Αποστολέας Θέμα: Μερικες φορες το παρακανετε εσεις οι κιθαριστες...  (Αναγνώστηκε 11402 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage

Αρα λοιπον η συνθεση γινεται απο 1-2 ατομα, δινεται στους υπολοιπους και αυτοι πρεπει να ειναι ετοιμοι για το δεσιμο στο προβαδικο, σαν session μουσικοι ετσι? Τοτε σαφως δεν χρειαζεται προετοιμασια εκτος προβαδικου. Οταν ομως ολοι συμμετεχουν στην συνθεση και ανταλλασουν ιδεες συνεχεια (κλιμακες, χρονισμους, μελωδιες, σολο κλπ) τοτε η πρακτικη ειναι καλη.

Με τους Pantheist, ο εκαστωτε συνθετης (συνηθως ο Κωστας) μας στελνει ολους απο ενα demo οπου μας δειχνει τι θα ηθελε να παιζουμε, μαθαινουμε εκτος στουντιο την δομη και βαση του κομματιου και μετα επεξεργαζομαστε ολοι μαζι την συνθεση και δομη στο προβαδικο. Σε αυτη την περιπτωση ειναι απαιτουμενη η διαδικασια αυτη γιατι ενω οι προβες γινονται Λονδινο (πχ Αθηνα), τρεις μενουν στο Λονδινο, ενας μενει στο Birmingham (βλεπε Λαμια αναλογη αποσταση), ενας στο Reading (πχ Πατρα) και ενας στο Slough (πχ Τριπολη)...

Εαν εχετε δικο σας προβαδικο ειστε πολυ τυχεροι, και ηδη εφαρμοζετε την τακτικη αυτη εαν προβαρετε εκει με ηλεκτρονικα τυμπανα σε χαμηλες εντασεις. Εδω στο Λονδινο τα νοικια ειναι τετοια που δεν υπαρχει περιπτωση ενα underground συγκροτημα με λιγοτερη απηχηση απο πχ Ackercocke (που πιστευω θα σου αρεσουν), να εχει τα φραγκα να εχει δικο του προβαδικο.

Σ

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
..οι Sindrome υπαρχουν εδω κ πολλα χροννια αλλα δεν ειχαν βρει ντραμμερ για να ολοκληρωσουν αλμπουμ....μετα απο καιρο γνωριστηκα με τα παιδια..και η φαση εγινε οπως λες αναγκαστικα γιατι εγω επρεπε να μαθω τα τραγουδια τους..εχουν ηδη βγαλει ενα αλμπουμ το οποιο ομως πλεον που ειμαι ντραμμερ τους θελω να γραψουμε παλι τα τυμπανα με φυσικο ηχο και οχι μιντι που ηταν πριν...ναι μεν γαμαει το αποτελεσμα αλλα στιγμη που ειμαι μονιμος στα παιδια θεωρω μαλακια ναμην κικλοφορησει με φυσικα ντραμς..οσο καλα και φυσικο αποτελεσμα να εχουν αυτα που ηδη υπαρχουν..
οπως καταλαβες λοιπον αναγκαστικα να κανω φολοου απ στα κομματια παιζοντας τα σπιτι μου...ετσι τωρα στο στουντιο τα ηδη υπαρχοντα τα βγαζουμε με την μια..
οσον αφορα στα καινουρια που γραφουμε..σινιθως παιρνω καποιο σιντι με τις κιθαρες και το μπασο..βγαζω τα ντραμς...το κοιταμε σε χομ στουντιο που εχουμε και μετα παμςε σε κανονικο για να μπορουμε να εχουμε εντασεις..ειδικα αυτο το μπασο παιζει τρελα ταππινγκ κτλπ..κ μεσα σε σπιτι δεν ειναι δυνατον να βγαλει αυτη την ενταση που πρεπει..οποτε αναγκαστικα το ολοκληρωμενο ηχητικα αποτελεσμα ακουγεται σωστα μονο στο στουντιο..παρ ολο που εχουμε μηχανηματα..ειναι μεσα σε σπιτι...¨))..
οι συνθεσεις στα νεα κομματια αφου συμμετεχω κ εγω γινονται απο τον κιθαριστα ...εμενα κ στην συνεχεια τα δειχνουμε στον μπασο...ο οποιος βγαζει τα δικα του τα τρελα και τα ανατρεπει ολα..οποτε παει απ την αρχη με αλλες δομες μετα...¨)//..αλλα κιριως η κιθαρα κανει την δουλεια..

θεωρουνται ακομα υντεργκραουντ οι ακερ???..εχουν βγαλει τοσα..πολυ καλοι..πολυ καλη επισης η πολωνεζικη και γαλλικη σκηνη φιλε..

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage

E, δεν ειναι και Cradle of Filth/Messhugah/Dimmu Borgir... Να ειμαι ειλικρινεις, δεν ειμαι ιδιαιτερα προσκειμενος στο στυλ αυτο, απλα ξερω τα παιδια λογω του οτι ζω στο Λονδινο και ο καινουργιος τους κιθαριστας ειναι και δικος μας στους Pantheist. Μαλλον θα παιξουμε Γαλλια τον Ιουνιο σε ενα φεστιβαλ οποτε θα δουμε τι ψαρια πιανουν τα Γαλλακια στο doom ;-p

S

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
οπα φιλε..

δεν μιλαω για ντουμ γαλλικη σκηνη..μαλλον σε μπερδεψα..μιλαω για το κυμα death metal γαλλικης σκηνης που γαμαει...aborted/yyrkoon/pitbulls in the nursery/scarve ktlp...βασικα μερικα ειναι βελγικα αλλα τεσπα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Νομίζω το θέμα αυτό το μπουρδουκλωσατε! Μια λέτε για τους κιθαρίστες ότι το παρακάνουν, μία αναλύετε τη σύνθεση των ντραμς, μία λέτε για τα στούντιο, μία για την ένταση της πρόβας...

Τελικά σε τι αποσκοπεί το θέμα και ποια είναι η ουσία? Να ξέρουμε πάνω σε τι να απαντάμε!  ::)

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
ξεκινησε να λεει εδω το παλικαρι για κιθαριστες..μπηκα κ εγω του τα κανα αλλιως..ειμαστε εξελιγμενο ειδος εμεις οι ντραμμερ.. ;D..αμα εχεις να προτεινεις καμμια συνταγη μαγειρικης που να βοηθαει στο endurance..ευπροσδεκτη.. ;D

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
ξεκινησε να λεει εδω το παλικαρι για κιθαριστες..μπηκα κ εγω του τα κανα αλλιως..ειμαστε εξελιγμενο ειδος εμεις οι ντραμμερ.. ;D..αμα εχεις να προτεινεις καμμια συνταγη μαγειρικης που να βοηθαει στο endurance..ευπροσδεκτη.. ;D

Δεν είμαι μάγειρας αλλά γευσιγνώστης  ;D Απλά παίδες το θέμα δεν ανήκει κανονικά εδώ που ανοίχτηκε οπότε καθορίστε σε τι θα συζητάμε να ξέρουμε που να το μεταφέρουμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Όντως...τελικά οι κιθαρίστες το παρακάνουμε με την γκρίνια τους στους ντράμερ, το παρακάνουνε με το σολάρισμα και τα ποζεριλίκια, ή απλά έχεις πρόβλημα με τους κιθαρίστες? Δεν είσαι και πολύ συγκεκριμένος στο παράπονο σου...

Βασικά, αν δεν μπορεί να επικρατήσει η σύνεση σε μία πρόβα όλοι το παρακάνουνε. Ο ντράμερ βαράει ασύστολα, ο τραγουδιστής πετάει κορώνες, και όλα τα μέλη παλεύουνε για το ποιό θα ακουστεί δυνατότερα. Υποθέτω πως όλα τα συγκροτήματα περνάνε απο αυτή τη φάση, ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει μία γραμμή στον εκτελεστικό χώρο του κάθε μέλους...κοινώς, αν δεν μπορεί ο καθένας να αποφασίσει για το τί και πού θα παίζει.

Υποθέτω πως με αυτό το σκεπτικό όλοι ανεξεραίτως το παρακάνουνε. Θέμα συνεννόησης είναι και τίποτα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μόνο που το θέμα δεν είναι να αποφασίσει μόνος του ,το που θα παίζει...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Νομίζω το θέμα αυτό το μπουρδουκλωσατε! Μια λέτε για τους κιθαρίστες ότι το παρακάνουν, μία αναλύετε τη σύνθεση των ντραμς, μία λέτε για τα στούντιο, μία για την ένταση της πρόβας...

Τελικά σε τι αποσκοπεί το θέμα και ποια είναι η ουσία? Να ξέρουμε πάνω σε τι να απαντάμε!  ::)

 Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι το θέμα είναι ενδιαφέρον και το απόλυτο μπουρδούκλωμα είναι ενδεικτικό του τρόπου σκέψης:
Μέσα απ'αυτό φαίνονται οι διαφορές που έχουν οι διάφοροι μουσικοί (και εννοώ σε σχέση με το όργανο που παίζουν και όχι ως προσωπικότητες) στο να αντιμετωπίζουν το στούντιο, την πρόβα, το αποτέλεσμα της ηχογράφησης. Μου κάνει κάπως... deja vu: πράγματα που πέρασα με κατά καιρούς μπάντες. Θα ήθελα να έμπαινε περισσότερος κόσμος για ν'ακουστούν πιο πολλές γνώμες. Θα είχε ενδιαφέρον κανάς πνευστός για παράδειγμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/07, 13:43 από Salinas »
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Νομίζω το θέμα αυτό το μπουρδουκλωσατε! Μια λέτε για τους κιθαρίστες ότι το παρακάνουν, μία αναλύετε τη σύνθεση των ντραμς, μία λέτε για τα στούντιο, μία για την ένταση της πρόβας...

Τελικά σε τι αποσκοπεί το θέμα και ποια είναι η ουσία? Να ξέρουμε πάνω σε τι να απαντάμε!  ::)

 Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι το θέμα είναι ενδιαφέρον και το απόλυτο μπουρδούκλωμα είναι ενδεικτικό του τρόπου σκέψης:
Μέσα απ'αυτό φαίνονται οι διαφορές που έχουν οι διάφοροι μουσικοί (και εννοώ σε σχέση με το όργανο που παίζουν και όχι ως προσωπικότητες) στο να αντιμετωπίζουν το στούντιο, την πρόβα, το αποτέλεσμα της ηχογράφησης. Μου κάνει κάπως... deja vu: πράγματα που πέρασα με κατά καιρούς μπάντες. Θα ήθελα να έμπαινε περισσότερος κόσμος για ν'ακουστούν πιο πολλές γνώμες. Θα είχε ενδιαφέρον κανάς πνευστός για παράδειγμα...

H κανας κιμπορντισας...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/03, 20:59
από Holy Diver
0 Απαντήσεις
1373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/05, 17:05
από Mithradir White Wizard
11 Απαντήσεις
5893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 15:23
από tassarass
5 Απαντήσεις
2437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 20:28
από Μιχάλης13
15 Απαντήσεις
6970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 19:32
από Απόλλων
36 Απαντήσεις
12938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 17:43
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
8 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/14, 11:14
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/20, 01:16
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/21, 18:07
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/21, 23:39
από ΠΟΙΟΣ