Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!  (Αναγνώστηκε 19346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Καλημέρες! Μετά απο την απόκτηση του τελευταίου μου πεταλιού, αποφάσισα ότι πρέπει να πάρω ένα μεγαλύτερο pedalboard. Σίγουρα ήθελα κάτι σε στυλ pedaltrain γιατί ως γνωστός ζοχάδας που είμαι με τα καλώδια, θέλω να είναι τακτοποιημένα απο κάτω και να μην τα βλέπω σαν το κοκορετσάκι το Πάσχα... Οι τιμές του original ξέφευγαν, ιδιαίτερα αν θέλει κανείς κάποιο με βαλίτσα και όχι με gigbag. Έτσι θυμήθηκα ένα πόστ που είχα διαβάσει στο tdpri για την κατασκευή (χίλια καλά να έχει ο άνθρωπος!) και μια και δυό, ξεκίνησα για υλικά! Να σημειωθεί ότι το κόστος διαμορφώνεται ανάλογα με το τι ζητάει ο καθένας. Μπορεί να κρατηθεί σε αστεία ποσά αν απλά αγοραστούν τα ράφια και ένα βέλκρο, ή να ανέβει αρκετά παραπάνω αν θέλουμε να το κάνουμε όμορφο και σωστότερο λειτουργικά.

Τι θα χρειαστούμε:
α)Ράφια gorm απο το ikea, πωλούνται ανά δύο (υποχρεωτικά) με επιλογή ανάμεσα σε δύο διαστάσεις 78X55 cm ή 78Χ35cm.

β)Γυαλόχαρτα 60, 80 και 120 (ή ό,τι προτιμάει ο καθένας, αυτά απλά είναι τα συνηθισμένα για επεξεργασία ξύλου πριν τη βαφή. Εγώ χρησιμοποίησα 180 για το τελευταίο τρίψιμο).

γ)Spray (κατά προτίμηση ακρυλικό, στεγνώνει πολύ γρηγορότερα και τα περισσότερα πλέον δεν περιέχουν τοξικές ουσίες) στην απόχρωση που προτιμά ο καθένας. Για όσους δεν γνωρίζουν, το spray αν και πιο ''απλό'' στη χρήση  απο την κανονική μπογιά, δεν έχει σε καμία περίπτωση την ίδια καλυπτικότητα, απαιτεί εξωτερικό χώρο (εκτός αν θέλετε να είστε κουδούνια για την υπόλοιπη μέρα) και τέλος πρέπει αν κάποιος είναι άπειρος στη χρήση του, να ''προπονηθεί'' σε άχρηστα ξύλα για να συνηθίσει το χέρι του και να έχει αξιοπρεπή αποτελέσματα...

δ)Velcro! Εδώ οι επιλογές είναι πολλές, το κόστος δε ανεβαίνει αρκετά αν θέλουμε καλή ποιότητα. Επέλεξα heavy duty, ακριβό αλλά απο ένα πετάλι σηκώνεις ολόκληρο το pedalboard...

ε)Λαστιχένια ή πλαστικά ποδαράκια για να μένει η κατασκευή μας στο πάτωμα όταν παίζουμε με το wah μας...

στ)Πριόνι, πένσα, κατσαβίδια και γενικά εργαλεια που λίγο πολύ όλοι έχουμε στο σπίτι μας!

ζ)Μάσκα... Εγώ δεν χρησιμοποίησα αλλά καλό είναι να μην αναπνέουμε όλα αυτά που βγαίνουν απο τα ξύλα και τα spray!

Τέλος, απαραίτητος ο καφές!



Αφού λοιπόν συγκεντρώθηκαν τα υλικά, έπρεπε να αποφασίσω το χώρο που θα γινόταν η απόπειρα. Επιλέχθηκε λόγω μεγάλης βεράντας το σπίτι της γιαγιάς, η οποία χωρίς πολλά πολλά δέχθηκε την εισβολή (ΕΧΘΕΣ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΑ ΒΡΕ ΚΩΛΟΠΑΙΔΟ, ΠΑΛΙ ΧΑΛΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ; ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ, ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΕΡΩΝΕΤΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΕΡΧΕΣΤΕ ΕΔΩ ΠΕΡΑ! Μπουφάν να βάλεις αγοράκι μου έχει κρυώσει ο καιρός ,καφεδάκι θές; ).

Το πρώτο βήμα για την κατασκευή είναι να μετρήσουμε διαστάσεις. Τι χρειαζόμαστε τώρα και τι θα χρειαστούμε μελλοντικά.



Το ένα ράφι το χρησιμοποιούμε ολόκληρο μιας και αυτό θα γίνει το pb μας. Απο το άλλο ράφι παίρνουμε μια τάβλα για να δημιουργήσουμε (αν θέλουμε) το κάθετο κομμάτι που θα διαμορφώσει την κλίση στην κατασκευή μας. Αφού μετρήσουμε λοιπόν, πρέπει να αποσυναρμολογήσουμε τα ράφια για να κόψουμε και να τρίψουμε. Η κάθε τάβλα ενώνεται με τα πλαϊνά κομμάτια με 4 καρφιά τα οποία και αφαιρούμε.


Μετά κόβουμε στις επιθυμητές διαστάσεις, ενώνουμε και μετράμε το νέο μήκος, έτσι ώστε να κόψουμε σωστά το μπροστινό κάθετο ξύλο που θα βάλουμε για την κλίση. Αφού γίνει και αυτό, είμαστε έτοιμοι για τρίψιμο!


Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό στάδιο (για εμάς τους βαρεμένους! Άλλος θα έβαφε χωρίς να τρίψει καν...) αν θέλουμε η βαφή μας να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη. Το ξύλο πρέπει να περαστεί 3 τουλάχιστον χέρια με διαφορετικά γυαλόχαρτα (απο το πιο χοντρό ως το πιο ψιλό). Όταν τελειώσουμε, τα ξύλα έχουν γίνει λεία και έτοιμα να δεχθούν τη μπογιά μας χωρίς να έχουμε φόβο για κακοτεχνίες. Μπορούμε πριν το τρίψιμο να χρησιμοποιήσουμε και ξυλόστοκο για να κλείσουν πόροι και ανεπιθύμητοι ρόζοι, όμως είχα κάνει προσεκτική επιλογή ραφιών και θα ήταν υπερβολή στην περίπτωσή μου. Με το τρίψιμο ήμουν καλυμμένος.

Αφού τρίψουμε, με ένα σκουπάκι-πανάκι-κομπρεσέρ-ό,τι έχει ο καθένας, καθαρίζουμε τα ξύλα μας για να μην δημιουργηθούν μπιμπίκια στη βαφή απο τα υπολείμματα σκόνης. Εγώ χρησιμοποίησα ένα εξειδικευμένο εργαλείο, που μόνο οι γιαγιάδες μπορούν να έχουν ανα πάσα στιγμή πρόχειρο...!

Bonus Photo η ελληνίδα γιαγιά που σκουπίζει τη σκόνη σε ανοιχτή βεράντα ενώ έχει αέρα και χωρίς να έχω τελειώσει...! Οι περισσότεροι θα χαμογελάσετε μιας και είμαι σίγουρος ότι έχετε ζήσει κάτι ανάλογο! Της είπα ότι θα την ανεβάσω στο ιντερνετ να τη δούνε οι φίλοι μου και δε με πίστεψε!

Και περνάμε στη βαφή! Το spray που χρησιμοποίησα είναι ένα DUPLI-COLOR RAL 2004, πορτοκαλί. Οι παρατηρητικοί θα πρόσεξαν ότι στην πρώτη φωτογραφία υπάρχει ένα άλλο spray, το οποίο δοκιμάστηκε και διαπιστώθηκε πως θα είναι εξαιρετικά χρήσιμο σε χιονισμένες βουνοκορφές για βαφή κολώνας σήμανσης, αλλά όχι για το pedalboard μου.. Ήταν πορτοκαλί fluo!


Πρίν ξεκινήσουμε να βάψουμε, καλό είναι να περάσουμε απο τις τρύπες των καρφιών σύρμα για να μπορούμε να κρατάμε απο εκεί τα ξύλα κατά τη διάρκεια, αλλά και για να τα κρεμάσουμε έτσι ώστε να στεγνώσουν γρηγορότερα.



Κατά τη βαφή, περνάμε τρία τουλάχιστον χέρια λεπτού στρώματος, πάντα με τα ξύλα σε οριζόντια θέση για να μην έχουμε τρεξίματα. Ανάμεσα σε κάθε χέρι αφήνουμε να περάσουν 10-15 λεπτά. Αφού τελειώσουμε και το τρίτο χέρι, αφήνουμε άλλα 15 λεπτά και κρεμάμε.


Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #1 στις: 30/11/13, 14:50 »
 Συνήθως, μετά απο 2 ώρες έχει στεγνώσει πλήρως στην αφή. Ανάλογα με το spray, τις καιρικές συνθήκες, την ώρα της ημέρας που βάψαμε, αυτό αλλάζει. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν παίρνει παραπάνω απο ένα τρίωρο.
Αφού βεβαιωθούμε ότι είναι έτοιμο, ενώνουμε τα κομμάτια με βίδες και όχι με καρφιά. Το pedalboard μας πήρε μορφή! Να κοιτάξετε το κενό ανάμεσα στις τάβλες να είναι αρκετό για να περνάνε τα βύσματα απο τα καλώδια. Αν δεν είναι, θα πρέπει να το δημιουργήσετε εσείς κάνοντας στην άκρη του ξύλου ένα μικρό φάγωμα! Καλό είναι να το προβλέψετε απο την αρχή αυτό... Σε εμένα δε χρειάστηκε! Μετά προσεκτικά βιδώνουμε απο κάτω τα ποδαράκια. Να προσέξετε γενικά με τη διαδικασία του βιδώματος γιατί τα συγκεκριμένα ξύλα δεν είναι καλής ποιότητας, και ανοίγουν εύκολα. Αργές και σταθερές κινήσεις θα μας δώσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα!


Δοκιμή με τα πετάλια επάνω πριν την τοποθέτηση του βέλκρο!


Και τέλος η τοποθέτηση με το βέλκρο! Εδώ να πώ ότι προτίμησα να πάρω ένα φαρδύ κομμάτι και να μη βάλω απο δύο λεπτές λωρίδες στην κάθε τάβλα. Θεωρώ ότι είναι πιο βολικό όταν αποφασίσεις να αλλάξεις διάταξη στα πετάλια. Φυσικά, το κόστος ανέβηκε αλλά και πάλι έμεινε σε χαμηλά επίπεδα!

Και μια πλαϊνή..


Απο κάτω υπάρχει ο απαραίτητος χώρος για να μπεί το τροφοδοτικό (όταν με το καλό δε θα χωράει επάνω) καθώς και ένα πολύπριζο. Τα καλώδια μαζεύτηκαν όλα μαζί και συγκρατήθηκαν με βέλκρο απο την κάτω μεριά.

Το κόστος (ενδεικτικό, μπορεί να γίνει και αρκετά φθηνότερα):
Ράφια gorm 8€
Spray και παρελκόμενα 11€
Heavy Duty Velcro (2m Χ 5cm) 22€.

Σύνολο 41€.

Αν υπολογίσουμε και τη βαλίτσα που χρειάζομαι (μπορεί να έχετε, ή να θέλετε gigbag ή ακόμα και να μην χρειάζεστε αν δεν παίζετε εκτός σπιτιού.. Σε κάθε περίπτωση υπολογίστε η κατασκευή σας να χωράει σε κάποια απο τα έτοιμα που υπάρχουν.. Εγώ δεν το έκανα και οι επιλογές ήταν λίγες...) http://www.thomann.de/gr/thon_flexcut_universal_mischpult_2.htm , το συνολικό κόστος ανέρχεται στα 126 €.
Σε σύγκριση με το pedaltrain σχεδόν ίδιων διαστάσεων (αλλά σαφώς καλύτερης ποιότητας, όμως αν δεν χοροπηδάμε πάνω στο pedalboard μας, δε νομίζω ότι θα έχουμε ποτέ πρόβλημα! ) http://www.thomann.de/gr/pedaltrain_pt3_hc.htm, εξοικονομώ ένα αρκετά καλό ποσό!

Καλή επιτυχία σε όσους το δοκιμάσουν!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/13, 19:31 από Βραζίλης »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #2 στις: 30/11/13, 15:31 »
θεος ήλιος καλοκαιρινός!

Kαταρχήν ευχαριστούμε για το τοσο αναλυτικό στορι που κατέγραψες και κατα δεύτερον πολύχρονος ρε θηρίο!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/13, 18:34 από Απόλλων »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #3 στις: 30/11/13, 15:42 »
Χαχαχαχα! Ευχαριστώ πολύ ρε φίλε!  :)
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #4 στις: 30/11/13, 16:20 »
μπράβο φίλε atav,
λεπτομερές worklog και πολύ ωραίο το αποτέλεσμα. :)

2 παρατηρησούλες θα'θελα να κάνω.

- εφόσον είναι φυσικό ξύλο μπορεί να χρησιμοποιηθεί χρώμα (βερνίκι για την ακρίβεια) που θα αναδεικνύει το ξύλο .
στην περίπτωση που θέλουμε να καλύψουμε την όψη ξύλου , όπως έκανες εσύ , περνάμε  2 χέρια άσπρο αστάρι πριν τη βαφή το οποίο εμποτίζει και "κλειδώνει" το ξύλο ώστε να μην απορροφάει υγρασία, ομαλοποιεί τις ατέλειες του , λειτουργεί ως βάση για το χρώμα (η άσπρη βάση φωτίζει τα ανοιχτά χρώματα) και δίνει πρόσφυση για να κολλήσει το χρώμα.
- όταν πρόκειται να μπουν βίδες στο ξύλο ανοίγουμε πρώτα τρύπες με τρυπάνι και μετά βάζουμε τις βίδες. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγουμε το άνοιγμα του ξύλου και το βίδωμα γίνεται με πολυ λιγότερο κόπο ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #5 στις: 30/11/13, 16:27 »
Συμφωνώ με όλα! Το αστάρι το απέφυγα λόγω...βαρεμάρας! Όσο για τις βίδες, εννοείται πως καλό είναι να ανοιχθούν πρώτα τρύπες και κακώς ξεχάστηκα και δεν το ανέφερα! Ωραίος! ;)
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #6 στις: 30/11/13, 16:32 »
θεός!

Δε ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω!

Θα στα πω από κοντά! ;D

Ευχαριστούμε όμως για το τόσο αναλυτικό review!!!

Καλοπάτητο!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #7 στις: 30/11/13, 16:39 »
Πολύ ωραία κατασκευή φίλε μου μπράβο καλοπάτητο και καλόπαιχτο

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #8 στις: 30/11/13, 21:09 »
Πολύ καλόοοο! Ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας τις δημιουργικές στιγμές σου. Η κατασκευή είναι εύκολη και φτηνή. Εγώ ίσως θα προτιμούσα να βάψω τα ξύλα με σκούρο βερνίκι εμποτισμού (αλλά ίσως δεν θα κόλλαγε τόσο καλά το velcro)
Άραγε θα μπορούσες να προσαρμόσεις ένα καπάκι για να σκονίζονται τα πετάλια και -γιατί όχι- να κλειδώνει καλά και να έχει χερούλι για να γίνεται βαλίτσα;

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #9 στις: 01/12/13, 00:14 »
Χρόνια Πολλά Bob Μάστορα (και στα τ........α πάστορα)!
2 αρωτήξεις:  1: Έχεις κολλήσει velcro στα ποδαράκια του wha;
                      2: Κρατάει;;;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #10 στις: 01/12/13, 01:02 »
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και τις ευχές!
Βασίλη θα μπορούσε να κατασκευασθεί ένα καπάκι με χερούλι, αλλά η βαλίτσα θεωρώ ότι είναι ασφαλέστερη απο όλες τις απόψεις..
Κώστα, έχω βάλει βέλκρο μόνο στα ποδαράκια, αντέχει το άτιμο...!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #11 στις: 01/12/13, 08:30 »
Πολύ ωραία και ολοκληρωμένη κατασκευή, μπράβο!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #12 στις: 02/12/13, 04:35 »
Εγώ ίσως θα προτιμούσα να βάψω τα ξύλα με σκούρο βερνίκι
Καποιο λογο θα εχει που εγινε περτικαλι το pd  ;D

Αντρεα σου ευχομαι να μη το κρατησεις για πολυ καιρο.  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #13 στις: 02/12/13, 08:32 »
Ωραίος!! Και στην κατασκευή και στην παρουσίαση! Καλοπάτητο!

Μια ερώτηση μόνο, έκοψες καθόλου τις τάβλες μειώνοντας το μήκος του pd?

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #14 στις: 02/12/13, 10:08 »
Σπύρο λέω ότι θα το κρατήσω καιρό... Βέβαια όλοι στο αντίθετο ποντάρουν, μέχρι και το κορίτσι! ;D
Νίκο ναι τις έκοψα, παραήταν... Εδώ τώρα έχω άπλα για άλλα 6-7 πετάλια. Αν ποτέ γεμίσει κάνουμε άλλο!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #15 στις: 02/12/13, 12:05 »
Αν ποτέ γεμίσει κάνουμε άλλο!

Το επόμενο DIY θα είναι με τάβλες σκαλωσιάς:

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #16 στις: 02/12/13, 14:01 »
Σπύρο λέω ότι θα το κρατήσω καιρό... Βέβαια όλοι στο αντίθετο ποντάρουν, μέχρι και το κορίτσι! ;D
Νίκο ναι τις έκοψα, παραήταν... Εδώ τώρα έχω άπλα για άλλα 6-7 πετάλια. Αν ποτέ γεμίσει κάνουμε άλλο!
Για την επιλογη του χρωματος .... σιγη ιχθυος  ;D

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #17 στις: 02/12/13, 16:57 »
Ανδρέα, μήπως να το βάψεις ροζ και να το στολίσεις με λουλουδάκια και νεραϊδούλες? Άμεσα και εντυπωσιακά αποτελέσματα από πλευράς αποδοχής κοριτσιού!!!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #18 στις: 02/12/13, 17:28 »
Σπύρο λέω ότι θα το κρατήσω καιρό... Βέβαια όλοι στο αντίθετο ποντάρουν, μέχρι και το κορίτσι! ;D
Νίκο ναι τις έκοψα, παραήταν... Εδώ τώρα έχω άπλα για άλλα 6-7 πετάλια. Αν ποτέ γεμίσει κάνουμε άλλο!
Για την επιλογη του χρωματος .... σιγη ιχθυος  ;D

Μπα, τυχαίο ήταν... Τώρα αν ταιριάξει με τίποτα άλλο στο μέλλον... ;D

Ανδρέα, μήπως να το βάψεις ροζ και να το στολίσεις με λουλουδάκια και νεραϊδούλες? Άμεσα και εντυπωσιακά αποτελέσματα από πλευράς αποδοχής κοριτσιού!!!
Χαχαχαχαχα!!!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #19 στις: 02/12/13, 17:52 »
Αν ποτέ γεμίσει κάνουμε άλλο!
Το επόμενο DIY θα είναι με τάβλες σκαλωσιάς:



 ;D ;D ;D ;D ;D

Πλάκα πλάκα με ένα δυό μαδέρια από σκαλωσιά και κάτι επιπλέον μερεμέτια γίνεται η δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Dying_Hated

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #20 στις: 23/03/16, 11:52 »
Πολυ καλο θεμα, με βοηθαει πολυ τις μερες αυτες που φτιαχνω το δικο μου. Αλλα επαναφερω το θεμα γιατι δεν εχω υποψιν μου καποια οικονομικη λυση για τσαντα μεταφορας της πεταλιερας. Καμια μεγαλη τσαντα laptop ισως, αν εχετε καμια οικονομικη ιδεα προτεινετε!  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #21 στις: 23/03/16, 12:15 »
Έχοντας φτιάξει μια αντίστοιχη κατασκευή με του Αντρέα, αγόρασα αυτή τη θήκη:
http://www.thomann.de/gr/thomann_effect_pedal_bag.htm

Φθηνή, έχει μια χαρά αντοχή και γενικά κάνει τη δουλειά άψογα. Μόνο κοίταξε να κόψεις τις τάβλες με τέτοιο τρόπο, ώστε να χωράει (55cm). Για ένα μέσο pedalboard θα έχεις άνετο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #22 στις: 23/03/16, 12:18 »
Έχοντας φτιάξει μια αντίστοιχη κατασκευή με του Αντρέα, αγόρασα αυτή τη θήκη:
http://www.thomann.de/gr/thomann_effect_pedal_bag.htm

Φθηνή, έχει μια χαρά αντοχή και γενικά κάνει τη δουλειά άψογα. Μόνο κοίταξε να κόψεις τις τάβλες με τέτοιο τρόπο, ώστε να χωράει (55cm). Για ένα μέσο pedalboard θα έχεις άνετο χώρο.
Το υψος επισης σημαντικο 
Χωραει με την κλιση αυτη μεσα στη θηκη? ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/16, 12:22 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #23 στις: 23/03/16, 12:39 »
Έχοντας φτιάξει μια αντίστοιχη κατασκευή με του Αντρέα, αγόρασα αυτή τη θήκη:
http://www.thomann.de/gr/thomann_effect_pedal_bag.htm

Φθηνή, έχει μια χαρά αντοχή και γενικά κάνει τη δουλειά άψογα. Μόνο κοίταξε να κόψεις τις τάβλες με τέτοιο τρόπο, ώστε να χωράει (55cm). Για ένα μέσο pedalboard θα έχεις άνετο χώρο.
Το υψος επισης σημαντικο 
Χωραει με την κλιση αυτη μεσα στη θηκη? ;)



Πρέπει να έχω λιιιιγό μικρότερη κλίση στο δικό μου (αρα και ύψος) αλλα χωράει πολύ άνετα.
Έχω φωτο εδώ, στο πόστ #547:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=63758.525

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Κατασκευή οικονομικού ΙΚΕΑ pedalboard!!!
« Απάντηση #24 στις: 24/03/16, 13:58 »
Εύγε Αντρέα, ωραία κατασκευή.

Άιντε και την επόμενη φορά σου εύχομαι με πριόνι για ξύλο (και όχι σιδεροπρίονο)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Bass pedalboard

Ξεκίνησε από SteveWrathchild Εφέ

9 Απαντήσεις
4764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 22:21
από Jezus
16 Απαντήσεις
8967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/17, 14:53
από adr1anos
17 Απαντήσεις
8207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 15:21
από m@ster k@frer
17 Απαντήσεις
6152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/12, 03:47
από zeromancer
Behringer PB10 Pedalboard

Ξεκίνησε από guitalele Εφέ

6 Απαντήσεις
2757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/12, 01:28
από gers
9 Απαντήσεις
6013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 10:32
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 12:52
από kkmspm (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
3319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/12, 22:21
από zeromancer
4 Απαντήσεις
2711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/13, 20:55
από Καθόδιος (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/14, 18:56
από kopaniamento