Αποστολέας Θέμα: Madrugada-The deep end  (Αναγνώστηκε 3033 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Madrugada-The deep end
« στις: 25/03/08, 17:40 »
Μιας και θα μας επισκφτουν για ενα λαιβ μεσα στην Ανοιξη ειπα να ανοιξω το θεματακι να συζητησουμε για δαυτους και συγκεκριμενα για το deep end του 2005.
ΠΡΟΛΟΓΟΣ
 Με μεγαλη επιφυλαξη και αρνητικα προκατελειμενος για διαφορους ασχετους λογους ''εκλεψα'' το συγκεκριμενο cd απο τη δισκοθηκη του διπλα δωματιου σε μια προσπαθεια ακροασης κατι διαφορετικου.Ομως η συννεφια διαλυθηκε οταν αρχισα να το ακουω!
ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ
 Οι madrugada ειναι κατι τυποι Νορβηγοι οι οποιοι ιδρυθηκαν το 1995.Μεχρι σημερα εχουν βγαλει 5 δισκους απο τους οποιους ο τελευταιος βγηκε στις αρχες του χρονου.Μαλιστα αυτος ο τελευταιος τους δισκος βγηκε χωρις τον κιθαριστα τους robert buras o οποιος απεβωσε περυσι το καλοκαιρι απο καρκινο.Ταμπελες για τη μουσικη τους δεν θα δωσω εκτος απο ροκ(και οχι φλωρο ροκ η οτιδηποτε ως ανιδεος νομιζα :P) αλλωστε οποιος θελει μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του απο εδω

.
Ο ΔΙΣΚΟΣ
 Ο συγκεκριμενος δισκος ειναι ο μονος που εχω ακουσει ολκληρωμενα κ μ αρεσε παρα πολυ.Αρκετα δυνατες κιθαρες με εξυπνα θεματα,ακουστικες εκει που πρεπει,εντονη ατμοσφαιρα και μια νοσταλγικη γενικως ατμοσφαιρα.Απο πλευρας στιχουργιας με κερδισαν επισης εν αντιθεσει με πολλα ''νεο-ροκ''  συγκροτηματα.Τ φωνητικα μου θυμισαν εντονα rem και αυτο μονο ως θετικο το εκλαμβανω :D..Πραγματικα ενω τελειωσε ο δισκος ηθελα να τον ακουσω ξανα και ξανα και ετσι το σιντι εμεινε μπολικες μερες υπο την κατοχη μου 8)..Τους προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους θελουν να ακουσουν κατι φρεσκο  με μια ελαφρια χροια 70s ανακτεμενη με αλτερνατιβ ηχοτοπια(τι γραφω ο ατιμος)..
ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ
 Υπαρχει κανενας που να τους εχει ακουσει?Γνωμες?Υπαρχει κανενας να μου προτεινει και καπιον αλλο δισκο τους να ακουσω?


Στα + και το προσεγμενο εξωφυλλο αν και δεν ειναι ιδιαιτερα του γουστου μου
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/08, 17:43 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος akira_yamaoka

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Madrugada-The deep end
« Απάντηση #1 στις: 25/03/08, 22:12 »
Φίλε πολύ καλή επιλογή oι Madrugada!!!

Αν σου άρεσε το Deep end  τότε δεν έχεις ακούσει τίποτα από αυτούς. Άκου το Industrial silence και θα με θυμηθείς! Η γνώμη η δική μου και πάρα μα πάρα πολλών άλλων είναι ότι το Industrial silence είναι το πρώτο μεν αλλά και το κορυφαίο τους album!

Άκουσε το και ελπίζω να κατάλαβεις τι εννούσα ότι δεν έχεις ακούσει τίποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/08, 22:14 από akira_yamaoka »
Akira yamaoka - my inspiration!!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Madrugada-The deep end
« Απάντηση #2 στις: 26/03/08, 00:27 »
Απιστευτη μπάντα.....εδ΄ς στην ελλάδα πολύ ακούστηκε στο σήριαλ 10η εντολή....εμένα το αγαπημένο τους cd με βαριά καρδια (δεν γινεται να διαλεξεις ευκολα...) ειναι το nightly disease...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Madrugada-The deep end
« Απάντηση #3 στις: 26/03/08, 00:37 »
οτι βρεις ακου..απιστευτη μπαντα απλα..
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Madrugada-The deep end
« Απάντηση #4 στις: 28/03/08, 12:49 »
Ρε συ Kiratzoharris μια με τους Primordial, μια με τους Dead Soul Tribe τωρα με τους Madrugada....δε σε πιανω πουθενα.....
οντως οπως αναφερθηκε και πιο πανω αν σου αρεσε αυτος ο δισκος...που πραγματικα ειναι πολυ καλος ...δεν εχεις ακουσει τιποτα ακομα....να μην ξεχασω να πω οτι οι Madrugada θα μας επισκεφθουν στις 24-25 του Μαη..
Οσοι πιστοι προσελθετε...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Madrugada-The deep end
« Απάντηση #5 στις: 30/03/08, 14:28 »
Ρε συ Kiratzoharris μια με τους Primordial, μια με τους Dead Soul Tribe τωρα με τους Madrugada....δε σε πιανω πουθενα.....
οντως οπως αναφερθηκε και πιο πανω αν σου αρεσε αυτος ο δισκος...που πραγματικα ειναι πολυ καλος ...δεν εχεις ακουσει τιποτα ακομα....να μην ξεχασω να πω οτι οι Madrugada θα μας επισκεφθουν στις 24-25 του Μαη..
Οσοι πιστοι προσελθετε...
Xαχαχαχ ναι το προγκρεσιβ ειναι λατρεία και το έπικ θρησκεία..Ε τώρα ανοιγομαι και σε αλλα σιγα σιγα.
Κατεβασα το industrial silence και θα αρχισουν συνεχεις ακροασεις!


I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
59 Απαντήσεις
21844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/07, 22:57
από dodgevibe
4 Απαντήσεις
2709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/05, 20:07
από loukas1984
1 Απαντήσεις
1901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 12:21
από Neikos
51 Απαντήσεις
16173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/08, 14:41
από Καρχαρίας
6 Απαντήσεις
3905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 15:32
από Neikos
32 Απαντήσεις
16779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 08:53
από fake7
5 Απαντήσεις
3349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/10, 14:29
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
3321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 15:45
από Born To Be Wild
23 Απαντήσεις
6676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 22:01
από taxfreesax
3 Απαντήσεις
1861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/10, 22:52
από master of puppets