεσει προβλημα.

απο την αλλη θα προτιμουσα να παρω μια κιθαρα των 130 ευρω και να τη συνδεσω με το pc για να ακουω τι παιζω παρα να δωσω  +100 ευρω για κιθαρα(πολυ καλυτερη βεβαια) + ενισχυτη..

αντε κ αλλο ενα επειδη ειμαι μερακλης....το παραπανω ομως σκοτωνεται εν ψυχρω!!!!

http://smart.noiz.gr/details.php?id=139664

αυτη πιστευω οτι ειναι οντως καλη λυση αν και δεν μαρεσει πολυ το σχεδιο (αλλα ενταξει αυτο ειναι το λιγοτερο).

ειναι οικονομικη αρκετα, ωστοσο θα ηθελα να σε ρωτησω για τον ενισχυτη; ειναι καλος; θα βγαζει καλο ηχο;;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/13, 23:41 από Απόλλων »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 07:37
από m@ster k@frer
17 Απαντήσεις
8419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
18 Απαντήσεις
8685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
5 Απαντήσεις
2891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:01
από whocares
13 Απαντήσεις
5591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/12, 16:10
από zeoy
70 Απαντήσεις
20707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 23:01
από Pavl0s
6 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/13, 01:41
από baras
19 Απαντήσεις
8851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/14, 15:46
από Καθόδιος (φλουτσ)
24 Απαντήσεις
23064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/17, 21:22
από johnjohn
8 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 22:26
από MelodyHero