Αποστολέας Θέμα: Set up Κιθαρας  (Αναγνώστηκε 28363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #25 στις: 18/12/16, 11:58 »
Αναλαμπη..την κεραλιφη,την μπαφαρες μετα;στα snowboard βαζουν κερι και το μπαφαρουν για να γλυστραει..
Κατι ακομα.Βαζουμε λαδι,με τον καιρω χσνει την υγρασια,και ξερενετε ξανα.Σωστα;
Το λαδι δεν ειναι σκετο νερο,τα υπολοιπα συστατικα του;συσορευοντε στην ταστιερα..
Τοτε θα εβαζα ενα brake LHM που θα εχανε την υγρασια του ποιος ξερει ποτε και θα ξενιαζα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #26 στις: 18/12/16, 13:27 »
Το μπαφάρισμα αναγκαστικά θα σου προκύψει. Ακόμα και αν δεν το ξέρεις ότι χρειάζεται το βλέπεις συνήθως από την επόμενη μέρα.
Το λάδι κρατάει αρκετό καιρό την ταστιέρα σε μια λαμπερή πεντακάθαρη  κατάσταση.
Το ύφασμα που έχει εμποτίσει συνήθως θα κρατήσει για 3-4 περάσματα.Απορροφάται πάρα πολύ αργά από το ξύλο.Γ'αυτό και βάζω ελάχιστο.
Ξεραμένη ταστιερα σε δική μου κιθάρα δεν έχω δει ποτέ.Σε άλλες που προφανώς δεν τις παίζουν τόσο συχνά βλέπω συνέχεια.
Κοίτα,κάθε φορά μόλις την αφήνω την καθαρίζω πάντα με ένα στεγνό πανί και μαζί και τις χορδές μια μια.
Έτσι δεν χρειάζεται να αλλάζω κάθε βδομάδα χορδές(στην ακουστική).Κρατάνε πολύ περισσότερο.
Το ξύλο από την στιγμή που θα χάσει το ριζικό του σύστημα και για να διατηρηθεί όσο το δυνατόν καλύτερα δεν θα πρέπει από κάπου να αναπληρώσει τα συστατικά του(έλαια) εφόσον δεν μπορεί πια από την ρίζα του?Εφόσον είναι ζωντανός οργανισμός?
Για το πετροχημικό που λες...με τίποτα..Μόνο φυσικά υγρά και έλαια.Νομίζω ότι δεν έχω ξεκαθαρίσει κάτι.
Το λεμόνι το βάζω για καθαριστικό... πρώτα στο πανί εννοείται..Το λάδι για θρεπτικό του ξύλου αλλά και για την υπέροχη αίσθηση του στο παίξιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/16, 13:39 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #27 στις: 18/12/16, 14:04 »
Ο πατέρας σου είναι ξυλουργός?Αν ναι ρώτησέ τον σε παρακαλώ αν ξέρει...Τα παλιά χρόνια, περνούσαν τα ξύλινα έπιπλά τους με λάδι μια στο τόσο για να τα συντηρούν αλλά και για να φαίνονται γυαλιστερά?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #28 στις: 18/12/16, 14:49 »
Βασικα το ξυλο,δεν ειναι ζωντανος οργανισμος..Ηταν πριν κοπει.Εμεις προσπαθουμε να παρατινουμε την σαπιλα.Μεχρι και το σηδερο σκουριαζει ομως..Παραδειγμα,ενας νεκρος για να συντιριθει εγινε μουμια.Την πασαλιφουν τωρα,μετα χιλιαδες χρονια,με ελαια?Οποτε αυτο που θα προσθεσεις στο ξυλο ειναι η οι ιδανικες συνθικες συντιρησης,η κανα πετροχημικο που αν πεσει πανω σου θα βγαλεις λεπια,πουπουλα,15 χερια και 8 αυτια ;D
Τες πα.Εγω εχω τα οργανα ετσι σκετα,δεν σκοπευωνα βαλω τιποτα,και ο καιρος θα δειξει ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #29 στις: 18/12/16, 15:08 »
αν ρωτήσεις κάποια "παλιάς κοπής" νοικοκυρά θα σου πει οτι εκτός απο τα έπιπλα (ειδικά αυτά που δεν έχουν περαστεί βερνίκι) λάδι βάζει σε όλα τα ξύλινα σκεύη κουζίνας (βάση κοπής, πλάστη , κουτάλες  , λεκάνη κτλ) μόλις τα αγοράσει επανηλλειμένα μέχρι να σταματήσει το ξύλο να το απορροφά . η διαδικασία αυτή δίνει την απαραίτητη υγρασία στο ξύλο ώστε να μην απορροφά την εξωτερική υγρασία αλλά και να μη χάνει την υπάρχουσα αφού το λάδι δεν εξατμίζεται.
εγώ το έχω εφαρμόσει 2 φορές σε κιθάρα γιατί μόνο τόσες χρειάστηκε . τη δεύτερη αφού είχα κάνει leveling στην ταστιέρα , refret και τα συμπαρομαρτούντα  και έχοντας χρησιμοποιήσει ζιπέλαιο για τον καθαρισμό απο τη μεταλική σκόνη και τη σκόνη του ξύλου . μετά απ'όλη αυτή τη διαδικασια φαινόταν η ταστιέρα ξερή και ταλαιπωρημένη . με το λαδάκι ήρθε σε 2 μέρες στα ίσα της . έχουν περάσει 6 μήνες απο τότε με καθημερινό παίξιμο και παραμένει σε άριστη κατάσταση.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #30 στις: 18/12/16, 15:32 »
Βρε με εχετε κανει και χαιδευω ολες τις ταστιερες που εχω,θα με δει και κανενας και θα με περασει και για χμχμ..
Rosewood απο αυτο το ταλαιπορο το vig που δεν εχω βαλει ποτε τιποτα παρα τα οσα περασε και μια χαρα ειναι στην αφη,ετσι ευχαριστη αισθηση καλοδουλεμενου ξυλου.Τι να πω?Δεν ξερω.
Modfori εσυ απο τηνπρωτη φορα που εφαρμοσες κατι τετοιο,ποσο καιρο μετα φανικε να θελει παλι συντιρηση?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #31 στις: 18/12/16, 16:12 »
Modfori εσυ απο τηνπρωτη φορα που εφαρμοσες κατι τετοιο,ποσο καιρο μετα φανικε να θελει παλι συντιρηση?

οι 2 φορές αυτές που ανέφερα παραπάνω ήταν σε 2 διαφορετικές κιθάρες .
η πρώτη ήταν σε μία standard squier που την είχα αγοράσει 2ο χέρι και 1ος ιδοκτήτης είχε τριψει τα τάστα και τα 'χε κάνει πολύ χαμηλά τόσο ώστε όταν έπαιζα οι χορδές ακουμπάγανε στην ταστιέρα . λόγω οτι χρησιμοποιώ πολύ βιμπράτο και πατάω αρκετά δυνατά είχα φθείρει πολύ το ξύλο . τότε έβαλα λάδι και μέχρι 1-2 χρόνια μετά που πούλησα το μπράτσο ήταν ακόμα κομπλέ.
φαντάσου και οτι υδρώνουν πολύ τα χέρια μου σε σημείο που το καλοκαίρι οι καινούριες χορδές παραμένουν γυαλιστερές για πολύ λίγες μέρες.
είναι διαδικασία που την αφαρμόζεις μια φορά και μετά το ξεχνάς πότε το έκανες.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #32 στις: 18/12/16, 16:23 »
Βρε μου αναβετε φυτιλια να κανω πειραματα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #33 στις: 18/12/16, 16:24 »
Στις αλλες κιθαρες γιατι δεν το εκανες;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #34 στις: 18/12/16, 16:31 »
Στις αλλες κιθαρες γιατι δεν το εκανες;

σε maple δε χρειάζεται γιατί έχουν βερνίκι.
σε άλλη μία με rosewood που έχω δεν έχω βάλει γιατί δε βλέπω να χρειάζεται μέχρι τώρα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #35 στις: 18/12/16, 16:51 »
Δεν εχω πιασει maple ταστιερα ποτε μου  ::)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #36 στις: 18/12/16, 17:18 »
Βασικα το ξυλο,δεν ειναι ζωντανος οργανισμος..Ηταν πριν κοπει.Εμεις προσπαθουμε να παρατινουμε την σαπιλα.Μεχρι και το σηδερο σκουριαζει ομως..Παραδειγμα,ενας νεκρος για να συντιριθει εγινε μουμια.Την πασαλιφουν τωρα,μετα χιλιαδες χρονια,με ελαια?Οποτε αυτο που θα προσθεσεις στο ξυλο ειναι η οι ιδανικες συνθικες συντιρησης,η κανα πετροχημικο που αν πεσει πανω σου θα βγαλεις λεπια,πουπουλα,15 χερια και 8 αυτια ;D
Τες πα.Εγω εχω τα οργανα ετσι σκετα,δεν σκοπευωνα βαλω τιποτα,και ο καιρος θα δειξει ;)


The Electric Shock Smiley Face, Emoticon

χαχαχαχα...όντως τις πασάλειβαν με έλαια και ρητίνες...Πρώτα όμως τους αφαιρούσαν όλη την υγρασία με αλάτι..Λογικό...Πάρε για παράδειγμα τον τραχανά..χαχαχχαχα.

Τελικά δεν μου είπες είσαι ξυλουργός?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #37 στις: 18/12/16, 18:15 »
Οχι.ειμαι ηλεκτρολογος-υδραυλικος-μηχανολογος-μηχανικος-συγκολιτης-χτιστης-χειριστης μηχανιματων εργοταξιου(αλλα δεν μπορω να βγαλω αδεια πριν το 2020)γεωπονος-κτηνιατρος-τεχνολογος&χημικος γαλακτος(αν δεν ξεχασα τιποτα ακομα)
Ολα αυτα τα κανω ταυτοχρονα σε καθημερινη βαση.
Κοινως κτηνοτροφικη μοναδα (γιδια και πρατα π λεν κ στ χουριο μ) δουλευω και λιγα χοραφια,αλλα ολα αυτα που ανεφερα ειναι μεσα στο "πακετο" του αγροτη.

Φτιαχνω μπασα για την φαση μου,και γιατι δεν πιστευω επαγγελματιας οργανοποιος να επερνε στα σοβαρα τα γουστα μου και να εφτιαχνε με τα specs που θα ζητουσα.
Αλλα γενικα εχω ριξει πολυ ερευνα και δοκιμες με τιπους στο εξωτερικο που βιοποριζοτε με τετοια πραγματα και εχει γουστο η υποθεση
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #38 στις: 18/12/16, 22:47 »
Γυάλισμα τάστων με πολύ ψιλό συρματάκι,καθαρισμός ταστιέρας με ζιπέλαιο και με την βοήθεια μιάς παλιάς οδοντόβουρτσας.


Αφού καθαριστεί για "ενυδάτοση" της ταστιέρας, πέρασμα με λεμονόλαδο (όχι υπερβολές ίσα ίσα να απλωθεί) και μετά από κενένα δύο λεπτά το σκοπίζεις και είσαι ΟΚ.


Αν τυχόν υπάρχουν σοβαρές λακούβες στα τάστα καλύτερα να σου τα κάνει μάστορας,γιατί θέλει fret level και crowning και πάντα να είσαι στα πλαίσια το radius της ταστιέρας,πράμα που απαιτεί εργλεία και εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #39 στις: 19/12/16, 09:38 »
Ενδιαφέρουσα άποψη ο εμποτισμός της ταστιέρας με μπίχλα και μικρόβια.
Αν είναι έτσι η ταστιέρα της κιθάρας σου φαντάζομαι το τιμόνι του αυτοκινήτου σου ή το πληκτρολόγιο σου πως θα είναι. ;)
Έχω δει πολλές κιθάρες σε αυτή την κατάσταση και απορώ πως τις παίζουν οι ιδιοκτήτες τους.

Πάντως το κομμένο ξύλο χρειάζεται έλαιο που δεν μπορεί πλέον να δημιουργήσει μέσω του ριζικού του συστήματος.Το ιδανικότερο θα ήταν έλαιο από έβενο και rosewood αντίστοιχα.

φιλικός και ευδιάθετος όπως πάντα βλέπω.
συγκρίνουμε : https://en.wikipedia.org/wiki/Sebaceous_gland#Sebum με https://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_oil#Toxicology
 επίσης καλημέρα.

αν σε ενδιαφέρει η μπίχλα σε πληροφορώ οτι η ανθρώπινη λιπαρότητα δεν ενισχύει την συγκέντρωση βρωμιάς και μικροβίων περισσότερο απο το ορτκτέλαιο ή το ελαιόλαδο που βάζεις εσύ, πόσο μάλλον απο την στιγμή που η επαφή με το δέρμα είναι ελάχιστη και φυσική, ενώ η σαφής πρόσθεση ελαίων είναι κάτι το βεβιασμένο. Μια ματιά κάτω απο το καπώ του αυτοκινήτου σου ή ενός άπλητου τηγανιού θα σε πείσει.

Το άρθρο που αναφέρεις μιλάει για τους σμιγματοειδείς αδένες οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με τους ιδρωτοποιούς αδένες.
Οι σμιγματοειδείς υπάρχουν σε όλο το σώμα πλην παλάμης και πέλματος.

Απο την βικιπαίδεια:
Οι σμηγματογόνοι αδένες βρίσκονται μέσα στο δέρμα, κοντά στους θύλακες των τριχών. Βρίσκονται παντού στο σώμα, με εξαίρεση τις παλάμες και τα πέλματα, είναι όμως περισσότερο πολυάριθμοι στο πρόσωπο, το τριχωτό της κεφαλής, το ηβαίο, τα γεννητικά όργανα κλπ.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ιδρώτα, ειδικά τον γυναικείο :D .
Θα συμφωνήσω όμως με το δεύτερο άρθρο σχετικά με τα ορυκτέλαια που αναφέρεις.Γ' αυτό και χρησιμοποιώ φυσικές ουσίες όπως λεμόνι ξύδι και ελαιόλαδο πια.
Γενικά ότι μπορεί να καταναλωθεί από το στόμα το θεωρώ καταλληλότερο και για την κιθάρα.

Στην τελική είναι και θέμα προτίμησής αν θέλεις να έχεις τις περιττές ουσίες(1%) που αποβάλει ο οργανισμός σου για να αποτοξινωθεί όπως η ουρία πάνω στην ταστιέρα σου, ή αντιοξειδωτικά και ωμέγα3.Τα παραδείγματα που έφερες με τα τηγάνια και τα μηχανικά λάδια είναι άκυρα, γιατί δεν νομίζω να τηγανίζεις και εσύ τον ιδρώτα σου πριν το εναποθέσεις πάνω στην ταστιέρα .
   
Η καλυτερη κρεμα περιποιησης χεριων,γινετε στην Γερνανια,απο την λιγδα που εχει το προβιο μαλι ΠΡΙΝ πλυθει και γεινει καλτσα.Εγω παλι,ολα τα μπασα (ενταστα η μη) το μονο ελαιο που χρησημοποιω,ειναι το μεγα.
Ξερετε..αυτο του Θεου..
Ποτε δεν εβαλα τιπιτα πανω,και ουρε σκοπευω.Ειδιως σε rosewood.Στο wenge ισως ποτε ως συνταξιουχος πλεων(δηλαδη αν ποτε..) ετσι για να περασει λιγο η ωρα..μιας και ειναι πιο ξερο απο το rosewood.Να υπενθιμισω πως αν πλενουμε 800 φορες την μερα τα χερια μας,το δερμα που ειναι ακομα ζωντανο και συντιριτε,σκαει..ποσο μαλον αν ταλεπορουμε ενα νεκρο ξυλο..

Btw..you can call me zamanfoutista  :roll :clap

Το ΤΟΠ υλικό περιποίησης σώματος είναι το γάλα γαιδούρας και το σάλιο που παράγει το σαλιγκάρι.
"Θυμήθηκα και την γάτα μου που γλύφεται όλη μέρα και είναι πεντακάθαρη!"
Αυτά τουλάχιστον διδάσκουν στα σεμινάρια που απευθύνονται σε φαρμακοποιούς
Δεν λέω ότι μπορεί να είναι και μούφα για καθαρά εμπορικούς λόγους..αλλά ποιος ξέρει...

δεν μίλησα για ιδρώτα,
παλάμη != δάκτυλα (το wiki δεν θα σε καλύψει εδώ)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/16, 09:40 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Set up Κιθαρας
« Απάντηση #40 στις: 19/12/16, 09:42 »
Βασικα το ξυλο,δεν ειναι ζωντανος οργανισμος..Ηταν πριν κοπει.Εμεις προσπαθουμε να παρατινουμε την σαπιλα.Μεχρι και το σηδερο σκουριαζει ομως..Παραδειγμα,ενας νεκρος για να συντιριθει εγινε μουμια.Την πασαλιφουν τωρα,μετα χιλιαδες χρονια,με ελαια?Οποτε αυτο που θα προσθεσεις στο ξυλο ειναι η οι ιδανικες συνθικες συντιρησης,η κανα πετροχημικο που αν πεσει πανω σου θα βγαλεις λεπια,πουπουλα,15 χερια και 8 αυτια ;D
Τες πα.Εγω εχω τα οργανα ετσι σκετα,δεν σκοπευωνα βαλω τιποτα,και ο καιρος θα δειξει ;)

+1