Αποστολέας Θέμα: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€  (Αναγνώστηκε 19020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλο το forum.  :)
Είχα ανοίξει θέμα παλαιότερα για αγορά κιθάρας, και τελικά μετά από συζητήσεις αγόρασα την epiphone les Paul special edition. Παίζω πλέον 3 σχεδόν χρόνια αυτοδίδακτος και έχω φτάσει σε ένα κατά την γνώμη μου καλό σημείο. Η μουσική που παίζω είναι thrash,death και αρκετά απαλά κομμάτια με clean ήχο που παραπέμπουν σε blues. Αλλά κυρίως thrash. Θα ήθελα προτάσεις για 6χορδες κιθάρες για κούρδισμα EADGBE DADGBE και DGCFAD. Θεωρω πως δεν χρειάζομαι βαρύτονη κιθάρα. Τα χρήματα που θα δώσω είναι έως και 700€ το πολύ. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια καλή για αυτό το είδος? ευχαριστώ.  :)

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Θα βοηθούσε αν μας έλεγες τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου, τι κιθάρα περίπου θες; Ψάχνεις κάτι στο ίδιο στυλ με αυτήν που έχεις (Les Paul type); Θες κάτι άλλο; Ψάχνεις κάποιον συγκεκριμένο ήχο; Εφόσον θες να κουρδίζεις 2-3 διαφορετικά κουρδίσματα θα σου έλεγα να μην πας σε floyd rose. Από την άλλη οι  thrashαδες που μου έρχονται στο μυαλό χρησιμοποιούν (Kirk Hammet, Gary Holt, Jeff Hanneman αυτοί μου έρχονται στα γρήγορα). Στα λεφτά που ψάχνεις έχει πάρα πολλές επιλογές. Μπορείς να βρεις πάρα πολύ καλές Schecter και LTD, με λιγότερα μπορείς να πας πάλι σε Epiphone. Passive ή active ηλεκτρικά, ενώ μπορείς και δεις και σε μεταχειρισμένη όπου υπάρχουν κατά καιρούς πολύ καλές κιθάρες ανώτερες του Budget σου. Το θέμα είναι τι περίπου ψάχνεις;
White noise

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
κατ'αρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση.  :)
προς το παρών περνάω τον ήχο μου σε υπολογιστή μέσω μιας εξωτερικής κάρτας ήχου lexicon alpha usb. έχω επίσης έναν starter ενισχυτή spider iv 15 watt. ο ήχος που περνώ από την κάρτα με custom vst's είναι μακράν καλύτερος. ηλεκτρικά active, και ο ήχος που ψάχνω είναι περίπου σαν του συγκροτήματο sylosis, ακόμη και ο ήχος των lamb of God αλλά με πιο πολλά mid's.  προτιμώ κάτι σε τέτοιο σχήμα [url=http://www.olaenglund.com/wp-content/uploads/2013/12/PX-Solar160WHM-e1386874499169-1024x341.png]http://www.olaenglund.com/wp-content/uploads/2013/12/PX-Solar160WHM-e1386874499169-1024x341.png[/url] . Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση.  :)

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ

Στα γρήγορα σου παραθέτω 4 επιλογές, έχεις θέμα για μεταχειρισμένο;

Μία καλή επιλογή επιλογή είναι αυτή (fixed bridge): http://www.thomann.de/gr/ibanez_mtm20_wh.htm
Μία επιλογή σε string-through-body είναι αυτή: http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Heavy-metal-shop/Ibanez-RGIR20FE-BK-Electric-Guitar-B-lack-/art-GIT0026706-000 [size=78%](αυτή την έχω σε άσπρη και είναι πάρα πολύ καλή κιθάρα)[/size]
Επίσης σε ESP LTD μπορείς να δεις και αυτή: http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Heavy-metal-shop/ESP-LTD-H-1001FM-Electric-Guitar-See-Through-Black-Cherry-/art-GIT0019041-000
Άλλη επιλογή σε εντελώς άλλο σχήμα είναι και αυτή (ελάχιστα πάνω από το budget σου): http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Heavy-metal-shop/Paul-Reed-Smith-SE-Mikael-Akerfeldt-Electric-G-uitar-Tortoise-Shell-/art-GIT0018858-000

« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/15, 20:48 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Οι 2 ibanez μου άρεσαν πολύ. Ευχαριστώ βοηθάς ήδη πάρα πολύ. Δες λίγο αυτήν εδώ. http://www.washburn.com/products/electric/PX-SOLAR160WHM.html . Πως σου φαίνεται? οι μαγνήτες της είναι καλή για το είδος και τον ηχο που ανεφερα? ευχαριστώ και πάλι.  :) Seymour Duncan 59’ SH1N / Custom 5 SH14B αυτούς φοράει.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
λίγο off-topic ,
στη θέση σου θα κοίταγα πρώτα για ενισχυτή ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
ξέρω ξέρω πρέπει. Απλά έχω βολευτεί με τα vst και θέλω να δω τι ήχο θα πάρω με την καινούργια κιθάρα. τους μαγνήτες τους είδες?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Μην περιμένεις να ακούσεις τρελές διαφορές στα VST σου, και εγώ χρησιμοποιώ το Revalver 4 στο pc όταν θέλω να χαζοπαίξω, μελετήσω κτλ, αλλά μου φαίνεται ότι (ειδικά στα high gain preset και σε εντάσεις δωματίου) ότι κιθάρα και να πιάσω ακούγεται ίδια. Μόνο humbucker me single coil καταλαβαίνω διαφορές :P
Η απάντησή μου είναι ότι από τα VST δεν θα καταλάβεις πολλές διαφορές από τους μαγνήτες. Πρέπει να είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ οι διαφορές μεταξύ 2 διαφορετικών σετ για να καταλάβεις ένα μικρό ποσοστό αυτής μέσω των VST.
Πραγματικά καλό θα ήταν να πας σε κάποιον ενισχυτή (θα μπορούσες να δεις τον Laney IRT Studio ο οποίος είναι ταμάμ για αυτά που θες και επίσης παίζει κατευθείαν στο pc σου χωρίς την ανάγκη καμπίνας)


Η Washburn είναι πολύ όμορφη βέβαια οι μαγνήτες που βλέπω στα specs είναι duncan designed και όχι original SD. Δεν ξέρω που την πουλάνε ή πόσο έχει, εμφανισιακά είναι όμορφη αλλά θα αν είναι στα ίδια λεφτά, θα πήγαινα σε κάτι που έχει επώνυμους μαγνήτες και μπορώ να βρω για να δοκιμάσω. Τις Washburn τις έχει ο Νάκας αν δεν κάνω λάθος, δες αν την έχει.
White noise

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
χτυπα μια schecter hellraiser k καθαρισες...τις σκοτωνουν στις αγγελιες!

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Έψαξα λίγο και βρήκα αυτήν που ταιριάζει απίστευτα με αυτά που θέλω στο Amazon . schecter hellraiser c1 bch. στο condition λέει brand new και είναι στα 680$. seller είναι ένα μαγαζί στην Αμερική ονόματι crazy dave's music. έχει κανείς εμπειρία από το Amazon? Θα ήθελα να μάθω αν είναι όντως καινούργια από το κουτί τα προϊόντα όπως στην προκειμένη που λέει brand new, και αν είναι αξιόπιστη εταιρία.  Ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #10 στις: 20/03/15, 09:29 »
απο το Amazon.com είναι πολύ πιθανό να μη στέλνουν Ελλάδα. Αν στέλνουν είναι πάλι πιθανό να μη δέχονται λογαριασμό απο Ελληνική τράπεζα. αν δέχονται πιθανότατα θα κληθείς να πληρώσεις αρκετα για συσκευασία , μεταφορικά και τελωνείο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #11 στις: 20/03/15, 09:36 »
Ξέχνα την αγορά εκτός Ε.Ε. έχει τελωνεία και έξτρα φόρους + μεταφορικά, και μπορεί να πληρώσεις και ακριβότερα αν όχι το ίδιο με το να το αγόραζες από ευρωπαϊκό κατάστημα. Οι Schecter όπως είπε και ο @noe13 βρίσκονται εύκολα μεταχειρισμένες σε πάρα πολύ καλές τιμές, επίσης είναι κιθάρες που τις βρίσκεις σχετικά εύκολα παντού για να τις δοκιμάσεις από πρώτο χέρι.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #12 στις: 20/03/15, 09:59 »
Πολύ ωραίες προτασεις έχουν γινει ως τώρα, εγώ θα σου πρότεινα να δεις και αυτή την Jackson (neck-through body, string-through-body, Active EMGs):


http://www.thomann.de/gr/jackson_slattxmgq3_6_soloist_trd.htm


και με τα ρεστα μαζευεις για ενισχυτή (ένας πχ Peavey Vypyr VIP 2 πιστευω θα σε καλύψει σε αυτά που παίζεις)


http://www.artmusic.gr/enisxytis-ilektrikis-kitharas-peavey-vypyr-vip-2-p-1132.html


Αν θες  λαμπα θα πας παραπανω σε μπατζετ φυσικα και θα πρεπει να το ψαξεις παραπανω για να δεις αν σε καλυπτει ηχητικα (βεβαια καλό είναι να τα δοκιμασεις και εσυ ο ιδιος προτου αγορασεις οτιδηποτε...)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #13 στις: 20/03/15, 10:59 »
Eγώ θα πρωτοτυπήσω (:P) και θα προτείνω την Cort X-11. Aν δεν σε προβληματίζει το Floyd Rose, η κιθάρα αυτή έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, επώνυμους μαγνήτες (Seymour Duncan) και είναι εμφανισιακά είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή (υποκειμενικό αυτό). Επιπλέον είναι αρκετά πιο κάτω από τον προϋπολογισμό σου, πράγμα που σημαίνει ότι θα σού περισσέψουν χρήματα για να αγοράσεις και έναν ενισχυτή αν θέλεις.

http://en.euroguitar.com/guitar/cort/x/x-11/115850.html
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #14 στις: 20/03/15, 12:29 »
Όλες οι προτάσεις μια προς μια είναι πολύ καλές αλλά όλες για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν είναι για μένα. κατέληξα σε 2. αυτήν http://www.thomann.de/gb/ibanez_rgir20fe_bk.htm με emg 60 και 81 στα 577€ και http://www.thomann.de/gb/jackson_slattxmgq36_soloist_tbk.htmμε emg 81 και 85 στα 569€. ποια από τις 2 είναι καλύτερη για τον ήχο που περιγράψαμε και ποιοι μαγνήτες είναι πιο κοντά στον ίδιο ήχο? ευχαριστώ τους πάντες που γράψατε με βοηθήσατε πολύ .  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/15, 12:36 από kostasdante »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #15 στις: 20/03/15, 12:53 »
Ο bridge που θα χρησιμοποιείς κατά 90% στο είδος που θες είναι ο EMG81 και στις 2. Αλλάζει ο neck ο οποίος είναι ο 85 στην μία περίπτωση και ο 60 στην άλλη (o 60 είναι λίγο πιο μουντός σε σχέση με τον 85 στο neck). Τους έχω και τους δύο, και προτιμώ τον 60 προσωπικά. Και οι δύο είναι super για αυτό πους θες. Περισσότερο πρέπει να υπολογίζεις άλλους παράγοντες. Οι γέφυρες είναι διαφορετικές. Σε βολεύει η γέφυρα που έχει η epiphone σου; Αν ναι πας στη Jackson, η ibanez έχει διαφορετική γέφυρα εμένα με βολεύει περισσότερα στα palm mutes πχ. Επίσης η jackson είναι neckthrough ενώ η ibanez bolt on. Η ibanez επίσης έχει ένα extra το killswitch το οποίο είναι ωραίο εφέ. Επίσης η ibanez δεν έχει dots πάνω στην ταστιέρα, που ίσως σου δημιουργεί πρόβλημα ίσως όχι. Τέλος καλό θα ήταν να τις πιάσεις στα χέρια σου, καθώς θεωρώ ότι όποια και από τις δύο αν βάλεις στα VST σου ίδιες θα ακουστούν, περισσότερο σημασία έχει 1) ποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι και 2) ποια σου κάθεται καλύτερα στο μάτι. Κατά τα άλλα οι μαγνήτες είναι classic συνδιασμοί και οι δύο για τα είδη που θες.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/15, 12:58 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #16 στις: 20/03/15, 20:48 »
Πολύ καλές και οι 2 στις οποίες κατέληξες. Εφόσον παίζεις thrashιές προτείνω την Washburn λόγω neckthru κατασκευής. Λίγες οι διαφορές αλλά έχουν νόημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/15, 21:23 από hot_sauce (φλουτσ) »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #17 στις: 21/03/15, 00:49 »
Ευχαριστώ για πολλοστή φορά τους πάντες και ειδικά τον stanfan που ασχολήθηκε τοσο. Κατέληξα στην Jackson. Την Δευτέρα θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα η παραγγελία από thomman.  :)

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #18 στις: 21/03/15, 01:10 »
κάτι τελευταίο. Αυτή εδώ που πρότεινε ο kosthrash http://www.thomann.de/gr/jackson_slattxmgq3_6_soloist_trd.htm και αυτή που πρότεινα εγώ http://www.thomann.de/gb/jackson_slattxmgq36_soloist_tbk.htm , δεν είναι η ίδια κιθάρα σε διαφορετικό χρώμα? Γιατί τέτοια διαφορά στην τιμή?
edit :Μήπως η μία κοστίζει λιγότερο λόγο άμεσης διάθεσημοτητας?
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/15, 11:29 από kostasdante »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #19 στις: 21/03/15, 20:20 »
κάτι τελευταίο. Αυτή εδώ που πρότεινε ο kosthrash http://www.thomann.de/gr/jackson_slattxmgq3_6_soloist_trd.htm και αυτή που πρότεινα εγώ http://www.thomann.de/gb/jackson_slattxmgq36_soloist_tbk.htm , δεν είναι η ίδια κιθάρα σε διαφορετικό χρώμα? Γιατί τέτοια διαφορά στην τιμή?
edit :Μήπως η μία κοστίζει λιγότερο λόγο άμεσης διάθεσημοτητας?

Ναι είναι η ίδια σε διαφορετικό χρώμα. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί ο Thomann έχει τόση (και μεγαλύτερη στις περισσότερες περιπτώσεις) διαφορά στις τιμές αλλά και στις ημερομηνίες restocking σε κιθάρες ίδιου μοντέλου αλλά διαφορετικού χρώματος.
Πολύ καλή επιλογή η Soloist, το contour στα ψηλά τάστα πρέπει να είναι απίστευτα βολικό!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #20 στις: 22/03/15, 10:14 »
Την Δευτέρα θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα η παραγγελία από thomman.  :)

χωρίς να τη δοκιμάσεις?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #21 στις: 23/03/15, 06:29 »
@animapura Και οι δύο αν δεις έχουν την ίδια αρχική τιμή και στα savings αλλάζει το ποσό. το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως η τιμή αυξομειονεται ανάλογα με την διαθεσημοτητα του προϊόντος. Η πιο φτηνή είναι άμεσα διαθέσιμη και η ακριβότερη κατόπιν παραγγελίας.

@modfori Ναι. Είναι λάθος το γνωρίζω και τα λεφτά δεν ρέουν από την τσέπη μου. Αλλά όντας φαντάρος στα 20 μου, και σε 2 μήνες απολύομαι, με κάποια χρήματα στην άκρη για αυτόν τον σκοπό, η ανυπομονησία του να πιάσω κιθάρα στα χέρια με έχει φάει.  :P σκεφτόμουν καιρό τώρα να πάρω καινούργια και θα το κάνω τώρα σαν δώρο στον εαυτό μου, και ελπίζω να μην μου βγει σε κακό η ανυπομονησία μου. 0:)

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #22 στις: 23/03/15, 09:30 »
Καλόπαιχτη να είναι φίλε μου, ανέβασε καμία φωτογραφία όταν σου έρθει με το καλό να χαλβαδιάσουμε ;)
Επίσης καλό θα ήταν όταν έρθει να την πας και για ένα setup (αν δεν το κάνεις μόνο σου) ώστε να είναι στην εντέλεια.
Καλά παιξίματα εύχομαι και καλός πολίτης
White noise

Αποσυνδεδεμένος kostasdante

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #23 στις: 04/04/15, 14:40 »
Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Η κιθάρα ήρθε και πρόλαβα να την χαρώ μόλις 4 ώρες :Ρ . Ευχαριστώ για τις ευχές sfanfan :) Φωτογραφίες θα έχεις μόλις ξαναπατήσω το πόδι μου σπίτι.
Λοιπόν, θέλω κάποιες γνώμες αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Είναι οφ τοπικ.
Καταρχήν μαζί με την κιθάρα πήρα και ένα σετ 11-52 χεβι της ελιξιρ. πήγα να τις περάσω και το νατ είναι πολύ μικρό για να μπει η 0.52, αλλά είχα buzzing φυσικα και έτσι δεν πέρασα καμιά χορδή και την άφησα ετσι. Δοκίμασα για αρχή με τις εργοστασιακες(0.9-0.46) , η 0.46 μου φαίνεται να μην έχει καθόλου tension σε χαμηλό action , και δεν με βόλευε. Δοκίμασα 11.49 ελιξιρ medium πολύ χαμηλό action σαν της κιθάρας μου σε ένα φίλο, και με βόλεψαν απίστευτα. Χαμηλό action όπως ακριβώς με βολεύει, tension πολύ καλό για galloping και ρυθμικά γενικά στις χοντρές και απίστευτη ευκολία χωρίς να είναι πολύ ελαστικές στα bends στις ψιλές. Καταλήγοντας, προφανώς για να γίνει η αλλαγή των χορδών θέλει σεταρισμα η κιθάρα από την αρχή. (πράγμα που θα έκανα ούτως ή αλλως). Επειδή πρώτον δεν έχω πολλά χρήματα και δεύτερων θέλω να μάθω μόνος μου, θα μπορουσα να έχω κάποια βοήθεια σχετικά με το σεταρισμα? Και να μου πείτε αν με τις 11.49 και το κατάλληλο σεταπ μπορώ να πετύχω το χαμηλό action , δίχως buzzing με το tension όπως το περιέγραψα. Ευχαριστώ πολύ. :)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: αγορά δευτερης ηλεκτρικής κιθάρας 500 - 600€
« Απάντηση #24 στις: 04/04/15, 21:34 »
Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Η κιθάρα ήρθε και πρόλαβα να την χαρώ μόλις 4 ώρες :Ρ . Ευχαριστώ για τις ευχές sfanfan :) Φωτογραφίες θα έχεις μόλις ξαναπατήσω το πόδι μου σπίτι.
Λοιπόν, θέλω κάποιες γνώμες αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Είναι οφ τοπικ.
Καταρχήν μαζί με την κιθάρα πήρα και ένα σετ 11-52 χεβι της ελιξιρ. πήγα να τις περάσω και το νατ είναι πολύ μικρό για να μπει η 0.52, αλλά είχα buzzing φυσικα και έτσι δεν πέρασα καμιά χορδή και την άφησα ετσι. Δοκίμασα για αρχή με τις εργοστασιακες(0.9-0.46) , η 0.46 μου φαίνεται να μην έχει καθόλου tension σε χαμηλό action , και δεν με βόλευε. Δοκίμασα 11.49 ελιξιρ medium πολύ χαμηλό action σαν της κιθάρας μου σε ένα φίλο, και με βόλεψαν απίστευτα. Χαμηλό action όπως ακριβώς με βολεύει, tension πολύ καλό για galloping και ρυθμικά γενικά στις χοντρές και απίστευτη ευκολία χωρίς να είναι πολύ ελαστικές στα bends στις ψιλές. Καταλήγοντας, προφανώς για να γίνει η αλλαγή των χορδών θέλει σεταρισμα η κιθάρα από την αρχή. (πράγμα που θα έκανα ούτως ή αλλως). Επειδή πρώτον δεν έχω πολλά χρήματα και δεύτερων θέλω να μάθω μόνος μου, θα μπορουσα να έχω κάποια βοήθεια σχετικά με το σεταρισμα? Και να μου πείτε αν με τις 11.49 και το κατάλληλο σεταπ μπορώ να πετύχω το χαμηλό action , δίχως buzzing με το tension όπως το περιέγραψα. Ευχαριστώ πολύ. :)


Χμμμ, προσωπικά δεν γνωρίζω για τις αλλαγές αυτές, αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει καλό θα ήταν να απαντήσει γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι για αλλαγή των εργοστασιακών 9ρικων σε δικές μου 10-52 στη LTD μου.
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
1863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 09:29
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
2 Απαντήσεις
2118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 15:35
από Edward The Great
10 Απαντήσεις
6156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
18 Απαντήσεις
5657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 23:30
από Xtasy
18 Απαντήσεις
5282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 17:18
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
5318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 18:02
από Edward The Great
8 Απαντήσεις
3534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 15:38
από Kosthrash
38 Απαντήσεις
18469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/12, 17:32
από kostasdante
17 Απαντήσεις
12806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/13, 11:06
από jordanzar
19 Απαντήσεις
16399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/13, 22:55
από sotto