Αποστολέας Θέμα: Reverb  (Αναγνώστηκε 13686 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Reverb
« στις: 21/11/16, 17:58 »
Παιδες(παλι) καλησπερα(παλι).
Ψαχνω για τζατζικι να βαλω στο σουβλακι  :P
Ψαχνω για ριβερμπ να βαλω στο μπασο.
Ρωταω πριν ψαξω για να γλυτωσω καψιμο.Αν και σκοπευα να κανω καβερ μια εϊτιλα που εβγαλα προχθες και να την ανεβαζα αποψε,με βλεπω να χανομαι στα σοκακια του θωμα οταν παω σπιτι..
Τι φαση με τα ριβερμπ,και τι ακριβως ζηταμε απο αυτα; γιατι θα αρχισω να βλεπω διαφορα αγνωστα σε με ρυθμιστικα και δεν θα ξερω τι χρειαζομαι και τι οχι.Μπατζετ δεν λεω,γιατι δεν ξερω αν θα παρω τελικα η και ποτε θα παρω μιας και εχω κατι σφιξες και περιμενω μαδερι βεγκε που ειναι και λιγο τσουχτερο.
Εμπρος λοιπον,σφαγη τωρα..τι ριβερμπ εχετε παιξει,ποια αξιζαν και ειπαμε..τι ρολο βαραν για να ξρρω τι να ζηταω..
Θενκ γιου αγκαιν μαϊ ντιαρ φρεντς
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Reverb
« Απάντηση #1 στις: 21/11/16, 19:12 »
Τι φαση με τα ριβερμπ,και τι ακριβως ζηταμε απο αυτα; γιατι θα αρχισω να βλεπω διαφορα αγνωστα σε με ρυθμιστικα και δεν θα ξερω τι χρειαζομαι και τι οχι.
[..]
τι ρολο βαραν για να ξρρω τι να ζηταω..
Θενκ γιου αγκαιν μαϊ ντιαρ φρεντς

Γράψε κάτι απλό και καθαρό.
Φόρτωσε το στο audacity. Έχει στα effects ένα υποτυπώδες reverb.
Μπορεί να μην σου κάνει, αλλά νομίζω είναι ο πιο καλός τρόπος να καταλάβεις πως επιδρά στον ήχο και ποιο είναι το τελικό αποτέλεσμα.

https://www.youtube.com/watch?v=TZG2K0J_A3c
https://www.youtube.com/watch?v=m7i0Y6w5VD0

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #2 στις: 21/11/16, 21:21 »
Σωστοοοος.Δεν το σκεφτικα καν.Θενξ μαν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #3 στις: 23/11/16, 20:22 »
Το δοκημασα στο audacity ομως πολυ "διαδρομος" ακουγωταν.Πρεπει να παω σε κανα μαγαζι εδω να δοκημασω κανα πεταλι.Ευκολο μεν,αλλα αντε να κουβαλω μπασο ενυσχιτη κτλ εκει για να κανω φοκημη με τον εξοπλησμο μου που ξερω τι να περιμενω..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #4 στις: 18/02/17, 20:46 »
Λεπον.
Πριν λιγες μερες βρεθικα με τον δασκαλο απο το ωδειο για μαθημα πανω σε κλημακες και συγχορδιες.
Και πανω που πηναμε τον καφε,σκαει το τετοιο (τραγουδι) της αυτης (τσαλιγοπουλου) με το αυτο(reverb) που ειχα βαλει στο αλλο θεμα.
Εν τελη τον ρωτησα για reverb και λεει εχει παιξει με το alesis nanoverb και ειναι σπετσιαλ.Το θεμα ειναι οτι εχουμε τελειως διαφορετικο προσανατολισμο.Στον ηχο,στους ενισχυτες,καμπινες,ακομα και στο ποσες χορδες πρεπει να εχει ενα μπασο.Μονο στα καλοδια τα βρισκουμε.
Το εχει δοκημασει αυτο το τετοιο (alesis nanoverb) κανενας εδω;
Ευχαριστω για τις αυτες(συμβουλες)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Reverb
« Απάντηση #5 στις: 28/02/17, 23:12 »
Γιατί δεν δοκιμάζεις διάφορα virtual real-time effects στον υπολογιστή σου; Ας είναι για κιθάρα, υπάρχουν πολλά.

Και εκεί που θα ψάχνεις, δοκίμασε και ένα flanger. Πριν πολλά χρόνια είχα ένα, σε πετάλι, και μου άρεσε πολύ όταν το έβαζα στο μπάσο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #6 στις: 28/02/17, 23:26 »
Δεν εχω προγραμα να βαζω το μπασο και να ακουω real time τι παιζω για να μπορω να δοκημαζω και να σκαλιζω.Καλα το πολυ πολυ τα παιρνω ολα παραμασχαλα και παω σε τοπικο καταστιμα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #7 στις: 14/08/17, 09:16 »
Ερωτηση.το ριβερμπ,ειναι ψιφιακο εφε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Reverb
« Απάντηση #8 στις: 14/08/17, 10:57 »
Μπορεί να είναι ψηφιακό ή με ελατήρια (όπως ήταν παλιά, είχα έναν ενισχυτή με τέτοια)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Reverb
« Απάντηση #9 στις: 14/08/17, 16:26 »
τα περισσότερα πλεον ειναι ψηφιακα, υπαρχουν βεβαια ακριβες λύσεις με Spring Reverb (ελατηριου) και Plate Reverbs
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #10 στις: 14/08/17, 17:01 »
Oκ.Ευχαριστω πολυ.Μονο μην το πειτε στους κιθαριστες "φουλ λαμπα και ολα αναλογικα μπικοζ ντιτζιταλ σακσ"  :P :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #11 στις: 14/08/17, 17:06 »
Μονο μην το πειτε στους κιθαριστες "φουλ λαμπα και ολα αναλογικα μπικοζ ντιτζιταλ σακσ"  :P :P :P

το ξέρουν ήδη  ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #12 στις: 16/08/17, 00:51 »
Μερικές προσωπικές απόψεις πάνω στο θέμα, καθώς το reverb είναι ένα από τα αγαπημένα μου εφφέ. Σημειωτέον ότι τα παρακάτω αφορούν reverb σε ηλεκτρική κιθάρα. Φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχουν τεράστιες διαφορές προκειμένου για χρήση με μπάσο.

Τα καλύτερα (και με διαφορά) πετάλια reverb που έχω ακούσει είναι τo Strymon Blue Sky και το Eventide Space. Ικανά και τα δύο να παράγουν απίστευτους ήχους. Σημαντικά μειονεκτήματα και των δύο το μεγάλο μέγεθος (ειδικά το Eventide) και το κόστος το οποίο για μένα είναι απαγορευτικό (δηλαδή εκτός των ορίων που έχω θέσει στον εαυτό μου για αγορά πεταλιών). Αν πάντως κάποιος είναι διατεθειμένος να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη, θα πρότεινα να δοκιμάσει αυτά τα δύο.

Αν μιλήσουμε για επιλογές πιο προσιτές σε σχέση με τα δύο προαναφερθέντα από πλευράς τιμής, έχω δοκιμάσει ή αγοράσει τα περισσότερα πετάλια που κυκλοφορούν στην Βρετανική αγορά. Οι επιλογές που για μένα αξίζουν τον κόπο είναι:

Digitech Polara και Hardwire. Eιδικά το Polara είναι από τα καλύτερα που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Καλύπτει σχεδόν ότι τύπο reverb μπορεί ρεαλιστικά να θελήσει κανείς, και κάποια από αυτά είναι πράγματι πολύ καλά. Έχει αρκετές (αλλά όχι υπερβολικές) δυνατότητες παραμετροποίησης. Όλα αυτά σε ένα πετάλι κανονικού μεγέθους. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι λόγω μεγεθους και χρωματισμού, τα γράμματα δεν φαίνονται πολύ καλά και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού αυτό μάλλον θα είναι πρόβλημα.

Red Pandα Context. Εδω ισχύουν περίπου τα ίδια με το Digitech Polara (αρκετοί τύποι reverb, επαρκής παραμετροποίηση και πολύ καλή ποιότητα ήχου). Επίσης διαθέτει και επιλογή για delay. Ιδιαίτερα εύχρηστο και λειτουργικό, αλλά μάλλον κάπως δυσεύρετο και με τιμή αρκετά τσουχτερή.

Neunaber Immerse. Aυτό το πετάλι συμπληρώνει το Top 3 και είναι σοβαρός διεκδικητής για την πρώτη θέση (πάντα εξαιρουμένων των Strymon and Eventide). Εξαιρετικά reverb, αρκετά καλή και λειτουργική παραμετροποίηση και μικρό μέγεθος. Τα δύο shimmer reverb του είναι υπέροχα. Γενικά σε σχέση με το Red Panda και το Polara μού ακούγεται σαν να έχει πιο εξελιγμένους αλγόριθμους. Και αυτό όμως αρκετά ακριβό.

Electro Harmonix Cathedral. Πολύ καλό και αυτό, με ωραίους ήχους, ευρεία παραμετροποίηση και γενικά πολλές επιλογές ρυθμίσεων και προγραμματισμού. Από την άλλη πλευρά, λόγω ακριβώς αυτών των δυνατοτήτων, το βρήκα κάπως δύσχρηστο. Επίσης και αυτό καταλαμβάνει πολύ χώρο στην πεταλιέρα και είναι ακριβό.

Βiyang Baby Boom. Ένα από τα πρώτα πετάλια reverb που απέκτησα και το έχω ακόμα στην πεταλιέρα μου. Απίστευτο πετάλι για τα λεφτά του (γύρω στα 50 Ευρώ), ειδικά το Hall Reverb είναι εξαίσιο. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο αναλογικό του κύκλωμα, αλλά έχει έναν αέρινο ήχο που δεν τον έχω συναντήσει ούτε σε πολύ ακριβότερα πετάλια.

Ζοοm MS70-CDR. Αν και δεν πρόκειται για καθ' εαυτού reverb πετάλι (εντάσσεται μάλλον στην κατηγορία των πολυεφφέ), τo συμπεριλαμβάνω σε αυτή τη λίστα για πολλούς λόγους. Πρώτον, έχει μια τεράστια ποικιλία από reverb (κάπου 25 με 30) με καλή ποιότητα και εξαιρετικές δυνατότητες παραμετροποίησης. Δευτέρον, έχει πολλά άλλα εφφέ όπως delay, modulation, noise reduction, EQ, κλπ, με δυνατότητα για ταυτόχρονη χρήση μέχρι 5 από αυτά αν θυμάμαι καλά. Τρίτον, είναι σχετικά φτηνό και αρκετά εύχρηστο για όλα αυτά που προσφέρει. Τέταρτον και πιο σημαντικό για τον saved, έχει εφφέ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΜΠΑΣΟ! Για κάποιον που θέλει να εξοικονομήσει λεφτά και χώρο στην πεταλιέρα ή που το προορίζει για χρήση με μπάσο, είναι μια απόλυτα αξιοπρεπής επιλογή.

Eπίσης καλά πετάλια (αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη τίποτα το εξαιρετικό), το ΤC Electronic Nova Reverb, το TC Electronic Hall of Fame, To Electro Harmonic Holy Grail, το T-Rex Tonebug, το T- Rex Room Mate, το Line 6 Verbzilla, το EBS DynaVerb και το Μarshall Reflector RF-1 (αρκετά καλό spring και plate reverb για πετάλι αυτής της κατηγορίας).

Τέλος ειδική μνεία στο Catalinbread Talisman, επειδή έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στο plate reverb και το συγκεκριμένο είναι ίσως το καλύτερο που έχω ακούσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #13 στις: 16/08/17, 05:01 »
Απολλωνα,πιστευω θα μπορουσρς να μας πεις και 2 λογακια,και να μην εισαι τοσο "γενικα και αοριστα"  :P


Ουτε αρθρο για περιοδικο κιθαρας δεν θα εδινε τοσες πλυροφοριες :o :o
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #14 στις: 16/08/17, 16:45 »
Απολλων,με αυτο το βζουμ που ποσταρες μου εβαλες ζιζανια και μπηκα στην ιστοσελιδα τους και εκατσα και εψαξα (γιατι πριν κανα χρονο ειχα μπει,αλλα δεν ειχα ψαξει) και διαπιστωσα πως εχει κατι που με ενδιαφερει.
Ενδεχετε να υπαρξουν αλλαγες στο rig μου και ειδα κατι επιλογες πιυ εχει 2 χρονια μηλαω με Ελληνες και ξενους κατασκευαστες πεταλιων και κανεις δεν θελει να φτιαξει κατι custom (το οποιο θα εχει 1pot 3 jack και ισως το bypass δηλαδη ελεως).
Απο ποιωτιτα τι λενε αυτα τα ζουμ; Και κατι ακομα.Προσομιοση ενισχυτη με πχ 5 ποτενσιομετρα,πως τα ρυθμιζεις οταη το πολυεφε εχει μονο 3?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #15 στις: 16/08/17, 17:31 »
Απο ποιωτιτα τι λενε αυτα τα ζουμ; Και κατι ακομα.Προσομιοση ενισχυτη με πχ 5 ποτενσιομετρα,πως τα ρυθμιζεις οταη το πολυεφε εχει μονο 3?

από θέμα ποιότητας μη σε ανησυχεί, φίλος έχει τη g7.1u (ή κάπως έτσι) εδώ και χρόνια και ακόμα δουλεύει απροβλημάτιστα. 2-3 άλλες που πέρασαν απο τα χέρια μου ήταν επίσης ποιοτικότατες
όταν τα ρυθμιστικά ξεπερνάνε τα 3 έχει και 2η "σελίδα" στην οποία πας με κάποιο κουμπί κατέθυνσης κ εκεί ρυθμίζεις και τα υπόλοιπα ρυθμιστικά
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #16 στις: 16/08/17, 18:31 »
Οκ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #17 στις: 17/08/17, 01:21 »
Απολλωνα,πιστευω θα μπορουσρς να μας πεις και 2 λογακια,και να μην εισαι τοσο "γενικα και αοριστα"  :P

Ουτε αρθρο για περιοδικο κιθαρας δεν θα εδινε τοσες πλυροφοριες :o :o

Χα χα χα... έχεις δίκιο, έγραψα ολόκληρο σεντόνι. Όπως καταλαβαίνεις, το θέμα του reverb το έχω ψάξει αρκετά.

Όσον αφορά το Zoom, νομίζω ότι είναι ένα πετάλι που θα σού δώσει αρκετές ηχητικές επιλογές. Μόνο τα εφφέ για μπάσο που διαθέτει να χρησιμοποιήσεις, πιστεύω ότι δικαιολογεί την τιμή του. Και φυσικά υπάρχουν πολύ περισσότερα. Από λειτουργικής άποψης, με την πρώτη ματιά φαίνεται κάπως πολύπλοκο, όταν όμως το δουλέψεις λίγο και καταλάβεις τη φιλοσοφία του θα δεις ότι δεν είναι δύσκολο στη χρήση. Και όπως είπε και ο modfori, η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή. Υπόψιν ότι το συγκεκριμένο πετάλι έχει μόνο συγκεκριμένα εφφέ (κυρίως reverb, delay και modulation) και όχι προσομοιώσεις ενισχυτών. Αν θέλεις amp modelling, καλύτερα να κοιτάξεις για κάτι άλλο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #18 στις: 17/08/17, 06:43 »
Το MS-60-B μου φανηκε ενδιαφερον.Και εχει και μπολικα reverb μεσα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Reverb
« Απάντηση #19 στις: 17/08/17, 20:39 »
Μια χαρά το βρίσκω. Αν είναι μέσα στα λεφτά σου, χτύπα το αλύπητα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 00:33
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
Reverb combination ????

Ξεκίνησε από IxNiLaTiS Εφέ

1 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/08, 16:22
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
5893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 00:22
από studio54
Reverb - Delay σε ένα?

Ξεκίνησε από gers Εφέ

17 Απαντήσεις
6077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 19:56
από Evangelos 123
Fender Super Reverb

Ξεκίνησε από Panos the Greek « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
13715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 18:20
από Panos the Greek
11 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/09, 22:23
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
3961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 19:48
από Jezus
reverb πεταλι!

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

8 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 14:26
από adr1anos
Επιλογή Πετάλι Reverb

Ξεκίνησε από Stb « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
8014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 13:34
από zeromancer
4 Απαντήσεις
4186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/15, 19:07
από vagtanplan